Eksponometras
boolve: 2008.10.08, 00:14  Pokalbiai:  Keičiamų objektyvų fotoaparatai  11
 
Paieškojau keliais variantais (eksponometras, eksponometru, eksponometrai) efoto.lt bet kaip bendros temos apie eksponometrus neradau, tarp kitko ir prie terminų tokio žodžio neradau, tai gal išeitų kam nors o gal ir bendromis jėgomis užpildyti šią spragą. Bijojau suklysti dėl pačios žodžio lietuviško tarimo, bet va lietuviškas žodynas kaip ir supranta tokį žodį: terminu.zodynas.info/eksponometras nors anglai vadina labai jau paprastai 'light meter', tai gal ir lietuvių kalbininkai labai jau paprasti? :)
Norėčiau panagrinėti šioje temoje jų gausą veikimo principus bei naudojimą.
Klausimas iškyla tada kai matai kad kažkas negerai, na aišku daugiau fotografuojant su papildomu apšvietimu. Tarkim fotografuojant su TTL rėžimu tas mažiau reikalinga bet jei imant valdymą į rankinį rėžimą ir su daug skirtingos įrangos stengiantis neprofisionalams bet ir jiems fotografijas padaryti tinkamo profesionalaus šviesumo manau įrankis labai vertingas.
Kuo jie skiriasi pagal klases? Nes kainų spektras nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių lietuviškų pinigų.
Ir ar jie matuoja visą šviesos spektrą ar tik nuo tokio lygio kurį reikia jau papildomai apšviesti, tarkim žmogaus akių poreikiui (gal klausimas ir kvailas bet kai nebuvau niekad su tuo susidūręs tai man jis toks ir yra neapibrėžtas).
Kokio jo reikėtų paprastam vartotojui norinčiam daryti įvairias apšvietimo sistemas?

Kaip visad dėkui už protingus ir į temą pasisakymus.

Komentarai
Turinys
  • hideo
    hideo 
      2008.10.08, 15:33, rašė:
    Eksponometrai paprastai dirba dviem rėžimais - krintančios šviesos ir atspindėtos šviesos.

    Krintanti šviesa - pamatuoja koks konkrečioj situacijoj yra apšvietimas, t.y. kiek į konkretų tašką patenka šviesos iš aplinkinių šviesos šaltinių.

    Atspindėtos šviesos - matuoja nuo fotografuojamo objekto atspindėtos švieos srauto intensyvumą. Tokiu principu visi integruoti TTL kamerų eksponometrai.

    Dar yra vadinamieji spotmetrai, kurie pamatuoja šviesą, atspindėtą iš salyginai mažo (kelių laipsnių kampo) ploto - naudinga kai apšvietimo sąlygos sudėtingos, norima eksponuoti pagal kažkokią konkrečią detalę.

    Eksponometro rezultatas yra vadinamasis EV (nežinau kaip lietuviškai) - nusako šviesos (ekspozicijos?) intensyvumą. Konkrečią EV reikšmę galima parversti į tam tikrą ISO jautrumo, diafragmos ir išlaikymo reikšmę. Pvz Grigo mylimiausioji "suny f/16 taisyklė" susiveda į atskaitos tašką ISO 100, f16 ir 1/100 išlaikymą, kas yra lygu EV=15. Visus paramtrus galima keisti išlaikant tą patį EV, jei padidinus vieną parametrą tam tikru stopų skaičiumi, kiti parametrai bus sumažinami tokiu pačiu suminiu stopų skaičiumi.

    Pvz
    ISO 100, f16, 1/100
    ISO 200, f16, 1/200
    ISO 100, f11, 1/200
    turės tą pačią EV reikšmę

    Dauguma eksponometrų leidžia pasirinkti ISO ir išlaikymą, ir pamatavus šviesą pasako ne tik EV bet ir rekomenduojamą diafragmą.

    Anglai eksponometrus, kurie pritaikyti dirbti su blykstėm, vadina flashmetrais. Skirtingų modelių flashmetrai turi skirtingus sichronizacijos būdus - rankinį paleidima, per PC laidą, per IR paleidėjus ir t.t. Dėja su darbu studijoj neturiu beveik jokios patirties, tai ne ką tepatarsiu. Gal koks guru parašys :)

  • senelis gi
    senelis gi 
      2008.10.08, 16:35, rašė:
    jei tinka koks kandidatas, tai šiektiek brūkštelsiu:)
    pirmiausia mažas patikslinimas terminologijoj rašei "Krintanti šviesa - pamatuoja koks konkrečioj situacijoj yra apšvietimas" tai ne apšvietimas, o apšviestumas.
    dar dėl aiškumo keli apibrėžimai:
    Šviesos srautas – šviesos energijos kiekis, spinduliuojamas šviesos šaltinio per laiko vienetą. Šviesos srautas Φ matuojamas liumenais (lm).

    Apšviestumas – šviesos srautas krintantis į apšviečiamą paviršių. Apšviestumo E vienetas yra liuksas (lx). 1lx apšviestumą sudaro 1lm šviesos srautas, krintantis į 1m² plotą.

    Ekspozicija – šviesos energijos kiekis, kurį gauna apšviečiamas objektas, per laiko vienetą. Ekspozicija H randama apšviestumą E padauginus iš apšvietimo (arba ekspozicijos) laiko t:
    H = Et

    taigi vat norint sužinoti tą nelemtą ekspoziciją, mums ir reikalingas eksponometras, kuris jau nematuoja liuksų ar liumenų, o viską perverčia grynai fotoaparato parametrais ir ten jau randame tik išlaikymą, diafragmą, EV ir jautrumą

    pirmiausiai galima eksponometus skirstyti į dvi dalis:
    tie kuriems reikia batareikų
    ir tie, kuriems batareikų nereikia, nes jų šviesai jautrus elementas ir yra saulės batareika:)

    taigi, turime situaciją, kad vieni veikia betkada, kiti tik užtikrinus maitinimą. kaikuriais gyvenimo atvejais geriau tie be batareikų pvz leningrad 4

    be pliuso, kad dirba be batareikų (nu atsiprašau, bet labai gražus žodis... elementai, kažkaip neįtin skamba...) turi ir minusų - matuoja tik pakankamai didelio apšviestumo sąygomis...

    tie eksponometrai, kuriuose jau dalyvauja (tas gražus žodis) vėl skirstosi bent į dvi dalis:

    vieni matuoja tik pastovią šviesą, jų jautrus elementas labai inertiškas, todėl trumpo impulso (blykstės) teisingai pamatuoti negali

    kiti (minėtieji flashmetrai, o lietuviškai gal bųtų šviesos impulso matuokliai ar kažkas panašaus) matuoja visokią šviesą, kokią tik jam pasiūlom:)

    fotografuojant studijose toks dalykas būtinas jei dirbi su impulsinėm lempom ir fotografuoji į juostą. skaitmeniniais laikas iš bėdos galima verstis ir be jo, tačiau vistik darbą palengvina, nes galima susimatuot kiekvieno šviestuvo impulsą ir daryt korekcijas.

    pagal veikimo principą vėl bent dvi grupės:

    rodykliniai, turintys vienokį ar kitokį galvanometrą
    ir su skaitmenine skale

    kaina priklauso nuo to ką pastarasis „moka“, nes jie (eksponometrai) yra komplektuojami labai skirtingai:

    paprasčiausi tik atspindėtai šviesai matuoti

    sekantys jau matuoja tiek atspindėtą tiek ir krintančią (turi užstumiamą balto plastiko sferą ar dangtelį)

    dar matuoja ir impulsą

    yra daug atminties pozicijų ir kitokių programinimo galimyių

    papildomai įmontuotas spotmetras (lietuviškai turbūt taškinis ekspozicijos matuoklis), o jei jis turi dar ir ZOOMą tai yra keičiamą matavimo kampą, tai dar keli papildomi pinigai

    nepasikuklina firmos įkalkuliuot ir pavadinimą į kainą...

    tad viską sudėjus ir gaunasi minėti tukstančiai...
    o kuris geresnis... nežinau...
    aš turiu labai jautrų leningrad 6, juo naudojuosi kai labai mažai šviesos, pvz naktinė fotografija (šio prietaiso išlaikymų skalė siekia 2h), studijoje naudoju nebrangų multiblitsz impulsinį, jeme nėra taškinio matavimo, bet iš bėdos užtenka. tie kas ruošiasi fotkint pagal Adamso zoninę sistemą - taškinis būtinas, taip, kad reikia nuspriast, ka matuosi, o paskui rinktis, kas tam tinka:)

    oi šiektiek išsiplėčiau, jei čia taip negalima, tai pasakykit...


  • boolve
    boolve 
      2008.10.08, 18:08, rašė:
    Šaunuoliai berniukai. Ačiū. Dar lauksim papildymo jei kas kompetetingas tuo klausimu, o paskui pereisim prie konkrečių poreikių ir konkrečių modelių.
  • myntonas
    myntonas 
      2008.10.08, 23:26, vertino: Gerai, , rašė:
    Tik tam ,kad galutinai susieti fiziką ir fotografiją: 0 ev (ISO 100, 1/f, 1s) ekspozicija atitinka 2.5 lx
  • senelis gi
    senelis gi 
      2008.10.09, 08:08, rašė:
    va šitos informacijos man ir trūko:) vis galvojau, kaip sužinoti apšviestumą liuksais matuojant eksponometru:) kartais reikia
  • Cijunas
    Cijunas 
      2010.01.31, 20:33, vertino: Mėgstama!, , rašė:
    Va, radau tai, ko reikėjo. Tik dar klausimų kirba...
    1) Ar logiška, jei pasižiūriu su Canon 350D, sužinau, kokia turi būti ekspozicija ir tokią nusistatau Zenit tipo ir Kiev tipo aparatuose? Ar taškinio eksponometro (fotoaparato) parodymai turi būti priderinti prie kadro dydžio ir objektyvo milimetrų (ISO pagal juostą)?
    2) Ar normaliu eksponometru matuojant yra skirtumų, kokiam fotoaparatui (kadro dydžiui) pamatuota ekspozicija? Ar tai priklauso tik nuo ISO+išlaikymas+diafragma trijulės ir galioja bet kokiam kadro dydžiui su bet kokiu bojektyvu?
  • ignasz
    ignasz 
      2010.06.14, 00:07, rašė:
    Turiu senuka leningrada, sakykit kaip ji pratestuoti ar nemeluoja, ar dar sviesai jautri medziaga veiksminga?
  • boolve
    boolve 
      2010.06.14, 00:16, rašė:
    Na paimk eksponometra pridek prie spintos ir paziurek ka rodo, paskui jei turi skaitmena kurioje gali suvesti gautus parodymus ir nufotografuoti spinta ir matysi kaip gavosi..
  • peledas
    peledas 
      2011.02.23, 22:52, rašė:
    O profai naudoja tokį daiktą? ir kokiose situacijose? :)
  • boolve
    boolve 
      2011.02.26, 15:35, rašė:
    Naudoja. Dažniausiai kas dirba su studijiniu apšvietimu. Arba juostelininkai.
  • Anarchistas (išsitrynęs)    2014.01.21, 10:49, rašė:
    Sveiki,
    Kadangi klausimas aktualus, pajudinsiu seną temą. Kiek bežiūrėjau, ant Marijos žemės galima įsigyti Sekonic ir Gossen eksponometrus. Gal gal turi patirties su abiem gamintojais ir gali patarti kuris iš jų patikimesnis/draugiškesnis vartotojui. Žiūrinėju variantus su nuotoliniu blyksčių paleidimu. Noriu susidaryti preliminarų vaizdą prieš einant čiupinėti į kratuvę.
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
Apie boolve
boolve
 
Arentas

gyvena: UK    amžius: 42    Daugiau >
www.flickriver.com