Patarimai: šešėlių korekcija sugadintuose portretuose
2009.08.08  Straipsniai:  Nuotraukų apdorojimasJūsų straipsniai  42 11263
 
Turbūt pats populiariausias ir daugeliui žmonių mėgstamiausias fotografijos žanras yra portretas. Tai natūralu - juk žmones labiausiai domina žmonės. (-: Ilgą laiką stebėjęs įvairių tinklapių nuotraukas (šį kartą kalbėsiu tik apie portretus), pastebėjau, kad eFoto gyventojai yra linkę daryti tam tikras sistemines klaidas. Tokios klaidos kartojasi daugumoje portretų. Net po patarimų, ką galima padaryti geriau, daugelis besimokančių fotografuoti vis tiek darė ir daro taip pat.

Šis straipsnis skirtas ne profesionaliems, o dar besimokantiems fotografams. Jei jūs susidomėsite ir bandysite tai panaudoti, būkite dėmesingi, nes kiekvienas mano aprašytas žingsnis bus tik viena galimybė iš daugybės įvairių galimybių ir skirtingose situacijose reikės elgtis skirtingai, nors esmė liks ta pati.

Turinys

  • Išsiaiškinkime, kas nuotraukoje blogai ir kas gali būti geriau
  • Šešėlių indikatorius
  • Šešėlių korekcija
  • Nuotraukos paryškinimas
  • Elementariausias būdas „sukurti" atspalvius

Išsiaiškinkime, kas nuotraukoje blogai ir kas gali būti geriau

Dauguma žmonių nuotraukas fotografuoja JPG formatu. Šio kompaktiško formato trūkumas tas, kad nuotraukoje dingsta dalis pustonių (pavojingiausia, jei fotoaparatas tuos pustonius nukerpa histogramos kraštuose). Tai ypač aktualu saulėtą dieną lauke fotografuojant portretus be blykstės (nors nuoširdžiai patariu visada naudoti blykstes). Kaip pavyzdį naudosiu nepavykusią nuotrauką, darytą labai saulėtą dieną. Štai ji:

Patarimai: šešėlių korekcija  
Patarimai: šešėlių korekcija



Histograma  

Kaip matome, nuotrauka atrodo per daug tamsi. Didelė dalis veido tiesiog dingsta šešėliuose.
Pažiūrėkime į nuotraukos bendrą histogramą (Image - Adjustments - Levels...).



Kaip matome, pustoniai labiau pasislinkę į kairę pusę. O prie pat kairiojo krašto greit krenta žemyn - tai rodo, kad nuotraukoje beveik nėra nuoseklaus perėjimo iš vidutinių atspalvių į tamsius, o didžiąją dalį sudaro labai tamsūs. Dešinė pusė taip pat labai komplikuota - prie pat krašto yra kažkoks iškilimas, rodantis, kad nuotraukoje yra nemažai baltai spalvai artimų pustonių - jei bandydami pašviesinti nuotrauką, juos nukirpsime, dalis spalvų bus pakeistos balta.
Histograma  
eFoto piliečiai tai vadina išdegimu. Vidurinio trikampio paslinkimas ten, kur histograma aukščiausia, turės įtakos visoms spalvoms ir nuotrauka atrodys nenatūraliai išblyškusi (nors jei nuotrauka ypač stipriai sugadinta, gal ir ne kažin ką prarasit, nuo situacijos priklauso...)


Šešėlių indikatorius

Stebint nuotrauką atrodo, kad ji per tamsi. Parodysiu būdą, kaip patikrinti, ar ji tikrai yra per tamsi. Kuriame šešėlių indikatorių (Aš jį taip vadinu.).
Sukuriame sluoksnio kopiją (sluoksnį pertempiam ant Create a new layer).
Pažymime visą viršutinį sluoksnį (Ctrl+A), ant paveikslėlio spaudžiame dešinį pelės klavišą ir renkamės funkciją „Fill...". Pasirenkame pačią ryškiausią spalvą (tokią, kokios nuotraukoj mažiausiai). Ir spaudžiam OK.

Sluoksnio kopija  
Užpildas  

















Gaunam štai ką:
Užpildas  









Užpildas  




Na, štai... Mūsų darbas baigtas - tokią žalią nuotrauką jau galima publikuoti internete. (-: Gal būt jums pasiseks ir kas nors pagalvos, kad tai menas. (-: Bet jei nenorit rizikuoti, keliaujam toliau. Spaudžiam dešinį pelės klavišą ant to spalvoto sluoksnio ir renkamės funkciją Blending options.







Tada baltą trikampį Underlying Layer juostoj tempiam iki reikšmės 20 (peizažams labiau tinka 24-25). Ir, žinoma, spaudžiame OK.

Tamsios vietos  
Tamsios vietos  















Dabar žalia spalva pažymėtos tos vietos, kuriose pustoniai yra per tamsūs, kad mūsų akys galėtų
normaliai atskirti visas detales.
Viskas. Šešėlių indikatorius sukurtas. Jį galite bet kada atjungti, paspaudę akį prie sluoksnio.







Šešėlių korekcija

Dabar aš jums parodysiu kaip greit ir labai paprastai pašviesinti šešėlius, neliečiant šviesių vietų ir taip išvengiant jau minėtų išdegimų. Čia pravers prieš tai sukurtas šešėlių indikatorius. Taip pat būkite dėmesingi, nes šviesinant tamsias sritis, jose visada didėja grūdėtumas (triukšmas).
Taigi pradedam... Indikatorių padarome nematomą (paspaudžiame ant akies piktogramos), pažymime tą sluoksnį, kurio šešėlius taisysime (pav. žemiau).
Tada pasirenkame skirtuką Channels. Laikydami paspaudę klavišą Ctrl kairiu pelės klavišu spaudžiam ant RGB (t.y. visų trijų kanalų).

Indikatorių padarome nematomą  
Kanalai (Channels)  

















Nuotraukoje pažymimos šviesios sritys. Tai pats paprasčiausias šviesių vietų žymėjimo būdas. Tų būdų yra visokių visokiausių ir jų panaudojimas priklauso nuo situacijos. Aš pats dažniausiai naudoju šį, kurį aprašiau.
Atkreipkit dėmesį, kad pažymėtos šviesios nuotraukos dalys, o koreguoti reikia tik tamsias. Invertuojame žymėjimą Select - Inverse. Grįžtame į Layers skirtuką ir sukuriam darbinio sluoksnio kopiją - tiesiog tą patį sluoksnį vėl tempiame ant jau minėtos Create a new layer piktogramos. Žymim viršutinę kopiją ir renkamės perdengimo tipą Screen. Nuotrauka visa pašviesėjo, o mums šviesinti reikia tik šešėlius, taigi panaudojam pažymėtą informaciją - spaudžiam Add layer mask piktogramą. (pav. žemiau)
Efekto intensyvumą galim reguliuoti keisdami Opacity reikšmes.
Uždedam kaukę  
Intensyvumas  

















Jei šitas būdas jūsų netenkina, šešėlius tvarkyti galite rankiniu būdu. Lygiai taip pat pažymite tamsias sritis, ir naudojate funkciją Image - Adjustmensts - Shadows/Highlights. Pažymėkit varnelę ant Show more options. Na, ir tada viską galit tvarkyti rankiniu būdu. Šiam būdui reikia daug patirties, nes nuotrauką daug lengviau dar labiau sugadinti, nei pataisyti, bet jei vis dėlto išdrįsite, nepamirškite, kad labiau apšviestos veido dalys turi išlikti šviesesnės už tamsesnes - priešingu atveju portretas taps plokščias.
Galiausiai sujungiam matomus sluoksnius. Ant bet kurio matomo sluoksnio spaudžame dešinį pelės klavišą ir pasirenkam Merge Visible.
Sujungiami sluoksniai  

Įjunkime indikatorių ir palyginkime tai, ką turėjom su tuo, ką gavom.

Šešėliai  








Kaip matome, tamsių zonų sumažėjo, bet jų vis dar yra. Jūsų tikslas yra ne panaikinti visas tamsias sritis, o padaryti taip, kad indikatorius rodytų kuo mažesnius vientisus plotus. Aklai indikatoriumi nepasitikėkite - jei jūsų portretuotas žmogus buvo apsirengęs tamsiais drabužiais, tai žinoma, kad indikatorius juose ras didelių „netinkamai" apšviestų vietų.

Nuotraukos paryškinimas

Nuotraukos paryškinimui daug žmonių naudoja Nik software Sharpener Pre 3.0 Photoshop‘o priedą. Asmeniškai aš rekomenduoju jo nenaudoti, nes tai, ką rodo šis priedas ir tai, ką jūs pamatysit po mygtuko OK paspaudimo gali būti visai skirtingi vaizdai. Aš pats daugybę kartų nusivyliau šiuo priedu, todėl jo nerekomenduoju, o jūs darykit, kaip norit. (-:
Taigi parodysiu jums kitą, daug tikslesnį būdą. Tai nėra profesionalus nuotraukos ryškinimo būdas. Profesionaliam būdui (kai ryškinamos tik linijos) aprašyti reikia labai daug laiko.

Filter - Stylize - Emboss  
Taigi pradedam. Sukuriame darbinio sluoksnio kopiją (tai daryt jau turėjot išmokti). Viršutiniam sluoksniui naudojame filtrą pasiekiamą per meniu Filter - Stylize - Emboss. Renkamės tokį kampą, kuris būtų lygiagretus mažiausiam nuotraukos linijų skaičiui. Pasukinėkit ir patys pamatysit... (-: Parametrus rinkitės tokius, kad linijos būtų kiek įmanoma ryškesnės, plonesnės ir jų būtų kuo daugiau. Taip pat stenkitės, kad kuo mažiau išryškėtų odos detalės.

Sluoksnius perdengiame Overlay būdu.

Intensyvumą reguliuojame keisdami Opacity, o jei efektas per silpnas, sukurkite to pilkojo sluoksnio dar vieną kopiją. Galiausiai sujunkite matomus sluoksnius.
Panašiai ar net greičiau galima padaryti naudojant High Pass... funkciją. Sukurkite sluoksnio kopiją, nuo viršutinio nuimkite spalvas (Image - Adjustmenst - Desaturate). Renkamės funkciją, pasiekiamą per meniu Filter - Other - High Pass... Radius nustatyti reikia taip, kad vaizdas matytųsi kuo ryškesnis, bet kuo mažiau matytųsi smulkių detalių. Sluoksnius perdenkite Overlay ir sujunkite.

Elementariausias būdas „sukurti" atspalvius

Kadangi minėjau, kad straipsnis ne profesionalams, tai už tokį paprastumą per daug nesmerkite - bandysim keisti atspalvius be jokių indikatorių. Pasirinkau labai nekokybišką nuotrauką ne tik dėl šešėlių korekcijos, paaštrinimo, bet ir dėl mėginimo pažaisti su nepavykusiomis spalvomis. Būdas labai paprastas, bet nesmerkit nepabandę - gali būti, kad labai pravers. (-:
Pirmiausia suskirstome nuotrauką į tris svarbiausias funkcines dalis (geri ir skoningi portretai paprastai turi ne daugiau trijų). Šiuo atveju aš noriu, kad tos dalys būtų - oda, švarkas ir plaukai. Fonas manęs nedomina. Jums gal kitaip atrodys - tai individualu - svarbu žinoti, ką jūs norit padaryti. Taigi sukuriame tris naujus sluoksnius. Apatinį palikime kontrolei. Žymime pirmą sluoksnį ir koreguojam švarko spalvą, į kitas dalis nekreipiame dėmesio. Image - Adjustments - Color balance. Žiūrėdami tik į švarką, spalvas pastumdykite taip, kad švarko spalva taptų tokia, kokia ji, jūsų manymu, turi būti. Kai sluoksnyje sutvarkysite švarko (ar ko kito) spalvą, atjunkite jį paspausdami akies piktogramą. Antrame sluoksnyje tvarkykit kitą funkcinę dalį, o trečioje - paskutinę.

Spalvų korekcija  

Plaukų sluoksnis  













Kai baigiate, imat didelį trintuką švelniais kraštais ir trinkite sluoksnius, kiekviename palikdami tik tą funkcinę dalį, kuri joje buvo svarbiausia.
Kai baigsit, padarykit visus sluoksnius matomais ir sujunkite juos. Viskas.
Dabar galime palyginti, ką turėjom ir ką gavom. (-:
Prieš ir po korekcijos  
Prieš ir po korekcijos


Na, mano manymu, rezultatas dar ne tobulas bet daug geresnis nei neredaguota nuotrauka, kuri, iš pirmo žvilgsnio, atrodė nepataisomai nevykusi. Esu tikras, kad jums pavyks daug geriau. (-:
Sėkmės kūryboje!

Gintaras Kasperionis



Komentarai
Turinys
  • sdG
    sdG 
      2009.08.08, 13:52, rašė:
    Dėkui labai, Gintarai :) pravers ;]
  • Laurynas.
    Laurynas. 
      2009.08.08, 13:52, rašė:
    Lietuviškos pamokos super :) Daugiau tokių :)

  • bost01
    bost01 
      2009.08.08, 14:36, rašė:
    Labai šauni pamoka, manau nevienam padės :)
  • kavolis
    kavolis 
      2009.08.08, 15:07, rašė:
    dėkingas :)
  • LosT
    LosT 
      2009.08.08, 16:09, rašė:
    Gera pamokėle, bet jeigu pvz. tokių nuotraukų 50, kiekvieną koreguoti photoshope - per daug vargo. IMHO lengviausiais būdas tiesiog pasinaudoti cameraRAW arba Lightroom instrumentu "Fill Light", gal but rezultatas bus ne toks geras, bet laiko sutaupoma daug:
    Original  
    "Fill Light"  
  • eKG
    eKG 
      2009.08.08, 16:19, rašė:
    Aha. Pastebėjau, kas tu pakvaišęs dėl to Lightroom'o. (-: Šiaip čia nėr ilgas darbas. Jei nuotrauką tvarkau taip, kaip aprašiau, tai trunka mažiau nei minutę. O labiau komplikuotiems darbams esu prisidaręs Action'ų, kad nereikėtų knaisiotis visą valandą. (-:
  • LosT
    LosT 
      2009.08.08, 16:36, rašė:
    :) Taip, yra tiesos, nors kalbant apie nuotraukų redagavimą lightroom tai ar cameraRAW didelio skirtumo nera, funkcijos praktiškai vienodos, tiesiog manau kad Photoshopą verta naudoti rimtesnem manipuliacijom, o minimalias korekcijas galima ir su cameraRAW padaryti, tam jį adobe ir sukūrė...
  • Liepa
    Liepa 
      2009.08.09, 12:09, rašė:
    girdejau apie actionus, bet neteko naudotis, nes nezinau kaip. gal koki postumi galima?
  • Akmrk. (išsitrynęs)    2009.08.09, 12:37, rašė:
    digitalmedia.oreilly.com/2006/07/13/automating-photoshop-rou...
    ir

    Čia geriau taip neklausti, nes, jei nepastebėjai, tai visi iškart siunčia... gūglinti ;)
  • Liepa
    Liepa 
      2009.08.10, 13:29, rašė:
    pirma kart paklausiau. o tas siuntinejimas tai kazkoks susireiksminimas savo intelekto pries kito :) ir aciu tau, kad nesusireiksminai, nes visiems kartais reikia pagalbos.
  • Liutauras Bilevičius
    Liutauras Bilevičius 
      2009.08.08, 21:03, rašė:
    Puikus pastebėjimas :) Aš šiuo niuansu irgi naudojuosi :)
  • Lensman
    Lensman 
      2009.08.08, 16:42, rašė:
    Dėkui už vertingą pamoką. Aišku, turbūt reik stengtis neprisigaminti tokių „nepavykusių“ nuotraukų, kurias žiūrint pila prakaitas ir imi karštligiškai ieškoti pamokų, kaip jas koreguoti :)
  • Evaldas.
    Evaldas. 
      2009.08.08, 18:44, rašė:
    O su "Shadows/Highlight" ne panašus efektas būtų?
  • eKG
    eKG 
      2009.08.08, 21:43, rašė:
    Be šviesių zonų išskyrimo tikrai ne. O ir taip gana sudėtinga su ta funkcija. Reikia "sugadinti" daug nuotraukų norint suprasti, kaip tai veikia.
  • Fotos
    Fotos 
      2009.08.10, 19:06, rašė:
    eKG rašė:
    Be šviesių zonų išskyrimo tikrai ne. O ir taip gana sudėtinga su ta funkcija. Reikia "sugadinti" daug nuotraukų norint suprasti, kaip tai veikia.


    O kuo blogai tas Shadows/Highlight? Aš visad naudoju žaidžiant su šviesumu. Pora slankiklių manau tikrai paprasčiau, nei toks ilgas čia aprašytas metodas.
  • eKG
    eKG 
      2009.08.10, 19:12, rašė:
    Na čia svarbiausia yra šviesių vietų atskyrimas nuo tamsių. Jei jų neatskirsi, tai ta funkcija turės įtakos visai nuotraukai - taip pat ir toms dalims, kurios yra šviesios. Tai iškreips odos tekstūrą - tamsesnius elementus: poras, spuogus, plaukelius, raukšles ir pan. O ir šiaip šitas būdas, kurį aprašiau yra daug greitesnis, nei galvos sukimas su Shadows/Highlight. (-: Pabandyk ir pamatysi - tik pirmą kartą, kol skaitysi truks ilgiau, o paskui... Kelių mygtukų paspaudimai... (-: Ir be šešėlių indikatoriaus tik profagai su gerai atidirbtomis akimis gali pasakyti, ar jau gerai.

    Nesakau, kad reikia taip daryti. Sakau, kad yra tokia galimybė, kurią galima laužyti. (-: O kiek žmogus patyręs ir ką moka, čia jau ne mano reikalas. (-:
  • Svečias    2009.08.08, 19:13, rašė:
    čia puikus pavyzdys parodytas, kam reikalinga blykstė diena :)
  • Kestux
    Kestux 
      2009.08.08, 19:30, rašė:
    Laukiu nesulaukiu naujų pamokų, nedaryk ilgų pertraukų :)
  • 911
    911 
      2009.08.08, 19:33, rašė:
    Pamoka nebloga, bet tam, kad lengviau būtu orientuotis, gerai pradžioje pateikti ne tik turinį bet ir trumpą aprašymą to ką mes darysime. Nes skaitant lengva pasimesti, nes dar neaišku kiek žingsnių ir žingsniai neatskirti. Čia mano, kaip dėstytojo kritika. O šiaip bet koks žinių pateikimas yra labai sveikintinas. Ačiū už naujas žinias. :)
  • eKG
    eKG 
      2009.08.08, 21:45, rašė:
    Dėkui už kritiką. (-:
  • redis
    redis 
      2009.08.09, 18:52, rašė:
    saunus straipsnis Gintarai, manyciau kad tai pades daugeliui kolegu i sviesa ir apsvietima ziureti truputi atidziau ir tuo paciu visiems tobulintis...saunu..
  • kenny
    kenny 
      2009.08.09, 23:41, rašė:
    šaunu :) ačiū už info
  • Antanas Razmas
    Antanas Razmas 
      2009.08.10, 11:54, rašė:
    Tiesa nuotrauka raw ar jpg? kuri buvo naudojama straipsnyje.
  • eKG
    eKG 
      2009.08.10, 19:19, rašė:
    Jpg. Su raw dirbu naudodamas kitas programas - PS mano fotiku daromų raw formato nuotraukų nesupranta. Beje čia buvo gatvės muzikos diena, o aš turėjau tik 2 Gb atminties kortelę, tai su raw man būtų pritrūkę vietos - fotkinau jpg. (-: Bet tai nėra toks blogas formatas, kaip visi visuose forumuose kalba.
  • LosT
    LosT 
      2009.08.11, 15:07, rašė:
    PS supranta visų fotikų RAW, tik atnaujinti reikia :)
  • eKG
    eKG 
      2009.08.11, 16:10, rašė:
    Kaip tai padaryti? (-:
  • LosT
    LosT 
      2009.08.11, 16:38, rašė:
    Photoshop CS4 tai Help -> Updates
    O CS3 pažiūrėk gal ten kur "About" kažką panašaus rasi.
  • eKG
    eKG 
      2009.08.11, 16:51, rašė:
    Geras! Rimtai!!! Jau siunčia kažką. (-:
  • eKG
    eKG 
      2009.08.12, 17:14, rašė:
    Aha... Parsiunčiau, atnaujinau iki naujausių visų priedų versijų ir vis tiek Panasonic rw2 formato bylų neatidaro. Lightroom atidaro, bet PS ne. )-:
  • ksaveras
    ksaveras 
      2009.08.13, 11:12, rašė:
    Ar PS 4 ? PS reik raw 5.2 (o raw 5 eina i PS4) kad suprastu DMC-FZ28
    www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=422
  • Svečias    2009.08.12, 11:44, rašė:
    bet mano neprityrusi akis liepia pasakyt tai, kad rezultatas gavosi toks pat kaip pažaidus su white balansu
  • Svečias    2009.08.12, 11:45, rašė:
    bet mano neprityrusi akis liepia pasakyt tai, kad rezultatas gavosi toks pat kaip pažaidus su white balansu
  • eKG
    eKG 
      2009.08.12, 17:15, rašė:
    Ne. (-:
  • kaziuks
    kaziuks 
      2009.08.16, 19:04, rašė:
    super pamokele, aciu labai.
  • Drea (išsitrynęs)    2009.08.19, 11:58, rašė:
    <3
  • random.lt
    random.lt 
      2009.08.20, 17:23, rašė:
    nzn, man tai pataisytas variantas nuo pradinio ne ka geresnis atrodo.. man labiau tiktu taip: yfrog.com/180908da2j
  • eKG
    eKG 
      2009.08.21, 17:32, rašė:
    Padidink kontrastą ir bus labai gerai.
    Šiaip aš nenorėjau parodyti, kaip aš sutvarkysiu šitą nuotrauką, o norėjau parodyti, kaip reikia suprasti nuotraukos klaidas, kaip patikrinti šešėlius, kaip juos koreguoti neliečiant šviesių zonų ir pan. Tai tik būdai. Tarp kitko - juos naudoja profesionaliais fotografais dirbantys žmonės. Jei būtų paprastesnių kokybiškų alternatyvų, visi tuos paprastesnius ir naudotų. (-: Apie dar įdomesnius korekcijos būdus aš dėstau privačiai, tad geriausio, ką moku, žinoma, intike nepublikuosiu. (-:
  • sigimonas
    sigimonas 
      2009.10.24, 07:36, rašė:
    puikus straipsnis. su žmonėmis kol kas fotografuoju nedaug, bet ateityje tikrai pravers.
  • Raymy
    Raymy 
      2009.11.12, 17:50, rašė:
    naudingas straipsnis, ačiū
  • Olegas Dem
    Olegas Dem 
      2009.11.28, 20:00, rašė:
    O jei paimti Nikon Capture NX, - ten su D-lighting funkcija ta pati dviem paspaudimais...
  • eKG
    eKG 
      2009.12.30, 16:08, rašė:
  • heydekrug
    heydekrug 
      2013.01.25, 22:56, rašė:
    tikrai taip,-ten viskas jau ismastyta,-cia PS man kaip miskas,daug darbo del paprastu dalyku
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti