Panoramos
2010.01.26  Straipsniai:  RedagavimasŽurnalas FOTO    40 25290
 
Debesų planeta. Nida, didžiosios kopos, lietui atsivejant. Almos Lukaševičiūtės nuotrauka  
Saulius Pakrijauskas

Pakalbėsime apie paprastas galimybes sukurti panoramą skaitmeniniu fotoaparatu be ypatingos technikos. Duosime šiek tiek patarimų, kaip sukurti geros medžiagos panoraminiam vaizdui. Kadrams sujungti pasirinkome programą „Hugin", kuri yra nemokama, atvirojo kodo, paprasta naudoti ir padeda atlikti darbą ne ką blogiau už komercinius produktus.



Apie panoramines nuotraukas girdėję ir jų matę esam visi. Paprastai tai tokios nuotraukos, kurios yra neproporcingai „ištemptos" į šonus, tačiau apima platų vaizdą. Juostelės laikais panoramų gamyba buvo sudėtingas dalykas, yra netgi specializuotų panoraminių fotoaparatų, kurie turi besisukantį objektyvą ir projektuoja vaizdą ant cilindriškai išlenktos juostelės. Yra ir specialų sukamąjį mechanizmą turinčių fotoaparatų, kurie sukasi aplink savo ašį ir gali nufotografuoti 360° vaizdą.
Na, o mes pakalbėsime apie paprastas galimybes sukurti panoramą skaitmeniniu fotoaparatu be ypatingos technikos.


Kai vaizdas netelpa į kadrą...

Pradžioje kaip visada šiek tiek bendros informacijos. Panorama paprastai vadinamas toks atvaizdas, kurio plotis gerokai didesnis už aukštį, tarkim, 2:1, 4:1 ir daugiau. Įprastas kadras yra 1,3:1. Dauguma mėgėjams skirtų fotoaparatų ir sistemų „Four Thirds" kuria atvaizdą, kurio proporcijos yra 4:3. Taigi, vienas iš panoraminių nuotraukų požymių yra neįprastos atvaizdo kraštinių proporcijos. Antrasis požymis, nors ir ne visada būtinas, yra platus regėjimo kampas. Panoraminis kampas paprastai yra artimas arba didesnis už žmogaus regėjimo kampą. Pavyzdžiui, 165°x75° atvaizdas gali būti laikomas panoraminiu.

APS fotoaparatų gamintojai panoraminiu taip pat laikė ir tiesiog ištemptą, neįprastų proporcijų atvaizdą, tačiau jis galėjo būti ir ne plačiakampis. Pagal šį terminą, panoramine galėtų būti laikoma bet kokia nuotrauka nupjautu viršumi ir apačia, kurios proporcijos būtų iškreiptos.
Pirmieji panoramų pavyzdžiai yra tokie pat seni, kaip ir fotografija. Pirmasis panoraminis fotoaparatas patentuotas 1843 m. Juo galima buvo sukurti atvaizdą ant 610 mm (!) dagerotipo. Panoramos buvo kuriamos ir iš atskirų kadrų, vėliau juos sudedant vieną prie kito.

Panoramų tipai


Trumpo sukimo cilindrinės

pbg: kas gyvena šiaurės miestelyje   Komentarai [11]
Atsiradus lanksčiai juostai, buvo sukurti cilindrinės projekcijos fotoaparatai. Juose juostelė išlenkiama cilindru, o vaizdas „nupiešiamas" objektyvui sukantis aplink ją. Vaizdas projektuojamas pro vertikalų plyšelį, kuris „pereina" visą panoraminį kadrą. Objektyvas paprastai pasisuka nuo vienos pusės iki kitos per sekundės dalis. Deja, šių fotoaparatų trūkumas yra gan nedidelis užrakto greičių pasirinkimas ir fiksuotas fokusavimas. Norint fotografuoti artimesnius vaizdus, būtina labai priverti diafragmą. Tad tokie fotoaparatai paprastai buvo ir kartais dar yra naudojami peizažams fotografuoti. Jais fotografuotų panoramų proporcijos paprastai būna tarp 2:1 ir 4:1.
Cilindrinės panoramos taip pat turi ir trūkumų. Kadangi sukurtas atvaizdas fiksuojamas cilindriškai išlenktoje juostoje ar sukant patį fotoaparatą, o vėliau paprastai atspaudžiamas ant plokščio paviršiaus, vaizdas atrodo iškreiptas.

Pilno sukimo cilindrinės

Šio tipo panoramos sukuriamos specialiais fotoaparatais. Šie fotoaparatai su laikrodiniu mechanizmu sukasi patys aplink savo ašį, atitinkamu greičiu traukdami juostą, ir taip užfiksuoja visą 360° vaizdą. Tokios rūšies skaitmeniniai fotoaparatai turi ne matricos, o linijos tipo jutiklį, panašiai kaip stalinis skeneris. Tokie fotoaparatai vaizdą taip pat „nuskenuoja" linija po linijos. CCD tipo linijinis jutiklis gali turėti apie 10 tūkstančių taškų, o visas 360° vaizdas būna maždaug 1,2 gigapikselio dydžio. Tokie fotoaparatai paprastai naudojami įvairiai dokumentacijai, pavyzdžiui, istorinės architektūros fotografijai.

Plačiakampės nuotraukos

Sirmais: Šiaurės Norvegijos arfa   Komentarai [73]
Nuotraukos, kurios yra ištemptos, neįprastų proporcijų, tačiau darytos tiesiog paprastu plačiakampiu objektyvu, taip pat gali būti laikomos panoramomis. Atvaizdas projektuojamas ant plokščios juostos ar jutiklio, todėl nėra iškraipomas. Deja, jeigu objektyvas apima didesnį nei 90° kampą, atvaizdo kraštai smarkiai patamsėja dėl šviesos intensyvumo kritimo ir atvaizdas iškraipomas. Šviesos srautui išlyginti gali būti naudojami gradientiniai centriniai filtrai, na, o didesniam, nei 120° atvaizdui sukurti jau reikalingi „žuvies akies" tipo objektyvai, kurie gerokai iškraipo vaizdo geometriją.

Segmentinės panoramos

Panoraminį vaizdą galima sukurti ir kitokiu būdu - sukomponuoti jį iš keleto nuotraukų. Juostelės laikais tai buvo kartais ir sudėtingas procesas, nes tie patys taškai gretimuose kadruose ne visada idealiai sutampa, dėl optinių iškraipymų jie gali atsidurti skirtingose vietose.
Skaitmeninėmis technologijomis galima sukurti įvairiausias panoramas: cilindrinio tipo, pusrutulio ar ištisos sferos panoramas. Netgi priemonių tam nereikia kažko

Dante: Ten kur gražu... (55 nuotraukos, originale 91megapixelis, 90mb jpg f...)   Komentarai [34]
kių ypatingų. Paprasčiausias būdas sukurti skaitmeninę segmentinę panoramą yra tiesiog pykštelėti kelis kadrus, pasukant fotoaparatą, o vėliau juos sujungti specialia programa.

Rimgaudas Budrys: 55 nuotraukos, originale 91megapixelis, 90mb jpg failas :)

Dėl paprastumo, toks panoramų kūrimo būdas kartais gali nepaprastai praversti. Juk ne visada po ranka yra plačiakampis objektyvas. Kartais trys keturi kadrai gali padėti gauti itin puikų rezultatą. Kartą pats su palyginti „siauru" objektyvu bandžiau nufotografuoti Kali kraterio ežeriuką Saremos saloje. Ežeriukas niekaip netilpo į kadrą. Deja, nebuvo vietos, kad galėčiau atsitraukti. O apie panoramas nepagalvojau. Iš dviejų (dar geriau - keturių) kadrų būčiau sukūręs puikią nuotrauką...
Toliau pasakosime apie segmentines skaitmenines panoramas.

„Žaliavos" ruošimas

Kad galėtume sukurti gerą panoramą, reikia paruošti ir tinkamos „žaliavos" - būsimosios panoramos segmentų. Pats paprasčiausias būdas yra tiesiog padaryti keletą nuotraukų sukantis ir fotografuojant į šalis. Gretimos nuotraukos turėtų viena kitą uždengti apie 50 %. Iš tokių paprastų nuotraukų dažnai galima sukurti visai neblogas panoramas. Tačiau visgi yra keletas žinotinų dalykų, kurie gali pagelbėti kuriant tokias paprastas panoramas.

Sukitės aplink „teisingą" ašį

Sukimas  
Kad būtų išvengta paralakso klaidų, fotografuojant fotoaparatas turėtų būti sukamas apytikriai aplink objektyvo priekio ašį. Tiksliau, aplink šviesos įėjimo angą - diafragmą. Tad jei fotografuojate segmentus „iš rankos", pasistenkite ne pats suktis ir „šaudyti" į šonus, bet eiti aplink fotoaparato objektyvą. Po kelių bandymų turėtų visai sklandžiai pavykti. Taip pat nepamirškit stebėti horizonto linijos, kad ji visą laiką būtų tikrai horizontali.
Jeigu panoramų kūryba jus užkabino kaip kablys nugaroj, reikėtų pagalvoti apie panoraminės trikojo „galvos" įsigijimą. Tai specialus prietaisas, leidžiantis sukioti fotoaparatą aplink norimą ašį. Taip išvengsite ir horizonto kreivumo ar vingių.

Rinkitės portreto fotografavimo režimą

Taip taip, geriausia panoramas fotografuoti nustačius portreto fotografavimo režimą. Taip galima sutalpinti daugiau vertikalaus vaizdo ir perteikti daugiau detalių. Dažnai šis režimas praverčia ir todėl, kad fotografuojant kintamojo židinio nuotolio objektyvais paprastai atsiranda didžiausių geometrinių iškraipymų, kai pasirinkta plačiausio kampo nuostata. Iš praktikos pastebėta, kad nustačius portreto fotografavimo režimą ir fotografuojant panoramą iš trijų nuotraukų, galima gauti beveik normalių proporcijų fotografiją. Tad tai gali būti puikus plačiakampio objektyvo pakaitalas. Žinoma, jei leidžia sąlygos.

Palikite vietos

Sujungiant panoramos segmentus, jų kraštai dėl transformacijų gali būti ne tiesūs, o išgaubti. Todėl paprastai panoramą reikia apkarpyti. Kad nebūtų didelių nuostolių, fotografuodami turėkite tai galvoje ir stenkitės palikti pakankamai vertikalios erdvės ir šiek tiek šonuose kraštinėse nuotraukose. Jei atrodo, kad vaizdas pro ieškiklį tenkina, pasukit objektyvą per milimetrą ar du link platesnio kampo. Aišku, jei įmanoma.

Užfiksuokite ekspoziciją

Kad nuotraukas būtų galima gražiai sujungti, be matomų jungimo vietų, būtina visus segmentus nufotografuoti nekeičiant ekspozicijos nuostatų. Baltos spalvos balanso nuostata taip pat turi būti užfiksuota. Daugumoje fotoaparatų yra specialus ekspozicijos fiksavimo mygtukas. Paprastai jis užfiksuoja ir baltos spalvos balanso nuostatą, jei ji yra pasirinkta automatinė. Taip pat siūloma užfiksuoti ir fokusavimą, įjungiant rankinio fokusavimo režimą.

Venkite judesio

Manau, akivaizdu, kad panoramų fotografavimas, kai aplink vaikšto daugybė žmonių ir važinėja automobiliai, gali būti rimtas iššūkis. Paprastai neįmanoma nuspėti, kas įvyks, jei aplink pasipainios judantys objektai. Jie gali panoramoje kartotis, būti susilieję ar pusiau permatomi. Žinoma, kai kurias iš šių problemų galima išspręsti darant retušą vėliau, bet tai reikalauja papildomų pastangų.

Bandymai

Teorijai iliustruoti reikia ir praktikos. Tad iš keleto sesijų pabandysime padaryti ir kelias panoramas. Programa, kaip jau minėta, yra nemokama „Hugin". Ji buvo be priedo, kuriam esant panoramos būtų daromos visiškai automatiškai. Kontroliniai taškai buvo sudėlioti savarankiškai, analizuojant nuotraukas.

Horizontali panorama

Pirmasis bandymas - paprasta trijų nuotraukų panorama. Objektas - Lyduvėnų geležinkelio tiltas. Fotografuota paprasčiausiai „pašaudant" į šonus, iš viso pagamintos trys nuotraukos. Ekspozicijos režimas buvo fiksuotas, fokusavimas rankinis, o riba nustatyta ties begalybės žyma.
Rezultatas gautas visai patenkinamas. Visas tiltas telpa į nuotrauką. Nenatūralus iškreipimas atrodo visai patrauklia. Na, bet čia jau skonio reikalas. Taigi, galima ir iš visai paprastų, eilinių nuotraukų panoramą sudėti.

Lyduvėnų geležinkelio tiltas  
Lyduvėnų geležinkelio tiltas  
Lyduvėnų geležinkelio tiltas  








Lyduvėnų geležinkelio tiltas, horizontali panorama. Fotografuota paprasčiausiai „pašaudant" į šonus. Panorama sujungta iš trijų nuotraukų. Nenatūralus iškreipimas atrodo visai patraukliai.
Panorama  
Panorama


Panorama iš portretinių nuotraukų

Antrasis bandymas - panorama, sudėliota iš keturių portretinio pobūdžio (vertikaliai orientuotų) nuotraukų. Apimtas kampas nėra labai platus, vertikaliai užfiksuota daugiau detalių ir galutinis rezultatas - beveik normalių proporcijų nuotrauka. Panoramine jos tikrai nepavadinsi, nuotrauka labiau primena kadrą, darytą plačiakampiu „žuvies akies" objektyvu.
Nuotraukos  
Panorama iš 4 portretinių nuotraukų. Apimtas kampas nėra labai platus, bet vertikaliai užfiksuota daugiau detalių ir galutinis rezultatas - beveik normalių proporcijų nuotrauka. Tiesa, ji labiau primena kadrą, darytą plačiakampiu „žuvies akies" objektyvu.

Panorama  
Panorama


„Matricinė panorama"

Šis bandymas - tiesiog pasinaudojimas galimybe apimti kuo platesnį vaizdą tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Nufotografavome Burbiškio dvaro fasadą. Rezultatas tikrai labai panašus į „žuvies akimi" darytą nuotrauką. Taigi, jei neturite tokio „linksmo" objektyvo, pasinaudokite nuotraukų sujungimo galimybe. Taip pat pabandėme kitokį panoramos segmentų sujungimo metodą, programoje pavadintą „Rectilinear", kuris emuliuoja plačiakampio objektyvo rezultatą. Kaip matote iš iliustracijos, itin svarbu palikti kuo daugiau vietos aplink fotografuojamą pagrindinį objektą, nes dėl projekcijų atmetama didelė dalis vaizdo, ypač kraštinėse nuotraukose.
8 kadrų, iš kurių darysime matricinę panoramą, blokas.  
8 kadrų, iš kurių darysime matricinę panoramą, blokas.


Kontroliniai taškai sudėlioti savarankiškai, analizuojant nuotraukas.  
Sujungimo procesas  








Rezultatas labai panašus į „žuvies akimi" darytą nuotrauką  



Burbiškio dvaro fasadas, matricinė panorama. Mėginta apimti kuo platesnį vaizdą tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Rezultatas labai panašus į „žuvies akimi" darytą nuotrauką. Taigi, jei neturite tokio „linksmo" objektyvo, pasinaudokite nuotraukų sujungimo galimybe.




Pabandėme ir kitokį panoramos segmentų sujungimo metodą, programoje pavadintą „Rectilinear", kuris emuliuoja plačiakampio objektyvo rezultatą. Kaip matote iš iliustracijos, itin svarbu palikti kuo daugiau „vietos" aplink fotografuojamą pagrindinį objektą, nes dėl projekcijų atmetama didelė dalis vaizdo, ypač kraštinėse nuotraukose.
Rectiliner metodas  
"Rectiliner" rezultatas  













„Planetoidai"

Fuscus: Užupio angelas   Komentarai [8]
„Planetoidai", arba rutulinės panoramos, - tam tikru nuotraukų „darkymo" būdu gaunami vaizdai. Paprastai naudojamos 360° panoramos, kurios vėliau perdirbamos taip, kad atrodytų lyg rutulys ar mažytė planetėlė. Tinka ir kitokios nuotraukos - jas galima sujungti „galais". Čia puikiai tinka nuotraukos salų, kurios iš abiejų pusių būna izoliuotos.
„Planetoido" sukūrimo receptas paprastas. Jei turite kokią nors 360° panoramą, naudodami programą „Photoshop", atlikite tokią veiksmų seką:
  • „sutraukite" nuotrauką taip, kad ji būtų kvadratinių proporcijų;
  • apverskite nuotrauką, t. y. pasukite ją 180° kampu;
  • pritaikykite polinių koordinačių filtrą „Rectangular to polar";
  • pasukite nuotrauką norimu kampu ir atlikite papildomas korekcijas.

Šiam bandymui buvo pasirinktas J. Biliūno gimtinės peizažas. Tiesa, jam šiek tiek trūko papildomos nuotraukų eilės tiek viršuje, tiek apačioje, tačiau bandymas pavyko. Gavome bulvės formos planetėlę. Tiesa, čia yra ir šiokių tokių trūkumų: tolimesni peizažo elementai šiek tiek neatitinka „planetoido" koncepcijos. Geriausia, kai visi aplink esantys elementai nutolę panašiu atstumu.

Atskiros nuotraukos  
Atskiros nuotraukos

Iš 11 segmentų sujungta 360° panorama.  
Iš 11 segmentų sujungta 360° panorama.

360 laispsnių panoramos sujungimas  
Sutraukiame“ nuotrauką taip, kad ji būtų kvadratinių proporcijų.  
Naudojame polinių koordinačių filtrą „Rectangular to polar  
Galutinis rezultatas, atlikus papildomas korekcijas  

------------
Tad tiek apie panoramas ir galimybes jas pritaikyti kasdienybėje, kelionėse, o galbūt ir rengiant įdomesnius fotoreportažus. Jei kur nors vaizdas netilps į kadrą, nepagailėkite keleto kadrų ir neprarasite galimybės juos vėliau sujungti. Pastangos tikrai nebus tuščios. O jei norėsite gauti kokią linksmą ir žaismingą nuotrauką, pabandykite sukurti „planetoidą". Galbūt visai tiks pakabinti kur ant sienos.
(Daugiau planetoidų nuotraukų: "panorama rutulys")


Žurnalas FOTO.

Komentarai
Turinys
  • elastas
    elastas 
      2010.01.26, 14:56, rašė:
    Dalį patarimų jau buvau žinojęs iš senesnių straipsniu. Bet šis užpildė visas spragas.
    Prie progos reikia pasidaryti keleta panoraminiu vaizdu. Platus kampas - žavu
  • VainiusR
    VainiusR 
      2010.01.26, 15:42, rašė:
    Labai ačiū. Tikrai labai pravertė, jau senai norėjau pabandyt, bet vis kažkas nesigaudavo. Dabar, manau, gausis. :)
  • shmor (išsitrynęs)    2010.01.26, 18:02, rašė:
    PUIKU. senai norėjau išbandyt, bet neprisiruošdavau dėl informacijos stokos, o čia viskas pateikta ypatingai aiškiai ir detaliai. DĖKUI LABAI UŽ PUIKŲ DARBĄ :-)
  • Fajunas
    Fajunas 
      2010.01.26, 18:17, rašė:
    Geras straipsnis, papildantis ziniu bagaza :)

    Tik apie planetoidus man nelabai suprantama, kaip padaryti vientisa fona is sonu... kiek bandziau tai labai matosi kur susijungia. Na bet gal dar mazai bandziau :)
  • Sirmais
    Sirmais 
      2010.01.26, 18:51, rašė:
    Labai geras,įdomusir reikalingas straipsnis.Po šio straipsnio,manau, pamatysim daugiau gerų panoramų.Progai pasitaikius,ir aš pabandysiu-ne taip jau ir sudėtinga,pasirodo!(Maloniai nustebino,kad straipsnyje panaudota mano nuotrauka iš ką tik praėjusio konkursiuko...):-)
  • Lima
    Lima 
      2010.01.26, 18:55, rašė:
    ¤nėraKažką naujo sužinojau ir ačiū autoriui, bet nejaugi geri fotoaparatai neturi Panoramos nustatymo? Mano muilinė ir ta gali gražiai sujungti tris kadrus, reikia tik stovo ir pasukti ant jo fotoaparatą, parodo ir kiek užleisti kadrą ant kadro;). Įkeliu Nemuno kilpos panoraminį specialai neredaguotą kadrą, vieną iš pirmųjų savo mėginimų.
  • eFoto redaktorius    2010.01.27, 01:19, rašė:
    nemanau kad tokios funkijos vertos entuziastų dėmesio. Va nuotraukoje sujungimas aiškiai matosi.
    Kiekvienas fotoaparatas moka konvertuot į JPG, bet profai konvertavimą verčiau daro kompiuteriu ;)
  • Lima
    Lima 
      2010.01.27, 02:41, rašė:
    Nemanau, kad profai šitą straipsnelį skaito, o sujungimai matosi ir panoramos meistrų darbuose, bent jau efotiečių. Čia jau kruopštumo reikalas, o mano kadras neapdirbtas, nes norėjau tik  parodyti, kad neblogą panoramą galima ir taip gauti, o paskui fotografavau dviem aukštais ir tada jungiau, tai lengviau, nei 6 kadrus lipdyti ;) Čia gi pradedantiems straipsnis.
  • Dainius Kanapeckas
    Dainius Kanapeckas 
      2010.01.27, 10:31, rašė:
    Pas mane sujungimu nesimato. Jei matosi tai pasalinu rankomis :)
  • Vaistininkas
    Vaistininkas 
      2010.01.27, 01:40, rašė:
    Graži panorama.
    Būtent ir mano Nikon CoolPix P80 turi tą funkciją, apie kurią kalbate - sunku nuvairuoti neteisingai, nes tiesiog ekrane matai jau nufotografuotos nuotraukos dalį, todėl galima tiksliai sulieti dvi šalia esančias nuotraukas. Deja, mano Pentaksiukas to neturi.
  • puodukas.
    puodukas. 
      2010.01.27, 01:41, rašė:
    Dar niekad Nemunas neatrode toks grazus :) Pasiilgau namu, reiks jau vaziuot :D
  • AntanasB
    AntanasB 
      2010.01.27, 09:01, rašė:
    tai tik muilinės turbūt ir turi...
  • Lima
    Lima 
      2010.01.27, 20:30, rašė:
    Taigi, jos skirtos tinginiukams, kad nepersidirbtume;)
  • sodez
    sodez 
      2010.02.01, 21:26, rašė:
    Labai pritariu, net iPhon'as turi aplikacija panoramoms daryti ir visai padoriai daro :) O siolaikiniai pradines klases veidrodiniai aparatai tai tikrai drasiai ja gali tureti, nes ju pirkejaj 90 yra...na ne entuziastai ))))
  • xSeRaSx
    xSeRaSx 
      2010.01.26, 22:14, rašė:
    Aciu uz straipsni. Manau bus naudingas :)
  • Pienės Pūkas
    Pienės Pūkas 
      2010.01.27, 14:30, rašė:
    Nu manau prasides dabar planetu kurimai... :)) straipsnis patiko, tikrai reikes pabandyt. Nezinojau kaip tai daroma, bet dabar jau zinosiu :) tikrai naudingas straipsnis, nes kartais tikrai norisi paimt daugiau vaizdo i kadra, o niekaip jis netelpa nors tu ka.. O dabar laisve kurybai :)) sekmes visiems! :)
  • Nikas Mo
    Nikas Mo 
      2010.01.27, 21:29, rašė:
    O Hugin programa tai tikrai ne tokia šustra kaip mokamos. Kosmosas.
  • delavita
    delavita 
      2010.01.27, 22:26, rašė:
    Ačiū, kad taip plačiai ir suprantamai paaiškinote, kai bus galimybė, tikriausiai pabandysiu, ir bus įdomu į kitų pabandymus pažiūrėt :)
  • lashiuke
    lashiuke 
      2010.01.28, 01:40, rašė:
    Labai geras straipsniukas. Man naudingiausia dalis buvo apie „žaliavos“ ruošimą. ;) Tiesa, pati jau kuris laikas panoramas jungiu būtent su hugin linux'o sistemoje. Pilnai pakanka maniems poreikiams to ką jis turi.
  • ritullia
    ritullia 
      2010.01.28, 19:10, rašė:
    Labai dėkinga esu už gerą straipsnį nes kaip tik dabar man reik paruošt panoraminę miestelio nuotrauką, nebus vargelio dabar. :)
  • Girių dvasia
    Girių dvasia 
      2010.01.28, 20:27, rašė:
    Pora patarimų, kurių, rodos, nemačiau straipsnyje:
      1 -palikti pakankamai dangaus, kad nebūtų nukirptų medžių viršūnių.
     2- Palikti pakankamai žemės (pievutės, vandens ar kito vienalyčio vaizdo apačioje).
     3-Sekti, kad kraštinėse nuotraukose vaizdas būtų viename auštyje (ten kur jungsis)
    Sujungimo nekorektiškumai taisomi klonavimo spaudu, keliais laipsniais pasukant kraštines foto ir pan.
    Kartais nebloga planeta gaunasi ir iš vienos foto. www.efoto.lt/node/66145 -tokie buvo mano pirmieji blynai, daugumas iš vienintelės foto.

    Girių dvasia:   Mažųjų planetų galaktikos link....

    Girių dvasia: Mažųjų planetų galaktikos link....   FOTOISTORIJA [19]


    Girių dvasia: Mažųjų planetų galaktikos link.... (1 nuotrauka)
    Girių dvasia: Mažųjų planetų galaktikos link.... (2 nuotrauka)
    Girių dvasia: Mažųjų planetų galaktikos link.... (3 nuotrauka)
    Girių dvasia: Mažųjų planetų galaktikos link.... (4 nuotrauka)
  • mariox
    mariox 
      2010.01.29, 01:31, rašė:
    aha, jei jau prasnekot apie planetoidus ...tai ir apie ju gyventojus gal reiktu uzsiminti ;))
    planetoidas  
    planetoidas  
  • liutukas
    liutukas 
      2010.01.30, 14:04, rašė:
    Turiu su Canon 30D prie 17mm židinio padaręs 360 laipsniu iš 18 kadrų. Kaip ir rekomenduojama, visų kadrų parametrai vienodi. Fotografuota ant pastatyto specialaus trikojo. Kadrai persidengia pakankamai (1/3 kadro dalies).
    Rezultate HUGIN programa taškus aptinka korektiškai, bet sujungia kadrus iškraipytus. Išbandžiau daug nemokamų programų, vienos sujungia gražiau, bet neidealiai. Teko išbandyti keletą mokamų programų. Viena iš jų su užduotimi susidorojo puikiai, bet ji buvo neregistruota, todėl ant sujungtos nuotraukos uždėjo savo autorinius ženklus :(

    Todėl, klausimas profesionalams.
    Ar klaida tame, kad nuotraukose pasitaiko objektai, kuri yra per arti (iki ~50m spindulių nutolę).
    Ar klaida, kad netinkamas 17mm objektyvas, kuris per daug plačiai apima vaizdą?
  • sodez
    sodez 
      2010.02.01, 21:36, rašė:
    na 17 tinka, nors as kaip tik sakyciau, kad tai per siauras kampas cirkuliariniai panoramai. As manau kad jus turite bedas del paralakso(nors reiketu ta rezultata pamatyt), kuo didesnis skirtumas tarp priekinio ir galinio plano, tuo jis daugiau pakisa koja, kad ji isvengti naudojama panoramine galva, kuri leidzia sukti aparata aplink objektyvo nodaline asy.

    O del softo - naudokite Ptgui arba Autodesck'o Sticher unlimited, ir nevarkit :) Tarp kitko Sticheris, daznai su labai nemazu paralaksu susitvarko
  • a
    a 
      2010.02.04, 16:34, rašė:
    Kaskart, kai eFoto aprašomas koks nors fotografavimo būdas/postprocessingas, į eFoto atplūsta daug tokio tipo nuotraukų... :)
  • mariox
    mariox 
      2010.02.05, 01:41, rašė:
    vadinasi puikiai ir greitai publika mokinasi (tikslas pasiektas) ;)
    PS. juk tam dauguma cia ir renkasi ;)
  • a
    a 
      2010.02.05, 19:54, rašė:
    Man asmeniškai tokie nuotraukų iškraipymai nežavi. Dar labiau — viskas, kas susiję su kompiuteriniu postprocessingu. Visi planetoidai man atrodo vienodai, be jokio meno...
  • mariox
    mariox 
      2010.02.05, 20:02, rašė:
    Paulius Pečiūra rašė:
    Visi planetoidai man atrodo vienodai, be jokio meno...

    niekaip nesutiksiu
    ...taip, tai specifine sritis, bet tikrai skiriasi jie kaip diena nuo nakties ;)
    (visas idomukas ka tu ten ikabinsi...jau neziurint skirtingu techniniu apdirbimu);)
    ppps. o postprocesas...be jo niekur siais laikais, patikek
  • Malili (išsitrynęs)    2010.02.07, 12:10, rašė:
    Sveiki.;) Gal galėtumėte išsamiau paaiškinti kaip kuriami "planetoidai"?;)
  • Tubukas
  • Malili (išsitrynęs)    2010.02.13, 14:06, rašė:
    Dėkui;)
  • Tubukas
    Tubukas 
      2010.02.15, 17:45, rašė:
    Kad tik mačytų :)
  • Malili (išsitrynęs)    2010.02.15, 17:51, rašė:
    ;)
  • jungleboy77
    jungleboy77 
      2010.05.01, 09:14, vertino: Gerai, , rašė:

    aciu

    bandysimigyvendinti

  • Svečias    2010.08.01, 10:44, rašė:
    Dėkui už gerą ir naudingą info. :D
  • zervis
    zervis 
      2010.08.29, 14:40, vertino: Gerai, , rašė:
    Labai ačiu uz straipsnį
  • anzelmas
    anzelmas 
      2010.10.12, 15:49, rašė:
    Isties naudinga info, bet man su "Hungin" nieko nesigavo arba per daug zaisti reikia. Radau "PTGui" programa, kuri vieno mygtuko paspaudimu sukabina visas foto be jokiu "siuliu". Nieko zymeti, nieko taisyti, tik pabaigoj apkerpu norima vaizda ir vuolia :)
    Dar maciau RU forume, kad jie rekomenduoja "Autopano Giga". Jos nebandes, todel nezinau ar ji butu geresne. Gal bus asu tarp musu bendraminciu ;) Butu idomu paskaitineti ispudzius, kas tiesiogiai ciupinejes ta programa ;)
  • SunSill
    SunSill 
      2010.11.18, 22:13, vertino: Gerai, , rašė:
    Labai naudingas straipsnis..Seniai norėjau pabandyti padaryti panoraminę foto,tačiau pritrūkdavau žinių..++
  • Svečias    2010.11.20, 12:58, rašė:
    Nu biški če neitemą.Kaip galima nuQtraukas če redaguoti?
  • gedasst
    gedasst 
      2012.01.20, 20:57, vertino: Gerai, , rašė:
    Man Hugin neleidzia atidaryti nei JPG nei DNG kadru - raso, kad netinkamas pavadinimas...
    Gal zinot, kame reples ? Dirbu Win7 x64bit
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti