Kokį skėtį rinktis?
2010.09.02  Straipsniai:  Žurnalas FOTO    22 7984
 
Baltas peršviečiamas ir atspindintis sidabrinis šviečiantys skėčiai  
Fotografuojant dirbtinėje šviesoje vienas iš svarbesnių komponentų yra šviesos sklaidytuvas. Jų yra įvairių tipų ir paskirčių. Viena iš alternatyvų — įvairūs skėčiai. Jie yra palyginus pigūs, kompaktiški ir lengvi, paprastai transportuojami. Jie tinka ir įvairioms apšvietimo sistemoms — tiek paprastoms, tiek studijinėms blykstėms, arba statiniam apšvietimui, tarkim, halogeninėms lempoms. Dėl šių priežasčių skėčiai yra puikus pasirinkimas mėgėjiškoms apšvietimo sistemoms. Pats paprasčiausias šviesą sklaidančio skėčio pritaikymas mėgėjiškoje fotografijoje — jo pakabinimas po šviestuvu. Turbūt nebūtumėte apie tai pagalvoję?

Skėčių tipai

Pagrindiniai yra du tipai — peršviečiami ir atspindintys.

Peršviečiami skėčiai yra įtaisomi tarp blykstės ar lempos ir fotografuojamojo subjekto. Taip nuo šviesos šaltinio sklindanti šviesa apšviečia visą skėtį ir jis tampa tarsi vienu dideliu tolygios šviesos šaltiniu. Kuo didesnis skėtis, tuo labiau išsklaidoma šviesa ir tuo mažesni šešėliai. Žinoma, dalis šviesos nuo skėčio atsispindi, ji yra prarandama. Papildomas aksesuaras prie sklaidančiojo skėčio yra specialus juodas maišas, kuris sumažina parazitinius atspindžius iš aplinkos. Toks skėtis yra tarsi sulankstoma šviesdėžė (softbox).

Atspindintys skėčiai yra įtaisomi už šviesos šaltinio. Šviesa nukreipiama į priešingą pusę nuo subjekto ir skėtis veikia kaip šviesos reflektorius. Toks skėtis yra priimtinesnė alternatyva, kai reikia išvengti kuo daugiau šviesos nuostolių. Kadangi šviesa atspindima, jos kur kas mažiau prarandama.

Tačiau yra ir daugiau skirtumų, kurie gali būti lemiami renkantis vieną ar kitą skėčio tipą.

Peršviečiamas baltas skėtis  
Peršviečiami skėčiai

Peršviečiami skėčiai paprastai sukuria švelnesnę ir „minkštesnę“ šviesą. Jie yra balti ir sklaido spindulius, taip sukurdami didesnį šviesos šaltinį. Skėtį galima įtaisyti labai arti apšviečiamojo subjekto taip padidinant šviesos galią. Tas gali būti svarbu fotografuojant lauke ir „kovojant“ su saulės šviesa.

Papildomas juodas „maišas“ aktualus patalpoje, kur nuo sienų ar kitų objektų atsispindėjusi parazitinė šviesa gali sugadinti bendrą atspalvių balansą. Retuose namuose pavyks rasti visiškai neutralios spalvos kambarį — baltos ar pilkos. Na, o juodomis matinėmis sienomis gali pasigirti tikrai tik pažengę fotografai...

Visgi įvertinus tą patį apšvietimo atstumą, peršviečiami skėčiai yra mažiau efektyvesni nei sidabriniai atspindintys skėčiai. Efektyvumas svarbu fotografuojant didesnius objektus ar scenas, tarkim pilno ūgio portretus ar grupines nuotraukas.



Atspindintis sidabrinis skėtis  
Atspindintys skėčiai

Priklausomai nuo skėčio išlinkio ir šviesos šaltinio atstumo nuo jo, formuojamas didesnis ar mažesnis šviesos žiedas. Retai būna taip, kad šviesą gerai atspindėtų visas skėčio paviršius. Šešėliai taip pat sušvelninami, prarandama mažiau šviesos, tačiau retai išnaudojamas visas skėčio plotas. Tačiau kaip ten bebūtų, šie skėčiai yra sidabriniai ir gerokai efektyvesni. Jie praverčia tokiose situacijose, kuriose apšvietimas turi būti toli nuo fotografuojamojo subjekto, kaip jau minėtuose viso ūgio portretuose ar grupinėse nuotraukose. Šviesos šaltinis esantis toliau nuo subjekto taip pat geriau išsklaido šviesą ir tolygiau apšviečia aplinką.

Dydis

Dydžių pasirinkimas gali kiek suklaidinti. Yra mažų skėčių — nuo 30 iki 60 cm. Vidutinis dydis yra nuo 80 iki 120 cm. Dideliais laikomi skėčiai didesni nei 150 cm. Vidutinis skėtis yra tinkamiausias pasirinkimas daugeliui atvejų. Tikrai nėra reikalo pirkti mažą skėtį makro fotografavimui. Skėtį galima įtaisyti tiesiog arčiau šviesos šaltinio ir jo mažesnis plotas atliks mažesnio skėčio vaidmenį. O ir kainų skirtumas yra gan mažas, tad su mažais skėčiais neverta prasidėti.

Didelis skėtis mėgėjui taip pat kažin ar reikalingas. Su standartine išorine blykste jo tiesiog neišnaudosite, reikės galingo studijinio šviestuvo. Tad jei nuspręsite įsigyti, rinkitės vidutinį skėtį.

Sulankstomas ar vientisas?

Ne tik lietsargiai, bet ir apšvietimo skėčiai gali būti sulankstomi, t.y. jų stipinai gali turėti „sąnarius“. Sulankstomi skėčiai yra natūraliai brangesni, tačiau turi kitą privalumą — sulankstyti jie kur kas kompaktiškesni. Dėl šios priežasties jie gali būti ypač parankūs „keliaujančioje studijoje“. Viskas, ką tenka temptis ant kupros, turi būti ir lengva, ir smulku. Tačiau, kaip žinote, sulankstomi skėčiai yra ne tokie patvarūs, kaip vientisais stipinais. Tad jeigu neatmetate galimybės naudotis skėčiais lauke vėjuotą dieną, geriau rinktis vientisus.

Apskritai visgi kažin ar verta investuoti į sulankstomus skėčius. Kaina jų yra aukštesnė, didesnis ir svoris. Nešiojamajai studijai būna pritaikyti krepšiai, į kuriuos tikrai sutalpinsite metro ilgio ryšulėlį. Be to, kaip ten bebūtų, tvirtumas ir ilgaamžiškumas — ne paskutinėje vietoje esantys faktoriai.

Rinkimasis

Tikiuosi, kad pavyko prasklaidyti skėčių pasirinkimo miglą. O gal kaip tik, dar labiau susipainiojote? Manau, jaudintis neverta. Skėčiai neužima daug vietos, jų galima įsigyti visokių. Rinkitės vidutinį dydį ir bus gerai. Tiesa, pastaruoju metu Lietuvoje buvo sunkoka gauti šių skėčių, tiekimas vėlavo. Kainos irgi nėra labai draugiškos. Kadangi mėgėjiškai studijai ši prekė nėra labai kritiška, siūlyčiau skėčių paieškoti internetino platybėse, kad ir eBay. Rasite tikrai neblogų variantų ir už patrauklią kainą. Perkant kelis greičiausiai bus pritaikytos ir nuolaidos.

Bandymai

Tiesioginis apšvietimas be šviesos sklaidymo. Aiškiai išsiskiria ryškūs, lyg nupjauti, šešėliai.  

Apšvietimas su baltu sklaidančiu skėčiu. Šešėliai išsklaidyti.  

Tiesioginis apšvietimas be šviesos sklaidymo. Aiškiai išsiskiria ryškūs, lyg nupjauti, šešėliai.
Apšvietimas su baltu sklaidančiu skėčiu. Skėtis be apsaugos, nuo rausvų sienų šviesa krenta ant balto fono ir jį keičia. Šešėliai išsklaidyti.
Baltas skėtis su juodu maišu. Šviesa baltesnė.  

Sidabrinis skėtis šešėlius nugludina ne taip gerai, kaip baltas, tačiau sutaupo daug šviesos.  

Baltas skėtis su juodu maišu. Šviesa baltesnė, nes jos mažiau išsisklaido į šalis ir ne taip atsispindi nuo sienų. Sidabrinis skėtis šešėlius nugludina ne taip gerai, kaip baltas, tačiau sutaupo daug šviesos. Išlaikymas šioje nuotraukoje dvigubai trumpesnis, nei fotografuojant su baltu sklaidančiu skėčiu.


Tomas Vaidelis

Žurnalas „Foto“





Komentarai
Turinys
  • rpf
    rpf 
      2010.09.02, 18:53, rašė:
    Dar gi mano žiniomis išlaikymas neįtakoja ekspozicijos su blykste (žinoma, proto ribose), kuomet blykstės šviesa dominuojanti, kadangi žybsnis trunka bet kuriuo atveju trumpiau. Įtakos turi diafragma ir ISO. Ar klystu?
  • sdG
    sdG 
      2010.09.05, 23:23, rašė:
    Neklystate
  • Badas
    Badas 
      2010.09.02, 12:17, rašė:
    Viena karta bandziau fotografuoti su sidabriniu skeciu - gavosi absoliutus fail'as: visa sviesa sukrito i keleta "zuikiu" - efektas panasus lyg i fotografuotum su daug mazu blyksciu "i kakta". Gal darbui su tokiu skeciu reikia tureti spec. igudziu ar zinot kazkokia neintuityvia paslapti, bet pats nusivyliau ir draugui sidabrinio nerekomenduosiu.
  • M8Q
    M8Q 
      2010.09.02, 15:18, rašė:
    a tai šviesą į skėti irgi reik fokusuot. ty parinkti šviesos šaltinio atstumą iki skėčio. jaučiu per arti buvai priglaudęs šviesą prie skėčio
  • Juodulys
    Juodulys 
      2010.09.02, 13:14, rašė:
    Be sidabrinio atspindinčio dar yra ir baltas atspindintis. jo šviesos praradimas didesnis, bet jis neakina ir neduoda blikų.
  • LosT
    LosT 
      2010.09.02, 14:55, vertino: Gerai, , rašė:
    O dar geriau "convertable", kur gali back'ą nuimt ir bus peršviečiama...
  • LosT
    LosT 
      2010.09.02, 15:32, vertino: Gerai, , rašė:
    "Išlaikymas šioje nuotraukoje dvigubai trumpesnis, nei fotografuojant su baltu sklaidančiu skėčiu."
    IMHO toks sakinys gali nemažai žmonių suklaidint, vis tik su blicais dažniau fotografuojama...
  • rpf
    rpf 
      2010.09.02, 19:01, rašė:
    Ką tik žinutė pabėgo, įdomu.
    Aš visgi paklausiu dar kartą - mano žiniomis, išlaikymas ekspozicijos su blykste neįtakoja (proto ribose), kuomet blykstės šviesa yra dominuojanti tiesiog todėl, kad blyksnis trunka bet kuriuo atveju trumpiau, nei pati ekspozicija (paimamas visas šviesos kiekis, kurį leidžia diafragma). Kitaip tariant, ekspoziciją su blykste įtakoja diafragma ir ISO reikšmė. Ar ne?
  • LosT
    LosT 
      2010.09.02, 19:53, vertino: Gerai, , rašė:
    Taip.
  • rpf
    rpf 
      2010.09.02, 20:10, rašė:
    Tad visas tas sakinys yra nelogiškas.
  • LosT
    LosT 
      2010.09.02, 20:26, vertino: Gerai, , rašė:
    Kaip supratau straipsnio autorius apšvietimui naudoja halogenines lempas tad sakinys visai logiškas...
  • igselas
    igselas 
      2010.09.02, 21:14, vertino: Gerai, , rašė:
    as naudoju halogenines lempas. nepaslaptis, kad pacias pigiausias, bet kokybe lyg ir nekencia. TUriu lempas is senuku, ir skecius pats folija klijavau pabandymui. dar visko neisbandziau, nes namuose kiek sunkoka, kadangi maza vietos ir fono neturiu normalaus. tiek, kad reikia ISO kelti 400, bet ne problema. ISO nekelciau jeigu tureciau sviesu objektyva, o mano kitinis.

    mano homemade lempa (turiu dvi)
    namu darbo sketis  


  • Svečias    2010.09.03, 19:53, rašė:
    geras tas tavo homemade, bet virvute nukirpk, o fona nueini i audiniu parduotuve ir nuperki juoda ar balta..... nu vnz. audini, jie buna po 1.5 metro plocio , tai namie kakras . pats turiu.
  • Muciok
    Muciok 
      2010.09.03, 07:04, rašė:
    Bet tu netingek klijuoti ant paprasto skecio. Fotohobyje yra nebrangiu. ;)
  • Vil
    Vil 
      2010.09.03, 12:22, rašė:
    Trpuputį juokinga, kai toks, gan rimtas straipsnis rašomas pasitelkiant buitinius statybinius halogenus :)) Su blicais galioja kiek kitokie šviesos stiprumai ir intervalai, todėl atsiranda klaidinančių faktų...
  • Hero
    Hero 
      2010.09.03, 13:53, rašė:
    man irgi sitas uzkliuvo.
  • LEDZEP
    LEDZEP 
      2010.09.03, 19:57, rašė:
    Lai zmogus raso , negi gaila ,jog patirtim dalinasi.
  • igselas
    igselas 
      2010.09.05, 12:44, vertino: Gerai, , rašė:
    kad patirtimi dalinasi tai labai puiku :)
  • Lampampadurikas
    Lampampadurikas 
      2010.09.06, 20:43, rašė:
    Kaip tik parsisiuntineju sketi balta, bandysim ziuresim kaip ten atrodo :).
    PS. 2 komplektus turesiu pardavimui sketis+laikiklis
  • espe
    espe 
      2010.09.07, 18:14, rašė:
    o kur baltas skėtis? puikiai išsklaido, ir į šonus nueina mažiau šviesos negu si peršviečiamu?

    (nuotraukoje baltas iš kairės, iš dešinės sidabrinis, bet jis čia ne visai teisingai nukreiptas)

    skėčiai  
    espe.  skėčiai

  • espe
    espe 
      2010.09.07, 18:19, rašė:
    dėl halogėsų/išlaikymo, palaikau, gerai kad žmogus dalinasi.
    reikia tiesiog suprasti, čia tas pats, tik jo prarandami 1-2 žingsniai išlaikymo, yra mūsų prarandami 1-2 žingsniai blykstės galingumo ar iso, ar diafragmos. :)
  • aidaper
    aidaper 
      2012.07.13, 21:41, rašė:
    O kokį skėtį geriau naudoti fotografuojant lauke, pievoje?
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti