Blykstės
2006.10.17  Straipsniai:  Apie fototechniką  7 27753
 
Šviesai jautrus elementas (foto juosta ar vaizdo sensoriusii) dažnai būna nepakankamai jautrus kad užfiksuoti vaizdą.
Kaip dažniausiai naudojate išorines blykstes?
Nenaudoju
72 balsai: 39%
Naudoju fotoaparato blykstę (tiesioginė šviesa)
69 balsai: 38%
Naudoju šviesos sklaidytuvą (-us)
31 balsas: 17%
Naudoju studijines blykstes
7 balsai: 4%
Naudoju macro blykstes
4 balsai: 2%
Viso balsų: 183

Tad tenka naudoti blykstes vaizdui apšviesti. Studijinėje ar interjerų fotografijoje blykstėsi (kelios) tiesiog būtinos tinkamam apšvietimui modeliuoti. Blykstės skleidžia labai stiprią šviesą bet labai trumpai: apie 1/1000 sekundės, o ta šviesa būna pakankamai lygios baltos spalvinės temperatūros. Tad blykstės taip pat galima naudoti greitai judančių objektų fotografavimui bei apšvietimo spalvos (spalvinės temperatūros) koregavimui.

Blykstes galima suskirstyti į:

1. Įmontuotos
2. Įmontuotos-iššokančios (popup flash)
3. Išorinės
4. Makroi fotografijai
5. Studijinės


Blykstes - popup  
Blykstes: Sistema  
Blykstes: Studijinės.jpg  Blykstės parametrai ir savybės
Blykstė  

Vedantysisi skaičius (Guidei Number GNi)

Tai blykstės maksimalios šviesos stiprumas. GN=Atstumas_iki_objekto*diafragmasii_f_skaičius. GN paprastai skaičiuojamas 100ISO jautrumui. pvz. GN 20 blykstė objektą už 5 metrų reikia fotografuoti f=1/4 diafragma.

Reguliuojamas stiprumas

Dauguma šiuolaikinių blyksčių gali reguliuot blykstelėjimo stiprumą. Prastos blykstės gali blykstelt tik maksimaliu stiprumu.

Automatiniame režime fotoaparato automatika pati nustato reikiamą blykstės šviesos stipruma. Bet jį galima pakoreguoti reguliuojant blykstės ekspozicijos korekciją.

Blykstės sinchronizavimas

Blykstes: Hot Shoe jungtis  
Aišku, blykstė turi blykstelt tada kai suveikia fotoaparato užraktas. Tai vadinama sinchronizavimu. Paprastai sinchronizavimo signalas perduodamas ‚hot shoe‘ ar X-sync (prailginimo) laidu, šviesos ar infroraudonųjų spindulių signalais. Visų firmų ‚Hot shoe‘ jungčių kontaktai ir signalai paprastai būna skirtingi tai vienos firmos blykstė aprastai nedirba su kitos firmos fotoaparatu arba dirba pačiu paprasčiausiu režimu.

Blykstės: Optinis sinchronizatorius  
Blykstės: Sinchronizavimo laidas  
Senesniems veidrodiniamsi fotoaparatams aktualus sinchronizavimo greičio problema: kai kurios blykstės reikalauja gana ilgo (1/30s-1/100s) išlaikymo. Esant trumpesniems išlaikymams ne visas kadras bus apšviestas. Fotografuojant ilgais išlaikymais praverčia blykstės sinchronizavimo pagal 2 užuolaidėlę.


Šviesos išsklaidymas

Tiesioginis fotografuojamo objekto apšvietimas blykste yra nepageidautinas: labai padidėja kontrastas, dingsta pustoniai, šešėliai. Tad su blykstėmis būtina naudoti šviesos išsklaidytojus-dėžes (soft box) ar atspindinčius skėčius. Studijinėms blykstėms juos pritaikyti paprasta (pav.). Išorinėm, prie fotoaparato tvirtinamom blykstėm tenka kabinti mini dėžutes ar liežuvėlius. Tai nesunku ir pačiam pasidaryt. Kaina minimali, efektas maksimalus.
Blykstės: Šviesos išsklaidytuvas  
Blykstės: Blykstės Softbox  
Blykstės: Blykstės Softbox su atšvaitu  
Blykstės makroi fotografijai

Makro fotografijoje naudoti blykstę tiesiog būtina – maža diafragma (didelis DOFi) reikalauja gero apšvietimo. Fotografuoti 1 standartine blykste praktiškai neįmanoma. Tam naudojamos specialaus žiedinės ant objektyvoi dedamos blykstės ar kelios prie objektyvo tvirtinamos sinchronizuotos blykstės. Tai garantuoja tolygų objekto apšvietimą. Povandeninėje fotografijoje taip pat naudojamos panašios blyksčių sistemos.
Blykstes: macroi  
Blykstes: macro  
Blykstes: macro  
Blykstes: macro  


Raudonųi akių efektas bei šviečiančios dulkės

Mažas atstumas tarp blykstės ir objektyvo dažnai duoda nemalonius efektus: raudonas akis ir šviečiančias dulkes(sniegą).
Raudonos akys  
Dulkės  
Rimtesniuose fotoaparatuose naudojamos ‚iššokančios blykstės‘ (popup flash) – jų atstumas nuo objektyvų yra didesnis tad ir minėtos problemos pasireiškia mažiau. ‚Raudonų akių‘ sumažinimo blykstės režimai retai būna efektyvūs.

Profesionalūs fotoaparatai išvis neturi įmontuotos blykstės. Išorinės blykstės prie jų jungiamos blykstės jungtimi taip vadinamu ‚hot shue‘, prailginimo kabeliais ar blyksčių sinchronizavimo įtaisais.


Kontakto įtampa (trigger voltage)


Kontaktai  
Senos blykstės jungimas prie šiuolaikinio fotoaparato pajungimas truputi pavojingas. Senos, visokios ‚Saulutės‘, nereguliuojamo stiprumo (ne tiristorinės) blykstės yra labai primityvios, valdymo elektronikos jose nėra tad jų prijungimas (schemotechninis) prie fotoaparato yra labai primityvus. Tad kartais minėtose blykstėse prijungimo kontaktuose galima ‚rasti‘ aukštą 100-300V įtampa. Tokia įtampa gali būti pavojinga jautriai skaitmeninio fotoaparato elektronikai. Apsidraudžiant nuo nemalonumų galima įjungus blykstę voltmetru (testeriu) atikrinti pamatuojant įtampą tarp žemės (Ground) ir centrinio (Trigger) kontakto (iš blykstės pusės). Įtampa iki 50V tikrai nepavojinga. Įtampa 50-100V nepavojinga absoliučiai daugumai fotoaparatų. Na o >100V įtampos blyksčių tiesiogiai nejungti prie skaitmeninių fotoaparatų. Jų prijungimui galima naudoti šviesos sinchronizatorius.

Sutartiniai žymėjimai


ir - blykstė (priverstinai) įjungta, blykstė išjungta
- blykstės ekspozicijos korekcija
- hight speed sync
- ‚raudonų akių‘ panaikinimo režimasPlačiau apie blykstes: http://www.chem.helsinki.fi/~toomas/photo/flash-faq.html

Netaisyklingi terminai: blicas, blicai.


Komentarai
Turinys
 • Svečias    2007.01.16, 13:44, rašė:
  Sveiki,
  norėjau paklausti kur Vilniuje įsigyti šviesos sinchronizatorių ir kiek jis gali kainuoti? Pažiūrėjau pagrindinių fototechnikos parduotuvių tinklapiuose - nėra ten tokio dalyko (žinoma gali būti, kad tik tinklapyje nėra, bet vaikščioti po visas iš eilės ir klausineti nesinori).
 • Svečias    2008.07.15, 22:21, rašė:
  Pamenkalnio g-ve. pas"Zdanciu" Kaina-99lt. prastesnis-50lt.
 • Svečias    2007.10.01, 10:14, rašė:
  Šiame straipsnyje vertėtų pataisyti: ne vedantysis, bet pagrindinis blykstės skaičius. Tiesiog jis niekur neveda :-) o pagrindiniu įprasta vadinti dešimtmečius...

  Su pagarba.

  PS Jūsų puslapis puikus!
 • eFoto redaktorius    2007.10.09, 01:15, rašė:
  ačiū. Tikrai tiesioginis vertimas. Nors Pagrindinis irgi keistokai skamba. Pasitikslinsiu dar prieš taisydamas.
 • Svečias    2009.05.05, 20:39, rašė:
  nepatikrinai ir nepataisei :(
 • audriusj
  audriusj 
    2013.03.11, 22:18, rašė:
  sveiki, noriu paklaust kaip čia su tuo GN yra: GN20=5(m)*1,4(f)
  pirmiausia ką reiškia žvaigždutė? daugybą ar kėlimą laipsniu? nors tiesa pasakius nei taip nei taip nesigauna 20
 • zz
  zz 
    2009.10.13, 13:43, rašė:
  prie šviesos išskaidymo būtų galima pridėt beauty dish (kaip išverst, neturiu žalio supratimo) ir kaip jas pasidaryt pačiam www.diyphotography.net/studio-lighting-flash-mounted-homemad... :)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti