Renkantis rimtesnį fotoaparatą
2007.04.20  Straipsniai:  Apie fototechniką  59 56704
 
Veidrodinisi fotoaparatas  

Fotografijos entuziastai naudoję kompaktiškus fotoaparatus anksčiau ar vėliau pradeda žvalgytis ko nors rimtesnio: ruošiamasi pirkti didesnį universalų ar veidrodinį fotoaparatą. Dažnai išsirinkti konkretų fotoaparatą būna lengviau nei nuspręsti, ko iš tiesų reikia. Tad šis straipsnis skirtas apžvelgti didesnių fotoaparatų ypatybes.



Didelius mėgėjiškus fotoaparatus galima suskirstyti į 3 grupes:

Universalūs
Veidrodinis ir ne veidrodinis (universalus) fotoaparatai išvaizda panašūs  

Tai didesni nei kompaktiški fotoaparatai. Pasižymi geresniu objektyvui, patogesniu valdymu.
Labai pravartus fotoaparatas kelionėms. Nuotraukos nebus visad tokios geros kaip veidrodinių fotoaparatų, tačiau ir sveria tokie fotoaparatai žymiai mažiau nei veidrodiniai.

Didelio optinio didinimo (ultrazoom'ai)
Tai fotoaparatai foto medžioklei. Didelis optinisi didinimas (super tele objektyvasi) tai anaiptol nėra privalumas kaip dažnai manoma. Tai tik ypatybė. Tokiu objektyvu patogu fotografuoti paukščius (Lietuvoje) ar laukinius gyvūnus (kelionėse), tačiau kasdieniniam vartojimui, turistiniams vaizdeliams aparatas mažiau naudingas.

Veidrodiniai fotoaparatai
Universalus, didelis daiktas su savais privalumais ir trūkumais. Apžvelgsime tai.

Beje minėsime tik mėgėjiškus veidrodinius APS-C formato jutiklių fotoaparatus, priskiriamus „entry level" (mėgėjų) klasei. Profesionalūs fotoaparatai kainuoja dešimtis tūkstančių litų. Kažin ar verta juos čia aptarinėt. Nors bendri fotoaparatų veikimo principai yra tie patys, visgi.

PAPILDYTA:
Sisteminiai fotoaparatai - tai nauja fotoaparatų klasė. Jie yra panašūs į veidrodinius fotoaparatus: turi keičiamus objektyvus ir didelį jutiklį. Už veidrodinius fotoaparatus sisteminiai yra šiek tiek mažesni, bet nuotraukų kokybe nenusileidžia.

Veidrodinių ir neveidrodinių fotoaparatų skirtumai

Veidrodinių fotoaparatų veikimo principai aprašyti eFoto žodyno skyrelyje Veidrodiniai fotoaparatai.
Detaliau aptarsime pagrindines veidrodinių fotoaparatų ypatybes.

Vaizdo jutiklio kokybė. Veidrodinių fotoaparatų vaizdo jutikliai yra gerokai didesni, todėl jais gautas vaizdas kokybiškesnis: mažiau triukšmų, didesnis spalvų ir šviesumų diapazonas. Didesnis jutiklisi taip pat tinkamesnis kūrybiškai fotografijai: galima mažinti ryškumo zoną.

Veidrodiniuose dažniausiai naudojami vaizdo jutikliai 1,5-2 kartus mažesni už foto juostos kadro dydį - tai vadinamasis „Crop" faktorius (Canon gamina „Full frame" veidrodinius fotoaparatus, kurių jutiklio dydis atitinka juostelės kadro dydį, bet tai jau kita klasė). Tuo tarpu kompaktiniai ir universalūs turi mažesnius jutiklius. Lentelėje palyginami dydžiai:




Jutiklis

Įstrižainė, mm

Plotis, mm

Aukštis, mm

Kompaktinių fotoaparatų
jutiklių
dydis
1/3.2"
5.680
4.536
3.416
1/2.5"
7.182
5.760
4.290
1/1.7"
9.500
7.600
5.700
2/3"
11.000
8.800
6.600
Daugumos veidrodinių fotoaparatų jutiklių dydis
1.8" (APS-C)

28.400

23.700

15.700

Juostos kadro dydis
35 mm juosta

43.300

36.000

24.000




Veidrodinio fotoaparato jutikliu gautas vaizdas kokybiškesnis ir todėl, kad juose jutiklis naudojamas tik tą laiko tarpą, kai fotografuojama, likusią laiko dalį vaizdas veidrodžių sistemos pagalba (nuo to ir pavadinimas - „veidrodinis") perduodamas į vaizdo ieškiklį. Veidrodinio skaitmeninio fotoaparato veikimo principas pavaizduotas žemiau paveikslėlyje. O neveidrodinio aparato jutiklis „įdarbintas" visą laiką - ir fotografuojant, ir fokusuojant, ir ieškant vaizdo fotografavimui. Dėl to jutiklis šyla - didėja spalviniai triukšmai. Kai kurių profesionalių fotoaparatų jutikliai specialiai šaldomi, kad kokybė būtų geresnė.

Keičiami objektyvai. Dažniausiai kompaktiniai ir universalūs fotoaparatai komplektuojami su pakankamai universaliu objektyvu, stengiamasi pritaikyti juos visiems gyvenimo atvejams. Tai privalumas. Tačiau esant šiek tiek didesniems poreikiams, nei užstalės fotografavimas, dažnai reikia pagal situaciją pasirinkti objektyvą. Juo labiau, kad sena patarlė sako: „Kas tinka viskam - netinka niekam". Kuo universalesnis objektyvas, tuo kokybė bus prastesnė. Mažų pigių fotoaparatų objektyvai prasti ir dėl prasto stiklo ar tiesiog plastmasinių lęšių.

Vaizdas esant įvairiam židinioi nuotoliui (perskaičiavus 35mm)  
Čia manau esant vietai įterpti paaiškinimą, kaip gamintojai reklamuoja savo fotoaparatus, naudodamiesi iksais. Žinoma, tai tik kompaktinių „privalumas". Ant fotoaparato rašomi iksai rodo, kiek kartų skiriasi tolimiausias objektyvo židinioi nuotolis nuo trumpiausio. Pavyzdžiui, jei objektyvo židinio nuotolis bus 35 - 420 mm (paskaičiuojant 35 mm ekvivalentu, t.y. tikrąjį židinio nuotolį dauginant iš „crop" faktoriaus, kuris kompaktiniuose fotoaparatuose siekia 7 ir daugiau), iksai apskaičiuojami paprastai: 420/35=12 x . Tačiau tai yra iš principo neteisingas fotoaparato parametras, ypač kai deklaruojamas „12 x optinis pritraukimas". Todėl, kad prie 35 mm židinio nuotolio vaizdas atrodo tarsi atitolintas (plačiakampis objektyvas). Ir atitolintas jis bus iki maždaug 50 mm (bendrai priimtas dydis, daugmaž atitinka 35 mm juostos kadro įstrižainę) - tada bus matomas vaizdas, atitinkantis realų dydį. Taigi, didinimas prasideda tik nuo 50 mm, iki tol buvo vaizdo mažinimas. Perskaičiuojam iksus: 420/50=8,4x. Čia būtų jau tikslesnis artinimo parametras. Bet ir tokiu atveju siūloma pamiršti iksus ir domėtis milimetrais. Kaip orientyrą pridedame lentelę (viskas skaičiuojama 35 mm ekvivalentu) su milimetrais ir kas nuo jų priklauso:


Iki ~21 mm

Ultraplačiakampis, „Fish-eye"

Objektyvas mato labai plačiu kampu, todėl ypač kraštuose esantys objektai iškraipomi. Labai „ištempiama" perspektyva - arčiausiai esantys daiktai atrodo labai nutolę nuo šiek tiek toliau esančių daiktų. Naudojamas peizažams, interjerams. Su tokiu objektyvu fotografuojant portretą gausime šaržą.
21 - 35 mm

Plačiakampis

Vaizdas matomas pakankamai plačiu kampu. Intervalo pradžioje kadro kraštuose linijos dar gali būti deformuotos. Mažiau, bet ištempiama perspektyva. Puikiai gali būti naudojami peizažams fotografuoti.
35-50 mm

Standartinis

Vaizdą perteikia maždaug tokį, kokį matome: nei didina, nei mažina.
50-100 mm
Teleobjektyvas
Tinka portretams, įvykiams fotografuoti
Nuo 100mm Super tele objektyvas Vaizdas matomas labai siauru kampu, suspaudžiama, iškraipoma perspektyva. Foto medžioklei, specifiniams poreikiams.


Būtent veidrodiniai turi galimybę pakeisti objektyvą kitu. Galima turėti keletą objektyvų, pagal situaciją juos keisti. Tai didelis privalumas. Žinoma, kaina bei svoris dideli - yra objektyvų sveriančių kilogramus bei kainuojančių dešimtis tūkstančių litų. Tačiau yra galimybė rinktis, tobulinti ir pildyti savo įrankį.



Fokusavimo greitis. Šis taip pat siejasi su fotoaparato konstrukcija. Veidrodiniuose yra įdiegtas atskiras modulis, leidžiantis greitai ir tiksliai sufokusuoti norimą vaizdą. Ne veidrodiniuose tai daro daro procesorius analizuodamas vaizdą jutiklyje. Visas tas darbas užima nemažai laiko. Netgi fokusuojant rankiniu būdu (tuose kompaktiniuose fotoaparatuose, kurie turi šią galimybę) pirma pasukamas žiedas ant objektyvo arba paspaudžiamas mygtukas, ir tik po kurio laiko matosi rezultatas. Veidrodinio fotoaparato objektyvo fokusavimo žiedo pasukimo rezultatas
Veidrodinis  
matosi iškart, nes tarp norimo sufokusuoti objekto bei fotografo akies nėra jokios elektronikos. Realiai neveidrodiniuose fotoaparatuose rankinis fokusavimasi yra beprasmis - tai labai sunkiai panaudojama funkcija. Iliustracijoje schema, kaip dirba veidrodinisi fotoaparatas.

A dalis - vaizdas matomas pro ieškiklį (veidrodis nuleistas, jutiklis nedirba, fokusavimo modulis įjungtas arba naudojamas rankinis fokusavimas, matant realų vaizdą). B dalis - fotografavimas (veidrodis pakeltas, vaizdas eina tiesiai į jutiklį pro vaizdo ieškiklį nieko nesimato).


Vaizdo ieškiklis. Kompaktiškų fotoaparatų vaizdo ieškiklis mažas, dažnai nepatogus. Universalūs fotoaparatai dėl didelio optinio didinimo dažnai turi tik elektroninį ieškiklį. Tik veidrodiniai fotoaparatai turi tikrą, gerą vaizdo ieškiklį rodantį realų vaizdą. Nors šiuose dažnai rodoma ne visas vaizdas o tik 92-95% jo. Bet tai netrukdo patogiam fotografavimui. Veidrodinių fotoaparatų ieškikliai skiriasi šviesumu ir patogumu. Tad visad pravartu veidrodinius fotoaparatus išmėginti savom rankom. Dėl minėtų funkcionavimo ypatybių veidrodiniuose fotoaparatuose fotografuojamas vaizdas matomas tik vaizdo ieškiklyje. Nors yra ir išimčių: Olympus diegia Live View sistemą, kuri leidžia veidrodiniuose fotoaparatuose fotografuojamą vaizdą stebėti LCD ekrane.

Išorinė blykstėi. Kai kuriems universaliems fotoaparatams galima prijungti išorinę blykstę. Veidrodiniai tai gali visi. Papildoma, išorinė blykstė leidžia ne tik geriau apšviesti tamsius paviršius, bet ir kokybiškiau paskirstyti blykstės šviesą. Profesionaliam darbui išorinė blykstė privaloma.

Akumuliatorių darbo laikas. Visi fotoaparatai maitinami akumuliatoriais. Vieni turi specifinius (forma, talpa) akumuliatorius, kiti gi turi galimybę naudoti paprastus, AA tipo, vadinamuosius „pirštelius". Tačiau veidrodiniai fotoaparatai visada veiks ilgiau, nei neveidrodiniai, nežiūrint į šių mažumo. Taip yra todėl, kad veidrodiniams akumuliatorių nereikia dauguma tų atvejų, kada mažesni „siurbia" ypatingai daug srovės. Veidrodiniai srovę naudoja tik kardo darymo metu: fokusavimo varikliuko sukimui, veidrodžio pakėlimui bei procesoriaus darbui užtikrinti. Kaip jau buvo minėta aukščiau, vaizdo perdavimui į vaizdo ieškiklį srovės nereikia. Veidrodiniuose objektyvo židinio nuotolis keičiamas ranka, kai tuo tarpu ne veidrodiniuose tai daro variklis. Ne veidrodiniuose dar daugiau energijos naudoja pastoviai fotografavimo metu veikiantys fotoaparato jutiklis, procesorius ir vaizdo ieškiklis. Šios sistemos dirba visą laiką - fotografuojame, ieškome kadro, fokusuojame. O tam reikia pakankamai daug srovės. Tai ir paaiškina veikimo laiko skirtumą.

Kompaktiškumas ir svoris. Tai turbūt vienintelis pliusas kompaktinių-universalių skaitmeninių pusėje. Veidrodinis fotoaparatas su geru objektyvu bei blykste gali sverti ir kelis kilogramus, norint jį paruošti darbui reikia pakankamai ilgo laiko tarpo, jis labai pastebimas, kai nori nufotografuoti nepastebimai.

Pabaiga

Taigi, išsiaiškinome senai žinomą tiesą: didesnis fotoaparatas yra geresnis.
Bet ar visad reikia didesnio, geresnio? Daugelyje atveju gali pakakti kuklesnio pasirinkimo.

Ar norite fotoaparatą visad turėti su savim? Imkit kompaktišką fotoaparatą. Nešiotis didesnius ir jėgų ir kantrybės anksčiau ar vėliau pritrūks. Didelis ir triukšmingas veidrodinis fotoaparatas nelabai patogus artimai foto medžioklei.

Ar tikrai jums reikalingi įvairūs objektyvai? Gal pakaks universalaus fotoaparato su pakankamai funkcionaliu 28-300mm objektyvu? Keičiant objektyvus veidrodiniuose fotoaparatuose anksčiau ar vėliau atsiranda vargai su dulkėm ant jutiklio.

Ar tikrai nereikia filmavimo galimybės ir patogaus LCD vaizdo ieškiklio? Veidrodiniai fotoaparatai stokoja kelių kasdieniniam fotografavimui būtinų galimybių.

Ar dauguma nuotraukų spausdinsite A4-A3 formatu? Dauguma mažesnių fotoaparatų mažų jutiklių problemų pasimato tik didelėse nuotraukose. Ar tikrai fotografuosit daugiausia žurnalams ir parodoms?

PAPILDYMAS:
Tarpinė grandis tarp kompaktiškų ir veidrodinių fotoaparatų - tai sisteminiai fotoaparatai. Jie vos mažesni už veidrodinius, bet nuotraukų kokybe jiems paprastai nenusileidžia.

Na, jei atkalbėt nuo brangaus pirkinio nepavyko ir esate maksimalistas, belieka pirkti veidrodinį :) Kokį? Tai jau kito straipsnio tema.

Rekomenduojami fotoaparatai:
www.efoto.lt/fotoaparatai

Straipsnio autoriai: Andriusha ir Ignas .


Komentarai
  • Tubukas
    Tubukas 
      2007.04.20, 12:53, rašė:
    Galėjot anksciau parasyt toki straipsni. :))))) p.s. turbut ideja kilo po simtines temos forume? :)))
  • Grigas
    Grigas 
      2007.04.20, 13:13, rašė:
    Puikus straipsnis vyrai, džiaugiuosi jūsų iniciatyva! Nors rodos nieko naujo nepasakėt (o juk ir negalėjot), bet ir pridurti nebėra ką. Jei dar kils skaitytojams klausimų - klauskit, mėginsim atsakyt.
  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.20, 13:35, rašė:
    Naujokams labai reikalingas straipsnis. Tiesa, klaidele pataisykit. "Veidrodiniai srovę naudoja tik kardo darymo metu".

    Ir dar vienas dalykas:
    "Veidrodinio fotoaparato sensoriumi gautas vaizdas kokybiškesnis ir todėl, kad juose sensorius naudojamas tik tą laiko tarpą, kai fotografuojama, likusią laiko dalį vaizdas veidrodžių sistemos pagalba (nuo to ir pavadinimas - „veidrodinis") perduodamas į vaizdo ieškiklį."
    Kaip sis faktas daro sensoriumi gauta atvaizda kokybiskesniu, nelabai suprantu.
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.04.20, 14:21, rašė:
    Pastoviai veikdama matrica (kaip ir visa elektronika) šyla. Nuo šilumos didėja spalviniai triukšmai. Kai kurių profesionalių fotoaparatų matricos specialiai vėsinamos, kad kuo mažiau triukšmų būtų.
  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.20, 18:24, rašė:
    aciu, priimta. Nors, pvz. Olympus gamina veidrodinius fotikus su galimybe vizuoti pagal ekraneli, na ir Canon tas pats trecias markas taip pat turi sia galimybe. Ta ten matrica pastoviai veikia ir perteikia vaizda ekraneliui. Tokio rezimo atveju veidrodis pakeltas. Vat dar apie dulkes reik parasyt, kad tai minusas veidrodiniu.
  • Grigas
    Grigas 
      2007.04.21, 09:55, rašė:
    Kas dėl dulkių - tai tik sąlyginis minusas. Tiesa, veidrodinis neabejotinai dažniau ir daugiau jų prisigaudo, bet ir nuvalyt juk galima pačiam.
    O būna gi kad ir kompaktiniuose ant matricos nusėda dulkės :( Toks valymas Vilniuje kainuoja apie 150Lt - juk reikia ardyti fotoaparatą.
    Kalbu iš draugės patirties. Fotoaparatas - SONY.
  • Mazgiukas
    Mazgiukas 
      2008.01.06, 15:02, rašė:
    Tie veirodiniai kur turi LifePreview ekranėlyje turi antrą matricą – nenaudoja tos pačios kuri naudojama fotografijai.
  • Hagov
    Hagov 
      2008.02.08, 09:12, rašė:
    Mazgiukas rašė:
    Tie veirodiniai kur turi LifePreview ekranėlyje turi antrą matricą – nenaudoja tos pačios kuri naudojama fotografijai.


    2 matricu nera, paprastai pasikelia veidrodis ir tu per ieskikli nieko nematai.
    Taip pat neveikia auto fokusas.
  • Svečias    2007.05.03, 15:33, rašė:
    o bet ne prie visu fotoaparatu yra parasyta ar jis veidrodinis ar koks....kaip suzinoti?...
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.05.03, 17:31, rašė:
    Jei jau labai dega nusipirkt, tai tada klaust, ar galima keist objektyvus. Ta2iau jei elgsies protingiau, ir prieš pirkdamas pasidomėsi, tada pagal modelį gali sužinot.
  • Tommix (išsitrynęs)    2008.01.25, 03:46, rašė:
    Pazejus i kaina ir i objektyvo dydi :)
  • Ire (išsitrynęs)    2011.01.16, 03:51, rašė:
    Matrica neikaista, kai ziurima per veidrodi, o ne per live view. Kuo mazesne temperatura - tuo maziau triuksmu, todel ir vaizdas geresnis.
  • Jurijus Azanovas
    Jurijus Azanovas 
      2007.04.20, 15:09, rašė:
    Saunuoliai! :)
  • MMindaugas
    MMindaugas 
      2007.04.20, 18:22, rašė:
    "Profesionaliam darbui išorinė blykstė privaloma"
    Nesutinku, pvz kam fotografuojant peizažus reikalinga blykstė? ar profesionalus darbas tik reportažai ir nieko daugiau?
    Kažkodėl maniau, kad realų dydį "mato" ne 50mm ,o makro objektyvai (didinimas1:1) ir aplamai, dalis apie optikos didinimą man nesuprantama.
    Šiaip straipsnis labai aktualus, ir be abejo naudingas.
  • eFoto redaktorius    2007.04.21, 07:05, rašė:
    na čia buvo diskusija kas yra profesionalus darbas.
    Paprasčiausia butų "profesionalus už kurį pinigus moka".
    Profesionalių peizažistų lietuvoje tikrai nėra.  Na kuriems tai komerciškai apsimokėtų.
  • MMindaugas
    MMindaugas 
      2007.04.21, 07:20, rašė:
    Išorinė blykstė reikalinga labai siaurai "profesionalaus" darbo sričiai, turbūt tik žurnalistikai ir vestuvėms, o "būtina", tikrai per stipriai pasakyta.
  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.21, 08:10, rašė:
    na as daugiau peizazus fotkinu, bet blica va nusipirkau savo Olympus isorine Metz 44, nes visvien kartais pafotkint reikia vaika namie ar darzelyje ar tai koki giminiu susirinkima ar siaip pastato interjera, tai imontuota blykste nelabai.
  • Hagov
    Hagov 
      2008.02.08, 09:14, rašė:
    na turet gera fotoaparata ir netureti blykstes tai niekas, jinai reikalinga patalpose, vakarais, fotografojant pries sviesa ir t.t.
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.04.21, 07:17, rašė:
    MM rašė:
    ...realų dydį "mato" ne 50mm ,o makro objektyvai (didinimas1:1) ir aplamai, dalis apie optikos didinimą man nesuprantama.


    Kai fotografuojama makro (didinimas 1:1), objekto dydis atitinka vaizdo projekcijos ant matricos (kadro) dydį, arba vaizdo dydis yra mažesnis už vaizdo projekcijos dydį kažkokiu santykiu ( 1:2, 1:3 ir pan.). O kalbant apie 50 mm - ieškiklyje matome butent tokį vaizdą, kaip ir tiesiogiai, t.y. nei padidintas ("pritrauktas) , nei sumažintas ("atitrauktas"). Tai toks vat skirtumas.
  • Ire (išsitrynęs)    2011.01.16, 03:42, rašė:
    Teiginys apie 50 mm galioja tik pilnakadrem matricom. APS-C - tai 30-35mm.
  • fon Mincė
    fon Mincė 
      2007.04.20, 19:18, rašė:

    Feraris,  kaip auto geriausias , tai VEIDRODINIS tarp foto yra Feraris !!!!

  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.20, 19:58, rašė:
    Na dar galima pasigincyti. Pvz, kiek domejausi, SONY R1 savo nuotrauku kokybe ne viena veidrodini skaitmenini gali aplenkti, ypac su kitiniais objektyvais.
  • domast (išsitrynęs)    2007.04.20, 22:37, rašė:
    kazkoks nevykes palyginimas :)
  • Grigas
    Grigas 
      2007.04.21, 09:57, rašė:
    netikęs palyginimas.
    yra gi dar tolimačiai, yra vidutinis formatas, yra didelis formatas, tad ieškot geriausio negalime.
  • fon Mincė
    fon Mincė 
      2007.04.20, 20:39, rašė:
    SONY R 1 jau senas 2005 lapkricio menesio man su SMENA (rus )1969 m. irgi buvo gerai .bet ZENIT buvo geriau geriau geriau !! PS. dar ji turiu..
  • MMindaugas
    MMindaugas 
      2007.04.20, 20:49, rašė:
    taigi jis labai senas :) ne fotiko amžiuje esmė. Veidrodinio galimybes išnaudosi tik tada jeigu investuosi į optiką (geras objektyvas kainuoja kaip kamera), o jeigu turėsi tik kitinį  tai gal R 1 ir geriau.
  • Svečias    2007.08.30, 19:16, rašė:
    Canon Lense EF-S 17-85MM F/4-5.6 IS USM
    arba toks... taip kad "kitinis" nelygu kitiniam... ne visi banginiai vienodi :P
    Canon Lense EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM

  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.20, 21:12, rašė:
    pixas rašė:
    SONY R 1 jau senas 2005 lapkricio menesio man su SMENA (rus )1969 m. irgi buvo gerai .bet ZENIT buvo geriau geriau geriau !! PS. dar ji turiu..

    senas :) pusantru metu senumo :)  Jame matrica tokio pat didzio, kaip daugumoje veidrodiniu, o objektyvas geresnis, nei bet kokio veidrodinio pigus kitinis. gaila pats nelaikiau rankose, tik is atsiliepimu ir testu nuomone susidariau, tad ji gali but nevisai objektyvi.
    Veidrodiniai gal ir gerai, bet nemanau, kad ateitis priklauso jiems :)
  • Linuks
    Linuks 
      2007.04.22, 20:52, rašė:
    Rudolph Diesel rašė:
    pixas rašė:
    SONY R 1 jau senas 2005 lapkricio menesio man su SMENA (rus )1969 m. irgi buvo gerai .bet ZENIT buvo geriau geriau geriau !! PS. dar ji turiu..

    senas :) pusantru metu senumo :)  Jame matrica tokio pat didzio, kaip daugumoje veidrodiniu, o objektyvas geresnis, nei bet kokio veidrodinio pigus kitinis. gaila pats nelaikiau rankose, tik is atsiliepimu ir testu nuomone susidariau, tad ji gali but nevisai objektyvi.
    Veidrodiniai gal ir gerai, bet nemanau, kad ateitis priklauso jiems :)

    Kai palaikys rankose ta R1 tada ir rashyk :)  nu objketyvas pas ji geresnis, bet greitis kaip ir priklauso - kaip pas tikra muiline :) iki veidrodinio jam dar toli.
  • Rudolph Diesel
    Rudolph Diesel 
      2007.04.23, 07:40, rašė:
    o ko nerasyti? noriu ir rasau. ne viena straipsni perskaiciau. saziningai parasiau savo nuomone ir parasiau kad nesu jo laikes rankose. ir niekas man neirode priesingai, kad pigus veidrodinis fotoaparatas su pigiu kitiniu objektyvu fotkins geriau, nei tarkim sony r-1 ar panasaus tipo fotoaparatas. Ir nereik cia buti apzavetu vien zodziu "veidrodinis". :)
  • fon Mincė
    fon Mincė 
      2007.04.20, 21:24, rašė:
    viskas itikinot veidrodi kalu i siena ir begu pirkti SONY MAVICA FD_83
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.04.20, 21:33, rašė:
    Klausyk, būk malonus, jei jau neturi ką pasakyt, tai kam terši čia? Atsidaryk notepad'ą ir rašyk, kiek tik širdis geidžia.
  • Tubukas
    Tubukas 
      2007.04.21, 20:08, rašė:
    Storage included      1.44 MB floppy

    :}}} jio :))))
  • domast (išsitrynęs)    2007.04.20, 22:41, rašė:
    Straipsniui tobuleti tikrai yra kur bet manau geriausias straipsnis apie skaitmena lietuviu kalba :) gal ne knygos ilgio bet aishkesnis ir naudingesnis nei lt kalba rasytos knygos :) +
  • eFoto redaktorius    2007.04.21, 07:09, rašė:
    Šiaip Andriusha ten daugiau buvo prirašęs, bet pamaniau, kad 1 straipsniui per daug. Iškirpau (kitam straipsniui) prirašiau savų pastabų.
    Kitas straipsnis bus bendresnis: "Kaip suprasti sk. terminus, išsirinkti skaitmeną (kompaktą)"
  • Jogis
    Jogis 
      2007.04.21, 09:50, rašė:
    tikiuos informatyvus straipsnis, i kuri nukreipsiu visus ant sprando lipancius su klausimu "ka patartum" :)
  • Grigas
    Grigas 
      2007.04.21, 09:59, rašė:
    aš irgi žadu tą daryt. Ir ne tik į šį straipsnį nukreipt, bet ir į kitus efoto straipsnius apie geležis.
  • Marius
    Marius 
      2007.04.23, 22:15, rašė:

    Straipsnis geras, issamus, naudingas....aciu

  • eFoto redaktorius    2007.05.15, 13:28, rašė:
    Buvau susimovęs skaičiuodamas matricos skeresmenį.
    Pasidoro žymėjimas tipo 1/1.7" yra sąlyginis. Tai nėra 2.54mm/1.7 (kas lygu 15mm). Gautą skaičių reikia dauginti iš maždaug 0.66. Gaunam 9.5mm kas ir yra tikras matricos skersmuo.

  • LosT
    LosT 
      2008.04.11, 08:42, rašė:
    Gal aš klistu bet man visada atrode kad APS-C ( 28mm ) Crop-faktorius yra 1,5.

    P.S.: Ačiū už straipsni, labai padėjo.
  • Ametisto
    Ametisto 
      2007.06.25, 15:55, rašė:
    gal kas gali patart ar didelis skirtumas tarp nikono d80 ir d200?
  • eFoto redaktorius    2007.06.26, 13:57, rašė:
    o kaip tai susija su straipsniu???
    klausk forume.
    bet geriau, spausk paieška: www.efoto.lt/search

  • Svečias    2007.08.16, 19:21, rašė:
    Geras straipsnis, saunuoliai... svarbu kad placiai ir paprastai nupasakota... Bet gal kas galetu patarti del konkretaus modelio.. ruosiuos pirkti veidrodini fotika, leisciau sau apie 3000 lt, tad jei kas galit, pasidalinkit savo patirtimi. Aciu ;)
  • foto veidrodis
    foto veidrodis 
      2007.09.11, 16:00, rašė:
    Man kaip sioje sferoje naujokui labai patiko straipsnis bet atsirado klausimas: Nelabai supratau to piesinio su "fokusavimo greitis" (su ranka), tia noreta pasakyti, kad neveidrodiniuose nesimato vaizdo per vaizdo ieskikli? Jei kaikuriuose ir matosi, tai vistiek objektas pirmiausiai atsitrenkia i matrica? Ir ka jus manot apie "Panasonic Lumix DMC-FZ50" ?
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.10.01, 20:52, rašė:
    Neveidrodiniuose vaizdas eina pirma į matricą, tada apdorojamas, ir tada tu jį matai per mažiuką lcd ekraniuką, kuris yra įmontuotas į vaizdo ieškiklį (beje, jo pavadinimas EVF, kas reiškia "Electronic View Finder"
    Tuo tarpu veidrodiniuose tu matai realų vaizdą, be jokiu elektronikų tarp vaizdo ir akies.
  • foto veidrodis
    foto veidrodis 
      2007.09.11, 16:08, rašė:

    KAip suprasti si pasakima :"Realiai neveidrodiniuose fotoaparatuose rankinis fokusavimasi yra beprasmis - tai labai sunkiai panaudojama funkcija." Tai iseina kad su mano fotoparatu ("Panasonic Lumix DMC-FZ50")naudoti tik auto?

  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.10.01, 20:57, rašė:
    Kai kurie (advanced, arba DSLR-like) kompaktiniai fotoaparatai turi fokusavimo žiedą, su juo fokusuot įmanoma, ir kartais praverčia. Deja, pagrindinis to trūkumas - vaizdo atsilikimas nuo fokusavimo žiedo judesio. T.y. pasuki fokusavimo žiedą, ir tik po geriausiu atveju pusės sekundės pamatai rezultatą. Todėl fokusavimas ranka greitos reakcijos reikalaujančiose situacijose sunkiai įvaldomas. (Čia būtent apie tavo fotoaparatą, pats turėjau FZ-30)
    Tačiau daugelis kompaktinių fotoaparatų rankinį fokusavimą valdo mygtukais. Toks valdymas išvis sulėtėja, todėl ir yra beprasmis. Na, aišku, kai nėr nieko geriau, kartais ir tas gelbėja, bet patogumo iš to nėra.

  • mister
    mister 
      2007.09.12, 21:26, rašė:
    Geras,išsamus straipsnelis.Paprastai suprantamas.Dėkui autoriams.
    Laukiam daugiau.Linkim sėkmės.
  • bralgis
    bralgis 
      2007.09.27, 22:16, rašė:

    gal as cia ir velai parasiau, ale straipsnis nesenstantis :))) tai va, man klausimas - kaip tada yra su Live View funkcija - kai vaizdas paduodamas i ekrana? ar tam naudojama matrica su visais is to isplaukianciais "smagumais", ar jie ten pasodino maza zalia zmogeliuka (liet. kinieti) kuris gestu ar kokia nors kita kalba perduoda vaizda i ekrana?


    jooo... straipsniui jau sesi menesiai... per Kaledas - gimdymas :)))

  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.10.01, 20:59, rašė:
    Live view funkcija realizuojama (bent kiek aš žinau) veidrodžio pakėlimu ir matricos naudojimu. Fotografuojant veidrodis dirba kaip ir kt aparatuose.

      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti