Aštrumas
gabrielele: 2017.04.13, 08:34  Pokalbiai:  Bendri foto pokalbiai  31
 
Ar daug nuotraukos aštrumo priklauso nuo objektyvo? Kaip sukurti aštrią nuotrauką?

Komentarai
Turinys
 • Tadas Telksnys
  Tadas Telksnys 
    2017.04.13, 09:36 rašė:
  Žinoma, kad nuo objektyvo daug priklauso -- ir ne tik -- priklauso ir nuo sensoriaus, diafragmos ir išlaikymo prie kurio fotografuojama, fotoaparato pozicijos fotografavimo metu ir t.t.

  Geriausias, bet daugeliu atvejų visiškai nepraktiškas būdas sukurti aštrią nuotrauką:
  1. Uždėti fotoaparatą ant trikojo prieš fotografuojamą objektą.
  2. Priverti diafragmą iki naudojamam objektyvui aštriausios (vadinamas sweet spot, kaip jį rasti galima eksperimentuoti, bet tipiškai būna f/5.6 -- f/8).  Galima naudoti Aperture Priority režimą.
  3. Perjungti fotoaparatą į Mirror Lock Up režimą, kad paspaudus užraktą tik pakeltų veidrodį, o fotografuotų tik antrąkart paspaudus.
  4. Nustatyti bazinį ISO (tai nebūtinai žemiausias, pavyzdžiui D750 galima nustatyti 50, bet bazinis yra 100. Nikon/Canon bazinis -- 100).
  5. Prijungti laidinį ar belaidį užrakto paleidimo kabelį.
  6. Įjungti rankinį fokusavimą ir su Live View sufokusuoti į norimą objektą kiek įmanoma išdidinus vaizdą.
  7. Nuotoliniu paleidimu pakelti veidrodį, tada paleisti užraktą.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 11:06 rašė:
  Ar tikrai mirror lockup yra butinas naudojant LiveView? Gal juos naudoti reiktu arba/arba principu. Berods LiveView savaime gerai susitvarko su vibracijom. Ir CDAF LiveView rezimu yra gana tikslus, todel rankinis gali buti dideliu minusu ir klaida bandant fokusuoti shvieciant saulei, kai ekranelyje beveik nieko nesimato.
 • Tadas Telksnys
  Tadas Telksnys 
    2017.04.13, 11:55 rašė:
  Aš live view labiau rašau dėl fokusavimo, jūs galbūt ir teisus kad MLU nereikalingas jei tame režime ir liekama.

  CDAF gal ir tikslus, bet nemažai DSLR'ų duoda labai didelį stačiakampį kaip fokusavimo zoną (kadangi CDAF negali būtų taškinis) -- jeigu yra smulkių detalių viduje tos zonos, kurių atstumas iki sensoriaus reikšmingai skiriasi, tai velnias žino kaip ten sufokusuos.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 12:27 rašė:
  LiveView su CDAF naudoju peizazams ir kartais makro. Labai gerai suveikia, problemu del staciakampio nera. Priartinus vaizda tikslesniam fokusavimui staciakampis nedideja proporcionaliai. AF visada tikslus, tik jundantiems padarams reikalingas naujos kartos DSLR su greitesniu matricos AF ir sekimu, arba mirrorless camera. Jeigu kazkokia detale nepataiko i plauko storio DoF, tada zinoma rankinis i pagalba.
 • The20
  The20 
    2017.04.18, 19:00 rašė:
  nepaminėjot papunkčiui vardindamas, kad reikia normalaus fotiko su normaliu stiklu
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 09:58 rašė:
  Astrumui reikia: tikslaus fokusavimo, pakankamai placios ryskumo zonos, pakankamai trumpo islaikymo, ne per dideles ir ne per mazos diafragmos, na ir galiausiai objektyvo. Kitaip sakant, pirmoj vietoj fotografas, antroj vietoj fotografas, trecioj vietoj velgi fotografas ir tik ketvirtoj objektyvas. Astrumas labiausiai priklauso nuo fotografo sugebejimu,
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 11:07 rašė:
  Tarkim fotografas yra konstanta :). Tada tikrai nemazai priklauso nuo objektyvo.
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 13:15 rašė:
  Tarkim objektyvas yra konstanta. Tada beveik viskas priklauso nuo fotografo :)
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 13:23 rašė:
  Tarkim ojektyvo nera. Fotografas keicia profesija :)
 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    2017.04.13, 13:30 rašė:
  Nieko jis nekeičia.Praduria skylutę degtukų dėžutėje ir vėl eina fotografuoti.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 13:34 rašė:
  Cia jau ne fotografas, o fotofanatikas :)
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 13:32 rašė:
  Tarkim fotografo nera. Objektyvas keicia savininka :)

  Nori pazaist toliau? Nepaisant formalios simetrijos sakiniu konstrukcijose, skirtingi faktoriai turi skirtinga "svori".
 • katino pėdutės
  katino pėdutės 
    2017.04.13, 13:35 rašė:
  O man atrodo – judu abudu vienodu svoriu sėdit trolinimo vežime...
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 13:39 rašė:
  Atsakineju jam kaip veidrodis, kad suprastu savo teiginiu nepagristuma. Ir jeigu i veidrodi pazvelge trolis, tai matosi du troliai :)
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 13:58 rašė:
  Taigi ne tu man, o as tau :)
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 14:16 rašė:
  Nesustabdoma jega puola nepajudinama objekta :D
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 14:14 rašė:
  Siais laikais fotografuoti gali kiekvienas zioplys ir objektyvo role tame yra esmine. Daugumai fotografavimas = mygtuko paspaudimas nukreipus kamera norima kryptimi, o visa kita yra mobo gamintojo kalte ir rupesciai :). Nesuprantu kodel bandai sumenkinti optikos svarba. Jeigu butu kaip tu sakai, tada niekas nepirktu nauju objektyvu, naudotu pigias senienas ar skylutes degtuku dezutese :)
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 15:09 rašė:
  Tiesiog kai kurie dalykai - ne ziopliams. Ir su geriausiu objektyvu gausis neryskios foto jei nemokesi. Va taip va sumenkinau optikos svarba.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 15:30 rašė:
  Nepervertink fotografu. Jezau ... moki ryskia nuotrauka padaryti, wow ... Nobelio premija gausi? Sveikinu. Desimtmeciai vaikai irgi gali ta padaryti. Blemba, net robotai su blusos intelektu ta padaro.
 • Badas
  Badas 
    2017.04.13, 15:43 rašė:
  Eilini karta supainiojai efoto su feisbuku. Jeigu galutinis rezultatas - delno dydzio fotke, tada taip, ir vaikai padaro. Bet cia efoto, cia nera desimtmeciu vaiku ir robotu, ir tikiuosi niekada nebus. Cia kitokios nuotraukos, kitokios problemos ir kitokie sprendimai.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 16:29 rašė:

 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    2017.04.13, 10:30 rašė:
  Nereikėtų pamiršti ir antros dalies: programinio apdorojimo. Žinoma, reikia stengtis, kad nuotraukoje tas aštrumas būtų bent normos ribose, o galutinai aštrinama (šarpinama) photošope. Būdų daug, bent jau man geriausia tinka vietinis šarpinimas tik svarbiausiuose taškuose ir blurinimas fone. Fotografuojama aukščiausia įmanoma raiška, o šarpinama jau sumažinus nuotrauką iki internetinės ar kitaip naudojamos dydžio.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 11:11 rašė:
  Nuo objektyvo priklauso potencialus nuotraukos ashtrumas. Objektyvas sudaro baze, o jau ka su ja zmogus nuveiks yra visai kitas klausimas. Ir taip, skirtingi objektyvai turi skirtinga astruma, bet yra tokia savoka kaip "pakankamai astrus", kai daugiau astrumo jau nebeitakoja resultato, nes pvz nuotraukos yra sumazinamos iki tam tikro standarto, spausdinamos tam tikru formatu, etc.
 • Andrius Mačiūnas
  Andrius Mačiūnas 
    2017.04.13, 16:05 rašė:
  O kam tas aštrumas?.. :)
 • Debesuotas
  Debesuotas 
    2017.04.13, 18:23 rašė:
  Iš tikro tai nuotraukos aštrumą kokiais ~50proc. įtakoja fotografas, savo supratimu kaip reikia fotografuot ir likusi dalis tenka objektyvui.
  Šiendien kažin ar rinkoje yra objektyvų kurie taip muilintų vaizdą, kad tai būtų traktuojama kaip brokas. Visi objektyvų testai kur ten rodomi skaičiukai, kalba apie labai precizišką fotografiją ir fotografus kuriems tas aštrumas aktualus tokiame lygyje, kai fotografas renkasi objektyvą A, nes jis ~2proc. aštresnis už objektyvą B.
  paprastiems namų vartotojams. bet koks naujas objektyvas yra pakankamai aštrus. Visada galima lygint bet tą reikia daryt kai jau tikrai aišku ką norima išgaut ir kur.
 • FredeRika
  FredeRika 
    2017.04.13, 19:16 rašė:
  kažkaip neteko pastebėti, kad kokiam nors konkurse nuotrauka būtų išrinkta geriausia už aštrumą ...
 • Tadas Telksnys
  Tadas Telksnys 
    2017.04.13, 19:38 rašė:
  Aštrumą (ar greičiau jo nebuvimą), mano manymu, galima skirstyt į dvi grupes:

  1. Neaštrios nuotraukos dėl techninio broko. Paprastas pavyzdys: gyvosios gamtos nuotraukų konkurso niekad nelaimės kadras, kuriame prašautas fokusas arba dėl per didelio išlaikymo yra judesio blur'as. Tokių dalykų nuotraukoje neturėtų būti ir tokius kadrus (ar tai būtų gamtos fotografija, ar portretas, ar tuo labiau peizažas) visi tiesiog ištrina. Profesionalioje fotografijoje (vestuvės, žurnalai, prekės, iš dalies žurnalistika ir t.t.) tokių kadrų irgi tiesiog nėra. Tai nereiškia, kad niekas jų nepadaro.

  Dar galiu duoti pavyzdį iš 15min.lt. Fotografas nuėjo nufotografuoti Kauno zoologijos sode naujo gyventojo manulo.

  www.15min.lt/naujiena/aktualu/zalias/susipazinkite-naujas-zo...

  Pažiūrėkite į 2,4,9 nuotraukas -- akivaizdu, kad tokios nuotraukos atrodo nepatraukliai ir kad jų geriau būtų buvę nedėti (dėl to reportažas tikrai nieko nebūtų praradęs), o įdėta greičiausiai tiesiog per skubėjimą.

  2. Neaštrios nuotraukos dėl idėjos. Čia apibendrinti sunku ir neabejotina, kad yra tokių nuotraukų kurioms tai tinka, pavyzdžiui, kai rodomas judesys (nors tuomet koks nors elementas vis viena būna aštrus nes nejuda). Bet iš visų neaštrių nuotraukų jos vargu ar sudaro vieną procentą.  Taigi grįžtant prie jūsų teiginio, taip, greičiausiai dar niekas konkurso nelaimėjo dėl to, kad nuotrauka labai aštri, bet labai tikėtina, kad ne kartą buvo pralaimėta būtent dėl to, kad aštrumo trūko.
 • ecka
  ecka 
  nesiseka
    2017.04.13, 20:29 rašė:
  Pashalinciau 2,4,5,9,11,12 nuotraukas.
  Manau visame sitame ashtrumo bei ryshkumo reikale truksta apibrezimo, kas tai yra. Dabartiniame, liaudishkame lygmenyje ishvis neimanoma sutarti del paprasto fakto, ar nuotrauka ashtri ar ne, nes kiekvienas ta pacia nuotrauka mato kitaip, per kitoki monitoriu ar telefona (kurie irgi turi savo astrumo nustatymus), su skirtingom raishkom, spalvom ir kontrastu. Reiktu pradet pratintis prie nuotraukos 'kokybes' (vietoj ashtrumo), kuri yra tiesiogiai proporcinga perteikiamam teisingos informacijos kiekiui. Kitaip betkokia nuotrauka pakankamai sumazinus gauname fantastishka ashtruma :) ir visi objektyvai ashtrus, ypac po sudauzimo. Jeigu 20mp fotikas pagamina nuotrauka su 8mp informacijos ir 12mp triuksmo, bliuro, aberaciju, demosaic artifaktu, etc., o pakeitus objektyva gaunasi 16mp informacijos, tai galima sakyti kad antras objektyvas projektuoja kokybishkesni vaizda. Priashtrinti galima ir fotoshope, ashtru triukshma pasidaryti :), ashtrias aberacijas ... kokybes tai nepriduoda.
 • Sonic_430
  Sonic_430 
    2017.04.14, 13:03 rašė:

  Labai paprastas būdas - nufotografuojate objektą. Photoshope darote: Filter-Sharpen-Unsharpen mask-nustatote sharpen dydį ir radiusą. :)

  Yra kitų panašių būdų - gal kažkuo idomesnių.

  O dėl fotoaparatų-objektyvų, tai čia irgi reikia atsargiau, pvz turėjau pavyzdį, kai full framo aštrumas buvo žemesnis, nei APSC aparato (objektyvai sigma-tamron, panašaus segmento.).

  :)

   

   

 • Ti.
  Ti. 
    2017.04.16, 19:24 rašė:
  Rodos portretą fotografuojate? 
  99% portreto aštrumo priklauso nuo įgūdžių, patirties ....
  Taigi, reikėtų pasimokyt pas profus ar kokiose video pamokėlėse.
 • 6x9
  6x9 
    2017.04.17, 13:32 rašė:
  technine prasme yra dvi savokos - rezoliucija ir kontrastas. astrumas yra "liaudiska" savoka, kuri gali reiksti bet ka (priklauso nuo konteksto, savokos naudotojo etc)...

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti