Failų formatai
Bilberry: 2025.05.18, 13:21 R  Pokalbiai:  Fotomanipuliacijos, apdorojimas  12
 
Sveiki, turiu diletantišką klausimą, tiems, kurie naudojasi Photoshop ar jo analogais.

Dažnai atlieku paprastus pataisymus Photoshop - ką nors lengvai pablurint, nereikalingus artefaktus pašalinti, tačiau sluoksnių nenaudoju, viską dažniausiai atlieku pagrindiniame sluoksnyje.

Šiuo metu fotografuoju 20MP Nikon fotoaparatu, tai vienas RAW (NEF) failas vidutiniškai „sveria“ apie 29 MB. Suprantama, tas pats 29 MB RAW failas po paties menkiausio pataisymo Photoshop „svers“ jau visiškai kitus svorius:
išsaugojus kaip PNG 106 MB
išsaugojus kaip PSD 118 MB
išsaugojus kaip TIF (zip glaudinimu) 108 MB
išsaugojus kaip TIF (lzw glaudinimu) 148 MB.

Kadangi aš, atlikęs pataisymus, pirminį RAW (NEF) beveik visuomet ištrinu, noriu paklausti, kokį galutinį išsaugojimo formatą jūs renkatės, jei jau apdorojote RAW, bet turite intenciją galbūt ateityje dar kažką koreguoti.

O gal be mano paminėtų „dinozaurų“ psd ir tiff jau yra ir kokių nors naujesnių failų formatų, kad ir ne visiškai lossless, bet, kad išsaugotų daugiau informacijos nei JPG ir svertų mažiau kaip 100 MB, ar čia „dramblio svajonė“?

Dėkui už atsakymus.

Komentarai
Turinys
  • 0bserver
    0bserver 
      2025.05.18, 16:07, rašė:
    Pirmiausia, tai siūlau persvarstyti RAW trynimą. Prie +/- 100 MB dar pridėti ~20 MB - neturėtų būti problema. Jei yra tikimybė, kad bus noras grįžti ir kažką tvarkyti - būtina išsisaugoti pirminį failą. Kas galėjo prieš 5-10 metų pasvajoti apie AI triukšmo šalinimą ar Generative object remove?

    O galutiniam rezultatui, jei priimtinas kokybiškas lossy formatas - yra visokių variantų, geresnių nei JPEG: WebP, lossy PNG (bet man nepatinka dėl ribotų metaduomenų), TIFF konvertuotas į lossy DNG (tik reikia žiūrėti kad būtų naujausias DNG formatas, kuris viduje naudoja 16 bit JPEG XL); ne tiesiogiai iš PS, bet pvz. per Camera Raw, Bridge, Lightroom, trečių šalių įrankius - konvertuoti į JPEG XL ar AVIF.

    Jei korekcijos tokios kaip rašote - "ką nors lengvai pablurint, nereikalingus artefaktus pašalinti, tačiau sluoksnių nenaudoju" - turėtų užtekti šiuolaikinio Lightroom Classic, tokiu atveju visas redagavimas non-desctructive naudojant tą patį originalų RAW.
  • Vaizdinys
    Vaizdinys 
      2025.05.18, 23:34, rašė:
    O kuo netinka RAW + jpg saugojimas, ypač atliekant nedidelius pataisymus?

    Va kuo man patinka Olympus, kad 20 MP RAW failas sveria tik ~18 MB. Aš visada fotografuoju RAW + jpg ir tokia porelė sveria tik ~27 MB. Tai nereikia per daug sukti galvos dėl užimamos vietos. „Dienoraščiui“ mane ir jpg tenkina, o RAW yra apsidraudimui, jei kartais norėsis ko nors daugiau.
  • Bilberry
    Bilberry 
      2025.05.19, 20:49, rašė:
    Man jpg nelabai (pa)tinka. Menais neužsiimu, o mano dauguma nuotraukų - banalūs kelioniniai snapshotai, kuriuos pyškinu visišku auto režimu, bėgdamas (tiesiogine to žodžio prasme) paskui grupę ir gidą. Tad rawas suteikia ir lankstumo ir užtikrintumo sudėtingomis apšvietimo sąlygomis, kaip kad, pavyzdžiui, žemiau, kur dangus yra 0, o žemės ir vandens ekspozicijos slankiklį teko patempti iki +1,5.

    Nemunas ties Seredžium  
    Nemunas ties Seredžium





    Dar pridėsiu, kad Lietuvoje seniai nacionalinė sporto šaka yra pašalinių asmenų lindimas į kadrą, o tokius „parazitus“ aš negailestingai naikinu content aware fill pagalba, ką irgi paprasčiau atlikti kai turi raw.

    Dubliuoti ir vieno ir kito nesinori, bet jei turėčiau tinkamus nustatymus ir fotografavimo sąlygas, tai ir mane tikriausiai tenkintų jpg.
  • Vaizdinys
    Vaizdinys 
      2025.05.19, 21:22, rašė:
    Dėl tokių kadrų RAW reikalingas, čia dar ir padegusį dangų reikia gelbėti, neužtenka apačią pašviesinti. Šiaip kelionių fiksavimui man dažnai jpg užtenka, bet dėl pavienių įdomesnių kadrų vis tiek fotografuoju RAW + jpg, nes niekada nežinau, kada pasitaikys „šedevras“. Krapštytis prie kiekvieno RAW kadro aš neturiu noro. Kartais paprasčiau ištrinti nei sutvarkyti :)
  • Badas
    Badas 
      2025.05.19, 11:49, rašė:
    Kodėl failų dydis yra problema? Šiais laikais diskai yra pigūs, failų laikymui naudinga įsigyti HDD.
  • ro.
    ro. 
      2025.05.21, 01:31, rašė:
    Kai reikia nuotraukos ieškoti, pajauti.
    Laikau JPG archyvą su pamažinta kopija Google Photos - visad šalia ir dar puiki paieška veikia.
    Ir dar pCloud saugykloje, originalus
  • Badas
    Badas 
      2025.05.21, 20:09, rašė:
    Nuotraukų paieškai aš irgi pasidarau mažus JPG. Net neatėjo į galva kad kiti žmonės ieško RAWuose :)
  • ro.
    ro. 
      2025.05.22, 01:53, rašė:
    Aš nebedarau mažų, nes maišatis, kažkada baigės blogai - liko tik mažų archyvas seniausių nuotraukų. Dabar tik originalus laikau, mažus Google sau pasidaro debesyje. Na ir RAW kai reikia, bet tai atmintukuose laikau.
  • Badas
    Badas 
      2025.05.22, 12:34, rašė:
    Mažus jpg laikau kitoje direktorijoje - jokios maišaties :)
    Dėl atvejų "blogai baigėsi" - failai saugomi dvejuose diskuose.
  • ro.
    ro. 
      2025.05.20, 21:44, rašė:
    JPG - visiškai puikus formatas. Ten praradimai faktiškai jokie, jei daug Mpix - tie keli pakitimai, juos net padidinus 10 kart, pasimeta triukšmo lygyje.
    JPG reputaciją pagadino tiesiog galimybė keisti suspaudimo laipsnį. Kažkas pamatė vaizdelį prie 30% ir pamanė kad taip visad. Archyvams visiškai pakanka net 90% kokybės - failai 10 kart mažesni ir greičiau vartos nei TIFF. 99% tiks ir perfekcionistui. Bet ar jis drįs bandyt? :).
    TIFF tai visiškai atgyvena. Nesuprantu kaip tai galima dar naudoti.
  • Girių dvasia
    Girių dvasia 
      2025.05.21, 08:43, rašė:
    Raw niekad netrinu. Išsaugau JPEG. Dažniausiai saugau JPĖG nesuspaustą, maksimalaus svorio ir suspaustą iki 500Kb internetui.
  • Eugenijus Kavaliauskas
    Eugenijus Kavaliauskas 
      2025.05.21, 08:54, rašė:
    Labukas bičiuliai
    Prisijungsiu prie "BADO"
    Finalinį archyvą kraunu į HDD, nes kainos, talpos santykiai be konkurencijos. Lėtoka, bet ...
    RAW archyvui nenaudoju - tik TiFF, nes jį supranta visi. Griozdas, bet gyvenime visada tenka aukoti vardan kažko.
    Kas liečia paiešką, visuomet darau "File info" aprašymą, nes paieškos ieško ne paveikslėlio, o teksto.
    JPEG tai interneto ir soc. tinklų formatas. Kažkada kai viskas kainavo daug, fotografavau į JPEG :(, šiandien gaila žiūrėti į tą materiolą, o svarbiausia jis negyvas.
    IT žengia begaliniais žingsniais, galimybės neribotos, bet jei archyvas JPEG, jam belieka nusišluostyt ašaras. Iš "Š" galima spausti vašką, bet gale liks tik "Š".
    Va tokie mano daržo pamastymai.
    Kaip ten bebūtų visi išsirinksim savo kelią.
    Geros vasaros.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti