Kada būna rūkas?
Jau labai palankus metas pradėti vasarinių peizažų metą ir nepatingėti atsikelti anktyvą rytą. Aišku vienas pagrindinių objektų, kurį planuoju užfiksuoti tai bus rūkas. Tad noriu paklausti, kaip žinoti atsikėlus ankstyvą rytą, kad nuvažiavus į reikiamą vietą rasiu rūką? Pernai buvo ir sėkmingų ir nesėkmingų kelionių ir negalėjau suprasti, kada būna rūkas, o kada ne. Nes atrodo panašiom sąlygom nuvykus į objektą vieną dieną randi jį, o jau kitą ne... Na teorija sako, kad turėtų būt nemažas temperatūrų skirtumas tarp vandens/žemės ir oro. Bet koks tas skirtumas turėtų būt?...

Komentarai
Turinys
 • RB
  RB 
    2010.05.14, 13:44, rašė:
  Nėra jokių receptų. Aišku, teorijos žinojimas santykinai padidina galimybes rasti rūką, bet ...
  Praeitą vasarą beveik mėnesį kėliausi tarp nakties ir ryto ir važiavau ieškoti rūkų. Laikui bėgant, atsiranda kažkokia nuojauta, bet niekada nesi tikras, kad rūką surasi... Kartais gelbsti daug nuvažiuotų kilometrų - netyčia užtinki fotogenišką rūką ar spindulius, kartais tiesiog belieka apsisukti ir grįžti namo...
  P.S. Ten, kur daugiausiai fotografuoju, rūkas dažniausiai būna palei Šventosios upės vagą ...
 • Mezonas
  Mezonas 
    2010.05.14, 13:48, rašė:
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:6yevF..

  Atsakyti gan sudėtinga, ypač kai važiuoji rūko ieškoti toliau nuo savo buveinės.Pusiau rimtai, pusiau juokais - turėti informatorių iš tos vietovės.Vienąkart taip dariau.Bendra taisyklė rūko susidarymui - didelis temperatūrų skirtumas tarp dienos ir nakties.Sakykim vasarą dieną yra 20-25 šilumos, naktį kad būtų rūkas turėtų atvėsti iki 8 -10 laipsnių. O tiksliau - tai reikia išsimatuoti vandens garų kiekį atmosferoje ir fizikos žinyne susirasti lentelę, kurioje surašyta sotinančių garų slėgio ar tankio priklausomybę nuo temperatūros. Tada sužinosite rasos tašką - tai temperatūra, kurioje garai būna sotūs. Jei rasos taškas artimas nakties temperatūrai - lauk rūko.Taip sako teorija. Bet net ir esant tokiam temperatūrų skirtumui, gali vienur jis būti, kitur ne.Vienąkart važiuojant prie ežero, kely sutikau daug kartų rūką, bet tai buvo pakaitomis - čia jis yra, čia jo nėra, čia jis vėl yra. Dabar jau iš patyrimo žinau, kur jo ieškoti....
 • RB
  RB 
    2010.05.14, 14:21, rašė:
  Va va, tik iš patyrimo pradedi žinoti "vietas" :) Ir tai - be garantijos.
  Beje, rūkas dažniausiai būna tada, kai važiuoji į darbą :))
 • C2H5OH
  C2H5OH 
    2010.05.14, 13:50, rašė:
  dar svarbu oro dregnumas ir rasos taskas. rusu vikipedijoji radau lentele ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D1%80%... su fizika gal nelabai sekasi, bet atrodo kad galima pritaikyt pirma eilute tai vandens arba zemes temperatura ir pagal dregnuma surast ta oro temperatura kad susidarytu rasos taskas... bet cia tik mano pamastimai, galiu ir klist... na ir dar vejas gali pakist koja
 • Ramis
  Ramis 
    2010.05.14, 14:30, rašė:
  Jei sutiktum, kad rūkas yra meteorologinis reiškinys, tai belieka daryti išvadą, kad jį įmanoma lygiai taip pat sėkmingai prognuozuoti, kaip ir visą kitą orų prognozę (t.y. su tokiu pat statistiškai vidutiniu tikslumu). Belieka pasiskaityti apie vasarinio rūko susidarymo sąlygas ir tavo sėkmės koeficientas išaugs. Sėkmės.
 • tomico
  tomico 
    2010.05.14, 15:09, rašė:

  kaip su gamta draugauji, taip ji tau ir pasirodo.. :))) jeigu šiukšles miške pili... gali pasvajoti apie rūką.. :))

 • Svečias    2010.05.14, 20:56, rašė:
  geras komentaras - patiko
 • LosT
  LosT 
    2010.05.14, 15:16, vertino: Gerai, , rašė:
  Teoriškai šis žemelapis turetų rodyti rūkų lokacijas Lietuvoje, 3val. intervalais, 24 val. į priekį. Praktiškai dar reikėtų patikrinti :)
  www.meteo.lt/skaitmenine_prog_lt.php?skpt=lt_mat
 • Saulius Sabaitis
  Saulius Sabaitis 
    2010.05.14, 15:30, vertino: Gerai, , rašė:
  Vat perskaitęs pavadinimą iškarto pagalvojau apie šį puslapį. Šeip dažnai pasiteisina. Tiesa, rūką ne dažnai stebėjau, bet debesuotumas gan tiksliai prognozuojamas.
 • gedasst
  gedasst 
    2010.05.14, 15:47, rašė:
  Rasau is savo zvejybines praktikos:

  Temperaturos skirtumas vasara - nuo 10laipsiu.
  Pavasari ir rudeni, kai oro temperatura 0<+10, rukas gali laikytis visa diena, o kartais slapiose vietovese ir 2-3 dienas.
  Ziema - per atodrekius.

  Vejo turi arba visai nebuti, arba dvelkti vos vos.
  Geriausia ieskoti ruko uzuovejoje - pamiskese, upiu sleniuose, virs ezeru, skardziu. Pavasari/rudeni pavesingoje upes kilpoje rukas issilaiko iki pat pietu, ar net visa diena.

  Saule istirpdo ruka labai greit. Jei saule kyla, ar debesys sklaidosi, rukas isslikaikys ne ilgiau valandos. Aisku - fotografijai kaip tik reikalingi spinduliai :)

  Meteorologai. Jei klausysi FM bumcikus, tai neisgirsi, bet jei LietuvosRadijo stotis - jos visad pranesa apie nuamtomus didesnius rukus.

  Dar vienas ruko/miglos reiskinys - karsta diena po trumpo bet gausaus lietaus - ikaitusi zeme garuoja nuo vesaus vandens.

  Idomu, ka rukus fotkinantys kolegos daro su dregmes kondensavimu ant stiklo ir fotoaparato ?
 • Cijunas
  Cijunas 
    2010.05.14, 23:31, rašė:
  Dar yra tokie dalykai, kaip pastovios rūko vietos, priklausančios, matyt, nuo požeminio vandens telkinių ar kažkokių kitų dalykų. Pvz., važiuojant iš Vilniaus link Molėtų vienoj vietoj kaip kirviu rūką nukerta, o dar po keleto km jis vėl po truputį atsistato.
 • JMB
  JMB 
    2010.05.15, 14:05, rašė:
  Rūkai dažniausiai palei upę, ežerą susidaro. Nežinau ar čia dėsningumas, bet aš pamačiau keletą kartų anksti ryte aprasojusius langus ir išlėkiau į gamtą. Rūką suradau :) Sėkmės visiems gaudyti rūką, nes nuotraukos būna nuostabios. Ir kuo įdomesnė medžioklė, tuo nuotraukos įspūdingesnės.
 • Mantusia
  Mantusia 
  nesiseka
    2010.05.15, 21:15, rašė:
  Labai norėčiau pamatyti Jūsų nuotraukas, darytas anksti ryte... , arba nereikėtų sklesiti erezijų šiuo atveju...
 • JMB
  JMB 
    2010.05.16, 08:18, rašė:
  Gerasis mano drauge Mantusia, paspausk ant JMB ir pamatysi virš 100 nuotraukų. O iš ten gali išsirinkti kur yra rūkas. Yra nuotraukų daryta anksti ryte (kaip kas supranta tą ankstumą). Sėkmės. Jei kas neaišku dar parašyk.
 • Mantusia
  Mantusia 
  nesiseka
    2010.05.21, 14:48, rašė:
  :) o prie ko čia tas virš šimto :-) Nėra ko ten žiūrėti, jumoras ten pas jus o ne rūkas :-)
 • JMB
  JMB 
    2010.05.21, 19:50, rašė:
  Sveikas mano ištikimas drauge, labai malonu, kad mano nuotraukos jums sukėlė juoką. Juoktis sveika :) Vadinasi man reikia dėti kuo daugiau nuotraukų, kad tamstai sukeltų juoką. ačiū už palaikymą :)
 • fimeil (išsitrynęs)    2010.05.15, 14:38, rašė:

  galeciau dar pridurti, kad rukas susidaro ne tik prie vandens telkiniu, bet ir zemesnese vietose, idubose miskuose, laukuose. beto rukas buna ir vakare, pries saulelydi, tad nebutinai jo reikia ieskoti rytais. taip pat rukas susidaro po lietaus jeigu diena sviete saule, o lietus lijo vakarop - gal, cia tiesa pasakius ne visai ruku pavadinsi, cia turbut daugiau zemes garavimas :)
  Is pastebejimu, geriausias metu laikas ieskoti ruko pavasaris arba ruduo - tereikia sekti oru prognozes.

 • AntanasB
  AntanasB 
    2010.05.15, 21:28, rašė:
  Na rytoj kelsimės anksti ir eisim rūko ieškot. Pagal idėją turėtų būt :)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti