Pamoka - Gradientinis tonavimas
eKG: 2009.10.17, 01:23 R  Grupė: Sepija. Tonavimas 22
 

Sveiki.

Kuo toliau, tuo aš mažiau džiaugiuos jūsų aktyvumu. )-: Taigi nutariau pakelt jūsų rudenines nuotaikas klasikinio gradientinio tonavimo pamokėle.

Kaip jūs jau pastebėjote, tonuojant nuotraukas mažėja jų dinamimis diapazonas (DD). Kuo tas DD mažesnis, tuo nuotrauka ploštesnė ir tuo nereikšmingesnės detalės joje. Tai išvengti dažnai padeda gradientinis tonavimas. „Išdegusias“ ir per tamsias vietas užpildant spalvų gradientu, padidėja atstumo tarp detalių įspūdis. Pastebėjau, kad vestuvių fotografai labai jau dažnai sepija nuotraukas daro iš tų portretų, kuriuose labai blizga kaktos. Paprastas tonavimas situaciją retai pagerina, nes ta blizganti vieta po visų procedūrų atrodo kaip priklijuotas blynas. (-: Kodėl? Ogi todėl, kad tonai šalia blizgančios dėmės dėl sumažėjusio DD yra labai monotoniški – visi pustoniai yra labai vienodi tarpusavyje, ir dar blogiau, kai jie labai skiriasi nuo atspalvio, kuriuo fotografas užpildė tą blizgančią dėmę. Juk mūsų akys vertina ne kažkokios spalvos parametrą, o gradieną arba (ir) tai, kiek tas parametras skiriasi nuo šalia esančių spalvų tų pačių parametrų reikšmių. Sudėtingas sakinys išėjo, bet toks jau gamtos dėsnis. (-:

Taigi eime prie esmės. Aš turiu nuotrauką, kurią dariau N86 telefonu. Šią nuotrauką pasirinkau būtent todėl, kad telefoninės nuotraukos yra labai siauro DD – problematiškos. (-: Štai ji, ta mano gražioji:

*

Neredaguota nuotrauka  

Dabar aš parodysiu trumpą, bet labai svarbią procedūrą, kaip panaudoti gradientinį tonavimą. Kalbėjau apie tai su keliais fotografais, bet jie šį būdą taiko dar kitaip – visi skirtingai. Esu tikras, kad ir jūs po dešimties nesėkmingų bandymų šį būdą pritaikysite taip, kaip jums jis labiausiai patiks. (-: Tuo tarpu šią nuotrauką tvarkysiu taip, kaip aš pats esu įpratęs.

1. Sukurkit Hue/Saturation, Color Balance ir Gradient map nuotraukos sluoksnius. Tai daroma taip:

Vaikštom per meniu... (-:  

Kai kursit Hue/Saturation ir Color Balance, kad ir ko jūsų programa klaus, tiesiog spaudžiat OK ir nesukit sau galvos. (-:

*

Spauskit OK  

*

Spauskit OK  

Po pirmo sluoksnio sukūrimo pažymėkit paveikslėlio pagrindinį sluoksnį ir taip pat kurkit kitą sluoksnį.

Pažymėkit pagrindinį sluoksnį  

Po to trečias – svarbiausias sluoksnis Gradient map. Jį kurdami, permatomumą pažymėkite 30 proc. Galit išbandyti ir kitus skaičius.

Permatomamas 30%  

2. Aš sluoksnius sudėlioju štai tokia tvarka:

Tvarka...  

3. Pažymėkit paveikslėlio pagrindinį sluoksnį (tą apatinį) ir išmeskit spalvas. (-: Tai galima padaryti labai paprastai. Nerekomenduotinas būdas, bet... Velniai nematė – Ctrl+Shift+U. Štai kaip dabar atrodo nuotrauka:

*

Pilnuma...  

Beveik menas. (-:

Dirbam toliau...

*

4. Du kartus spragtelkit pele ant Gradient map sluoksnio piktogramos. Atsiranda maždaug toks reginys:

*

Gradientas...  

Spauskit ant to gradiento, kurį matote savo kompiuterių ekranuose. Tada atsiranda svarbiausias darbo skydelis:

*

Svarbiausia dalis. (-:  
Svarbiausia dalis. (-:

Atspalvius suskirstykit į keturias grupes. Galit bandyti ir daugiau – nuo nuotraukos priklauso, bet tikrai ne mažiau. Žymeklis kairėje – tamsiausias nuotraukos atspalvis. Dešinėje – šviesiausias. O du per vidurį – atitinkamai pusšešėliai ir pusiau šviesūs atspalviai. Tamsiausiam žymekliui pritaikykit juodą spalvą, o šviesiausiam – šviesiai geltoną. Žinoma, vėliau galėsit išradinėt savo spalvų kombinacijas. (-: Pusiau šviesias spalvas žymėkit panašia į geltoną, bet gerokai tamsesne ir žymiai sodresne spalva. O su pusšešėliais padarykit visai priešingai – pažymėkit kokią nors visai nederančią spalvą. Iš patirties galiu pasakyti, kad geriausią įspūdį daro mėlyna, violetinė, ir kartais žalia. Spalvos, kurias jūs dabar „darot“ turi būti kiek įmanoma panašesnės į jūsų įsivaizduojamą galutinį rezultatą, bet turi būti truputį per sodrios.

5. Pusšešėlių žymeklį stumkite prie kairiojo šešėlių žymeklio tiek, kad dingtų aštrūs perėjimai į juodą – štai čia ir išlenda mažo DD trūkumai. Pabandykite su geresnės kokybės nuotrauka – problemų bus mažiau. Jau dabar gali įsivaizduoti, koks skirtumas tarp paprasto ir gradientinio tonavimo. Tad jei jums kada nors koks nors fotografas pristatys neva senovinio stiliaus tonuotas nuotraukas su monochrominiais blynais, galėsite jį drąsiai siųsti namo taisyti nuotraukų. arba blynų kept. (-: Žinoma, aš nesu toks jau geras, kokiu čia bandau apsimest ir visų subtilybių, kaip taisyti perekponuotas vietas neatskleisiu... Bet... Jei teisingai susitvarkysit, su Gradient map sluoksnio nustatymais, negražus monochrominės zonos efektas bus sumažintas. Dabar galvoju, gal kaip pavyzdį reikėjo pasirinkt kokį portretą, blizgančia kalta. Bet tingiu rašyt iš naujo... (-:

Pusiau šviesių tonų žymeklį stumdykit taip, kad nuotraukoje dominuotų pagrindinė spalva. Žiūrėkit, kad tas žymeklis būtų antroje juostos dalyje, bet nebūtų per arti dešiniojo krašto. Toks derinys būtų geriausias. Kaip matot, pavyzdyje aš darau beveik blogai. (-: Bet man patiko būtent toks lėtas perėjimas iš tamsių sričių į šviesias. Atkreipkit dėmesį į dangų...

6. Po to tvarkykit Color Balance sluoksnį (du kartus spragtelkit ant sluoksnio piktogramos). Tiesiog pataisykit spalvas, kad jos būtų kuo panašesnės į jūsų įsivaizduojamas. Jos, žinoma, bus per ryškios.

Spalvų balansas  

7. Ryškias spalvas lengviau matyti, todėl tik po pirminio spalvų derinimo (6 punktas), truputį nusodrinkit jas panaudodami sluoksnį Hue/Saturation.

*

Nusodrinkit spalvas.  

8. Po to vėl grįžkit į Color Balance sluoksnį ir galutinai sutvarkykit spalvas.

9. Paprastu metodu (Image-Adjustment-Brightness/Contrast...) pakoreguokit kontrastą ir šviesumą. Stebėkit, kad neatsirastų išdegusių arba juodų dėmių, nes sugadinsit visą padarytą darbą!

Kontrasto ir švisumo reguliavimas  

10. Kadravimas. Jį geriau pasirinkti standartinį – su standartais visada paprasčiau. Šiuo atveju iš standartinių, mano manymu, labiausiai tinka kvadratas. Taigi apkerpu. Dažniausiai apkerpu pačioje redagavimo pradžioje, tačiau tonuodamas arba šalindamas spalvas, kadravimą, dėl tam tikrų priežasčių, palieku galui.

Kerpam...  

11. Kadangi dabar ir redaguoju šią nuotrauką ir visą tai aprašinėju, tai negalėjau susikaupti ir iš pačių pradžių truputį „pasiklydau“ su spalvomis, taigi jas pakeičiau pakankamai stipriai. Tiesiog nemoku dirbti daugiau kaip vieno darbo vienu metu. (-: Moterys tuo pat metu dar sugeba ir išvirt makaronus ir net pavalgyt bei pažiūrėt mėgstamą serialą... (-: Žodžiu, šio punkto neturėtų būti. Jūs turi iškart gauti tas spalvas, kokias iškart sugalvojot dar prieš visą tonavimą. Dažniausiai nepaklyst padeda... tiesiog periodinis dešimties sekundžių žiūrėjimas į lubas. (-: Aš rimtai... (-:

12. Tonuotoms nuotraukoms dažnai netinka aštrios detalės. Detalės yra gerai, bet kai jos „badosi“, tai ne kas... Taigi pačiu paprasčiausiu būdu suminkštinkit nuotrauką, jei to norit. (-: Filter-Blur-Gaussian Blur. Reikšmė ~1-4.

Blur...  

13. Ir štai jis – galutinis rezultatas. (-: Nepavyko man susikaupti, tai jis ne visai toks, kokį buvau sugalvojęs, bet kažkas „į tą pusę“ taip sakant... (-:

Rezultatas  
Rezultatas

Na štai... darbas baigtas. Tikiuosi, ši pamoka jums bus naudinga. Laukiu jūsų kūrybinių rezultatų.

P.S., nepamirškit raktažodžiuose parašyti SEPIJA arba TONAVIMAS!


Sėkmės kūryboj! (-:


Komentarai
Turinys
  • aLgenas
    aLgenas 
      2009.10.17, 04:14, vertino: Gerai, , rašė:
    Dėkui už gerą pamoką :-)
  • Happyendless (išsitrynęs)    2009.10.17, 08:43, rašė:
    Puiki pamoka :)
    Ačiū,kad dalinatės žiniomis :)
  • Evaldas.
    Evaldas. 
      2009.10.17, 08:58, vertino: Gerai, , rašė:
    Dėkui Gintarai už pamoką. Reikės išbandyti, bet mano asmeniškai rezultatas būtų jau 4 žingsnyje - man ta nuotrauka akiai mielesnė :)
  • Evaldukas
    Evaldukas 
      2009.10.17, 09:05, rašė:
    būtinai pabandysiu. ačiū
  • akire
    akire 
      2009.10.17, 10:33, vertino: Gerai, , rašė:
    ačiū, gera pamoka:)
  • Longas
    Longas 
      2009.10.17, 10:47, vertino: Gerai, , rašė:
    Šaunus master klasas, tikrai pravers, didelis ačiu.
  • Tina
    Tina 
      2009.10.17, 11:13, rašė:
    1 pamoka  
  • eKG
    eKG 
      2009.10.17, 12:47, rašė:
    Kaip atrodė originalas?
    Man atrodo, kad čia šviesiausia spalva parinkta labai jau panaši į pusiau šviesią, o pusšešėliai per arti šešėlių. Sunku kažką sakyti, kai nežinau, koks originalas. (-: O šiaip kol sumažinta, tai žiūris visai įdomiai... (-:
  • Tina
    Tina 
      2009.10.17, 13:10, rašė:
    tikras,  
    orginalas,  
  • eKG
    eKG 
      2009.10.17, 13:13, rašė:
    O ne... Visai gera nuotrauka. Iš jos tikrai galima labai gražiai padaryt. Bet... Kaip ir visais kitais atvejais, svarbiausią vaidmenį turės idėja. (-:
  • Tina
    Tina 
      2009.10.17, 13:17, rašė:
    2 pamoka  
    ...jo reikia praktikos, kaip sakoma..... na bandysiu, kol nusibos,
    gal ir išeis kas, ačiū už pamokas....:)
  • eKG
    eKG 
      2009.10.17, 14:31, rašė:
    Aha. Čia geriau. (-:
  • Tina
    Tina 
      2009.10.17, 14:35, rašė:
    tai gerai...gera kryptis tada...:))))
  • zz
    zz 
      2009.10.17, 11:28, rašė:
    o apie išdegusias kaktas nebus ? taip sakant antros dalies apie tonavimą ? 11-as punktas labai atviras :) super pamokėlė!
  • eKG
    eKG 
      2009.10.17, 12:44, rašė:
    Čia darei taip, kaip parašiau pamokoje? Kokia spalvą tonavime rinkaisi pačią šviesiausią?

    Apie blizgančių kaktų naikinimo būdus tikrai nebus. (-: Ir šiaip žiūrėsiu, ar ši pamoka kam nors bus naudinga. Jei ne, tai kažin, ar rašysiu kitą pamoką apie spalvų diferenciavimą tonuotose nuotraukose panaudojant apšvietimo įrankius.
    O tonuoti nuotraukas mokykis mokykis... Greit pravers. (-:
  • zz
    zz 
      2009.10.17, 12:59, rašė:
    antras klausimas yra geras, į pirmą atsakymą turiu, taip bandžiau daryt taip kaip rašei, bet kol kas viskas vyksta mašinaliai, t.y. jei nėra instrukcijoje nurodyta konkrečios spalvos tai ir grabinėji kažkur aplink nelabai susigaudydamas kas vyksta tame photoshope :)
  • eKG
    eKG 
      2009.10.17, 13:14, rašė:
    Tai jo... (-: Visiems taip. Po dešimties nesėkmių išeis gerai. (-:
  • Lima
    Lima 
      2009.10.17, 16:37, rašė:
    Ačiū, Gintai, pirmiausia, kad pakvietei į grupę, o antrą, kad labai aiškiai ir suprantamai dėstai pamoką.
  • parpelis
    parpelis 
      2009.10.18, 20:44, vertino: Gerai, , rašė:
    Geras straipsniukas. Gal reikėtų ir man kada pradėt FotoŠopo mokytis. Nes dabar man ten tamsus miškas, neturiu net insistaliavęs. kartą bandžiau pradėt mokytis, taip ir baigėsi.
  • ZyX
    ZyX 
      2009.10.18, 21:17, vertino: Mėgstama!, , rašė:
    Kiekvienam savo. Man pvz kas neišeina tiesiogiai nufotografuot, tai padarau programomis nesunkiai.
  • Suboksidas
    Suboksidas 
      2010.11.14, 13:53, rašė:
    gal kas pasidalinsit, su kokiom programom, apart ps, galima tonuoti tokiais žingsneliais?
  • KARPIS UK
    KARPIS UK 
      2012.10.10, 00:19, vertino: Gerai, , rašė:
    Labai, aiski, faina pamokele, tikiuosi kaikam pravers, as uz naturalu grozi. P.s. nors dabar kaip tik to mokausi :))) Daugiau tokiu pamoku. Aciu.
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti