Kompozicijos taisyklės
Aurimas Valevičius: 2015.03.31, 20:03 R  Pokalbiai:  Fotomokykla, patarimai  100
 
Sveiki visi taisyklių laužytojai !
Dažnai tenka kometaruose po nuotraukomis į teorines pastabas išgirsti atsakymus, kad neturi būti viskas pagal taisykles, kad "MAN TAIP GRAŽIAU".
Turbūt visi skaitėt bent kelias Alberto pastabas apie trečdalių taisykles, o ir šiaip daug kur apie tai prirašyta... Aš nesenai turėjau diskusiją apie aukso pjūvį ir netikėtai atradau nuotrauką, kuri kažkuo patraukė būtent šiuo aspektu panagrinėti.
...
www.efoto.lt/node/1109931#comment-5992722
Tai siūlau ir jums panagrinėti, ... pakomentuoti.
...
p.s. manau, kad laužyti taisykles reikia labai didelio meistriškumo. O jei jo dar nėra, tai gal verta jas pastudijuoti ?
:)

Komentarai
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 20:22, rašė:
  Jeigu tekste zodi "taisykles" pakeistume i "rekomendacijos", tai turbut pagalvotume: o kam isvis reikejo tema kurti?
  Manau kad tie visi tie trecdaliai, auksai ir pjuviai - tai tik pagreitinimas tinginiams: padaryk nemastydamas ir paziurek ar gerai gavosi. Daznai gaunasi gerai. Lygiai taip pat daznai nesigauna gerai. As jau seniai nebesivadovauju trecdaliu taisyklem, o tiesiog isbandau kelis kadravimo variantus ir ziuriu kuris visumoj geriau ziurisi. Kartais tenka nukirpti kokia siuksle - proporcijos pabega bet vaizdas pagereja. Realiam gyvenime visko buna....
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 20:34, rašė:
  Ne, Badai, tai ne rekomedacijos, o būtent taisyklės. Kurių pritaikymą beveik visada rasi geruose darbuose. Tai nereiškia, kad būtina jų laikytis - kiekvienas laisvas kūrėjas. Tie kas jas perpratę - jų tartum nenaudoja - tiesiog pritaiko intuityviai.
  O kas jas laužo - turi talentą arba yra neišmanėliai (pastarųjų sutiksi daug dažniau).
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 20:39, rašė:
  Ne, tai ne taisykles, o butent rekomendacijos. Arba, sakykime - desningumai. Bet desningumai nera taisykle. Jeigu Lietuvoj vasara desningai lyja - tai ne taisykle, nes kartais buna jog nelyja. Vaizdu vertinimas - tai ne tikslusis mokslas, tai ne gravitacija, kuri galioja ne tik Afrikoj, bet ir Marse. Esu mates nesuskaiciuojama daugybe geru foto, kurios neatitinka trecdaliu ir tuo paciu nebuvo tokios kompoziciskai issaukiancios, kad joms tiktu tas ziaurus zodis "lauzymas".

  Bet jeigu nori, tai is bet ko gali pasidaryti sau religija. Bet ka galima paversti "negincijama tiesa". Tiketi galima ne vien dievais.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 20:57, rašė:
  Tu kaip visada bandai filosofuoti. Puiku - tik į gerą :)
  ...
  Vikipedija: :Nuo seno bandyta suformuluoti universalias komponavimo taisykles (aukso pjūvis, euritmija, kanonas, modulis, moduloras, modusas). Ypač griežtomis kompozicijos normomis, apibrėžtomis Paryžiaus karališkojoje tapybos ir skulptūros akademijoje, vadovavosi klasicizmo, vėliau akademizmo dailininkai. Nuo XIX a. paplito laisvi, spontaniški, kūrėjo individualybę išreiškiantys komponavimo būdai."
  ...
  Taigi tai yra komponavimo taisyklė (tik viena iš taisyklių), o jos laikytis ar ne - tai gali būti rekomedacija arba prievolė, arba nurodymas nesilaikyti.
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:01, rašė:
  Tai kokia cia taisykle, jeigu galima jos nesilaikyti? Tai - oksimoronas, saviapgaule, filosofine sizofrenija. Pats zodis "taisykle" savyje koduoja reikalavima laikytis. Jeigu reikalavimo nera, tai nagrinejama tema automatiskai nera taisykle. Bukime tikslesni su zodziais.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:07, rašė:
  Vairuoti reikia pagal taisykles. Bet tu gali nueiti, nuskristi... tavo teisė kaip pasiekti tašką B
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:08, rašė:
  Nereikia lyginti nesulyginamus. KET nesilaikymas gresia zutimi. O kuo gresia kompoziciniu taisykliu nesilaikymas?.. Netinkamas pavyzdys.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:25, rašė:
  KET nesilaikymas gręsia žūtimi, bet... - nebūtinai. Kartais tai padės greičiau nuvykti į tašką B ir tarkim išgelbėti kažką iš gaisro. Bet tik tada jei moki vairuoti. Jei nemoki.. tikėtina bloga baigtis.
  Kompozicinių taisyklių nesilaikymas gręsia - tiesiog terlione...
  BET - atidžiai paskaityk dar kartą pačioje temoje. Pacituosiu, kad būtų greičiau: "manau, kad laužyti taisykles reikia labai didelio meistriškumo". Na, kad būti visai tiksliems - gal kada pasiseks ir be meistriškumo.
  ...
  Taigi mudviejų ginčas nukrypo nuo aukso pjūvio į taisyklės supratimą.
  Galiu tik vaizdingai pakartoti: taisyklė kaip vairuoti nereiškia prievolės vairuoti.
  Beje KET taisyklių kaip ir komponavimo taisyklių yra labai daug.
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:28, rašė:
  Aurimas Valevičius rašė:

  Galiu tik vaizdingai pakartoti: taisyklė kaip vairuoti nereiškia prievolės vairuoti.
  Beje KET taisyklių kaip ir komponavimo taisyklių yra labai daug.

  Netiesa: jei nemoku skraidyti, o pesciomis nueiti negaliu, esu priverstas vairuoti pagal taisykles ir neturiu pasirinkimo. Netinkamas pavyzdys.
 • Dark Schneider
  Dark Schneider 
    2015.04.01, 13:51, rašė:
  Gali vairuoti ir ne pagal taisykles, gal pasiseks nuvykti be avarijos ar baudų, o gal ir ne :).
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2015.04.01, 06:46, vertino: Gerai, , rašė:
  Kiekvienas vairuotojas (pabrėžiu - kiekvienas) taisykles pažeidžia kasdien. Ir tai prie žūties priveda kartą iš šimtų tūkstančių. Kompozicinių taisyklių nesilaikymas (o ypač - jų nežinojimas) prie darbo žūties priveda šimtus tūkstančių kartų dažniau ;)
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2015.03.31, 20:50, rašė:
  kas pvz liečia aukso pjūvio taisyklę, tai žmogus nieko nežinantis apie ją, puikiausiai gali vaizduoti objektus intuityviai kurie atitiks tą Fibonačio seką. Nes gamta jau taip sudėliojo, kad žmogui tokios proporcijos patraukliausios akiai :)

  pasirodo krūvos kūrinių iki Fibonačio sekos atradimo atitiko Fibonačio proporcijas.

  Fotografijoje, kaip ir bet kokiame mene, svarbiausia nepamiršti galvoti. Galvoti ką nori perteikti, ką nori parodyti. Ką nori išjausti. Ką papasakoti.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:02, rašė:
  Taip - tiesa, bet su pataisa, kad deja ne kiekvienas nežinantis taisyklės sugeba intuityviai taip pavaizduoti.
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2015.03.31, 21:35, rašė:
  dabar tik temoje pamačiau p.s. :) taip, pradedančiąjam taisykles studijuoti manau būtina. Praplečia matymą ir ir vaizdinį mąstymą. Svarbu tik aklai jomis nesivadovauti.
  Aij va, kaip pvz papasakosiu :) vis negalėdavau suprasti, kaip kitų žymių fotografų "kreivos" nuotraukos (kreivas horizontas, įstižos linijos, ir pan.) estetiškai atrodo puikiai, ir kaip jose atsiranda ta pusiausvyra. Jėj, bandžiau aš visaip kaip laužyt tą horizonto taisyklę- niekaip man nesigavo, negalėjau pajust. Kol galų gale kažkas paprotino- turi būtų KAŽKAS lygiagretaus kuriai nors kadro kraštinėj. Ir tikrai. Ši taisyklė daro stebūklus :) įvedus šį elementą į kadrą iš aplinkos (linija, šešėlis, kažkoks objektas ir pan.)- "kreivame" kadre atsiranda pusiausvyra ir kompozicijos stabilumas. Na ne kiekvienas gali jaust intuityviai. Kartais tam tikros taisyklės praverčia net laužant kitas taisykles.
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:02, rašė:
  Sutinku del intuicijos. Visgi Gyvenimo ivairove pranoksta bet kokias matematines sekas. Neimanoma viso vizualinio pasaulio suniveliuoti i viena formule.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:08, rašė:
  Žinoma, kad ne į vieną.
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:12, rašė:
  Prisimink, kaip paskutini karta ejai per miska? Galima eiti takeliu - greiciau ir patogiau. Bet jei zinai kelia - galima ir samanomis, svarbu neilysti i dygliuotus bruzgynus.
  Yra keli svarbiausi takeliai, taciau Miskas - begalinis.
 • grev
  grev 
    2015.03.31, 22:41, vertino: Gerai, , rašė:
  Badai, i viena formule ir nesuvesi :) Yra daug formuliu ir taisykliu.
 • grev
  grev 
    2015.03.31, 22:40, vertino: Gerai, , rašė:
  Kolega, va cia jus teisingai pastebejote. Kai kurie zmones turi tam tikra pojuti ir jaucia kada yra gera kompozicija, kuri "ziurisi". Taciau toki naturalu pojuti turi tikrai ne daugelis.

  Kai paanalizuoji tokias nuotraukas, tai ir pamatai desningumus, sablonus, taisykles kaip trecdaliu taisykle, fibonacio seka, auksinis pjuvis. Taciau problema buna tada kai jis padaro nieko neverta darbeli, kuris net "nesiziuri" ir gincijasi jog jis padare sedevra :D
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2015.04.01, 07:05, vertino: Gerai, , rašė:
  QLC01 rašė:
  pasirodo krūvos kūrinių iki Fibonačio sekos atradimo atitiko Fibonačio proporcijas.
  Teoremų atradimas geometrinių figūrų nepadarė tikresnėmis, labiau geometriškomis. Jos tiesiog leidžia mums, nesukant sau galvos, apskaičiuoti jų plotus, tūrius ir kitaip jas lengviau suprasti. Tas pat ir su vaizdinėmis priemonėmis - kažkieno susisteminta genijų intuicija tapo taisyklėmis. Ir autoriaus galvojimo kuriant, jos nepaneigia. Paprasčiausiai, galima dviračiu važiuoti (prieš tai, žinoma, išmokus), o galima viską neigiant, mėgint išradinėt dviratį. Tas dabar labai madinga :)
 • 6x9
  6x9 
    2015.03.31, 21:04, rašė:
  oi Aurimai... Jeigu jau kalbėtume apie taisykles, reikėtų pradėti čia:

  en.wikipedia.org/wiki/Aesthetics

  Kuri filosofija Jums priimtiniausia? :) Suprantu, kad klausimas yra siauresnis nei estetikos filosofija iš principo, tačiau galų gale visos diskusijos atves būtent ten...
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:15, rašė:
  Na čia jau taip plačiai užmojai, kad pamiršim apie ką pradėjom.
  Čia jei kam sakytum padėk kėdę, o tau atsakytų - "negaliu, dar nepasistačiau namo"...
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:20, rašė:
  Tame ir esme: namas dar nepastatytas, o jau galvoji kur kede padeti :)
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:27, rašė:
  Kuriem galam tu stengiesi sumalti temą kabinėdamasis prie žodžių ?
  Ar visi kas sėdi ant savo kėdžių, gyvena savo namuose ???
 • Badas
  Badas 
    2015.03.31, 21:33, rašė:
  Pats pradejai alegoriskai kalbeti, tai ir pratesiau tokiu paciu stiliumi. Griztant i normalia kalba - norejau pasakyti, kad "platus uzmojis" turi prasme. Ar tikslinga diskutuoti del smulkmenu, jeigu yra kur kas didesniu "nesutarimu"?..
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.03.31, 21:37, rašė:
  eFoto plotmėje tai ne smulkmena. O, kad diskutuoti apie daug didesnius nesutarimus, tai reikia, kad čia atsirastų bent 0,1% darbų, kur būtų galima apie tai diskutuoti.
  Taigi - tikslinga.
 • grev
  grev 
    2015.03.31, 22:43, vertino: Gerai, , rašė:
  Badai, vien paziurejus i tavo kai kurias nuotraukas, pvz. www.efoto.lt/node/1085013

  matosi, jog tau dar reikia mokytis ir mokytis tu kompozicijos taisykliu. Na, nezinau kaip su estetika. Cia turbut jau neismoksi. Vieniems tai buna gamtos duota, o kitiems deja ne. Man idomu diskutuoti su ismananciais zmonemis, taciau jei net primityviu pagrindu neismanantis zmogus pradeda filosofuoti ir aiskinti savo tiesas, tai deja tokia diskusija tampa beprasme. Mokykloje tokiems akiplesoms parasomas dvejetas bei dar paliekama po pamoku, o mokytojas i diskusijas net nesivelia :D
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2015.03.31, 23:13, rašė:
  taip surašėt, lyg pats būtumėt viską pasiekęs :) visiems čia mums dar daug ko pasimokyti reikia. Kaip ten sako- tobulumui ribų nėra. O diskusijos visada yra gerai. Ir gesinti ją vien dėl to, kad kažkas kažką kažkaip padarė- neprotinga.
 • 6x9
  6x9 
    2015.03.31, 21:27, rašė:
  ne, nesutinku - namo/kėdės pavyzdys netinka čia. taip, taisyklės yra. bet jos yra ir kontekstinės (laikmečio, mados, vertybių etc prasme), nepastovios, dažnai subjektyvios. taip, kai kurie dalykai pastovesni - ta pati "golden rule", gal todėl kad jie turi matematinę prasmę. bet vėl - ta taisyklė yra tol taisyklė, kol kažkas nepritaikė kitos taisyklės, laužančios pirmą ir priimtinos vertintojų daugumai. sutinku, kad laužymas nemokšiškai ar kišimas "man gražu" dažnai tėra arogancijos/pozos demonstravimas. bet jeigu tame laužyme kažkas įžvelgs naujas taisykles... vat klausimas laužantis taisyklių universalumą - kodėl Van Gogas mirė skurde ir jo tapybos niekas nepirko jam būnant gyvam?
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.04.01, 09:26, rašė:
  Vangogas, kaip ir kiti impresionistai, kūrė naujas taisykles. Beje dauguma impresionistų atėjo iš akademinės mokyklos ir laikėsi pagrindinių komponavimo taisyklių. Didžioji jų naujiena buvo šviesa ir spalvos. Pati geometrija nedaug nukrypo nuo akademinių dogmų.
  O mirė skurde būtent todėl, kad taisyklių nesilaikė. Visuomenė buvo tam dar nepasiruošusi, gyveno pagal savo taisykles.
  Nesenai buvau Londone - visi važiuoja priešinga kryptimi - ir puikiai. Taigi - galioja kita sistema. Bet kas bus jei koks nors vienas pradės priešinga kryptimi važiuoti pas mus ?
  Tai kaip ir minėjau - taisykles galima laužyti ir kurti naujas, bet tai gali padaryti tik genijus arba tas, kas gerai išmano jau galiojančias taisykles.
  Ir galų gale... viskam susivedus į darnią naują sistemą (kūrinį), pamatysim, kad kertiniai akmenys išlieka tie patys.
 • 6x9
  6x9 
    2015.04.01, 09:38, rašė:
  ne viskas taip paprasta - genijaus pripažinimas neateina per dieną. negali pasakyti - tau laužyti galima, nes tu genijus, o tau ne, nes tu dundukas :) Visada reikia tokių, kurie provokuotų, prisiimtų naujus iššūkius...laužydami taisykles. galbūt iš 10 milijonų laužančių tik vienas kažką naujo genialaus sukurs, bet jeigu nebus 10 milijonų, nebus ir to 1. žinoma, sutinku, kad išmanyti tas taisykles visada reikia (pažink savo priešą :), dėl to nesiginčysiu. ką noriu pasakyti - reikėtų vengti dogmatiškumo ir taisyklių absoliutinimo, nes kitaip visą laiką žiurėsime į tą patį paveikslą.
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.04.01, 10:02, rašė:
  Mene kaip ir teisėje. Yra konstitucija ir konstitucijos pataisos.
  Taigi jei žinai vieną taisyklę - ji yra dogma. Jei žinai jų daug ir moki kūrybiškai pritaikyti - tai jau meninė sistema.
  Šiuo atveju, užvedžiau temą vos apie vieną taisyklę... su pavyzdžiu, kaip nuostabiai ir neplanuotai ji įgyvendinta.
 • 6x9
  6x9 
    2015.04.01, 10:15, rašė:
  na, po ta viena taisykle aš pasirašau...
  aš iš principo kalbu apie požiūrį į taisyklių absoliutinimą.
  o su teise yra blogiau nei su menu, ne teisė yra visuomenės vertybių atspindys (pakoreguotas politinės santvarkos - demokratija, monarchija, diktatūra). vertybių kaita labai dinamiška ir teisė nespėja, o ir geometrijos ten beveik nėra... paklauskite Gražulio apie teisę...
 • FotografijaKaune
  FotografijaKaune 
    2015.03.31, 22:15, rašė:
  Gal ne meistriškumą, bet pojūtį. o to vedinas ir laužai, taisykles, kompozicijas (...).
 • grev
  grev 
    2015.03.31, 22:36, vertino: Gerai, , rašė:
  Aurimai, labai gera tema uzvedei. Man labai buna juokinga, kad zmones nezinantys taisykliu arba jas lauzantys aiskina savoi filosofijas. Tos kompozicines taisykles buvo atrastos dar antikos laikais ir pasitvirtino zymiausiuose tapybos darbuose. Aiskinimas apie "taisykliu lauzyma" atrodo mazu maziausiai juokinga, nes toki dalyka gali daryti tikrai visu pripazintas menininkas. O kai "taisykles lauzo" ju net neismanantys zmones, tai ir patariu jiems pirma pasimokyti bent elementariaja teorija, o tada diskutuoti.

  Visai nesenai parasiau komentara po Ruslano (Axe) darbu, tai jam mano komentaras apie kompozicija nepatiko ir jis mane uzblokavo :) Taip pat negalejau patiketi, kai pamaciau kaip jis supranta "aukso pjuvi" bei primityviai kaip pamokos neismokes pirmokas pasiteisina, kad jo kompozicija "yra beveik aukso pjuvis". Kaip nebuna "beveik nescios moters", taip nebuna ir beveik aukso pjuvio.

  Badas ir kiti priestarauja tasyklems, taciau manau jog visa tai kyla del ju per mazo isprusimo fotografijos teorijos plotmeje bei tai, kad jie prieklauso jaunesniajai kartai,. kuri bando kazka ieskoti, atrasti is naujo rata ir pan. Taciau prabegus eilei metu jie pamatys, kad gal reikia siek teik pasimokyti ir nustoti daryti klaidas. Visos Bado ir pan. komentuotoju mintys kyla del ju primityvaus supratimo apie fotografija. Man patinka diskutuoti su zmonemis, kurie gerai ismano fotografija (ypac su tais kurie apie ja ismano geriau nei as), taciau diskusijos su zmonemis, kurie net nezino elementariu pagrindu ir dedasi zinovais, nes turi "Pro" ar "Meistro" statusa eFoto puslapyje man atrodo tikrai juokingos.
 • F.A.K
  F.A.K 
    2015.03.31, 23:16, rašė:
  :) gerai čia varot ,drasiai,jau kelinta diena, bėda tik,kad nuotraukos nekalba,to ką kalba jūsų lūpos ...kažkaip nesu isitikinęs,kad žmogui,gerai išmanančiam fotografiją,butų apie ką su jumis diskutuot,o čia rėkiat ant kitų...ir keista ir juokinga vienu metu
 • lvalius
  lvalius 
    2015.04.01, 07:39, rašė:

  Vaizdo (nuotraukos, paveikslo ir t.t.) taisyklės nėra iš tų tarpo kai grupelė žmonių susėdo prie pusiaulitrio ir jas sugalvojo. Jos pagrįstos žmogaus fiziologija, mąstymo ypatybėmis, aplinka, šviesa ir t.t. Gal todėl jos (kaip ir mūsų regėjimas, mąstymo fiziologija) nekinta jau daug amžių ir nesikeis kol nepasikeis žmogus. Turim dvi akis, matom iš tam tikro aukščio taško, dangus- šviesus, žemė - tamsi (jei ne tada - žiema), horizontas lygus, (jei ne tada - kalnai). Yra taisyklės kaip vazduoti judesį ir jei jų laikysitės, kad ir kaip norėsite ar stengsitės nuotraukoje nebus ramybės, stabilumo. Ir atvirkščiai. Nesileisiu į konkretumus. Čia kalbu ne apie tą nuotraukų tipą "man gražu". Kaip ir bet kokias taisykles jas reikia itin gerai žinoti, kad galėtum jų nesilaikyti. Ne visada tai bus avarija, tragedija, bet visada žinant taisykles reikės įvertinti, ar verta rizikuoti, kuo tai gali baigtis, atidumo susikaupimo ir supratimo, kad darai kažką neįprasto. Dirbti, fotografuoti vien tikintis, kad kažkas kažkada pavyks tikrai neverta. Betikslis laiko gaišimas.

 • 6x9
  6x9 
    2015.04.01, 08:05, rašė:
  lvalius rašė:

  Vaizdo (nuotraukos, paveikslo ir t.t.) taisyklės nėra iš tų tarpo kai grupelė žmonių susėdo prie pusiaulitrio ir jas sugalvojo. Jos pagrįstos žmogaus fiziologija, mąstymo ypatybėmis, aplinka, šviesa ir t.t.  Vat mąstymo ypatybės kaip tik ir evoliucionuoja, ir labai smarkiai. Vertėtų vėl užvesti diskusija apie Gurskį...
 • Albertas K (išsitrynęs)    2015.04.01, 07:59, rašė:
  Kolegos dar kartelį pasikartosiu. Taisyklės reikalingos ne tam, kad jų laikytis, o tam, kad jų dėka valdyti žiūrovo dėmesį, nukreipiant jį ten kur fotografijos autoriui reikia, kad būtų suprasta jo kūrinio idėja (tikslas, sumanymo esmė, prasmė, susirasti nuotraukos vaizdo objektų tarpusavio ryšiai, kurių dėka kiekvinas iš mūsų atskleidžiam sau kūrinio alegorijas ir kt.). Taisyklės parodo autoriaus raštingumą (profesionalumą, meistrystę, amato išmanymą) vaizdo darymo (kūrimo) prasme. Aurimas architektas, jam lengviau suprasti kas yra gražu kūrinyje proporcijų santykių prasme. Puikiai žinau kodėl taip sunku fotografvimo metu laikytis taisyklių ar jas taikyti, nes – nėra kada apie jas galvoti, viskas daroma intuįtyviai, bet ateina laikas kai kiekybė perauga į kokybę ir fotografas jau inuityviai elgiasi taip kaip turi būti. P.s. vairuojame mes juk irgi daugiau vadovaudamiesi patirtim, o ne taisyklių žinojimu. Taisyklės žinojimas tik padeda kitam blogiau nepadaryti.
 • B a s i k o m
  B a s i k o m 
    2015.04.01, 09:35, rašė:
  Tam kad galėtum tikslingai taisykles laužyti, pirma reikia jas idealiai mokėti. Jei netyčia išėjo gražus kadras, kuriam neina tiesiogiai pritaikyti jokios kompozicijos taisyklės, tai dar nesiskaito jų laužymu. Bet kokiam profesionaliam darbui ar užsakymui taisykles išmanyti būtina ir "iš akies" dirbti yra... Na sakykim neatsakinga. Todėl sutikčiau su Aurimu, - sąmoningai ir pagrįstai sulaužyta kompozicijos taisyklė yra profesionalumo bruožas. O šeip bet kokio menininko gyvenimo keliai yra du - arba pradedi mokytis teorijos ir paskui išmoksti jausti, arba atvirkščiai - turi pajautimą, o teorijos išmoksti vėliau. Galų gale vistiek į tą patį susiveda.
 • Badas
  Badas 
    2015.04.01, 09:45, rašė:
  Tikslingas lauzymas - tai ne tas pats, kas nukrypimas. Lauzyma suprantu taip: "pagal desnius darbas butu geras, bet samoningai padariau kitaip". Nukrypima suprantu taip: "pagal desnius sukadruotas darbas ziurisi blogiau negu individualus apkarpymo variantas". Sutinku kad lauzymui reikalingas ismanymas (pavyzdziui, paversti horizonta is tiesu reikia moketi, kas nemoka - tegul pradziai tegul istiesina). Tuo tarpu nukrypimas daznai buna padiktuotas "neidealaus" pradinio vaizdo, kuris neisipaiso i linijas, o jeigu ipaisai privertinai - tada kiti akcentai iskrenta arba vaizdo sone "ikrenta" kas nors nereikalingo.
 • Axas
  Axas 
    2015.04.01, 10:28, rašė:
  Čia pora žymesių kreivų horizontų :) Ištiesinkit ir gausis visai kažkaip ne taip. Iš esmės sutinku su Badu, žodis taisyklės čia gal nėra pats tinkamiausias.

  tecnicolor.art.br/blog/wp-content/uploads/2013/06/a.sutkus__...

  photography-now.com/images/Hauptbilder/gross/T92647.jpg...
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.04.01, 10:39, rašė:
  Tiesus horizontas nėra meninė priemonė. Taigi tinka tvarkingai nuotraukai, bet nebūtinas meninei. Čia, ypač antrame pavyzdyje (lengviau) rasime puikiai pritaikytus komponavimo principus.
 • Axas
  Axas 
    2015.04.01, 10:59, rašė:
  Na, va "principas" visai neblogas žodis, mano galva :)

  Čia jei kam įdomu apie kompoziciją dokumentinėje (mano galva reportažinėje) fotografijoje:

  flipboard.com/@photography/photography-lcntjonaz/a-look-at-c...
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2015.04.02, 00:48, rašė:
  įdomu, tik nuoroda neveikia
 • Axas
 • Debesuotas
  Debesuotas 
    2015.04.01, 10:55, rašė:
  Labiausiai pritariu Albertui, lygiai taip ir kelio ženklai, jie ten stovi ne dėl to, kad taip yra "taisiklinga", o tiesiog, kad informuotų eismo dalyvius, nukreiptų juos reikiama linkme, ar draustų kažką daryti.
  Bet iš čia kyla kita problema, kokia prasmė taikyti taisykles, jeigu eismo dalyviai jų nesupranta? Galvojat parodžius tas žymias juoda/balta nuotraukas eiliniam žiūrovui jis prie tų nuotraukų pasiliktų ilgėliau? Arba paaiškinus jam kas yra aukso pjūvio taisyklė, galvojat jis atskirtų nuotraukas kuriose ji panaudota? - Abejoju...
  Pirmas dalykas kuris patraukia kiekvieno akį, yra kontrastai, ar tai tarp spalvų, ar tarp atspalvių, visa kita jau eina toliau.. Efektingos nuotraukos dažniausiai tuo ir pasižymi, kontrastingom vietom, ryškiom "nematytom" spalvom, išplaukusiais debesimis ir sustingusiu pirmu planu, kreiva horizonto linija - nes realybėje tokios nematyti, Kreivomis vertikalėmis, o jeigu dar koks Fisheye, tai jos ir "susivingiuoja" kraštuose ir t.t.t. Eiliniam Juozui iš 5 buto, nusispjaut apie taisiklingą bobulės portretą, pažiūrės ir pasakys, kad nieko tu čia naujo nenufotografavai, pas jį kas trečia kaimynė tokia ir taip pat skundžiasi gyvenimu...
  Štai pavyzdinė nuotrauka photography-now.com/images/Hauptbilder/gross/T92647.jpg... kaip kolegos sako ir ką man su ja veikt? Neturiu nei archyvo nei albumo, nei laisvos sienos kambaryje ant kurios ši nuotrauka derėtų.
  Tos taisyklės daugiausiai rūpi tik mum patiems taisyklių "vergams", nesakau, kad tai blogai ir kad taisyklių nereikia, bet manau, kad jas dažnai pervertinam ir fotografiją tokiu būdu paverčiame darbu, o ne kuryba. Pagalvokit kiek įvairiausių stereotipų šiais laikais yra ir kaip jie kuriami? Parodykit man kas portretus fotografuoja su plačiakampiu objektyvu - nesąmonė gi!, na jau ne plačiakampis šūdas, vien dėl to kad jis šūdas... Portretas be 100mm objektyvo gi negali būt fotografuojamas, nes tik toks objektyvas mažiausiai iškraipo veidus, BOKEH BOKEH BOKEH - net nežinau ką jis tiksliai reiškia, bet portretas be jo - neportretas.. ir t.t.t. Taigi viso to "teisyklių" burbulo dėka, nusibrėžiam eilinio profesionalo fotografo įvaizdį ir stengiamės jais tapti.. Na kažkam tokių reikia, nieko nesakau, bet manau čia jau peržengiam kurybos ribą ir atsiremiam į darbą, rutiną, snobiškumą, pedantiškumą..
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.04.01, 11:20, rašė:
  Na taip... Juozui iš penkto buto skani pica su majonezu... ir turbūt jis niekad neragavo Rokforo sūrio su Portmuto vynu, o ir paragavęs sakys - šūdas, barščiai geriau.
  Beje darbas, rutina, pedantiškumas nekenkia gero darbo sukūrimui.
 • 6x9
  6x9 
    2015.04.01, 11:34, rašė:
  pavojingi tie pavyzdziai su barsciais ir vynu... dazniausiai jie nepritaikomi... nes barsciu irgi reikia, nebusi vien suriu ir vynu gyvas...
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2015.04.01, 11:40, rašė:
  Taip - ir pasui nuotrauka reikalinga. Bet kalbam apie kažką subtilesnio.


Paruoškite dovanėles su fotobites.lt


Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti