Olympus OM-D E-M1 testas
2013.09.29  Straipsniai:  Fotoaparato testas  38 12500
 
Leslie pilyje Airijoje  

Prieš keletą savaičių bendrovė „Olympus“ pristatė savo aukščiausios (profesionalios?) klasės fotoaparatą Olympus E-M1 , o jau netrukus aš jį mėginau. „Olympus“ surengė įspūdingą pristatymą Airijoje ir pasistengė, kad fotoaparatas būtų išbandytas įvairiausiomis sąlygomis. Drėgmei atsparus aparatas net lietaus gavo.
Olympus OM-D E-M1  bendrovės „Olympus“ gaminių gerbėjai nerimastingai laukė. Pirma pasklido gandas, kad bus pristatytas naujas veidrodinis „Olympus“ fotoaparatas, pakeisiantis naujausią aukštesnės klasės, bet jau atgyvenusį Olympus E-5. Vėliau šnibždėta apie du panašius profesionalams skirtus fotoaparatus: veidrodinį E-7 ir sisteminį.
Bet „Olympus“, pati rimtai dvejojusi, nutarė nebekurti veidrodinių fotoaparatų. Vis dar saugantieji puikius Olympus ZUIKO DIGITAL objektyvus, skirtus veidrodiniams aparatams, neliko prie suskilusios geldos – kartu su sisteminiu fotoaparatu Olympus OM-D E-M1 buvo pristatytas adapteris MMF-3, kuris su naujuoju fotoaparatu leidžia pilnavertiškai naudoti veidrodinių fotoaparatų objektyvus.

Olympus OM-D E-M1  
Trumpai apie  Olympus OM-D E-M1

Painokas fotoaparato pavadinimas rodo, kad jis priklauso aukštesnei „Olympus“ sisteminių fotoaparatų klasei OM-D.  Paprastesnė Olympus PEN serija skirta mėgėjams ir entuziastams.
Olympus OM-D E-M1 (vadinkime jį trumpiau – Olympus E-M1) pristatymą jau publikavime čia, o pagrindinės charakteristikos čia:

Olympus E-M1 Aprašymas
Jutiklio dydis?  22 mm.
Vaizdo taškai? 
16 mpix
LCD ekranas? 
8.1 cm, sukiojamas
Foto2
Olympus E-M1
Jautrumas?  200-25600 ISO
Foto3
Olympus E-M1
Kaina?  1592*    Palyginti ⯈


Charakteristikos, visgi, neatskleidžia visų fotoaparato galimybių, todėl specialus fotoaparato pristatymas žurnalistams buvo prasmingas. Šioje apžvalgoje pasistengsiu atskleisti bent dalį to ką išgirdau ir išbandžiau.

Autofokusavimo metodai: kontrasto pokyčio ir fazės nustatymo

Pirmiausia norisi paminėti naują autofokusavimo sistemą. Pradėsiu nuo paaiškinimo.
Sisteminiai fotoaparatai, skirtingai nei veidrodiniai, neturi specialaus fazės nustatymo daviklio. Jie naudoja tik kontrasto nustatymo metodą. Šiam fokusavimo būdui reikalingi specialūs, greitai fokusavimo atstumą ir kryptį keičiantys objektyvai. Tokie objektyvai pasirodė tik vėliau, todėl pirmieji sisteminiai fotoaparatai buvo lėtoki. Dabar sisteminiai aparatai, fokusuodami net kontrasto nustatymo būdu, veikia sparčiai ir tenkina daugumos entuziastų poreikius.
Paaiškinimas:

Kontrasto nustatymo metodas

Fotoaparatas nuolatos keičia (pirmyn atgal) fokusavimo atstumą, ieškodamas maksimaliai gero fokuso: fokusuoja, lyg skenuodamas vaizdą.
Šį metodą naudoja kompaktiniai ir sisteminiai fotoaparatai.
Privalumai: paprasta konstrukcija, gali automatiškai rasti ir fokusuoti veidus.
Trūkumai: netinka filmuoti, judantiems objektams fokusuoti ir sekti.

Fazės nustatymo autofokusavimas

Fotoaparatas turi specialų fokusavimo jutiklį arba fazinio fokusavimo elementus vaizdo jutiklyje, kurie geba nustatyti, kaip reikia fokusuoti – artyn ar tolyn, todėl fokusavimo procesas vyksta tolygiai, be „šokinėjimo“.

Be fazinio fokusavimo galimybių sisteminiai fotoaparatai buvo lyg nepilnaverčiai.
Prieš kelerius metus, pristačius jutiklius su fazinio fokusavimo davikliais, ėmė nykti veidrodinių fotoaparatų fokusavimo privalumai.
Revoliucijos įvyksta ne iš karto. Jutikliai su fazinio fokusavimo elementais naudojami tik retuose įrenginiuose: kai kuriuose naujausiuose veidrodiniuose ir sisteminiuose fotoaparatuose. Pagaliau ir „Olympus“ pristatė fotoaparatą, turintį fazinio fokusavimo funkciją, tai – Olympus E-M1.

Olympus E-M1 fokusavimo sistema

Dual fast fokusavimo sistema  
Fazinio fokusavimo davikliai įtaisyti pačiame Olympus E-M1 jutiklyje. Kas 16-tas jutiklio taškas turi šiuos papildomus daviklius. Fokusavimo davikliai telkiami į grupes, kurios sudaro 37 fokusavimo taškus.
Įdomu tai, kad yra galimybė pačiame fotoaparate nustatyti kiekvieno iš šių taškų fokusavimo korekcijos funkciją. Galima netgi pakoreguoti įvairius objektyvus ir jų židinio nuotolius. Tai naudinga funkcija, nes daug objektyvų nėra tiksliai sukalibruoti, o savo rankomis pakoreguoti „zoom“ objektyvo  fokusavimą beveik neįmanoma – teks ilgai maigyti LABAI daug mygtukų. Tikėtina, kad atsiras tokias kalibravimo paslaugas teikiančios įmonės ar entuziastai.

Įvairiose situacijose Olympus E-M1 naudoja skirtingas fokusavimo sistemas.
Su sisteminiams aparatams skirtais Micro Four Thirds Lens objektyvais fotoaparatas paprastai dirba naudodamas kontrasto nustatymo fokusavimo sistemą. Fazės nustatymo sistema papildomai įsijungia tik tuomet, kai reikia sekti judančius objektus fotografavimo serijomis C-AF režimu. Kažkodėl filmuojant taip pat naudojama kontrasto nustatymo fokusavimo sistema. Gal kas žino kodėl?
Štai šioje lentelėje matyti, kad su Four Thirds Lens objektyvais (ir adapteriu) fotoaparatas naudoja tik fazės nustatymo fokusavimo sistemą.
 4/3 objektyvas+MMF-3Micro 4/3 objektyvas
S-AF (vienetinis fokusavimas)Fazinis AFKontrasto nustatymo AF
C-AF (nuolatinis fokusavimas)Fazinis AFKontrasto nustatymo + Fazinis AF
FilmuojantRankinis fok.Kontrasto nustatymo AF

Filmuojant su šiais objektyvais galima fokusuoti tik rankomis. Spėjama, kad taip yra dėl garsiai veikiančio objektyvo fokusavimo variklio.

Fokusavimo išbandymas

Olympus E-M1 pristatymas žiniasklaidai vyko vaizdingoje Leslie pilyje Airijoje. Gamintojai labai pasitiki fotoaparatu, todėl pasiūlė gana nelengvus išbandymus fotoaparatui. „Ar ne per rimtai užsimota?“ – pagalvojau aš, kai „Olympus“ atstovai pasiūlė serijomis fotografuoti jojikes. Purslams atspariu fotoaparatu gal nelabai nustebinsi, bet sekti ir fotografuoti greitai judančius objektus – tai iššūkis kiekvienam fotoaparatui, o ypač – sisteminiam.
Jojikes fotografavau su naujuoju M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvu ir nebrangiu teleobjektyvu  Olympus M.Zuiko ED 75-300mm 1:4.8-6.7 II.  Pigus teleobjektyvas, nors ir sunkokai, bet fokusą gaudė. O štai fotoaparatui su M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvu tokia užduotis neatrodė sunki – dauguma kadrų buvo ryškūs. Šaunu!
Fotografuojama buvo dienos metu, bet ir vėliau, prietemoje, man nekilo fokusavimo problemų, neteko klausytis nervingo fokusavimo mechanizmo važinėjimo pirmyn atgal.

M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8.   Apie 90% raitelių nuotraukų buvo ryškios
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  
M.ZUIKO f 2.8 12–40 mm objektyvas. 40mm f/2.8  

Olympus M.Zuiko ED 75-300mm 1:4.8-6.7 II fokusavo kiek lėčiau. Apie 50% ryškių kadrų.
221mm f/6,1  
140mm f/5.5  
109mm f/5.2  

Nutariau pamėginti Olympus E-M1 su keliais Four Thirds objektyvais (naudojant adapterį). Juos fotoaparatas priėmė ne taip draugiškai – atrodo, kad fokusavo lėčiau. Bet lėtumas neerzino. Jo greitis, atrodo, nepriklausė nuo fotoaparato, o tik nuo objektyvų galimybių. Juk tai optiškai puikūs, bet visgi senokos konstrukcijos objektyvai, turintys ne itin sparčias fokusavimo sistemas. Kiti apžvalgininkai patvirtina, kad Olympus E-M1  su  Four Thirds objektyvais dirba panašiu greičiu kaip ir veidrodinis Olympus E-5.
Rankomis fokusuoti patogu, yra pagalbinių funkcijų: vaizdo išdidinimo ir fokuso paryškinimo (Focus peaking).
Kolega Дмитрий Крупский padarė išsamesnį fotoaparato testą ir net nufilmavo kaip fokusuoja.
Išbandyta:
1. E-M1 + M.ZUIKO 12–40 mm F/2.8
2. E-M1 + MMF-3 + ZUIKO 12-60mm F/2.8-4
3. E-5 + ZUIKO 12-60mm F/2.8-4


Fotoaparatas

Ach taip... Kaip atrodo pats fotoaparatas?
Jis nedidelis, jaučiasi, kad gerai suręstas, patogiai valdomas.
Mums bandyti davė fotoaparatą su akumuliatorių bloku. Pagudravo. :) Juk be bloko fotoaparatas rankoje gal kiek per lengvas ir per mažas, o jo veikimo resursas be bloko – mažokas (350 nuotraukų).
Iš kitos pusės, tampytis daug kilogramų sveriančią fotokuprinę jau nebemadinga. Kam to reikia? „Olympus“ net surengė nedidelę demonstraciją, įrodančią, kad Olympus E-M1 komplektas sveria 2 kartus mažiau nei analogiškas X gamintojo komplektas.
Cha! Nusijuoksite: „Juk lyginami skirtingų klasių fotoaparatai!“ Gal ir taip, gal ir ne. Apie tai – toliau.

Olympus OM-D E-M1  
Olympus OM-D E-M1  
Olympus OM-D E-M1  

Sisteminiame fotoaparate nėra veidrodiniame fotoaparate įprasto optinio ieškiklio, bet yra elektroninis.
Jis, manyčiau, puikios kokybės: didelis, labai detalus. Jame vaizduojama įvairi reikalinga informacija.
Pradžioje, „ieškant blusų“, galima pastebėti, kad ieškiklyje vaizdas šiek tiek vėluoja. Bet greit greičiausiai tai dėl optinio vaizdo stabilizavimo, kuris kompensuoja fotoaparato judinimą.
Nors klasiko - veidrodinių fotoaparatų gerbėjai - tvirtins, kad įmanoma fotografuoti tik optiniais ieškikliais, bet aš drįsčiau teigti kad ateitis priklauso elektroniniams ieškikliams: juose geriau matosi - ypač prietemoje, galima įjungti fokusavimo paryškinimo funkciją (Focus peaking).

Didelis vaizdo ieškiklis  
Ieškiklyje galima matyti įvairiausius fotoaparato nustatymus  
Valdymas ir meniu

Šį skyrelį galima būtų praleisti, nes valdymo patogumas ar funkcijų pakankamumas – tai gana subjektyvūs dalykai. Prisiekę „Canon“ aparatų gerbėjai niekada nepasakys, kad „Nikon“ valdyti patogiau. :)  Aš, kaip „Sony“ mėgėjas, nepasakysiu, kad man patinka ypač gausus „Olympus“ meniu. Jis pernelyg sudėtingas, techniškas, skirtas geek'ams. Paėmęs „Olympus“, jaučiuosi tam truputį  per senas. :)  Taigi, gal tai subjektyvu.
Mano žodžius privačiame pokalbyje patvirtino renginyje dalyvavęs aukštas „Olympus“ inžinerinio padalinio vadovas Toshiyuki Terada. Rinka gamintojus verčia kurti ir diegti vis naujas funkcijas. Vartotojai dažnai perka naują fotoaparatą vien todėl, kad jame keliomis funkcijomis daugiau nei senesniame fotoaparate. BET tas vartotojas papildomomis funkcijomis paprastai nesinaudoja, nes nusvilęs nagus ima fotografuoti tik autorežimu. :) Tai tikrai dažnas atvejis!
Tačiau nėra taip blogai. Olympus E-M1 yra rimtas fotoaparatas, skirtas rimtiems žmonėms, tad ir galimybių jame turi netrūkti. Tereikia  paskirti dienelę, pasiaiškinti.
„Olympus“ dizaineriai sukūrė gana gražų fotoaparatą, bet jo meniu net neregėjo.
Tad patarimas estetams neprofesionalams – išsiaiškinti, kas ir kaip veikia, užprogramuoti reikiamus klavišus (tai juk galima!) ir į meniu nelįsti. :)Skaitmeninės galimybės

TruePic VII  
Visų pirma fotoaparate rimtai atnaujinta programinė įranga.
Naujas vaizdo procesorius pavadintas TruePic VII gražiai valo prastesnių objektyvų sukurtus iškraipymus (pvz: chromatines aberacijas).

Galimybių daug!  Aišku, yra ir skaitmeniniai filtrai ir HDR ir įvairios skaitmeninio apdorojimo galimybės tiesiog fotografuojant.
Naujiena: Photo Story funkcija kelis kadrus sugrupuoja į vieną fotoistorijos vaizdelį. Tai patogu spausdinantiems fotoknygas.
Kita naujiena - tai Colour Creator funkcija leidžianti patogiai reguliuoti pasirinktų spalvų intensyvumą.

Colour Creator  
Colour Creator  
Colour Creator  

Jutiklio jautrumas

Dar geresnės jutiklio charakteristikos labai nenustebino - gamintojai vis siekia padaryti geriau. Net nustačius absurdišką 25600 ISO jautrumą fiksuojame vaizdus tinkamus mažų nuotraukų spaudai, spalvos kinta nežymiai.
Čia pateikti pavyzdžiai nėra tinkami lyginimui nes buvo fotografuota ilgai naudojus fotoaparatą. Juk įkaitęs jutiklis žymiai didina triukšmų kiekį.  Fotoaparatų jutiklių triukšmingumą verčiau lyginti čia.
Visas vaizdas ir 1:1 iškarpa:
200 ISO  
1600 ISO  
6400 ISO  
25600 ISO  


Nuotolinis valdymas

Prabangesniuose fotoaparatuose vis dažniau įdiegiama nuotolinio valdymo funkcija. Šiek tiek pavargus, instaliavus nemokamą programėlę, Olympus E-M1 galima sujungti su jūsų mobiliuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu. Ana programėlė vykusi – ja galite valdyti pagrindinius fotografavimo parametrus, nurodyti fokusavimo tašką, iškart gauti ir siųsti toliau padarytas nuotraukas ar filmus.
Nuotolinis valdymas  
Nuotolinis valdymas  

Renginio koordinatorė atsidėkoja žirgams ir fotografuoja pati save šiuo fotoaparatu.

Renginio koordinatorė atsidėkoja žirgams ir fotografuoja pati save šiuo fotoaparatu.  
Renginio koordinatorė atsidėkoja žirgams ir fotografuoja pati save šiuo fotoaparatu.  


 Ilgo išlaikymo funkcija

Fotoaparatas turi specialią ypač ilgo išlaikymo (iki 30 min.) funkciją, skirtą naktiniams vaizdams fiksuoti. Įdomu tai, jog padaręs ypač ilgo išlaikymo nuotrauką fotoaparatas fiksuoja antrą tokio paties išlaikymo nuotrauką tam, kad nustatytų „karštus“ taškus ir juos eliminuotų iš tikros nuotraukos. Taigi vaizdelis išeina gražus, be triukšmų. Aišku, galima fotografuoti ir be šio dvigubo išlaikymo.
Ilgo išlaikymo funkciją ypač efektingai demonstruojama piešimas šviesa. Organizatorių pakviestas piešėjas buvo tikras savo amato meistras - vardus atbulai rašė iškart. Beje, piešimo procesą, fiksuojamą fotoaparato stebėjome planšetėje.
Piešimas šviesa  
Tai kitas Ignas ;)  
Piešimas šviesa  
6 min išklaikymas, 200 ISO, F8  

Objektyvų įvairovė

Olympus E-M1 yra Micro Four Thirds standarto sisteminis fotoaparatas.
Prieš 5 metus bendrovė „Olympus“ pirmoji pristatė sisteminių fotoaparatų koncepciją. Jos fotoaparatai su keičiamais objektyvais, bet be veidrodžio, buvo standartizuoti kaip atvira Micro Four Thirds platforma. Micro Four Thirds sisteminius fotoaparatus gamina „Olympus“ ir „Panasonic“.
Olympus objektyvų klasės  

Kiekvienas profesionalių fotoaparatų gamintojas savo objektyvus skirsto į mėgėjiškus ir profesionalius.
Rimtą „Olympus“  požiūri į sisteminius fotoaparatus rodo tai, kad „Olympus“ objektyvus skirsto į 3 klases (M.Zuiko, M.Zuiko Premium,  M.Ziuko Pro) ir nuolat pristato naujus Premium ir Pro klasės objektyvus.

Būsimiems E-M1 naudotojams, be abejo, malonu išgirsti, kad „Olympus“ siūlo 16 Micro 4/3 objektyvus, o kiti gamintojai - 26. Nauji objektyvai pristatomi beveik kiekvieną mėnesį. Štai parduodamų objektyvų sąrašas.

„Olympus“ siūlo 16 Micro 4/3 objektyvus, o kiti gamintojai - 26  
„Olympus“ siūlo 16 Micro 4/3 objektyvus, o kiti gamintojai - 26

Su adapteriu MMF-3 galima naudoti 23 profesionalius „Olympus“ veidrodiniams fotoaparatams skirtus objektyvus.
Kai kurie 4/3 objektyvai bandyti šiame tinklalapyje:
http://robinwong.blogspot.com/2013/09/olympus-om-d-e-m1-re..
Vaizdai puikūs!
Profesionalūs Olympus Four Thirds sistemos objektyvai  
Profesionalūs Olympus Four Thirds sistemos objektyvai


Naujas M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm F2.8 PRO

Objektyvas priklauso Pro klasei - jis yra šviesus, greitas, apsaugotas, jame naudojami aukščiausios klasės lęšiai.
Daug rašyti nėra ką - tai tiesiog geras darbinis arkliukas. 
Praktiškai įsitikinau objektyvo sparta ir kokybe - nustačius F/2,8 visame kadre „muilo“ nesimatė, o foną liejo gražiai.

M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm F2.8 PRO  
Gražiai išplautas fonas  
1:1 iškarpa. F/2.8 diafragma, 12/20/40mm židinio nuotolis  

Ar Olympus E-M1 tinka profesionalams?

Formaliai – ne. Jo jutiklio dydis 2 kartus mažesnis nei profesionalų fotoaparato, o objektyvų pasirinkimas – bent kelissyk mažesnis, nei siūlo „Canon“ ar „Nikon“.
Ralph Man  
Profesionalai su tokiu fotoaparatu nedirbs. Tikrai?
„Olympus“ rimtai pasiruošė šiam klausimui. Pristatyme dalyvavęs profesionalus vokiečių fotografas Ralphas Manas  tvirtino, kad dirbdamas jis dažniau naudoja OM-D sistemą. „Kai darbas labai rimtas, naudoju vidutinio formato kamerą, kai reikia mobilumo – OM-D“, – tvirtino jis.
„Beje, gal kam reikia mažai naudoto Canon 5D mark 2?“ Fotografas tvirtino, kad Olympus E-M1 vaizdo kokybė (detalumas - dėl nuimto aukšto dažnio filtro) nėra blogesnė už 5Dmk2. Ralphas Manas pasiūlė fotografuoti fotosesiją naudojant E-M1 fotoaparato vaizdo apdorojimo galimybes. Taip, greitas efektas. Bet kodėl gi ne?

Fotosesija  
Fotosesija  
Fotosesija  
Fotosesija  
Fotosesija. Mykolo Garkavo nuotrauka  
Fotosesija. Mykolo Garkavo nuotrauka  

Pamenu, prieš 5 metus, sutiktas tikras profas Gediminas Žilinskas labai džiaugėsi savo nauju (o dabar lyg beviltiškai senu)  Olympus E-PL1 ir jo vaizdo efektais. Tai kūrybinis įrankis, o kaip jį panaudosit – jau ne gamintojo reikalas. :) Viskas, kas su saiku, yra sveika.
blog.mingthein.com. Fotoaparatų palyginimas. Žalia - geriau, raudona - blogiau  
Efektus naudoti nebūtina. Įprastos Olympus E-M1 nuotraukos džiugina detalumu ir natūraliomis spalvomis.
Ypač detaliai nuotraukų ir RAW failų netyrinėjau. Bet gal to ir nereikia? Juk jutiklių gamintojai, spėčiau, profesionaliems fotoaparatams kuria beveik „idealius“ jutiklius. Fotoaparato pasirinkimą paprastai lemia jau ne ISO testas.
Gerą palyginamąją lentelę (kairėje) ir pamąstymus pateikė tinklalapis mingthein.com.

Išvados

Gamintojai žino, kad nebūtina būti didžiausiu, žinomiausiu, patraukliausiu. Reikia rasti savo nišą, savo pirkėją, reikia būti išskirtiniam, ypatingam.
Manau, kad  Olympus E-M1 yra išskirtinis. Jis išsiskiria didelėmis galimybės, aukšta kokybe ir kompaktišku korpusu.
Jei reikėtų jį apibūdinti vienu žodžiu, prisiminčiau rusišką žodį шустрый – tai apsukrus, sumanus, mažas, greitas. Šis aparatas tiks „Olympus“ veidrodinių fotoaparatų (kurių jau nebebus) naudotojams ir gerų Zuiko objektyvų savininkams. Šis fotoaparatas patiks ir mažų sumanių fotoaparatų gerbėjams. Tad debiutas geras.

Olympus E-M1 patiko

 • Sparti autofokusavimo sistema
 • Kokybiškas vaizdas
 • Mažas, patogus, nesunkus korpusas
 • Vaizdo stabilizavimas (jutiklyje)
 • Gana platus Micro Four Thirds objektyvų pasirinkimas
 • Naujas adapteris MMF-3, leidžiantis dirbti su Four Thirds objektyvais

Olympus E-M1 nepatiko

 • Dėl funkcijų gausos painokas meniu
 • Kuklios filmavimo galimybės
 • Mažesnis jutiklis (mažiau lieja foną)
Nuotraukos nemanipuliuotos. Kai kurios tik kiek pašviesintos. Naudotos fotoaparato vaizdų apdorojimo galimybės.
Čia pateikti tik JPG failų vaizdai.
eFoto.lt redaktorius Ignas Urbonas

Akcijos

Naują Olympus OM-D E-M1 galėsite pabandyti www.fotohobis.lt parduotuvėse Vilniuje ir Kaune.
Bet pirma paskambinkit, susitarkit.
1. Visi, užsiregistravę www.olympus.lt svetainėje iki 2013.09.30 ir nusipirkę E-M1 iki 2013.10.31, gaus dovanų papildomą baterijų laikiklį HLD-7.
http://www.olympus.lt/s/buy-omd/lt_lt?olycmp=omdglb
2. Visi registruoti (užsiregistravę) Olympus E serijos veidrodinių fotoaparatų savininkai, nusipirkę Olympus OM-D E-M1 adapterį, MMF-3 gaus nemokamai. Akcija galioja iki 2013.11.30.

Dar šiek tiek nuotraukų

Daugiau pristatymo vaizdų. Jei neparašyta kitaip, fotografuota su 12-40 mm F/2.8 objektyvu.
Leslie pilyje Airijoje  
Leslie pilyje Airijoje  
Parko vaizdai  
Leslie pilyje Airijoje  
Leslie pilyje Airijoje  
Fotoaparato bandymai  
Olympus objektyvai  
Fokusuoja į burbulus  
Olympus lengvesnis nei Nikon  
Silpnoje šviesoje  
Fotosesija  
35mm F/2.0  


Mykolas Garkavas Olympus E-M1 išbandė su Olympus ZUIKO DIGITAL ED 35-100mm 1:2.0 objektyvu (uždėjus MMF-3) adapterį. Sufokusuota gerai.
100 mm, f/2,2, 500 ISO  
100 mm, f/2,5, 500 ISO  
100 mm, f/2,0, 500 ISO  


Skaitmeniniai kūrybiniai filtrai. Jie turi įvairius nustatymus, filtrus galima kombinuoti.
Tai tik keli variantai iš tūkstančio.
Originalas  
Kūrybiniai filtrai (Art filters)  
Kūrybiniai filtrai (Art filters)  
Kūrybiniai filtrai (Art filters)  
Kūrybiniai filtrai (Art filters)  
Kūrybiniai filtrai (Art filters)  

Komentarai
Turinys
 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    2013.09.29, 07:54, rašė:
  Dėkui už info.
  Labiausia įsiminė  "Šis aparatas tiks „Olympus“ veidrodinių fotoaparatų (kurių jau nebebus) naudotojams ir gerų Zuiko objektyvų savininkams. "
  Taigi - naujo veidrodinio nebus, o gaila. (pliusas liekantiems prie OLY - Zuiko objektyvai dar pigs).
  Visa kita - pakankamai gerai, kad būtų verta likti Oly stovykloje. Dėl to painaus meniu: tiesiog įpratimo reikalas. Juk ir E-3 meniu praktiškai nenaudoju - užtenka mygtuko Ok ir ratuko. 
  P.S.  Olympus gerai parinko žirgų spalvą. Su juodais būtų taip nepavykę :)) 
 • TMC
  TMC 
    2013.09.29, 11:16, vertino: Gerai, , rašė:
  Ignai, ačiū už info.
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2013.09.29, 11:55, vertino: Gerai, , rašė:
  Geras aparačiukas. Tiesą sakant, mano poreikiams jis per geras... Tikiuosi, kai kurios naujovės vėliau atsiras ir žemesnio lygmens aparatuose (pvz., chromatinių aberacijų korekcija).

  #t=381
 • Donatas011
  Donatas011 
    2013.09.29, 19:54, rašė:
  Įdomus aparatas. Pagal apžvalgą pirmas įspūdis, kad veidrodiniai aparatai - pigi ir sunki seniena
 • F.A.K
  F.A.K 
    2013.09.29, 20:16, rašė:
  Tai jamk, ar palauksi kol po pusės metų idės veidrodį :) ?
 • Marco
  Marco 
    2013.09.30, 00:43, rašė:
  Tas mažas, patogus ir nesunkus, tai mėgėjiško veidrodinio fotoaparato dydžio ir svorio...Canon 1100D, nikon D3200, sony A58 svoris ir dydis praktiškai toks pats.
   Nu nesuprantu aš kam reikėjo olympus naudot mažesnį sensorių jei realios naudos tai neduoda?
  Manau Sony pilno kadro sisteminis bus mažesnis ir lengvesnis...
 • Alertaz
  Alertaz 
    2013.09.30, 07:48, rašė:
  Nauda ta, kad objektyvai gerokai mažesni. Sistemą sudaro ne vien tik body.
 • zuiko
  zuiko 
    2013.09.30, 09:42, vertino: Gerai, , rašė:
  Dėkui už apžvalgą, tikrai naudinga ir įdomu. Mano akim žiūrint, mažesnio jutiklio pasirinkimas kuriant E-system buvo klaida ir ta klaida dar kartą pakartota kuriant sisteminius. Viskas bandoma aiškinti kompaktiškumu ir lengvumu, o bet tačiau realybėje juk nesam akli ir matom, kad tas kompaktiškumas ir lengvumas tėra marketingistų rašliavose, o realus fotoaparatų dydis neką tesiskiria nuo konkurentų sisteminių, naudojančių didesnius sensorius. O šiuo atveju dydis ir svoris beveik toks pat kaip entry level veidrodinių. Matom ir tai, kad tas "mažumas" anei kiek neatsispindi ir kainoje - kainos tokios pat, kaip analogiškų galimybių veidrodinių. Tai Olis ir lieka tokia nišine sistemėle saujelei entuziastų :).
 • TMC
  TMC 
    2013.09.30, 10:30, vertino: Gerai, , rašė:
  Objektyvai mažesni ir lengvesni.
  Priartinimas didesnis (dėl crop'o)
  Sudėjus, sistema gaunasi lengvesnė ir kompaktiškesnė
 • Leo R.
  Leo R. 
    2013.09.30, 11:43, rašė:
  Mažesni nebent toliašaudžiai. Kitų mažumas labai sąlyginis.
 • Aivaras2000
  Aivaras2000 
    2013.09.30, 12:06, vertino: Gerai, , rašė:
  Gal teisingiau butų sakyti jog savo pojūčiais geriausiai jaučiame svorio ir dydžio santykinį skirtumą kai lyginam body svorį kartu su tele-objektyvais . Pav . jei pabandytumet  pasverti ir pamatuoti akivaizdzius 2x  svorio ir dydžių skirtumus   OLYMPUS OM-D M1 + obj. 50-200mm vs Canon Canon EOS 5D Mark III + obj.Canon EF 70-200mm :)  teko kažkada pabandyti tai tokio pilnakadrio esamo svorio nežiūrint į kainą ,man jau nebeįsiūlytum, iškart rankos ir pečiais pradėjo  skaudėti o jei dar tampytis tokį svorį kasdien, tai  tikrai nesinoretu tapti mazochistu.
  O Olympus toks  svorio ir dydžio derinys mobiliam darbui  man buvo pats tas buvo.
 • Marco
  Marco 
    2013.09.30, 15:39, rašė:
  Galima dydį lygint ir su Hasselblade...Bet ar M1 gali lygiuotis į juos?
 • Marco
  Marco 
    2013.09.30, 15:36, rašė:
  Objektyvų dydžio skirumas nėra didelis jei lygint su aps-c. Kas dėl CROP'o, tai čia privalumas tik teleobjektyvams...o portretiniams tai jau kaip ir minusas...nes tarkim 50mm jau patampa 100mm...kai rinkaus tarp sony NEX ir Olympus, tai buvo vienas iš lemiančių faktorių,nes planavau naudot rankinio fokuso objektyvus. Taip pat fotoaparato dydis nesuprantamas (rinkaus tarp E-M5 ir NEX-6), dizainas ( su pentaprizme bet be petaprizmės) nelogiškas...Viliojo M5 savo vaizdo stabilizacija, atsparumu drėgmei, liečiamu ekranu ir objektyvų pasirinkimu, bet prieš metus jo kaina dar buvo nenormali ( Manau kiekvienas renkasi pagal poreikius ir prioritetus. Bet naujasis dar brangesni ir didesnis, ir nėra jis tiek geresnis už E-M5, kad kainuot vos ne dvigubai brangiau.
 • made not in china
  made not in china 
    2013.09.30, 12:24, rašė:
  Didžiausią abejonę kelia fotoaparatų sulyginimo lentelės sudarytojų kompetencija. Arba jie apart Olympuso nieko net nečiupinėję, arba tiesiog sudėliota viskas taip kaip jiems gražiau atrodė.....:)
 • sadasukas
  sadasukas 
    2013.09.30, 14:18, rašė:
  Adapteris iš 4/3 į m4/3 MMF-3 čia pateikiamas kaip naujovė, nors juo prekiaujama jau senokai. Naudoju jau gal apie pusmetį su OM-D E-M5. Per jį uždėti senieji Zuiko, ne tai kad lėti - labai lėti. O, lyginant su m4/3 objektyvais, dar ir labai dažnai "prašauna". Tikro mechaninio fokusavimo jie neturi, nes ir persijungus į MF, sukiojant ranka, veikia varikliukas, yra gerokas vėlavimas. Todėl man smagiau per adapterį naudoti senuosius tikro mechaninio fokusavimo Canon FD objektyvus.
 • Aivaras2000
  Aivaras2000 
    2013.09.30, 15:03, vertino: Gerai, , rašė:
  Dėl adapterio teisybė - jis senai pagamintas, ir "stebuklo naujovės" reikia ieškoti visai ne adapteryje, o tame, jog sisteminiame fotike pirmą kartą greta įprasto sisteminiams kontrastinio fokusavimo AF, papildomai padarė ir  fazinį fokusavima AF. Todėl uždėjus senuosius 4/3 objektyvus ant OM-D M1 nebėra  visai tokio "vėlavimo" koks jausdavosi naudojant su fotiku  OM-D M5 :). gerai  matosi  pavyzdyje  kur  naudojamas palyginimui  senos kartos 4/3 objektyvas 12-60mm  jo fokusavimo greitis  uždėjus ant M1  yra toks pat koks yra su  veidrodiniu Olympus E-5

 • sadasukas
  sadasukas 
    2013.10.01, 00:34, rašė:
  Ačiū, dabar supratau.
 • Badas
  Badas 
    2013.09.30, 14:48, rašė:
  Automatinis "darkframe" nera kazkokia naujove fotoaparatu pasaulyje. Tai beabejo privalumas, tik gal nevertetu to pateikti kaip kazka "idomaus". Nors gal tai ir smulkmena bendro straipsnio kontekste.
  Beje, ar tas fotoaparatas kazkaip informuoja kai daro darkframe? Nes pavyzdziui manasis tuo metu "pakimba" ir paprastas vartotojas tiesiog nesupras kodel jo fotikas i nieka nereaguoja :D
 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.01, 09:24, rašė:
  Na per šitą laikotarpį aptarinėjimų .....testų......pastebėjau keletą nemažų blogybių....jei profesionaliai naudojant....baterija laiko tragiškai (lyginant su e-3, o su poku išvis patyliu kiek laiko).......kortelių greitai nepasikeisi lyginant su CF(nors dvi korteles butų).........lauke keičiant objektyvus tikrai matricą aptaškysi (E-3 tik veidrodį tik apdergdavai), akis prie elektroninio ieškiklio tikrai gadinsi (kompo užtenka , kad sėdi) na tikiuos E-7 veidrodį reiks išleisti......:) arba teks keisti religiją....:)
 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.01, 09:31, rašė:
  Na o toliau tik pliusai....iš fotiko pusės
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2013.10.01, 13:14, rašė:
  Gimp rašė:
  ...na tikiuos E-7 veidrodį reiks išleisti......:) arba teks keisti religiją....:)
  Bet gi tiksliai - olimpinė kantrybė :)))
 • Edgaras Anisimenko
  Edgaras Anisimenko 
    2013.10.04, 15:03, rašė:
  E7 niekada nebus ir cia oficialu mat nuo nuo Em1 body visi profesionalus Oympus fotoaparatai vis gerins vaizdo kokybe ir zinoma, sasaja su zuiko objektyvais. Dydis kompensuojamas naudojant gripa
 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.01, 19:39, rašė:
  Jokim nejoje ........čia man atrodo jau olympusas artėja iki leikos lygio ......nes kruopint gali kaip iš pilnos....:) (stiklai išveža)
 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.01, 19:41, rašė:
  bet....japonai matosi gėrai rinką pasidalinę ....reikia trūkumų pridaryti
 • 4-3 size
  4-3 size 
    2013.10.01, 23:27, vertino: Gerai, , rašė:
  Sveiki visi Olimpiečiai ir prijaučiantys, šį kartą turiu garbės pristatyti savo šviežius įspūdžius iš OMD- EM1 trumpo pasibandymo vertinant iš 4/3 fano pozicijų. Kadangi turiu kelis ZD stiklus, tai su viltimi, kad naujo kūno pasirodymas leis išlikti Oly stovykloje su nekantrumu laukiau šio momento. Kadangi esu veiskmo, sporto ir kitokio judesio mėgėjas, tai pasibandymus atlikau sportuojančių treniruotėje su prasta natūralia ir dirbtine šviesa, daug judesio ir štai pirmieji įspūdžiai:
  1) svoris ir dydis- svoris iš tiesų džiugina, nes poros valandų intensyvi fotosesija padarė mažesnį poveikį riešui, nei mano E-5. Dydį vertinčiau nevienareikšmiškai, nes kaip pagrindinis aparatas, jis mažokas ir mygtukų gausa ir vietos stoka užknisa. Kaip kelioninis aparatas jis šiek tiek didokas, na, bet atsisakius baterijų grifo ir apsistojus ties m4/3 stiklais ko gero būtų neblogai.
  2) ergonomiskumas- pakankamai smagiai guli rankoje, taciau noras pridėti kuo daugiau mygtukų neretai komplikuodavo fotografavimą ( aišku, nepripratimas daro savo). Mygtukų išdėstymas irgi diskutuotinas, nes pagal senas Oly tradicijas jie buvo dėstomi kitu principu: meniu mygtukas patalpintas patogiausioje vietoje, ko visai nereikia, be to labai maišėsi su delete mygtuku, E-5 pasirinkimas jį laikyti viršuje buvo teisingesnis. Live view mygtukas pakištas pakankamai nepatogioje vietoje, ir jei reikia naudotis atlenkiamu ekranu, tai jis pakankamai nepatogus ( bent jau man reikėjo piršto pastangų jį aktyvuoti). Nepatogus ir ekspozicijos kompensavimo mygtukas, nes nežinau kodėl, bet per pora valandų reikėjo kokius 5-6 kartus nuiminėti ekspozicijos kompensaciją. Reikia pripratimo prie keturių valdymo mygtukų- sesijos pabaigoje su jais susidraugavau, tačiau nuotraukų peržiūros rėžime esantis centrinis mygtukas tarp keturių valdymo mygtukų žiauriai nepatogus, nes lengvai aktyvuojasi ir siūlo visokias be ryšio koregavimo paslaugas- gal jį galima kaip nors išjungti, aš neradau. Šiaip, mygtukų gausa ir jų galimybė prisitaikyti atlikti skirtingas funkcijas iš tiesų džiugina, nes praktiškai visas pagrindines fukcijas galima priskirti greitiesiems klavišams.
  3) meniu labai artimas standartinaim Oly meniu. Aiskų, naujas patobulinimas, kai užvedus ant kokios tai pozicijos, įsijungia paaiškinimo langas iš pradžių kėlė norą trenkti per aparatą kumščiu, bet ačiū kūrėjams, kad jie numatė galimybę išjungti šią fukciją.
  4) kadangi naudojausi 4/3 stiklais, tai reikėjo adapterio- pakankamai mažas, lengvas ir patogus, bet stiklo atjungimas nuo jo pakankamai komplikuotas: 5 iš 6 kartų keisdamas stiklus, atjungiau juos kartu su adapteriu. Gal vis tik reikėjo tuos atjungimo mygtukus išdėštyti skirtingose vietose.
  5) atlenkiamas ekranas puikios raiškos, meniu išdėstymas artimas daugeliui Oly meniu, atsilenkia 90 laipsnių kampu, kai fotografuoji aparatą laikydamas žemai ir kokius 45 laipsnius, kai jis virš galvos. Neturi vertikalaus posūkio galimybės, kas pripratus prie E-5 šio patogumo, gan keblino situaciją.
  6) išliaupsintas elektroninis ieškikilis iš tiesų vertė iš koto- ten matai iš kart ir histogramą, ir kitus esminius parodymus, ten matai ir realų vaizdą, bet ta savybė, kad jis aktyvuojasi tik pridėjus prie akies ( su kelių sekundės dalių vėlavimu) šiek tiek erzino, o fotografuojanti greitą veiksmą buvo netgi trūkumas. Bet iš tiesų, gan neblogas sprendimas. Bet nežinau, ar jis geresnis už E-5 ieškikilį.
  7) ką tikrai reikia atžymėti, tai fotografavimo spratą- vis tik 10 kps greitis realiai mane nudžiugino- judesio fotografijoje tai tikrai reikšminga. Puikus reikalas, kad gali keliolika kadrų daryti didele raiška ir įrašas į kortelė be jokių problemų, aišku, po to serijos reikia sekundė kitą lukterti, kol baigsis įrašymas. Blogai , kad įrašymo metu neveikia daugelis funkcijų ir negali daryti daugelio pakeitimų tuo metu. Yra ir kita blogybė- galimybė fotografuoti tokiu kiekiu kadrų labai greit pripildo vienintelę (!!!) kameroje esančią kortelę ir ją reiki keisti. Nesuprantu, kodėl nėra dviejų kortelių lizdų - tai minusas. Dar vienas įdomumas- kamera be problemų rašo keliolika kadrų, bet po vienintelio kadro vis tiek yra kelių milisekundžių pertrauka, o tai pakankamai nervina.
  8) svarbiausias momentas- ISO ir naujos matricos galimybės: iš tiesų nustebino naujovės. Jei E-5 tinkamos naudoti nuotraukos yra max 1000, tai čia tikrai neblogas vaizdas gaunamas prie 3200-4000. Aš mačiau nemažai internete nuotraukų su aukštais ISO, bet man, laikant užskalndos greitį tarp 250 ir 500 tokios kokybės iš beveik 900 kadrų pasiekti nepavyko. Bet ir čia, kai ISO daugiau už 1000 pakankami stipriai kenčiai vaizdo medžiagiškumas- yra ryškus kontūras, bet detalių ten pakankamai mažai ir jos muilintos e- triukšmu. Taigi, neabejotinai, matrica ir procesorius yra ženkiai geresni už E-5, bet ... Ko gero pakankamai toli iki 5D MKIII ar D800. Taigi, ši situacija šiek tiek nuliūdino.
  9) kas dėl fokusavimo, tai iš tiesų yra ženklus progresas- puikiai dirbo su SWD stiklais, greitai, nors ar reikiamo pakankami tikslumo, tai nežinau, norėtusį geriau. Geriau, nei E-5 fokusuoja live view rėžimu ir keliasdešimt kartų geriau C-AF rėžimu- čia tai faktas.
  Taigi, tokie pirmi įspūdžiai, nuotraukų pavyzdžius gal įkelsiu vėlaiu, jei dar ką prisiminsiu- parašysiu, bet esu dideliuose apmąstymuose ar tikslinga nauju kūnu keisti E-5?
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2013.10.01, 23:54, vertino: Gerai, , rašė:
  Ačiū už išsamų, argumentuotą, protingai išdėliotą atsiliepimą. Na, tikėtis, kad E-M1 triukšmo aspektu konkuruos su FF yra naivu, bet kitais aspektais konkuruoti tikrai gali. Šiaip jau m/43 technologijos ir naujasis jutiklis padarė tikrai didelį žingsnį į priekį, juoba kad mano pirmasis 4/3 aparatas (E-500) buvo įmanomas naudoti tik iki ISO 400.
 • 4-3 size
  4-3 size 
    2013.10.02, 09:30, vertino: Gerai, , rašė:
  Faktas, kad progresas yra, bet manau, kad jei nebus didinama matrica, nieko gero nesigaus, nes ir prie dabartinių galimybių keliant ISO daugiau 1000 vaizdo detalių kiekis pradeda ženkliai mažėti, muilintis, triukšmauti - nėra kokybės, todėl vargu ar jis gali pretenduoti į pro klasę. O visi kiti atnaujinimai liux.
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2013.10.02, 20:56, vertino: Gerai, , rašė:
  Didinti jutiklį = kurti naują sistemą. APS-C jutiklio, manau, Oly tikrai neims. Imtis pilnakadrių būtų nuostolinga, neatsipirks. Kas lieka? Daryti kažkokį tarpinį jutiklį tarp 4/3 ir APS-C? Ką tai duos geresnio? Nieko. Galbūt prasminga būtų sukurti sisteminį su 4:3 kraštinių santykio jutikliu, kurio dydis būtų artimas Canon APS-H. Galėtų išeiti kažkas įdomaus ir gal konkurencingo, bet nauja sistema greičiausiai taip pat būtų per brangi. Žodžiu, manau, kad Oly ir toliau laikysis savo pasirinktos nišos, juoba kad m4/3 sistema yra patraukli plačioms masės dėl palyginti gero gabaritų ir kokybės santykio, o tai reiškia pelną. Turėkime omenyje, kad muilinių vietą baigia užimti telefonai. Be to, m4/3 jutiklio galimybės ne tokios ir prastos. Mėgėjams ir net kai kurių sričių profesionalams jų pakanka.
 • zuiko
  zuiko 
    2013.10.02, 12:55, vertino: Gerai, , rašė:
  Pora ISO stopų nuo 2005 metų - labai mažas žingsnis :)
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2013.10.02, 21:07, vertino: Gerai, , rašė:
  Kiti gamintojai toliau taip pat nenužengė. Pvz., Canon palaukė, kad Oly pasivytų :). 2 žingsniai yra pakankamai daug. Juostų laikais dabartiniai aukšti ISO apskritai buvo kosmosas.
 • zuiko
  zuiko 
    2013.10.03, 11:46, vertino: Gerai, , rašė:

  Pavadinkim taip - tai mažas žingsnelis skaitmeninėje fotografijoje, bet milžiniškas žingsnis Olympus :).

 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.02, 09:35, rašė:
  Kiek su poku galima kadrų padaryti su baterijom (ekranu pritamsintu maximum)ir naudojant tik ekranėlį.....
 • 4-3 size
  4-3 size 
    2013.10.02, 10:08, vertino: Gerai, , rašė:
  Kadangi turejau su baterijų grifu, t.y. Dviem baterijom, tai išpoškinau apie 900 kadrų ir jokio įspejimo negavau apie baterijų probelmas, tai manau, kad nebutų energetinių problemų ir fotografuojant daugiau
 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    2013.10.02, 15:29, rašė:
  Gintarai, gal tau tiesiog kliuvo koks levas akumas?
 • Gimp (išsitrynęs)    2013.10.03, 00:25, rašė:
  Tai kad lietuvoj atstovybės tik turi bet nepardavinėja dar.....tik pamaigyt galima...:)
 • gsass
  gsass 
    2013.10.04, 00:14, rašė:
  Nedaug kas ir turės, nes kainos nemažos, o žinant kaip lietuviai brangia technika perka Lietuvoj..
 • Aivaras2000
  Aivaras2000 
    2013.10.02, 17:03, vertino: Gerai, , rašė:
  Kam  idomu...  radau  pirmą idomesnę  naujo  Olympus objektyvo  12-40mm   F:2,8 Pro   apžvalgą :

 • Edgaras Anisimenko
  Edgaras Anisimenko 
    2013.10.04, 15:18, rašė:
  Na ka, gan greitai tureciau gauti si fotoaparata nebent Olympus paliks UK vartotojus atokiau savo sarase mat pirmieji uzsisake jau gauna bet be gripo nes jis siuo metu rodos not available ju puslapyje. Teko man Londone trumpai pazaisti su siuo fotoaparatu. Vienas aspektas, kuris man labai nepatinka visuose m43 fotoaparatuose, nukeliavo ir cia. Uzrakto jautrumas ir realiai nejutimas tokio menko pasipriesinimo - nera amortizacijos kaip kad E5. Zinau kad priprasti galima, bet noretusi sustangrinti ir manau taip jaustusi didesnis skirtumas tarp iki puses isspausti mygtuko ir iki galo. Beda manau yra ta pati sparta... Zinau kad naujas procesorius kurtas net tris metus bet akivaizdziai paskubeta su jo naudojimu ir tikrosios jo galimybes atsiskleis naujoje kartoje turbut po 3 metu. Didelio ''lago'' nera bet tas menkas atsilikimas matomas akivaizdziai, o ijungus focus peaking tai kosmaras ir nesuprantu kam zmonems jis reikalingas nes judanciu objektu sunkiai kadrus turesi, o jeigu objektas stacionarus tai yra gan paprasta senuoju budu sufokusuoti ( pasikliaujant akimi) arbaaaaa elektroniniu priartinimu. Kai jau turesiu adapteri ir fotoaparata tai padarysiu menka apzvalgele po keliu savaiciu naudojimo

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti