Panasonic DMC-GX1 – daugiau nei šveicariškas peiliukas
2012.06.18  Straipsniai:  Fotoaparato testas  5 10985
 
Panasonic DMC-GX1  

Pradinė straipsnio antraštė buvo „Kaip šveicariškas peiliukas“. Tačiau šveicariškas peiliukas, nors ir gana universalus, nėra patogus. O išbandytas sisteminis fotoaparatas Panasonic DMC-GX1 kad ir mažas, universalus, yra pakankamai patogus. Jis tikrai vertas daugiau, nei tiesiog gulėti kišenėje ir gelbėti ištikus nelaimei.Panasonic DMC-GX1  
Korpusas

Tai jau antras bandytas mažylis su ryškiu užrašu „Made ir Japan“. Kaip ir pirmasis – [cameratony:fujifilm_x10] , Panasonic Lumix DMC-GX1 džiugina korpuso ir medžiagų kokybe. Fotoaparato korpusas metalinis, rankos laikiklis – malonios gumos. Svarbu, kad ir mygtukai, ir jungikliai padaryti iš kokybiško plastiko ar metalo. Ne paslaptis – su kokybišku, malonaus korpuso fotoaparatu žymiai maloniau fotografuoti.
Aukštesnę aparato klasę išduoda didesnė jo kaina ir komplektuojamas nepigus, kompaktiškas Panasonic Lumix G X Vario PZ 14-42mm F3.5-5.6 ASPH Power OIS objektyvas.
Šis kompaktinis sisteminis fotoaparatas yra Micro Four Thirds standarto, turi šio tipo objektyvų jungtį, tad jam tiks ir Olympus m4/3 objektyvai. Šitos jungties objektyvus vis dažniau gamina ir kiti gamintojai. Visas sąrašas www.efoto.lt/objektyvai/veidrodiniams?camera=molympus.
Panasonic DMC-GX1  
Fotoaparate įtaisyta išorinės blykstės jungtis (pliusas). Blykstė yra įjungiama (pakeliama) atskiru mygtuku, tad galite būti tikri, kad ji automatiškai neplykstelės.
Panasonic GX1 režimų perjungimo ratukas metalinis (pliusas), ekranėlis saikingai didelis, ryškus, tačiau neatlenkiamas – vaikus, kačiukus ir makrovaizdus bus sunkiau fotografuoti (minusas).
Į Panasonic DMC-GX1 aparatą įdėtas lietimui jautrus ekranėlis, tad dauguma naujokų jį mielai naudos nurodydami fokusavimo tašką. Vartant fotoaparatą, bakstelėti ekranėlį galima ir netyčia (man dažnai taip atsitikdavo), tad šios funkcijos nelaikyčiau dideliu privalumu.

Meniu ir valdymas

Fotoaparatas turi daug mygtukų ir ratukų.  Tai tikrai gerai – daugumą funkcijų galima nustatyti vienąkart paspaudus mygtuką. Yra net 2 programuojamieji mygtukai. Tačiau, atsiprašau, būsiu šališkas, valdyti nėra patogu. Panasonic DMC-GX1 gali atlikti ypač daug funkcijų, tad net tikrai nemažas mygtukų kiekis negelbsti: visada teks naudotis meniu.
Meniu  
Meniu  

Pavyzdžiui, norint įjungti fotografavimo serijomis režimą, reikia spausti mygtukus „Žemyn“ (fotografavimas serijomis), „Dešinėn“, „Viršun“, „Kairėn“, „OK“. Arba, įjungus fotografinių filtrų režimą, tenka spausti „Meniu“ mygtuką ir tenai ieškoti reikiamo filtro. O ieškoti gali tekti ilgai – meniu sudaro net 23 puslapiai parinkčių! Galbūt tiems, kas mėgsta kontroliuoti absoliučiai viską, tokio išsamios valdymo galimybės patiks, tačiau aš išmesčiau bent 2/3 tų parinkčių – nuotraukos, manau, dėl to nesuprastėtų.
Vis dėlto nėra taip blogai – pavarčius užsienio testuotojų apžvalgas, paaiškėja,  kad šiems valdymas problemų nekelia. Gal tai tik mano užgaidos. Šiaip ar taip, įpratus naudotis pagrindinėmis funkcijomis, keblu nebus. Akivaizdu, jog fotoaparatas nėra skirtas merginoms: joms funkcinės technikos galimybės paprastai didelio įspūdžio nedaro ;)
Fotoaparate yra intelektualus autorežimas (iA), kuris, paspaudus atskirą mygtuką, automatiškai parenka vieną iš siužetinių programų: „Portreto“, „Peizažo“, „Makro“,  „Naktinio portreto“, „Naktinio peizažo“, „Kūdikio“, „Saulėlydžio“. Šis „panikos“ mygtukas turėtų patikti mažiau įgudusiems fotografams.

Objektyvas Panasonic Lumix G X Vario PZ 14-42mm F3.5-5.6 ASPH Power OIS

Panasonic Lumix G X Vario PZ 14-42mm F3.5-5.6 ASPH Power OIS  
Atrodo, kad tai pats kompaktiškiausias kintamojo židinio nuotolio objektyvas. Objektyvo židinio nuotolis atitinka 28–82 mm viso kadro fotoaparatų židinio nuotolį .
Įjungus aparatą, pirmasis objektyvo lęšis išlenda į priekį. Objektyvo židinio nuotolis keičiamas svirtele valdant variklį. Toks būdas ypač patinka filmuojantiesiems. Tačiau fotografams jis ne toks patogus. Kadangi svirtelė įtaisyta kairėje objektyvo pusėje, fotoaparatą valdyti tik dešine ranka kažin ar pavyks.
Fokusuoti taip pat galima fokusavimo svirtele.
Įdomu tai, kad įjungus fotoaparatą objektyvas vos girdimai „ošia“ – girdėti optinio vaizdo stabilizavimo sistemos darbas. Objektyvo makrogalimybės nėra įspūdingos, jis didina tik 0,17 x, tačiau tiek pakanka žiedams ir kamanėms fotografuoti (nuotrauka).
Panasonic objektyvus galima naudoti su Olympus fotoaparatais (ir atvirkščiai, nuotrauka).

Panasonic objektyvus galima naudoti su Olympus fotoaparatais (ir atvirkščiai)  

Makro, kamanė  

Objektyvo automatinio fokusavimo sistema veikia labai greitai, o optinė kokybė, „aštrumas“ mane visiškai tenkino – neturėjau prie ko smarkiau prikibti.
Šis kompaktiškas objektyvas tikrai geras – jis puikiai tinka prie nedidelio sisteminio fotoaparato. Gal mažiau džiugina tik objektyvo kaina apie 1000 Lt.

Vaizdo kokybė

Micro Four Thirds standarto fotoaparatai turi sąlyginai nedidelius 22 mm jutiklius ir jų duomenys, aišku, visada  bus prastesni nei rimtesnių veidrodinių ir sisteminių aparatų jutiklių (27-28 mm). Tačiau išbandyto fotoaparato jutiklis kokybe vyresniems broliams smarkiai nenusileido – užfiksuotos nuotraukos buvo malonių sodrių spalvų. Atsiprašau, dažnai fotografavau įjungęs paryškintų spalvų (Vivid) režimą, tad čia pateiktos nuotraukos yra gal vos ryškesnės, nei reikėtų, bet nėra nenatūralios. Laimei, tai ne nekokybiška „Instangram“ estetika.
Spalvų kokybė  
Spalvų kokybė  

ISO jautrio testas

Fotoaparato jutiklis yra pakankamai jautrus. Net nustačius 1600 ISO jautrį, išdidintos nuotraukos atrodo pakankamai kokybiškos. O nustačius maksimalų („beprotišką“)  12 800 ISO jautrį, nuotraukos vis dar išeina gana natūralių spalvų, tinkamos internetui ar nedideliam dienoraštiniam albumui. Taigi, m4/3 klasės fotoaparatai, net turėdami mažesnį jutiklį, rimtesniems fotoaparatams nusileidžia labai nedaug.
Vaizdas visu dydžiu  
fragmentas, 100% dydžio iškarpa  

Kūrybiniai filtrai

Nustačius bet kurį režimą, galima atlikti šias spalvų korekcijas („Photo style“): Standard, Vivid, Natural, Monochrome, Scenery, Portrait, Custom.
Vivid ir Scenery režimų spalvos šiek tiek ryškesnės, o Natural ir Portrait – blankesnės.
Įdomesnis yra kūrybinių filtrų režimas. Jis leidžia pasirinkti Expressive, Retro, High key, Low key, Sepia, High Dynamic, Toy, Miniature efektus. Gaila, kad nėra fotojuostos imitavimo režimo, be to, pasirinkus šį režimą, negalima reguliuoti kitų fotografavimo parametrų.
Kūrybiniai filtrai  
Kūrybiniai filtrai  

Filmavimas

Fotoaparatas puikiai tinka ir filmuoti. Jis filmuoja nepriekaištinga Full-HD kokybe. Filmuojant autofokusavimo sistema veikia neskubiai, bet patikimai, židinio nuotolio keitimo variklių garsas girdisi visai nedaug. Filmuojant fokusavimo vietą galima keisti bakstelėjus jautrų ekranėlį.
Deja, fotoaparatas neturi išorinio mikrofono jungties, bet, galima daiktas, tai dėsninga – tikriausiai šio mažylio neverta apkrauti dideliais priedais. Rimtai filmuoti skirta Panasonic G serija. Ji dažnai susilaukia filmuojančiųjų komplimentų.
Filmuoti galima nustačius kūrybinius filtrus. Filmai saugomi MPEG-4 ir AVCHD formatais.

Autofokusavimo sparta

Ypač sužavėjo Panasonic DMC-GX1 fokusavimo sparta. Fokusavimas užtrunka tik apie 1/3 sek. (ar net mažiau). Esant prastam apšvietimui, jis gali trukti iki 1 sek.
Aparatu galima fotografuoti net judančius objektus. Anksčiau sisteminių fotoaparatų nepertraukiamo fokusavimo režimą AF-C laikiau beverčiu, o GX1 parodė, kad sisteminiai prietaisai tinka ir rimtesniems darbams. Pavyzdžiui, einantys žmonės nutraukti prasto apšvietimo sąlygomis. Šis fotoaparatas tikrai tinka ir gatvės fotografijai, ir mėgėjiškai fotožurnalistikai.

Geriausių Lietuvos spaudos fotografų apdovanojimai. Fotoaparatas net prietemoje fokusuoja pakankamai sparčiai. Daugiau nuotraukų čia: www.efoto.lt/naujienos/apdovanoti_geriausi_lietuvos_spaudos_...
Lietuvos spaudos fotografų apdovanojimas  
Lietuvos spaudos fotografų apdovanojimas  
Lietuvos spaudos fotografų apdovanojimas  

Katės testas

Fotoaparatų fokusavimo spartą tikrinu su savo pagalbininke Kate. Ši murkia, zuja po silpnai apšviestą kambarį, o aš mėginu ją nufotografuoti. Tai tikrai nelengva užduotis.
Fotoaparatas užfiksavo apie 50 % sufokusuotų kadrų. Rezultatas labai panašus į bandytų Sony ir Olympus aparatų spartą, tačiau atrodo, kad  Panasonic veikė sparčiau. Be to, jis veikia tyliau už gana spartų, bet garsiai „čiaukšintį“ Sony. Garsas katėms nepatinka ;)
Taigi sisteminių fotoaparatų lygoje GX1 skelbiu nugalėtoju. Gali būti, kad naujasis mažylis  Panasonic Lumix DMC-GF5 yra dar spartesnis.
 •   Ganiau Katę - Panasonic GX1 te..
  ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (Labai greitas fotoaparatas)   FOTOISTORIJA [1]
     1
     ro.

  Rodyti seriją
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (1 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (2 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (3 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (4 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (5 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (6 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (7 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (8 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (9 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (10 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (11 nuotrauka)
ro.: Ganiau Katę - Panasonic GX1 testas (12 nuotrauka)

Fotoaparato sparta
Fotografuojant fotoaparato „stabdžių“ nepastebėjau. Peržiūrimos nuotraukos vartomos vidutiniškai greitai.
Tikslesnius JPG ir RAW apdorojimo spartos skaičiukus rasite čia (grafikas): www.cnet.com.au/panasonic-lumix-dmc-gx1-339325638.htm

Išvados

Panasonic DMC-GX1 – tai labai kompaktiškas sisteminis fotoaparatas. Tūriu jis gal 10 kartų mažesnis už mėgėjų veidrodinį, tačiau už pastarąjį nėra blogesnis. GX1 pasižymi puikiu korpusu, išsamiu valdymu ir ypač sparčiu autofokusavimu.
Gediminas Žilinskas  
Jį rekomenduočiau profesionalams, ieškantiems antro, kišeninio fotoaparato.
Šias įžvalgas patvirtino ir spaudos fotografų apdovanojimą „Spindesio“ kategorijoje gavęs Gediminas Žilinskas.
„Labai geras fotoaparatas, turiu tokį“, – tarstelėjo laimėtojas, pozuodamas su modeliu ir apdovanojimu.

Nuotrauka daryta su GX1, įjungus blykstę.
Beje, įgudus iššokančią blykstę galima palenkti, nukreipti į lubas ar šviesos sklaidytuvą.

Panasonic DMC-GX1 patiko
 • Autofokusavimo sparta
 • Kokybiškas ir patogus korpusas
 • Nedidelis objektyvas
 • Objektyvų pasiūla
 • Nuotraukų ir filmų kokybė
 • Elektroninis gulsčiukas
Panasonic DMC-GX1 nepatiko
 • Komplikuotas perteklinis valdymas
Panasonic Lumix DMC-GX1 Aprašymas
Jutiklio dydis?  22 mm.
Vaizdo taškai? 
16 mpix
LCD ekranas? 
8.1 cm
Foto2
Panasonic Lumix DMC-GX1
Jautrumas?  160-12800 ISO
Foto3
Panasonic Lumix DMC-GX1
Kaina?  635*    Palyginti ⯈

Panašaus dydžio ir kainos alternatyvos

Panasonic DMC-GX1 su X Vario objektyvu yra ypač kompaktiškas. Dydžiu ir kokybe su juom varžytis sunku. Net dauguma kitų sisteminių fotoaparatų yra didesni.

Panasonic Lumix DMC-GF5
Neseniai pristatytas GF5 yra paprastesnis ir mažesnis. GF5 suporavus su kompaktišku X Vario objektyvu, išeitų ypač kompaktiškas, bet puikių duomenų fotoaparatas. Taupesniesiems tiks ankstesnis modelis Panasonic Lumix DMC-GF3 .

Nikon 1 J1 ir Nikon 1 V1
Su ypač kompaktiškais (dėl mažų objektyvų) Panasonic sisteminių fotoaparatų modeliais gali varžytis tik mažesnį jutiklį 16 mm. turintys Nikon sisteminiai fotoaparatai. Jie yra spartūs, tačiau nuotraukų kokybė prietemoje neprilygsta m4/3 linijos aparatams.

Canon PowerShot G1 X
Šis, visomis galimybėmis į GX1 labai panašus Canon modelis, turi nekeičiamą bet geresnį 28–112mm f/2.8-f/5.8 objektyvą. Tai įdomus modelis, tačiau yra didesnis ir, anot apžvalgų, ne toks spartus.

Fujifilm X10
Jei reikia dar mažesnio fotoaparato ir norite sutaupyti, tai neseniai testuotas kompaktinis fotoaparatas X10 yra puiki alternatyva.

eFoto redaktorius Ignas Urbonas

Papildymas.
Dar radau neblogų nuotraukų padarytų su GX1.
Europos dienos  
Europos dienos  
Europos dienos  

Apdovanoti geriausi Lietuvos spaudos fotografai  

Mindaugas Kavaliauskas ir Romualdas Požerskis  

Fotografuota auto režimu, nežiūrint  
Komentarai
Turinys
 • Domast
  Domast 
    2012.06.18, 15:36, vertino: Gerai, , rašė:
  teko su juo pasizaisti, tai irgi buvau suzavetas AF sparta, o ir valdymas pasirode net labai patogus, lengva buvo pasiekti ekspozicijos matavimo metoda, ISO ir pan.... Gaila naujasis Panasonic 12-35 f2.8 nera toks kompaktiskas nes butu kad ir nepigus, bet super komplektas :)
 • PostFactum
  PostFactum 
    2012.06.19, 10:31, rašė:
  Dabar visi turb8t laukia, kada gh3 pasirodys... panašu, kad ilgai laukt neteks, nes gh2 jau pinga...
 • Vilmantas
  Vilmantas 
    2012.06.19, 18:21, rašė:
  Užduosiu gal kiek keistoką klausimą: ar aparate galima išjungti touch funkciją?
 • eFoto redaktorius    2012.06.19, 22:46, rašė:
  taip, ją rekomenduotina išjungti ;) man ji padoriai trukdė
 • bronislovas
  bronislovas 
    2012.06.20, 09:15, rašė:
  reiktu paminėt, kad panasonic kūnelis neturi vaizdo stabilizacijos, o visa optika eina su stabilizacija, todėl ne visi  olympus objektyvai džiugins(olympus kūnelis su IS, tačiau objektyvai nea).
  tap pat reiktu atnaujinti objektyvų skyrių

  www.efoto.lt/objektyvai/veidrodiniams?camera=molympus

  nėra Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8-6.7 ir Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm 1:1:8, bei manau būtų tikslinga pridėti ir Samyang 7.5mm 1:3.5 UMC Fish-eye MFT

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti