„Pentax K-30“: „pilkasis kardinolas“
2013.06.26  Straipsniai:  Fotoaparato testasŽurnalas FOTO    19 14433
 
Pentax K-30  

Piktai pakelti antakiai, brutali išvaizda ir kobros žvilgsnis... Saugokitės, konkurentai,  Pentax K-30 pasiruošęs „skalpų“ medžioklei. Atrodytų, atsparių dulkėms ir drėgmei veidrodinių aparatų rinkoje pasiūlyti kažką naujo už patrauklią kainą vargu ar įmanoma. „Pentax“ tokios progos visgi nepraleido. Apie 2600 1999 Lt (su standartiniu objektyvu) kainuojantis „K-30“ kai kuriais parametrais išties stebina.Be jau minėto atsparaus korpuso, jame įmontuotas visavertis pentaprizmės (!) ieškiklis su 100 proc. matymo aprėptimi, du valdymo ratukai ir šiek tiek gudresnė fokusavimo sistema. Trumpai tariant, tai paprastesnė aukštesnės klasės „Pentax K-55“ versija su keliais būtinais atnaujinimais (ypač filmavimo srityje) ir šiokiais tokiais „praradimais“. Pastarieji daugiausia susiję su papildomomis aparato galimybėmis ir profesionaliu naudojimu, kas dažnam mėgėjui anaiptol netaps katastrofa.

Prie fotoaparato bandymų sutiko prisidėti ir fotografas Vilius Naujikas. Išlavintos akies ir kandaus žodžio meistras šį kartą su „Pentax K-300“ išsirengė į sodybą. Fotoaparate įmontuotas atnaujintas 16,3 megapikselio vaizdo jutiklis ir naujas grafinis procesorius (abu naudojami ir hibridiniame „K-01“) su užduotimi susidorojo, nuotraukos detalios, išraiškingų natūralių spalvų, gražiai perteikti pustoniai. Tiesa, dėl nuotraukų kokybės mūsų nuomonės daugmaž sutapo, tačiau kai kurie „K-30“ techniniai niuansai nuginė mus į priešingas barikadų puses. Kiek vėliau foaparatą pačiomis nepalankiausiomis oro sąlygomis išbandė fotografas Petras Malūkas.

Pentax K-30  
Dizainas, naudojimosi ypatumai

Hibridinis „Pentax K-011“ savo išvaizda fotomėgėjus suskirstė į dvi priešingas stovyklas, o „Pentax K-300“ juos vėl turėtų suburti. Puikiai išreikštas „brutalus“, vyriškas stilius nepaliks abejingų. Čia kaip persėsti iš nuobodaus golfo į itališką „Lamborghini Aventador“. Nepaisant nemetalinio korpuso (kuo skiriasi nuo „K-5“), „Pentax K-300“ kiautas pagamintas iš labai tvirto polikarbonato pluošto, kuris leido sumažinti aparato svorį daugiau nei 10 proc. O nuo drėgmės, dulkių ir vandens purslų aparatą saugo 81 sandarinimo elementas.
Garbingai jis atlaikė ir mano kompaktiškos rankinės testą – joje tilpo pats fotoaparatas su prisuktu šviesiu „penkiasdešimtuku“ ir standartinis 18–55 mm objektyvas. Užuomina ekstremalams ir keliautojams, kurie skaičiuoja kiekvieną gramą ir milimetrą. Beje, mažas dydis šiuo atveju nereiškia ergonominių kompromisų. „Pentax K-300“ turi labai patogią rankeną, už kurios patikimai įsikibtų net ir Krokodilas Dandis. Užkliuvo tik per mažas atstumas tarp priekinio valdymo ratuko ir įjungimo svirtelės. O jei būčiau itin priekabus, tikriausiai ir užrakto mygtuką būčiau „dislokavęs“ šiek tiek kitaip. Tiesa, tai galbūt daugiau susiję su asmeniniais fotografavimo įpročiais, todėl nelaikiau minėtų ypatumų rimtais trūkumais.
Pentax K-30  
Sunkiau buvo susitaikyti su tuo, kad „Pentax K-300“ nebeturi pagalbinio ekrano korpuso viršuje. Esu įpratęs juo naudotis, ypač kai reikia greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją. Jei šis niuansas nėra labai svarbus, valdymo problemų neturėtų kilti. Didžiajame ekrane pateikiama informacija patogiai ir aiškiai sugrupuota, be to, vartotojas fotografavimo procesą gali valdyti dviem ratukais. Visai neblogai įgyvendintas ir spartusis parametrų keitimas. Palaikius nuspaustą centrinį mygtuką įjungiamas fokusavimo taškų parinkimo arba pagrindinių parametrų keitimo režimas. Galima sakyti, aukso vidurys tarp reiklesniam mėgėjui ir ne itin „skubančiam“ profesionalui skirto valdymo. Tik šiek tiek erzino, kad, pakėlus fotoaparatą prie akių, ekranas neišsijungia automatiškai.
Pentax K-30
7 komentarai
Pentax K-30 Aprašymas
Jutiklio dydis?  28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai? 
16.3 mpix
LCD ekranas? 
8.1 cm
Foto2
Pentax K-30
Jautrumas?  100-12800 (25600) ISO
Foto3
Pentax K-30
Kaina?  692    Palyginti ⯈

Fokusavimas

Pentax K-300“ naudoja šiek tiek patobulintą fokusavimo modulį, kuris, pasak gamintojo, spartesnis ir tikslesnis. Jame panaudotas naujas difrakciją slopinantis lęšis, geriau nufiltruojamos chromatinės aberacijos. Pabandžiau vieną pavakarę fotografuoti sporto varžybas, fotoaparato reakcija lyg ir nebloga, bet dėl didesnio tikslumo nesu visiškai tikras. Ne ką lengviau buvo objektyviai įvertinti fokusavimo sistemos pokyčius fotografuojant prietemoje. Vienoje situacijoje ji, atrodo, suveikia nepriekaištingai, kitoje būna taip, kad „užsikabina“, bet ne iš karto „apsisprendžia“. Dienos metu gatvėje nesklandumų nekilo, net ir priešpriešiais atlekiančius automobilius „Pentax K-300“ gaudė gana neblogai. Galbūt kažkiek gelbėjo naujasis išplėsto zoninio fokusavimo režimas, leidžiantis sekti iš pasirinktos fokusavimo zonos pradingstantį judantį objektą. Sistema veikia analizuodama iš gretimų fokusavimo jutiklių gautus duomenis apie atstumą iki „taikinio“. Kiek tai veiksminga, atskleistų tik išsamus palyginimas su šioje srityje gerą reputaciją turinčiais vidutinės klasės „Nikon“ modeliais. Beje, jei tikėtume gamintoju, tiksliau ir sparčiau „Pentax K-300“ turėtų veikti ir su didesnio židinio nuotolio objektyvais, tik kol kas nebuvo progos visa tai išmėginti. „Live view“ režimu fokusavimas nėra visai beviltiškas, kažkiek priminė senesnius hibridinius aparatus. Žinoma, esant nepakankamam apšviestumui vis dar tenka klausytis įkyraus lęšių „brūžinimo“... Iš naujovių paminėčiau kontūrų paryškinimo funkciją fokusuojant rankiniu būdu, tam tikrais atvejais gana neblogas pagalbininkas. Reziumuojant galima teigti, kad „Pentax K-300“ fokusavimo sistemos galimybių turėtų pakakti daugelyje situacijų. Nematau akivaizdaus preteksto išsižadėti ir judresnio veiksmo fotografijos, juolab kad šis aparatas gali šaudyti serijomis iki 6 kadrų/sek. ir turi išties neblogą optinį vaizdo ieškiklį (retenybė tokios kainų kategorijos aparate).

Petro Malūko nuotraukos
„Nustebino geras spalvų atkūrimas tamsoje, drebiant tirštam sniegui.“ 1/15 sek., F/5,6, ISO 1600

1/15 sek., F/5,6, ISO 1600  
1/15 sek., F/5,6, ISO 1600  
1/13 sek., F/5,6, ISO 1600  


Vaizdo kokybė, apibendrinimas

Apie nuotraukų kokybę jau šiek tiek užsiminėme. Nepaisant tam tikrų apribojimų (viena padala mažesnės ISO ribinės reikšmės, apribotos užrakto maksimalios spartos ar 14 bitų vaizdo apdorojimo nebuvimo), „Pentax K-300“ nuotraukos gerai nuteikia. Jaučiasi, kad aparatas žaidžia aukštesnėje lygoje nei senesni žemesnės klasės „Pentax“ modeliai. Didesnio jautrio zonoje „K-30“ taip pat galva aukščiau ir gali lygiuotis su lyderiu šioje srityje – „K-5“. Neblogai naujasis modelis atpažįsta skirtingus šviesos šaltinius, patalpose su dirbtiniu apšvietimu kartais net nereikėdavo perjungti iš automatinio WB nustatymo režimo.
Simpatiškus veidus aparatas pats išskiria iš minios. Nustatymai: 1/250, F/1,4, ISO 200. Merūno Deltuvo nuotr.  
O kur dar automatinis horizonto išlyginimas ir objektyvų iškraipymų korekcija. Visa tai labai paranku eiliniam vartotojui, kuris dėl patrauklesnės kainos pagaliau gali sau leisti įsigyti „rimtesnį“ aparatą, nesibaimindamas dėl nepakankamų fotografavimo įgūdžių ar valdymo subtilybių. Aišku, pasitaikė keletas sudėtingesnių situacijų kai matuodamas apšviestumą „K-30“ nustatydavo per trumpą ekspoziciją. Tiesa, tokį vaizdą lengviau pakoreguoti nei pereksponuotą. Plastikinę jungtį turintis standartinis 18–55 mm objektyvas į porą naujam aparatui tinka tik iš bėdos. Norint visavertės apsaugos, geriau įsigyti vieną iš „Pentax“ WR („Weather-resistant“) serijos objektyvų, tiesa, jie brangesni. O ieškantiems vieno universalaus sprendimo (tarkim, kelionei) verta pagalvoti apie „18-135mm f/3.5-5.6 ED smc-DA WR“. Galbūt ateityje gamintojas pasiūlys patrauklesnės kainos „K-30“ rinkinuką su šiuo objektyvu, nes atskirai jis kainuotų apie 2000 Lt. Vertinant visumą, vienintelis dalykas, ko man retkarčiais pritrūkdavo – tai ekrano sukiojimo galimybė. Beje, aktualu ir filmuojant. Kažkodėl nepalieka nuojauta, kad šį privalumą galėsime išvysti „K-5“ pakeisiančiame modelyje. O pabaigoje dar viena įdomi „K-30“ naujovė – „astrogido“ („Astrotracer“) režimas, leidžiantis be specialios dangaus kūnų sekimo įrangos gauti „neiškraipytą“ kosmoso peizažą (tam reikalingas atskirai įsigyjamas specialus GPS modulis).

Merūnas Deltuvas

Pentax K-30 privalumai:

 • Gera nuotraukų kokybė (taip pat ir naudojant didesnį ISO jautrį)
 • Atsparus aplinkos poveikiui korpusas
 • Kokybiškas optinis ieškiklis
 • Patobulintas fokusavimo modulis
 • 2 valdymo ratukai
 • Vaizdo jutiklio stabilizatorius su papildomomis funkcijomis
 • „Full HD“ filmavimas (1080p / 24, 25 ar 30 kadrų/sek.)
 • Patogesnis „Live view“ režimas
 • RAW mygtukas
 • Fokusavimo sistemos derinimo galimybė (įskaitant kalibravimą atskiriems objektyvams)
 • Visuomet išsaugomi paskutinio JPEG kadro RAW duomenys
 • Galimybė naudoti įvairius energijos šaltinius (įskaitant AA)

Pentax K-30 trūkumai:

 • Nėra ekrano sukiojimo galimybės
 • Nėra pagalbinio ekranėlio (aktualu ne visiems)
 • Mažesnis laikinosios atminties buferis
 • Nėra kai kurių jungčių (išorinio mikrofono įvesties, HDMI išvesties)
 • Mažesnės talpos akumuliatorius (palyginti su „K-5“)
 • Apribotas kai kurių režimų veikimo diapazonas
 • Iki 1/6000 sek. apribota užrakto sparta (palyginti su 1/8000 sek. „K-5“)

Fotografo Viliaus Naujiko komentaras:

Dabar porą žodžių ir apie man patikėtą „Pentax K-30“. Aparatas tikrai mielas ir jaukus, nors „K-5“ atrodė geriau, – tas kampuotumas pabrėžė savitą stilių, griežtą ir harmoningą. „K-30“, be abejo, rekordininkas pagal mažiausią svorį ir gabaritus tarp „veidrodinukų“. Drįstu teigti, kad ilgai toks bus. Net rašyti apie jį prašosi mažybine forma. Naujausi „Nikon“ ir „Sony“, palyginti su juo, tikri „gremėzdai“.
Vietos sutaupyta atsisakant viršutinio ekrano. Manau, kad tai buvo tik reliktas iš juostinių „automatų“ laikų. Teisingai padaryta. Kam jis reikalingas turint didžiulį, išsamų su galimais keliais spalviniais variantais ekraną galinėje sienelėje? Ir net su visada aktyviu fokusavimo taško pasirinkimu jame. Vietos sutaupyta ir paploninant ličio jonų akumuliatorių, beveik perpus praradus buvusią talpą. Užtat kokia inovacija: galima naudoti ir keturių AA akumuliatorių komplektą. Pamaniau, kad su rimtesniu „zoomu“ (17–70 mm) mažokas korpusas gali atrodyti juokingai („degtukų dėžutė prie objektyvo“– kaip juokauja rusai apie „Sony Nex’us“). Bet ne. Viskas gerai.

Redaktoriaus pastaba
Pentax K-30 buvo pristatytas prieš metus, o neseniai Pentax pristatė modernesnę K-xx versiją: Pentax K-50. Kurį pirkti?
Nors naujas fotoaparatas turi šiek tiek geresnį jutiklį ir keletą smulkesnių naujovių, tačiau atnaujinimai nėra kardinalūs. Todėl manytume, kad Pentax K-30 dar visus šiuos metus bus patrauklus pirkinys.

Žydrūno Daunoravičiaus (pauke) darytos nuotraukos. 100mm makro objektyvas.

pauke: Kol sparnai nenudžiūvo   Komentarai [3]
pauke: Ryto miegas   Komentarai [3]
pauke: Atvirkščiai   Komentarai [1]

Komentarai
Turinys
 • Badas
  Badas 
    2013.06.26, 14:12, rašė:
  "Difrakciją slopinantis lęšis" - kas cia per fizikine naujiena???
 • anomalija
 • Badas
  Badas 
    2013.06.26, 15:05, rašė:
  Neradau nei zodzio apie difrakcija.
 • anomalija
  anomalija 
    2013.06.26, 15:47, rašė:
  www.pentaximaging.com/about/press/277 - čia jau turėtum rasti.

  Su terminais visada makalynė.. tiesiog tuo lęšiu bandoma išvengti didesnių šviesos "projektavimo" netikslumų. Kiek tai veiksminga, čia jau kitas klausimas. Be laboratorinės įrangos vis vien nepatikrinsi, per daug įtakojančių faktorių.

 • Badas
  Badas 
    2013.06.26, 16:18, rašė:
  Aha, tai vadinasi cia difrakcine optika, kuri neslopina difrakcijos, o naudoja ja kaip priemone chromatinems aberacijoms sumazinti. Vertimo klaida.
 • Donatas011
  Donatas011 
    2013.06.26, 16:01, rašė:
  K-30 išpardavimas prasidėjo? Šiam straipsniui apie metus, ar ne? Efoto buvo spausdintas
 • kavolis
  kavolis 
    2013.06.26, 16:22, vertino: Gerai, , rašė:
  efoto nerodo vilbros kainų, nes vilbra čia nesireklamuoja. Tai pentaxai prie tech. duomenų čia dažniausiai "įkainuoti" brangiau, nei realiai galima nusipirkt.
 • kavolis
  kavolis 
    2013.06.26, 16:38, vertino: Gerai, , rašė:
  Dėl K-50 - ten kažkiek dar ir pagerinti reikalai su filmavimu, į ką iki šiol pentaxas žiūrėjo pro pirštus
 • Ai Das66
  Ai Das66 
    2013.06.26, 19:03, vertino: Gerai, , rašė:
  ***  
  kazkas naujo :)
 • Nikonistas
  Nikonistas 
    2013.06.26, 20:27, rašė:
  Vistiek sveikinu pentaxsistus, padidėjus pasirinkimui jų stovykloje. Linkiu jiems dar geresnio  autofokuso!
 • Suboksidas
  Suboksidas 
    2013.06.26, 21:10, rašė:
  Dėkui :))
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2013.06.27, 07:50, rašė:
  Kažkoks "purvo Jonis" tas Pentaksius - kiek matau reklamose, tai arba visas purvinas, arba prausiamas, arba šlapias tik nupraustas! ;)))
 • ramusis
  ramusis 
    2013.06.27, 14:05, rašė:

 • bd
  bd 
    2013.06.27, 19:31, rašė:
  Gal labiau vertėjo testuoti jau oficialiai pristatytą ir netrukus atsirasiantį K50?
 • ramusis
  ramusis 
    2013.06.27, 21:01, rašė:
  taip pat pentax k-5IIs.
 • Grigas
  Grigas 
    2013.06.28, 13:02, rašė:
  nuobodokas fotikas ir toks pats nuobodus testas...
  na, gal pentaksistams tinka.
 • kavolis
  kavolis 
    2013.06.28, 23:11, vertino: Gerai, , rašė:
  ai, patikėk, pentaxistams linksumo nuo spalvų gausybės pakanka :)
 • MarChjuZ
  MarChjuZ 
    2013.07.04, 12:53, rašė:
  Tai kad pats naudji pacius nuoboziausius aparatus :d
 • Grigas
  Grigas 
    2013.07.04, 15:18, rašė:
  apie canon tu? čia atskira istorija su tais canon ir kodėl aš juos naudoju... bet kad canon mažai į rankas beimu... :) užtenka mobiliako

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti