Fotografuojame portretą namuose su vienu šviesos šaltiniu / repost
2016.08.25  Straipsniai:  Fotografavimas  41 20243
 
Įranga: pasirinkome „Profoto“ gamintojo „D1“ blykstę, dvi šviesdėžes ir vieną skėtį bei baltą atšvaitą.  

Apniukusiomis žiemos dienomis (straipsnis spausdintas žieminiame žurnalo „Foto“ numeryje ;) smagu dirbti namų studijoje. Galima laisvalaikiu parungtyniauti su geriausiais Lietuvos portreto fotografais Algimantu Aleksandravičiumi ar glamūro virtuozu Gediminu Žilinsku.




Jūs tikriausiai paprieštarausite, manydami, jog studijinė portreto fotografija reikalauja didelių investicijų ir gero teorinio išsilavinimo. Prieš akis iškyla būrelis asistentų, stilistų, grimo specialistų. Dar reikia susitarti su įdomiais, taisyklingų bruožų modeliais. O kai pradedi skaičiuoti, kiek kainuotų visa studijos įranga ir vieta jai išdėstyti – tiesiog rankos nusvyra. Nenusiminkite!
Mes ir patys taip pat manėme, kol „Foto“ redakcija neišbandė paprasčiausios portreto fotosesijos. Nusprendėme fotografuoti su vieninteliu papildomu šviesos šaltiniu. Mums sutiko talkinti fotografas Tomas Kauneckas, pastaraisiais metais užčiuopęs savyje ir pradedančiųjų mokytojo gyslelę.
Tomas paprašo modelio kelias minutes pašuoliuoti.  

Tad išbandykime, kaip su viena lempa galima sukurti klasikinį portretą, tinkantį bet kuriam glamūriniam žurnalui.

Ar galima fotografuoti judesį? Blykstės reakcijos laikas 1/3700 sekundės, o lempa pasikrauna per 0,2 sekundės. Tad galima fotografuoti serijomis 5 kadrų per sekundę greičiu. Tomas paprašo modelio kelias minutes pašuoliuoti. Pratimas kartojamas penkis kartus.

Įranga: pasirinkome „Profoto“ gamintojo „D1“ blykstę, dvi šviesdėžes ir vieną skėtį bei baltą atšvaitą. Taip pat naudojamės stovu ir sinchronizatoriumi.

pasirinkome „Profoto“ gamintojo „D1“ blykstę,  
pasirinkome „Profoto“ gamintojo „D1“ blykstę,



Modelio parengimas fotografavimui. Šį kartą fotografuojamas jaunos merginos Ugnės portretas. Visada lengviausia pradėti, kai fotografuoji taisyklingų veido bruožų, fotogenišką asmenybę. Tomas bando sukurti šiek tiek valiūkišką, linksmą įvaizdį. Atsigabeno į mūsų sumodeliuotą namų studiją ir kelis komplektus suknelių, marškinių ir kitų elegantiškų drabužių. Tačiau pamatęs modelį suprato, jog nei drabužių, nei aksesuarų neprireiks. Paprastumas – tobulumo pagrindas. Tad modelis lieka vien su marškinėliais, savo šypsena sušildydamas gerokai atvėsusią studiją.


rembranto trikampis ir mažoji šviesdėžė  
Rembranto trikampis ir mažoji šviesdėžė  

1. Rembranto trikampis ir mažoji šviesdėžė. Aišku, Jūs nestudijavote meno istorijos, nors esate kažką girdėję apie Rembrantą. Pravartu būtų pasėdėti keletą mėnesių bibliotekoje, prieš pradedant kurti tapybiškus portretus. Neturite laiko? Tada Tomui teks išduoti paslaptį apie Rembranto trikampį. Modeliui iš dešinės, maždaug 45 laipsnių kampu statoma lempa, pakelta maždaug pusę metro virš galvos. Prie jos tvirtinama mažų gabaritų (Softbox RFi 1x1,3' (30 x 40 cm)) šviesdėžė. Iš kairės pastatomas baltas atšvaitas. Ant modelio kairiojo skruosto susiformuoja šešėlių ir šviesų trikampis, kurį pirmasis yra įvardijęs maestro Rembrantas. Jis pradedamas brėžti virš akies, o smailusis kampas leidžiasi beveik iki lūpos kampo. Pagal šį šviesos trikampį dar prieš fotografavimą galite nustatyti, ar nėra apšvietimo klaidos. Viskas labai paprasta, tačiau jei pavartosite šį terminą, kalbėdami su būsima nuotaka prieš vestuvių fotosesiją – Jūsų autoritetas iš karto labai pakils. Honoraras – taip pat.


2. Fonas ir mažoji šviesdėžė  
2. Fonas ir mažoji šviesdėžė  

2. Fonas ir mažoji šviesdėžė. Įprastas fonas namuose – tai balta, spalvota ar tapetais klijuota siena. Modelį atitraukiame nuo sienos maždaug pusantro metro – taip fonas tampa tamsesnis ir nekonkuruoja su modeliu. Mažame kambarėlyje foto-grafui tektų beveik „įsimūryti“ į priešingą sieną, tad, prieš pra-dedant namų studijos fotografo karjerą, vertėtų įsigyti erdvesnį namą. Tomas sako, jog mažoji šviesdėžė padeda geriau kontroliuoti šviesos srautą. O kur geriau statyti lempą? Primename Tomui, jog kai kurie vadovėliai rašo, kad rekomenduotinas 45 laipsnių kampas, o prie fotografo statyti lempą draudžiama. Tomas tuojau pat paneigia šį prasimanymą, sukurdamas frontalų portretą su apšvietimu iš priekio.
Įranga: pasirinkome „Profoto“ gamintojo „D1“ blykstę, dvi šviesdėžes ir vieną skėtį bei baltą
atšvaitą. Taip pat naudojamės stovu ir sinchronizatoriumi.


3. Klasikinė šviesdėžė ir lempos aukštis  
3. Klasikinė šviesdėžė ir lempos aukštis  

3. Klasikinė šviesdėžė ir lempos aukštis. Prie lempos tvirtinama klasikinio dydžio 90 x 120 cm RFi šviesdėžė. Iš kairės atšvaitas priartinamas prie modelio, kad ant veido nekristų tamsūs šešėliai. Išgaunamas lango šviesos efektas. Minkšta šviesa sukuria šiltą nuotaiką. Įsijautęs Tomas ima fotografuoti ilgomis serijomis. Tokia šviesa tarsi išlygina odą švelniai išsklaidydama šešėlius. Kokiame aukštyje reikėtų iškelti lempą? Natūrali šviesa paprastai krinta iš viršaus – tad lempa keliama iki 1 m aukščiau modelio. Klasikinė šviesdėžė yra pats universaliausias pradedančio
fotografo įrankis, tad šį priedą pirmiausia ir vertėtų įsigyti.


4. Klasikinė šviesdėžė iš priekio  
4. Klasikinė šviesdėžė iš priekio  

4. Klasikinė šviesdėžė iš priekio. Matome, jog visa mergina apšviesta tolygiai. Ir veidas, ir rankos, ir pečiai, ir sąžinė.Kur vis dėlto nereikėtų statyti lempos? Jei lempa švies modeliui visiškai iš šono, kita veido pusė atrodys tamsi lyg mėnulio priešpilnis. Nors, pamatę rezultatą, suabejojame – gražiam veidui taisyklių nesilaikymas taip pat tinka.


5. Šviesą sklaidantis skėtis  
5. Šviesą sklaidantis skėtis  

5. Šviesą sklaidantis skėtis. Bandome sukurti labai romantišką, tolygų apšvietimą. Šiuo atveju labai praverčia šviesą plačiai ir tolygiai išsklaidantis „Umbrella XL White“ skėtis. Keisdami ekspoziciją nuo 1,8F iki 8F pradžioje pabandome „išplauti“ foną, o vėliau išryškiname visas aplinkos detales. Automatiškai mažiname lempos galingumą. „D1“ šviesos srautą galima mažinti dešimteriopai.


6–7. Pirmiausiai skėčiu nukreipiame šviesos srautą iš priekio  
6–7. Pirmiausiai skėčiu nukreipiame šviesos srautą iš priekio  
7. Šviesa iš galo  

6–7. Pirmiausiai skėčiu nukreipiame šviesos srautą iš priekio. Rezultatą matote 6 paveikslėlyje. Taip pat pabandome apšviesti modelį 45 laipsnių kampu iš nugaros – kiek netikėtą rezultatą galite įvertinti šioje fotografijoje. Modelis tarsi stovėtų ankstyvą rytą nugara į langą, stebėdamasis, kaip fotografas apsimeta susirūpinęs techniniais apšvietimo dalykais. O susirūpinti iš tiesų verta. Dar reikės daug ko išmokti.

Kitame „Foto“ numeryje papasakosime, kaip namų studijoje naudoti kelis šviesos šaltinius ir kaip derinti natūralią šviesą su lempų apšvietimu.

Mykolas Jackevičius

Komentarai
Turinys
 • D
  D 
    2013.05.16, 16:34, rašė:
  ka man daryt jei neturiu blyksciu? ;D ar kokiu skeciu?
 • arturielis
  arturielis 
    2013.05.16, 16:43, rašė:
  Nusipirk :D
 • D
  D 
    2013.05.16, 16:43, rašė:
  jei neturiu pinigu? :D
  namu salygomis tai turi buti pagal namu salygas naturalus apsvietimas :D
 • Svajuncikas
  Svajuncikas 
    2013.05.16, 16:53, rašė:
  o jeigu taip paimti ir įsidarbinti kur nors...
 • D
  D 
    2013.05.16, 17:13, rašė:
  tada pinigai ne blykstem nueitu ;D
 • Mindaugas Zapkus
  Mindaugas Zapkus 
    2013.05.16, 20:14, rašė:
  tu durna ar durna apsimeti?
 • Gudiska
  Gudiska 
  nesiseka
    2016.08.25, 07:35, rašė:
  Mindaugas Zapkus rašė:
  tu durna ar durna apsimeti?

  Neapsimeta, kaip laikas parodė....
 • Tmk
  Tmk 
    2016.08.28, 20:48, rašė:
  jau 2013 nesamones kalbejo pasirodo:)
 • Airida.May
  Airida.May 
    2020.02.22, 16:56, rašė:
  gaila kad toks komentras lieka neistrintas nuo 2013...
 • Kestux
  Kestux 
    2013.05.16, 19:42, vertino: Gerai, , rašė:
  O bent langas namuose yra? Belieka susirasti atšvaitą ir aišku modelį, kurį reikės sukioti pagal norimą šviesą, nes lango nepasukiosi, dar nešiojamas fonas būtu gerai :)
 • arturielis
  arturielis 
    2013.05.17, 13:23, rašė:
  Tai 100w lempute nusipirk, patrona isukt lemputei, sketi balta, kad atspindetu sviesa ir vualia!! Kabini kur tai pagal nurodymus ir fotografuoji :)
 • Silent in Art
  Silent in Art 
    2016.08.26, 09:57, rašė:
  Komentarą paslėpė nuotraukos/temos autorius
 • Gediminas Ryženinas
  Gediminas Ryženinas 
    2013.05.16, 16:45, rašė:
  Naudokis saule :)
  Neblogos namų sąlygos su D1 :D
 • Badas
  Badas 
    2013.05.16, 18:05, vertino: Gerai, , rašė:
  Nusipirk senukuose 500W halogenini sviestuva uz 37 Lt. Ant sienos pakabink paklode ir nukreipk i ja sviestuva - gausi softboxa uz 0 Lt. Fotografuoti teks aukstu ISO ir ilgesniu islaikymu, bet imanoma.
 • Piešimas šviesa fotografija kitaip
  Piešimas šviesa fotografija kitaip 
    2013.05.16, 18:08, rašė:
  Keisti dauguma komentarų... Iš tiesų pagaliau efoto pradėjo kažką prasmingo kelti. kas nėra susipažinę su apšvietimo schemom ir panašios subtilybėm, puikus pradžiamokslis bus. Manau vertėtu ir toliau tokių tutorial kelti čia ir dominti liaudį kažkuo naudingu. :))
 • Dark Schneider
  Dark Schneider 
    2013.05.17, 11:56, rašė:
  Dauguma tai vienas? Nes iki jūsų tik vieną(viena diskusijos atšaka) galima traktuoti kaip neigiamą, abejojantį straipsnio nauda :)
 • Piešimas šviesa fotografija kitaip
  Piešimas šviesa fotografija kitaip 
    2013.05.17, 18:49, rašė:
  Dabar man veltis į beprasme diskusija su jumis ar kaip?
 • Dark Schneider
  Dark Schneider 
    2013.05.17, 19:22, rašė:
  Nebūtina :) Tai buvo tik mano pastaba - kam rašyti apie neigiamus komentarus(taip supratau tą "keisti"), kai realiai tik vienas komentatorius toks buvo :)
 • Piešimas šviesa fotografija kitaip
  Piešimas šviesa fotografija kitaip 
    2013.05.17, 23:40, rašė:
  Na štai interpretuoji mano žodžius savaip darydamas išvadas visai neįsigilinęs...
 • Dark Schneider
  Dark Schneider 
    2013.05.19, 14:35, rašė:
  Ok, kaltas, suklydau :)
 • Booster
  Booster 
    2013.05.18, 14:24, rašė:
  pritariu :))
 • Andrius
  Andrius 
    2013.05.16, 18:16, rašė:
  O gal pats laikas isigyti lempu rinkinuka?:) arba norint ismokt fotkint reikia investuot, pigiausia butu nuomuotis studija su lempom, jeigu yra noras ismokti naudoti viena lempa; ) Beje, cia rodo su XL skeciu, dideliais boxais, bet tokiu rezultatu galima isgauti ir namu salygomis, kaip sake, lempa senukuose, paklode ir t.t. tik reikia nesedet namie o veikt. Negi dabar cia turejo paklode jis detis ir rodyti kaip su paklode dirbt?:) D1 plius skeciai ir boxai tiesiog patogiau parodyt kad gaunasi, o visa kita - home made ir isgausit ;)
 • D
  D 
    2013.05.16, 19:44, rašė:
  gerai kad pas jus eina fotografuotis :)
 • Oris
  Oris 
    2013.05.16, 18:52, rašė:
  labai smagus dalykas, net neturint įrangos, vien pamatyt kaip šviesa žaidžia :) Ačiū
 • 15 čigonų
  15 čigonų 
    2013.05.16, 20:35, rašė:
  Jaukūs namai kai gali softboksus po pusmetrį virš galvos kilnot...
 • IcZin
  IcZin 
    2013.05.17, 14:42, rašė:
  15 čigonų rašė:
  Jaukūs namai kai gali softboksus po pusmetrį virš galvos kilnot...

  Pas mane namai - Jaukūs.
  Lubos - 3.50m
  :)
 • grev
  grev 
    2013.05.17, 00:24, rašė:
  Straipsnis labai idomus ir vertingas. Reiktu daugiau tookio pobudzio straipsneliu.
 • Instagram
  Instagram 
    2013.05.17, 10:36, rašė:
  Labai naudingas straipsnis. Kaip ir tokie: "Kaip 3 kambarių bute į savo Aubi sumontuoti dujų įrangą", "Pigios vestuvės: nepakartojama šventė 50 kv.m. bute", "nepakartojami portretai su Samsung Galaxy S4" ir t.t. Ir aisku pas kiekvieną namuose yra yra Profoto rinkinukas už 10 kilo litų.

  O šiaip tai: http://strobist.blogspot.com/
 • Ignast
  Ignast 
    2013.05.17, 11:10, vertino: Gerai, , rašė:
  koks skirtumas kokia blykste. nieks gi nesiulo pirkti prabangiu blyksciu. Pradziai galima rinkinuka ir uz 1000lt nusipirkti ir mokintis
 • Instagram
  Instagram 
    2013.05.17, 13:33, rašė:
  O kažin, jei aš turiu iš ebay'aus blykstę už 50 baksų ir skėtį, ar įmanoma ką nors išmokti. Arba butą su langais į šiaurę. Kažin, ar su natūraliu apšvietimu gautųsi geri portretai?
 • ekoJ
  ekoJ 
    2013.05.17, 13:41, rašė:
  Ko tu čia triedi? Kažkuo pasirodyt nori?
 • ziemke
  ziemke 
    2013.05.18, 15:20, rašė:
  O kad į šiaurę, tai per juos nešviečia? :D
 • Dark Schneider
  Dark Schneider 
    2013.05.17, 11:58, rašė:
  O kaip buvo išdėstytas apšvietimas fotografuojant "šuoliuką"? :)
 • Nerijus Murauskas
  Nerijus Murauskas 
    2013.05.22, 02:04, vertino: Gerai, , rašė:
  Geras ir praktiškas straipsnis :)
 • Davi
  Davi 
    2013.05.22, 07:22, rašė:
  Neapsirykite, dėl vieno šaltinio paprastumo, atkreipkite dėmesį į skėčio dydi. Visa paslaptis slypi dydyje.  Tai prabangos dalykas...
 • kkd444
  kkd444 
    2015.04.03, 12:58, rašė:
  Paskaitinėju ir stebiuosi- rašom pasirieti ar profais pasijausti, ar
  aptarti ir patarti?
 • Aretas123 (išsitrynęs)    2015.04.21, 14:55, rašė:
  neapsiryti siūlot? :}
 • Franko
  Franko 
    2016.08.25, 10:42, rašė:
  "..Visa paslaptis slypi dydyje.." - vyriskas atsakymas :)
 • Aurimas Valevičius
  Aurimas Valevičius 
    2016.08.25, 15:52, rašė:
  Ne visai taip. Titulinėje nuotraukoje didelė šviesdėžė, bet pirmoje pvz. nuotraukoje parodytas pvz. su maža šviesdėže.
  Esminis skirtumas bus apgaubiančioje šviesoje, - kontraste.
 • dievuiilangus
  dievuiilangus 
    2016.08.25, 19:55, rašė:
  As manau butu kietai ka nors panasau kur pamatyti, kaip guru dirba su tokiais dalykais ir kai guru galetu atsakyt ir paaiskint kelis kvailus jiems atrodancius klausimus :) na bet pradziai taupom objektyvui ir kursam :) paskuj gal kada svajones isipyldys kazka tureti daugiau link pro, man labai patinka fotkinti portretus, pradejo patikti kai turejau muiline, dabar jau laukiu kol atsius d5500 :) labai laukiu, ir taupysiu ir investuosiu visada i foto.
 • Tmk
  Tmk 
    2016.09.21, 14:59, rašė:
  Kazkodel, kai matai straipsnio pavadinima, lauki kazko tokio easy and cheap, kad lengvai naudoti namie ir daug kam prieinama, bet kai paizuri nuotrauku pvz ir technika, deja :)

Paruoškite dovanėles su fotobites.lt


Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti