Gatvės „kaubojų“ arsenalas
2012.08.15  Straipsniai:  FotografavimasŽurnalas FOTO    3 4575
 
„Canon EOS-1D Mark II“, 58 mm, ISO 1000, F5, 1/500 sek. Herkaus Milaševičiaus nuotr.  

Jei dar neturite gatvės fotografo patirties, bet nekantraujate išbandyti šį žanrą, Jums pravers keletas patarimų, kokį technikos rinkinį pasiimti ir kaip jį sureguliuoti.

Gatvėje būtina reakcija ir greitis. Taip pat dažnai svarbu parodyti ir aplinką, kurioje vyksta fotografuojamas veiksmas. Šie veiksniai lemia ir fototechnikos pasirinkimą bei nuostatas fotografuojant.

Fotoaparatai

Gatvės fotografijoje gali būti naudojami bet kokie fotoaparatai, įskaitant ir integruotus mobiliuosiuose telefonuose. Praėjusio amžiaus viduryje ypač populiarūs buvo tolimačiai fotoaparatai, šiais laikais populiarūs ir kompaktiniai fotoaparatai su optiniu vaizdo ieškikliu. Optinis, niekad neužtemstantis (kaip veidrodiniame fotoaparate) ieškiklis turi svarbų privalumą: objektas visada gali būti sekamas pro ieškiklį ir jo „nepamesite“. Žinoma, yra paralakso problema: vaizdas pro tolimačio fotoaparato ieškiklį ir objektyvą šiek tiek skiriasi. Tai nėra taip svarbu, kai fiksuojami atokiau esantys vaizdai, tačiau fotografuojant iš arti tai gali būti rimtas iššūkis.
Herkaus Milaševičiaus nuotr.  

Visgi šiais laikais populiariausi gatvės fotografijoje yra pradedantiesiems skirti „veidrodinukai“ su standartiniais objektyvais. Šie fotoaparatai nėra labai brangūs, kur kas spartesni už kompaktinius, teikia daugiau laisvės „manipuliuojant“ fotografavimo parametrais. Tolimačius gatvėje pamatysime nedažnai, jais paprastai fotografuoja žmonės, kuriems svarbus pats fotografavimo procesas. Jie nepasikliauja elektronika, intuityviai jaučia erdvę ir spaudžia mygtuką tik išlaukę tinkamo momento.

Įdomia alternatyva gali tapti „Sony SLT“ fotoaparatai, kuriuose naudojama pusiau skaidraus veidrodžio technologija. Juose veidrodis fotografuojant nėra kilnojamas, todėl įmanoma nuolat automatiškai fokusuoti net ir fotografuojant. Atlenkus ekraną tokiu aparatu galima fotografuoti ir nuo pilvo: su faziniu fokusavimu suderinta veidų atpažinimo sistema ‒ pakankamai sparti, kad žmogus nedingtų iš kadro.
Vis palankiau vertinami ir sisteminiai („hibridiniai“) fotoaparatai. Naujausių modelių fotoaparatai fokusuoja taip pat sparčiai kaip ir pradedantiesiems skirti veidrodiniai fotoaparatai. Dydžiu jie gali varžytis su kompaktiniais fotoaparatais, o vaizdo kokybe nenusileidžia DSLR. Visai tai ‒ privalumas gatvėje. Kelis tokius fotoaparatus redakcijos siūlymu išbandė gerai žinomi spaudos fotografai. Nė vienas iš jų po kelių savaičių nebenorėjo skirtis su šiais „mažyliais“ ir prisipažino, kad mielai juos pasiliktų kaip atsarginius šalia turimos „sunkiosios artilerijos“.

„Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 500, F3.5, 1/320 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.  
„Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 500, F3.5, 1/320 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.


Objektyvai, filtrai

Gatvėje paprastai fotografuojama plačiakampiais objektyvais arba „reportažiniais“ kintamojo židinio objektyvais. Skaitmeniniuose veidrodiniuose fotoaparatuose naudojamo plačiakampio objektyvo židinio nuotolis gali būti 10‒20 mm, „reportažinio“ – 17‒55 mm. Paprastai plačiakampiai objektyvai pasirenkami ir dėl to, kad jų ryškumo zona yra didelė. Na, o gatvės fotografui tai svarbu, nes fotografuojant spontaniškai neaišku, kur reikės taikytis. Verta kišenėje turėti ir neutralų reguliuojamo tamsumo šviesos filtrą. Juo galima labai plačiame ruože keisti į objektyvą patenkančios šviesos kiekį. Dinaminis diapazonas gali kisti nuo 1,3 iki 10 EV: tai fotografui teikia naujų galimybių fotografuojant atvira diafragma ir puikiai tinka portretinei gatvės fotografijai.

Gudrybės

Viena iš gatvės fotografų gudrybių ‒ vaizdo ryškumo nustatymas konkrečiam atstumui. Fotografas dažnai nežino, į ką taikysis, o laiko automatiniam fokusavimui gali ir nebūti, todėl objektyvas nustatomas į „hiperfokalinio atstumo“ padėtį. Tai ‒ atstumas metrais, į kurį sufokusuotas objektyvas, esant tam tikrai diafragmai ir židinio nuotoliui, pasiekia didžiausią ryškumą. Šį atstumą galite sužinoti pasinaudoję internete pateiktomis hiperfokalinio atstumo skaičiuoklėmis: jis priklauso nuo fotoaparate naudojamo vaizdo jutiklio dydžio. Tarkime, turime APS-C „Nikon“ „veidrodinuką“: objektyvo židinio nuotolis ‒ 35 mm, diafragma ‒ F8, atstumas iki fotografuojamo objekto – 8 m. Įvedus šiuos duomenis į skaičiuoklę matyti, kad hiperfokalinis atstumas yra 7,3 m. Objektyvą sufokusavus šiuo atstumu, priimtino ryškumo vaizdas būtų jau nuo 3,8 m iki begalybės. Ant fiksuoto židinio objektyvų būna specialios skalės, rodančios ryškumo zonos ir diafragmos santykį.
Kad ryškumo zona būtų kuo didesnė, diafragma priveriama iki F16 ar dar labiau. ISO verta padidinti iki 400 ar net 800. Na, o jei fotoaparatas ‒ su naujausios kartos jautriais vaizdo jutikliais, galima ir iki 1600 ar daugiau... Su tokia technika diafragmą galima sumažinti tiek, kad ryškumo zona bus kone visaapimanti.

Nustačius ilgesnį išlaikymą, tekantis vanduo nuotraukose atkuriamas kur kas efektingiau. „Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 50, F10, 1/13 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.  
Nustačius ilgesnį išlaikymą, tekantis vanduo nuotraukose atkuriamas kur kas efektingiau. „Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 50, F10, 1/13 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.„Olympus E-P3“, ISO 200, F8, 1/250 sek. Ramūno Danisevičiaus nuotr.  
„Olympus E-P3“, ISO 200, F8, 1/250 sek. Ramūno Danisevičiaus nuotr.Fotografuodamas gatvėje, prieš spausdamas mygtuką jau būnu apsisprendęs kas bus kadro "razinka" - ar įdomi, netikėta situacija, ar akį patraukiantis apšvietimas.
„Canon EOS-1D Mark II“, 58 mm, ISO 1000, F5, 1/500 sek. Herkaus Milaševičiaus nuotr.  
Jei sudomina apšvietimas, nevengiu padaryti daugiau dubliu, jei situacija – dažnai tai būna vienintelis užrakto paspaudimas. Gatvės gyvenimas dažniausiai intensyvus, ir įdomios, fotografiškai patrauklios situacijos - nepakartojamos. „Canon EOS-1D mark ii“, 58 mm, ISO 1000, F5, 1/500 sek. Herkaus Milaševičiaus nuotr.

Alternatyvi technika

Kartais gatvės fotografui labai svarbu likti nepastebėtam, tad tikrai verta pafotografuoti ir slapta. Tam galima panaudoti specialų ieškiklį, į kurį žiūrima iš viršaus, o ne pakėlus fotoaparatą prie akies. Sutikite, kad fotografas, bekrapštinėjantis fotoaparatą, kabantį ant pilvo, yra kur kas mažiau pastebimas. Kaip galimą variantą verta išbandyti ir tolimatį fotoaparatą ar kompaktinį fotoaparatą su optiniu ieškikliu: vaizdą visada galėsite sekti pro ieškiklį ir nebus „tamsos pauzių“.
Galite fotografuoti ir išdidžiai vaikščiodami su fotoaparatu ant pilvo, kišenėje laikydami nuotolinio valdymo pultelį. Fotografuosite „aklai“, bet neatkreipsite dėmesio ir kartais galėsite fotografuoti ten, kur to daryti paprastai neleidžiama.
Jei degate entuziazmu fotografuoti nepastebimai, interneto platybėse galite paieškoti fotoaparato „šnipo“. Tai ‒ fotoaparatai tušinukuose, fotoaparatai iš dviejų dalių (sagos dydžio objektyvo ir paties fotoaparato kišenėje), segės ir kitokie. Jų kokybė panaši į mobiliųjų telefonų fotoaparatų, tačiau technologijos nestovi vietoje, ir jau dabar galima įsigyti net 8 megapikselių „žaisliukų“, kurių kokybė ne prastesnė nei kai kurių kompaktinių fotoaparatų.
„Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 400, F2.5, 1/400 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.  

Trumpai tariant, technika mažiausiai riboja gatvės fotografo galimybes. Svarbiausia ‒ nuotraukų turinys, o technika čia tikrai tėra antraeilė. Juk geriau kokį įspūdingą vaizdą ar įvykį nufotografuoti telefonu nei vien akimis.

Atvira diafragma ir nespalvinis vaizdo apdorojimas paslepia blaškančias detales ir leidžia sutelkti dėmesį į pagrindinį objektą. Fotografuota šviesiu „penkiasdešimtuku“ (F1.4), diafragmą privėrus iki F2.5 –taip sumažėja netikslaus sufokusavimo tikimybė. „Canon EOS 5D Mark II“, diafragmos pirmenybė, ISO 400, F2.5, 1/400 sek. Sauliaus Žiūros nuotr.
Tomas Vaidelis

Gatvės fotografų grupė:
www.efoto.lt/grupe/streetshooting
Straipsniai:
Į gatvę ‒ kaip į mūšį!
www.efoto.lt/fotografavimas/i_gatve_kaip_i_musi
Kaip išryškinti kasdienybę
www.efoto.lt/zurnalas_foto/andrius_valickas_cefyro_katinas...


Komentarai
Turinys
 • Badas
  Badas 
    2012.08.15, 13:58, rašė:
  Straipsnyje net du kartus paminetas "kadro uztemimas" (blackout), lyg tai butu kazkoks didelis trukumas. As sakau, kad tai joks trukumas, arba labai mazyciuliukas trukumelis, kurio pasekmiu niekad nepajauciau.
 • Leo R.
  Leo R. 
    2012.08.16, 08:52, rašė:
  Perkelti šablonai iš kitų straipsnių...
 • juozas stakanauskas
  juozas stakanauskas 
  nesiseka
    2012.11.04, 08:07, rašė:
  Gyvent visiems reikia.O malant šūdą galima visai neblogai.

Paruoškite dovanėles su fotobites.lt


Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
 Konkursas „Žiemos malonumai“
Žiemos pramogos ir atradimai. Konkursas vyks iki sausio 25 dienos .. o gal ir ilgiau, kol sniego bus ;)
Tai 2 savaičių konkursas: visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

balti žalieji Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.