Išlaikymas, diafragma, jautrumas?
2007.03.07  Straipsniai:  Teorija  54 91012
 
Kokiu režimu dažniausiai fotografuojat?
Automatinis
144 balsai: 17%
Įvairios programos
105 balsai: 13%
Diafragmos prioritetas
270 balsų: 33%
Išlaikymo prioritetas
53 balsai: 6%
Įvairūs rankiniai režimai
258 balsai: 31%
Viso balsų: 830

Kaip siejasi išlaikymasi, diafragmaii, jautrumas? Kaip ir kokiu atveju kiekvieną iš jų naudoti? Kam teikti pirmenybę, ką galima palikti automatikai?
Dauguma fotografuojančių (nekalbu apie profesionalus bei į tą pusę linkstančius) nustato ant režimo „AUTO“ ir pleškina į kairę ir į dešinę, visai nesusimąstydami, kokios viso to pasekmės.
Kalbėsiu tik apie visiškai rankinius nustatymus, neliesdamas kiekviename fotoaparate naudojamus portretų, nakties, peizažų fotografavimo rėžimų.
Taigi, tam, kad suprasti šių nustatymų reikšmę, reikia suprasti fotoaparato veikimo principus. Tiek juostai, tiek skaitmeniniams kompaktiniams, tiek patiems profesionaliausiems tie principai vienodi.

Išlaikymas

Trumpas išlaikymas  
Pirmiausia – kas yra išlaikymas? Angliškai tai vadinama „Shutter speed“, kas gal netgi tiksliau atitinka tikrąjį šios dalies veikimą. Pabandysiu paaiškinti, kas tai.
Tiek juostos kadras, tiek skaitmeninio fotoaparato matricai yra labai jautrūs šviesai – juosta, palaikyta šviesoje, tampa netinkama naudoti po labai trumpo laiko (gal kai kurie pamena, kai patys, tėvai ar draugai seniau juosteles į kasetes sukdavo visiškoje tamsoje arba specialiuose medžiaginiuose maišuose, kur sukišdavo rankas, kad vidun nepatektų šviesa). Matrica, aišku, netaps netinkama naudoti, tačiau jei ją ilgiau apšviesime, jos jautrūs šviesai elementai rodys tik ryškią baltą šviesą – naudos iš tokios nuotraukos bus nedaug. Tam, kad gautume normalų atvaizdą ant juostos kadro ar ant matricos, reikia labai tiksliai apskaičiuoti laiką, per kurį šviesa pateks ant jų paviršiaus. Laikas paprastai skaičiuojamas nuo dešimčių sekundžių (tamsoje) iki kelių tūkstantųjų sekundės dalių. Fotoaparate yra įmontuotas specialus įtaisas, vadinamas užuolaidėlėmis, kuris atidaro
Ilgas išlaikymas  
angą prieš juostą/matricą, ir po nustatyto laiko ją uždaro. Išlaikymas ir yra tas nustatymas, kiek laiko bus apšviečiamas kadras. Nesunku suprasti, kad kuo ilgesnis išlaikymas, tuo ilgesnį laiko tarpą šviesa iš objektyvoi apšviečia kadrą, tuo šviesesnis bus atvaizdas juostoje/matricoje. Taip pat šis nustatymas labai reikšmingas fotografuojant judančius objektus – jei objektas pasislinks fotoaparato atžvilgiu, nuotraukoje jis atrodys sulietas, neryškus. Tai paaiškina stovo naudojimo reikalingumą fotografuojant nejudančius objektus prietemoje. Lygiai taip pat pasidaro aišku, kodėl fotografuoti, laikant fotoaparatą rankose būtina nustatyti išlaikymą trumpesnį nei 1/10-1/100 (priklauso nuo objektyvo židinioi nuotolio ir rankų tvirtumo). Kitaip rizikuojame sudrebinti kamerą, taip gaudami neryškų atvaizdą. Plačiau: terminai.

Diafragma

Diafragma – mechanizmas, reguliuojantis pro ją praeinančios šviesos kiekį. Ją padaryta iš 2-10 ar daugiau metalinų plokštelių formuojančių keičiamo diametro skylę. Pro šią ertmę patenka šviesa. Paskirtis panaši, kaip ir išlaikymo – valdyti pro objektyvą patenkančios šviesos stiprumą, tik, skirtingai nei išlaikymo, diafragmos mechanizmas visada būna objektyve, tačiau valdomas jis iš fotoaparato elektronikos arba specialios mechanikos pagalba. Jei kalbėti paprastai – kuo didesnė diafragma, tuo didesnė objektyvo skylė, tuo daugiau šviesos pro ją praeina. Diafragmos dydis matuojamas f/skaičiu. pvz. f/2 - didelė diafragma (žargonu 'skylė'), f/16 - maža diafragma. Plačiau: terminai.

Ypatybės

Kuo skiriasi šių abiejų mechanizmų panaudojimas? Jei ignoruoti ryškumo gylį bei gaunamo vaizdo kokybę, ir jei fotografuoti pastovioje šviesoje – iki tam tikros ribos niekuo. Galima lygiai taip pat pridaryti diafragmą ir padidinti išlaikymą, kaip ir atidaryti diafragmą bei sutrumpinti išlaikymą. Tas skirtumas jaučiasi tik fotografuojant, kai apšviečiama blykstėsi pagalba. Kadangi blykstė šviečia labai stipria šviesa ir labai trumpą laiką (tūkstantosios sekundės dalys), nuo objekto atsispindinčią šviesą galima valdyti tik diafragma, juo labiau, kad labai retas kuris fotoaparatas leidžia išlaikymo užuolaidėlių bei blykstės sinchronizaciją didesniu, nei 1/300 sek. greičiu (užuolaidėlių ir blykstės sinchronizacija – blykstės šviesos impulso ir užuolaidėlių atsidarymo suderinimas taip, kad apšviečiama būtų tik tada, kai užuolaidėlė atsidaro.). Jei užuolaidėlės atsidarys ir užsidarys didesniu greičiu, nei blykstė nušvies fotografuojamą objektą, gautas kadras bus arba nepakankamai eksponuotas, arba eksponuota bus tik dalis kadro (yra išorinės blykstės, kurios leidžia naudoti daug trumpesnį išlaikymą).
Nuo diafragmos priklauso jau minėti ryškumo lauko gylis (DOFi) bei gauto vaizdo kokybė. Daugumos objektyvų optimaliausia kokybė (detalumas, spalvos, mažiausi iškraipymai) gaunama tada, kai diafragmos skaičius yra F6-F11. Kuo plačiau atverta diafragma, tuo labiau bus „minkštas“ vaizdas, didinant diafragmos skaičių virš F16 kokybė irgi prastės, todėl reiktų vengti kraštutinių reikšmių, ypač neturint pakankamai patirties.

Jautrumas

Skaitmeninis triukšmas  
Paskutinis, bet nemažiau reikšmingas dydis – jautrumas. Žymima ISO vienetais – kuo didesnis skaičius, tuo juostos (matricos) jautrumas didesnis, tuo prastesnė kokybė. Tiek juostų, tiek skaitmeninių fotoaparatų jautrumas kinta maždaug nuo 100 iki 1600 ISO vienetų. Yra ir specialios paskirties juostų, kurių jautrumas 50 ir mažiau. Juostos ir matricos kokybės skirtumus prie didelių jautrumų galima atskirti plika akimi – didesnio jautrumo juosta būna labiau grūdėta, o vaizde iš matricos atsiranda vadinamieji triukšmai – spalvinės dėmės ten, kur jų neturėtų būti.

Naudojimo subtilybės

Rankiniaii nustatymai  

Manau, pats laikas pagrįsti, kodėl neverta naudoti pilnos automatikos nustatymų. Automatikai svarbiausias kriterijus yra tik kad matytųsi vaizdas. Kokybė, triukšmai ir kiti svarbūs kriterijai lieka antrame plane. Tai ypač pastebima fotografuojant mažiau apšviestose vietose, vakare, patalpoje. Tarkim, fotografuojant vakare patalpoje su įmontuota blykste automatika dažniausiai sukelia ISO (padidina jautrumą), atidaro diafragmą, išlaikymą nustato 1/30 sek. Tokio kadro tamsesnėse vietose matyti triukšmai, kompiuteryje išdidinus nuotrauką 100 proc. (iki originalaus dydžio) visi trūkumai dar labiau išryškėja.
Fotografuojant sudėtingomis sąlygomis (silpnas apšvietimas, nenatūrali šviesa, negalima naudoti blykstės) svarbiausia pasirinkti, kam teikiami prioritetai. Ar svarbiau kokybė, nei užfiksuotas vaizdas, ar svarbiau užfiksuoti vaizdą, mažiau dėmesio kreipiant į kokybę. Aišku, visada pasitaiko tokių situacijų, kai nėra pasirinkimo, tačiau daugeliu atveju sprendimas tikrai yra. Pabandysiu parašyti (panagrinėti) keletą konkrečių atvejų ir patarsiu kokius nustatymus naudoti.
Norint nufotografuoti kurio nors pastato (ypatingai tokio, į kurį patenka mažiau šviesos, taip pat vakare) interjerą, reiktų naudoti stovą (galima tiesiog padėti fotoaparatą ant stabilaus pagrindo), šiek tiek pridaryti diafragmą ir pasirinkti išlaikymą nuo vienos iki keliasdešimties sekundžių – priklauso nuo apšvietimo stiprumo. Tokiu atveju tikslinga naudoti fotografavimo uždelsimą – spaudžiant fotografavimo mygtuką ir iškart fotografuojant fotoaparatas bus bet kokiu atveju sujudintas.
Ten, kur trūksta apšvietimo, bet yra daugiau judesio, reiktų pilnai atidaryti diafragmą, sukelti jautrumą tam, kad galima būtų naudoti kuo trumpesnį išlaikymą. Jei judesiai nestaigūs – galima naudoti ir 1/20 sekundės, tačiau jei judama greičiau (sportas) – gali būti per mažai ir 1/80 sekundės. Protingiausia bandymų keliu pasirinkti optimaliausią variantą, kad nebūtų nei išplaukęs vaizdas nuo per ilgo išlaikymo, nei dideli triukšmai dėl padidinto jautrumo.
Portreto fotografijai dažniausiai naudojama pilnai atidaryta diafragma, ir jei apšvietimas dirbtinis bei pastovus (halogeninės lempos) – pakankamai ilgi išlaikymai. Jautrumas sumažinamas iki minimumo, siekiant maksimalios kokybės.

Autorius: Andriusha

Komentarai
  • eFoto redaktorius    2007.03.08, 03:49, rašė:
    Straipsnis pakoreguotas. Ačiū Abracadabra ir Grigui už pastabas.
    1 klausimas man lieka neaškus. Blyksčių nenaudoju - nežinau :)
    Kokia max sincronizacija? Klasikiniuose fotoaparatauose - 1/100-1/300. Bet dabartinė elektronika daro stebūklus: kiek žinau blykstės sincronizacija palaikoma visame išlaikymų diapazone. Ar ne?
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.08, 08:52, rašė:
    Grigas nespėjo visko surašyt ir nebegalėjo užseivint.
    Gal kada bus Grigui nuotaikos ir papildys :)
  • abracadabra
    abracadabra 
      2007.03.08, 09:02, rašė:
    stabdis tas grigas, o čia žmonės kankinasi, laukia, tikisi.. :)
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.12, 15:44, rašė:
    Papildau:

    pagrindinis šio straipsnio trūkumas - nieko nepaaiškinta apie ekspoziciją.

    Taigi, norint kokybiškos nuotraukos, ją reikalinga tiksliai išeksponuoti - t.y., tiksliai dozuoti šviesos kiekį, kuris pateks ant juostos ar matricos.

    Ekspozicija - tai išlaikymo ir diafragmos sandauga.

    Ekspozicijos supratimui yra sukurtas "kibiro" modelis.
    Teisingai išeksponuota nuotrauka yra tam tikras šviesos kiekis, patekęs į kadrą. Analogija būtų - pilnas kibiras vandens.

    Kibirą mes galime pildyti mažyte srovele (uždaryta diafragma pvz F22), tačiau tam prireiks ilgo laiko (ilgas išlaikymas, pvz 2 sekundės).

    Tačiau tą patį vandens kiekį (teisinga ekspoziciją) galime pasiekti ir pildami didžiule srove (atidaryta diafragma, pvz F1,4) ir trumpą laiko tarpą (trumpas / greitas išlaikymas, šiuo atveju 1/125 sekundės).

    Aukščiau paaiškintas kibiro modelis neįtraukia jautrumo, bet jį galima įsivaizduot kaip slėgį, kuriuo bus pilamas vanduo (na iš čiaupo, kurio diametras yra pastovus, vanduo gali bėgti ir lėtai (mažas jautrumas), o gali ir greitai (didelis jautrumas).

    Taigi, Ekspozicija = Išlaikymas * Diafragma * Jautrumas.

    Kiekvienam atvejui yra tik viena teisinga sandauga, o daugiklius (Išlaikymą, Diafragmą ir Jautrumą) pasirenkame pagal poreikius ir galimybes.

    Paprastai jautrumą išsirenkam patį pirmąjį, naudodamiesi savo patirtim, o toliau operuojam tik išlaikymu ir diafragma.

    Saulėtą dieną fotografuojant lauke pakaks ir ISO 50 ar 100 ar 200 (priklausomai, nuo jūsų fotoaparato). Tokiom sąlygom rinktis ISO 400, 800, 1600 ar daugiau - netikslinga ir netgi kvaila :)

    Patalpoje, prie prasto apšviestumo galime rinktis bent jau ISO 400 ar aukštesnius, jei nenaudosime stovo.

    F-stop'ai

    Yra tokia standartinė skalė išlaikymų ir diafragmų ir jautrumų, kur pakeitus vieną iš dydžių vienu žingsniu, kitą reikia keist taip pat vienu žingsniu.

    Diafragma:
    1,0 - 1,4 - 2,0 - 2,8 - 4,0 - 5,6 - 8,0 - 11 - 16 - 22 - 33 (daugiklis 1,4)

    Išlaikymas
    8 - 4 - 2 - 1 - 1/2 - 1/4 - 1/8 - 1/15 - 1/30 - 1/60 - 1/125 - 1/250 - 1/500 - 1/1000 - 1/2000 - 1/4000 - 1/8000 (daugiklis 2)

    Jautrumas (ISO vienetais)
    3200 - 1600 - 800 - 400 - 200 - 100 - 50 - 25 (daugiklis 2).

    Vėlgi, pavyzdys. Kad būtų suprantamiau, ISO iškart priimu konstantą, sakykim 400.
    Diafragmą pasirenku F8, o išlaikymo man reikia 1/125 (visi dydžiai "priimti", kolkas vienas nuo kito nepriklauso. Remiuosi tariamais eksponometro parodymais).
    Keisdamas diafragmą iki F2,8 aš perėjau per 3 žingsnius (kitaip F-stopus), todėl išlaikymą taip pat turiu "perstumti" per 3 žingsnius, tik į priešingą pusę. Gaunu 1/1000.

    Antras pavyzdys. Tos pačios pradinės sąlygos (ISO 400, F8, 1/125). Keičiu išlaikymą per 2 žingsnius (dabar į priešingą pusę) iki 1/30. Reiškia diafragmą reiks keist irgi per 2 žingsnius iki F16.

    Trečias pavyzdys. Tos pačios pradinės sąlygos (ISO 400, F8, 1/125). Keičiu jautrumą per 4 žingsnius (iki iso 3200). Tuomet galiu keist išlaikymą per 4 žingsnius iki 1/2000 arba diafragmą per 4 žingsnius iki F33 arba ir išlaikymą ir diafragmą po sakykim 2 žingsnius - 1/500 ir  F16.

    Jei bent vienam skaitytojui kas nors paaiškėjo - labai džiaugiuosi :)
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.03.12, 23:13, rašė:
    Tu įsitikinęs, kad keičiant jautrumą 4 žingsniais, užteks tiek pat žingsnių pakeist išlaikymą arba diafragmą?
    Viskas šiaip fain, aiškiai parašei susiejimą, tik man nelabai čia tinka nustatymų sandauga. Nors gal... Nesu matematikas.
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.16, 14:06, rašė:
    na rodos įsitikinęs :)
    pamėgink su savo fotoaparatu. tik nepamirš, kad "pilni žingsniai" yra būtent tokie, kokius nurodžiau aš (juk šiuolaikiniai aparatai leidžia tiek diafragmą, tiek išlaikymą keist pusės ar net trečdalio žingsnio tikslumu).
  • Inga Jankauskaitė
    Inga Jankauskaitė 
      2007.03.13, 00:02, rašė:
    paskaičiau straipsni, ir komentarą-papildymą, tai net akyse prašviesėjo, regis priėjau šviesesnę miško vietą...tik smalsu ar ilgam :) na reikia pasidžiaugti šiuo supratimu bent kolkas.
    Ačiū
  • eFoto redaktorius    2007.03.13, 03:30, rašė:
    Tikrai ačiū :) geras 'papildas' :)
  • -AJ-
    -AJ- 
      2007.04.24, 11:15, rašė:
    Geras paaiskinimas su tais kibirais . Didelius riebus aciu
  • shapux
    shapux 
      2008.01.30, 00:44, rašė:
    Grigas rašė:
    F-stop'ai

    Yra tokia standartinė skalė išlaikymų ir diafragmų ir jautrumų, kur pakeitus vieną iš dydžių vienu žingsniu, kitą reikia keist taip pat vienu žingsniu.

    Diafragma:
    1,0 - 1,4 - 2,0 - 2,8 - 4,0 - 5,6 - 8,0 - 11 - 16 - 22 - 33 (daugiklis 1,4)

    Išlaikymas
    8 - 4 - 2 - 1 - 1/2 - 1/4 - 1/8 - 1/15 - 1/30 - 1/60 - 1/125 - 1/250 - 1/500 - 1/1000 - 1/2000 - 1/4000 - 1/8000 (daugiklis 2)

    Jautrumas (ISO vienetais)
    3200 - 1600 - 800 - 400 - 200 - 100 - 50 - 25 (daugiklis 2).


     
    gal gali patikslinti, kaip nustatyti pirminius diafragmos ir išlaikymo parametrus? minejai eksponometra.. koks jo veikimo principas?
  • Grigas
    Grigas 
      2008.02.24, 03:57, rašė:
    eksponometrų tikrai bent kelių tipų būna, o jų veikimo principų nežinau... tai jau fizika...
  • Andriusha
    Andriusha 
      2008.02.26, 09:36, rašė:
    Vienas iš būdų - yra šviesos elementas (jautrus šviesai daiktas, kuris nuo šviesos generuoja įtampą, maždaug saulės baterija) ir yra matavimo prietaisas, kuris išmatuoja toje saulės baterijoje atsiradusią įtampą.
    Primityviausias matavimo prietaisas - rodyklinis galvanometras, kuriuo būdavo apginkluoti dauguma senųjų paprastųjų eksponometrų, o ir į kai kuriuos fotikus tokius dėdavo - rodyklytė rodydavo ekspoziciją.
  • gamtoj
    gamtoj 
      2008.02.14, 18:07, rašė:
    Grigas rašė:


    Vėlgi, pavyzdys. Kad būtų suprantamiau, ISO iškart priimu konstantą, sakykim 400.
    Diafragmą pasirenku F8, o išlaikymo man reikia 1/125 (visi dydžiai "priimti", kolkas vienas nuo kito nepriklauso. Remiuosi tariamais eksponometro parodymais).
    Keisdamas diafragmą iki F2,8 aš perėjau per 3 žingsnius (kitaip F-stopus), todėl išlaikymą taip pat turiu "perstumti" per 3 žingsnius, tik į priešingą pusę. Gaunu 1/1000.



    Jei pasirinkę du dydžius trečia imam pagal eksponometrą, ar būtina tarkim, kaip šiame pavyzdy pasirinkus diafragmą 2.8 perkelti išlaikymą 3 stop'ais į kitą pusę. Galbūt galim vėl remtis ekponometro parodymais ir viskas bus gerai? Kame čia kampas? Kam reikalinga ta stopų lentelė? :)
  • Grigas
    Grigas 
      2008.02.17, 16:52, rašė:
    ta stopų lentelė neturintiems eksponometrų ;)
    o eksponometras turėtų parodyt tą patį, ką rodo lentelė.
    Juk yra viena ir nekintanti (tarkim) šviesa, tad ar pamatuosi vienais nustatymais, ar kitais, galutinis šviesos kiekis, patenkantis į kadrą nepakis.

    ar atsakiau?
  • gamtoj
    gamtoj 
      2008.02.17, 17:49, rašė:
    Taip. Dėkui :)
  • Grigas
    Grigas 
      2008.05.17, 17:06, rašė:
    Kritikuot visi gudrūs. Žiūrau, kad mano paties straipsnio papildymas neišsamus.
    Taigi, o ką daryt, jei neturi eksponometro?

    Išeitys dvi - matuot šviesą su kitu aparatu ir pasitikėt juo (bet tai ne išeitis, o kas jei to kito aparato nėra?).
    Tad antroji išeitis - taip vadinama Saulėta F16 taisyklė.
    Ji labai paprasta ir ją, beje, galima rasti daugelio pigesnių mėgėjiškų juostų dėžučių vidinėje pusėje (tad net nereikia jos mokėti).
    Jei juostos jautrumas 100, tai išlaikymą priimam 1/100 ar artimiausią jam (turbūt tai bus 1/125); Jei juostos jautrumas 200, tai išlaikymas turėtų but 1/200 ar artimiausias jam (matyt kad 1/250). Analogiškai - iso 400, tai išlaikymas 1/400 ar 1/500.
    Taigi, jautrumą turim, išlaikymą turim, beliko nustatyt diafragmą.
    Jei saulėta - statom F16 (prisiminkit taisyklės pavadinima - Saulėta F16).
    Jei menkučiai debesėliai - F11;
    Jei labiau niuktelėję - F8
    na ir taip toliau.
    Plačiau galima čia pasiskaityt: http://en.wikipedia.org/wiki/Sunny_16_rule

    Jei nepatinka gautas išlaikymo ir diaframos derinys - pasidarykit kitą. Kaip? Žiūrėt aukščiau esantį mano ilgą komentarą. Ten paaiškintas ryšys tarp skirtingų derinių, duodančių tą pačią ekspoziciją.
  • pavido
    pavido 
      2008.10.04, 14:41, rašė:
    labai idomus ir naudingas straipsnis, ne ka vertingesnis ir Grigo komentaras-straipsnio papildymas :) man labai padejo aiskinantis.Turiu viena pastebejima treciajam pavyzdziui " Tos pačios pradinės sąlygos (ISO 400, F8, 1/125). Keičiu jautrumą per 4 žingsnius (iki iso 3200)." tai pagal jo pacio lentele gauname kad iso 3200 verte butu tik 3 zingsnis bet ne ketvirtas.ketvirtas - iso 6400( nzn ar toks egzistuoja :)) cia tik mano pastebejimas, pataisykit mane jei klystu, gal ka ne taip supratau :)
  • hideo
    hideo 
      2009.01.21, 20:42, rašė:
    viskas aiškiai ir tiksliai aprašyta - šaunuolis! :) manau būtų gera idėja visus tokius snippetus surinkt į vieną vietą FAQ pavidalu, ir ikalt pirmam puslapy didelę ir riebią nuorodą. Sumažėtų forume beprasmių temų 99%

    Jei visai vadovėliškai, tai dėl nebent dėl šito drįsčiau paprieštaraut:

    > Taigi, Ekspozicija = Išlaikymas * Diafragma * Jautrumas.

    Ekspozicija (EV) teoriškai yra tik išlaikymas ir diafragma. Fotojuostos ar sensoriaus jautrumas jau papildomas kintamasis - jautresnei juostai reiks mažesnės ekspozicijos ir atvirksciai. Bet kadangi juosta dazniausiai graduojama tokiu paciu principu, tai taviskis supaprastinimas daug patogesnis kasdieniam vartojimui

  • Svečias    2009.03.29, 01:55, rašė:
    Labai gerai isaiskinta. Labai. Aciu.
  • Arvydas Stačiokas
    Arvydas Stačiokas 
      2010.09.29, 21:52, rašė:
    super paaiskinai,bet turbut tolygu,kad kas aiskintu kaip vairuot automobili nemokanciam to daryt,kol pats sau "vinies" i galva neisikals ,nieko nebus,reik ne viena aparata su rankiniu valdymu damusti :)
  • gedasst
    gedasst 
      2010.10.03, 10:16, rašė:
    Man paaiskejo :)
    Ir rodosi, kad ne vien man.
    Tik paskutiniame pvz klaida - jautrumas nuo 400 iki 3200 keiciasi per 3 o ne 4 zingsnius :((

    Jei kas pagal sita pvz bande savo aparatura keisti:
    is 400_1/125_f8
    i 3200_1/125_f33
    arba 3200_1/2000_f8
    turejo gautis ne kas :(
  • Denis
    Denis 
      2007.03.13, 17:50, rašė:
    Mane tox klausimas kankina paskutine savaite:)
    Ar imanoma fotkinant and didelio ISO ishvengti gruduotumo?

  • eFoto redaktorius    2007.03.13, 21:29, rašė:
    ne :)
    nors šiai galima - tereikia tavo fotiko matricą atšaldyti iki absoliutaus nulio ar tiesiog iki 0 :) šaltis mažina triukšmus.
    Na ir nuo pačios matricos (gamintojo) priklauso. Didesnės, pro matricos mažiau triukšmauja.
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.03.13, 23:18, rašė:
    Vienas iš sprendimų - fotografuot į RAW. Straipsnį apie tai rašau jau, kai baigsiu, Ignai, atsiųsiu :) Jei ir tu rašai - galėsi sujungt :)
    Net ir prie didelių ISO jei geras apšvietimas triukšmas bus menkesnis. Pagrindiniai triukšmai atsiranda šešėliuose. Tarkim, jei fotografuot su ISO 1600 saulėtą dieną, triukšmai bus pakankamai maži (nu būna, pavyzdžiui, kad apsiniaukusią dieną reikia labai mažų išlaikymų, tai ir keli ISO)
  • eFoto redaktorius    2007.03.14, 12:05, rašė:
    o, gerai :) tik įliustracijų nepamiršk šį kartą
  • Denis
    Denis 
      2007.03.14, 13:36, rašė:
    Lauksiu straipsnio:)bet kaip suprantu sauleta diena iso didelio tikrai nereikia, as ji keliu prie blogo apshvietimo kai neuztenka ishlaikimo..
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.16, 14:08, rašė:
    taip, darai teisingai.
    esant pakankamai šviesos aukštą ISO tikslinga naudoti tik tada, kai nori turėti triukšmingą nuotrauką. vėliau ją konvertavus į nespalvotą gaunasi kažkas panašaus į grūdą. sąlyginai panašaus :)
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.16, 14:12, rašė:
    galbūt savo papildyme dar galėjau vieną paveikslėlį įdėt... alia prastas iš manęs piešikas kompiuteriu... nebent autokadu kada padaryčiau... xm... o gal ranka padaryt ir atskenuot?
  • bralgis
    bralgis 
      2007.03.18, 00:37, rašė:
    siaip tai cia, aisku, gal ir nekoks sprendimas, bet jei man tenka fotkint kur nors kambary, prie prasto apsvietimo, ir negaliu imti ilgesnio islaikymo, tai persijungiu i juoda/balta rezima, susikeliu ISO (kartais net iki kokiu 800, kas su spalvota nuotrauka, o juolab su mano olympus'u, butu beprotybe) ir... :) tas efektukas kuri minejai, grigai, man visaaai nieko :)
  • bralgis
    bralgis 
      2007.03.18, 00:43, rašė:
    panning_schema  
    ir dar man tam straipsniukyje (su visa pagarba Andriushai lenkiu savo barzdota galva), man pritruko prie islaikymo snektelejimo apie paning'a - kai nustacius ilgesni islaikyma, judantis objektas sekamas fotoaparatu - fonas susilieja, objektas lieka ryskus - nerealu :D
    cia tai schemele driokstelejau, bet rezultatas - va :D aisku, dydis cia apgailetinas, bet vistiek grazu :)
    paning_rez  
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.03.18, 12:51, rašė:
    Šitas fintas yra vienas iš būdų judesio įspūdžiui sustiprinti. Taip, galima gaut labai gražias foto, bet tam reikia oi kaip daug praktikos... Nėra taip lengva, kaip atrodo, sekt fotoaparatu judantį taikinį. O jei dar milimetrų gerokai, tai išvis...
  • Svečias    2007.05.10, 20:39, rašė:
    Andriusha rašė:
    Šitas fintas yra vienas iš būdų judesio įspūdžiui sustiprinti. Taip, galima gaut labai gražias foto, bet tam reikia oi kaip daug praktikos... Nėra taip lengva, kaip atrodo, sekt fotoaparatu judantį taikinį. O jei dar milimetrų gerokai, tai išvis...


    Su televyku, turinčiu panning IS [pvz. Canon EF70-300IS] užduotis gerokai palengvėja.
  • bralgis
    bralgis 
      2007.03.18, 22:40, rašė:
    man iskilo klausimas del objektyvu. juk tikrai - realiai nuotrauka ryskiausia gaunasi ties f8-11, tai kodel gamintojai verciasi per galva ir ploja rankomis, kai pagaliau jiems pavyksta islauzti kazka panasaus i "2,8 visoje kintamo zidinio zonoje"? ar cia vien del didz. gerb. Ryskumo Zonos (DOF)? ar yra dar kazkas, ko nezinau? ir kodel tada objektyvas su f2,8-3,5 laikomas zymiai geresniu uz f3,5-5,6? ir jis vadinamas "sviesesniu"? asiu...
  • Andriusha
    Andriusha 
      2007.03.19, 23:42, rašė:
    Iškart pabrėžiu - čia mano nuomonė. Be jokio techninio pagrindo.
    Pirmas privalumas - mažiau apšviestų objektų fotografavimas. Kai reikia patalpoj fotografuoti be blykstės, spjaut norisi į ryškumą. Rodos, imt grąžtą ir pasididint skylę :))
    Antras - ne ryškumas, o aštrumas geriausias su pridaryta diafragma. Kartais aštrumas gali būti ne pliusas, o minusas. Kaip jau čia kažkas mokė, moters portretas neturi būti labai smulkus bei su išryškintomis visomis detalėmis (čia gal ir klystu).
    Trečias - tas pats DOF. 
    Ketvirtas - objektyvo fokusavimo greitis. Kuo "didesnė skylė", tuo greičiau ir tiksliau fokusuoja objektyvas. Ir tuo tamsesnėje aplinkoje fokusas negrybauja.
  • bralgis
    bralgis 
      2007.03.20, 12:13, rašė:

    patikejau. krapstau babkes :D

  • Svečias    2007.06.05, 15:36, rašė:
    Dar reiketu nepamirshti, kad shviesesni objektyvai prie tos pachios diafragmos bus ashtresni. T.y. shviesesniam objektyvui idealiam vaizdeliui uzhteks pridaryti skyle iki kokiu f/5.6, o tamsesniam ir f/11 dar bus muilina...
  • Grigas
    Grigas 
      2007.03.20, 18:44, rašė:
    na matai, atsakė tau jau Andriūša, bet aš gyvenimiškai papildysiu...
    Sakykim turi 50/1,4 objektyvą, ISO 1600. Išlaikymas sakykim 1/30 ar 1/60 - visai neblogą nuotrauką dar gausi. Na o koks nors 18-55 3,5-5,6... Jau prie 50mm židinio nuotolio diafragma bus 5,6... T.y. 4 stopų skirtumas... Pailginkim išlaikymą keturiais stopais... Gauname 1/2-1/4 sekudnės - garantuotai sudrebintas, neryškus kadras.
  • bralgis
    bralgis 
      2007.03.22, 13:34, rašė:
    uf, na ir demesingi gi jus naujokams :D aciu. krapstau babkes abiem rankom :)))
  • Svečias    2007.04.30, 10:54, rašė:
    Ačiūūūū :) Pagaliau prašviesėjo akyse :) Gal dar ir koki 300 lt sutaupiau "pradedančiūjų kursams" :)
  • Svečias    2007.08.23, 03:45, rašė:
    esu zalia ant profesonaliu, pusiau profesionaliu fotiku. nusipirkau nikona f 80. kartais man foto gaunasi tiesiog super, o kartais jos tiesiog arba isilieja, arba isvis matosi kad per daug sviesos biski pateko. daugmas supratau esme del visko, bet. pas amn tiek daug tam fotike visokiu nustatymu, kad jau nebesusigaudau kuris yra kuris. gal gali man kas paaiskint kas nusistato ant ISO(TEN NUO 6 IKI 6400 GALIMA.be to kartais ten kampelyje dar rodo DX( bet tik ant 400 ir tik tame kur yra iskart po(tarp) 6400 ir pries6)-ka tai reiskia?
    ir kas nsusistato antCSM(ten kairej pusej galiu turet nuo 1 iki 18, o desinej labai ivairiai. priklauso nuo to kiek kaireje pasirinkau).
    dar norejau suzinot ka reiskia tas bkt ir tie 2 myktukai su+ - ir zaibas + -. be to salia objektyvo yra dar vienas myktukas , nesuprantu niekaip ka jis daro(kairej tai zinau kad objektyvui keist, o desinej nesuprantu. be to dar butu neprosal jai kas paaiskintu kuom skiriasi tos M,A,S,P. ZINAU KAD CIA DAUGOKA AISKINIMO, BET ATLEISKIT MAN NEISMANEI. AS TIK BANDAU SU TUO JUOSTINIU ISMOKT FOTKINT PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!
  • eFoto redaktorius    2007.08.23, 03:55, rašė:
    Čia toks straipsnio komentaras?
    Prisijunk ir klausk forume.
    Nors šiaip geriausia instrukciją perskaityti. Ten lietuviškai viskas paaiškinta.
  • Ineta G
    Ineta G 
      2007.08.24, 02:54, rašė:

    o gal kas zinot kur galeciau gaut lietuviska nikon  f80 instrukcija, jai jau apie tai prakalbome

  • Nelas
    Nelas 
      2007.11.13, 23:18, rašė:
    Veidrodiniuose žiūrint pro vaizdo ieškiklį (prieš fotografavimą) diafragma būna atidaryta iki galo (didžiausia galima objektyvo skylė) nors bus nustatyta F16, paspaudus prie objektyvo esantį antrą mygtuką diafragma nusistatys tokia, kokia buvo 
    nustatyta (F16 ). 
  • Azzunix
    Azzunix 
      2008.02.05, 20:24, rašė:
    Suradau Jusu svetaine tai akiu neatitraukiu nuo kompo kiek galima cia visko išsakityti :) Didelis dėkui visiems :)
  • pewlius
    pewlius 
      2008.05.17, 20:25, rašė:
    Geras straipsnis, tuoj imsiu fotika ir bandymus darysiu. aciu kad dalinates patirtimi :)
  • Zefyra
    Zefyra 
      2008.05.23, 22:22, rašė:
    o kurioj fotiko vietoj reikia ta diafragma ir islaikyma nustatyti???????????? nerandu :"(
  • Lionis
    Lionis 
      2009.12.26, 20:38, rašė:
    Tikrai ir straipsnis ir ypac Grigo papildymas labai geri :) Dekui!
  • Svečias    2009.12.29, 12:19, rašė:
    Sveiki. Komentarai verti milijonu. aciu jums ;)
  • Svečias    2010.01.09, 02:18, rašė:
    tai kuomet diafragma atidaryta labiausiai kai 2,8 ar kai 5,8 ?
  • Svečias    2010.01.14, 21:58, rašė:
    labiausiai kai maziausiai - 2.8

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti