Prie tamsos – daugiau drąsos / repost
2018.08.20  Straipsniai:  FotografavimasŽurnalas FOTO    20 15762
 
„Nikon d700“, „sigma 24-60/2.8“ iso200, 30 s, f8  

Straipsniui jau daug metų, bet fotografavimo principai juk nekinta. Tik kokybė gerėja, net nustačius didelį jautrumą ;)

Šiame straipsnyje pabandysime aptarti, kaip lengvai ir neskausmingai naktį užfiksuoti tai, ką matome patys.

Nuotraukos komentaras: 30 sekundžių yra riba, kada fotografuojant sąlygiškai plačiu kampu, žvaigždės vis dar atrodo kaip taškeliai. Tiesa, jas išdidinus dangaus poslinkis jau matyti.

Ieškokite atramų, įtvirtinkite kūną

Naktį šviesos yra labai mažai, todėl, norint gauti priimtino šviesumo vaizdą, ekspozicija turi būti gerokai ilgesnė nei dieną. Ilgesnė, nei galėtume išlaikyti aparatą rankose jo nesujudindami. Netgi turėdami labai gerai su triukšmu susidorojantį aparatą ir šviesų objektyvą, be atramos fotografuoti naktinėje gatvėje galėsime tik atsižvelgdami į technikos galimybių ribas. Na, o vidutinei mėgėjiškai technikai tokia užduotis išvis neįveikiama. Teks pasitelkti į pagalbą pagrindinį naktinės fotografijos įnagį – stovą. Jis leis fotografuoti su kokiu tik norime išlaikymu. Deja, ne visada galime juo pasinaudoti – kartais kadrą pamatome visai netikėtai, visai nepasiruošę naktinei fotomedžioklei. Pabandykite aparatui rasti atramą – padėkite jį ant suolelio, tvoros ar sienos atbrailos. Jei tokių nėra – atrama gali tapti mūsų pačių kūno dalys. Fotografuojant be stovo procese dalyvauja visa eilė lanksčių sąnarių. Jei nors vienas iš jų sujudės, kadras bus prarastas.
Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Norėdami fotografuoti su kuo ilgesniu išlaikymu, turite kiek įmanoma labiau sumažinti neįtvirtintų sąnarių nuo atramos iki fotoaparato. Atsiremkite alkūnėmis į tvorą, priglauskite jas prie sienos. Jei tokių atramų nėra, sąnarius įtvirtinkite savo kūnu, pvz., priglauskite alkūnes prie liemens. Viena stabiliausių pozų: priklaupkite vienu keliu, o į kitą įremkite rankos, laikančios fotoaparatą, alkūnę. Tuo pat metu fotoaparato vaizdo ieškiklį įremkite į antakį – taip galėsite nesujudindami fotoaparato fotografuoti kelis kartus ilgesniu išlaikymu, nei rekomenduojamu „saugiu“. Pastarąjį lengva apskaičiuoti pagal paprastą formulę: 1/(židinio nuotolis mm) s. Tarkime, jei naudojate 100 mm židinio nuotolį, „saugus“ išlaikymas būtų – 1/100 s.
Nuotraukos komentaras:
Pentax *ist DS“, DA 18-55/3.5-5.6 iso 800, 1/15 s, f4
Nūdienos kontekste „pentax *ist ds“ didelio jautrio galimybės būtų vidutiniškos, juolab, jei po ranka tėra tamsus „kitinukas“. Tačiau tvirtai stovint, kokybiškam kadrui pakanka ir jų.

Pasirūpinkite stovu, naudokite nuotolinį pultą ar laikmačio funkciją

Fotoaparatas užfiksavo uosto žibintų pašvaistę dar galutinai nesutemus.  
Jei vis dėl to pasiryžote įsigyti stovą, jūsų laukia platus pasirinkimas: nuo kišeninių stovelių už keliolika litų iki profesionalams skirtų modelių iš anglies pluošto už keturženkles sumas. Mažiausi ir pigiausi stovai tiks nebent kompaktiniams fotoaparatams, bet jei fotografuojate veidrodinuku, rinkdamiesi stovą būtinai atkreipkite dėmesį į stabilumą. Daugelis pigių modelių jo aiškiai stokoja: juos ištiesus ir pajudinus ranka už viršaus, jaučiamas per didelis laisvumas. Tokie stovai judės nuo vėjo, fotografuojant būtinai teks naudoti nuotolinio valdymo pultą ar užrakto uždelsimo funkciją. Stabilumas ypač svarbus, jei planuojate fotografuoti ilgesnio židinio objektyvu.
Netgi turėdami tvirtą įtaisą (o juolab naudodamiesi kokia nors atrama vietoj jo), rizikuojate sujudinti fotoaparatą tiesiog spausdami užrakto mygtuką. Geriausiai to išvengti padės nuotolinio valdymo pultelis – laidinis ar belaidis. Jei jo nėra, siūlytina pasinaudoti laikmačiu, leidžiančiu atitolinti užrakto suveikimo momentą. Deja, uždelsti nepatogu, jei fotografuojami objektai nėra statiški, jei reikia pagauti geriausią fotografavimo momentą.

Dar keletas patarimų ruošiantis naktinei medžioklei

Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Jei įranga jau paruošta, pabandykime surengti naktinę fotosesiją. Siūlau fotoaparate įjungti RAW režimą – naktį sunku parinkti tikslią ekspoziciją, be to, dėl didelio kontrasto galbūt vėliau norėsite redaguoti tonų kreivę. Galiausiai konvertuodami RAW galėsite geriau kontroliuoti triukšmo slopinimą – dėl ilgo išlaikymo triukšmas neretai pastebimas net esant mažoms ISO reikšmėms. Taip pat rekomenduoju įjungti ilgo išlaikymo triukšmo slopinimo funkciją – nors šiuo režimu daroma antra „juodo kadro“ ekspozicija stipriai sulėtina darbą, tačiau veiksmingai pašalina vadinamuosius karštus taškus, kurių per ilgą ekspoziciją gali susikaupti labai daug (tai priklauso nuo naudojamos technikos). Taip pat nepamirškite nuimti nuo objektyvo apsauginio filtro, ypač jei filtras ne pačios aukščiausios kokybės. Naktį jo sukeliami atspindžiai itin pastebimi.

Fokusavimo ir ekspozicijos nustatymas tamsiu paros metu

Šviesos trūkumas apsunkina tiek fokusavimą, tiek ekspoziciją. Sufokusuoti bus lengviau, jei taikysitės į nedidelius šviesos šaltinius. Naktį eksponometro rodmenys paprastai ne itin patikimi. Tačiau padarę vieną kitą kadrą pajusite, kiek reikėtų taisyti jo rodmenis. Jei naudosite mažiausią ISO, triukšmo lygis nesutrukdys pakoreguoti šviesumo, kai apdorosite vaizdą kompiuteryje (žinoma, jei ekspozicija beveik tiksli). Rimtesnes klaidas pamatysite jau fotoaparato ekranėlyje. Nustatę ISO100 jautrį galite rinktis šiuos orientacinius išlaikymo ir diafragmos derinius:
• Pastatai melsvame dangaus fone – 1/15 s ir F5.6
• Pastatai tamsaus dangaus fone – 4 s ir F5.6
• Pramogų parkai, gatvės – 1/4 s ir F5.6
• Ryškiai apšviesti pastatai – 1/4 s arba 1/15 s ir F4
• Žibinto apšviesti pastatai ir paminklai – 1 s ir F4
• Neoninės iškabos – 1/4 s ir F4
• Šviesos šaltiniai – 1 s ir F5.6
• Eismo „pėdsakai“ – 8 s ir F8
• Fejerverkai, žaibas – 8 s ir F11
Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Reikia paminėti, kad dažnai naktiniai vaizdai fotografuojami dar ne visai sutemus – per vadinamąją „mėlynąją valandą“, kai jau įsižiebia žibintai, bet dangus dar nėra visai juodas. Taip pat įspūdingos naktinės nuotraukos gaunamos po lietaus, kol grindinys šlapias ir atspindi žibintų šviesas.
Nuotraukos komentaras: Šiuolaikinių dslr gebėjimas fotografuoti prietemoje ar naktį
tiesiog pavydėtinas – „Nikon d700“ su paprasčiausiu „penkiasdešimtuku“ galima pyškinti beveik visomis sąlygomis.
Turint tokį derinį, daugiau dėmesio galima skirti fotografuotino momento paieškai ir mažiau galvoti apie ekspoziciją.

Specialios fotografavimo technikos

Jei pirmieji bandymai pavyko, galime išmėginti ir sudėtingesnes naktinio fotografavimo technikas. Pirmiausia pabandykime suderinti naktinę fotografiją su blykstėmis. Šia metodika remiasi daugumos mėgėjiškų fotoaparatų naktinio režimo veikimas. Fotoaparato ekspozicija parenkama tarsi blykstės nenaudotume, blykstė veikia automatiškai. Fotografuojant neautomatinėmis blykstėmis, pagal atstumą iki fotografuojamo objekto (nurodytas lentelėje ant blykstės) parenkame reikiamą diafragmą, o pagal ją – nustatome fotoaparato išlaikymą. Fotografuojant šiuo metodu ilgas fotoaparato išlaikymas leidžia parodyti foną, apšviestą natūralia šviesa, o blykstė apšviečia pirmąjį planą. Pastarasis eksponuojamas labai trumpai, todėl šis metodas tinka ir judantiems objektams – kadre išliks objekto pozicija blykstės švystelėjimo momentu, tačiau tolesnio judėjimo nebus matyti arba bus regimi tik neryškūs šešėliai.
Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Plėtodami šį metodą blykstę galime nuimti nuo fotoaparato. Jei nustatytas pakankamai ilgas išlaikymas – ekspozicijos metu suspėsite net kelis kartus plykstelėti rankoje laikoma blykste ir nukreipti ją į skirtingas kadro vietas. Labai patogi blykstė, veikianti automatiniu režimu (reaguojanti į šviesos daviklį). Blykstę suderiname su ekspozicijai parinkta diafragma ir galime nebegalvoti apie atstumą iki apšviečiamo objekto, blykstės impulso galią. Pritaikę šį metodą gausime sudėtingos apšvietimo sistemos efektą – reikia tik apgalvoti, į kurias kadro vietas verta plykstelėti ir parinkti pakankamai ilgą ekspoziciją. Dirbant šiuo metodu verta atkreipti dėmesį, kur stovime paleisdami blykstę – jei atsidursime tarp fotoaparato ir blykstės apšviečiamų vietų – kadre bus matyti ir fotografo siluetas.

Ekspozicijos metu kelis kartus švietė blykstė. Blykstė buvo nustatyta veikti automatiškai, naudojant joje įmontuotą daviklį.

Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Pentax k10d“, „Sigma 10-20/4.0-5.6“ iso100, 1 s, f8
Ekspozicijos metu buvo sukamas „zoomo“žiedas.

Panašiai fotografuoti galime ir visai be blykstės – pasinaudoję nuolatinės šviesos prožektoriumi. Ilgos ekspozicijos metu galime vedžioti prožektoriaus spindulį ant foto-grafuojamų objektų. Šitaip gausime itin įdomų apšvietimą: žiūrint į kadrą susidarys įspūdis, kad šviesa atsirado tarsi iš niekur, lyg prieštarautų gamtos dėsniams. Dirbant šiuo metodu teks daug eksperimentuoti, nes neįmanoma tiksliai įvertinti ekspozicijos ir apšvietimo.
Paprastas fotoaparatas gali užfiksuoti ir tai, ko plika akimi nepamatysime, – kalbu apie astronominius objektus. Deja, juos fotografuoti nėra paprasta – reikia itin ilgų, kartais net valandomis matuojamų ekspozicijų. Dėl Žemės sukimosi dangaus objektai per tiek laiko nukeliauna nemenką kelią dangaus skliautu. 30 sek. išlaikymo pakanka, kad žvaigždės virstų mažais brūkšneliais.
Leonardo Rimkaus nuotraukos  
Per keletą minučių jos nupiešia gan ilgus pėdsakus – šie pėdsakai patys savaime sukuria įdomų vaizdą, tačiau jei mūsų tikslas – konkretūs dangaus objektai, reikia kompensuoti dangaus sukimąsi. Tam naudojami sudėtingi stovai su dangaus sukimąsi kompensuojančia pavara – tokia sistema kainuoja nemenkus pinigus, kuriuos vargu ar skirs paprastas fotomėgėjas, norėdamas tiesiog pabandyti.
Leonardas Rimkus

Nikon d700“ iso2200, 1/80 s, monoklis f4
Naktinę fotosesiją galima paįvairinti monokliu darytais kadrais. monoklis – objektyvas, turintis tik vieną lęšį (manasis padarytas iš rusiško „Helios 44m“).

Žurnalas FOTO.

Komentarai
Turinys
 • voland
  voland 
    2010.06.27, 11:45, rašė:
  Straipsnis Nikon D700 turetojams , kurie po ,, mėlynosios valandos,, eina miegot. Kaip ten bebūtų - straipsnis vertingas- užskaitau ;)
 • Svečias    2010.06.27, 13:32, rašė:
  Gerai, p. Leonardai. Tiesiai šviesiai pasakyta, kad su muilinėmis prie prasto apšvietimo sunku gauti kokybiškas foto.
 • Leo R.
  Leo R. 
    2010.06.28, 00:27, rašė:
  Tu teisus - su muilinėmis fotografuot išvis neįmanoma :)
 • Misteris
  Misteris 
    2010.06.27, 13:57, rašė:
  gERAS STRAIPSNIUKAS;)
 • Londonietis
  Londonietis 
    2010.06.27, 17:17, rašė:
  neblogas straipsnis, bet as ji papildysiu  pastebejimais is savo patirties:
  Fotoaparatas-- AV arba Manual programa. ISO kuo mazesnis, rekomenduotina - 100. Privaloma paveiksluoti nuo stovo, ir tikrai ne nuo pigiausio, o nuo kokybisko ir sunkesnio (jei per lengvas, galima pasikabinti tase nuo fotiko ant kabliuko- tai neblogai mazins judejima). Jei stipriai vejuota- apie kokybiskas foto galima pamirsti (siek tiek padetu sketis, jei nestipriai vejas is nugaros). Shutter - distancinis (jei jo nera, butinas taimeris 2sek arba jei nera - 10sekundziu). Pageidautina- mirror lock up (pakelti veidrodi), nes mazesnes vibracijos fotografuojant. Diafragma (F reiksme ) - nuo 8 iki 16, galima ir truputi daugiau, ypac jei fotkini ilgesniais islaikymais. Fotikas islaikyma pasirinks pats jei fotografuojama ant AV, jei ant M, - teks paekspermentuoti. Ieskikli uzdengti reikia, nes kai ieskiklis neuzdengtas akimi (fotikas stovi ant stovo), pro ieskikli ieinanti sviesa trukdo eksponometrui, jis pradeda grybauti. Rankinis fokusavimas, nes automatinis paprastai bludija. Pageidautina paveiksluoti i RAW, nes lengvesnes velesnes korekcijos. Rekomenduotina blenda, nes nuo soniniu sviesu daznokai atsiranda zuikiu. Uv filtras kaip ir nereikalingas, nes tai sumazins pagautus atspindzius (ypac zuikius gaudo pigieji filtrai).
  Nakti fotkinant, daznai tenka naudoti kompensacija, tad geriau daryti ne po viena kadra, o tarkim tris su teigiama ir neigiama kompensacija.
  Fotografuojant butina tureti su savimi prozektoriu, nes paprastai jo visada prireikia. Fotiko valdymo mygtukus butina issiaiskinti is anksto. Geriausia eiti fotografuoti ne vienam, nes buna ne taip nuobotu ir kas ypac svarbu - saugiau (rekomenduojamas kresnas vyrukas ;) )
 • Leo R.
  Leo R. 
    2010.06.28, 00:30, rašė:
  Mirror lockup - perdėta. Naktinėje foto jis nieko neduoda - veidrodžio vibracijos trunka daug trumpiau, nei ekspozicija ir nespėja juntamai įtakoti kadro. MLU aktualus, kai išlaikymai iki 1 sekundės - bet naktį jie būna daug ilgesni paprastai.
 • Saulius Sabaitis
  Saulius Sabaitis 
    2010.06.28, 13:37, rašė:
  Dėl MLU tikrai pritariu, nenaudingas jis ilgiems išlaikymams, plius jo naudojimas dažniausiai padeda fotografuojant didelio židinio nuotolio objektyvais. Teko fotografuoti menulis su 1000 mm su papildomu x 1.4 lygtais, tai be mirorr lock up'o neįmanoma išsiversti, o paprastai naktiniai fotografijai tikrai to nereikia.
 • PIKASO
  PIKASO 
    2010.08.31, 11:52, rašė:
  sveiki turiu objektyva 28mm bet ant auto fokus jis nieko nakti nepagauna o ant rankinio fokusu vargiai ka gali gerai sufokusuot tamsoi , kokia patartumet man iseiti
 • Svečias    2011.08.29, 00:28, rašė:
  Susifokusuok su AF ir perjunk i manual, jei tamsu labai ir objektas pakankamai arti, apsisviesk ji, kad galetum sufokusuoti, jei ne su manual fokusuot teks:))
 • Svečias    2010.06.27, 18:17, rašė:
  neblogas straipsnis papilditi zinias :)
 • sergixxx
  sergixxx 
    2010.06.27, 18:20, rašė:
  geras straipsnis papilditi zinias :)
 • inziNerijus
  inziNerijus 
    2010.06.27, 20:14, rašė:
  Gyvenam ir mokomes, aciu uz pamokas! :)
 • Rokas L.
  Rokas L. 
    2010.06.28, 13:21, rašė:
  Pridesiu ir nuo saves. Kazkur skaiciau, kad patartina, jei yra, IS, ji isjungt, nes jei nera vibracijos(juk bus fotografuojama nuo stovo, ar kokios kitos stabilios vietos), tai IS varikliukas ieskos ka stabilizuot ir taip prides papildomos vibracijos.
 • Vitalik
  Vitalik 
    2010.06.28, 17:14, rašė:
  Aha as tai visada IS isjungiu ftografuodamas nakti nes kitaip kadras susigadina del IS .
 • Saulius Sabaitis
  Saulius Sabaitis 
    2010.06.28, 13:47, rašė:
  Straipsnis neblogas tačiau nesutinku kategoriškai su autoriaus nuomone dėl ilgo išlaikymo triukšmų slpoinimo fotoaparate įjungimo. Niekados to nedariau ir niekados to nedarysiu, po valandos ar pus antros išlaikymo daryti dar vieną tokį kadrą?? O kam? Be to kompas tikrai geriau tvarkosi su triukšmais nei fotoaparatas. Pabandyk nors ir 15 min išlaikymus daryti ir poto juodus kadrus po 15 min... Liūdesys. Taip pat siūlau prieš darant "tikrą" pasidaryti tesnius kadrus su didelėmis ISO reikšmėmis ir trumpais išlaikymas tam kad įsitikinti jog išties sukadravote teisingai ir jokie pašaliniai objektai nepatenka į kadrą (tokie kuriuos sunku pastebėti per jieškiklį). Tas pat tinka ir fokuso patikrinimui. Visiem norintiem išmeginti naktinę fotografiją su paprastais kitiniais objektyvais siūlau dienos metu ant objektyvo pasižymėti kurioje vietoje jis yra sufokusuotas į begalybę (prie tam tikrų mm). Taip bus paprasčiau naktį "neprašauti" fokuso. Iš patirties galiu pasakyti kad naktinė fotografija yra išties smagus dalykas, o jei į tai įtraukti ir blykstes... Fantazijai nėra ribū.
 • Leo R.
  Leo R. 
    2010.06.28, 19:50, rašė:
  Na sykį įsitikinau KIEK daug hot pixel'ių prisirenka per naktinę ekspoziciją - tas buvo dar su senąją 6 mpix CCD, naudota pirmojoje įperkamų dslr kartoje. Ilgų išlaikymų NR juos LABAI efektyviai šalina. Toliau neeksperimentuoju - laikau tą funkciją įjungtą.
 • Saulius Sabaitis
  Saulius Sabaitis 
    2010.06.29, 14:44, rašė:
  Na ant mano 400d po pusantros val išlaikymo žiemą naktį buvo kokie 5 išdegę pixeliai. Ant kompo juos užtruko kokias 2 min išnaikinti. Ant fotiko reiktų dar pusantros val :)
 • Leo R.
  Leo R. 
    2010.06.29, 18:37, rašė:
  Na reiks pabandyt iš naujo kada su CMOS. Su CCD karštų pikselių po kelių minučių ekspozicijos ant minimalaus ISO buvo šimtai.
 • myntonas
  myntonas 
    2010.06.29, 00:36, rašė:
  Ekspozicijų papildymui (kažkur radau internete). Jeigu saulėtą dieną ekspozicija 15 ev, tai nakties gatvė galėtų būti  2 ev, pilno mėnulio apšvietimas -5ev , o  -15 - vien tik žvaigdžių apšvietimas (atitinka ISO100, f1, 9 valandos - TAMSA ... )
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2010.06.30, 16:44, rašė:
  Kalbant apie ekspozicijos nustatymą, reiktų paminėt, kad naktį 8 s (ar >)  ir F11 kombinacija naudinga ne tik gaudant žaibus ir fejerverkus, bet ir kad gaut gražius žiburiukus - žvaigždutes nuo žibintų ir kitų koncentruotos šviesos šaltinių, esančių kadre. Tada tam nereikia jokių papildomų "star" filtrų

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti