Palapinė daiktams fotografuoti
2010.04.10  Straipsniai:  FotografavimasŽurnalas FOTO    26 18634
 
Saulius Pakrijauskas

Šis pasakojimas iš mūsų dirbtuvėlės turėtų pagelbėti visiems fotografijos mėgėjams, norintiems fotografuoti produktus. Visa įranga, kurią naudojome – savadarbė. Kaip pasigaminti funkcionalią apšvietimo sistemą, rašėme praeitame numeryje. Na, o likusius komponentus pasigaminsime dabar. Nustebsite, kaip greitai ir pigiai galima įsirengti visai neblogą vietelę daiktams fotografuoti.

Įprastai įvairių gaminių kataloguose matomas tolygus bešešėlis apšvietimas ir baltas fonas. Tačiau jeigu padėsite kokį niekutį ant balto popieriaus lapo ir žybtelėsite į jį integruota blykste, rezultatas greičiausiai nenudžiugins. Ypač bjauriai atrodo šešėliai, atkartojantys daikto kontūrus, ir blykstės atspindžiai.
Tolygiam nedidelių daiktų apšvietimui naudojamos šviesą sklaidančios dėžės (angl. lightbox). Turint omenyje jų atliekamas funkcijas, šios dėžės yra ganėtinai brangios, nors jų veikimo principas labai paprastas. Tai tiesiog lempomis arba blykstėmis apšviestos baltos matinės medžiagos dėžės, kurios šviesą paskirsto tolygiai, ir dėžėje nufotografuotas objektas atrodo besąs tobulai baltame fone ir be šešėlio. Tokias dėžes taip pat galima naudoti ir nejudrių objektų makrofotografjai.
Reikėtų dar paminėti, kad šviesos dėžės gali būti dviejų tipų: sklaidančios išorinę šviesą arba vidinę. Pirmuoju atveju dėžė yra apšviečiama iš išorės keliomis lempomis arba blykstėmis ir pro jos šonus į vidų patenkanti šviesa išsklaidoma. Antruoju atveju lempos talpinamos pačioje dėžėje arba šalia jos ir šviesa objektą apšviečia atsispindėdama nuo vidinių dėžės sienelių.
Kaip suprantate, tokį daiktą pasidaryti namų sąlygomis tikrai nesudėtinga. Išradingi mėgėjai prigalvoja neįtikėtiniausių variacijų. Mes pateiksime du variantus, vienam prireiks kartoninės dėžės ir kelių popieriaus lapų, o antrajam... taburetės ir paklodės. Taip pat ir dviejų ar trijų šviestuvų, pavyzdžiui, stalinių lempų. Mūsų dirbtuvėlėje buvo naudojami halogeniniai lauko šviestuvai, tačiau nuo stalinių lempų jie skiriasi tik galia.

Kartoninės šviesą sklai- dančios dėžės gamybai reikalingos priemonės.  
Konstruojame

Pirmoji konstrukcija, sudėtingesnioji, gaminama iš kartoninės dėžės. Darome dėžę, sklaidančią iš išorės patenkančią šviesą.

Medžiagų pasirinkimas
Kadangi turime du šviestuvus, nusprendėme padaryti dėžę su dviem sklaidančiomis sienelėmis. Pritaikėme paprastą kartoninę dėžę. Kadangi dėžės skerspjūvis stačiakampis, turėjome išspręsti dilemą, kurie šonai bus „šviečiantys“. Nutarėme rinktis didesniuosius šonus, visgi šviesos srautas turėtų būti kuo didesnis. Šviesos sklaidymui galima naudoti įvairias medžiagas – medvilnę, šilką, daržo plėvelę. Tačiau nusprendėme išbandyti paprasčiausią priemonę, kurios yra kiekvienuose namuose – A4 formato popieriaus lapus.

Pjauname ir klijuojame
Didesniuose dėžės šonuose išpjovėme po skylę, apytikriai pusantro A4 formato lapo dydžio. Pjovėme maždaug 7 cm atstumu nuo krašto, kad dėžė išliktų tvirta, t. y. palikdami pakankamai „mėsos“.
Lapus, kad jie uždengtų visą skylę, suklijavome paprastais pieštukiniais popieriaus klijais. Taip pat prie vienos sienelės priklijavome ir pačius lapus, tačiau likome nepatenkinti – lapai nuo klijų drėgmės šiek tiek susigarankščiavo. Todėl prie antrosios sienelės klijavome remonto darbams skirta apsaugine popierine juosta.
Dėžės viršuje išpjovėme kiek mažesnį keturkampį ir vieną jo kraštą priklijavome lipnia juosta – taip padarėme dureles. Jos praverčia fotografuojant iš viršaus, o kartais ir papildomam apšvietimui. Beje, jei kompozicijoje yra deganti žvakė, pro dureles išeina kylantis karštis, tad sumažėja tikimybė savo šviesos dėžę sudeginti.
Patarimas dešiniarankiams: pradedame pjauti iš dešinės į kairę!  
Išpjauti langai šviesai sklaidyti.  
Dviejų klijavimo metodų bandymas: dešinėje popierius priklijuotas klijais, o kairėje – remontui skirta apsaugine popierine juo  

Pjaudami pastebėjome galbūt kai kuriems ir savaime suprantamą reiškinį. Jei esate dešiniarankis, pirmiausiai pjaukite dešiniąją keturkampio kraštinę. Jei išpjausite tris kraštines taip, kad paskutinė liks dešinioji, keturkampis įkris į vidų ir nebus į ką atremti liniuotės. Fonui įtiesėme išlenktą A3 formato lapą ir prilipdėme prie galinės dėžės sienelės.
Beje, prireikus dėžę sulankstyti labai paprasta – jos nugarėlę iš keturių atvartų paprasčiausiai atidarome ir dėžė susiploja į kartono lakštą, kurį galima užkišti kad ir už pianino. Vietos tikrai daug neužims.
Štai taip šviesa patenka į šviesos dėžę ir joje pasklinda.  
Štai taip šviesa patenka į šviesos dėžę ir joje pasklinda.Alaus skardinė labai „įnoringa“. Jos paviršiuje pernelyg išryškėja šoniniai šviečiantys langai.  

Bandome!

Ką gi, tiek ir tėra tos šviesdėžės gamybos. Laikas pastatyti iš šonų šviestuvus ir bandyti fotografuoti.
Rezultatus galima įvertinti kaip sėkmingus. Tiesa, po kelių bandymų paaiškėjo, kad išlenktas fono-pagrindo lapas neturi būti pernelyg giliai, kitaip pateks už šoninių skylių kraštų ir šonuose gali atsirasti šešėliuotų zonų. Taip pat visgi derėtų visą dėžės vidų išklijuoti baltu popieriumi, nes likęs rudo kartono plotas suteikia nuotraukoms kiek rausvą atspalvį. Tiesa, jis lengvai panaikinamas atliekant baltojo balanso korekcijas.
Deja, ši dėžė nėra tobula blizgantiems daiktams fotografuoti. Alaus skardinės paviršiuje šoniniai langai matomi taip aiškiai, kad gadina vaizdą. Čia labiau padėtų šviesą iš vidaus atspindinti dėžė.
Mažiau blizgūs daiktai šviesos dėžėje apšviečiami puikiai, šešėliai minimalūs.  
Durelės dėžės viršuje. Iš juodos lipnios juostelės padaryta rankenėlė, kad dureles būtų patogu varstyti.  Vaizdelis iš viršaus pro dureles.  Kai nėra dėžės ir laiko...
Jei namuos nėra dėžės, taburetė jums padės!  
Deja, kartais panašaus įrenginio konstravimui taip pat gali nebūti nei laiko, nei medžiagų. O nufotografuoti reikia „čia ir dabar“. Tuomet tiks paprasčiausia taburetė arba kėdė ir balta medvilninė paklodė. Guldome taburetę ant šono, priklijuojame prie apačios A3 formato lapą, apklojame paklode, apšviečiam iš išorės dviem trim lempomis ir turime paprastą ir efektyvią šviesos dėžę. Beje, kai kuriais atvejais net ir geresnę už aprašytąją kartoninę – bandymas su alaus skardine parodė, kad atspindžių kur kas mažiau ir šviesa išsklaidoma geriau. Natūralu, čia šviesai sklaidyti išnaudojamas didesnis paviršius.
Slepiam objektą po balta paklode ir bandom dar kartą, gal bus geriau? Šviestuvus pakėlėme taip, kad jie apšviestų ir šonines, i  
Kėdės variantas: „Įnoringoji“ alaus skardinė apšviesta vis dar ne- tobulai, tačiau priekabiams pretekstų jau mažiau.  


Tiesiogiai lempomis apšviestas plėšrūnas. Šešėliai gana „minkšti“, tačiau šviestuvai per- nelyg atsispindi ant blizgaus pavirši  

Iš taburetės ir paklodės padaryta šviesos palapinė šviesą skirsto visai neblogai. Bjaurių blizgesių taip pat neliko. Šitam pap  

Kiti variantai

Jei panaršysite internete, rasite dar krūvas kitų sprendimų. Pavyzdžiui, šviesą iš vidaus atspindinčią dėžę galima pasigaminti iš putplasčio. Kažkur forumuose teko matyti įdomią sulankstomos šviesos dėžės, pagamintos iš parduotuvėje „Jysk“ įsigyto tinklinio skalbinių krepšio, schemą. Krepšio šonai buvo apsiūti balta medžiaga – štai jums labai kompaktiškai sulankstomas gaminys. Blizgiems produktams fotografuoti taip pat naudojamos palapinės iš paklodžių, daromos kūgio formos, su fotoaparatu viršuje – taip medžiaga geriau krenta ir lengviau išlaikyti jos formą. Dar naudojamos plastikinės matinės arba skaidrios dėžės. Skaidrių dėžių paviršius pašiaušiamas švitriniu popieriumi, kad pasidarytų matinis ir sklaidytų šviesą.
Dėžę gali prireikti tobulinti fotografuojant permatomus, pavyzdžiui, stiklinius daiktus. Jiems net ir šviesos sklaidymas nelabai padeda, trūksta dar kažko. Tas kažkas gali būti šviesa iš apačios, t. y. objektą galima guldyti ant šviesą sklaidančio paviršiaus ir apačioje pastatyti šviestuvą. Taip ir paviršius, ir daiktas yra peršviečiami, tačiau ant stiklinio objekto nelieka atspindžių, o jo permatomumas puikiai išryškinamas.
Apšvietimui taip pat naudojami patys įvairiausi šviestuvai
– stalinės lempos, skardiniai refektoriai su liuminescencinėmis lemputėmis, halogeniniai šviestuvai ir netgi diodiniai dviračių prožektoriai. Ribojantis veiksnys yra tik vienas – jūsų fantazija...

Žurnalas FOTO.


Komentarai
Turinys
 • Netingiu
  Netingiu 
    2010.04.10, 10:10 rašė:
  Geras dalykas vis žadu pasidaryt, bet taip ir neprisiruošiu ;(
 • EliteFoto
  EliteFoto 
    vertino: Gerai, 2010.04.10, 11:36 rašė:
  Pagal tamstos nick'ą ir (ne)veiksmus - nesueina galai :)))
  O straipsnis geras, viskas aiškiai pateikta.
 • Netingiu
  Netingiu 
    2010.04.10, 11:44 rašė:
  Kad atsiranda vis kitų darbų :) O šiaip žinai, būna, kad visiškai priešingybė būni tam, kuo dediesi :)
 • kaimynasss13
  kaimynasss13 
    vertino: Gerai, 2010.04.10, 11:43 rašė:
  www.efoto.lt/node/91502#comment-1454189
  cia jai tingi gaminti nueini ir nusiperki nieko nesiskirie nuo cgi.ebay.ie/32-80CM-PHOTO-STUDIO-BOX-LIGHT-CUBE-TENT-4-BACKD...
  o kainavo 3eurai
 • Evaldas.
  Evaldas. 
    2010.04.10, 12:09 rašė:
  O kur pirkai tą skalbinių maišą? Nes kiek žiūrėjau Maximose arba Jysk, tai visi arba permatomi ar tinkliniai.
 • kaimynasss13
  kaimynasss13 
    vertino: Gerai, 2010.04.10, 12:26 rašė:
  na kaip cia pasakius.ne lietuvoje.
 • VitalijusL
  VitalijusL 
    2010.04.10, 13:31 rašė:
  Pirmas dalykas, norint gerai fotografuoti produktus - išmesti tą palapinę.
  Be jos kur kas geriau kontroliuojama šviesa. Ir įdėtose fotografijose fonas labai toli nuo balto.
 • Artiom Istuganov
  Artiom Istuganov 
    2010.04.11, 17:30 rašė:
  Meluoti yra negrazu.
 • VitalijusL
  VitalijusL 
    2010.04.11, 18:58 rašė:
  Be abejo. Todėl visada vengiu tai daryti.
 • Artiom Istuganov
  Artiom Istuganov 
    2010.04.11, 20:01 rašė:
  As manau, kad jus stipriai meluojat.
 • Gintas
  Gintas 
    2010.04.11, 21:27 rašė:
  Žiūrint kaip pasižiūrėsi. Pagal lietuvišką fotomokyklą, tai taip, meluoja, bet pagal komercinį still life'o fotografavimą, tai bent vienas žmogus teisingai mąsto :)
 • Artiom Istuganov
  Artiom Istuganov 
    2010.04.11, 22:46 rašė:
  Paprastai paziuresi. Yra uzduotis, yra irankiai, kurie padeda igyvendinti uzduoti.
 • VitalijusL
  VitalijusL 
    2010.04.12, 11:52 rašė:
  *  
  Pridedu pvz. Kažkada ant greitųjų pasižaidžiau. Viso padaryta 13 kadrų su šiuo modeliuku, daryta JPG'u, nuotrauka visiškai be post-procesinimo. Naudota baltas popieriaus lapas fonui ir du softboxai. Kokybė nekokia, nes fotografavau be stovo, ant greitųjų viską. Rezultatą palyginti galite kiekvienas pagal save.
  Kad nenaudoti palapinių ne mano sumanymas. Daugelis fotografų, gyvenančių iš stockinės fotografijos, sutartinai pataria jų nenaudoti. O ar jas naudoti kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Prievartos nėra ir būti negali.
 • 5
  5 
    2010.04.10, 13:42 rašė:
  Triukas su kede labai išradingas.
  Nenorėčiau būti senas perdyla bambeklis lietuvis, bet "baltas fonas" dažniausiai būna baltas, o ne pilkas ar pilkšvai melsvas. Kadangi tam, kam dažniausiai naudojamos šios nuotraukos, reikalingas būtent baltas fonas.
 • Kav
  Kav 
    2010.04.10, 15:56 rašė:
  Na hm, pabandziau pats pasidaryt. Tada pabandziau tiesiog ant sienos balta lapa kaip fona prisidet ir nufotkint halogenus i lubas atstates.. Isvada: jei lubos nera arenos aukscio, normalus kambarys, nereik zaist su jokiom dezem. Mano nuomone.
 • Dante
  Dante 
  nesiseka
    2010.04.10, 22:55 rašė:
  Priminkit man kasnors kita savaite i pm, galesiu brukstelt straipsneli trumpa paprasta su fotkem jei netingesiu, kokia as pasidares sviesdeze isardoma kompaktiska :). apsvietimas irgi hologenais, labai super tarnauja bent man :).

  p.s tokia sviesdeze tures nemazai parazitines sviesos panasios i ruda, nes viduj sklaidos sviesa ir atsimusa nuo rudu kartoiniu sienu, taip kad norint tikrai labai gero apsvietimo patarciau visa deze isklijuot baltai ;)
 • Deme
  Deme 
    2010.04.21, 09:21 rašė:
  Kokie halogenai stovi ? kokio galingumo ?
 • Domaso
  Domaso 
    2010.04.12, 08:13 rašė:
  Na, naudingas straipsniukas, bet aš pažiūrėjau eBay, kad sulankstomą (patogesnę) šviesdėžę galima nusipirkti už 30-40 Lt, tai manau net neverta užsiimti gaminimu :)
 • Lutcus
  Lutcus 
    2010.04.12, 08:58 rašė:
  30-40Lt? :D tai siuskis ir cia pardavinek :D :D 16+5 yra 21svaras..taigi be 70-80Lt jo neparsisiusi is Ebay. kalbu apei didesnius nei 50x50 boxus. beje turiu 100x100 light boxus  5 spalvu du naujus.. ka domina PM
 • jungleboy77
  jungleboy77 
    2010.04.20, 00:11 rašė:

  aciu reiks pabandyti

  "plapine"

 • Vytautas J.
  Vytautas J. 
    2010.07.29, 19:36 rašė:
  Nenoriu kurt naujos temos, tad klausiu čia.
  Gal kas gali parekomenduot kokią medžiagą naudot lightboxe, kad vietoj šešėlio matytųsi daikto atspindys?

  Įsivaizduoju kažkokį baltą stiklą, bet reikėtų, kad ta medžiaga būtų lanksti. Gal turite kokių idėjų?
 • Svečias    2010.09.16, 14:19 rašė:
  kažkur užsienio puslapyje mačiau, kad šiam efektui naudojo baltą organinį stiklą sulenktą apverstos u raides forma.
 • zeroo
  zeroo 
    2011.08.17, 11:23 rašė:
  galima panaudoti pati paprasciausia stikla arba buna pirkti tu klijuojamu pleveliu kur reklamas gamina yra permatomos popierius baltas ir ant jo skaidri plevele
 • Lulė
  Lulė 
    2010.09.03, 17:44 rašė:
  Kai čia fotografavo, nenaudojo blykstės?
 • Svečias    2011.03.02, 01:23 rašė:
  jo su blykste klausimas taiklus
 • Tiga
  Tiga 
    2012.09.05, 10:01 rašė:
  Kokios lempos buvo naudojamos? Kur LT ju galima nusipirkti?

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti