Viduržiemio siužetai: ką ir kaip fotografuojame
2012.12.05  Straipsniai:  FotografavimasŽurnalas FOTO    10 15550
 
Marius: Linksmų!   Komentarai [35]
Bendri fotografavimo žiemą niuansai gerai žinomi patyrusiems fotografams. Apsirenkite šiltai ir patogiai. Turėkite atsarginių akumuliatorių, laikykite juos šiltai kišenėse. Lauke nepūskite į objektyvą, o jei fotografuojate žiūrėdami pro fotoaparato akutę, stenkitės ne taip intensyviai kvėpuoti. Naudokite blendę, ypač kai sninga. Grįžę namo, fotoaparatą kurį laiką laikykite jo dėkle ar maišelyje, kad neprisirinktų drėgmės į fotoaparato vidų. Na, ir panašiai. Tačiau, be bendrų patarimų ir žinių, yra ir konkrečios situacijos, žanrai, turintys savų niuansų. Pagaliau sulaukę tikros snieguotos žiemos galime išsamiau aptarti šaltuoju sezonu fotografuojamus siužetus.

Peizažas

Žiemos peizažai puikiai tinka tingiems fotografams. Na, tiems, kurie tingi keltis labai anksti. Saulė pateka vėlai, o „auksinės valandos“ tęsiasi ilgiau, nes saulė ilgiau rieda pažeme nei vasarą. Jei kadre dominuoja sniegas, jis atspindi labai daug šviesos ir fotoaparato eksponometras „sukvailioja“. Kai fotografuojate automatiniu ar pusiau automatiniu režimu, nuotraukos išeina pilkos ir niūrios. Pailginkite ekspoziciją vienu–dviem žingsniais ir vėl pabandykite. Geriausių rezultatų pasieksite naudodami rankinį režimą.
Daiva: Pusnynuos nykštukai miega..   FOTOISTORIJA [23]
 
Fotografuota Austrijoje, slidinėjant ankstų rytą po smarkios pūgos. „Nikon D50“, objektyvas „Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR DX“. 18 mm, F9, 1/320 sek. Naudotas poliarizacinis filtras. Nuotrauka beveik neredaguota, tik šiek tiek padidintas kontrastas. Daivos Kurbedienės nuotr.

Žiemą verta naudotis poliarizuojančiu filtru. Jis padeda sumažinti blizgesį ir sušvelnina kartais per didelį vaizdo kontrastą. Jeigu esate juostelės gerbėjas, pasistatykite trikojį ir naudodami tamsinantį filtrą ilginkite ekspoziciją. Taip juostelė bus „prisodrinta“ ir nuotraukos atrodys kontrastingesnės ir ryškesnės. Skaitmeniniai jutikliai veikia kiek kitaip, jų išlaikymo ir ekspozicijos santykis yra tolygus.
Būtinai naudokite blendę, nes daugybė blizgančio sniego gali sukelti saulės zuikučius, net jei saulės ir visai nėra. Žiemą dangus dažnai būna pilkas. Jį galite pabandyti „paspalvinti“ spalvotu gradientiniu filtru. Taip paįvairinsite nuotrauką ir labiau atskirsite dangų nuo peizažo. Monotoniškas žiemos peizažas gali gundyti fotografuoti nespalvotai. Tik neužmirškite, kad pavienių spalvotų objektų įtraukimas į kompoziciją gali pridėti labai svarų akcentą. Kai sninga, ilginkite išlaikymą, krentančios snaigės nubrėš linijas, pabrėšite jų judesį.
Domo Lukausko nuotr.  

Šiemet uostamiestyje žiemos kol kas nematėme, teko derintis prie oro sąlygų. Planuodami šį sumanymą specialiai nesiruošėme, tiesiog su modeliu perkalbėjome, kad abu norime šmaikščios žiemiškos fotosesijos. Manau, tokia mums ir pavyko. Žiema – puikus metas kitokioms nuotraukoms. Kitais metų laikais stengiamės išnaudoti saulės šviesą, o štai žiemą turime dar ir sniegą. Fotografuota su „Nikon D5000“ ir 85 mm „Sigma“ objektyvu. ISO 500, 1/350 sek., F2.8. Nuotrauka buvo šiek tiek pakoreguota kompiuteriu. Norėjosi įtaigiau perteikti šaltą nuotaiką, todėl pasirinkome šaltą, melsvą atspalvį. Domo Lukausko nuotr.

Portretas

Dar vienas svarbus dalykas žiemą, be sniego, yra šaltis. Todėl būtina pasirūpinti modelių gerove, t. y. šiluma. Jeigu leisite modeliams sušalti, tai prifotografuosite krūvą elniukų Rudolfų su raudonomis nosimis (na, žinote tą amerikietišką kalėdinę dainelę „Rudolpf the Red-Nosed Reindeer“?).
Taigi, svarbiausia iš anksto suplanuoti, kokius portretus fotografuosite, apsižiūrėti vietą ir sugalvoti siužetus. Pasiruošę kvieskite modelius į lauką ir fotografuokite ilgai nedelsdami. Taip žmonės nesušals ir nosys bei skruostai nespės paraudonuoti. Fotografuodami žmones netoli jų namų problemų neturėsite, bet, fotosesiją surengę kur nors užmiestyje, pasirūpinkite, kad netoliese stovėtų prišildytas automobilis. Pasiimkite termosą karštos arbatos. Alkoholiu geriau nesišildyti, nes vėl gali iškilti Rudolfo problema.
Giedrą dieną portretus gali būti sudėtinga fotografuoti dėl aštrios saulės šviesos ir blizgančio sniego. Kadangi sniegas atspindi daugiau šviesos fotoaparato eksponometras dažnai klaidingai paskaičiuoja ekspoziciją ir vaizdas gaunasi per tamsus. Kad taip nenutiktų, pasinaudokite ekspokorekcijos funkcija ir kadro eksponavimo laiką pailginkite vienu-dviem žingsneliais (+1,+2) O kad veidai šviesaus sniego fone neatrodytų tamsūs naudokite užpildančiąją blykstę. Jei galite, pasinaudokite rankiniu eksponometru arba pilkąja kortele.
Jei fotografuosite saulei esant už nugaros, būtinai pasirūpinkite geru užpildančiu apšvietimu. Nefotografuokite, kai saulė šviečia tiesiai į veidus (tas galioja ir kitais metų laikais), nes žmonės bus prisimerkę, o veidai gali atrodyti nenatūraliai. Geriausia šiek tiek iš šono krintanti šviesa. Fotografuodami apsiniaukusią dieną ir naudodami užpildančiąją blykstę, galite ant jos uždėti švelniai melsvą filtrą. Taip sulyginsite melsvai pilkšvą aplinkos šviesą su blykstės šviesa ir modeliai „neišsišoks“ iš aplinkos. Darykite nespalvotas nuotraukas, ypač jei nėra šviežiai prisnigta ir sniegas murzinas.

Romanas K: sateen   Komentarai [20]
Tai buvo planuota žiemos fotosesija. Jai ruošėmės iš anksto, važinėjome po Vilniaus apylinkes ir ieškojome tinkamos vietos. Ją radome kažkur prie pamiškėje esančios sodybos. Šalia stovėjo šildomas automobilis, kur modelis galėjo sušilti ir persirenginėti. Taigi, šaltis jokių nepatogumų nesudarė. Fotografuota su „Canon EOS55D“ ir 100 mm „fiksu“. ISO 50, F2.8, 1/200 sek. Nuotrauka lengvai paredaguota, šiek tiek paderintos spalvos. Fotografas Romanas Kozlovas, modelis – Skaistė.

Patarimas
Fotografuojantiems portretus žiemą patarčiau daugiau dėmesio skirti pasiruošimui. Fotografus šildo entuziazmas, o štai modeliui ilgai ištverti šaltyje gana sunku. Kad fotosesija nesibaigtų peršalimu ar blogomis emocijomis, visas detales reikia suplanuoti iš anksto, papasakoti modeliui, ką ir kaip daryti, pasirūpinti karšta arbata.


Jolantos Karpavičienės nuotr.  
Prieš pat Kalėdas Klaipėdoje pirmą kartą pasnigo, susidarė šerkšnas ant medžių... Kilo noras įamžinti šiuos vaizdus. Nuotraukoje mano dukra Laura. Prieš išeinant iš namų ji pati pasidarė blyškų, bet „storą“ fotografinį makiažą. O mano pagrindinis reikalavimas buvo tas, kad ji nežiūrėtų į fotoaparato objektyvą, o įsivaizduotų, kad yra viena miške, nes tai trumpa klaipėdietiška žiemiška diena... Greit neliks sniego, pūstels jūros vėjai, sulinguos medžių šakos ir šerkšnas nubyrės... Gaila grožio, kuris toks trumpalaikis... Štai su tokiomis mintimis buvo užfiksuota ši akimirka. Kadrų buvo padaryta daug, bet kiekvienas skirtingas – žvilgsnis, nuotaika, apšerkšnijusios šakos, pozos, viskas vis kitaip. Su kiekvienu užrakto spragtelėjimu kadrai kito nenuspėjama ir iš anksto neplanuota linkme, bet taip, kad nuotraukose atsispindėtų pasigėrėjimas trumpu žiemišku grožiu, taip pat ir gailestis, supratimas, žinojimas, kad jis greitai dings. Deja, ne viskas išėjo taip, kaip norėjosi. Spalvotas variantas pasirodė netikęs, nes išryškėjo makiažo trūkumas – pernelyg baltas kaklas palyginti su veidu, kaip, deja, dažnokai pasitaiko. Taigi, nuotrauką teko paredaguoti. Pasitelkiau RGB kanalus, pritaikiau kelis spalvinius filtrus, naudojau kaukę („Mask“) „išdegusioms“ ir nepakankamai eksponuotoms vietoms atkurti. Fotografuota „Canon EOS5500D“ fotoaparatu ir „Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II VC LD Aspherical [IF]“ objektyvu. ISO 640, F5, 1/60 sek. Jolantos Karpavičienės nuotr.

Patarimas
Labiausiai norėčiau patarti fotografuojamam modeliui – nebijokite sušalti, sušlapti plaukų, leiskite sniegui atlikti žaviausią darbą. Tegu jis byra, tegu krenta ant jūsų, išliekite visas emocijas – džiaugsmą, šiurpulį, klyksmą ar nebylų pasigėrėjimą jo prisilietimu.
Jolanta Karpavičienė

Gyvūnai

Ruošiantis fotografuoti laukinius gyvūnus (tiek žiemą, tiek kitu metu) pats geriausias informacijos šaltinis – medžioklės vadovėliai. Juose daug informacijos apie gyvūnų įpročius, būdingą elgesį įvairiu metų laiku, sekimo ir viliojimo būdus. Skirtumas tik tas, kad vietoj šautuvo imate fotoaparatą ir galingą teleobjektyvą.
Žiema – puikus metas prisivilioti laukinius paukščius. Jei norite fotografuoti kažką daugiau nei zylutes lesyklėlėje, pasirinkite nuolatinę vietą miške, kur kasdien atneštumėte kokio nors lesalo. Per kelias dienas paukščiai įpras tą vietą lankyti, o jūs galėsite imtis jų „medžioklės“. Miške lesyklas aplanko ne tik zylės, bet ir geniai, kėkštai, žaliukės, kikiliai bei kiti Lietuvoje žiemojantys paukščiai.

anava: Draugiškai...   Komentarai [38]
anava: Dabar tau - galas!!!   Komentarai [49]
anava: Peštynės   Komentarai [59]

Namuose turiu lesyklą, kurią juokais vadinu restoranu. Deja, balkono langai plastikiniai, neturiu, prie ko tvirtinti, todėl ji – tik plastikinis kibirėlis. Bet lankytojų labai daug – didžiųjų ir mėlynųjų zylių, žvirblių, sniegenų, žaliukių, svilikų, alksninukų… Natūralu, jog vyksta kova už būvį, o man smalsu tai stebėti ir fotografuoti. Būna tikrai įdomių situacijų. Kad ir šios kovingos akimirkos. Fotoaparatas – „Canon PowerShot S5 IS“. ISO 80-ISO 200, F3.5, 1/125-1/320 sek. Vilijos nuotr.

Patarimas
Turėdama laisvo laiko mėgstu stebėti, kas vyksta lesykloje… pro vaizdo ieškiklį (šypsosi autorė). Kartais pavyksta šį tą įdomaus užfiksuoti. Tokių kadrų iš anksto nesuplanuosi, tai atsitiktinumas. Fotografuodama paukščius stengiuosi sulaukti, kad apšvietimas būtų tinkamas, sufokusuoju į spėjamą veiksmo centro vietą ir… laukiu. Paskui jau reikalinga tik žaibiška užrakto mygtuko paspaudimo reakcija.
Vilija

 
Tirlikas: Žiemos pramogos-1   Komentarai [72]
Nuotrauka gauta einant pro šalį, be režisavimo ir dubliavimų. Diena saulėta, bet pagrindiniai veikėjai buvo šešėlyje. Įprastai „Nikon D300“ aparatui nustatau neigiamą eksponavimo korekciją (–0,7), o čia nustačiau +0,33, nes fonas buvo labai šviesus. Fotografuota su „Nikon D300“ ir „Sigma DG 120-400mm 1:4,5-5,6 APO“ objektyvu (filtras nenaudotas). ISO 400, F8, 1/250 sek. Vėliau vaizdas apdorotas „Photoshop“ programa. Nukirpti nereikalingi pakraščiai, pašviesintos ir pakeistos spalvos, nes fonas buvo beveik rudas ir „pjovėsi“ su mėlyna sniego spalva. Tam padariau pagrindinio sluoksnio kopiją, su „Lasso“ apibrėžiau reikalingą vaizdo gabalą (atskirai foną, atskirai sniego sritį) ir jį apdorojau su „Levels“ įrankiu. Paskui perėjimams užglaistyti naudojau suliejimo filtrą (Blur>Gaussian Blur). Sujungiau sluoksnius. Algio Tirliko nuotr.

Sportas

Fotografuoti slidininkus ir snieglentininkus yra ir smagu, ir rizikinga. Tad visų pirma pasirūpinkite fotoaparato apsauga nuo sniego arba įsigykite darganai atsparų modelį (iš pigesnių – „Pentax K-5“, šiek tiek brangesnių – „Sony SLT-A77“). Tada pasirinkite fotografavimui saugią vietą ir nesipainiokite sportininkams po kojomis. Geriau iš anksto susitarkite bent su vienu iš jų, kuris sutiktų papozuoti ir pakartoti šuolius ar sukelti sniego šleifus. Jei turite, pasiimkite pavyzdinių nuotraukų ir pažadėkite keletą būsimų kadrų kaip atlygį už pozavimą. Atsitiktinių sportininkų gaudymas dažnai garantuoja prastus rezultatus.
Kaip visada žiemą, ekspozicija gali būti trikdanti. Jeigu diena giedra, nustatykite fotoaparate taškinį matavimą ir nukreipkite į mėlyną dangų, toliau nuo saulės. Užfiksuokite šį matavimą ir taip fotografuokite. Jei apsiniaukę, pusiau automatiniam režimui pailginkite ekspoziciją dviem žingsniais ir bus gerai.
Pasiimkite kelis objektyvus – plačiakampį (kartais labai tinka ir „žuviaakis“) ir vidutinio nuotolio kintamojo židinio teleobjektyvą (pvz., 70–200 mm). Kaip atskaitos tašką veiksmo „užšaldymui“ naudokite 1/1000 s išlaikymą, galite fotografuoti išlaikymo prioritetu arba rankiniu režimu – kuris jums labiau tinka.
Vienos iš įspūdingiausių žiemos sporto akimirkų – šuoliai. Gulkitės ant žemės su plačiakampiu objektyvu kuo arčiau šuolio vietos ir fotografuokite iš apačios. Jei sportininkas pakils ir vos dešimt centimetrų, iš tokio kampo šuolis atrodys gana įspūdingai. Be to, fotografuodami iš apačios „apvalysite“ nuotrauką nuo medžių ir kitų aplinkinių objektų, liks tik dangaus fonas, kuris neblaškys dėmesio.
Žygimantas Panda: *** (Paprastai slidininkų nemėgstu, bet tokie visai k...)   Komentarai [5]
Jei susiradote sportininką, kuris sutiks kelis kartus kartoti šuolius, rekomenduotina išjungti automatinį fokusavimą ir „nusitaikyti“ į tą vietą, kur sportininkas bus šuolio metu. Kol sportininkas ruošis naujam šuoliui, peržiūrėkite nuotraukas, įvertinkite apšvietimą ir kompoziciją bei susiplanuokite kitą bandymą.
Dar vienas įspūdingas dalykas – per pusnis lekiantys ir sniego debesis keliantys sportininkai. Raskite tokią vietą, kur paprastai tie debesys sukeliami. Galite fotografuoti ir iš toliau, naudodami teleobjektyvą. Norint įamžinti sukeltus sniego šleifus, verta fotografuoti prieš saulę – kontražūrinis sniego debesies apšvietimas atrodys fantastiškai.
Paieškokite keistų rakursų – tiesiai iš viršaus, pro slidininko kojas ar panašiai. Fotografuokite sportininkus su ryškia apranga ir įranga. Būtinai išbandykite ir judesio sekimą. Fotografuokite iš toliau su teleobjektyvu ir, tarkim, 1/15 sek. išlaikymu, fotoaparatu sekite lekiantį sportininką. Aplinka susilies judesyje, sportininkas išliks ryškus ir aiškus.
Rengdami straipsnį pakalbinome ir snieglentininkų fotografą Žygimantą Vaičaitį. Pamėgęs šį ekstremalų fotografijos žanrą Žygimantas nuolat tobulina savo fotografavimo techniką. Jo nuotraukose galima stebėti snieglentininkų skrydį skirtingais laiko momentais. Gražiausios akimirkos paprastai užfiksuojamos kalnuose, kur daug saulės ir žiemos sporto mėgėjų. Bet jei nepatingėsite, judesio fotografiją galite išbandyti ir kieme su draugais, ypač jei pažįstate vieną kitą ekstremalą. Kaip padaryti tokias nuotraukas toliau pasakoja pats Žygimantas.
Žygimanto Vaičaičio nuotraukos.

Žygimantas Panda: *** (Frontside noseslide triukas ant turėklo šalia mo...)   Komentarai [10]
Skraidantys snieglentininkai


Kadangi dažniausiai serijomis fotografuojama kalnuose, kur paprastai labai saulėta, fotografavimo sąlygos yra gana geros. Kad šuolininkas tikrai būtų ryškumo zonoje, diafragmą pakanka sumažinti iki F8 ar net F5.6. Geriausia fotografuoti su kuo daugiau kadrų per sekundę galinčiais užfiksuoti fotoaparatais, tai ypač svarbu, kai atliekami itin dideli (ilgi) šuoliai. Mažesniems pakaktų ir 4–5 kadrų/sek. (pavyzdžiui, „Nikon D90“). Serijinėms fotografijoms tinka beveik visi objektyvai, tik būtina, kad nuotraukoje matytųsi ir tramplinas, ir visa šuolininko (slidininko, snieglentininko) skrydžio eiga. Galima fotografuoti ir iš arti, ir iš toli, tiek su plačiakampiu (pavyzdžiui, 12 mm), tiek su kintamojo židinio nuotolio teleobjektyvu (pavyzdžiui, 70–200 mm ar panašiu).
Venkite objekto artėjimo tiesiai link objektyvo, geriau fotografuokite iš šono arba įstrižai. Pastaruoju atveju stenkitės, kad pasirinktoje judėjimo trajektorijoje fiksuojamas objektas „nepersidengtų“ su savo „klonais“ kituose serijos kadruose – nesusispaustų vienoje vietoje. Taip pat reiktų būti atsargesniems fotografuojant plačiakampiais objektyvais, nes, atsistojus per arti, ore besisukdamas šuolininkas gali užkliudyti jus ir jūsų techniką. Fotografuojant paprastai naudojamas stovas. Galima išsiversti ir be jo, bet vėliau tektų daugiau padirbėti su vaizdo redagavimo programa.
Nuotraukas sujungti visai nesunku. Yra įvairių būdų, daug pavyzdžių galima rasti ir internete. Fotografuojant su „žuviaakiu“, kadrai sujungiami gana greitai ir lengvai. Pavyzdžiui, atidarome nuotrauką, kur šuolininkas yra šuolio viduryje ir lipdome prie jo kitus kadrus. Tam nukopijuojamas reikalingas sluoksnis ir uždedamas ant pagrindinės nuotraukos, tada daroma sluoksnio kaukė („layer mask“) ir su gradiento įrankiu nuspalvinama juoda spalva – sluoksnis išnyksta ir matoma tik pagrindinė nuotrauka. Tada pasirinkus pieštuką („brush“) ir nustačius baltą spalvą atidengiama sluoksnio dalis su snieglentininku/slidininku. Jei atidengiama per daug, vėl pasirenkama juoda spalva ir nereikalingos vietos nuspalvinamos („paslepiamos“). Kai jau yra 2 snieglentininkai/slidininkai, klijuojami kiti, kartojant tą pačią veiksmų seką – sluoksnis–kaukė–gradientas–pieštukas, ir jei reikia, pakeičiama sluoksnio pozicija, kad būtų atkartojamas tikslus šuolis. Dažniausiai fotografuoti nebūna sunku, sunkiau būna snieglentininkams/slidininkams iki galo atlikti visą triuką. To nepadarius kurti seriją nėra prasmės. Na, nebent mokymosi tikslais.

Laimonas Ciūnys: Mėnesienos šešėlyje   Komentarai [120]
Naktis

Tik žiemą naktis prasideda vidurdienį. Tik žiemą nakties metu žemė šviesesnė už dangų. Kai virš miesto plaukia lengvi debesys, važiuokite kur nors toliau už jo ir ieškokite gerų kadrų fantastinei naktinei žiemos fotografijai. Nuo sniego atsispindi daug šviesos, o apsiniaukęs dangus miestuose dėl natrio lempų būna ryškiai oranžinis. Nuotraukose jis gali atrodyti šviesus kaip dieną. Jei plaukia debesys – fotografuokite ilgais, 10–20 minučių išlaikymais ir gausite nuostabų, ruožuotą dangų. Fotografuokite ir gamyklas su ilgais, nutįsusiais dūmais virš kaminų.
Nepamirškite, kad jei naktis giedra, atšąla kur kas smarkiau nei debesuotą naktį. Į naktinę „medžioklę“ ruoškitės ypač atsakingai, pasirūpinkite visomis apsaugos nuo šalčio priemonėmis. Fotografuojant šaltyje fotoaparato elektrinėje ir elektroninėje dalyse įvyksta du esminiai pokyčiai. Vienas blogas, kitas geras. Blogasis – tai smarkiai sumažėjęs akumuliatorių efektyvumas. Jei įprastai kur nors eitumėte su vienu akumuliatoriumi, toje pačioje situacijoje šaltą žiemos naktį geriau turėti kelis atsarginius. Geroji naujiena yra ta, kad dėl šalčio ženkliai sumažėja pašalinių elektroninių trikdžių ir šiluminio triukšmo. Todėl fotografuojant ilgesniais išlaikymais ar aukštesniu ISO nuotraukos šaltyje gaunamos „švaresnės“. Tiek CCD, tiek CMOS jutikliai kur kas mažiau „triukšmauja“ šaltyje.
Fotografuodami naktį pusiau automatiniu režimu nustatykite neigiamą 1–2 žingsnių ekspozicijos korekciją. Juk nenorite, kad jūsų nuotraukos atrodytų, lyg darytos dieną, kad ir naudojant keistą apšvietimą? Palikite jose vietos tamsai. Kai sninga, bėkite į gatvę ir fotografuokite pro žibintus skrendančias snaiges – tai vienos iš gražiausių nuotraukų, kurias galima sukurti žiemos vakarais.
Staring at the Sun: gudzia nakti.   Komentarai [57]
Staring at the Sun.  gudzia nakti.


Sniegas

Be abejo, žiemą sniegas yra pagrindinis fotografuojamas siužetas. Perteikti sniego grožį nuotraukose ne visada pavyksta, ypač pradedantiems fotografams. Kaip jau kelis kartus minėta, fotografuojant sniegą dėl jo šviesumo būtina nustatyti teigiamą 1–2 žingsnių ekspozicijos korekciją. Tada sniegas neatrodys tamsus ir pilkas.
Ypatingą nuotaiką fotografuojant sniego vaizdus suteikia saulėtekis ir saulėlydis. Giedru oru geltona saulės šviesa kontrastuoja su melsvu sniego atspalviu. Komponuodami skirtingų atspalvių tonus galite išgauti nepaprastų efektų, kurie kitu metų laiku neįmanomi.
Sekite orų prognozę ir laukite kritulių. Jei norite gražiai pavaizduoti krentantį sniegą, rinkitės tamsų foną – pastato sieną, juodą automobilį ar dar ką nors, kas gerai kontrastuotų su baltu sniegu. Fotografuokite per 3–5 metrus nuo tamsaus fono – taip nuotraukoje užfiksuosite nemažai snaigių, bet ne per daug, taigi nuotrauka atrodys tvarkinga.
Krentantį sniegą, kaip ir lietų, galite bandyti fotografuoti ilgesniu išlaikymu, pradėdami, tarkim, nuo 1/20 sek. Šiuo atveju snaigės brėš brūkšnius, taip galėsite perteikti jų judėjimą. Pasinaudokite ir blykste. Nuo krentančių snaigių atsispindėjusi šviesa sukurs blizgučių efektą. Jei fotografuojate žmones, pabandykite juos fotografuoti žarstančius sniegą priešais saulę, tik nepamirškite naudoti užpildančios blykstės šviesos.
Gaudykite snaiges ir darykite fantastiškas makrofotografijas. Jei gaudysite snaiges ant popieriaus ar audinio, pirmiausia pabūkite su jais lauke – ką tik iš kambario išneštas popieriaus lapas jas labai greitai ištirpdo. Taip pat užsimeskite ant nosies šaliką, kad nekvėptelėtumėte į fotografuojamą snaigę.

anava: Medvilnė. Lietuviška.   Komentarai [48]
Šis šerkšnas „augo“ visą savaitę. Buvo nepaprastai gražu, tad nieko nelaukdama išsiruošiau į fotomedžioklę. Ieškojau, ant kokių augalų ar daiktų šerkšnas įdomiausiai ir išraiškingiausiai atrodo. Nemažai prifotografavau tą dieną, džiaugiuosi, kad tas trapus, trumpalaikis grožis liko bent nuotraukose, kurias ir pačiai patinka pažiūrėti, ir kitiems parodyti – juk tai teikia džiaugsmo. Nuotraukoje matyti, kaip pasipuošė šerkšnu augalas kenkėjas – Sosnovskio barštis. Fotoaparatas – „Canon PowerShot S5 IS“, jokių filtrų. ISO 80, F4, 1/800 sek. Vilijos nuotr.

Patarimas
Be galo mėgstu fotografuoti žiemą. Eksperimentuoju, ieškau, bandau tinkamai išnaudoti apšvietimą ir kontrastą dangaus fone. Fotografuoju tą patį objektą įvairiais rakursais, ieškodama geriausio ir išraiškingiausio varianto. Man patinka „švarus“, detalių neperkrautas vaizdas, geriausiai atspindintis fotografuojamo reiškinio esmę. Būkite išradingi.

 
dainius777: Ramybė   Komentarai [14]
Nuotrauka daryta 2011 m. sausio 13 d. rytą Vilniuje pro dangoraižio langą žiūrint žemyn į gatvę, ant kurios šaligatvio auga medžiai ir stovi suoliukai. Pro šį langą esu padaręs įvairių nuotraukų įvairiais metų laikais – likimas buvo dovanojęs galimybę matyti ir fiksuoti vaizdus iš labai fotogeniško Vilniaus taško. Tą rytą buvo gražiai pasnigę, mažai praeivių. Deja, apniukę, trūko šviesos. Bet iš tiesų buvo ramybė. Fotografuota „Canon PowerShot SX200 IS“ fotoaparatu. ISO 250, F5, 1/40 sek. Kadangi originali nuotrauka buvo tamsoka, ją teko šiek tiek pašviesinti ir padidinti kontrastą. Dainiaus Dirgėlos nuotr.

Patarimas
Sniegas – sudėtinga materija fotografavimui: peršviestas „išdega“, tamsinant atsiranda nepageidaujamų šešėlių. Pačiam sau prieš metus buvusioje situacijoje dabar patarčiau paeksperimentuoti su įvairesniais rankiniais nustatymais, išbandyti skirtingus diafragmos, išlaikymo ir jautrumo derinius.
Dainius Dirgėla

Straipsnio autorius: Saulius Pakrijauskas

Komentarai
Turinys
 • GiKu
  GiKu 
    2012.12.05, 17:32, rašė:
  tiesiog aukso puodas! labai labai dekui uz tikrai isamia info... manau kaip sezono pradzioje si medziaga bus greitai suvirskinta :)
 • maripal
  maripal 
    2012.12.05, 23:58, rašė:
  Ačiū autoriui už puikias pamokas....
 • Aivaras K
  Aivaras K 
    2012.12.06, 00:37, rašė:
  Labai vertingi patarimai, man kaip pradedančiajam tikrai labai  pravers žiemos fotografijoje.:)
 • Nikonistas
  Nikonistas 
    2012.12.06, 16:55, rašė:
  Tik nesupratau dėl viduržiemio. Jis tik bus, kitais metais, jeigu nebus pasaulio pabaigos.
 • Meshkis
  Meshkis 
    2012.12.06, 20:33, rašė:
  Nu super... Ačiū.
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2012.12.07, 07:46, rašė:
  Labai gerai ir laiku :) Čia daugiau įdomesnioji, kūrybinė pusė. Siūlyčiau pačioj apačioj pateikt dar ir nuorodas į ankstesnius straipsnius ir diskusijas apie "kaip fotografuoti žiemos metu", t.y. apie techninę to proceso pusę - išvengsime bent keleto sezoniškai pasikartojančių klausimų šia tema forume (ten vis tiek bus atsakymas "naudokis paieškable" :))).
  Susigėdau ir pats suradau :)) www.efoto.lt/fotografavimas/fotografavimas_ziema
  www.efoto.lt/forumas/fotografavimas_ziema
  www.efoto.lt/forumas/fotografavimas_saltyje
  www.efoto.lt/forumas/kaip_isvengti_kondensato
  www.efoto.lt/forumas/ar_neuzsals_fotoapratas
  www.efoto.lt/forumas/fotografavimas_ziema_
  www.efoto.lt/forumas/rupesteliai_del_salcio
  www.efoto.lt/forumas/fotografavimas_per_salcius ir kt. panašios temos.
  Beje, paukščiams žiema taip pat sunkus metas www.efoto.lt/fotografavimas/kas_lankose_jusu_lesykloje...
 • MonRay
  MonRay 
    2012.12.24, 12:04, rašė:
  Na va perskaiciau visus nuorodytus straipsnius, bet atsakymo i man rupima klausima neradau... Noreciau suzinoti kaip nakti fotografuojant mieste dangu kadruose gauti juoda? Ar reiktu naudoti kazkokius filtrus, jei taip tai gal kas kokiu patart galetu, tinkanciu Canon veidrodukui? Aciukas
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2012.12.26, 11:51, rašė:
  Tereikėjo atidžiau skaityt ;) Cituoju: "Fotografuodami naktį pusiau automatiniu režimu nustatykite neigiamą 1–2 žingsnių ekspozicijos korekciją. Juk nenorite, kad jūsų nuotraukos atrodytų, lyg darytos dieną, kad ir naudojant keistą apšvietimą?" Nors gražiausi naktiniai kadrai gaunasi tada, kai dangus dar nevisai sutemęs, jei nori absoliučiai juodo ir dar, kad nuo ilgo išlaikymo būtų šviesos šaltiniai su žvaigždutėm, palauk, kol pilnai sutems ir priverk diafragmą iki f.11. Juodam dangui gaut ekspokorekciją naudočiau kaip minimum minus 2, gal net iki -3. Ir atmink - prie ilgo išlaikymo arti esantys dideli šviesos šaltiniai, nukreipti į aparatą, gadins kadrą, nebent būtent pagal juos bus nustatoma ekspozicija ir jie aktyviai dalyvauja kompozicijoje.
 • MonRay
  MonRay 
    2012.12.26, 13:02, rašė:
  aiskutis aciu :)
 • Silvestra
  Silvestra 
    2013.01.30, 22:21, rašė:
  Ačiū

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti