Panoraminis „pinhole"
2008.12.12  Straipsniai:  FotografijaFotografavimasŽurnalas FOTO    14 11722
 
Fotoaparatas  

Darbelis savaitgaliui - pasigaminkime panoraminį fotoaparatą!
Reikės: storo kartono, klijų, lipnios juostos, juodų dažų, varžto, skardinės, įrankių ir .. aišku juostos.
Objektyvą irgi pasigaminsim ;)




Nenusakomai keistas užsiėmimas tas fotografavimas... Vieniems norisi gyventi su fotoaparatu (nesupraskite tiesiogiai), kitiems reikia gerų „stiklų" ir kitokių „fotožaisliukų", dar yra ir negalinčių išsiversti be juostos. Panašius įgeidžius akimoju pakursto „pigusis" „Ebėjus" ir kelios specializuotos fotoreikmenų parduotuvės Lietuvoje ar giminės Amerikoje. Na, o ši mūsų rubrika tradiciškai skiriama labiausiai užsispyrusiems entuziastams, kuriems visuomet niežti nagai pasigaminti kokį nors fotografuojantį aparatą. Paprasčiausia, žinoma, iš degtukų dėžutės sukonstruoti „pinhole" kamerą. Bet dabar ruduo (artėja žiema), peizažų ir kitų gamtos motyvų fotografavimo metas, tad siūlau išbandyti kiek sudėtingesnio „pinhole" fotoaparato gamybą. Pastarajam reikia 120 tipo (60 mm pločio) juostos, o gaunamas kadras siekia 60x180 mm. Dar šis aparatas ypatingas tuo, kad negatyvas (kaip ir įprastose panoraminėse kamerose) yra išgaubtas puslankiu. Suintrigavo toks formatas? Tada kibkime į darbą!

Autoriaus nuotr.  
Autoriaus nuotr.






Reikalingos priemonės:

  • braižymo, matavimo priemonės;
  • aštrus specialus peilis popieriui pjauti (laužomomis geležtėmis);
  • 6 mm diametro grąžtas medžiui gręžti (toks geriau tinka kartonui nei metalo grąžtai);
  • šlifavimo mašinėlė ar dildė;
  • plona adata;
  • smulkiagrūdis šlifavimo popierius (grūdėtumas apie 1500-2000);
  • keli stori pilko kartono lakštai;
  • Priemonės  
    momentiniai klijai;
  • juoda lipni juosta (apie 50 mm pločio);
  • juodi matiniai aerozoliniai dažai;
  • kanceliarinė gumelė;
  • 6 mm varžtas (kilputė), veržlė ir poveržlė;
  • gaiviųjų gėrimų skardinė.

Jei norėsite pasigaminti „rimtesnę" kamerą:
  • santechninis flanšas (didelė metalinė poveržlė vamzdžiams suveržti);
  • automobilinis glaistas;
  • spyruoklytė;
  • keletas dalių iš nenaudojamo fotoaparato.

Panoraminės „pinhole" kameros struktūrinė schema.  
Panoraminės „pinhole" kameros struktūrinė schema.






1) Pirmiausia reikia sugalvoti, kokio kadro norėsit, nes 60x180 mm formatas nėra konstanta, tačiau atsižvelgiant į 120 tipo juostos ilgį reikia racionaliai suskaičiuoti išeigą. Visas tokios juostos ilgis yra 800 mm, tad galima sukonstruoti fotoaparatą, darantį 60x800 mm kadrą. Įmanomi kiti tokio paties pločio kadrų variantai: 2 vnt. - 400 mm, 3 vnt. - 260 mm, 4 vnt. - 200 mm, 5 vnt. - 160 mm, 6 vnt. - 130 mm. Pavyzdyje konstruojama keturių kadrų sistema, tačiau atsižvelgiant į galimus juostos sukimo netikslumus, kadras sutrumpintas iki 180 mm.

Brėžiame puslankius  
2) Antras etapas - skaičiavimas ir braižymas. Pagal pateiktą brėžinį apskaičiavus matmenis galima pagaminti fotoaparatus ir kitokio dydžio kadrams bei kitokiems židinio nuotoliams. Tik reikia nepamiršti, kad, norint gauti geometriškai tikslų vaizdą, reikia išlaikyti vienodą atstumą nuo objektyvo iki juostos. Jeigu skirsis atstumas nuo juostos iki „pinhole" skylutės kadro viduryje ir kraštuose, bus ne toks tolygus krintančios šviesos kiekis ir keisis fotografuojamų daiktų mastelis. Pavyzdyje židinio nuotolis yra 85 mm. Tad visi skaičiavimai bus atliekami remiantis šiuo dydžiu. Pirmiausia ant storo kartono (apie 3 mm) nubrėžiame du puslankius, kurių spindulys yra 85 mm (brėž. 3), po to dar du puslankius apie milimetrą didesnius (brėž. 1). Kuo mažesnį skirtumą darysite, tuo sunkiau bus prakišti juostą, tačiau sumažės atsitiktinio apšvietimo tikimybė. Tada nubrėžiame 72 mm pločio (juostos būgnelio aukštis 66 mm plius du viršutiniams dangteliams naudojamo kartono storiai) ir apie 300 mm ilgio juostą ant plonesnio kartono (apie 1,5 mm) nugarėlei (brėž. 2).

Išpjauname puslankius  
3) Imame aštrų popieriaus pjaustymo peilį ir pradedame pjauti reikiamas detales. Nesistenkite kartono nurėžti vienu ypu. Norint detales išpjauti tiksliai ir nesusižalojus, reikia tą patį pjūvį kartoti keletą kartų, švelniai spaudžiant. Peilį stenkitės laikyti statmenai kartono plokštumai, nevartydami į šonus. Vidinių dangtelių (brėž. 3, spindulys 85 mm) plotį sumažiname iki 79 mm (atimamas priekinio dvigubo dangtelio storis) tam, kad nepasikeistų atstumas iki skylutės, viršutinį dangtelį siauriname trimis milimetrais, nes antras papildomo dangtelio sluoksnis jau dedamas tarp viršutinių dangtelių. Po to vidinių dangtelių kampuose pagal juostos būgnelį nubrėžiame apskritimus ir juos išpjauname.

Brėžiame apskritimus pagal būgnelį  
Išpjauname pagal būgnelį  













4) Suklijuojame išorinį dangtelį su vidiniu. Klijuojame tiksliai, stebime, kad liktų vietos juostai. Klijuoti patogu momentiniais klijais. Jie įsigeria giliai į kartoną ir greitai kietėja. Suklijavę dangtelius, prie jų lenkiame nugarėlę. Lenkdami nugarėlę iš karto tepame klijais. Priklijavę abu dangtelius, dėl didesnio standumo siūles pakartotinai patepame. Suklijavus pagrindinę korpuso dalį, klijuojamas priekinis dangtelis (brėž. 4). Jam reikės kelių kartono gabalėlių - 72x176 mm ir 66x170 mm. Tikslius dydžius pjaukite tik suklijavę pagrindinę korpuso dalį, stengdamiesi palikti kuo mažesnius plyšius, nes pro juos gali būti apšviesta juosta. Abu dangtelius lygiuojame per centrą ir suklijuojame. Dabar viduryje reikia išpjauti skylę, platėjančią į vidinę pusę. Skylė turi būti tokio dydžio, kad nekliudytų projektuojamam vaizdui (brėž. 8).
Prie puslankio klijuojam nugarėlę  
Pakartotonai klijuojame sutvirtinimui  
Suklijuotas pagrindinias karkasas  








Artėja dažymo etapas, tačiau prieš pradėdami dažyti iš plono kartono išpjauname apsaugines sieneles (brėž. 5). Jos saugos ant būgno susuktą juostą nuo apšvietimo. Dabar šias sieneles ir vidinius kameros paviršius išdažome juodais matiniais dažais. Dažams išdžiūvus, priklijuojame ir apsaugines sieneles. Klijavimas baigtas.
Vidų išhpuršhkiame juodais dažais  
Išpurkšta  
Klijuojame apsaugines sieneles  
Klijuojame apsaugines sieneles  
Su apsauginėm sienelėm  
















5) Pagrindiniame korpuse reikės padaryti tris 6 mm diametro skylutes. Dvi iš jų bus reikalingos kadro pradžiai ir pabaigai nustatyti, o trečioji - juostos sukimo mechanizmui įstatyti. Kadro ribų nustatymo skylutes reikia daryti ties apsauginių sienelių ir nugarėlės susikirtimo vieta. Sukimo mechanizmo skylutė daroma vieno iš juostos būgnelių (brėž. 6) centre. Padėtį korpuse reikia pasirinkti arba apačioje kairėje, arba viršuje dešinėje, žiūrint iš priekinio dangtelio pusės į kameros vidų. Taip parinkti reikia todėl, kad sukimo mechanizmas suktųsi pagal laikrodžio rodyklę.
Matuojama vieta indikacinei skylutei  
Skylutė juostos sukimo mechanizmui  













6) Padarius skylutes, galima surinkti priekinio dangtelio uždarymo sistemą. Vienas dangtelio kraštas plačia juoda lipnia juosta priklijuojamas prie korpuso (atliks lanksto funkciją), o kitame krašte, vienas prie dangtelio, kitas prie korpuso, klijuojami du kartoniniai „kabliukai", kurie tarpusavyje fiksuojami kanceliarine gumele. Gumelę nuėmus, galima atidengti dangtelį ir pakeisti juostą.

Užklijuojam lankstą  
Kartoninis kabliukas  
Užrakinimas  








7) Dabar eilė juostos sukimo mechanizmui. Mums pasisekė, nes praktiškai visų firmų juostų būgneliai galuose turi apie 5,5 mm diametro ir 10 mm gylio skylutę, į kurią puikiai telpa 6 mm varžtas, net iš anksto nepadarius sriegio. Tiesa, skylutės šonuose dar yra paplatėjimai, tačiau mums jų neprireiks. Sukimo mechanizmui galima naudoti bet kokį 6 mm varžtą, tačiau ranka sukti patogiau, jei varžto galvutė yra su „sparneliais" arba jei naudojame kilputę su sriegiu. Mechanizmas daromas taip: pirmiausia ant parinkto varžto užsukama 6 mm veržlė ir uždedama poveržlė, tada pamatuojamas ir atpjaunamas reikiamas varžto sriegio ilgis (10 mm plius dangtelio storis), varžto galas dilde šiek tiek pasmailinamas, kad būtų lengviau įsukti. Štai ir viskas.
Mechanizmo sukimo varžtas  
Prasukimo mechanizmo varžtas  












8) Liko sukonstruoti optinę sistemą ir užraktą. Paprasčiausias užraktas - juodos lipnios juostos gabalėlis, kurį ekspozicijos pradžioje nuimame nuo skylutės, o po ekspozicijos vėl priklijuojame. „Rimtesnį" užraktą galima sukonstruoti iš gabalėlio skardinės, spyruoklytės ir mechaninio nuotolinio paleidimo laido, su jo prisukimo mazgu, išimtu iš nenaudojamo fotoaparato. Tiesa, čia tik teorinis pasvarstymas, nes mintis kilo žurnalui beveik keliaujant į spaustuvę (vėliau svetainėje pasistengsime pateikti užrakto gamybos procesą iliustruojančias nuotraukas ir konkrečius patarimus, ką ir kaip daryti). Mechanizmas turėtų atrodyti taip: iš skardinės padaroma siaura juostelė (plokštelė) ir viename jos gale išgręžiama maža skylutė, kad ta plokštelė galėtų sukiotis. Tas pats plokštelės galas, per vidurį plokštelę įkirpus iki pusės, užlenkiamas kampu, kad būtų galima ją paspausti (pasukti). Po to plokštelė plonu varžteliu, įkištu pro skylutę, tvirtinama prie priekinio dangtelio taip, kad uždengtų optinės sistemos „pinhole" skylutę. Taip pat prie priekinio dangtelio tvirtiname paleidimo laido prisukimo mazgą. Jį reikia tvirtinti taip, kad laidas paspaustų juostelę žemyn, o iš karto po laidu tvirtiname spyruoklytę, kuri po ekspozicijos automatiškai grąžins plokštelę į pradinę padėtį, t. y. vėl bus uždengiama „pinhole" skylutė.

9) Galima apsieiti ir be kameros tvirtinimo mazgo, bet tuomet kamerą paprasčiausiai reikės ant kažko pastatyti ir ramstyti po ranka pakliūvančiais daiktais. O gal taip ir įdomiau? Jei vis dėlto sumanytumėt konstruoti tvirtinimo mazgą, prireiks santechninio flanšo, didelės veržlės ar storos ir sunkios metalinės plokštelės su skyle viduryje. Papildomas svoris reikalingas tam, kad kamera būtų stabilesnė, o skylė viduryje - kad į ją automobiliniu glaistu galima būtų įklijuoti kameros tvirtinimo sriegį, išimtą iš nenaudojamo aparato. Įklijavus sriegį, visą modulį reikia priklijuoti prie kameros pagrindo.

Kerpam skardinės gabaliuką  
10) Paskutinė detalė -skylutė šviesai patekti (brėž. 7). Jai padaryti reikės gabalėlio skardinės, adatos ir švitro. Pirmiausia atsikerpame tokį gabalėlį, kuris visiškai dengtų priekinio dangtelio skylę (brėž. 8). Tada viduryje plona adata praduriame mažą skylutę ir švitriniu popieriumi pašaliname kitoje pusėje atsiradusias šerpetas. Darbas, atrodytų, paprastas, bet iš tikrųjų yra kruopštus ir sudėtingas. Pagal „pinhole" kamerų skaičiuokles optimalus skylutės diametras 85 mm židinio kamerai yra 0,389 mm, tačiau aišku kaip dieną, kad be aukštųjų technologijų su adata tokio tikslumo nepasieksime... Neturint tokios plonos adatos (įprastinės būna apie 0,7 mm), reikia arba adatą paploninti švitru, arba plokštelę durti tik pačia adatos viršūnėle (smaigaliu). Jei pavyktų skylutę padaryti panašią į reikalaujamą, tokios kameros diafragmos skaičius F būtų apie 219. Pagaminus plokštelę su skylute, šią detalę lipnia juosta priklijuojame priekinio dangtelio centre.
Darom skylutę  
Nušveičiam užvartą  















Rezultatas!  
Su įstatytais būgneliais  

 11) Paskutinis etapas - juostos įdėjimas ir fotografavimas. Atidengę varstomą kameros priekinį dangtelį, popierinį juostos pagrindą įkišame į tą kameros pusę, kurioje nėra sukimo mechanizmo, ir traukiam per visą kadro ilgį. Ištrauktą popieriaus galą kitoje pusėje užvyniojame ant tuščio būgnelio. Prieš tai būgnelio gale pasidarome sriegį juostos sukimo „rankenėlei", t. y. dar neįdėję būgnelio paprasčiausiai įsukame ir vėl išsukame sukimo mechanizmo varžtą. Įdėję būgnelį su užvyniotu popieriumi, vėl įsukame sukimo mechanizmo varžtą ir užfiksuojame dangtelį gumele. Uždengę dangtelį ir žiūrėdami pro antrąją (pagal juostos judėjimo kryptį) juostos padėties stebėjimo skylutę, sukame juostą tol, kol pamatome juostos pradžios indikatorių, atspausdintą ant išorinės popieriaus pusės. Tai reiškia, kad jau galima fotografuoti. Kad tiksliau atsuktume antrąjį kadrą, pirmoje skylutėje rašikliu ant juostos apsauginio popieriaus padėkite žymę. O dabar - pirmyn į laukus miškus prieš pasirodant sniegui ieškot paskutinių ūkanotų panoramų!

Gintas Kavoliūnas.  Žurnalas FOTO

Plačiau apie pinhole fotografiją: www.efoto.lt/apie_fototechnika/pinhole_fotografija_fotoapara...
Pinhole nuotraukos: www.efoto.lt/nuotrauka/pinhole

Autoriaus nuotr.  
Autoriaus nuotr.




Komentarai
Turinys
  • tadophoto
    tadophoto 
      2008.12.13, 17:17, rašė:
    puikus straipsniukas ;)
  • spitfire
    spitfire 
      2008.12.13, 17:50, rašė:
    va cia tai suprantu straipsnis.
  • kenny
    kenny 
      2008.12.13, 18:00, rašė:
    afigienai!!!!!!!ačiū už puikų straipsnį.
  • Justas779
    Justas779 
      2008.12.13, 20:17, rašė:
    Visalaik norejau suzinot kaip darytis panoraminius pinhole. Aciu uz gera straipsniuka.
  • Čilas
    Čilas 
      2008.12.13, 20:20, rašė:
    Reikia pameginti, ti va ta juosta sunku bus gaut :) dekui
  • NEBOISIA
    NEBOISIA 
      2008.12.18, 15:57, rašė:
     Nemoku su tokiais dalykais krapštytis tai keičiu  kas gali padaryt tokį fotiką i T400cn juosteles ( terminai pasibaige, bet visą laik šaldytuve guli)
  • andrus
    andrus 
      2008.12.13, 22:21, rašė:
    o jeigu pabandyčiau pasigamint 35mm juostai, gautūsi kažin?
  • eFoto redaktorius    2008.12.13, 23:05, rašė:
    Aišku. Man iškart toks klausimas sukos: o kam ta plati juosta?
    Tik matavimus atitinkamai sumažinti reikėtų. Paklaida leistina didelė :)

  • Ineta G
    Ineta G 
      2008.12.30, 19:11, rašė:
    saunus straipsniukas, reiks isbandyt. zinau ir ne viena vieciuke kur galiu gaut juostu kokiu tik sirduze geidzia. speju lt kiek sunkiau, ten net ir su profesionaliom juostom biskiuka problematiska.
  • tommix
    tommix 
      2009.02.02, 03:46, rašė:
    Nu busiu nepopuliarus, ebt tiek vargo del tokiu foto!!?? Matomai zmone sneturi ka veikti. Tokia nuotrauka nei ant sienos nepakabinsi a nei kazkam durnam neparodysi.. Norit autentiskumo-pirkit sena karine technika.. :)

    Bet straipsnis labai tvarkingai padarytas, net pavyzdingai :)
  • tuzis
    tuzis 
      2009.02.23, 17:47, rašė:
    na cia tai super:}
  • zenza
    zenza 
      2009.04.01, 10:13, rašė:
    Mindaugo tilto nuotraukoje rakordo žymėjimas per kadro ribų nustatymo skylutes apsišvietė? Baltojo tilto panoramoje to nebėra, tai spėju problema ištaisyta. reiktų ir straipsnį pakoreguoti atitinkamai. išlaikymas juk labai ilgas, gali ne tik kadro numeris atsispausti, bet ir viską apšviesti. o straipsnis tikrai geras, ypač dėl iliustracijų.
  • senelis gi
    senelis gi 
      2011.10.20, 18:46, rašė:
    Retokai užsuku, tai tik daba parašysiu iš kur ten skaičiukai:)
    plačios juostos turi blogą savybę, kai silpnai iįempus ją vynioji, juosta į priimančią špulią susisuka per silpnai, su tarpeliais... del to šviesa praeina pro tarpelius ir apšviečia jau išimtą juostą iš fotiko, pro kadro žiūrejimo skyles neprašviečia.
  • MariusDo
    MariusDo 
      2010.10.31, 15:54, rašė:
    Gal kas galit pasakyt pačio būgno matmenis. Tai yra plotį, bei viršaus (būgno) skersmenį? Kalba aisq eina apie 120 tipo juosteles.

fotobites.lt grąžina 30% išlaidų
Atgaukite pusę išlaidų užsakydami šiuos gaminius.
Fotoknygos
Fotožurnalai Greita knyga

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti