Teisiniai fotografavimo ir nuotraukų naudojimo klausimai
2009.07.29  Straipsniai:  FotografijaFotografija ir fotografavimasJūsų straipsniai  66 44844
 
Advokatas Andrius Iškauskas

Pasisiūliau eFoto.lt parašyti trumpą D.U.K. apie teisinius klausimus, kurie, mano manymu, gali kilti fotografuojantiems. Šią temą sudarys dvi dalys - pirmoje aš pabandysiu savo nuožiūra iškelti klausimus ir pateikti atsakymus į juos, o antroje pabandysiu į jūsų klausimus atsakyti, jei jų bus.


Prieš pradėdamas kalbėti mūsų tema, noriu atkreipti dėmesį, kad teisė - tai ne matematika, todėl vienareikšmiai atsakymai retai galimi. Taigi ir aš rašydamas turėjau omenyje bendriausius atvejus ir paprasčiausias situacijas. Tačiau visuomet yra milijonai išimčių, o milijonai aplinkybių gali susiklostyti taip, kad mano tiesus ir trumpas atsakymas bus visiškai neteisingas, nors gabus advokatas gal sugebėtų jus išsukti iš kebliausių padėčių.

Iš esmės, fotografuoti galite ką norite ir kur norite. Draudimai dažniausiai riboja tik tokių fotografijų paviešinimą ar publikavimą. Tačiau kad būtų paprasčiau, klausimuose ir atsakymuose dažniausiai miniu tik veiksmažodį „fotografuoti" (Pvz., „Ar galiu fotografuoti miške?").
Pirmyn...


Kas yra autorių teisės?

Autorių teisės - tai specifinės kūrinio autoriaus teisės, leisti arba uždrausti naudoti jo kūrinius ir gauti už tai atlygį.

Kada atsiranda fotografo teisės į fotografiją?

Kai tik sukurta (užfiksuota).

Ar aš turiu kaip nors registruoti savo kūrinius, kad jie būtų saugomi?

Autorių teisės atsiranda nuo kūrinio sukūrimo momento ir jokia registracija nėra privaloma.

Kokios fotografijos saugomos autorių teisių?

Visos, nepriklausomai nuo jų meninės vertės ar užfiksavimo būdo ir priemonių, jei tik jos originalios. Paprastai tariant, originali ta nuotrauka, kuri nėra nukopijuota.

Kam priklauso autoriaus teisės į fotografiją?

Paprastai - fotografui, išskyrus atvejus, kai fotografas fotografuoja vykdydamas savo darbines funkcijas. Tokiu atveju turtinės autorių teisės į fotografiją priklauso darbdaviui, o neturtinės - fotografui.

Kokios yra neturtinės autorių teisės?

Asmeninės neturtinės autorių teisės yra tiesiogiai su autoriaus asmeniu susijusios teisės, t.y.:
autorystės teisė - tai teisė reikalauti pripažinti kūrinio autorystę;

  • teisė į autoriaus vardą - tai teisė reikalauti, kad bet kokiu būdu naudojant kūrinį būtų nurodomas arba nebūtų nurodomas autoriaus vardas;
  • teisė į kūrinio neliečiamybę - tai teisė prieštarauti dėl kūrinio ar jo pavadinimo bet kokio iškraipymo, taip pat dėl bet kokio kito kėsinimosi į kūrinį, galinčio pažeisti autoriaus garbę ar reputaciją.

 

Kokios yra turtinės autorių teisės?

Turtinės autorių teisės yra susiję su autoriaus teise gauti pajamas už savo kūrinį. Mano nuomone, su fotografija labiausiai yra susiję šios turtinės autorių teisės:

  • atgaminti (t.y. kopijuoti bet kokia forma) fotografiją bet kokia forma ar būdu;
  • išleisti fotografiją (pvz., knyga);
  • perdirbti fotografiją (pvz., iškadruoti);
  • platinti (parduoti, dovanoti) fotografijos originalą ar jos kopijas;
  • viešai rodyti fotografijos originalą ar kopijas;
  • viešai skelbti fotografiją, įskaitant jos padarymą viešai prieinamu kompiuterių tinklais (internete).

Yra ir daugiau turtinių autorių teisių, tačiau jos mažiau susiję su fotografiją.

Ar visas autoriaus teises galima perleisti? Kaip?

Turtines autorių teises galima perleisti, tuo tarpu neturtinių - ne. Net jei sutartyje būtų numatyta, kad autorius perleidžia ir neturtines teises, tokios sutarties nuostatos negaliotų.
Fotografai paprastai autorių teises į savo fotografijas perleidžia sutartimis. Kitas būdas - teisių paveldėjimas po fotografo mirties.

Kiek laiko autorių teisės saugo fotografijas?

Autorių turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po jo mirties. Asmeninės neturtinės teisės saugomos neterminuotai.

Ar aš privalau savo fotografijas žymėti ženklu (c) ar savo vardu?

Tai nėra privaloma, tačiau labai rekomenduotina. Tai gali pagelbėti vėliau įrodinėjant, kad tai tikrai jūsų sukurta fotografija.

Jei aš įdedu savo fotografiją į interneto svetainę, ar bet kas ją gali kopijuoti?

Ne, jūs neprarandate savo teisių fotografiją paskelbę internete. Nebent tai būtų nurodyta interneto svetainės taisyklėse ir jūs su tuo būtumėte sutikę (pvz., registruodamiesi paspaudėte „Sutinku"). Tad rekomenduoju atidžiau paskaityti tokias taisykles.

Kaip man įrodyti, kad esu fotografijų autorius?

Naudokite visus įmanomus įrodinėjimo būdus: pateikite RAW failus, kvieskite liudininkus ir kt.

Ką daryti, jei mano fotografiją pavogė?

Pradėk nuo įrodymų fiksavimo: įsigyk fotografiją išspausdinusį leidinį ar bukletą, pasidaryk interneto svetainės screenshot'ą, nufotografuok gatvėje pakabintą plakatą...
Antra, parašyk pretenziją pažeidėjui. Joje reikalauk nutraukti pažeidimą. Ar prašysi piniginės kompensacijos - tavo reikalas, tačiau praktika rodo, kad toks reikalavimas labai padidina pretenzijos atmetimo tikimybę. Pretenziją išsiųsk registruotu paštu su pranešimu apie įteikimą.
Jei pažeidėjas pretenzijos nepaisys arba išvis nieko neatsakys, be teismo neapsieisi. Tačiau patariu visada pasvarstyk, ar verta ir kiek tau tai kainuos. Klientai, besivaidijantys tik dėl ambicijų, yra skalsiausia advokatų duona.

Ar aš galiu fotografuoti pastatus ir skulptūras?

Jei jie stovi viešoje vietoje - taip. Tačiau tik tuo atveju, jei jie nėra pagrindinis kompozicijos objektas ir jei nesiekiama turtinės naudos. Kitu atveju reiktų gauti pastato ar skulptūros autoriaus leidimą.
Pastatai ir paminklai patys yra autorių teisių objektai, tad šioje vietoje įstatymas bando suderinti visų interesus.

Ar galima fotografuoti žmones?

Norint publikuoti asmens atvaizdą, reikia gauti jo sutikimą. Išimtys yra šios:

  • fotografija susijusi su asmens vieša veikla (pvz., fotografuojamas premjeras, sporto žvaigždė ir pan.);
  • fotografuojama viešoje vietoje (gatvėje, parduotuvėje), jei asmuo nėra pagrindinis kompozicijos elementas.

Tačiau ir šios išimtys galioja ne visuomet. Net ir viešų asmenų nereiktų fotografuoti orumą žeminančioje situacijose (pvz., su atsegtu praskiepu) ar jiems aiškiai demonstruojant nesutikimą fotografuotis (pvz., bandant slėpti veidą).

Ar iš modelių reikia gauti sutikimą publikuoti jų fotografijas?

Labai patartina. Geriausia gauti parašiuką ant popieriaus, tačiau sutikimas gali būti išreikštas ir veiksmais. Kitaip sakant, jei mergina jums pozuoja studijoje, akivaizdu, kad ji sutinka, kad ją fotografuotumėte.
Tačiau sutikimas sutikimui nelygus. Ji gali sutikti, kad jos atvaizdas būtų publikuojamas žurnale, tačiau nesutikti, kad būtų naudojamas reklamai. Taigi geriau iš anksto susitarti ir užfiksuoti tai popieriuje.

O kaip su vaikų fotografijomis?

Su vaikų fotografijomis reiktų elgtis labai atsargiai. Iki modelio pilnametystės tėvų rašytinis sutikimas gali jus apsaugoti nuo problemų, tačiau ir tai nepadės, jei vaiko teisių apsauga užsiimančioms institucijoms atrodys, kad fotografijos ar jų publikavimas kenkia nepilnamečiui (pvz., vaikas nufotografuotas neigiamoje situacijose). Savo klientams dažniausiai rekomenduoju vengti fotografuoti vaikus.

Ar galima fotografuoti žmonių namus?

Jei namuose nedaromas įstatymo pažeidimas arba tai nėra ypatingai svarbu visuomenei, privačioje fizinio asmens (ne įmonės) valdoje be to asmens sutikimo fotografuoti negalima. Ši taisyklė galioja nepriklausomai, ar pats asmuo yra namuose, ar ne.
Ar gali fotografuoti muziejuose, koncertuose, sporto renginiuose?
Tam reikia organizatorių sutikimo.

Advokatas Andrius Iškauskas (a.iskauskas@teise.lt)


Komentarai
  • Vikce (išsitrynęs)    2009.07.29, 10:18, rašė:
    Ačiū už informaciją, turiu klausimą dėl paskutinio punkto- privačioje fizinio asmens (ne įmonės) valdoje be to asmens sutikimo fotografuoti negalima,o jei aš fotografuoju žmogaus namą už jo tvoros, ne privačioje valdoje, tai ar man reiktų gauti sutikimą ?
  • mamai nesakyk
    mamai nesakyk 
      2009.07.29, 10:29, rašė:
    puiki informacija. klausimas: ar galima pardavineti nuotraukas fotobankuose jei nesimato zmoniu veidu? ta prasme, jei zmones man pateiktu pretenzijas ar jie galetu kazka irodyti jei nesimato ju veidu? kalba apie vestuvines foto.
  • eKG
    eKG 
      2009.07.29, 14:22, rašė:
    Renginių fotografijų viešinimas, pagal kažkurį LR įstatymą, be renginio organizatoriaus arba už renginį atsakingo asmens leidimo griežtai draudžiamas. O dėl fotobankų iš esmės viskas parašyta šiame straipsnyje. Puikus straipsnis! Labai ačiū! Tik nelabai supratau dėl tos kompozicijos - tai per daug ginčytinas dalykas. Manau, kad fotografas bylą pralaimėtų, todėl nepažįstamų vaikų veidus nuotraukose būtina deformuoti, kad neatsirastų kokia pikta mamytė... (-:
  • Čefyro Katinas
    Čefyro Katinas 
      2009.07.29, 14:35, rašė:

    Įstatymas yra Visuomenės informavimo, raktinis žodis boldu: draudžiama filmuoti, fotografuoti ar daryti garso ir vaizdo įrašus neviešų renginių metu be organizatorių, turinčių teisę rengti tokius renginius, sutikimo. Nors gali būti uždrausta ir viešuose renginiuose ir viešose vietose (formaliai – prekybos centras ar parduotuvė – irgi vieša vieta), bet ten jau nuosavybės apsaugos klausimai, kiti niuansai.

  • Audra J.
    Audra J. 
      2009.07.30, 20:39, vertino: Gerai, , rašė:
    aš kaip mamytė būčiau labiau supykus jei savo vaiką būč radus deformuotu veiduku :))
  • eKG
    eKG 
      2009.07.30, 20:43, rašė:
    :-D Po gerų deformacijų vaikų neįmanoma pažinti. (-: Atrodo kitoks veidas ir viskas. Tiesiog kitas žmogus. (-: Ir ką, mamyte, darytum su manimi, jei aš deformuočiau Tavo vaiko nuotrauką? Užtampytum po teismus? )-:
  • Audra J.
    Audra J. 
      2009.07.30, 21:02, vertino: Gerai, , rašė:
    Na kam čia ironizuot, nei aš teismais grasinaus nei ką, paskutiniu metu teko dalyvaut renginiuos, po kurių viešumoj  mano vaiko nuotraukų atsirado per akis, nedariau aš iš to problemos (žinojau,kad fotografuojančių bus per akis). Iš nedeformuoto nepaslėpto ir atviro vaiko veido, todėl ir parašiau, kad labiau supykčiau jei būčiau deformuuotą radus. ;) Nes už nedeformuotą iš viešo renginio nepykau ir dar kartu su vaiku pasidžiaugėm.  Gaudai?
    Nereikia čia iškart užputot - ką tu man darytum, po teismus užtąsytum ar ką...įsiskaityk.
    O jei neatpažinčiau - koks skirtumas, tada gi ir nesuprasčiau kad čia iš mano vaiko taip išsidarkyta ar ne. Atpažinčiau kitas klausimas - nė vienam sveiko proto žmogui nebūtų malonu matyti išdarkytą savo artimo žmogaus vaizdą. ;) Čia jau fotografo asmeninės etikos klausimas.

  • eKG
    eKG 
      2009.07.30, 21:11, rašė:
    Hm. Taip - tiesą sakai, bet aš juk nelalbėjau apie veido išdraikymą... Veido pakeitimas nebūtinai reiškia, kad jis išdraikytas.
    Ar šitas veidas atrodo išdraikytas?
    ¤nėraNa gal kokybė čia ne kokia atrodo, bet veidą pakeičiau iš esmės.
  • Audra J.
    Audra J. 
      2009.07.30, 21:29, vertino: Gerai, , rašė:
    o iš kur man žinot, čia jo  artimieji galėtų pasakyt (nepažintų ar atpažintų kaip sudarkytą, man asmeniškai ar keistas ar ne nepažįstamo žmogaus veidas "kalba" vienodai - t.y. nieko nesako). O šiaip juk yra kai savo žmogų tam tikruose įvykiuose ne tik iš veido pažįsti. Man asmeniškai atrodo keista galvos forma, nors neturiu supratimo ar ten kas daryta,  bet tik tiek - daugiau nieko šitoj daly ir nepridursiu...
    Savalaikis ir reikalingas straipsnis iš tiesų. Kaip ir girdėta, bet gerai kai tai aiškiai išdėstoma.
  • Cijunas
    Cijunas 
      2009.07.31, 09:52, rašė:
    ...į veidą, į veidą arba tamstos žodžiais: "gera deformacija" :-)))))
  • d.chmieliauskas
    d.chmieliauskas 
      2009.07.29, 10:31, rašė:
    man idomiausia dalis - fotografavimas gatveje. pagrindinis objektas, be abejones, yra zmones, taigi jie ir yra pagrindinis kompozicijos elementas. jei jie nereiskia pretenziju tai mano nuotrauku publikavimas yra teisetas ar ne?
  • Čefyro Katinas
    Čefyro Katinas 
      2009.07.29, 12:49, rašė:
    Pagal tokį traktavimą – draudžiama faktiškai viskas :) Nes žmogus, patekęs į kadrą, automatiškai tampa pagrindiniu elementu – taip jau mūsų regėjimas veikia. Įdomu, iš kur šita sąlyga atsiranda, įstatyme šito nėra. Teismų praktika? Bet tokiu atveju gerą pusę spaudos fotografijų reiktų iškarpyt. Su žmonėm irgi pastatais (kad ir seimu). Nekalbant apie mėgėjišką turinį. Ir fotografuot saulėlydžius, gėlytes (pageidautina – nuosavas) ir besišypsančius politikus užsegtais praskiepiais. O dėl renginių – jei neklystu – leidimas reikalingas neviešuose renginiuose. Ar klystu? Jei klystu – reportažą irgi galima pamiršt. Arba lėkt į savivaldybę, kad leistų Kaziuko mugėj su fotoaparatu pasirodyt.
    P.S. – įtariu, teisus bus tas, kurio advokatas geresnis :D
    P.P.S. – o gal kablelį ne taip perskaitau? „fotografuojama viešoje vietoje (gatvėje, parduotuvėje), jei ir? arba? asmuo nėra pagrindinis kompozicijos elementas.
  • Stonius
    Stonius 
      2009.07.29, 11:00, rašė:
    turiu klausima del karines technikos fotografavimo pvz. Amerikieciu bazese? galima jas rodyti ar ne? ( automobiliai,sarvuota,technika,lektuvai )
  • egis_klp
    egis_klp 
      2009.07.29, 15:34, rašė:
    Misijose tikrai negalima nieko fotografuoti.. Beveik garantuotas, kad tos bazes SVP yra tai numatyta..O ir isvaziuojant instruktaze turejai buti apie tai informuotas. Juk visur ir iskabos turi buti..Fotkinsi, gali buti traktuojama kaip karines paslapties paviesinimas.
  • Stonius
    Stonius 
      2009.07.29, 18:03, rašė:
    dekui uz komentara ,taciau kiek zinau negalima tik kai kuriu asmenu ,radio antenu,ir stabavietes kur yra zenklai su perbrauktais telefonais,fotokamerom ir tt....  norejau suzinot apie konkreciai apie ginkluote del kuriu abejoju nes tas pats KAM puslapis pilnas su ginkluote,ir netgi aprasymais,nekart maciau nuotraukas 15 min berods kauno laikrastis is musu pasiruosimu su zmonem ginklais,netgi save buvau rades ,nors nieks manes ir neklause ar noriu buti rodomas
  • 4-3 size
    4-3 size 
      2009.08.03, 08:53, vertino: Gerai, , rašė:
    Kas dėl karinės technikos, tai čia mažiausiai problemų (lyginant su vaikais ir kitomis kebliomis situacijomis) - jei esi kariškis, tu būsi aiškiai informuotas, ką tu gali fotografuoti ir kur tu gali fotografuoti - tuo pasirūpins atsakingos institucijos ir dėl to tau tikrai nereiks galvos sukti. O kas dėl technikos fotografavimo tarptautinių operacijų ar užsieniečių karinėse bazėse - jei jau ten patekai su fotoaparatu, fotografuok viską ką nori ir matai - būk ramus, į tokias vietas patenkama tik kruopščiai iš anksto parengus maršrutą, jį daugybę kartų suderinus su saugumo ir žiniasklaidos priežiūros specialsitais. Todėl jei prieš patenkant į bazę nesurinko kamerų, negavai instruktažo, ko daryti negalima, vadinasi, viskas, kas rodoma, gali būti įamžinta. Ir būk ramus - tavo kelyje nei radijo stočių, nei jų dažnių lentelių, nei bazių apsaugos planų tikrai nepasitaikys:) Tuo tikrai  bus pasirūpinta iš anksto:)
  • Stonius
    Stonius 
      2009.08.03, 09:05, rašė:
    dekui uz komentara
  • vytjon
    vytjon 
      2009.08.04, 10:38, rašė:
    Karinės technikos fotografavimas vietinės reikšmės keliuose tokiu atveju irgi galimas, teisingai?
  • 4-3 size
    4-3 size 
      2009.08.04, 11:16, vertino: Gerai, , rašė:
    Fotografuok sau į sveikatą. Kas jau kas, o statutinės sruktūros turi visą sistemą savo informacijos apsaugai, todėl jei reiks, kad kokio šarvuočio nematytum, tai niekur tu jo ir nepamatysi (sėdės jis ant vilkiko po tentu ir ramu bus). O jei pasiseks tau ką tai įamžinti... bėda tiems "saugotojams", oi bėda. Svarbiausia su kamera apie dalinius nevaikščiok ir iš medžio nezoomink - tokiu atveju gali ir tavim susidomėti, bet jei per atvirų durų dienas paspragsėsi, ar kokią koloną iš poligono važiuojančią pagausi, tai tik į sveikatą, o jei dar ir gražiai pagausi, siųsk į Dambrausko fotokonkursą, kurį KAM organizuoja - dar ir prizą kokį paimsi. Sėkmės:)
  • 15 čigonų
    15 čigonų 
      2009.07.29, 11:02, rašė:
    Nepaminėtas punkats apie invalidumą turinčius žmones, sužalotus žmones kurių žaizdos akivaizdžiai matomos ir t.t.
  • -AJ-
    -AJ- 
      2009.07.29, 11:32, rašė:
    O - labai sveikintinas straipsnis, kaip tik !
  • fotografas (išsitrynęs)    2009.07.29, 11:41, rašė:
    ar egzistuoja dalines autoriaus teises i fotografija pardavus jas uzsakovui? kitaip tariant cia prie punkto "ar galima publikuoti internete"
  • ions
    ions 
      2009.07.29, 12:14, rašė:
    taigi parašyta - yra turtinės ir neturtinės teisės į fotografiją. Turtines gali parduoti, perleisti, padovanoti, t.t., o neturtinių ne, taigi jos visą tavo gyvenimą liks tau :)
    nebent tavo klausimas ne apie tai... tokiu atveju turėtum sukonkretinti :)
  • fotografas (išsitrynęs)    2009.07.29, 12:52, rašė:
    norejau suzinoti ar galima dalinai perleisti. pvz. ir as ir uzsakovas gales naudotis turtinemis kai kuriomis privelegijomis.
  • Čefyro Katinas
    Čefyro Katinas 
      2009.07.29, 13:11, rašė:
    Taip. Gi ir rašo, kad turtinės teisės (pagrindinės išvardintos straipsnyje) gali būti perduodamos (parduodamos, tarkim). Kokias teises perduodi – nurodoma sutartyje.
  • fotografas (išsitrynęs)    2009.07.29, 13:21, rašė:
    aa tai galima paskaldyti, o ne pilnas... nu tvarkoj, thanx
  • Cijunas
    Cijunas 
      2009.07.29, 11:51, rašė:
    Ar viešas nuotraukų demonstravimas, pvz., efoto.lt ar asmeninėje svetainėje, yra traktuojamas kaip siekiant turtinės naudos? Demonstruodamas tiesiogiai pinigų negaunu, netiesiogiai - klausimas (nebent nuotraukos pritraukia daugiau lankytojų ir leidžia dėti papildomai reklamos, tas pats efoto.lt). Kas yra turtinė nauda?
  • Rimantas
    Rimantas 
      2009.07.29, 13:35, rašė:
    Nesamonių nesamonės...... Jokios laisvės, visi kas yra nufotografavę gatvėje portretą esate pažeidėjai... Nusibauskit...
  • Čefyro Katinas
    Čefyro Katinas 
      2009.07.29, 13:41, rašė:
    :D Reiks eit į pogrindį :) Tamsiam kambariuky susirinkus nuotraukomis keistis. Kad nieks nesužinotų ir nepaskųstų :)
  • Dark Schneider
    Dark Schneider 
      2009.07.29, 14:04, rašė:
    Klausimas dėl pastatų ir skulptūrų. "Jei jie stovi viešoje vietoje - taip. Tačiau tik tuo atveju, jei jie nėra pagrindinis kompozicijos objektas ir jei nesiekiama turtinės naudos." ar čia turi sutapti ir turtinės naudos siekimas ir pagrindinis kompozicijos elementas? Tarkim ar  gali būti skulptūra pagrindiniu kompozijos elementu jei nesiekiu turtinės naudos (turistinė fotografija) ir atvirkščiai - siekiu turtinės naudos, bet nėra pagrindinis kompozicijos elementas.
    Taip pat ar turtinės naudos siekimas tapatu publikavimui (tarkim, kad ir efoto.lt)?
  • Dark Schneider
    Dark Schneider 
      2009.07.29, 14:14, rašė:
    Dar klausimas dėl šio punkto žmonių fotografavime: "fotografuojama viešoje vietoje (gatvėje, parduotuvėje), jei asmuo nėra pagrindinis kompozicijos elementas." Tai taip išeina, kad yra fotografuojama ta vieša vieta, tarkim parduotuvės interjeras, jei žmonės nėra pagrindiniai objektai, tačiau nemažai žinau atvejų kuomet susiduriama su draudimais fotografuoti parduotuvėse (nustatytais vidaus taisyklėse ir pan.). Kaip pakomentuotumėte?
    Prie to pačio viena situacija. Fotografuoju kažką šalia Akropolio, jo stovėjimo aikštelėje ir prie manęs priėjęs apsauginis klausia ar į mano kadrą nepateko jo apsaugos firmos automobilis, nes tam mat reikia gauti leidimą. Kaip šiuo atveju? Ar teisėtos jo pretenzijos ir ar galima visgi fotografuoti šiais atvejais:
    1.jei aš fotografavau ne tą automobilį, o jis tik šiaip pateko į kadrą
    2.jei aš fotografavau automobilį bet neketinu jo publikuoti
    3.jei fotografavau automobilį ir ketinu publikuoti (juk ne tos firmos privati teritorija, taip pat net ne parduotuvės vidus ar kitokia uždara teritorija, o tik stovėjimo aikštelė) Taip sakant prie pastatų ir skulptūrų kurie yra autorinių teisių objektai, kaip su visų kitų objektų fotografavimu?
    4.jei fotografavau automobilį ir ketinu publikuoti,  nes jis tarkim pažeidė taisykles, neteisingai pastatytas ir pan.
  • zz
    zz 
      2009.07.29, 19:56, rašė:
    apsauga visada teisi ir jei ji prašo/įsako, privalai vykdyti jų reikalavimus (nes jie gali dar duoti į dūda ar aparatą sukulti, na žinoma galėsi ten su anais bylinėtis, tik kas iš to, daug nervų ląstelių prarasi, pražilsi ir piniginėje vėjai švilpaut pradės)
    scott kellby (www.scottkelby.com/) savo knygoje smagiai apie tai rašo ir zack arias (www.onelightworkshop.com/) rodo savo filmuke, jei jau apsauga prašo - pasišalini
  • Dark Schneider
    Dark Schneider 
      2009.07.30, 07:15, rašė:
    Man įdomiau ką teisė šiuo atveju sako.
  • Čefyro Katinas
    Čefyro Katinas 
      2009.07.30, 08:03, rašė:

    Berods čia jau diskutavom www.efoto.lt/forumas/fotografavimo_apribojimai#comm.. . Nors profesionalo komentaro reikėtų, nes išvados kaip ir atsirado, bet tokios „pasidaryk pats“ lygio.

  • Dark Schneider
    Dark Schneider 
      2009.07.30, 09:58, rašė:
    Būtent :)
  • 4-3 size
    4-3 size 
      2009.08.03, 09:04, vertino: Gerai, , rašė:

    Tokio pobūdžio klausimai labai aktualūs visame pasaulyje. Lietuvoje tik pirmieji žingsniai ginant savo teises į privatumą, bet amerikonai jaučia malonumą užtampyti po teismus, jei jų Bobiką prastu kampu nufotografavai i vietiniame sienlaikraštyje paskelbei, kad artėja šunėko gimtadienis:). Tokia jau ta demokratijos kaina, kai kiekvienas gali ginti savajį "aš". O kas dėl konkrečių klausimų Akropolio kieme - esmė ta, kad fotonuotraukoje nekiltų interesų konflikto - jei bent vienas iš joje atsiradusių (pagrindinių ar atsitiktinių, gyvų ar negyvų) objektų yra (ar gali būti) nepatenkintas, turi rasti kompromisą (trinti foto arba gauti pritarimą), nes priešingu atveju...bus negerai: apsauginis gali stuktelti per kamerą (o tada teismuose galėsi kelis metus įrodinėti, kas teisus), mamytė gali užtampyti po kitas valdiškas institucijas. Bet kuriuo atveju, turi vadovautis paprasta logika - ar nuotraukoje esantis turinys vertas galimų nemalonumų - jei tai "amžiaus kadras", tada kovok už savo teises, bet jei tai atsitiktinis spragtelėjimas, tada iš tiesų patapsi mylimu advokato klientu:) Tokia ta demokratijos kaina!

  • montepaso
    montepaso 
      2009.07.29, 16:09, rašė:
    Ačiū už info. Dabar pagalvojau, kad būtų visai gerai turėti kokią sutartėlę. Einu fotografuoti krikštynų renginį ar vestuvių ir takim man labai patiks viena nuotrauka su vaiku tėvai, žmonėmis ir aš ją norėčiau idėti į efoto ar portfolio. Kaip turėtų atrodyti sutartėlė, kad tėvai-užsakovai neprieštarauja, kad nuotraukos bus talpinamos internete ne komerciniais tikslais? :)
  • wyrukas
    wyrukas 
      2009.07.29, 16:39, rašė:
    turiu iš kažkur iškapstęs sutartėle kam reikia prašom :)
    sutartis  


     ar ji atitinka visus reikalavimus nežinau . gal temos autorius pakomentuos.
  • LosT
    LosT 
      2009.07.29, 17:16, rašė:
    Na labai abejoju kad daug žmonių sutiktų pasirašyti tokią sutartį :) skamba lig sielą velniui parduodi. Gera sutartelė turi būti tokia ilga kad jos niekas nenorėtų skaityti, ir su tokiais teisiniais terminais kad net perskaitės nieko nesuprastų...
  • wyrukas
    wyrukas 
      2009.07.29, 17:32, rašė:
    na čia tik pavizdys kiekvienas žmogus ją gali pagal save pakoreguoti :) o per daug pripinta kaip siūlai gali ir modelį atbaidyti :)
  • montepaso
    montepaso 
      2009.07.29, 18:57, rašė:
    Gerai čia pasakei :D +
  • ksaveras
    ksaveras 
      2009.07.29, 21:45, rašė:
    dar vienas sablonas:
    www.fotosodas.lt/files/Fotosodas_Modelio_sutikimas_suaug.pdf...
    jei reikia galit pasidaryti kazka panasaus.
  • eFoto redaktorius    2009.07.29, 21:57, rašė:
    Straipsnio autorius ketino padaryt tipines sutartys. 2-oje dalyje.
  • ksaveras
    ksaveras 
      2009.07.29, 22:40, rašė:
    Uzbegau uz akiu ? sorry
  • rober2kas
    rober2kas 
      2009.07.30, 02:32, rašė:
    Seniai lauktas straipsnis ir isaiskinimas. Aciu autoriui.
  • wajkas
    wajkas 
      2009.08.03, 16:23, rašė:
    Būtų šaunu jei tuo pačiu paruoštų ir kokį LR įstatymų rinkinuką ar panašų dokumentą, kurį būtų galima nešiotis su savimi ir pasinaudoti ginčo atveju. Asmeniškai nešiojuosi iškarpas iš įvairių įstatymų link.sdf.lt/fototeise tačiau nedvejoju, kad rinkinys ne pilnas, tad būtų labai naudinga, jei tokio pobūdžio dokumentą visų labui ir patogumui pasirįžtų sukurti teisės srities ekspertas.

    Keletas konkrečių klausimų iš mano pusės:
    - Kas yra viešoji vieta? Įstatymuose yra bent keletas sąvokos apibrėžimų, kurios šiek tiek skiriasi.
    - Kas yra vaikas? Arba jei kitaip, nuo kelių metų nereikia sutikimo, kad būtų galima fotografuoti vaiką viešoje vietoje.
    - Ar vidaus taisyklės (pvz. prekybos centruose) galima "laužti iš piršto" ir jų turi laikytis visi? Suprantamas draudimas fotografuoti kokioje nors dizainerio parduotuvėje, norint apsaugoti nuo kopijavimo, tačiau kodėl negalima fotografuoti grupės draugų parduotuvių centro koridoriuje?

    Dėkoju iš anksto.
  • Bojarinas
    Bojarinas 
      2010.07.18, 19:56, rašė:
    mano dukrai jau virs 20 metu...kaip su nuotraukomis kur jinai yra treju metu?irgi baus uz vaiko paviesinima?jo....
  • zamass
    zamass 
      2009.07.31, 08:26, rašė:
    Paslaugų sutartis  
    Aš tai kad ir tokią siūlyčiau pasidaryti paprastą paslaugų sutartėlę, kur aiškiai galima nurodyti sutinku/nesutinku, kad būtų publikuojamas ir pan. fotografijos. Žmonės nesunkiai pasirašys tokias, nes aiškiai ir trumpai išdėstyta ka sir kaip.
  • 4-3 size
    4-3 size 
      2009.08.03, 09:24, vertino: Gerai, , rašė:
    Aišku, turėti tikį susitarimą yra žymiai geriau, nei neturėti jokio, bet teisiškai jis yra labai "slidus", pirmiausia jau vie dėl to, kad tai yra tik besąlygiškas modelio sutikimas su viskuo (net ir iškraipymams), bet nėra jokių autoriaus įsipareigojimų - susitarime pageidautina aptarti abiejų sandorio pusių (modelio ir fotografo) teises ir įsipareigojimus. Todėl, jei jau susitarimas įforminamas raštiškai, tai reiktų padaryti teisiškai raštinga kalba (manau, už nedidelį honorarą bet kuris advokatas galėtų parengti tipinį susitarimą arba pvz. e-Foto galėtų sponsoriauti parengiant tipinę sutartį, kuria galėtų naudotis e-Foto dalyviai).
  • Svečias    2009.07.30, 08:31, rašė:
    Pirmiausia bet kurio internetinio portalo administratoriai turėtų susitvarkyti su nepilnamečių viešu nuotraukų publikavimu ir kiekvienu atveju, pasidomėti raštišku leidimu tai daryti (leidimo kopijos persiuntimas adminui kartu su foto įkėlimu), nes čia jau teks bylinėtis ne su privačiu asmeniu, o su valstybine vaikų teisių apsaugos tarnyba. Turite Vaikų foto grupę ir pasidomėkite, kiek fotografų turi leidimus? Pastatai ir skulptūros šiuo atveju menkniekis (t.y., fotografo ir autoriaus byla)

      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti