Fotografė Paulina Mongirdaitė
2014.11.06  Straipsniai:  Fotografų pristatymai  11 4234
 
Kretingos parkas  

2014 m. lapkričio 5 d. sukanka 90 metų, kai Amžinybėn iškeliavo pirmoji Lietuvoje moteris fotografė Paulina Mongirdaitė. Ji pirmoji Palangoje įkūrė meninės fotografijos paviljoną, pirmoji įamžino Kretingos, Palangos ir, greičiausiai, Gargždų vietovaizdžius... 


Paulinos Mongirdaitės darbuose galime pamatyti ne tik pajūrį, architektūrą, bet ir žmones – nuotaikas, aprangą, šukuosenas... Veikli ir energinga fotografė neapsiribojo vien paviljonu: su nuotraukų herojais išeidavo į prieangį, kiemą, gatves, fotografuoti vykdavo asmeniškai į namus, dvarus, miestelių apylinkes, pajūrį.
Apie 1885 m. į Palangą gyventi atvykusi Paulina Mongirdaitė pateko į kurorto gimimo įvykių sūkurį: matė kaip buvo statomi Tiškevičių rūmai, įrenginėjamas parkas, poilsiautojams pritaikomi paplūdimiai, Birutės kalno papėdėje įrengta Lurdo grota, centre pastatyta mūrinė sinagoga bei nauja neogotikinė katalikų bažnyčia.
Lankydamasi Kretingoje Paulina įamžino visus pagrindinius miestelio objektus: Turgaus aikštę, cerkvę, dvaro rūmus, parką, gatves, pranciškonų vienuolyną, jo koridorius, katalikų bažnyčią bei jos interjerą... Į Kretingą fotografė ne kartą užsuko 1905–1911 m., kai buvo restauruojama katalikų bažnyčia.

Gargždai 1909  
Paulinos fotografijos – tarsi siekis per objektyvą atskleisti apylinkių žavesį, sustabdyti istorijos akimirką, tai pajūrio urbanistinio paveldo fiksacija.
Jos leistų atvirukų išliko nepaprastai daug, tačiau pačios fotografės asmenybė bei gyvenimo faktai apgaubti paslapties. Vartydami fotografų katalogus atrandame vos kelias skurdžias eilutes. Net pačios Paulinos portreto niekas niekada nėra matęs...
2015 m. švęsime fotografės 150-ąjį gimimo jubiliejų. Pagerbdama fotografės palikimą, daugelį metų archyvuose, muziejuose, privačiose kolekcijose, šeimos albumuose kruopščiai rinkau smulkiausias detales ir bandžiau lipdyti vientisą jos gyvenimo, veiklos istoriją. Truputėlį praskleisiu laiko šydą ir supažindinsiu skaitytojus su mažutėle dalele to, kas sukaupta monografijoje.
Paulina Mongirdaitė buvo įspūdinga asmenybė: nepaprastai tvirto charakterio, nebijanti naujovių, vilkinti sportinio stiliaus rūbus, bet tuo pačiu silpnos sveikatos, labai meniškos ir draugiškos sielos. Kaimynai ir artimieji labai ją mylėjo, vadino sutrumpintu vardu – Pole.
Lenkijoje pavyko atrasti net kelis jos portretus, tad monografijos skaitytojai galės pamatyti kaip atrodė toji paslaptingoji moteris.
Paauglystėje buvo auklėjama privačiame pensione, greičiausiai, Lenkijoje. Tėvai – Kauno gubernijos bajorai Miečislovas ir Sofija Mongirdai. Paulina labai gerbė savo giminės šaknis, kurį laiką nuotraukas pasirašinėjo savo giminės herbo pavadinimu Wadwicz (Žuvys). Iki šiol buvo žinomi keturi–penki Paulinos Mongirdaitės nuotraukų ženklinimo variantai, šiuo metu jų pavyko atrasti dešimt. Ilgą laiką buvo žinomas tik vienas Paulinai Mongirdaitei priskirtinas fotografijų rinkinys „Kretynga“, o dabar jau yra žinomi šeši rinkiniai/albumėliai, identifikuota net 13 Paulinos Mongirdaitės stiklo negatyvų. Daugelis ją žino kaip fotografę, tačiau vieni pirmųjų Paulinos leidinių buvo grafika.
Birutė  
Gediminas  
Kęstutis  

Paulinos atvirukus bei jų idėjas perspausdino, kopijavo daug vėlesnių fotografų. Pav. I pasaulinio karo metu ir po jo Klaipėdos leidėjas Rob. Schmidt platino Kretingos panoramos nuo Pelėdos kalno atviruką, tačiau ši fotografija yra 26 puslapyje Paulinos albume „Kretynga“ (sudarytame 1890 m.). Tai seniausia žinoma Kretingos miesto nuotrauka, kurioje matome trijų maldos namų bokštus: kairėje – katalikų Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiajai Mergelei Marijai bažnyčios, centre – stačiatikių Šv. Vladimiro cerkvės, kairėje – Liuteronų bažnyčios. Žinome, kad pastaroji bažnyčia sudegė 1889 metais, vadinasi nuotrauka turėjo būti padaryta anksčiau.
Paulina aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime, rinko aukas Palangos bažnyčios statybomis, įamžino Kretingos bažnyčios kaitą restauravimo metu, reklamavo pajūrį užsienio spaudoje, 1911 m. Lvove pelnė sidabro medalį. Būtent Paulinos fotopaviljone 1899 m. buvo padaryta pirmojo lietuviško spektaklio „Amerika pirtyje“ plakato nuotrauka su visais aktoriais! Šiame spektaklyje vaidino ir Paulinos pusbrolis, medicinos studentas Vladas Mongirdas. Spektaklio plakato atvirukas daugelį metų buvo siuntinėjamas kaip žinia apie lietuvių tautos atbudimą. Labai simboliška, kad, tikriausiai, paskutinė prieš mirtį padaryta Paulinos nuotrauka – tai „Teatralų grupė pas Vaineikius namuose“ užfiksuota švenčiant spektaklio 25 metų jubiliejų.
Daugelyje publikacijų rašoma, kad Mongirdaitė mirė apie 1916 metus. Ji buvo silpnos sveikatos, sirgo vėžiu, be to vyko I pasaulinis karas – ne pačios palankiausios sąlygos fotografijos verslui... Tikriausiai dėl to fotografės darbų, sukurtų po 1915 metų, aptinkama labai mažai.

Pietvakarinė aikštės dalis. Juozo Sakinio archyvas  
Kretinga nuo Birutės kalno. Dainiaus Raupelio kolekcija  
Kretingos dvaro parkas. Dainiaus Raupelio kolekcija  
Kretingos dvaro parkas. Dainiaus Raupelio kolekcija  


Palangos bažnyčios Mirties metrikų knygoje įrašyta: „1924 metais lapkričio 5 dieną m. Palangoje mirė Paulina Mečislovo duktė Mongirdaitė, sirgusi vėžio liga, aprūpinta šv. Sakramentais. Netekėjusi, 59 metų amžiaus, prisirašiusi prie Palangos valsčiaus, šios parapijos. Palaidojo klebonas kunigas Šniukšta lapkričio 7, Palangos parapijos kapuose“ . Amžininkai teigė, kad Paulina Mongirdaitė palaidota Palangos kapinėse, netoli koplyčios.
Tai tik mažutė dalelė to, kuo norėtųsi su skaitytojais pasidalinti monografijos puslapiuose.
Tačiau liko ir dar neišaiškintų paslapčių: kada tiksliai ir kur ji gimė, dingsta nežinioje jos turto ir negatyvų likimas, Palangos kapinėse nepavyko atrasti Paulinos kapo (nors ten pat turėjo būti palaidotas jos tėvas, mama bei sesuo). Visiška nežinia yra Paulinos vyresniojo brolio Jono likimas.
Ji visą savo gyvenimą  atidavė fotografijai. Nesukūrė šeimos, neturėjo vaikų, tėvai ir sesuo buvo mirę, 1914 m. vaikaičiai (sesers vaikai) išvyko į Lenkiją ir Lietuvon daugiau niekada nebegrįžo.
Šiandien sustokime bent akimirkai ir prisiminkime pajūrio krašto šviesuolę, nepaprastai drąsią, veiklią moterį, mirusią vienatvėje.
Fotografė Paulina Mongirdaitė  
P.S. Kelis knygos juodraščio lapus jau galima pavaryti internete issuu.com/jolantaklietkute/docs/knygos_maketo_juodrastis_201... arba tinklalapio www.issuu.com paieškos laukelyje įvedus monografijos autorės pavardę.
Kad monografija išvystų pasaulį spaustuvės darbams apmokėti reikia surinkti dar 27 tūkst. litų. Jei norite prisidėti prie pajūrio krašto paveldo išsaugojimo fotografijose – mielai priimsime jūsų aukas:
Viešoji įstaiga Šv. Antano dienos centras, įm. k. 164249830
Sąsk. LT934010041800012285 DNB banke
Banko kodas 40100. SWIFT kodas: AGBL LT 2X
skiltyje „Mokėjimo paskirtis“ įrašyti „Knygai“

Jolanta Klietkutė - Polia

Nuotraukos ir reprodukcijos iš Jolantos Klietkutės, Juozo Šakinio ir Dainiaus Raupelio kolekcijos

Komentarai
Turinys
 • egisb
  egisb 
    vertino: Gerai, 2014.11.06, 10:12 rašė:
  Puiku, kad yra prisimenami tokie žmonės, pagarba autorei.
 • Albertas K (išsitrynęs)    2014.11.06, 11:03 rašė:
  Palangos meras turėtų labai rimtai susidomėti.
 • Wilija
  Wilija 
    vertino: Gerai, 2014.11.06, 11:28 rašė:
  Būtų smagu, jei dar kas pasidalintų prisiminimais apie  pamirštus miestelių fotografus. Nors ir nedaug, bet juk buvo tokių...
 • Alka
  Alka 
    vertino: Gerai, 2014.11.06, 17:31 rašė:
  Ačiū už didelį, svarbų ir gražų darbą. Už prisiminimą, Paulinos Mongirdaitės pagerbimą.
  Turėtų suremti pečius, kad monografija būtų išleista, ir Palangos, ir Kretingos, ir Gargždų savivaldybės.
 • Polia
  Polia 
    vertino: Gerai, 2014.11.06, 18:21 rašė:
  Turėtų... bet...
 • leopoldas
  leopoldas 
    vertino: Gerai, 2014.11.06, 20:02 rašė:
  Šaunus sumanymas, puiki informacija ir kilnus darbas. Man ypač smagu, kad tai pasakojimas apie gerai pažįstamo krašto fotografus. ,,Ant smūgio" peržiūrėjau mamos fotoalbumus, pavyko rasti tik vieną I. Stropaus darytą nuotrauką. Joje užfiksuota mano močiutės jauniausio brolio vestuvių akimirka (1937 m.). Norisi palinkėti sėkmės, bet iš kur ,,išpešti" tiek pinigėlių, sunku įsivaizduoti. Iš Palangos funkcionierių sulaukti pagalbos, tai ,,miręs reikalas"...
 • 15 čigonų
  15 čigonų 
    2014.11.07, 02:55 rašė:
  Cia nuotrauku nera, bet idomios istakos. Konkurencija, politika, karai - puikus straipsnis siu dienu zmogui.
  www.kalvotoji.lt/index.php?option=com_content&view=artic...
 • dzudi
  dzudi 
    2014.11.07, 10:09 rašė:
  Ačiū. Su malonumu perskaičiau :) Pasirodo P.Mongirdaitės grafika jau nuo mokyklos laikų, iš istorijos vadovėlių pažįstama :)
 • Polia
  Polia 
    vertino: Gerai, 2014.11.07, 13:47 rašė:
  Kaip įdomu :) Nepamenu savo mokyklos laikų vadovėlių. Gal galite tiksliau vadovėlio pavadinimą, leidimo metus, puslapį sužinoti? Laaaabai smalsu :)
 • dzudi
  dzudi 
    2014.11.12, 14:03 rašė:
  Aš 1997 baigiau mokyklą, pasiklausiau - mano vadovėlių mokyklos bibliotekoje jau nėra, tad tiksliai nepasakysiu :) Bet radau R. Kamuntavičiaus ir kt. "Lietuvos istoriją 11-12 klasėms", 2000 m., Vagos leidyklos leista ir 37 p. - Gediminas, 40 p. - Kęstutis. Pervertę Lietuvos istorijos knygas, manau, tikrai rasite.
 • Polia
  Polia 
    vertino: Gerai, 2014.11.12, 15:06 rašė:
  Prisiminiau :)))) Ačiū :)
  Tačiau kunigaikščių portretus kūrė ne Paulina Mongirdaitė. Ji juos perpiešė pagal 1611 m. lenkų kalba išleisto italų kilmės kronikininko Aleksandro Gvagninio (1538–1614) veikalo „Europos Sarmatijos aprašymas“ iliustracijas.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
 Konkursas „Siluetai“

Tai savaitgalio konkursas: visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

Galaktikų keliais Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.