„Amžinas atvaizdas“ atsiranda per valandą
2014.03.23  Straipsniai:  Fotografų pristatymai  7 5967
 
Mindaugo Meškausko nuotrauka  

Populiarių televizijos projektų režisierius Mindaugas Meškauskas savo kabinte įrengė nedidelę studiją, kad galėtų kurti nuotraukas senuoju šlapio kolodijaus būdu. Kai darbų ryškinimui prireikia tamsaus kambarėlio, keliauja į kolegos kabinetą ir ten tokį užkobarį randa.   Apie tai jis pasakojo portalui efoto.lt.


Originalius darbus M.Meškauskas kovo 20 dieną pristatė sostinės galerijoje „Meno erdvė“. Lietuvoje jis ne vienintelis bando kurti nuotraukas šlapio kolodijaus metodu, bet viešai tokie sėkmingi darbai mūsų šalyje eksponuojami pirmą kartą.
Žmones, kurių portretai eksponuojami parodoje, autorius juokais vadino personažais. „Tai draugai ir bendradabiai, kurie kenčia mano bandymus, - šypsojosi M.Meškauskas. - Nemėgstu daryti natiurmortų. Man labai smagu dirbti su žmonėmis.“ Vis dėlto parodoje, kurioje eksponuojama apie 30 darbų, yra ir keletas natiurmortų. Autorius juokėsi, jog šie atsirado todėl, kad ranka nebuvo „aukų“, tai yra bičiulių.
M.Meškausko teigimu, nuotraukos kūrimas, naudojantis šlapio kolodijaus technologija, procesas trunka ilgai. Norint padaryti vieną plokštelę, reikia maždaug valandos. „Nėra taip, kad nuspaudei fotoaparatą - ir viskas, - sakė jis. – Per tą valandą turiu bendrauti su portretuojamais žmonėmis. Mes kalbamės. Tai būna proga smagiai praleisti laiką. Ir gauti štai tokį rezultatą.“
Mindaugo Meškausko nuotrauka  
Mindaugo Meškausko nuotrauka  
Mindaugo Meškausko nuotrauka  



Šlapio kolodijaus procesas

Šiuo metodu vaizdas yra sukuriamas ant stiklinės (ambrotipas), metalinės (ferotipas) ar akrilinės plokštelės. Tai tarsi magija. Anot parodos darbų autoriaus, kartą pabandęs pagaminti ambrotipą, jau nebegali sustoti. Mat atvaizdai stiklo ar metalo plokštelėse užburia, sidabro žvilgesys juodame fone suteikia paveikslėliui trimatį efektą. Žmonės fotografijose, atrodo, tuoj tuoj ims ir sujudės. Jų žvilgsniai prikausto, kartais negali atitraukti akių nuo atvaizdo kelias minutes.
M.Meškauskas pasakojo, kad šlapios kolodijaus plokštelės procesas išrastas XIX viduryje, 1851 metais jį aprašė Frederickas Scottas Archeris. Šis procesas greitai išpopuliarėjo, nes buvo žymiai saugesnis ir patogesnis, nei jo pirmtakas dagerotipijos procesas, o atvaizdai nepalyginamai ryškesni už tuo metu taip pat naudotą kalotipiją.
Mindaugas Meškauskas. Rasos Pakalkienės nuotrauka  

M.Meškauskas teigė, kad pats procesas yra didelis iššūkis, o rezultatas priklauso ne vien nuo fotografo, bet ir nuo tikslios manipuliacijos chemikalais bei jų sąveikos. Visas procesas – plokštelės užliejimas kolodijumi, įjautrinimas, ekspozicija ir išryškinimas turi įvykti vos per keletą minučių, kol plokštelė dar šlapia Todėl toks pavadinimas - šlapias kolodijus. Džiūti pradėjusi plokštelė praranda jautrumą šviesai, ir nuotraukos padaryti nebeįmanoma. Eksponavimas trunka labai ilgai dėl ypatingai mažo kolodijaus jautrumo šviesai. Kadangi pozuojančiajam neretai tenka išbūti nejudant keliolika ar net keliasdešimt sekundžių, portretai išeina tarsi sustingę laike. Tokiu būdu gaunamas „amžinas atvaizdas“ yra ypatingai atsparus laiko poveikiui.

XIX amžiaus knygos

Seniausi ambrotipai ir ferotipai jau skaičiuoja 160 ir daugiau metų, jie neblunka, nekeičia spalvos ir neišnyksta. Tai proceso metu išsiskyręs grynas sidabras ant stiklo ar dažytos metalo plokštelės. Be to, gautas atvaizdas yra unikalus ir nepakartojamas - dviejų identiškų ambrotipų ar ferotipų pagaminti neįmanoma.
„Kolodijus – tai sirupo konsistencijos medžiaga, nitroceliuliozės tirpalas ir alkoholis, - pasakojo M.Meškauskas. – Medicininis kolodijus Pirmojo pasaulinio karo metais buvo naudojamas kaip skystas pleistras kraujuojančioms žaizdoms. Fotografinis kolodijus daromas iš medicininio. Pati nitroceliuliozė vadinama bedūmiu paraku. Antrojo pasaulinio karo metais ji buvo naudojama „katiušoms“, kuriomis sovietai triuškino fašistus. Fotografiniame kolodijuje nitroceliuliozės yra mizeris – du procentai.“ Todėl Mindaugas patikino, kad rizikos nėra.
Klausiamas, iš kur tiek daug sužinojo apie šią technologiją, M.Meškauskas sakė, kad atsisiuntė knygas, kuriose viskas išdėstyta išsamiai ir detaliai: „Jos parašytos dar XIX amžiuje. Ši šlapio kolodijaus formulė nėra vienintelė. Knygose jų aprašyta 14-16 ir dar daugiau. Tai įvairiausi variantai. Vieni skirti negatyvams, kiti – pozityvams.“
Pašnekovas paaiškino, kad galerijoje rodomi darbai – tai negatyvai. „Kadangi pakloti ant juodo pagrindo, atrodo kaip pozityvai, - teigė M.Meškauskas. - Tai tokia akių apgaulė.“ Kaip sakė darbų autorius, parodoje nėra nei vieno ambrotipo, eksponuojami tik ferotipai. „Darbai atlikti ta pačia technologija, tik medžiaga yra ne stiklas, bet metalas“, - paaiškino jis.
M.Meškauskas šlapio kolodijaus metodu domėjosi jau kurį laiką. O realiai kurti fotografiją šiuo būdu pradėjo tik šių metų sausio mėnesį. Tačiau dabar jau turi apie 40 darbų. Pirmųjų, ne visai pavykusių, neeksponuoja. „Tie darbai man brangūs kaip atsiminimas, kaip kelias per klaidas, iš kurių mokiausi“, - sakė šlapio kolodijaus entuziastas.

Mindaugo Meškausko nuotrauka  
Mindaugo Meškausko nuotrauka  
Mindaugo Meškausko nuotrauka  


Brangus malonumas

M.Meškauskas neslėpė, kad kurti darbus šlapio kolodijaus metodu yra brangus malonumas. Padaryti vieną nuotrauką kainuoja apie 100 litų. Tai neskaičiuojant laiko sąnaudų ir visko, ką galima padaryti pačiam. Tarkime, plokšteles M.Meškauskas išsipjauna. Tačiau gauti reikiamų sudėtinių dalių nelengva. Ambrotipų ir ferotipų gamybai naudojama cheminės medžiagos ne tik brangios. Didelę dalį tenka užsakinėti Lenkijoje, nes Lietuvoje nenusipirksi. Senovinį dumplinį fotoaparatą M.Meškauskas gavo dovanų iš bičiulio. „Tai buvo sulūžusi, supuvusi sena kamera“, - prisiminė pašnekovas. Pats ją remontavo ir restauravo. „Prikėliau naujam gyvenimui tą retą prieškarinį modelį“, - sakė M.Meškauskas.
Šlapio kolodijaus entuziastas teigė, kad noras kurti tokias nuotraukas įtraukia kaip sūkurys. „Tai labai uždegantis dalykas“, - šypsojosi jis.
Po atidarymo M.Meškauskas pademonstravo, kaip šia technologija ant plokštelės daroma nuotrauka. Svečiai sustojo grupinei nuotraukai ir sustingę laukė, kol fotografas, nusitaikęs senoviniu dumpliniu fotoaparatu, suskaičiuos iki 50. Po to M.Meškauskas su plokštele dingo tamsiame kambarėlyje, o kai atnešė ją į šviesą, visų akyse pradėjo ryškėti vaizdas.

Rasa Pakalkienė

Mindaugo Meškausko paroda galerijoje „Meno erdvė“ (Mindaugo g. 27, Vilnius) veiks iki balandžio 10 dienos.
Mindaugas Meškauskas. Rasos Pakalkienės nuotrauka  
Rasos Pakalkienės nuotrauka  
Mindaugas Meškauskas. Rasos Pakalkienės nuotrauka  
Rasos Pakalkienės nuotrauka  
Rasos Pakalkienės nuotrauka  
Rasos Pakalkienės nuotrauka  


Komentarai
Turinys
  • F.A.K
    F.A.K 
      2014.03.23, 20:48, vertino: Gerai, , rašė:
    Nezinojau ,kad M.Meskauskas tuom uzsiima..nuostabu.
  • gedasst
    gedasst 
      2014.03.25, 22:31, vertino: Gerai, , rašė:
    O as nezinojau, kad senas pazistamas yra TV projektu rezisierius ;)
  • aion
    aion 
      2014.03.23, 23:00, vertino: Gerai, , rašė:
    Na, ką galiu pasakyt - gėris :)
  • mjupower
    mjupower 
      2014.03.24, 07:35, rašė:
    įdomu ar biznį galim iš to padaryti? na, tip foto atelje?
  • feelphoto
    feelphoto 
      2014.03.25, 11:42, rašė:
    AFD panašiai daro :)
  • vstankus
    vstankus 
      2014.03.24, 09:12, vertino: Gerai, , rašė:
    Senai noriu turėti vieną metalinę nuotrauką. Skelbimų nerandu kas jas daro. Būtų tobula dovana.
  • Kubrick
    Kubrick 
      2014.03.30, 00:20, rašė:
    nezinau kaip kitos, bet Mariaus, Vytaro ir Samo nuotraukos atbulos.
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti