Vaikų fotografija pagal Rasą Ražanienę (fotoalias)
2014.10.26  Straipsniai:  Fotografų pristatymai  11 5260
 
rasa razaniene: *   Komentarai [41]

Fotografijos, kuriose parodomas ne tik vaiko grožis, bet ir atskleidžiama nuotaika, emocijos, charakteris, detalės – daug kalbančios, dažnai kuriančios metaforas, suteikiančios papildomos prasmės. Ir, žinoma, talentas bendrauti su vaikais, sugebėti juos sudominti. Nuoširdžiai apie vaikų fotografiją pasakoja Rasa, eFoto narė fotoalias.
 


Kas ir kaip Tave paskatino pradėti fotografuoti?
Fotografuoti pradėjau tiesiog norėdama išmokti kažko naujo... Norėjosi šiek tiek kokybiškesnių savo šeimos fotografijų, tai paskatino gilintis į fotografiją ir įsigyti pirmąjį veidrodinį fotoaparatą.
 
rasa razaniene: gyvenimas sukasi ratu...   Komentarai [6]
Taigi po fotoaparato įsigijimo, kada pajutai, kad fotografija tokia artima širdžiai?
Įsigijus fotoaparatą buvo visko (nes absoliučiai neturėjau jokios patirties). Ilgai teko skaityti instrukcijas, aiškintis su kuo „valgoma“ ta diafragma. Keliaudavau miškan, šalia namų ir praktikos semdavausi fotografuodama lapelius, šakeles bei visus kitus gamtos objektus. Tuo pačiu atkeliavo džiaugsmas užfiksuoti tai, ko dažniausiai nepastebime skubėdami.
 
Gal šeimos pagausėjimas paskatino pasirinkti būtent vaikų fotografijos žanrą?
Vaikų fotografijos žanrą pasirinkti paskatino svajonė dirbti su mažaisiais. Dar besimokydama mokykloje turėjau svajonę – tapti vaikų darželio auklėtoja. Netgi buvau suplanavus pasirinkti edukologijos studijas, tačiau rūpestingi tėvai bei artimieji įtikino, kad reikia rinktis perspektyvesnę specialybę... Tik atradus fotografiją įgyvendinau savo svajonę.
 
Labai džiugu, kad įgyvendinti svajones niekad nevėlu. Gal turi dar kokių nors neįgyvendintų svajonių?
Visos svajonės anksčiau ar vėliau išsipildo, reikia tik to labai norėti. Be abejo, kad jų turiu ir dabar. Bet telieka tai mažytė paslaptis…
 
Ar dažnai Tavo vaikai pozuoja prieš objektyvą?
Čia didžiulė bėda su vyresniais vaikais... Jiems jau įkalta į galvą, kad reikia žiūrėti į fotoaparatą ir šypsotis. Kaip tik to savo fotografijose labai vengiu.

rasa razaniene: paslapties arka...   Komentarai [11]
Kaip gimsta idėjos fotosesijoms?

Čia ne aš, o vaikučiai generuoja tas idėjas... Po susitikimo, pažinties ima kažkas kirbždėti. Vat turi jie kažkokių galių persiųsti fotosesijos vizijas man, taigi lieka tik įgyvendinti. Kartais pamąstau, kad viena ar kita pažintis visai neatsitiktinė būna. Daug juk mažųjų modeliukų sutinku savo fotografijos kely ir kiekvienas turi KAŽKĄ TOKIO, net sunku žodžiais tai apibūdinti. Tada prasideda bemiegės naktys… Kol fotosesijos idėja virsta į kažką apčiuopiamo.

Kaip pasirenki vietą fotografavimui? Gal turi kokius nors kriterijus?
Tai priklauso nuo idėjos ir kur vaikas jaučiasi geriausiai. Vienam patinka pasivaikščioti pievoje, gaudyti drugelius ar varles, kitas nori įsijausti į vampyro vaidmenį ir tuomet ieškome griuvėsių, apleistų pastatų ir panašiai.
 
Ar įmanoma suplanuoti, surežisuoti vaikų fotosesiją iš anksto? O gal to daryti net neverta? Kiek palieki vietos improvizacijai?
Manau, kad neįmanoma surežisuoti vaiko fotosesijos... Galima kažkokias gaires numatyti, tačiau improvizuoti teks norint prisitaikyti prie vaiko charakterio, nuotaikos ar staiga atsiradusio naujo fotosesijos dalyvio, pvz. iš kažkur atkeliavusio katinuko.
 
Kas sunkiausia fotografuojant vaikus?
Atsisveikinti... Tas metas, kai vaikas nenori paleisti tavo rankos ar apsikabinęs puola į ašaras, nes dar nenori su tavimi išsiskirti, man pats sunkiausias.
 
rasa razaniene: ***   Komentarai [30]
Gal galėtum išskirti kokią nors vaikų savybę, kuri labiausiai tave žavi?

Nuoširdumas. Vaikai viską daro nuoširdžiai. Išdykauja, džiaugiasi ir net pyksta nuoširdžiai… Kartą turėjau fotosesiją su maža mergaite, kuriai buvo niekas neįdomu ir ji tą akivaizdžiai rodė. Neapsimetinėjo, o tiesiog visus mano mėginimus nuoširdžiai „nurašydavo“ purtydama galvą ir suraukus nosytę. Jau beveik prarasdama viltį, atsisėdau ant suoliuko šalia jos. Panarinau galvą ir mosuodama kojomis netyčia nusispyriau vieną batelį. Akies krašteliu pastebėjau, kad mažosios akyse sužibo „velniukai“. Tuomet smagiai ėmiau mosuoti kojomis kol ir antras batelis nuskrido. Tą patį padarė ir mažoji… Taip gimė istorija apie skraidančius batelius bei bėgiojimą basomis.  
Paminėčiau dar vieną savybę – tiesos sakymas. Vaikas visada pasakys tiesą, kokia ji bebūtų. Kartą gavau laišką nuo vienos mamytės. Ji rašė, jog jos dukrytė (6-erių metukų) labai nori su manim susitikti. Ji žavisi savo draugės fotografijomis, kurias aš padariau ir labai labai norėtų tokių savo fotografijų. Argi galėjau atsisakyti įgyvendinti vaiko norą? Susitikome, susipažinome. Paklausus, ar jai patinka fotografuotis ir ar nori nuotraukų, mergaitė atsako: NE! Mamytė, stovinti šalia, net nurausta susigėdus…

Kaip padėti vaikui atsipalaiduoti  prieš objektyvą?
Bendrauti, žaisti, skatinti užsiimti jam patinkančia veikla.

Kitas variantas, juk būna vaikų, kurie pamato fotokamerą ir pradeda maivytis. Kaip su tokiais bendrauji, kaip juos fotografuoji?
Tuomet tiesiog nefotografuoju... Žaidžiame, išdykaujame, kalbamės, o kai fotoaparatas pamirštamas, tuomet ir „pagaunamas“ vienas, kitas momentas.
 
Gal galėtum įvardinti, kokias pagrindines klaidas daro tėveliai fotografuodami mažylius ar pradedantieji fotomėgėjai? Kaip jų išvengti?
Fotografavimas iš viršaus. Visada siūlyčiau atsitūpti ar net atsigulti ant žemės, kad fotoaparatas atsidurtų vaiko akių lygyje.
Prašymas atsisukti ir nusišypsoti. Siūlyčiau sulaukti to momento, kai vaikas pats netikėtai žvilgters į Jus. O kartais ir to nereikia... Tokia žavi „pagauta“ natūrali akimirka.
 
rasa razaniene: kas čia bosas...   Komentarai [67]
Naujagimių fotografija, labai subtilus ir jautrus dalykas. Ką svarbiausia reikia žinoti prieš fotografuojant? Kokio specialaus pasirengimo ar žinių reikia?

Ypatingų įgūdžių, žinių ir pasirengimo reikalauja naujagimio fotosesija. Niekada nesiūlyčiau tėveliams patiems eksperimentuoti ir rizikuoti vaikučio saugumu. Naujagimio fotosesijai siūlyčiau ruoštis ne tik fotografui, bet ir mamytei. Maitinančiai mamytei siūlyčiau atsisakyti kavos ar tonizuojančiai veikiančių maisto produktų. Fotografams siūlyčiau įsigilinti į naujagimio miego fazes, fotografuoti papildomai prišildytoje patalpoje, naudojant muzikinį foną, kuris primena garsus mamos pilvelyje.  
 
Kiek trunka tokia fotosesija?
Tai priklauso nuo mažojo modeliuko, jo temperamento ir kaip greitai mums pavyksta susidraugauti... Kartais valandos užtenka, o kartais ir trijų per mažai. Niekada fotosesijai nenumatau tikslios trukmės.
 
Ar naudoji kokius nors priedus, pvz. žaisliuką ant fotoaparato ar kitokius „triukus“ siekiant atkreipti mažųjų dėmesį?
Nenaudoju jokių žaisliukų, vienintelis „triukas“ – bendravimas.
 
Esu girdėjus, kad kartais fotografui būna sunkiau „susitvarkyti“ su tėvais, negu vaikais? Kaip manai Tu? Kaip būna Tavo praktikoje?
Visiškai sutinku! Išties būna tokių „sunkių“ tėvelių, kurie už nugaros lyg palaikymo komanda rėkauja „Atsisuk“, „Nusišypsok“, „O dabar padaryk tą ir aną“. Tuomet tenka paprašyti leisti vaikui būti pačiu savimi ar netgi nueiti pasivaikščioti šiek tiek toliau.

rasa razaniene: Lola...   FOTOISTORIJA [13]
Greičiausiai fotografuojant vaikus kokių tik nėra „kuriozų“ nutikę... Gal papasakotum linksmiausius, įsimintinus nutikimus?

Jau patirtis išmokė visad su savimi turėti atsarginius rūbų bei batų komplektus, nes dažnai tenka ir iki juosmens sušlapti, kad pakeltum ūpą mažajam. Vienos fotosesijos metu pasisiūliau panešti pusantrų metukų mažylį, nes jis pavargo vaikščioti, tai jo broliukas, keturmetis mažylis, užsigeidė to paties. Taip ir grįžau pas tėvelius – su fotoaparatu ant kaklo ir dviem vaikučiais ant rankų. Įsimintiniausia turbūt buvo fotosesija su gyvais drugeliais, nes maža mergaitė taip išsigando tų „siaubūnų“, kad visą laiką prasėdėjo man ant kelių, stipriai apsikabinus, teliko tik iš tolo stebėti kaip jos sesutė domėjosi jais.
 
Vaikų fotografija niekad nenusibostanti, vaikai greitai keičiasi, kiekvienas raidos tarpsnis su savais ypatumais bei iššūkiais fotografui. Gal galėtum išskirti, kokio amžiaus vaikus Tau įdomiausia fotografuoti? Kodėl?
Negalėčiau išskirti kažkokio amžiaus tarpsnio, visi savotiškai žavūs ir įdomūs. Gal smagiausia su tais, kurie pilni „ožiukų“. Tuomet labai gera, kai randi bendrą kalbą su priešiškai nusiteikusiu, su viskuo nesutinkančiu ir net sau priešgyniaujančiu vaiku.  
Rasa (fotoalias)  

 
Be vaikų fotografijos, kokie dar žanrai Tave žavi?
Ypatingai žavi gyvūnų fotografija.
 
O kokia Tu buvai vaikystėje? Kokie ryškesni prisiminimai iš Tavo „mažųjų dienų“ pagalvojus išnyra prieš akis?
Pačios gražiausios mano vaikystės dienos prabėgo pas močiutę, gimtajame Jurbarke. Mėgdavau įsilipti į aukštą vyšnios medį ir stebėti kas vyksta aplink. Prisigalvodavau įvairių išdaigų bei nuotykių, tad nebuvo močiutei liūdna su manim… Labai ryškūs vaikystės prisiminimai ir iš to laikotarpio, kai kartu su tėčiu, užsidarę tamsioje virtuvėje, ryškindavome juosteles ir laukdavau, kada baltame fotopopieriaus lape išryškės atvaizdas. Beje, tuo metu darytose tėčio fotografijose taip pat dominuoja vaikai.

Rasą Ražanienę (fotoalias) kalbino Monika Adomaitienė

Rasos Pro katalogas: www.efoto.lt/user/30891/pro
Tinklalapis: www.fotoalias.lt


Komentarai
Turinys
 • Wilija
  Wilija 
    2014.10.26, 10:09, vertino: Gerai, , rašė:
  Smagu, kad atgijo fotografų pristatymai, ačiū. Buvo gera skaityti apie šviesų ir pozityvų žmogų :)
 • dykumų vėjas
  dykumų vėjas 
    2014.10.26, 23:14, vertino: Gerai, , rašė:
  yra mūsuose talentu :)
 • romans
  romans 
    2014.10.27, 00:25, vertino: Gerai, , rašė:
  Браво!
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2014.10.27, 08:28, vertino: Gerai, , rašė:
  Labai šauni atsvara, netgi sakyčiau - priešingybė saldžiam supermaminiam kičui :)
 • butkus
  butkus 
    2014.10.27, 18:56, rašė:
  "priešingybė saldžiam supermaminiam kičui "???? O kas čia?
 • Vytenis P.
  Vytenis P. 
    2014.10.28, 08:01, vertino: Gerai, , rašė:
  Man tai visi iš kūdikių numegzti kiškučiai-peliukai-žirniukai sudėti pintinėlėse-krepšeliuose tarp pūkų ir kailių. Kai to vaiko jau tik nosytė belikus (jei ir ta kokiais drugelio ar tigro ūsais nenuterliota) :)))
 • rasa razaniene
  rasa razaniene 
    2014.10.27, 10:03, rašė:
  Labai ačiū visiems! :) Neapsakomai džiugu, kai pastebi ir įvertina kolegos.
 • Albertas K (išsitrynęs)    2014.10.27, 17:26, rašė:
  Moteris fotogrfas turi daugiau pranašumų prieš vyrą fotografą ir čia nieko nepadarysi. Baltas pavydas. :)
 • saulei_daina
  saulei_daina 
    2014.10.27, 17:50, vertino: Gerai, , rašė:
  Džiugu iš arčiau pažinti puikią fotografę :) Tas bendravimas, ryšys su modeliukais ir atsispindi fotografijoje, gyvumu, nuoširdumu. :) Taip ir toliau
 • rimtainesvarbu
  rimtainesvarbu 
    2014.10.27, 20:21, rašė:
  Puikūs darbai, salsta širdis. Labai emocionalios ir gyvybingos nuotraukos!
 • victorypho
  victorypho 
    2014.10.31, 18:24, vertino: Gerai, , rašė:
  šiltas ir nuoširdus interviu, smagu skaityti :) sėkmės kūryboje ;)

Iki birželio 2 d.   fotobites.lt siūlo net  30% nuolaidą!

  Gera proga atsispausdinti nuotraukas kokybiškai ;) Nuolaida galioja:
30x21 cm Fotoknygoms Visiems Kalendoriams

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti