REPOST: Buchenvaldo vaikiai. Šmuelio Istorija.
2022.03.25  Straipsniai:  FotoapybraižaJūsų straipsniai  17 3977
 
Buchenvaldo vaikiai. Šmuelio Istorija.  
Geras straipsnis rodomas pakartotinai
Dvidešimtojo amžiaus vidurys žmonių istorijoje paženklintas giliais randais. Ne vienas jų susidūrė su žiaurumu, prievarta, skausmu ir beprotiškais sunkumais. Karas neretai palieka ryškų pėdsaką ir sudarko likimus, tačiau tam tikrų žmonių istorijos nušviečia tą laikmetį kitokia šviesą. Tai įrodo, kad ir tokiais laikais išliko tikėjimas, viltis, aistra kūrybai ir meno džiaugsmui.


Vos pasibaigus antrajam pasauliniam karui ir išvadavus Buchenwald lageryje įkalintus žmones jie buvo atvežti į tuometinę Čekoslovakiją, kur jų laukė tolimesnės kelionės. Karo metu lageriuose sunkiam darbui naudojamiems vaikams nusišypsojo laimė ir Jungtinė Karalystė pasisiūlė suteikti prieglobstį 1000 ten gyvenusių našlaičių, tačiau ne vyresnių nei 16 metų. Tai nebuvo lengva. Visiškai maži vaikai negalėjo būti naudojami sunkiam darbui fabrikuose, tad jų skaičius karo metu buvo griežtai reguliuojamas. Nesuradus 1000 galiausiai buvo surinkti tik 760 ir su Britų ginkluotųjų pajėgų pagalba jie buvo nugabenti į Jungtinę Karalystę. Tiesa, daugelis jų čia atvyko rimtai negaluodami ir ne vienam teko praleisti ilgus metus sanatorijose sveikstant po ilgo ir varginančio darbo.

Vienas jų buvo ir Shmuel Dresner - tuomet tik 15 metų vaikinukas, karo metus praleides koncentracijos lagerio šaudmenų fabrike. Tiesa, atvykęs į Jungtinę Karalystę jis ne iš karto galėjo džiaugtis nerūpestinga vaikyste, Shmuel teko praleisti 4 metus sanatorijoje - jaunuolis turėjo gana rimtų plaučių problemų. Darbas šaudmenų fabrike gan stipriai paveikė kvėpavimo takus - jo plaučiai buvo beveik suirę.

Pasveikus Shmuel kaip mat nusprendė pasilikti Jungtinęje Karalystėje ir iš karto pradėjo mokintis meno mokykloje. Dar būdamas sanatorijoje vaikinas rimtai susižavėjo tapyba. Tai tapo jo pašaukimu ir didžiausia aistra. Shmuel pirmą paveikslą nutapė konkursui, kurį būnant sanatorijoje suorganizavo British Red Cross pagalbos fondas. Tąkart jis nutapė Vincent Van Gogh autoportreto su nupjauta ausimi reprodukciją. Taip jis laimėjo savo pirmą tapybos rimkinį, kuris ir pastūmėjo į meno pasaulį.

Kaip ir Shmuel taip ir daugelis kitų jaunuolių, besigydančių sanatorijoje, rado savo aistrą mene ar kitose srityse - pagaliau jiems buvo galima svajoti. Vienas artimiausių Samuel draugų Zvi Zeller atrado fotografiją kaip savo pašaukimą. Vien todėl Shmuel džiaugiasi turėdamas ne vieną nuotrauką iš ankstyvos jaunystės.

Vos ižengęs į trečia dešimtmetį ir jau pasveikęs Shmuel įsidarbino pagalbininku Londono West End teatruose ir tęsė tapybos praktiką bei studijas, tačiau sukūrus šeimą ir supratus, kad tapyba neatneš taip laukiamos gerovės, pradėjo darbuotis paveikslų restauratoriumu. Taip Shmuel galėjo tęsti savo aistrą tapybai tačiau tuo pačiu nesijaudinti dėl materialinės gerovės. Jis taip niekad ir nesustojo tapyti, o 1957 metais net išvyko ilgos tapybos praktikos į Ispanijos provinciją dėl šios šalies nuostabių peizažų. Tai jam įsirėžė į atmintį, kaip vienas nuostabiausių momentų. Kiek vėliau Shmuel dalyvavo ne vienoje jungtinėje parodoje ir džiaugėsi būdamas įvertintas.

Shmuel tapo ir dabar. Tai jo kasdienis džiaugsmas. Antrajame namo aukšte Shmuel yra įsirengęs savo studiją, kurioje gausu daiktų, knygų ir kitų detalių bylojančių apie didžiąją jo aistrą. Net jo pavėsinė sode pilna paveikslų rėmų, kuriuos jis susirinko per ne vienerius savo gyvenimo metus. Daug jų atkeliavo ir iš Stern Pissarro galerijos Londone, kurioje Shmuel, nors ir būdamas jau garbaus 84 metų amžiaus vis dar darbuojasi buhalteriu. "Kūrybos neužmirši ir neatimsi nei iš žmogaus proto nei iš sielos. Ji išlieką tavyje visą gyvenimą, kad ir kaip tavo gyvenimas būtų susidėliojęs" pabrėžia Shmuel versdamas knygą "The Boys", papsakojančia apie šių 760 vaikų istoriją, kurių likimas buvo kiek palankesnis nei tūkstančių kitų.

Šmuelis Dresneris savo studijoje.  
Šmuelis Dresneris savo studijoje.

.  
.

Šmuelis Dresneris savo studijoje.  
Šmuelis Dresneris savo studijoje.

.  
.

Bevartant darbų archyvus Šmuelis prisimina ne vieną įdomų nutikimą, kelionę ar žmogų  
Bevartant darbų archyvus Šmuelis prisimina ne vieną įdomų nutikimą, kelionę ar žmogų

Bevartant darbų archyvus Šmuelis prisimina ne vieną įdomų nutikimą, kelionę ar žmogų  
Bevartant darbų archyvus Šmuelis prisimina ne vieną įdomų nutikimą, kelionę ar žmogų

.  
.

Atminimai į kuriuos nevisada lengva grįžti.  
Atminimai į kuriuos nevisada lengva grįžti.

Šmuelis praktikos Ispanijos provincijoje metu  
Šmuelis praktikos Ispanijos provincijoje metu

Su likimo draugais sanatorijoje, Anglijoje. (Šmuelis trečias iš kairės, viršuje).  
Su likimo draugais sanatorijoje, Anglijoje. (Šmuelis trečias iš kairės, viršuje).

Šmuelio rankose knyga “The Boys”, aprašiusi šių 760 vaikių istorijas  
Šmuelio rankose knyga “The Boys”, aprašiusi šių 760 vaikių istorijas

.  
.

.  
.

.  
.

Autorius: Tadas Kazakevičius
kozak

kozak


Šį reportažą pristato projektas Latitude 55

Latitude55

Fotoistorijos yra puikus būdas kurti ilgaamžę, intriguojančią fotografiją. Ją papildantys tekstai ar video medžiaga – tai galimybė sustiprinti žiūrovo emocijas. Jos skatina į aplinką pažvelgti giliau, skatina atrasti įdomių temų ar tiesiog pamąstyti tuomet, kai neįgudusi akis šių temų nepastebi. Dėl to pristatome jums naują platformą "Latitude 55" (www.latitude55.lt),  kuri leis visiems norintiems išbandyti jėgas puoselėjant gal ne patį populiariausią, bet vertingą dokumentikos formą – fotoistorijas. Siekiame, kad tiek lankytojai, tie autoriai galėtų neskubėdami įsigilinti į analizuojamas temas, atrastų mažų ir subtilių detalių nuotraukose ir įvertintų fotopaskojimų svarbą. Dalyvauti gali visi norintys (tik nepamirškite perskaityti mūsų manifesto) ir turintys užsispyrimo fotoistorijai skirti tiek energijos, kiek reikia ir nė lašo mažiau!

Komentarai
Turinys
 • symbiosis
  symbiosis 
    2012.12.15, 19:58, vertino: Gerai, , rašė:
  labai puikus straipsnis, įdomi asmenybė :)
 • kozak
  kozak 
    2012.12.17, 22:52, vertino: Gerai, , rašė:
  Dekui. Ir paciam ji buvo be galo idomi.
 • Etc. (išsitrynęs)    2012.12.16, 17:55, rašė:
  Ir man labai patiko. Išties šaunu, kad sugalvojot tokį projektą.
 • kozak
  kozak 
    2012.12.17, 22:52, vertino: Gerai, , rašė:
  Dekui:)
 • egisb
  egisb 
    2012.12.16, 19:12, vertino: Gerai, , rašė:

  Įdomi fotoapybraiža.

 • kozak
  kozak 
    2012.12.17, 22:52, vertino: Gerai, , rašė:
  Smagu, kad patiko. Aciu.
 • AndriusM
  AndriusM 
    2012.12.17, 08:20, rašė:
  super
 • kozak
  kozak 
    2012.12.17, 22:52, vertino: Gerai, , rašė:
  ;) Aciu.
 • tomico
  tomico 
    2012.12.17, 22:35, vertino: Gerai, , rašė:
  Skaityti pradėjau nematęs tolimesnių eilučių, nuotraukų esančių monitoriau užribyje... skaitant atsirado tas nekazdieniškas pojūtis, kad prisilietei prie labai tikro, nuoširdaus ir rimto darbo.

  Latitude55

  Manyčiau labai vertingas projektas ir jei esi kažkurioje vienoje iš vietų, kai pradedi ieškoti prasmės, užrakto paspaudime, tai gali būti nuoroda į tolimesnius atradimus.

  Tadai, Dariau... reikia jums paspauti ranką.. :)
 • kozak
  kozak 
    2012.12.17, 22:52, vertino: Gerai, , rašė:
  Dekoju, Tomico:) Gera skaityti tokius zodzius, motyvuoja:)
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2012.12.17, 22:56, vertino: Gerai, , rašė:
  labai malonu skaityti tokį komentarą, tačiau čia tik startas, reikės įdėti daug darbo :) labai tikimės, kad atsiras pakankamai žmonių, kuriems užteks kantrybės fotoistorijoms :)
 • tomico
  tomico 
    2012.12.17, 23:12, vertino: Gerai, , rašė:
  Viskas kas daroma vidumi reikalauja daug laiko ir pastangų, kartais net ir gyvenimo... Skaitydamas jau paruoštas ir publikuojamas istorijas nejučiomis išsitraukiau iš prisiminimų stalčiukų savo krašto istorijas... ir pagalvojau, kad bent vieną jų paruošti, paversti ją tuo įdomiu grynuoliu, reikia išties tam atsidėti... tačiau ta mintis mintis ten kažkur suspurdėjo... :)
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2012.12.18, 08:32, vertino: Gerai, , rašė:
  labai laukiame :) jei jau mintis atsirado, greičiausiai laiko klausimas kol ji virs kūnu :)
 • Irena B
  Irena B 
    2012.12.18, 10:58, rašė:
  Respect vyrukam, šaunuoliai. Graži medžiaga, tobulai  stilistiškai pateikta, nepersaldinta , nuostabios, tikros istorijos sukurtos... Mano svajonė - kada nors sukurti kokią istoriją...žinau, kiek tam reik darbo ir kantrybės. Baigiu ta pačia fraze- RESPECT
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2012.12.18, 11:24, vertino: Gerai, , rašė:
  Jei tik nuspręsi imtis kokios istorijos - mūsų tikslas yra padėti ją užbaigt, nes atmesti jau sukurtą. Todėl jei ką - kreipkis tiesiai į mus. Šiuo metu jau kuruojame keletą fotografų ir jiems sekasi gerai :)
 • Irena B
  Irena B 
    2012.12.21, 13:37, rašė:
  Būtinai, ačiū:)
 • kozak
  kozak 
    2012.12.18, 11:49, vertino: Gerai, , rašė:
  Aciu, Irena:)

Paruoškite dovanėles su fotobites.lt


Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
 „Metraštis. LT 2022“
Tai METŲ konkursas. Siūlykite įvairiausius Lietuvos vaizdus: peizažus ir gyvūniją, miestus, žmones ir reportažus. Būtina:
• Įdėti 3-30 nuotraukų seriją iš tos pačios vietos
• Vietą nurodyti raktažodžiuose (ir gal net žemėlapyje)
• Rodyt šių metų nuotraukas
Konkursas vyksta iki 2022 gruodžio 1 dienos. Kiekvieną mėnesį geriausios serijos autorius apdovanojamas 30€ vertės dovanų čekiu savo asmeninei fotoknygai atsispausdinti!
20-30 geriausių darbų autoriai gaus konkurso fotoknygą-albumą ir su savo darbais. Fotoknygas atspaus FotoBites.lt
Visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

Saldus medus Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.