Projektas 365: Epilogas
2015.01.04  Straipsniai:  FotoapybraižaJūsų straipsniai  24 5588
 
93 diena. Pirmasis valgomas derlius iš mano sodelio šiais metais.  

Kas yra „Projektas 365“ fotografijoje atspėti nesunku - tai įsipareigojimas kasdien padaryti po nuotrauką. Toks fotografavimo būdas skatina galvoti, tobulėti, kasdienybėje ieškoti ką nors įdomaus.
Pristatome Aistės (Smėliadėžė) rezultatus ir apmąstymus.Aistės „Projektas 365“: nesnausk.org/smeliadeze/gallery/

Ramus paskutinis metų vakaras atrodo gana tinkamas laikas apmąstyti didžiausią šių metų iššūkį – 365 fotografijos projektą. Šiek tiek gaila ir neramu, kad jis baigiasi. Per metus kasdienis fotografavimas tapo beveik įpročiu. Baisu, kad baigus projektą gyvenime atsivers kažkokia tuštuma. Flickr 365 projekto grupėje yra nemažai žmonių, kurie tokio nerimo ar įpročio vedami suka antrą ar net trečią metų ratą. Taip pat neramu, kad nustojusi fotografuoti kasdien nustosiu fotografuoti iš viso, kaip užmetamas rytinis krosas ar lankymasis sporto klube. Galvojant logiškai, aš neturiu jokių priežasčių fotografuoti. Neturiu tikslo nei tapti profesionalia fotografe, a nei kurti kokį didį meną. Pradėjau projektą norėdama patobulinti savo kiemo, augalų ir šeimos fotografavimo įgūdžius. Manau, kad šį tikslą pasiekiau, ir kol kas pati sau nerandu atsakymo į klausimą „o kas toliau“. Kita vertus, fotografija man turbūt kažką reiškia, nes iki šiol taip nuosekliai diena iš dienos esu dariusi tik vieną dalyką – mylėjus. Visos kitos veiklos – darbas, studijos, hobiai – visada turėdavo išeiginių :)

Ką man davė 365 projektas?

Tobulėjimas. Didesnę dalį projekto man atrodė, kad mano fotografijos įgūdžiai nė velnio netobulėja. Turbūt sunku vertinti save, ypač kai dar nėra didesnės laiko perspektyvos. Visgi tam tikras progresas yra. Kartais tai yra mokėjimas pastebėti, kartais geresnis fokusas ar kompozicija, ramesnė savijauta fotografuojant ir kiek kitokia nufotografuotų kadrų analizė. Iki profesionalumo dar labai toli, tačiau prieš kelias savaites, svarstydama, ką aš čia darau su ta fotografija, atradau, kad turbūt didžiausias džiaugsmas ir slypi tame, kad fotografuodama aš neturiu jokių įsipareigojimų.

81 diena. Gražus vaizdas gražioje baloje. Mobilografija  
81 diena. Gražus vaizdas gražioje baloje. Mobilografija


Galimybė išbandyti įvairius fotografijos žanrus ir technikas. Per šiuos metus išbandžiau nemažai fotografijos žanrų: fotografavau portretus, gatvę, judesį, architektūrą, natiurmortus, peizažus, gamtos objektus, renginius, makro. Fotografijai naudojau telefoną, skenerį, senus ir neprisuktus objektyvus, filtrus, plėveles, fotografavau per medžiagą, vandenį, ledą. Išbandžiau cianotipiją ir gum bichromatus bei kompiuterines manipuliacijas. Mano puslapyje esanti galerija labai marga. Joje greta esančių kadrų dažnai nesieja niekas. Meniniu požiūriu tai yra labai nebrandu, nes akivaizdu, kad aš neturiu jokio meninio stiliaus. Bet iš tikro ir nesiekiau jo turėti. Norėjau mokytis ir šio projekto metu svarbiau nei įkelti kadrą kasdien man buvo kasdien kažką naujo sužinoti ar išbandyti. Kai kurių dalykų greičiausiai daugiau nebefotografuosiu, nes atradau, kad jie ne „mano“. Pavyzdžiui, man ne itin prie širdies visa statiška fotografija – dūmai, tyškantys lašai ar natiurmortai. Nors vabalai labai dailūs, tikriausiai daugiau nebraidysiu po pievas jų ieškodama. Taip pat manęs nesužavėjo ir manipuliacijos, gal todėl kad šioje srityje labai trūko įgūdžių ir vaizduotės. Bet už tai atradau žmones ir miestą, kuriuos seniau fotografuodavau labai retai ir tikrai kitaip, nei šiandien. Fotografija man visgi pirmiausia yra pasakojimas apie akimirką. Kadre dažniausiai yra tiksliai tiek žodžių, kiek jų ir reikia.

91 diena. Saugus Paryžius. Mobilografija  
91 diena. Saugus Paryžius. Mobilografija


Režimas, kuris kartais priverčia išlįsti iš komforto zonos. Kasdienis fotografavimas yra rimtas iššūkis kūrybiškumui. Idėjos greitai baigiasi. Pradėjau projektą manydama, kad kaip visada daugiausia fotografuosiu augalus. Bet tie patys objektai ir temos labai greitai nusibosta. Tuomet ateina geras noras daryti kažką kitą, kitaip, ko niekada nedarytum, jei neturėtum to išorinio stimulo. Fotografuojant greta šeimos ir darbinių įsipareigojimų fotografijai objektyviai nėra laiko, kartais nėra tinkamos šviesos, o supantys vaizdai yra nykūs. Visa tai skatina matyti kitaip, pastebėti detales, kūrybiškai išnaudoti trumpas laisvas akimirkas.

33 diena. Tai buvo vilkelis  
33 diena. Tai buvo vilkelis


„Neteisingos“ fotografijos atradimas. Kai pradedi fotografuoti, viską norisi daryti labai gerai ir teisingai. Svarbu, kad kadre nebūtų triukšmo, kad kadras būtų gerai sufokusuotas, kad būtų tinkama ir apgalvota kompozicija ir pan. Šio projekto metu gana daug fotografavau telefonu, dažnai esant netinkam apšvietimui, judant. Kartais kadrus „apdirbdavau“ tiek, kad juose esantys objektai tapdavo neatpažįstami. Kartais tyčia fotografavau išplaukusius vaizdus. Ir visa tai buvo smagu, o rezultatas man patiko. Per šiuos metus smarkiai plėtėsi mano supratimas, kas yra gražu fotografijoje. Tam labai daug įtakos turėjo kasdien skiriamas laikas kitų fotografų darbų peržiūrai. Šiuo metu žymiai stipriau už grožį ir techninį tobulumą man groja kadro įdomumas ir emocija.

210 diena. Šviesios mintys apie darbą. Mobilografija  
210 diena. Šviesios mintys apie darbą. Mobilografija


Daugiau laiko su savimi ir pasauliu. Per šiuos metus mačiau turbūt daugiau saulėtekių, nei per visą savo gyvenimą. Ne todėl, kad būčiau miegalė. Tiesiog tam, kad pamatytum, turi žiūrėti. Šiais metais aš tikrai kitaip ir žymiai atidžiau žiūrėjau į mane supantį pasaulį, kaip niekad ryškiai pajutau metų laikų kaitą, mačiau daugybę gražių debesų, iš naujo atradau savo miestą ir apvaikščiojau gatves, kuriose iki šiol niekada nebuvau buvusi. Iki šiol nežinojau, koks saulėtekis spaudžiant 16 laipsnių šalčiui, kaip pokši ledas ir garuoja vanduo, kaip greitai išsisklaido rūkas ir kokia plati spalvų paletė spėja pasikeisti per tas trumpas akimirkas. Daugelis šių išgyvenimų yra labai asmeniški, nes fotografuoti aš stengiuosi eiti viena. Fotografija yra puikus poilsis po/prieš dienos darbus, ji išvalo mintis ir moko džiaugtis akimirka.

51 diena. Kitoks Kaunas. Mobilografija  
51 diena. Kitoks Kaunas. MobilografijaKuo 365 projektas yra blogai?

Laiko sąnaudos. 365 projektas, bent jau įgyvendinamas taip, kaip tai dariau aš, užima žymiai daugiau laiko, nei galima įsivaizduoti, ypač tamsiuoju sezonu. Turbūt vidutiniškai fotografija per dieną suvalgydavo bent dvi valandas. Man pasisekė, kad mano šeimyna kantriai ir geranoriškai mane palaikė. Visgi pradedant tokį projektą reikėtų pasitarti su artimaisiais, nes tai gali tapti rimtų šeimyninių nesutarimų priežastimi.

Greitas tempas. Nors 365 projektas yra geras stimulas tobulėti, kartais mane nervindavo būtinybė įkelti po darbą kasdien, nes kai kurios fotografijos technikos reikalauja žymiai daugiau laiko. Pavyzdžiui, kokybiškai manipuliacijai poros vakaro valandų dažniausiai neužtenka. 365 projektą būtų labai sunku įgyvendinti fotografuojant juosta, ar taikant kokias sudėtingesnes fotografinės spaudos technikas.

Nuovargis ir idėjų stoka. Prie privalumų rašiau, kad kasdienis fotografavimas padeda išlįsti iš komforto zonos, tačiau tai yra ir nemažas trūkumas, nes bent jau mano kūrybiškumo atsargos yra labai ribotos. Man reikia laiko idėjoms „išnešioti“, todėl buvo ne tiek jau mažai dienų, kai aš nervindavau savo artimuosius klausimu, ką šiandien fotografuoti. Blogiausia, kad dažniausiai jie ne itin daug gali patarti. Ir ne dėl to, kad neturėtų idėjų, o dėl to, kad tas idėjas sunku priimti, nes jos ne savos. Daugelyje tinklapių, kuriuose aprašomos 365 projekto patirtys, rekomenduojama susidaryti fotografijos idėjų sąrašus ir bandyti juos įgyvendinti. Man tokie sąrašai visiškai nepadėjo. Gal dėl to, kad ir gyvenime aš niekada jokių sąrašų nesudarinėju :)

4 diena. Iš nieko  
4 diena. Iš nieko


365 projektas yra egoistas. Šis fotografijos projektas atima visą laisvą laiką ir dėmesį, todėl beveik nebelieka jėgų jokiems kitiems interesams ir hobiams. Šiais metais labai apleidau savo sodą, nustojau dalyvauti sodininkų forumuose ar rašyti tekstinius blogo įrašus. Taigi tam tikra prasme šis projektas mane apgavo – prasidėjęs iš meilės sodui jį visiškai nukonkuravo.

Kas liko nepadaryta…

365 projektas ne itin tinkamas lėtai fotografijai, todėl ateičiai lieka juosta. Labai noriu pabandyti savadarbes pinhole kameras bei tobulinti lėtus fotografinės spaudos metodus – gum bichromatų ir gumoil procesus.

Nors man labai patinka fotografuoti žmones, vis dar jaučiuosi nejaukiai, fotografuodama nepažįstamuosius. Reikėtų sugalvoti sau kokį trumpesnį projektą gatvės ir šiaip žmonių fotografijai.

Visu metus išsiverčiau be Photoshop‘o (viską dariau su Lightroom ir Pixelmator).  Kol kas nežinau, ar man jo tikrai reikia.

Neišmokau savo nuotraukų rodyti ir jų viešinti facebookuose, forumuose ar šiaip aktyviau dalyvauti fotografų bendruomenėse. Gal dėl to, kad vis dar nesijaučiu fotografė.

11 diena. Veidai, kuriuos matuojuos  
11 diena. Veidai, kuriuos matuojuos


Ir visgi, 365 projektas buvo puiki patirtis, kurios jokiu būdu neatsisakyčiau. Būtų šaunu, jei kas nors fotografiją man būtų parodęs prieš kokius 15 metų, kai dar visas laikas buvo tik mano. Laimei, tai traukinys, į kurį priima be amžiaus cenzo ir neišsodina sulaukus tam tikro amžiaus. Tad važiuojam toliau. Gerų, smagių ir pilnų atradimų Naujų metų.


Komentarai
Turinys
 • eFoto redaktorius    2015.01.04, 01:07, rašė:
  Tai gera proga pasidalinti savo 365. Ką nufotkinote jūs?
  Tai gali būti nebūtinai šedevrų paieškos. Tai artimiau dienoraščiui.
  Garantuoju, kad kas nors darė 365 vaizdus pro langą ar 365 savo pusryčių lėkštes ;)
  Gal verta pradėt tokį projekčiuką? Susikurkit eFoto grupę 365
  arba tiesiog sukurti savo albumą: nuotraukos pavadinimo pradžioje reikia rašyti maždaug taip: "365 - " ar "Projektas 365 - "
 • rimtainesvarbu
  rimtainesvarbu 
    2015.01.04, 01:26, rašė:
  Pas mus Šiaulių foto klube tokių entuziastų tikrai nemažai - kurie ištempė visus metus ;) Didžiuojuosi ir pati tokį projektą šventai atlaikiusi, net keista buvo 366 diena, kad jau viskas kaip ir baigėsi, atrodė visą savaitę kad kažko nepadariau, kad kažką pamiršau :) Yra į ką pasižiūrėti ir prisiminti.
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.04, 20:06, rašė:
  Tikrai būtų įdomu turėti grupę ir tuos projektus pamatyti :) Būtų geras stimulas ir sau, ir kitiems :)
 • FredeRika
  FredeRika 
    2015.01.06, 11:25, rašė:
  Na, tikėkimės kad kažkas iš turinčių Meistro statusą irgi užsikrės ta idėja ir įkurs grupę ;)
 • Arvydas Stačiokas
  Arvydas Stačiokas 
    2015.01.04, 01:32, vertino: Gerai, , rašė:
  Šaunuolė ,nesustok !  ;)
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.04, 20:06, rašė:
  Dėkui :)
 • owari
  owari 
    2015.01.04, 04:47, rašė:
  Puikus kelias i save:-) 
  Dekui uz ispudzius ! 
  Galima taikyti vietoje psichoterapijos :-)
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.04, 20:15, rašė:
  Nebuvau pagalvojusi apie psichoterapiją :) Visgi psichoterapijai reikia psichoterapeuto, tad šiuo atveju reikėtų projektą vykdyti su labiau patyrusiu mokytoju :) Nes vienas iš blogų dalykų šiame projekte - mažai gįžtamojo ryšio.
 • MargoS
  MargoS 
    2015.01.06, 14:08, rašė:
  pritariu dėl grįžtamojo ryšio, aš gėdingai projekto nebaigiau, pritrūko laiko, o gal stimulo... :)
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2015.01.04, 15:20, vertino: Gerai, , rašė:
  fainai.. neturiu tiek kantrybes, bandziau 100 happy days, nieko negavosi :) ties 44 sustojau
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.04, 20:31, rašė:
  Man atrodo, kad arba reikia pasirinkti temą, kuri labai veža, arba projektą labai plačiai apibrėžti, kad jame būtų daug vietos improvizacijai. Kitaip labai sunku tęsti ir ne vien kantrybėje bėda, tiesiog įvairios gyvenimo situacijos kadien prideda naujų iššūkių. Todėl geriau nereikalauti iš savęs per daug :) Flickr forume mačiau žmonių, kurie metė projektą dėl to, kad pavėlavo nuotrauką įkelti dvi minutes, t.y. nespėjo iki dvyliktos. Gyvenime ir šiaip yra pakankamai situacijų savimi nusivilti, tad tokiuose projektuose man atrodo svarbiausia smagumas :)
 • Dianna
  Dianna 
    2015.01.04, 16:51, vertino: Gerai, , rašė:
  Kai kurios mintys tokios pažįstamos, nes ir pačiai kyla...O ir aprašei labai sklandžiai!:) Šaunuolė!
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.04, 20:38, rašė:
  Ačiū už palaikymą, Diana :)
 • mentirosa
  mentirosa 
    2015.01.04, 17:06, vertino: Gerai, , rašė:
  Pasikartosiu, nors jau ir sakiau Aistei, kad ji šaunuolė :)

  Aš jau trečiuosius metus pradėjau skaičiuoti. Užkabino.
  Pirmais metais skaičiavau 366 spalvas: www.flickr.com/photos/moodukas/sets/72157630642292498.../
  2013 metais bandžiau mažinti iki 2 kartų per savaitę, bet taip ir likdavo tas projektas pamirštas savaitėms. Prisiminus rankiodavau iš archyvų: www.flickr.com/photos/moodukas/sets/72157633675605160.../
  Pernai vėl grįžau prie 365. Ėjosi žymiai lengviau nei pirmaisias. Daviau sau daugiau laisvės, jei neišeina, ne kasdien tvarkyti ir įkelti, bet kasdien fotografuoti. Dauguma nuotraukų atsirasdavo savaime ir tikrai mėgavausi visu savo projektu. www.flickr.com/photos/moodukas/sets/72157639263620113.../
  Šiemet kiekvienai savaitės dienai susigalvojau po temą, taip metų gale bus kiekvienai temai po 52 nuotraukas :) www.flickr.com/photos/moodukas/sets/72157650067858472.../

  Smagu, nors ir užima laiko, bet ir verčia ieškoti, galvoti ir neaptingti :)
 • eFoto redaktorius    2015.01.05, 13:12, rašė:
  Aš irgi kažkada, 2003 metais,  dariau panašų projektą.
  Trumpesnį, sinchroniškai su japonu Sato Jun Ichi
  Vaizdas interaktyvus, spausti Next arba Random
  photoart.lt/JP_LT/flash.html

  eFoto galerijoje albumą galite pasidaryti nuotraukos pavadinimo pradžioje parašę maždaug taip: "365 - " ar "Projektas 365 - "

 • Andrius Mačiūnas
  Andrius Mačiūnas 
    2015.01.05, 22:26, vertino: Gerai, , rašė:
  Beveik žodis žodin pritariu autorės mintims ir pastaboms! Labai išsamiai nupasakojo.
  Pats 365 projektą dariau 2012-2013 metais - pradėti visai nebūtinai sausio 1d.!
  Pildžiau vos ne kaip dienoraštį, kasdien ieškodavau simbolio, susijusio su tos dienos įvykiais, jausmais, žmonėmis ar kitokiomis patirtimis. Ir atvira, ypač tiems, kad buvo toje dienoje kartu, ir užslėpta, užmaskuota.

  Jei kam įdomu, albumas iki šiol yra FB: tinyurl.com/q2dpcl3


  Darantiems labai rekomenduoju kelti nuotraukas viešai - tai galimybė grįžtamajam ryšiui, kurio pasigedo Aistė. Labai net tikėtina, kad ir daugiau nei fanų atrasite, kurių anksčiau nepastebėdavote. :)
 • A. Aleksandravičius
  A. Aleksandravičius 
    2015.01.06, 12:31, vertino: Gerai, , rašė:
  Jau 6 metus, kiekvieną dieną.
  Pirmi metai buvo iššūkis, dabar tai kasdienybė, kurioje pastebi vis ką nors naujo:
  www.afoto.eu/works/projects/project-365/
  365  
 • mnym
  mnym 
    2015.01.06, 23:31, vertino: Gerai, , rašė:
  dabar sekantis etapas: 52 kadrai is kuriu 12 bus atspausti ;)
 • Rinat Tarzumanov
  Rinat Tarzumanov 
    2015.01.07, 08:33, rašė:
  Įdomu pražiūrėti tos 365 albumus.
  Karta ir pats bandžiau... nepabaigiau, paskui pratęsiau ir vėl tas-pats :)
  Vakar kartu su dešimčių klubiečiu pradėjom 365 iš pradžių FB ir G+ naudojame taga: #365lt
  Vilkiškiausius kadrus kelsiu ir i efoto, visu kelti tikrai neišeis, nes tikrai neverti efoto :)  • Matilda
  Matilda 
    2015.01.07, 16:46, rašė:
  Pritariu autorei, tikrai sunkus, laiko/idėjų/ pastangų ir tt reikalaujantis darbas.

  Pradėjau ir aš-velnias sugundė, ir tikrai abejoju, ar užteks jėgų baigti:) 

   https://www.facebook.com/Lena.Kapl/media_set?set=a.10202375743308766.1073741829.1648280624&type=3&uploaded=6
 • anava
  anava 
    2015.01.07, 22:09, vertino: Gerai, , rašė:
  Aiste, stebiuosi ir žaviuosi tavo pasiryžimu ištverme, kantrybe ir gebėjimu suktis iš situacijos. Visų projekto foto dar neperverčiau (nes atsiverčiu ir skaitau su pasimėgavimu ir smalsumu tavo tekstus, o ten jų daug randu), bet kiek mačiau, foto tikrai ne bet kokios, atsitiktinės, o kūrybingai ieškotos, išradingai pateiktos... Tikrai daug savęs atidavei šiam projektui, bet grąžos, manau, gavai keleriopai daugiau.... Labai patiko ir tavoji savianalizė, apibendrinanti projekto patirtis... sklandi, protinga, pasverianti visus "už" ir "prieš". Tikrai žinau - aš tokios kantrybės niekaip neturėčiau, negalėčiau ir būti tokia disciplinuota. Man, ten, kur prasideda pareiga, prievolė, o baigiasi laisvė - tai jau nebe kūrybinė erdvė.... Ne tik neištempčiau nė mėnesio tokiame projekte, bet ir, manau, įpulčiau į dvasinę duobę - dėl pareigos vykdyti prisiimtą prievolę ir vidinių nuostatų fotografijos atžvilgiu konfrontacijos. Be to, sunkiai įsivaizduočiau ir kasdienį derinimą su kitomis veiklomis. Tiesiog baltas pavydas ima, kad yra gebančių įveikti visas kliūtis ir sėkmingai pasiekti finišą. Nors tikrai nuoširdžiai linkiu, kad tai nebūtų finišas fotografijoje.....kad dabar galėtum išties ja džiaugtis, mėgautis, tada, kai norisi, tada, kai tam gali skirti laiko, tada, kai neskubėdama gali dairytis ir akimis ieškoti kažko įdomaus..... o mintyse lipdytis būsimo vaizdo viziją...... SĖKMĖS TAU :))
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.08, 09:57, rašė:
  Ačiū už gražius žodžius, Vilija :) Man disciplina turbūt tiesiog padėjo, nes kitaip laiko būčiau radus gerokai mažiau ir žymiai dažniau savęs gailėjusi, atidėliojusi, teisinusis nuovargiu ir pan. Bet kiekvienam savas tempas ir tuose skirtumuose visas grožis :)
 • Vaida Šetkauskė
  Vaida Šetkauskė 
    2015.01.07, 22:40, rašė:
  Sveiki,
  ir aš praėjau šią mokyklą. Kitaip pavadinti to negaliu.
  Mokykla kantrybės, pastabumo ir tobulėjimo vienareikšmiškai.
  Labai džiaugiuosi, kad projektą baigiau, dėka jo suradau daug žmonių, kurie mane palaikė, skatino, gyrė, peikė, baksnojo į nugarą, beveik kėlė nuo šaligatvio, kai jau norėjosi ant jo ir pasilikti. 
  Ačiū Andriui Mačiūnui labiausiai, jis ir įtraukė.
  Mano 365 šiai dienai yra tarsi mano dienoraštis, taip puikiai menu kiekvieną dieną, praktiškai iki smulkmenų ... :)
  https://www.facebook.com/vaida.setkauske/media_set?set=a.635192166498019.1073741830.100000217234518&type=3
 • 15 čigonų
  15 čigonų 
    2015.01.09, 18:38, rašė:
  Saugus paryzius. Nuotrauka, kuri puikiai tiktu siu dienu aktualijoms, apie nesaugu paryziu, iliustruoti.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti