Savaitgalis Afrikoje
2015.01.08  Straipsniai:  KelionėsJūsų straipsniai  6 3915
 
Londonietis: Savaitgalis Afrikoje  

Iš vaikystės išliko stiprus prisiminimas apie apelsinus su paslaptingu užrašu Maroc. Iš jaunystės - daina: Marrakesh, come to Marrakesh.... O prieš trejetą savaitgalių draugas netikėtai klausia: Ką veiksi savaitgalį? Nieko? Gal nuskrendam kur nors? Pavyzdžiui į Afriką...
Aš nemėgstu laužytis; ketvirtadienio vakare sėdam į lėktuvą ir neužilgo mes išlipam Marakeše, vidurio Maroke. Prie pasų kontrolės pralaukę 1val 20min, iš bankomato pasiėmę po 1000 dirhamų (10dirhamų=1€), pagaliau stovim prie taksi. Visi kaip vienas už 6km kelionę į senamiestį Medina prašo po 20 eurų. Galų gale susiderim už 15, ir jau patogiai sėdim sename merse (W123). Pasileidom navigaciją ir stebim kur mus veža. Palikus dar geram gabalui kelio iki Medinos, vairuotojas sustoja ir sako: šitas viešbutis! Prišoka prie mašinos patarnautojas atidaryti durų, bet mano draugas Rolandas sako: važiuok tik, mes visai ne čia ! Vairuotojas baisiausia susinervuoja, pradeda grasinti, kad nuveš atgal į oro uostą, bet ištikro atveža į Mediną, šalia pagrindinės Jemaa El Fna aikštės. Vos iššokus iš taxi, prieina vyrukas ir pasiūlo viešbutį netoliese- 12 eurų už dvivietį kambarį parai. Po 10 min mes jau išeinam iš viešbučio pasižvalgyti po senamiestį. Na ir kas, kad antra val nakties! Turgus jau baiginėjasi, bet šviežiai spaustų sulčių pardavėjai dar tebelaukia klientų. Pasakysiu paprastai - tokių skanių apelsinų sulčių gyvenime nesu gėręs! Stiklinė vos 40 euro centų.

Jemaa El Fna aikštė  
Jemaa El Fna aikštė


Rytą gal 10 val išeinam pasivaikščioti. Visur gana ramu, nedaug veiksmo. Vaikštom klaidžiom senamiesčio gatvelėm. Prie mūsų prisigretina kažkoks vietinis ir pasako, kad mums pasisekė, nes tik penktadieniais vietiniai berberai nusileidžia nuo Atlaso kalnų į turgų, kuriam pardavinėja savo gaminius. Pasiūlo nuvesti parodyti. Po kiek laiko prieiname sieną su arka, ten mus "perima" kitas veikėjas, kuris mums pasiūlo viską aprodyti. "Turgus" stebuklingai pavirsta į odų išdirbimo vietą. Bet kokiu atveju - įdomu. Pafotkinam kelias minutes ir mūsų gidas pasiūlo užeiti į odos dirbinių parduotuvę. Gražūs dirbiniai, bet mums nieko nereikia. Vos išeiname, prie mūsų iškart prieina dar kitas veikėjas ir paprašo užsimokėti už ekskursiją. Aš ištiesiu 20 dirchamų, bet jis sako: juokaujat, ekskursija kainuoja 200 ! (20€). Aš jau tiesiu 50tinę, ir jis nusileidžia iki 150. Po poros min derybų šiaip netaip suderim 100 dirchamų. Gudriai mus prigavo !

Turgus ir dirbtuvės  
Turgus ir dirbtuvės  


Besitrinant po Mediną randam kelias ekskursijų agentūras. Pamąstom, kad trys dienom Marakeše būtų per daug, nusiperkam (25€) kelionę autobusiuku į gretimą miestą Quarzazate, kuris randasi kitoje Atlaso kalnų pusėje. Vakarą praleidžiam kavinėje šalia Jemaa El Fna aikštės. Kava po 1,5€. Bet kadangi einam į terasą ant stogo, kava stebuklingai brangsta iki 2€. Bet užtat patogu iš aukštai fotografuoti veiksmą ir žmones ir niekas nepaprašys pinigų už nuotraukas. Vakarą baigiam ragaudami vietinių patiekalų pagrindinėje aikštėje. Žmonių milijonai, veiksmas tiesiog verda: kas fotografuojasi su beždžionėm, kas stebi kobras ir gyvates, perka suvenyrus ar šiaip smulkmenas ir valgo valgo valgo. Arba geria 5tą stiklinę apelsinų sulčių (čia apie save). O garsų kakofonija! To Europoje neišgirsi...

Vaizdai  
Garsai  


7 val ryto jau stovim prie kelionių agentūros durų. Autobusiukas surenka kitus keliautojus, permeta mus į kt autobusiuką (?) ir pavėlavę vos valandą, išvažiuojam. Vairuotojas pasirodo turi liguistą potraukį kalbėtis telefonu (kaip vėliau paaiškėjo su kitais vairuotojais "apie nieką"). Keliamės per Atlaso kalnus; aukščiausioj vietoj 2200 metrų, o jis kas 10-15min plepa rankoj laikomu telefonu, vairuoja ir dar bėgius junginėja. Policijos postas - ne bėda! Prieš jį užsiriša diržą, padeda ant panelės telefoną, o pravažiavęs toliau, tęsia pokalbį. Pridėsiu dar, kad lenkia kitus sunkvežimius, autobusus; kelio barjerų ryškiai visų trūksta, o bedugnės visai įspūdingos.
Kalnai  
Kalnai


Kalnai  
Kalnai  
Kalnai  


Galų gale po 4 val, sėkmingai persikėlę per Atlaso kalnus, įvažiuojam į senovinį Ait Ben Haddou kaimelį. Čia buvo filmuojama daugybė filmų, tame tarpe 1999 metais Gladiatorius. Įspūdingoj vietoj bevaikščiojant praleidžiam dvi valandas. Nors agentūroj buvom garantuoti, kad niekur papildomai mokėti nereikės, gidas paprašo po 20 dirchamų nuo kiekvieno iš 16 mūsų grupės turistų. Ne bėda, buvo įdomu. Važiuojam į netoliese esantį Quarzazate miestą.

Ait Ben Haddou  
Ait Ben Haddou  


Pradeda lyti, temperatūra vos 23 C, pasitrinam gerą pusvalandį ir vairuotojas sako, kad jau stipriai vėluojam ir laikas grįžti į Marakešą. Gryžinėjant supratom, kad visai neseniai kalnuose praūžė stipri liūtis. Daug kur buvo praplauta raudona žemė, ir daug vietų raudonas purvas buvo išplautas į kelią. Vienoj vietoj buvo nepravažiuojamas kelias apie 100 metrų atkarpoje, ir čia užstrigo šimtai mašinų. Keli rimti visureigiai sugebėjo kirsti tą purvyną. Traktoriaus laukėm virš dviejų valandų. Dar po valandos pagaliau pajudėjome.

užstrigo šimtai mašinų  
užstrigo šimtai mašinų  


 Visai sutemo, pradėjo lyti lietus, kelyje dažnai pasitaikydavo prikritusių nemažų akmenų ir purvo nuošliaužų. Ir vėl prasidėjo vairuotojo telefoniniai skambučiai ! Galų gale mano draugas neišlaikė ir liepė vairuotojui nebekalbėti telefonu ir jį išjungti! Vairuotojas, matyt netikėdamas savo ausimis, atsisuko ir paklausė: What?? (Angl.- Ką?- labai nemandagi klausimo forma). Skambučiai ir toliau nesiliovė, o mirus baterijai, telefonas mikliai buvo pajungtas krauti (vėliau taip ir šnekėjo su laidu). Keleiviai visi tylėjo, tikriausiai meldėsi. Galų gale, po gerų 3 val kelionės per kalnus, pasiekėm Marakešą. Kol vairuotojas išvežiojo visus po viešbučius, atėjo vidurnaktis. Pats laikas užvalgyti Jemaa El Fna aikštėje ir išgerti pasakiškų apelsinų sulčių.

Marrakesh  
Marrakesh  
Marrakesh  
Marrakesh  
Marrakesh  
Marrakesh  
Marrakesh  
Paskutinį rytą leidžiamės į prieskonių medžioklę. Prieskonių galybė, ir juose susigaudyti nepatyrusiam sunku. Stengiamės perprasti vieno brangiausių prieskonių - šafrano kainas. Randam 100g už 25 dirchamus. Perkam, bet ryškiai per pigu.
Prieskoniai  
Pasirodo, tie geltonos spalvos milteliai - tik sumaltas augalas. Randam raudonus smulkius žiedelius; tai tikrasis šafranas; 10g = 50 dirchamų . Pigu, truputį nusiperkam. Kitoj vietoj randam raudonąjį šafraną 1g po 20 dirchamų (2€). Nepasirodo pigu, bet pardavėjas sako, kad jis prastos kokybės (pauosčius jokio kvapo). Pasiūlo puikios kokybės 1g= 5€. Tas kvepia pasakiškai, tą ir perkam.
Užperkam dar kitų įvairių prieskonių, atsisveikinam ir spaudžiam į kelionių agentūrą. Ten sekretorei papasakojame apie vairuotojo pokalbius telefonu, bet ji neatrodo nustebusi. Pažada pakalbėti su vairuotoju. Panašu, kad jai tai jokia naujiena. Išeinam ir sukam link viešbučio. Šalia- pagrindinė mečetė Marakeše, Koutoubia. Nutariam į ją užeiti papaveiksluoti. Bet mums tik prisiartinus prie durų, kažkoks vietinis pradeda mums šaukti: No no no no ! Aš atsisukęs sakau jam, kad mes esam musulmonai. O jis tebešaukia: No no no no ! Tada mano draugelis meta pagrindinį kozirį, jis sako: Alach akbar ! Deja, net ir tai vietinio marokiečio neįtikino ir jis vis maskatavo rankom ir šaukė: No no no no ! Teko praeiti pro šalį. Ir čia sutikom daugybę taksistų siūlančių pavežti. Kur mums reikia? Į aerouostą, aišku. 120 dirchamų! Ne? 100! Galų gale suderim už 70. Taksistui pasakom, kad einam atsinešti tašių ir būsim po valandos, kad jis čia lauktų mūsų. Taksistas ryškiai nustebo, tarstelėjo Ok, o mes pasiplovėm žinodami dienos įkainį į oro uostą. Viešbutyje ramiai susikrovėm tašes ir tiesiu taikymu į taxi. Neee, iš tikro - į turgaus aikštę paskutinį kartą atsigerti apelsinų sulčių.
Viso gero, Maroke !
Mes dar pasimatysim, Afrika!

Turguje  
Turguje  


Pabaigai
Ar rekomenduočiau draugams ir pažįstamiems vykti į Maroką? Taip, bet ne visiems. Jei žmogui svarbu prabangus gyvenimas, nauji Mercedes ir penkių žvaigždučių viešbučiai, Marokas su savo tradicijom, triukšmu, kvapais - ne jam. O jei žmogui patinka kovoti su iššūkiais, gali nesukdamas sau galvos miegoti £5 viešbutyje, valgyti paprastą maistą, nebijo nemalonių kvapų- Marokas tavęs laukia, žmogau !

Londonietis

Londonietis

 • : Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia   Komentarai [1]
 • : Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo Arkikatedra bazilika   Komentarai
 • : Pažaislio vienuolyno bažnyčios zakrastija   Komentarai

Komentarai
Turinys
 • Smėliadėžė
  Smėliadėžė 
    2015.01.08, 16:39, vertino: Gerai, , rašė:
  Gera kelionė, įspūdžių koncentracija turbūt tokia pat sodri, kaip ir skonis gerosiose apelsinų sultyse :)
 • FredeRika
  FredeRika 
    2015.01.08, 16:57, vertino: Gerai, , rašė:

  "Ras el hanout"  reikėjo pirkti-matau priešpaskutinėj fotkėj kad buvot radę.Labai fotogeniškas tas Marokas, tikrai.

 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2015.01.08, 20:17, vertino: Gerai, , rašė:
  Ačiū. Smagus pasakojimas. Patiko. Ir vaizdų yra gerų, tik HDR mano akiai neskanus.
 • Booster
  Booster 
    2015.01.09, 18:42, rašė:
  Pritariu HDR tai persūdytas.
 • Laimonas Ciūnys
  Laimonas Ciūnys 
    2015.01.09, 17:53, vertino: Gerai, , rašė:
  Jėga, Kęstai, puikus pasakojimas, labai skaniai paskaičiau, ačiū :)
 • -AJ-
  -AJ- 
    2015.01.12, 12:01, rašė:
  Puiku! Užplūdo prisiminimai, apelsinais žongliruojantys sulčių spaudėjai, seni mersedesai... tik prieš 8 metus nebuvo įkyrių siūlytojų :)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti