Praeities beieškant. Šilėnai.
2011.08.03  Straipsniai:  FotoapybraižaReportažasJūsų straipsniai  62 8225
 
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  

Susipažinkite – Šilėnai. Vos per keletą kilometrų nuo sostinės Pilaitės rajono nutolęs Šilėnų bažnytkaimis, kuriame vasara vis dar basa, nerūpestinga ir taip mielai murzina ...
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus reportažas.
Fotografija populiarėja nenusakomu greičiu. Mūsų didelė ir plati bendruomenė yra sukaupusi daug žinių ir įgūdžių. Todėl mes galime įamžinti tai, ko galbūt neberasime vis labiau modernėjančioje, metropolitiškoje visuomenėje, – ir tai yra neįkainojama. Vienas lietuvių fotografijos klasikų netgi tvirtai pabrėžė, kad prasidėjus ligotai žmonių paranojai – fotografijai, nebeliko nieko vertingo įamžinti. Mūsų miestai tapo supanašėjusiais metropolitiškais veidrodiniais objektais, kuriuose vaikšto neįkvepiantys ir tarsi vandens lašai panašūs individai, pilni tokių pat liguistų tiesų ir įsitikinimų.

Bet argi kas galėtų įrodyti, kad nebeliko vietų, kur natūralumas ir paprastumas yra kasdienybė, kur basos kojos ir besišypsantys veidai yra tokie pat, kaip ir prieš penkis dešimtmečius? Ir iš tiesų, fotografuoti yra ką, tiesiog ne visi prisitaiko prie kintančių sąlygų ir naujų iššūkių. Vienas tokių dalykų – mūsų senieji kaimai ir jų žmonės.

Kalbame ne apie kolūkinio planavimo kaimus, kuriuose veši plytiniai namai ir ištisos gatvės nusėtos „alytukais“, o apie tikrus, autentiškus ir unikalius kaimus, kuriuose pasijunti lyg laiko mašina grįžęs daugelį metų atgal. Vieną iš jų neseniai aplankėme ir mes. Taigi susipažinkite – Šilėnai. Vos per keletą kilometrų nuo sostinės Pilaitės rajono nutolęs Šilėnų bažnytkaimis, kuriame vasara vis dar basa, nerūpestinga ir taip mielai murzina. Šilėnų kaimas – vienintelis Neries regioninio parko teritorijoje esantis etnokultūrinis draustinis. Rašytiniuose šaltiniuose kaimelis minimas jau nuo 1500-ųjų. Kaimelio puošmena yra maža, medinė Švč. Mergelės Marijos bažnytėlė, kurioje kiekvieną sekmadienį vyksta gausiai lankomos mišios, o šalia teka nors ir mažytis, tačiau garsus savo legendomis apie stebuklingus išgijimus šaltinis. Kaimelyje gyvena ne tik senoliai, bet ir jaunesnės šeimos, kurių basakojai vaikai džiaugiasi tikra vaikyste. Tad ši fotoapybraiža yra apie linksmus ir draugiškus kaimelio vaikus.

Istorija

Tik atvykus į Šilėnus, mus pasitiko draugiškas šunelis, vardu Čarlikas. Apėję šį nedidelį kaimelį, pamatėme ir vietinius gyventojus, kurie su gausia šeimyna šnekučiavosi namo prieangyje.
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

Jie mus sutiko itin draugiškai. Įpratę matyti turistus, čia nuolat užsukančius aplankyti piliakalnio ar stebuklingo šaltinio, šeimininkai domėjosi mūsų kelionės tikslu ir patys pasakojo, ką vertėtų pamatyti. Vis dėlto labiausiai tądien mus pakerėjo nenuoramos basakojai vaikai. Nuolat besišypsantys ir atviri naujiems įspūdžiams jie skubėjo vedžioti mus po jau matytus, bet vis dar įdomius kiemelius, nenuilsdami dūko, klausinėjo visokių smulkmenų ir varžėsi vienas su kitu dėl mūsų dėmesio.

Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.  
Dariaus Chmieliausko ir Tado Kazakevičiaus nuotraukos.

.  
.

.  
.

.  
.

Nejučia praradome laiko nuovoką. Apėmė jausmas, kad grįžome į praeitį, ir tik mažos detalės išduodavo, kad nieko panašaus nenutiko. Vaikai noriai pozavo prieš objektyvus. Netrukus taip įsijautė, kad nusiaubė kaimynės išmylėtą žydintį krūmą, o vėliau, pasičiupę rąstagalį, pradėjo mosikuotis aplink, kas mus nejuokais privertė pristabdyti linksmybes. Ech, ta vaikystė!

.  
.

.  
.

.  
.

.  
.

Vaikai nebūtų vaikai – greit užsinorėjo saldumynų, tad, trumpai pailsėję, išvykome pirkti ledų savo mažiesiems herojams. Nors užtrukome vos 20 minučių, mūsų jau laukė staigmena – aikštėje prie bažnyčios mažieji draugai ant smėlėto kelio išraižė mūsų vardus ir, vos pamatę akmeniniu grindiniu atriedantį automobilį, visu būriu atbėgo pasitikti. Apėmė neapsakomai puikus jausmas – mes esame laukiami! Nesuvaidintas nuoširdumas ir per kraštus besiliejančios emocijos visada paperka.

.  
.

.  
.

Vaikai sparčiai dorojo ledus, mes su šeimininkais vaišinomės kava ir šnekučiavomės, kai netikėtai tarsi iš kibiro pasipylė lietus.  Pasitaškę balose, buvome pakviesti į svečius, kur žiūrėjome šeimininko nuotraukas ir toliau bendravome nors ir ne erdvioje, tačiau vaikų klegesio kupinoje ir jaukioje pirkioje.

.  
.

.  
.

.  
.

.  
.

Lietui aprimus ir saulei jau keliaujant vakarop, išlindome laukan padūkti. Kas tikrinosi pieninius dantukus, kas karstėsi ant verandos, o kas matavo, ar tilptų į statinę. Visi turėjo ką veikti, o mes toliau kliksėjome savo fotoaparatais. Atėjus laikui atsisveikinti, sustojome dar vienam kadrui prie senų vartų ir, atsiminę visą nuotaikingą dieną, draugiškai nusišypsojome.

.  
.

.  
.

.  
.

.  
.

Po kelių savaičių aplankiau juos vėl. Deja, šįkart jau vienas. Nuvežiau jiems pažadėtų nuotraukų. Buvau sutiktas kaip tikras draugas. Vaikai vis teiravosi, kur „padėjau“ Tadą, o gavę lauktuvių buvo be galo laimingi, kad ištesėjau duotą pažadą – atvežiau nuotraukas – prisiminimą apie šiltą ir nuotaikingą vasaros savaitgalį, kuris ir mums, ir jiems įsimins ilgam. O jus, žiūrovus, galbūt paskatins įamžinti kitas nuostabias vietas ir jau kitus, tačiau tokius pat nuotaikingus herojus.
Ačiū.

Pagarbiai
Darius Chmieliauskas (d.chmieliauskas) ir Tadas Kazakevičius (kozak)
Paskelbk SAVO straipsnį: www.efoto.lt/skelbk

Komentarai
 • Alka
  Alka 
    2011.08.03, 11:33, vertino: Gerai, , rašė:
  Ačiū, Puikus fotoreportažas. Toks tikras, pulsuojantis gyvenimu ir menantis praeities aidus.
 • Tirlikas
  Tirlikas 
    2011.08.03, 11:37, vertino: Gerai, , rašė:
  Yra "perliukų" kiekvienam skoniui.Man pvz. labiau patinka nerežisuotos...kitiem gal kitaip
 • rober2kas
  rober2kas 
    2011.08.03, 16:14, rašė:
  Šis komentaras paslėptas, nes įvertintas labai blogai.
  Parodyti komentarą
 • kozak
  kozak 
    2011.08.03, 16:18, vertino: Gerai, , rašė:
  Komentaras paslėptas. Netinkama diskusija. DNFTT!
  Parodyti komentarą
 • holms
  holms 
    2011.08.05, 15:48, rašė:
  su robertuku is dalies sutinku kadangi as mates tik Sutkaus nuotraukas tai nelabai turiu lygint bet ir man susidare ispudis "ar dede gerai laikau geles" . Reportazas puikus tuom kad atradot netoli pilaites tikra lobi =) Nesitikejau nieko pns arti sostines =) va jeigu autorius pvz pagyventu ten pora dienu ir uztikotu netiketu visokiu atveju... kaip vaikai zaidzia ir pns.. man asmeniskai butu daug idomiau =) kiekvienam pagal skoni..
 • Petruška
  Petruška 
    2011.08.03, 11:58, vertino: Gerai, , rašė:
  šaunuoliai :)
 • JustasVenslovas
  JustasVenslovas 
    2011.08.03, 12:08, vertino: Gerai, , rašė:
  Faina.

 • kipas
  kipas 
    2011.08.03, 13:35, rašė:
  toks jausmas kad fotografuota pries kokius 30 metu..:)
 • kozak
  kozak 
    2011.08.03, 13:45, vertino: Gerai, , rašė:
  Kipai, butent to ir siekeme su Dariumi. Toks ir moralas:)
 • FREDO
  FREDO 
    2011.08.04, 14:58, vertino: Gerai, , rašė:
  Tik dviračio ratas jau labai modernus tada :)
  Gera serija
 • kozak
  kozak 
    2011.08.04, 15:09, vertino: Gerai, , rašė:
  Oje, butent tokie dalykai is tos euforijos ir sugrazindavo. Tai ratas, tai elektros skydine nauja salia gatves, tai vienas kitas mobilusis telefonas ju tevu rankose. Bet kokiu atveju to buvo gan nedaug todel sekmingai buvom sugrize laiku:)
 • Evaldas D.
  Evaldas D. 
    2011.08.03, 14:07, rašė:
  labai labai gerai.
 • Čefyro Katinas
  Čefyro Katinas 
    2011.08.03, 14:50, vertino: Gerai, , rašė:
  Nu, rebiatos, nu molodca :)
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.03, 15:23, rašė:
  smagu, kad patiko nes energijos ir dusios idejom ir i foto ir i tekstus :)
 • Edita J.
  Edita J. 
    2011.08.03, 15:52, vertino: Gerai, , rašė:
  Nepamenu, kada paskutinįsyk taip įnikusi skaičiau ir žiūrėjau. Ir norėjau, kad visa tai tęstusi tęstusi... Pagarba, vyrukai.
  Ir didelis AČIŪ
 • zuiko
  zuiko 
    2011.08.03, 15:56, vertino: Gerai, , rašė:
  Afigienai :). Tiek vaikų vienoj vietoj ir mieste sunku pamatyt šiais laikais, o čia visa gauja, kaip ir daugelio mūsų vaikystėj.
 • zance
  zance 
    2011.08.03, 18:48, rašė:

  puikus reportazas, smagi istorija, labiausiai istrigo 11 nuotrauka,super

 • labai gers zmogus
  labai gers zmogus 
  nesiseka
    2011.08.03, 20:18, vertino: Gerai, , rašė:
  mane tai tas krumas nukele i vaikyste :))))) uij kaip gerai. DEKAVOJU!
 • gedasst
  gedasst 
    2011.08.03, 20:39, vertino: Gerai, , rašė:
  Silta silta dusioj :)
  Dekui
 • išsitrynęs
  išsitrynęs 
    2011.08.03, 20:41, vertino: Gerai, , rašė:
  Smagu buvo pamatyti nuotraukas bei perskaityti aprašymą. Tikrai su malonumu tai padariau :) Ir ačiū, kad vaikučius pavaišinot ledais! +
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.03, 21:03, rašė:
  rober2kas - turiu tamsta nuvilti, kadrai tikrai nerezisuoti specialiai (isskyrus keleta). vaikai buvo hiperaktyvus ir naturalus. jautesi visaip kaip ju atvirumas ir emocijos. nejau siulai drausti zmonems ziureti i objektyva? :) 

  mielieji, bukit pozityvesni, pabandykit bent izvelg siek tiek teigiamu dalyku prie berdami kaltinimus ;)
 • Svečias    2011.08.03, 21:15, rašė:
  saunuoliai,labai nuosirdus reportazas.sekmes.
 • Nerijus Kuzmickas
  Nerijus Kuzmickas 
    2011.08.03, 21:25, vertino: Gerai, , rašė:
  už 20-tą!
 • Suboksidas
  Suboksidas 
    2011.08.03, 21:52, vertino: Gerai, , rašė:
  super. Priminė mano kaimą, kurio jau nebeturiu, bet tokie faini atsiminimai prisikėlė :) super..
 • Robkinis
  Robkinis 
    2011.08.03, 22:07, vertino: Gerai, , rašė:
  Patinka paspaudžiau, gerai paspaudžiau , o kur paspaust mėgstama ?
 • kozak
  kozak 
    2011.08.03, 22:14, vertino: Gerai, , rašė:
  Robkini, svarbu, kad patiko;) Nera cia megstamu ar ne, svarbu paziurejai, o tai - pati esme mums su Darium:) Aciu.
 • Edvardas Poska
  Edvardas Poska 
    2011.08.03, 22:15, vertino: Gerai, , rašė:
  malaciai vyrai! :)
 • romac
  romac 
    2011.08.04, 00:12, vertino: Gerai, , rašė:
  Trumpas reportazas, bet is karto tiek gyvenimo ir emociju:))) Puikai+
 • baltavarna
  baltavarna 
    2011.08.04, 06:28, vertino: Gerai, , rašė:
  Retai šaunus reportažas. Tikiu emocine prasme atsipirko šimteriopai. Po tokių vykusių pasifotografavimų ir nuolatinio bendravimo būni kaip po katorgos, bet kai gerai išsimiegi ir gauni tinkamus rezultatus (fotografijas, nors ne jos čia svarbiausios), tai būni toks pakylėtas ir tas jausmas tavyje užsilaiko ilgai :) Net ir po ilgo laiko pažiūrėjus tas fotografijas jos suveikia kaip "jausmų regeneratorius"   :D
  Labai vertingas reportažas. Dėkui jums ;)
 • kozak
  kozak 
    2011.08.04, 10:13, vertino: Gerai, , rašė:
  Taikliai tu cia, baltavarna:) Aciu.
 • baltavarna
  baltavarna 
    2011.08.04, 18:07, vertino: Gerai, , rašė:
  Žinau, nes teko tai patirti :)
 • Gediminas Sadauskas
  Gediminas Sadauskas 
    2011.08.04, 07:52, rašė:
  Gražu, šilta, vėjavaikiška... Straipsnis tikrai vertas stabtelėjimo, susimąstymo.. Tikriausiai ir patys čia ateinat, ne kartą žiūrit į šias nuotraukas, skaitot gražiausias pastraipas...Taip ir turi būti!..
  Sėkmės:)
 • atstovas
  atstovas 
    2011.08.04, 09:17, rašė:
  Daznai pravaziuoju pro Silenus, tik maniskiai siek tiek modernesni :)
 • mendossa
  mendossa 
    2011.08.04, 10:30, vertino: Gerai, , rašė:
  Super.. ;]
 • Telšiškis (išsitrynęs)    2011.08.04, 12:54, rašė:

   Ačiū už sugrąžinimą į vaikystę. Lenkiu savo žilą galvą.

 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.04, 12:57, rašė:
  labai smagu girdeti :)
 • Voverauskas
  Voverauskas 
    2011.08.04, 14:05, rašė:
  Puikus reportažas, puikūs kadrai - puiku ;}
 • baracudatom
  baracudatom 
    2011.08.04, 15:45, vertino: Gerai, , rašė:
  Puikus reportazas, primine kaime praleistas vasaras, draugus, isdaigas kurias kresdavome su jais...:) Uzkabino giliai pasleptus prisiminimus...
 • Etc. (išsitrynęs)    2011.08.04, 20:23, rašė:
  Puikus reportažas. Buvo labai gera žiūrėt. Nuoširdžios nuotaikos, nuoširdūs herojai ir iš širdies fotografuota. Vaikai labai mėgsta pozuoti, ir tame kaip tik ir slypi vaikystės žavesys, nes jie tai daro nuoširdžiai. Smagu, kad suteikėt jiems progą pasijusti svarbiems ir vertinamiems.
 • JMB
  JMB 
    2011.08.05, 09:39, vertino: Gerai, , rašė:
  Truputi pesimistiškas galas. Jums reikia tęsti pradėtą puikų darbą. Reikėjo parašyti: laukite kitų miestelių herojų. O taip labai puiku, tiesiog nustebęs Jūsų puikiu rezultatu, tad ir norėtusi , kad aplankytumėte daugiau miestelių. O tada ir kokią knygą būtų galima išleisti. Sėkmės toliau.
 • kozak
  kozak 
    2011.08.05, 10:02, vertino: Gerai, , rašė:
  JMB, mes mielai tai darytume ir be abejones darysime. Tik, kad as ne Lietuvoje, o tokiu perliuku tik tuose krastuose galima rasti:) Tai buvo kelios dienos kartu su Dariumi ir tai buvo musu planas, kuri kartosime dar daug kartu man grizus.
 • Albertas K (išsitrynęs)    2011.08.05, 12:19, rašė:
  Čia ne reportažas,čia paroda. Sveikinimai.
 • kozak
  kozak 
    2011.08.05, 12:29, vertino: Gerai, , rašė:
  Aciu, Albertai:) Taip. As tai irgi linkes vadinti ne reportazu, o bent foto apybraiza:)
 • vikabal
  vikabal 
    2011.08.05, 14:00, rašė:
  Dėkui už foto reportažą, kuriame Šilėnus pamačiau kitaip nei įpratus matyt. Netyčia juos atradom ieškodami vietų pasivaikščiojimui. Žavi šio kaimo natūralumas ir nuostabi gamta aplink. Dažnai ten užsukam.
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.05, 14:36, rašė:
  super :) gal kada susimatysime ten, ketinu ten padokumentuoti mišias :)
 • Bobulė
  Bobulė 
    2011.08.05, 20:56, rašė:

  Netoli bažnyčios, prie keliuko stovėjo šimtametė liepa, kuri laikėsi tik atsirėmusi į klevą. O po ja - seniausias kaimo namas, tiksliau pasakius - pusė namo... Kažkada tą namą paveldėjo brolis ir sesuo. Broliui atsibodo Šilėnai, tai jis nusikirto pusę namo, nusikėlė ir išsivežė kažkur link Čekoniškių. Prieš kokius 5 metus likusioje pusėje namo labai gražiai gyveno bobulytė, baltas užuolaidėles ant langelių užkabinusi, kiekvieną rytą tvarkingai klodavo lovą, senobiškai sukraudama  mareškuotų pagalvių pagalvėlių bokštą, nėriniuotom staltiesėm stalą dengdavo...

 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.06, 20:42, rašė:
  ačiū už tokią istoriją, reikės būtinai pasidairyti daugiau :)
 • CHAOS THEORY
  CHAOS THEORY 
    2011.08.06, 11:13, vertino: Gerai, , rašė:
  labai kul ,rimtai
 • ausra
  ausra 
    2011.08.09, 00:29, rašė:
  geras reportažas ir nuvylęs tekstas
 • d.chmieliauskas
  d.chmieliauskas 
    2011.08.09, 07:24, rašė:
  o kas būtent nuvylė? būtū naudinga žinoti ateičiai

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti