Marius Aksijonaitis: „Humoras – gera priemonė kažką pareikšti, parodyti, protestuoti“
2015.10.28  Straipsniai:  Fotografų pristatymai  3 4866
 
Axas: Sugyventiniai   Komentarai [12]

Mariaus Aksijonaičio (Axas) fotografijų galerijoje rasite tiek miesto kasdienybės akimirkų, tiek vestuvių bei šeimos gyvenimo atvaizdų ar net netikėtų, metaforiškų idėjos realizacijų studijoje. Pokalbis apie juoką, kūrybą, santykius ir netikėtas tarpusavio sampynas. 
Koks Tavo ankstyviausias su fotografija susijęs prisiminimas?

Kaip ir daugelis anais laikais, pirmiausia prisiliečiau prie Smenos 8M. Dažnai paleisdavau jos užraktą, mėgau tą garsą. Dar pamenu jos ieškiklį savo burnoje. Tada man buvo gal ketveri metai. Antras ryškesnis prisiminimas susijęs su kitu daiktu. Kažkas man padovanojo didintuvą su visa reikiama įranga ir medžiagomis, bet niekas iš aplinkos neužsiiminėjo fotografija, dovana gulėjo kampe, o aš neturėjau jokio supratimo, ką man su ja daryti, tai tiesiog žaisdavau. Sykį patikrinau popierių. Ištraukiau, apžiūrėjau, suskaičiavau, kiek lapų, pamaniau, kad turbūt geras ir sudėjau atgal.

Axas: Televizija   Komentarai [10]
Tavo fotografijos nestokoja humoro, ironijos. Kaip manai, kuo skiriasi „pagautas“, reportažinis „kuriozas“ nuo surežisuoto, suvaidinto? Kuris atvejis dažniau šypsnį sukelia Tau pačiam? Ar apskritai galima kalbėti apie tokį reiškinį, kaip lietuviška humoristinė fotografija?


Mėgstu humorą fotografijoje, nes tai gera priemonė kažką subtiliai (arba ne) pareikšti, parodyti, protestuoti. Svarbu tinkamai tai pateikti, žinoma, ne visada pavyksta, bet bandyti reikia.
Reportažinis ir suvaidintas kuriozai, mano galva, skiriasi iš esmės. Reportažas yra arčiausiai gyvenimo, todėl užburia savo tikroviškumu, jam netgi galima „atleisti“ šiokį tokį techninį broką. Vaidyba – jau kažkas kito. Tai lyg manifestas, kuriame autorius viską kuria nuo nulio. Būna, tūno galvoje kažkokia „nerami“ mintis ir laukia, kada transformuosis į siužetą-atvaizdą. Dažnai ji taip ir lieka tūnoti, nes neranda tinkamos formos pasirodyti, kad neatrodytų banaliai.
Lietuvoje humoristinė fotografija tikrai egzistuoja ir egzistavo anksčiau. Manau, kad kai kurios Romualdo Požerskio fotografijos tikrai nestokoja humoro. Iš naujųjų autorių įdomūs Mindaugas Ažušilis bei jo „Happiness in Lithuania“ arba Andrew Mikšys, su  savo labiau tragikomiškai socialine fotografija.

Axas:   Tevystė sunkus ir juodas darbas

Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas   FOTOISTORIJA [37]


Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (1 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (2 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (3 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (4 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (5 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (6 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (7 nuotrauka)
Axas: Tevystė sunkus ir juodas darbas (8 nuotrauka)

Neretai fotografuoji porų, šeimų, apskritai žmonių sąveiką. Kokie žmogiški santykiai Tau įdomiausi? Ką sunkiausia perteikti vizualiai?

Kai vedžiau ir susilaukiau vaikų, tai tapo nesvetima. Tarpusavio santykiai toks sudėtingas dalykas – ta trintis, tie kampų gludinimai. Kiek emocijų! Tiesiog vulkanai trykšta. Bet jie gerai paslėpti, iš išorės – beveik nematomi. Šitai ir yra įdomiausia, bet žmonės tai slepia, jie nori vizijos, kur viskas minkšta ir pūkuota.

Axas: Miaauuu...! (Sexy time)   Komentarai [24]
Ar lengva fotografui fiksuoti savo, savo artimųjų kasdienybę? Kokie niuansai maloniausi, kokie – kelia daugiausiai iššūkių?


Labai mėgstu gatvės fotografiją. Išeiti į miestą su fotoaparatu ir pamedžioti, tik pastaruoju metu labai trūksta laiko (kartais, atrodo, kažkas jį sutrumpino tyčia). Kiekvieną laisvesnę akimirką praleidžiu su šeima ir kažkaip bandau tai suderinti su fotografija. Iš pradžių mėginau drauge su jais vaikštinėdamas po miestą fotografuoti gatvėje, bet kur tau, nieko gero iš to neišeina. Nepavyksta susikoncentruoti, pastebėti, išlaukti. Užtat supratau, kad dabar geriausi mano gatvės herojai yra mano vaikai. Jiems nereikia pozuoti, jie atviri, smalsūs ir padykę, iš tiesų, juos smagu fotografuoti. Tiksliau, mėginu fotografuoti ne juos pačius, bet vaikystę – jos džiaugsmus, atradimus ar rūpesčius. Šis vaikiškas atvirumas ir laisvumas išties labai užburiantys. Stebėdamas tai, suprantu, ką esu negrįžtamai praradęs, kokiuose kiautuose gyvename suaugę.Kokia tema fotografijoje Tau įdomiausia dabar? Kodėl?

Kaip jau minėjau, mano numylėtinė yra gatvės fotografija, kuri paradoksaliai šiuo metu man sunkiausiai prieinama. Mėgstu miestą, žaviuosi Vilniumi, bet daugiau turbūt esu prifotografavęs Paryžiuje, nes ten pavyksta atsiriboti nuo visko. Miesto kasdienybė, kad ir kaip banaliai tai skambėtų, man vis dar pati įdomiausia. Todėl, kad ten yra žmonės, o kur yra daug žmonių, ten daug istorijų, tik stebėk ir semk jas paleidinėdamas užraktą.
Axas: Pertraukėlė   Komentarai [35]

Konkrečia tema vis dar išlieka mano šeima. O kai išmoksiu fotografuoti, tada susigalvosiu kokią rimtą temą, kuri gal pasirodys įdomi ir kitiems.

Esi ne tik kūrėjas, bet ir profesionalus fotografas. Gal pasidalintumei įsimintiniausia fotografuojant nutikusia istorija?

Ką jau čia, kiekvienas profesionalus fotografas taip pat yra ir kūrėjas. Tai labai kūrybiškas darbas. Išmokti valdyti fotoaparatą išties nėra sunku, daug sunkiau – kažką padoriai nufotografuoti, tada ir prireikia kūrybiškumo. Jis ir yra ta prekė, kurią pardavinėja profesionalūs fotografai.
Kadangi dažniausiai su džiaugsmu fotografuoju vestuves, nutikimų būna nuolat. Stresas šventėje – dažnas svečias, o jis prikrečia visokių eibių. Labiausiai įsiminė, kai per vienas vestuves nuotaka iš kirpyklos išėjo nepatenkinta savo šukuosena, lijo lietus, žiedai bažnyčioje nuriedėjo žeme, raktas nuo spynos ant tilto nepataikė į upę, o galiausiai tortas užsidegė. Tiek nutikimų per vieną dieną – jau šis tas. Na bet nieko, pora kaip tvora.

Axas: Po kiek vasara?   Komentarai [9]
Kuris vienas darbas geriausiai charakterizuoja Tave?

Sunkus klausimas, nes aš pats sau kiekvieną dieną vis kitoks. Bet aplinkiniai turi savo nuomonę, tad, matyt, toli nuo savęs nepabėgu. Gal fotografija „Po kiek vasara?“ artimiausia kasdieniam mano „aš“, bent jau šiandieną taip galvoju. Bet nėra jokios garantijos, kad kitą kartą nenurodysiu kito darbo. Laikas eina, žinių daugėja, keičiasi prioritetai, vienu žodžiu, bandau tobulėti – bręsti, tad ir darbai gali keistis.

Kaip derini darbą, kasdienybę ir kūrybą?

Atsakymas į klausimą ir man būtų įdomus. Vis tikiuosi surasti patarimą, kurį galėčiau pritaikyti sau, bet... nerandu. Viskas maišosi, malasi, veliasi visi darbai, kasdienybė ir kūryba. Bet gal tai nėra blogai – galiausiai sąveikaudami tarpusavyje jie vieni kitus nuspalvina, praturtina.

Kokios fotografijos, paveikslai kabo namie?
Kažkada kabėjo Salvadoro Dali reprodukcija, nes jis kietas autorius. Dabar – keletas šeimos nuotraukų ir keli dideli „The Beatles“ plakatai. Vis pasvajoju (ypač būdamas Paris Photo) nusipirkti kažką gero, kolekcinio, bet kaip visada pasiimu per mažai pinigų.

Axas: Iki dangaus II   Komentarai [6]
Siūlau pabaigti mintį:

Jei vienai dienai tapčiau nematomas...
...eičiau krėsti pokštų. Juk būti nematomi vaikystėje svajojo daugelis. Na, o jei dar pavyktu tuo metu ir fotografuoti, tai net galva neneša, ką būtų galima nuveikti.

Jei galėčiau pakeisti vieną dalyką apie fotografiją...
Mane liūdina tik viena – savotiškas jos devalvavimas. Dabar tiek daug nuotraukų ir tiek nedaug fotografijos. Sunkiau ją pastebėti, kita vertus, šiuolaikinės priemonės leidžia surasti viską. Turbūt galiausiai nieko nekeisčiau, nes nežinia, ar kokie pakeitimai neprivestų prie baisesnių padarinių.

Jei žmonės nustotų bendrauti...
... būtų daug lengviau nusišauti. Tiesą sakant, negaliu to įsivaizduoti, nes šitaip būti negali, nes tiesiog negali. Turbūt viskas pradėtų griūti, grįžtų į savo pradinę būseną, į chaosą.

Kalbėjosi Milda Kiaušaitė

Axas

Axas


Komentarai
Turinys
 • Elvinas Vilutis
  Elvinas Vilutis 
    2015.10.28, 11:17, vertino: Gerai, , rašė:
  Labai mėgstu Jūsų darbus ir visados jų laukiu!
 • egisb
  egisb 
    2015.11.04, 17:34, vertino: Gerai, , rašė:
  Puikus autorius, darbai nuotaikingi
 • mikas007
  mikas007 
    2015.11.04, 23:45, vertino: Gerai, , rašė:
  Smagu žiūrėt foto, tikrai kažkuri ir ne viena tiktų foto tapetui :) Taip ir toliau!
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti