✦ 6 geriausi „juostininkai“ ✦ ir jų nuotraukos
Kriaušė Krioklys: Konvergencija į duris (Vilnius, 2020 m. liepa)   Komentarai [16]

2020 metų geriausių pristatymą baigiam klasikinės fotografijos tema.
Šis žanras, nežiūrint prognozių, nesiruošia numirti.
Čia praėjusius metus palydėti padėjo Vaidotas Mikšys (Kriaušė Krioklys)Kaip gyvenimas "kitoje planetoje" (įrašas profilyje)? Gal Korona visgi ir ją įtakojo?

Mano planeta nelabai toli nuo Žemės. Virusas mus irgi veikia, ir kaukes reikia nešioti, ir rankas dezinfekuoti. Pastebėjau, kad planetos gyventojai jau mažiau vieni kitų gąsčiojasi ir, kai išvysta kokį nepažįstamąjį fotografuojantį keistu fotoaparatu, jau nebebėga šalin kaip pavasarį. Dabar jau dažnai per kaukę klausia arba – dar geriau – spėja, kas tai. Stebisi, pasidžiaugia, kai gali pažiūrėt pro skylutę. Į planetą grįžta vis daugiau žmogiškosios šilumos.

Kriaušė Krioklys: Lietus virš Monparnaso (Paryžius, 2020 m.)   Komentarai [2]
Kriaušė Krioklys.  Lietus virš Monparnaso


Bet ... mėgsti fotografuoti visame pasaulyje. Kaip paveikė kelionių ribojimas?

Vasarą turėjome važiuoti į draugų vestuves Italijoje. Vestuvės buvo nukeltos į 2022-uosius (mano draugai labai protingi, iškart suprato, kad per metus nieko čia nebus, reikia poros). Tačiau bilietai užsakyti, rezervacijos padarytos, atostogos paimtos, kaukes turim, įvažiuoti leidžiama... Trumpai, kelionė buvo nuostabi. Ypač, kai esi vienas iš kokių keturių turistų šalyje, o kiti trys – žmona ir vaikai. Vien ko verta aplankyti Pompėją tuščiomis gatvėmis... O Neapolio įlankos vaizdas... (beje, tik tyliai, jis gerokai geresnis nuo Faito kalno, esančio Sorento pusiasalyje, nei nuo Vezuvijaus). Ant paties Vezuvijaus išsilydžiau. Ne, ne nuo karščio, iš laimės – geologui visada džiaugsmas kokį akmenį pamačius, o čia visas ugnikalnis...

O pamatyti ir patirti kuo daugiau (ir, aišku, pafotografuoti) visur, ne tik Italijoje, padėjo senas geras įprotis – išsukti iš kelio. Tai labai paprastas ir efektyvus metodas: keliavimui iš vieno taško į kitą numatyti dvigubai daugiau laiko ir stoti pakeliui pamačius ką įdomaus žemėlapyje, kelio nuorodose ar vietiniam žmogui patarus. Kitas pasakys, koks čia nuotykis, tačiau mums kiekvienas mažytis atradimas yra labai brangus.

Kriaušė Krioklys: Užsišventimas (Su trisdešimtmečiu!)   Komentarai [4]
Kriaušė Krioklys.  Užsišventimas

 
Kriaušė Krioklys: Radau tave (Stasys Zairys, 1919–1940.Mano močiutės brolis ...)   Komentarai [3]
Kriaušė Krioklys.  Radau tave

Permainos vyksta ir analoginėje fotografijoje, "dingsta" juostos ir medžiagos. Kaip išsiverti?

Taip, juostos šiais laikais yra linkusios prapulti be žinios. Tai daugiausia Fujifilm problema, nors atsiranda ir naujų. Tačiau tos, kur dar neprapuolė, gerokai pabrango. Dabar kai kuriomis iš jų fotografuoti (su ryškinimu ir spausdinimu) kainuoja tiek pat, kiek Polaroidu... Gerai, kad dar yra „Foma“ fabrikas Čekijoje. Juodai baltas juostas, fotopopierių ir dalį chemikalų perku iš jo firminės internetinės parduotuvės. Kitas – iš Fotoimpex Berlyne. Kartais būna tiesiog pasiseka – rudenį, kai tik pasirodė nauja Kodak E100, nusipirkau internete kelias dvigubai pigiau.

Kriaušė Krioklys: Vitruvijaus žmogus (WPPD 2020)   Komentarai [7]
Kriaušė Krioklys.  Vitruvijaus žmogus


Kokia technika ir juostos dabar mėgstamiausi?

Paskutinę 2020-ųjų dieną, likus kelioms valandoms iki galutinio Brexit‘o, jį pažymėjau įsigydamas jau seniai norėtą įsigyti naudotą anglišką „Laney“ lempinį stiprintuvą savo mėgstamai elektrinei gitarai. Ji ir anksčiau skambėjo puikiai, o dabar skamba nuostabiai. Štai, tept lept greitosiomis toks pavyzdėlis (nuoroda: miksys.eu/ant-kalno-maurai/). Tik jį įrašiau ne į juostą – naudojau skaitmeną.

Ak, nuklydau... mes čia apie fotografiją? Kaip ir anksčiau, į visas keliones ar net tiesiog pasivaikščioti pasiimu savo pinholinį „Arkliuką“. Jam pernai radau Sinar Vario keičiamo formato (nuo 6x4,5 iki 6x12) vidutinio formato juostos nugarėlę, todėl dabar pradėjau rodyti ir panoramines nuotraukas. Iš „tikrų“ juostinių fotoaparatų dabar labiausiai myliu Mamiya 6, o iš skaitmeninių – Fujifilm X100F. O juostas trauku iš maišo atsitiktine tvarka. Ką ištraukiu, tuo ir fotografuoju.

Praėjusieji metai buvo pamokantys. Jie parodė, kaip greitai viskas gali pasikeisti ir apsiversti aukštyn kojom ir kaip reikia džiaugtis gyvenimu su savo artimaisiais. O jei turi kokių planų ar svajoji ką nors padaryti – nereikia laukti pasaulio pabaigos (ji jau atėjo?). Imi ir darai.

Vaidotas Mikšys (Kriaušė Krioklys)


Kiti puikūs juostininkai fotografai

wabalaitis

wabalaitis 


 


Tirlikas

Tirlikasmarijus bružila

marijus bružila


Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti