Ar rodyti privačias ir dviprasmiškas žmonių nuotraukas?
2019.01.29  Naujienos:  patarimai  17
 
Circle: stop   Komentarai [17]

Išplitusi „mobilografija“ ir socialiniai tinklai iškėlė grėsmių žmonių privatumui ir privertė sukrusti biurokratus. Atsirado įstatymai saugojantys vaikus: jų negalima fotografuoti be tėvų leidimo (ši foto padaryta dar prieš įstatymą ;).
Mėginama saugoti ir suaugusių privatumą.Bet dauguma fotografu vadovaujasi ne įstatymais o principu: „elkis su kitais taip kaip norėtum jog kiti elgtųsi su tavim“. Gal ir gerai. Bet kartais to nepakanka: internete išplitusią kompromituojančią nuotrauką  sustabdyt jau neįmanoma. Mėginimas tai daryti teismais tik padidina susidomėjimą vaizdais. Klasikinis Barbra Streisand atvejis yra labiau komiškas, bet kokia atsitiktinė nuotrauka su netikusiomis asociacijomis gali sugriauti „paprasto“ žmogaus gyvenimą.

Klausimas fotografuojantiems: kaip Jūs elgiatės su nepažįstamų ar pažįstamų žmonių nuotraukomis? Jei tos nuotraukos nėra malonios: žmogus vaiposi, netikusioje aplinkojenuogas, atrodo blogai/keistai.
Vienas kraštutinumas: nedarau visiškai nieko kas gali žmogui pakenkti.
Kitas kraštutinumas (paskutinis punktas) tinkamas paparaciams: fotografuoju ir rodau viską. Kuo žiauriau tuo geriau.
Šia apklausą paskatino padaryt ne kart girdėta eFoto fotografų pozicija: „Mano nuotrauka, rodau kur noriu, nesvarbu, kad jis/ji prieštarauja.“. Klasika: „Pati sutiko fotografuotis!“.
NE, taip negalima su žmonėmis elgtis. Nors žiauriame „žmogus žmogui vilkas“ pasaulyje visko pasitaiko...

Komentarai
Turinys
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2019.01.29, 00:23, rašė:
  Aš toks nesu, bet kartais reikia būti „nemandagiam“, kad turėtum išraiškingą kadrą. Arba galima būti „mandagiam“, bet tada kadro nebus... Tiesa, „nemandagumas“ ne visiems patinka – tai matyti ir iš šio šviežio straipsnio komentarų www.delfi.lt/darbas/profesijos/lietuvis-pora-menesiu-pajuryj...
 • eFoto redaktorius    2019.01.29, 00:44, rašė:
  Pastebėjimas: visi negražūs žmonės pajūryje su uždengtais veidais, neidentifikuojami. ty juos galima laisvai fotografuoti ir rodyti.
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2019.01.29, 00:50, rašė:
  Na, bet komentatoriai vis tiek siūlo fotografui snukį išmalti, į teismą paduoti ir pan. Tiesa, čia delfio tipo komentatoriai (savita nepatenkintųjų kasta), jie visumos neatspindi...
 • burgzt
  burgzt 
    2019.01.29, 08:29, rašė:
  Manyčiau, jog tokias nuotraukas būtų galima publikuoti tik tuo atveju, jei toks ir buvo fotosesijos užmanymas, o modeliai iš anksto apie tai žinojo ir sutiko joje dalyvauti. Pvz., orgazmo mimikos, suspausto oro pūtimas į veidą, ligų pasekmės, laiko poveikis ir t. t.  Bet asmeniškai aš dar ir po sesijos su modeliais aptarčiau rezultatus - ar jie iš tiesų neprieštarauja, ar nepersigalvojo, ar nesijaus nejaukiai/nepatogiai. Man būtų svarbu, kad visi dalyvavę žmonės jaustųsi patogiai ir maksimailiai saugūs. O, štai, tada, kai mano nuotraukų herojai patenkinti, būtų galima šokiruoti visuomenę ir daryti meną. Priešingu atveju, aš būčiau paprasčiausias šunsnukis.
 • Sustojimas
  Sustojimas 
    2019.01.29, 15:31, rašė:
  ...priešingu atveju būtum kūrėjas, kuris neistaiksto su glamūrine estetika
 • burgzt
  burgzt 
    2019.01.29, 16:28, rašė:
  Aš nekalbu apie galutinį rezultatą, kuris gali šokiruoti žiūrovus, atkreipti jų dėmesį į nepatogias temas ir t. t. Bet ką tai turi bendro su Jūsų modelio jausmais? Juk kalba eina apie nuotraukų publikavimą be modelio pritarimo, o ne apie tai, jog nepatogių nuotraukų apskritai neturi būti. Bijote, kad modelis nepritars galutiniam rezultatui? Tiesiog pasikvieskite daugiau modelių.. P. S. Beje, aš išdėsčiau tik savo poziciją, kuri nebūtinai turi būti teisinga ir priimtina. Ji priimtina tik man. Galbūt, kažkad laikosi panašių nuostatų? Puiku. Kažkas galvoja kitaip? Ir tai - taip pat puiku. Nes menas - per daug subjektyvi sfera, kad ten išvestumėm kažkokias bendras taisykles :)
 • Badas
  Badas 
    2019.01.29, 21:10, rašė:
  Noriu patikslinti tema: juk kalbame ne siaip apie kazkokias dviprasmiskas nuotraukas o apie labai geras dviprasmiskas nuotraukas? Nes jeigu foto nera gera, tai ji yra slamstas visu pirma. O jeigu nuotrauka labai gera - kartais verta surizikuoti. Mano poziuriu, zmoniu asmenines teises i savo atvaizda nera absoliucios, nuotrauka kaip menine vertybe irgi turi savo individualias teises - kaip viesasis interesas. Toks poziuris konfliktuoja su oficialiai pripazistamomis normomis. Ir cia iskyla klausimas: ar menininkui reikalingas nonkonformizmas?
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2019.01.29, 21:24, rašė:
  Žurnalistikoje taip pat aktualūs panašūs dalykai www.mediaforumas.lt/poziuris/58-fotografas-vidmantas-balkuna...
 • eFoto redaktorius    2019.01.30, 02:32, rašė:
  Atvejį galima susiaurinti iki mūsų mažo kaimelio: kalbama apie privačias, vakarėlių, gatvės nuotraukas be ypatingos meninės/istorinės vertės. Dažniausia dėl tokių vyksta konfliktai tarp fotografų ir nufotografuotų žmonių.
 • Badas
  Badas 
    2019.01.30, 20:53, rašė:
  Sitas klausimas paprastas: privatumas konkuruoja su verte. tad jeigu vertes nera - nugali privatumas. Is tiesu tai kitas klausimas sudetingesnis: kodel fotografais vadinami veikejai publikuoja blogas nuotraukas (nesvarbu, su leidimu ar be jo). Juk prasta ir dar dviprasmiska nuotrauka yra sudas kvadratu.
 • eFoto redaktorius    2019.01.30, 23:50, rašė:
  Ar nepameni kaip pats pradėjai fotografuoti, kada kiekviena nuotrauka atrodė nereali?
  Taip, dabar lengviau gerų pavyzdžių pamatyti internete, bet iš kitos pusės - privalomi draugų 'like' feisbuke sukuria apgaulingą vaizdą.
 • Badas
  Badas 
    2019.01.30, 23:54, rašė:
  Tuomet as dar nebuvau fotografas. Tik eilinis zmogus su fotoaparatu :)
 • eFoto redaktorius    2019.01.31, 00:45, rašė:
  Netyčia ne tą nuorodą įdėjau. Turėjo būti apie  Streisand effect
  en.wikipedia.org/wiki/Streisand_effect
  Trumpai: Barbra Streisand mėginimas drausti viešinti jos namų nuotraukas tik dar labiau paskatino jomis domėtis.
 • Sustojimas
  Sustojimas 
    2019.02.01, 09:56, rašė:
 • eFoto redaktorius    2019.02.04, 21:50, rašė:
  tai pakankamai viešo, žinomo žmogaus nuotrauka. Nieko baisaus, jie sutinka su tokia rizika. Įžymybių viešinimas turi jiems ir pliusų ir minusų
 • emigrantas
  emigrantas 
    2019.02.02, 14:39, rašė:
  čia tas pats kaip komikui aiškinti, kad jis negali juokauti apie žydus, invalidus ir t.t
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2019.02.11, 00:11, rašė:
  Čia kiek iš kitos srities, bet siejasi ir su privatumo tema. Citata:
  „Toje nuotraukoje užfiksuota dviejų žmonių mirtis: to, į kurį pataikė kulka, ir generolo Nguyen Ngoc Loano. Generolas nužudė vietkongietį; aš nužudžiau generolą su savo kamera. Nuotraukos yra galingiausias ginklas pasaulyje. Žmonės tiki jomis; bet nuotraukos meluoja, net jeigu jomis nemanipuliuojama. Jos – tai tik pusė tiesos.“
  www.15min.lt/naujiena/aktualu/istorija/kokia-istorija-slypi-...

  fotobites.lt siūlo  20% nuolaidą Ekspres fotoknygoms!

Šį mėnesį Kokybiška spauda Įspaudas NEMOKAMAI

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti