Dar kart: kam reikalingi sisteminiai fotoaparatai
2019.02.19  Naujienos:  sisteminiai fotoaparatai  15
 
Fokusavimas į akis  

Veidrodinių fotoaparatų savininkai pyksta ir juokiasi: tie sisteminiai (beveidrodiniai) fotoaparatai tėra tik marketinginis triukas. Atseit jų dydis ir svoris tik vos mažesni, objektyvų nėra, o kaina žymiai didesnė.
Taip, tiesos yra. Bet tai įprasti naujų produktų trūkumai. Naujiena (tai vis dar naujina!) nėra žymiai patrauklesnė.Kai sisteminių pardavimai pasieks kažkokią kritinę masę tai ir jų kaina pasidarys mažesnė už veidrodinių - sisteminius paprasčiau gaminti. Objektyvų jau dabar yra nemažai ir jų daugėja. Taip, jie brangoki bet dabar visi nauji objektyvai brangoki...
Bet didesnės patrauklios permainos bus kitur.
Perspektyva tokia: fotoaparatai darysis intelektualesni, ypač tobulės fokusavimas.
Veidrodiniuose fotoaparatuose jau kelis dešimtmečius naudojamas automatinis fazinis fokusavimas. Tai labai paprastas metodas ryškumą „suvedantis“ keliuose taškuose. Jam realizuoti nereikia jokių skaitmeninių smegenų. Fotoaparatas nerūpi kas fotografuojama, svarbu tik, kad būtų ryšku nurodytame taške.
Toks metodas reikalauja įgūdžių. Klasikinė situacija: sufokusuojama į plaukus o ne į akis. Reikia mokytis fokusuoti pas pažįstamus, kursuose ar youtubėje.

O čia parodyta kaip veikia naujas fokusavimas:


Reali istorija: telefonu fotografuoti geriau

Prieš kelias dienas paskambino moteris pasiklausti apie mūsų fotokursus. Jos istorija gana tipinė:
„Kartais keliauju, turiu gerą fotoaparatą (veidrodinį Canon 800D). Bet mano kelionių fotografijos atrodo blogiau nei mano vyro, kuris fotografuoja mobiliu telefonu!“
Gal būt vyras geriau kadrus gaudo, bet garantuočiau: 1000€ vertės mobilaus telefono nuotraukos feisbuke surenka daugiau laik'ų  nei 1000€ vertės veidrodinio fotoaparato fotografuojant automatiniu režimu.
Fotografei patariau arba fotografuoti mobiliu telefonu arba ateiti į ilgesnius, 4 ar 8 susitikimų kursus kuriuose išmokysime naudotis fotoaparatu. 1 susitikimo tam nepakaktų.
Moteris į kursus dar neužsiregistravo. Gal fotografuos mobiliu, gal rado tokius kursus kuriuose žadama išmokyt per 1 dieną ;)
Tokia realybė: žmonės mokytis nenori. Nori rezultato greitai.

Fotoaparatai turės pasidaryti kur kas protingesni

Fotoaparatų pardavimai krenta. Ypač veidrodinių ir kompaktiškų. Tai mobilių telefonų progreso rezultatas.
„Paprastas“ žmogus, kokių dauguma ir pirkdavo fotoaparatus, šiandien turi pasirinkimą: ar pirkti geresnį mobilų telefoną ar fotoaparatą. Fotoaparatas didesnis, sunkesnis, o norit gauti gerą nuotrauką teks dar pasimokyt. Ne, pirksiu „mobilką“...
Telefonų kameros vis tobulės, fotoaparatų patrauklumas daugumai žmonių vis mažės.
Vienintelė galimybė pritraukti pirkėjus, - tai padaryti fotoaparatus tokius pat protingus (kaip ir telefonai). Intelektualėt turės autofokusas ir nuotraukų apdorojimas.

Intelektualus autofokusas

Jau senokai dauguma modernių fotoaparatų turi fokusavimą į veidus funkcija. Ji labai naudinga: fotoaparatas pats atpažįsta veidus kadre ir sufokusuoja taip, kad akys būtų ryškios. Anksčiau fotoaparatai atpažindavo tik veidus iš priekio, bet sistemos tobulėja, atpažįstama ir profiliu. Kai kurie fotoaparatai atpažįsta ir gyvūnų snukius. Tai dar nėra tobula, bet.. anksčiau ar vėliau fotoaparatai, taip pat kaip modernūs telefonai, žinos kas yra fotografuojama ir fokusuos ten kur reikia. Jei kadre bus keli įdomūs objektai, fotoaparatas pasiūlys pasirinkimą. Net mėgėjiškuose fotoaparatuose bus fokuso „šakutės“ ir kelių fokusų fiksavimo funkcija. Vienu paspaudimu bus daromi keli kadrų variantai.

Ką tik Sony parodė kaip veikia jų naujas fokusavimo algoritmas. Jis seka žmogų net tada kai šis yra nusisukęs.Filmuota su Sony A6400 + Sony 24mm F1.4 GM.
Algoritmas gali fokusu sekti pavyzdžiui krepšininko akis, veidą, galvą šiam judant.
Tai nėra kokia nors Sony ar sisteminių pergalė. Tai dėsningas tobulėjimas apie kurį jau rašiau čia prieš metus. Įdomu, kad naujus fokusavimo metodus, jei fotoaparatas yra pakankamai galingas, galima įdiegti atnaujinus fotoaparatų programas. Ar taip bus daroma dar neaišku. Gal gamintojai geresnį fokusą „pardavinės“  pristatydami „naujus“ modelius.

Veidrodiniai turi Live View funkciją ir kai kada turi fokusavimą į veidus. Bet tuo metu veidrodis nenaudojamas. Fotografas turi pasirinkimą: fotografuoti naudojant seną fazinį fokusavimą ar naują intelektualų. Profesionalams toks pasirinkimas gal ir įdomus, bet absoliuti dauguma „paprastų“ fotografų rinksis naujoves.
Kam pirkti veidrodinį, jei jis bus naudojamas be veidrodžio?
Be to Live View režime neveikia ieškiklis.
Ilga diskusija čia: www.dpreview.com/articles/0650136683/sony-s-real-time-tracki...

Pasikartosiu: tai nėra Sony išradimas. Algoritmai gana paprasti, matyti prieš 10 metų...
Tiesiog Sony tai ryžtasi įdėti į fotoaparatą anksčiau nes neturi veidrodinių fotoaparatų balasto. Canon ir Nikon turėdami daug lojalių DSLR pirkėjų dar neskubės nurašyt veidrodinių.

Tobulės ne tik autofokusavimas. Mėgėjiškuose fotoaparatuose atsiras ir automatinis, priklausomai nuo siužeto, nuotraukų apdorojimas toks koks jau atsiranda mobiliuose telefonuose.

Gana konservatyvią eFoto auditoriją tokios prognozės papiktins, bet tokia realybė. Daugumą fotografuojančių žmonių domina maksimaliai geras rezultatas vienu mygtuko paspaudimu.
eFoto redaktorius

Komentarai
Turinys
 • Montas
  Montas 
    2019.02.19, 18:47, rašė:
  Tiesa gaves i rankas Nikon Z6 - pasijutau kaip nelaikes foto aparato rankuose gyvenime. Fokusas tai kazkas neapsakomo ir nuostabaus! Laukiu jau kol akies fokusavimo galimybes ir jame atsiras :) 
 • gsass
  gsass 
    2019.02.19, 19:52, rašė:
  na pasak reviews tai Z6 autofokusas nieko įpatingo :) kas būtų jei pabandytumėte Sony A7 mark iii mark ii
 • Montas
  Montas 
    2019.02.19, 21:01, rašė:
  Pradejau Nuo nikon D700 po to D4, po to D750, D850 - tai skirtumas labai jautesi. Draugo Sony pasiemiau tai zaktelejau, kad spustelejus ant objektyvo apvalu mygtuka zmogaus aky is karto gaudo... Sony nepatinka man spalvos todel su Nikon likau :)
 • Lukas Šalna
  Lukas Šalna 
    2019.02.21, 11:06, rašė:
  Mažiau klausyk gandų, o eik ir pats pasibandyk. Užteks čia skleist nesąmonių. Z6 yra puikus fotoaparatas. Viską jis normaliai fokusuoja ir reikia mažiau tikėt yotuberiais ;)
 • gsass
  gsass 
    2019.02.21, 12:18, rašė:
  man čia sakė lietuvių fotografas kuris fotografuoja sporto renginius. 70% kadrų jam buvo ne fokuse. Konkurentai geriau susitvarkė. Nors aišku jis ir neskirtas sporto renginiams.
 • Lukas Šalna
  Lukas Šalna 
    2019.02.21, 13:12, rašė:
  Vat būtent, kad neskirtas ir tada nereikia sakyti, kad fotikas lievas! Didžioji dalis fotografų, kurie turėjo kažkokių nepasisekimų su autofokusu, tiesiog nemokėjo normaliai naudotis. USER ERORR kitaip sakant :)
 • gsass
  gsass 
    2019.02.28, 11:39, rašė:
  "Well I had an opurtunity for a quick AF-S test.. Side by side every camera after other one. The fastest was Panasonic - just click bang, click bang instantly, second was Canon (suprised how well it worked, adapted EF lenses) and Sony and the worst one was Nikon.. Guys I do not know how would you like it, just terrible, super slow."
 • eFoto redaktorius    2019.02.28, 13:41, rašė:
  nereikia daryti kažkokių išvadų
  Mėginau Sony beveik tamsoje - fokusuoja taip greitai kad greičiau tiesiog neįmanoma.
  Gal bandė su neaiškiais objektyvais, gal nelygias salygas, gal meluoja.
  Aš ne apie tai kad Sony geriau. Apie tai kad nereikia tikėti komentarais forumuose ir nereikia pagal 1 pavyzdį daryti išvadas kažkokias. Perskaitęs kelias eilutes delfije sužinosi kad „lietuviai yra vaikžudžiai, seneliai badauja" ir pan..
 • gsass
  gsass 
    2019.02.28, 20:35, rašė:
  čia rašo, kad Sony su Canon antra vieta, o blogiausiai Nikon Z6
 • Icagel
  Icagel 
    2019.02.19, 21:16, rašė:
  Kažkaip kalbėjau su renginius fotografuojančiu, kuris bandė Z6, tai pasak jo visiškai neįgalus fokusas jei nors kiek mažiau kontrasto ar prietema.
 • eFoto redaktorius    2019.02.19, 22:07, rašė:
  Keista. Negi jie specialiai taip, blogai padaro?
  Neatrodo sunki užduotis rimtai kompanijai.
  Sonis jau prieš 2 metus puikiai tamsoje veikė
  www.efoto.lt/pabandzius_sony_a9_veidrodiniai_neisgyvens...
 • Icagel
  Icagel 
    2019.02.19, 23:11, rašė:
  Na, kad ir kaip žiūrėt, bet sony tai jau III kartos bodžiai. Tas fokusas kiek supratau buvo neįgalus sufokusuot į tamsesnius, mažiau kontrasto turinčius objektus. Galvoju gan greit viskas susidėlios į vietas.
 • eFoto redaktorius    2019.02.20, 00:08, rašė:
  Sony monopolizavo jutiklių gamybą. Nuo jų fokusas irgi priklauso.
 • EdB
  EdB 
    2019.02.20, 13:59, rašė:
  ro. rašė:
  Keista. Negi jie specialiai taip, blogai padaro?
  Neatrodo sunki užduotis rimtai kompanijai.
  Sonis jau prieš 2 metus puikiai tamsoje veikė
  www.efoto.lt/pabandzius_sony_a9_veidrodiniai_neisgyvens...   


  Bandziau ir turėjau ( turiu ) ivairius Sony modelius - Tik A9, A7III ir A7RIII iš FF jau sulyginami su D800E ir D850 ( tik su tais dviem naujesniais modeliais turėjau galimybę sulyginti ). Netgi D700 fokusas sudėtingesnėm salygom dirba geriau nei Sony II kartos fotoaparatų. 
  Nereiktų iš karto nurašyti Nikon I kartos bandymų - pirmus modelius reikėtų priimti kaip 'proof of concept' sprendimą. Tik antros kartos modeliai parodys kiek kuris gamintojas progresuoja
 • Vaizdinys
  Vaizdinys 
    2019.03.26, 22:59, vertino: Gerai, , rašė:
  Pasirodo, jau radosi telefonų, kurie išgauna gerą kokybę net su ISO 5000
  cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/medias/post-27399/DxOMark...
  Vadinasi, fotoaparatams tikrai ateina blogi laikai...

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
 Konkursas „Kepurė žmogų puošia“
Žmonės su galvos apdangalais: nuo praktiškų šalmų iki prabangių skrybėlių .. Konkursas vyks iki balandžio 19 dienos.
Tai 2 savaičių konkursas: visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

Pagal kepurę ir Jurgis Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.