Gamtos fotografijų konkursas: geriausias iš geriausių – makrofotografijos meistras
2014.05.28  Naujienos:  Lietuvoje  17
 

Metų gamtos fotografą Arūną Eismantą apdovanoja AM viceministras Linas Jonauskas  

Šiandien prieš pat vidudienį į Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmus jau ketvirtą kartą skubėjo gamtos fotografai. Čia įvyko finalinis Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso „Gintarinis žaltys 2013“ etapas. Renginio metu paskelbti konkurso laureatai, atidaryta geriausių konkurso darbų paroda ir pristatytas naujas Lietuvos laukinės gamtos fotografijų albumas.

Metų fotografijos autorius Kastytis Vainauskas  
Geriausioje metų nuotraukoje – suopis

Gausus būrys į Vyriausybės rūmus susirinkusių gamtos fotografų, nominacijų globėjų, įsteigusių prizus nugalėtojams, gamtos mylėtojų, visuomeninių ir valstybinių organizacijų atstovų nekantriai laukė, kas tapo ketvirtojo konkurso „Gintarinis žaltys 2013“ laureatais. Kaip ir ankstesniais metais, gamtos fotografai varžėsi dėl 12 konkurso nominacijų, 6 specialiųjų prizų. Tradiciškai buvo renkamas metų fotografas ir geriausia metų fotografija. Skirtingai nei pernai, šių nominacijų laurai teko skirtingiems gamtos fotografams.

 

Kastytis Vainauskas, „Skrydis pūgoje“.  
Dėl geriausios metų fotografijos apdovanojimo rungėsi penkių nuotraukų autoriai. Po nemenkų svarstymų geriausia metų fotografija išrinkta Kastyčio Vainausko nuotrauka „Skrydis pūgoje“. Nuotraukoje įamžintas suopis – dažnas Lietuvoje plėšrusis paukštis, tačiau lengvai fotografuojamas nesileidžia. Pasak Remigijaus Motuzo, Ministro Pirmininko vardu pasisveikinusiam nuotraukos autorių, sučiupti tokį vaizdą, kaip K. Vainausko ir kitų konkurso dalyvių gamtos kadrai, yra didelis menas.

Geriausios metų fotografijos autoriui toks įvertinimas buvo tikra staigmena. „Sakyčiau, šis kadras – laimės dalykas. Tąkart šalčio nebuvo daug, snigo dideliais kąsniais. Kaip visada, slėptuvėje pratūnojau apie 8 valandas ir galiausiai man pasisekė. Bet neretai būna, kad prasėdi visą dieną – ir neturi nė vieno kadro“, – savo sėkme stebėjosi K. Vainauskas.

Tradiciškai geriausia metų fotografija puošia konkurso fotoalbumo „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2013“ viršelį.

Arūnas Eismantas. „Skėčių pardavėjas“. (Geriausias nominacijos „Makropasaulis“ darbas)  
Metų gamtos fotografo titulas iškeliavo į Želtiškius

Konkurso „Gintarinis žaltys 2013“ metų fotografu išrinktas Arūnas Eismantas taip pat buvo labai nustebęs, mat makrofotografija paprastai sulaukia mažiau gerbėjų ir dėmesio nei kitų sričių gamtos fotografija. Pasak konkurso organizatorių, A. Eismantas savo darbais „Naturephoto.lt“ svetainės lankytojus ir narius stebina jau seniai, ypač patrauklūs ir mėgstami jo fotoreportažai iš Želtiškių apylinkių. Dažniausiai fotografas savo objektyvą nukreipia į vabzdžių ir voragyvių pasaulį, tad neatsitiktinai konkursinė jo nuotrauka „Skėčių pardavėjas“, kurioje užfiksuotas geltonasis žiedvoris, išrinkta geriausiu „Makropasaulio“ darbu.

Vieno iš konkurso organizatorių „Žurnalo apie gamtą“ redaktoriaus Romualdo Barausko nuomone, Arūnas Eismantas demonstruoja kitokį požiūrį į makrofotografiją. „Anksčiau šioje fotografijoje vyravo stambus planas, neretai vabzdžiai ar kiti makropasaulio atstovai fotografuojami nenatūralioje aplinkoje. Pastaruoju metu vis daugiau atsiranda nuotraukų, kuriose stengiamasi ne tik įamžinti patį vabzdį ar vorą, bet ir patraukliai atskleisti jo aplinką. Arūno darbai ypač įdomūs, kartais labai netikėti“, – sakė gamtininkas R. Barauskas, pats fotoobjektyvą dažniausiai nukreipiantis į žinduolius.

A. Eismantas gyvena Vilniuje, tačiau dauguma jo fotomodelių iš Želtiškių apylinkių Anykščių rajone. „Makropasaulio“ nominacijos laurus lėmęs geltonasis žiedvoris – taip pat šios vietovės pievų gyventojas.

„Kiekvienas savaitgalis, visos atostogos praleidžiamos Želtiškiuose. Čia mano uošvija, be to, mano gimtinė vos už 10 km. Šių apylinkių nepalietusi melioracija, dėl to čia išlikusi natūrali gamta, natūrali pieva, natūralūs miškai. Tad čia gausu ir man įdomių rūšių“, – kalbėjo A. Eismantas.

Pasak makrofotografo, Želtiškiuose dažniausiai net toli eiti nereikia, mat labai daug kadrų padaroma tiesiog kieme. „Kol visko čia neišfotografuosiu, kol čia neberasiu, ko dar neįamžinau, niekur kitur nevažiuosiu“, – juokėsi konkurso laureatas.

A. Eismantas naujų vėjų įnešė ir į augalų fotografiją. Jo darbas „Pavasarinė pūga“ išrinktas geriausia „Augalijos magijos“ nuotrauka. Dar dvi jo nuotraukos „Bėgantis lietumi“ ir „12-as kalibras“ pakliuvo tarp išskirtų kitų nominacijų darbų.

Paukščių“ fotografams sėkmę lėmė šarka ir retasis vapsvaėdis

Kaip ir ankstesnių konkursų metu, didžiausio fotografų dėmesio sulaukė sparnuočiai. Daugiausiai paukščių nuotraukų pateko ir į konkurso albumą.

Darius Babelis. „Ekstremalas“. (Geriausias nominacijos „Paukščiai“ darbas tema „Geriausiai atskleista paukščių gyvenimo akimirka“)  
„Paukščių“ nominacijos globėjos Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis džiaugiasi tokiu gamtos fotografų dėmesiu sparnuočiams, tačiau sako, kad iš tokios gausos darbų išrinkti laimėtoją labai sunku. „Šiemet šią nominaciją nutarta padalinti į dvi temas – „Gražiausia paukščio fotografija“ ir „Geriausiai atskleista paukščių gyvenimo akimirka“. Pirmojoje buvo renkama tiesiog meniškiausia, estetiškiausia paukščio nuotrauka, kurioje fotografui puikiai pavyko įamžinti įprastą, žmogaus kaimynystėje gyvenantį paukštį. Į antrąją grupę pakliuvo fotografijos, kuriose užfiksuotos retos, paslaptingiausios sparnuočių gyvenimo akimirkos. Čia svarbiausias kriterijus buvo ne tiek meninė nuotraukos vertė, kiek fotografo ornitologinės žinios, atsakingumas, supratingumas, gebėjimas fotografuoti ir stebėti paukščius jų netrikdant“, – teigė ornitologas L. Raudonikis.

Geriausia paukščio fotografija išrinkta pernai metų fotografu tapusio Mariaus Čepulio nuotrauka „Žiema“, o geriausiai paukščių gyvenimo akimirką, nominacijos globėjų nuomone, pavyko atskleisti Dariui Babeliui. Pernai rugsėjo pradžioje Kupiškio rajone fotografas įamžino vapsvaėdį (nuotrauka „Ekstremalas“). Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas paukštis, iškapstęs vapsvų lizdą, mėgavosi jų lervomis. Kolegų fotografų teigimu, pastebėti besimaitinantį šį retą sparnuotį sunku, o sugebėti padaryti gerą tokios akimirkos kadrą – apskritai laimės dalykas.

Gamtos fotografija – sunkus darbas

Konkurso organizatorių teigimu, gamtos fotografija – sunkus darbas, tad, nepaisant kokybiškos fotografijos įrangos, Lietuvos gamtos fotografų ir konkurso dalyvių skaičius per pastaruosius metus kito nežymiai. Vis dėlto jų darbai byloja apie augantį mūsų gamtos fotografų meistriškumą, etišką požiūrį į gamtos fotografiją. Labai įdomūs, netgi netikėti šiemet buvo nominacijų „Gamtos menas“, „Augalijos magija“, „Lietuvos kraštovaizdis“ darbai. Moderniu požiūriu išsiskyrė makrofotografai, nespalvotosios fotografijos mėgėjai. Sėkmės nestokojo konkurso dalyviai, darbus pateikę nominacijai „Gamtos akimirka“.

„Džiugu, kad, palyginti su kitų šalių gamtos fotografų skaičiumi, negausus mūsų fotografų būrys sugeba pastebėti ir įamžinti itin retas, netgi unikalias mūsų gamtos akimirkas. Žinoma, jiems padeda ne tik sėkmė, bet ir atkaklumas, daugybė laiko, praleisto gamtoje, gilios žinios apie mūsų gyvūniją ir augaliją“, – sakė konkurso organizatorių atstovas R. Barauskas.

Inesa Oranskytė atsakingoji redaktorė Žurnalas apie gamtą“

Renatas Jakaitis. „Užkandžiaujant“. (Geriausias nominacijos „Gyvūno portretas“ darbas)  
Normantė Ribokaitė. „Rytas“. (Geriausias nominacijos „Žmogus ir gamta“ darbas)  
Rimantas Nalivaika. „Vorų menas“. (Geriausias nominacijos „Lietuvos kraštovaizdis“ darbas)  
Viktoras Tyakhtas. „Didžiosios anties žvaigždynas“. (Geriausias nominacijos „Geriausias nespalvotasis kadras“ („Juoda balta“) darbas)  


Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso laureatai

 • Nominacija „Geriausia metų fotografija“
  Nominacijos
  globėjas –LietuvosRespublikos Ministras Pirmininkas
  „Skrydis pūgoje“. Kastytis Vainauskas

 • Nominacija „Metų fotografas“
  Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
  Arūnas Eismantas
  Arūnas E.

  Arūnas E. • Nominacija „Augalijos magija“
  Nominacijos globėjas – Anykščių rajono savivaldybės Meras
  Geriausias darbas

  „Pavasarinė pūga“. Arūnas Eismantas
  Išskirti darbai:
  „Dvilapės blandies magija“. Stanislovas Sinkevičius
  „Rytmetys miške“. Vidmantas Karpis

 • Barbora...: Skrendantis patiekalas   Komentarai [10]
  Nominacija „Gamtos akimirka“

  Nominacijos globėjas – UAB „Baltijos arsenalas“
  parduotuvių tinklas „Armijai ir civiliams“
  Geriausias darbas

  „Gardus kąsnelis“. Dalia Račkauskaitė
  Išskirti darbai:
  „Sanitaras“. Vytautas Knyva
  „Į besotę gerklę“. Marius Čepulis

 • Nominacija „Gamtos menas“
  Nominacijos globėjas – „Canon Oy“
  Geriausias darbas

  „Tapytojas“. Lukas Jonaitis
  Išskirti darbai:
  „Bėgantis lietumi“. Arūnas Eismantas
  „Juodas vanduo“. Aleksandras Gužauskas

 • Nominacija „Gyvūno portretas“
  Nominacijos globėjas – UAB „Oksalis“
  Geriausias darbas

  „Užkandžiaujant“. Renatas Jakaitis
  Išskirti darbai:

  „Murzinas“. Vladimiras Prokaevas
  „Taikos žuvėdra“. Remigijus Gegelevičius

 • Nominacija „Kiti gyvūnai“
  Nominacijos globėjas – UAB „Foto123“
  Geriausias darbas

  „Ateinu, mažule“. Agnė Našlėnienė
  Išskirtas darbas

  „Pasaloje“. Modestas Ružauskas

 • ROLANDAS SUTKUS: Svečiuose pas Petrą Rekašiu   Komentarai [45]
  Nominacija „Lietuvos kraštovaizdis“

  Nominacijos globėjas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
  Geriausias darbas

  „Vorų menas“. Rimantas Nalivaika
  Išskirti darbai:

  „Į saulę“. Jonas Barzdėnas
  „Tveruose...“. Rolandas Sutkus

 • Nominacija „Makropasaulis“
  Nominacijos globėjas – UAB „Vilbros prekyba“
  Geriausias darbas

  „Skėčių pardavėjas“. Arūnas Eismantas
  Išskirti darbai:
  „Mimikrija“. Lukas Jonaitis
  „Rudens rūpesčiai“. Oskaras Venskus

 • Vilius.P.: Didžioji antis   Komentarai [7]
  Nominacija „Paukščiai“

  Nominacijos globėjas – Lietuvos ornitologų draugija
  Už „Gražiausią paukščio fotografiją“

  „Žiema“. Marius Čepulis
  Išskirti darbai:

  „Didžiosios anties skrydis“. Vilius Paškevičius
  „Per gruodą“. Marius Čepulis
  Už „Geriausiai atskleistą paukščių gyvenimo akimirką“

  „Ekstremalas“. Darius Babelis
  Išskirti darbai:

  „Paradas generolui“. Marius Čepulis
  „Įsismaginęs“. Kęstutis Čepėnas

 • Nominacija „Žinduoliai“
  Nominacijos globėjas – UAB „Zala Arms“
  Geriausias darbas

  „Rudoji“. Renatas Jakaitis
  Išskirti darbai:

  „Sengirių gyventojas“. Renatas Jakaitis
  „Mes ateiname“. Rimantas Nalivaika

 • Nominacija „Žmogus ir gamta“
  Nominacijos globėjas – UAB „Sostena“
  Geriausias darbas

  „Rytas“. Normantė Ribokaitė
  Išskirti darbai:
  „12-as kalibras“. Arūnas Eismantas
  dainius777: peizažas su uodais ant matricos   Komentarai [10]
  „Uodai“. Dainius Dirgėla

 • Nominacija „Geriausias nespalvotasis kadras“ („Juoda balta“)
  Nominacijos globėjas – UAB „Yukon Advanced Optics Worldwide“
  Geriausias darbas

  „Didžiosios anties žvaigždynas“. Viktoras Tyakhtas
  Išskirtas darbas

  „Žiemos grafika“. Linas Būdavas

 • Giedriius: Daugiau nebetilpo (Daugiau apie mormonų fotografavimą (anglų kalb...)   Komentarai [29]
  Nominacija „Egzotikos pasaulis“

  Nominacijos globėjas – žurnalas „National Geographic Lietuva“
  Geriausias darbas

  „Į pasimatymą“. Darius Babelis
  Išskirti darbai:

  „Jūrų mūšis“. Darius Busniauskas
  „Mormono portretas“. Giedrius Stakauskas

 • Specialieji prizai
  Lietuvos gamtos fondo specialusis prizas „Lietuvos gamtos įvairovė“
  „Taškuotoji“. Tomas Kizas

 • Vilius.P.: Mangutas (Mangutas (Nyctereutes procyonoides) Raccoon dogAts...)   FOTOISTORIJA [22]
  Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ specialusis prizas už geriausią plėšriojo žinduolio nuotrauką
  „Manguto rūpesčiai“. Vilius Paškevičius

 • Lietuvos miškininkų sąjungos specialusis prizas už geriausią miško nuotrauką
  „Briedžiai Neringoje“. Antanas Razmas

 • Generalinės miškų urėdijos specialusis prizas „Gyvūnas natūralioje aplinkoje“
  „Lepūnėlis“. Vytautas Knyva

 • Verslininko ir politiko Ramūno Karbauskio specialusis prizas „Paukščiai mus supančiame kraštovaizdyje“
  „Į besotę gerklę“. Marius Čepulis

 • Interneto vartų „Delfi“ skaitytojų specialusis prizas
  „Sanitaras“. Vytautas Knyva
Stanislovas Sin

Komentarai
Turinys
 • vstankus
  vstankus 
    2014.05.28, 21:27, vertino: Gerai, , rašė:
  Sveikinu, kiek daug Efotiečių :)
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.29, 08:03, vertino: Gerai, , rašė:
  Arūnui valio !!!
  Kiti Efotiečiai - šaunuoliai !!!
  Arūnas rėžia kalbą  
  Dalia Račkauskaitė atsiima apdovanojimą  
  Lukas Jonaitis  
  Remigijus Gegelevičius - irgi Efotietis  
 • busas
  busas 
    2014.05.29, 08:34, vertino: Gerai, , rašė:

   

  O kur galima būtų pamatyti visus darbus?

 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.29, 08:50, vertino: Gerai, , rašė:
  Keliasdešimt atspausdintų nuotraukų kaba vyriausybės rūmuose, paskui paroda keliaus po Lietuvą. O visi geriausi darbai suguldyti albume, kurį galima įsigyti aukščiau nurodytu adresu.
 • busas
  busas 
    2014.05.29, 10:05, vertino: Gerai, , rašė:
  Internetinio darbų varianto, kaip supratau nėra? Gyvenu JAV, į vyriausybės rūmus neturiu jokios galimybės užsukti, o nuotraukas pamatyti norėtųsi :(
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.29, 12:31, vertino: Gerai, , rašė:
  www.lutute.lt siunčia albumus po visą galaktiką :)
  Internetinio varianto tikrai nebus su visomis nuotraukomis...
 • busas
  busas 
    2014.05.30, 03:22, vertino: Gerai, , rašė:
  Šaunu, kad siunčia. Bandžiau užsisakyti internetu, bet skiltyje "Šalis" leidžia pasirinkti tik Lietuvą. Nuorodų į kitas galaktikas kol kas nesiseka rasti :)
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.30, 07:54, vertino: Gerai, , rašė:
  Tai pala pala, jei esate Nominantas ir Laureatas , tai turiu vaizdo įrodymą, kad albumą gausite paštu :)


 • busas
  busas 
    2014.05.30, 09:29, vertino: Gerai, , rašė:
  Likau maloniai nustebintas. Didelis Ačiū organizatoriams :)
 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    2014.05.29, 11:06, rašė:
  Reikėtų dar pažymėti  efotiečius: Rolandas Sutkus, Giedrius Stakauskas, Tomas Kizas. Jei klystu, pataisykit.
 • Barbora...
  Barbora... 
    2014.05.29, 11:29, vertino: Gerai, , rašė:
  Dar ir Remigijus Gegelevičius www.efoto.lt/user/38890/nuotraukos
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.29, 12:21, vertino: Gerai, , rašė:
  Na, tikrai nereikėtų ir Jono Barzdėno praleist :)
  Taipogi Dainius Dirgėla - www.efoto.lt/user/dainius777

  Čia dar kolegos reportažas www.naturephoto.lt/straipsnis/gintarinis_zaltys_2013_4...
 • Normantė
  Normantė 
    2014.05.29, 13:32, vertino: Gerai, , rašė:
  Apie busas (efotietis)- Darius Busniauskas irgi laureatas.
 • eFoto redaktorius    2014.05.29, 17:09, rašė:
  Oi kiek čia jūsų daug ;)  Pažymėjau, įdėjau nuotraukas kurias pavyko „susekti“.
  Parašykit man asmeniškai, jei efoto yra įdėta laimėjusi foto - įdėsiu čia. nesivaržykit ;)
  Sveikinimai!
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.05.29, 18:19, vertino: Gerai, , rašė:
  Visi čia kuklūs labai - tai aš jiems pagelbėsiu :)
  Viliaus Paškevičiaus "Manguto rūpesčiai" - www.efoto.lt/node/942315
  Arūnas atostogauja Želtiškiuose, tai jo nuotrauka apie pavasarinę pūgą - antra iš serijos www.efoto.lt/node/942330
 • Wilija
  Wilija 
    2014.05.29, 18:40, vertino: Gerai, , rašė:
  Nominacija "Žmogus ir gamta" - Dainius Dirgėla "Uodai"  www.efoto.lt/node/997376
 • Girinukas
  Girinukas 
    2014.06.02, 19:30, vertino: Gerai, , rašė:
  Šiokis tokis filmukas iš ceremonijos:

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti
 Konkursas „Natiurmortas“
Mušketos, fazanai, zuikiai ir kiti medžioklės atributai klasikiniame natiurmorte!
Juokaujame ;) Rodykite rudens gėrybes ir šiaip - daiktų kompozicijas. Konkursas vyks iki spalio 15 dienos.
Tai 2 savaičių konkursas: visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

Natiurmortas. Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.