Geriausi dalinasi patirtimi: Mindaugo Žario peizažai
2015.07.20  Naujienos:  fotomanipuliacijosmėnesio geriausipeizažai  21
 
legalas: *   Komentarai [34]

Geriausias eFoto.lt mėnesio peizažistas Mindaugas Žarys (legalas) dirba kiek neįprastai. Dažniausia jo nuotraukos yra ne tiesiog paryškinti peizažai, o kelių peizažų nuotraukų fotomanipuliacijos.
Gerai tai ar ne? Ar etiška manipuliuoti gamtą? Autorius ir žodžiu ir vaizdais įrodo, jog visos kūrybos priemonės galimos!
Pirmiausia norėčiau padėkoti Ignui ir visai eFoto.lt komandai, kad toks projektas atsirado ir gyvuoja daug laiko, nes mano pažintis su fotografija būtent ir prasidėjo nuo tada, kai studijuodamas akademijoje turėjau fotografijos paskaitą. Iki to laiko nieko bendro su ja neturėjau. Tad įdomumo dėlei pradėjau internete ieškoti informacijos kas ir kaip daroma, ir visai netyčia atradau eFoto.lt puslapį. Tuo metu tai buvo vos keliasdešimt bendraminčių vienijantis puslapis, prie jų nusprendžiau prisijungti ir aš. Ir jau eina aštunti metai. Taip prasidėjo pirmi žingsniai iki šio trumpo prisistatymo ir kelių darbų aprašymo.
 
legalas: *   Komentarai [5]
Daug neišsiplėsiu, tiesiog papasakosiu apie paskutinius darbus, konkrečiau apie peizažą ir jo manipuliacijas. Manipuliuoti peizažus pradėjau nuo pažinties su pakankamai gerai žinomais fotografais kaip Vassilis Tangoulis ir Hengki Koentjoro. Iš pradžių manipuliacijos buvo pakankamai menkos, užtekdavo tiesiog panaikinti horizontą, spalvas ir rasti tinkamus objektus. Darbai tapo minimalistiniai. Kurį laiką su spalvomis buvau atsisveikinęs. Bet ilgainiui vis labiau ir labiau jų pasigesdavau, ypač ilgo išlaikymo fotografijoje. Palaipsniui vienos fotografijos jau nebeužteko, imdavau kitą, derindavau, kol rasdavau tinkamiausią mano akiai variantą. Vėliau jau grįžo ir spalvos. Darbo akivaizdžiai padaugėjo, reikėjo pradėti derinti ne tik objektus, jų mastelius vienas kito atžvilgiu, bet ir pačias spalvas, šviesos srautą ir pan. Teko labiau prisiminti PS galimybes, funkcijas, kol galiausiai PS lange "gulėdavo" keliolika "darbinių" nuotraukų ir prasidėjo jų tarpusavio derinimas, karpymai, dėliojimai ir geriausio varianto ieškojimai. Būdavo ir taip kad visas vakaras praleistas prie ekrano nueidavo šuniui ant uodegos. Vėliau naujas vaizdas dėliodavosi važiuojam automobilyje, darbo metu, daugiau mažiau žinant visas esamas nuotraukas ( tiesiog būna kad fotoaparatas "ant vinies" kabo ir kelis mėnesius, tad esamas nuotraukas žinau beveik visas) vaizdai dėliodavosi mintyse. O vėliau visa tai reikėdavo sudėlioti realybėje. Ir taip atsitiko kad paimdamas fotoaparatą pradėjau neieškoti vieno vienintelio vaizdo, bet rinkti "darbinę medžiagą",kaupti ir tikėtis kad ją vėliau panaudosi vėliau. Taip vieni kadrai išvydo dienos šviesą, kiti matyt dar laukia savos eilės.
 
legalas: *   Komentarai [13]


Šis darbas padarytas iš dviejų nuotraukų darytų skirtingose vietose ir skirtingu laiku. Apatinė dalis fotografuota šių metų vėlyvą pavasarį, o viršutinė dalis 2014 vasaros laiku. Visada mėgau audras, tad vasarą nuvažiuoju nemažai kilometrų vien tik besivaikant auras. Pasitaiko kad toje pačioje auroje tenka pabūti ne po vieną kartą, pasitaiko kad ir pasiklystu :) Bet dažniausiai rezultatas atperka pastangas.
legalas: *   Komentarai [15]Lietuvoje malūnų nėra labai daug, o ypač gerai sutvarkytų, tad vieną tikrai norėjau panaudoti savo darbuosi. Šis berods yra kažkur netoli Šiaulių, tiksliai nepasakysiu kur, jei kas atpažįsta gali mane pataisyti, fotografuotas 2012, žemė iš neseniai praėjusio rapsų žydėjimo, dangus taip pat iš to laikotarpio. Kadangi dangus buvo fotografuotas jau gerokai sutemus, tad reikėjo derinti žemę ir malūną prie bendro dangaus vaizdo. Tad darbas turi tokį melsvą atspalvį, vakaro nuojautą.


legalas: *   Komentarai [20]
Šis dangus buvo fotografuotas 2014 Rokiškio raj. Tai panorama iš 12 nuotraukų. Buvo jau pakankamai vėlyvas vakaras, dangus buvo visiškai giedras, pradėjo formuotis debesys, ir tolumoje priminė tarsi kylančią smėlio audrą, už nugaros besileidžianti saulė puikiai apšvietė juos. Visus metus padaryta panorama gulėjo ant desktopo, kol "prigulė" ant rapsų lauko.  Kituose darbuose manipuliacijų yra daugiau, daugiau ir detalių surinktų iš skirtingų Lietuvos vietų ( kartais ne tik Lietuvos ) ir sudėtų į bendrą vaizdą. Manipuliuodamas nuotraukas niekada (bent jau kol kas) nededu to kas nebuvo iš tikrųjų užfiksuota, visi vaizdai yra realūs ir įvykę, nėra jokių "nupieštų" ar kitomis programomis sumodeliuotų detalių. Visada galutinį vaizdą bandau kuo labiau pritraukti prie realybės, ir turbūt geriausias komplimentas būna kai žiūrovas patiki tuo, ką mato, patiki kad tai buvo iš tikrųjų.
  Kalbant apie pačią peizažų manipuliaciją, ar taip daryti yra gerai, ar meluoti gamtą yra etiška, visada atsakau, o kodėl gi ne? Labai toli ieškoti nereikia, didelė dauguma tapytojų peizažistų tapė drobes iš prisiminimų, atminties, nevengdavo pagražinti, pridėti detalių, ar tiesiog nutapyti neegzistuojantį peizažą. Šiuo atžvilgiu su fotografija yra panašiai, tiesiog teptuką pakeičia pelės klavišas. Ir bet kokiu atveju viskas yra daroma dėl būsimo žiūrovo, dėl įspūdžio, dėl diskusijos. Tik skirtumas yra tas, kad dabartinį žiūrovą sudominti darosi vis sunkiau ir sunkiau. Tad kartais tenka ir pameluoti.

legalas

legalas


Komentarai
Turinys
 • Badas
  Badas 
    2015.07.20, 10:15 rašė:
  Kuryba nera ir negali buti melas, nes ji nuo pat pradziu nepretenduoja i joki autentiskuma, nesvarbu ar kalbetume apie gamta, ar apie portreta, ar apie natiurmorta.
 • Albertas K (išsitrynęs)    2015.07.20, 10:46 rašė:
  Aš Prieš, nes gamta yra nekūryba. Ji savaime yra gražuolė. Kaip gali būti graži nuotrauka, jeigu joje šviesos srautaiir tiesioginės perspektyvos dėsnis pažeisti. Kūryba kaip tokia(čia irgi) visuomet yra autentisška ir ginama autoriaus teisių apsaugos įstatymu. :)
 • Badas
  Badas 
    2015.07.20, 10:57 rašė:
  Gamta yra tikrove, o kuryba yra fantazija. Nesvarbu kas yra gamta, kai kalbam apie menininko fantazijas. Jose gamtos gali ir visai nebuti. Arba gali buti tiek, kiek autorius panores. Kai kalbam apie menininko kurybines fantazijas, jis yra vienintelis valdovas.
  O sviesos srautai, perspektyvos desniai - tai techniniai orientyrai kokybiskai kurybai. Yra ir daugiau niuansu, ko reikia kad manipuliacija atrodytu harmoningai. Kita vertus, manipuliacija gali atrodyti ir neharmoningai-fantastiskai, jeigu autorius supranta ka daro.
 • Girių dvasia
  Girių dvasia 
    vertino: Gerai, 2015.07.20, 11:23 rašė:
  Aš irgi būčiau prieš, jei autorius slėptų nuotraukų montavimo faktą. Jeigu prie nuotraukos aiškiai parašyta, jog tai komp. manipuliacija, piktintis nėra pagrindo.
 • 1Photo
  1Photo 
  nesiseka
    2015.07.20, 13:45 rašė:
  Kur riba ? Kada jau manipuliacijos?
 • Badas
  Badas 
    2015.07.20, 14:04 rašė:
  O kaip visazinis internetas formuluoja manipuliacijos apibrezima?
 • 1Photo
  1Photo 
  nesiseka
    2015.07.20, 15:25 rašė:
  Zalio supratimo neturiu. Visos nuotraukos yra manipuliacija. Juk kiek turi stopu monikas ir realus pasaulis?
 • Badas
  Badas 
    2015.07.20, 15:34 rašė:
  Tai man uz tave pagooglinti, ar kaip? :) As pats turiu atsakyma i sita klausima, bet jeigu netureciau, tai nenuodeme pasinaudoti kitu ismintim.
 • 1Photo
  1Photo 
  nesiseka
    2015.07.20, 17:35 rašė:
  Aciu ,kad rupiniesi ir tai nuteikia maloniai. Bet ne, nereikia. Juk zinai, kad as galiu gincytis ir lygioje vietoje, bet tik ne apie tai :D
 • R.U
  R.U 
    vertino: Gerai, 2015.07.20, 10:29 rašė:
  Šaunuolis, Mindaugai. Įdomus pasakojimas, o darbai verčiantys stabtelėti ir paganyti akis.
 • Debesuotas
  Debesuotas 
    2015.07.20, 11:31 rašė:
  Aš lyg ir prieš tokias manipuliacijas, bet tuo pat metu suprantu ir neišvengiamą jų poreikį - Realybe visi jau pasisotino, ar yra dar kas nors kas nebuvo nufotografuota? Kažin.. Todėl tenka griebtis visko, tame tarpe ir manipuliacijos.. Manipuliacijos galimybės beribės, greičiausiai čia ir glūdi fotografijos ateitis - double exposure jau fotoaparatuose integruota funkcija, o tai irgi yra nekas kita kaip fotomanipuliacija... Taigi lauksim ką ateitis parodys toliau :) Puikūs peizažai, puiki nuotaika :)
 • legalas
  legalas 
    2015.07.20, 18:21 rašė:
  Kuo daugiau turime laisvės, tuo labiau ją bandome suvaržyti, stereotipais apsistatyti :)
 • ROLANDAS SUTKUS
  ROLANDAS SUTKUS 
    2015.07.20, 18:43 rašė:
  Saunuolis Mindaugai,nuostabus darbai
 • leopoldas
  leopoldas 
    2015.07.20, 19:51 rašė:
  Puikūs darbai, šaunus pasakojimas. Sveikinu, linkėdamas kūrybinės sėkmės.
 • lashiuke
  lashiuke 
    vertino: Gerai, 2015.07.20, 23:12 rašė:
  Eina sau, kooooks gėėėėėėris. :) Tikrai nemaniau, kad jos manipuliuotos... ta prasme iš kelių visai skirtingų fotografijų. Super. Žavinga! ;)
 • D
  D 
    2015.07.30, 11:11 rašė:
  Mindaugai jeigu gerai moki fotomanipuliacija tai gal gali pakeisti is negrazios i patrauklia sexy mergina? :D
 • legalas
  legalas 
    2015.07.30, 17:03 rašė:
  Mergina is kaimo galima isvaryti, bet kaima is merginos jau nebe, taip ir cia :)) Siaip negraziu nebuna, buna tik per mazai alkoholio suvartota :))
 • D
  D 
    2015.07.30, 17:28 rašė:
  yra negraziu ;]
 • legalas
  legalas 
    2015.07.30, 18:04 rašė:
  Turbut tu :)
 • D
  D 
    2015.07.30, 18:09 rašė:
  ner skirtumo kas juk ;]
 • Darius Bacevičius (išsitrynęs)    2015.08.01, 21:52 rašė:
  Liuks. Palaikau Bičiuli 100% :)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti