Geriausių patirtys: Eugenijaus Kavaliausko (Dantis) paukščiai
2018.04.28  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi
 
Dantis: Ne žurnalui 'VEIDAS" (Mažasis erelis rėksnys (Aquila pomarina) Lesser ...)   Komentarai [16]

Praeitais metais geriausius fotografus kalbinome kas savaitę. Geriausių vardai pradėjo kartotis.
Geriau rečiau, bet geriau ;)
Šiandien kalbiname gamtos fotografą, kurį gal net neverta pristatinėti...


Kodėl plėšrūnai?

Mano manymu visų plėšrūnų fotografavimas ar filmavimas yra lengviausia užduotis. Nežinau kodėl, bet taip yra. Gal todėl, kad mums tai labai artima, nes mes taip pat plėšrūnai. Plėšriųjų paukščių fotografija tai medžioklės ir veiklos gamtoje saviataskaita, kuria norima pasidalinti su kitais grobuonimis.

Kuo agresyvesnis plėšrūnas tuo jis protingesnis, vikresnis, akylesnis, sumanesnis, tuo didesnis azartas jį įveikti. Čia aukštoji matematika ir algoritmų sprendimo būdai. Nušauti, kaip elgėsi „tikrieji“ medžiotojai, tai absoliutaus bejėgiškumo išraiška, o va prieiti, paliesti už uodegos, įvaryti išgąsčio šoką tikram plėšrūnui tai aukščiausias pilotažas.
Kai buvau mažas pamatęs kiškį bėgdavau pas tėvą pasidalinti įspūdžiu, o jis manęs klausdavo ar pabarsčiau druskos ant uodegos?
Kada susiduri akis į akį su plėšriuoju paukščiu atstumu per 2-3 metrus, pamatai jo akyse paniką, nes jis supranta, kad šį kartą jis buvo sumedžiotas. Jis taip pat mokosi ir iš tokios situacijos tikrai padarys išvadas, o fotografas devintame danguje. Tas jausmas didžiausias emocinis apvainikavimas.

Dantis: Kuris pirmas sumirksės? (Paprastasis suopis (Buteo buteo) Common Buzzard)   Komentarai [24]
Dantis.  Kuris pirmas sumirksės?

Kokius paukščius įdomiausia stebėti?

Atsakysiu į šį klausimą iš kitos pusės. Labiausiai nuobodūs tai naminiai paukščiai. Eilinė egzistencija ir tiek. Kartą vienas ūkininkas auginantis broilerines vištas papasakojo istoriją. Vasaros metas, karščiai. Fermoje 10.000 vištų, todėl atveriamos durys vėdinimo situacijai pagerinti. Broileriai sunkūs ir neskraido, todėl surenčiamas iki 0,5m aukščio aptvara, kad neišsilakstytų ir štai pasirodo lapė. Ji prieina prie aptvaro ir atsisėda. Žiūri į tas mėsingas vištas, o tos toliau be jokios panikos kudakuoja, nes net nežino, kad čia reikia kažkokio ryžo kailiuko bijoti. Lapė abejingu žvilgsniu nužvelgusi tą mėsos jūrą po 5 minučių pakyla apsisuka ir ramiai nukiūtinus dingsta. Matyt jos „procesorius“ nesusidorojo, užlūžo. Ta monotoniška  masė nesugebėjo net mitybos instinktų išjudinti.

Grįžtant prie tiesioginio klausimo tai viskas paprasta. Neįdomių paukščių nėra, visi nepakartojami ir nesikartojantys. Kaip pavyzdys – Gaidukas (Philomachus pugnax ) Ruff. Pasaulyje antro paukščio su tokia pačia spalvine ar plunksnine gama nėra.

Nepirmi metai kaimynai Latviai stipriai pasistūmėjo retų, įdomių paukščių stebėjimo srityje. Tai pamatyti tiesiogiai gali kiekvienas kas domisi paukščiais: dabasdati.lv/site/kameras/kamera05-v.html
Atskira tema tai paukščių apsauga, nes stebint ypač mažylius jų lizdaviečių teritorijoje beveik 90% jam skelbiamas mirties nuosprendis, nes kaip minėjau plėšrūnai įgūdžius tobulina visą savo gyvenimą. Jie gerai žino, kad žmogus mitybos grandinės viršūnėje ir jis tikrai suteiks informaciją kur susirasti maisto. Nekaltai pastovėję paliekame kvapą, brydę, koordinates kur žolėje, uokse, medyje lizdas, nes patikėkit mus visi stebi.

Dantis: Veilokinių metas (  Canon 5DS R    Speed 1/2000s  F-/7.1  ISO ...)   FOTOISTORIJA [13]
Dantis.  Veilokinių metas

Ar pastebi individualius paukščių charakterius?

Mažieji sparnuočiai kažkaip nedemonstruoja charakterio bruožus arba aš nesusidūriau su ryškiais individais, o va didesnieji  paliko daug neišdildomų istorijų.
Ko gero garsiausias mano krašto atstovas buvo kurtinys „Krunka“. Užsitarnavo net vardą. Nebijojo nieko, net kariškių sunkios  technikos. Beje jis mane bandė auklėti du kartus. Paskutiniu atveju net prakirto antakį.
 Kartą gavome kvietimą ir leidimą atvykti į karinį dalinį „Geležinis vilkas“ kuris dislokuotas miške. Kariškiai sako pasiimkit savo „kalakutą“, nes neduoda ramybės dalinio teritorijoje esančioms moterims. Priėjau prie dalinio vado ir paklausiau ar yra matę gyvą vilką? Vadas patikino, kad ne, to ir tikėjausi. Pajuokavau sakydamas ar ne laikas keisti dalinio pavadinimą į „Geležinis kurtinys“, nes personažas akivaizdus.
Antrasis garsenybė “Baubla” – Didysis baublys. Tokie personažai sutinkami kartą gyvenime. Pastarasis ir šiandien gyvena Tauragės mieste. Visi norintys kolegos su juo susipažino ir fotografavo. Visiems  paliko neišdildomą įspūdį. Jokių kompleksų, tikras draugelis. Jį stebiu penktus metus ir jis neamžinas, todėl kiekvienais metais laukiu sugrįžtančio. Grįžta visuomet dar ledui esant, susitinkam, pasilabinam, „pasišnekam“ ir skirstomės iki kito pavasario.


 Įdomiausias šių (ar praeitų) metų atsitikimas?

Šie metai dar nuotykiais nepasižymėjo, o va praeitieji paliko nepakartojamą atsitikimą tuo pačiu patvirtinantį faktą, kad kranklys protingiausias sparnuotis.
O buvo taip. Nuo kovo pabaigos pradėjau pasiruošimus mažojo erelio rėksnio fotosesijai. Erelis rėksnys fatališkai nykstantis  paukštis pasauliniu mastu. Jo populiacijos arealas labai menkas, todėl jo saugai būtinas ypatingas dėmesys. Trikdymas  negalimas, o nufotografuoti reikia, nes nuotraukų nėra daug. Kad jį kažkaip prisivilioti teko ruoštis tris metus. Pirma žinomą jį susirasti, išanalizuoti jo medžioklės plotus ir ypatumus, susirasti tinkamą vietą foto studijai ir žinoma paruošti podiumą.
Viskas paruoša, viskas žinoma beliko susitarti su krankliais, nes jei nėra kranklių, nebus ir rimtų plėšriųjų paukščių, nes pastarieji žino, kad kranklys teritorijos profesorius ir jei jis rėplinėja vadinasi teritorija saugi. Kuo daugiau kranklių tuo saugiau.

Atėjo diena sesijoms. Kranklių susirenka iki 40’ies. Peštynės, lenktynės, išdykavimai – didžiausia šventė, nes stalas paruoštas, nukrautas delikatesais, bet vienas iš būrio atsirado gudresnis už kitus, nes jam nepatiko optika kuri vos išlindus iš už maskuotės. Jis nekreipė dėmesio į savo gentainius, visą laiką vaikštinėjo man po nosimi norėdamas išprovokuoti menkiausią judesį, fotoaparato užrakto barškesį, galų gale nusičiaudėjimą, bet niekaip ir tai jo netenkino. Galų gale jis dingo ir man aš atsipūčiau, bet neilgam. Tik ne kranklys pasitrauks nebaigęs darbo iki galo. Guliu slėptuvėje ir išgirstu mažų šakelių kelis brakštelėjimus. Pagalvojau kiaunė sureagavo į paukštyno triukšmą. Pradėjau iš lėto suktis atgalios kad pasižvalgyti kas už nugaros vyksta ir… , o ten kranklio galva. Jis smalsumo vedamas drįso net į slėptuvę įkišti galvą.
Mano klasta atskleista, kranklys šoko atgalios ir trimituodamas pavojų išskrido. Likusieji krankliai ilgai žiūrėjo mano pusėn, bet gerokai su didesniu atsargumu. 


Ką brangiausia esi sukūlęs? (apie fototechniką)

Fotografinio darbo metu didelių nuostolių ačiū Dievui nepatyriau. Kartą prieš kelis metus, kada dar turėjau blogą įprotį nešioti pasikabinus fototechniką per petį, ėmė ir atsikabino nuo jungties Canon 1D Mark III. Šis žlegtelėjo ant vieškelio ir parodė ERR99. Fotosesija buvo baigta. Nuo tada nebenaudoju diržų prie fototechnikos. Tik rankose arba kuprinėje. Pamokos visuomet kainuoja.  

Kokie žiūrovų komentarai labiausiai siutina? (išdavęs šią paslaptį jau galėsi nesinervinti manydamas jog komentuotojai specialiai trolina tokiais komentarais ;)

Ankstesniais metais būdavo nesąmoningų tautiečių su visokiomis intrigomis, todėl kelis metus buvau pasitraukęs iš eFoto tinklo. Dabar reikalai gerokai pasikeitė. Blogiukai subrendo arba išsilakstė po Europą, o likusioji publika tvarkinga. Nepatinka čia - galima pasirinkti bet kurį kitą portalą. Civilizuotame fotografiniame pasaulyje niekas nesipyksta. Nenori nebendrauk arba eik kitur. Mes maži. Lietuvos gyventojai sutilptų į vieną Londono rajoną, todėl nereikia ieškoti problemų lygioje vietoje. Viskas keičiasi ir į gerą, viskas yra gerai.

Dantis: Pavasaris bus rudenį   Komentarai [30]
Dantis.  Pavasaris bus rudenį

Ką plėšriųjų paukščių fotografavimo Guru palinkėtų entuziastingiems naujokams?

Pradedantiems sparnuotų plėšrūnų gerbėjams palinkėsiu ryžto, kantrybės, geros fiksuotos optikos ir žinių. Pirmiausia žinios, fotografuojamo objekto gyvenimo ypatumų stebėjimas, pasiruošimas ir po metų rezultatai garantuoti. Kodėl po metų? Plėšrūnas savo medžioklės plotą žino kaip snaiperis. Bet koks statinys pritrauks jo dėmesį ir jis to statinio laikysis atokiau, bet po kurio laiko jis apsipras, nes Jūsų ten nebus. Viskas apžels, suvienodės, taps vietovės landšafto dalimi. Visur kantrybės. Skubėti galima tik plikam į dilgėles.

Vienam labai sunku, nes viskas kainuoja. Draugas, kolega tokiame užsiėmime būtinas.
Galima važinėti į mokamas fotosesijas Nemuno deltoje, bet viskas yra pas Jus. Nubildėję tokius galus negarantuotas, kad padarysit norimą kadrą.
Eugenijus Kavaliauskas  
Lietuva labai turtinga gamtinės įvairovės atžvilgiu. Aš laikausi principo  - 15km spindulys nuo gyvenamosios vietos ir čia susiradau viską ko reikia. Žinoma didžiųjų miestų kriterijai šiek tiek skirsis, bet tikrai nėra būtina iš Vilniaus važiuoti Nemuno delton norint nufotografuoti jūrinį erelį.

Beje šeštadienį būsiu Ventės rage. Kasmetinis paukštininkų susibėgimas. Mano dalyvavimas būtinas, nes reikia prižiūrėti „balvonus“ :)

Eugenijų kalbino eFoto redaktorius

Dantis

Dantis

Straipsnių komentarai matomi tik eFoto NARIAMS. Tokia pykčio prevencija ...


Įdomiausi mėnesio straipsniai

Konkurso „Auksinis ruduo“ geriausi
3 komentarai
Vaizdelis galaktikos centre
0 komentarų
Dar viena kultūrinė erdvė Vilniuje
0 komentarų
Kodėl veidas - centre?
23 komentarai
Flickr keičia taisykles. Kur saugoti nuotraukas?
11 komentarų
Konkurso „Natiurmortas“ geriausi
2 komentarai
Retro skaitmena: PIXII
18 komentarų

Panašūs straipsniai

Geriausių patirtys: Ramūno Einorio (benelit) ereliai

2018.10.14  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi  4  +56.0  
 
benelit: Šiandien lyja...   Komentarai [7]

Tikrai „Mėnesio geriausias“? Geriausias kol nėra geresnių, o geresnių ne vienas ir ne du :)
Taigi. Nesu nei profesionalus fotografas, nei ornitologas, nei aplamai kaip nors su gamta susijęs žmogus. Esu žmogus labai mylintis gamtą, mėgstantis joje būti, susilieti su ja. Gal ir skambiai pasakyta, bet kuo tu labiau su ja susilieji (pasislepi), tuo ji tau daugiau paslapčių atskleidžia.  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Vaidos (Spalva) makro fotografija

2018.05.18  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi   +65.5  
 
Spalva: Trispalvė su variacijomis :) (Su Valstybine švente! Jei nuotrauką apverstumėt...)   Komentarai [14]

Koks Tavo „kelias“ link makro fotografijos?

Aš apskritai nelaikau savęs fotografe. Aš tik renku rūšių nuotraukas ir esu fotokolekcionierė. :) Daugybę metų fotografavau paukščius, bet kai pasiekiau 190 rūšių, mano aplinkoje beveik neliko naujų nenufotografuotų rūšių. O aš slėptuvėse sėdėti nemėgstu, į pelkes nelendu... Tiesiog nebeliko azarto tęsti.  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Edvardo (Vaistininkas) makrofotografija

2017.12.02  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi   +66.4  
 
Vaistininkas: Vaistininko pavasaris III - Šilagėlės - II   FOTOISTORIJA [5]

Fotografija mane supo nuo pat vaikystės.
Tėtis iš tremties parsivežė fotoaparatą Junost ir elegantišką bordo spalvos lagaminėlį su didintuvu. Būtent dėl to aš turiu nuotrauką, kur esu vystykluose.  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Mindaugo Macaičio gyvūnų fotografija

2017.11.11  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi   +52.9  
 
Mindaugas Macaitis  

Gal tiks nauja tradicija: geriausius fotografus pristatinėti ir autoportretu? ;)
Taip, ne visi mėgsta viešintis, tad prisistatymui tiks ir koks asmeninis (buities) vaizdelis ar backstage.
Šį kartą pasisekė: nors ir kuklindamasis, peizažistas ir laukinės gamtos fotografas Mindaugas Macaitis (minmac) davė ir puikius autoportretus. 
Kalbiname mėnesio geriausią!  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Remigijus (macaw) apie Kosta Riką

2017.10.02  Naujienos:  Gamtos fotografijamėnesio geriausi   +53.2  
 
macaw: Dvigalvis   Komentarai [5]
Naujausios Tavo nuotraukos iš Kosta Rikos. Papasakok apie kelionę ten.
Specialiai planuota? Ornitologinė?
Tai nėra naujausios nuotraukos, bet kelionės prisiminimai vis dar tokie ryškūs, kad man atrodo, jog jos darytos tik ką, nors kelionė vyko beveik prieš metus, lapkričio pabaigoje, tačiau sugulęs pakankamai didelis kiekis foto medžiagos pareikalavo labai daug (malonaus) laiko peržiūrėti, susisteminti ir  pagaliau įvertinti, kas nuveikta ir kur „prašauta“ dėl patirties ar techninių galimybių stokos.  Skaityti toliau...