Geriausių patirtys: Mindaugo IR peizažai
2017.09.16  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai
 
_«M.G»_: Infrared - Vilnoja (9 vertikalūs kadrai)   Komentarai [19]
Fotografai - žmonės kūrybingi ir smalsūs. Beveik kiekvienas perserga įvairiausiom foto-ligomis: išbando makro, fotojuostą, studiją, pinhole ...
Štai Mindaugas (_«M.G»_) pabandė infraraudonųjų spindulių fotografiją, kuri labiau fiksuoja ne mūsų akims matomą vaizdą o šiltesnį, infraraudonų spindulių (infrared, IR) spektrą.
Mindaugo bandymai žiūrovams patiko ;)

Kaip „atradai“ infraraudonųjų spindulių (IR) fotografiją?

Apie patį faktą, kad egzistuoja IR spinduliams jautrios juostos, žinojau seniai, tačiau su juosta labai mažai „draugauju“ ir juolab neteko išbandyti IR juostos.
Turiu aš tokį bendradarbį ir kolegą fotografą mėgėją Liną (eFoto: Paskutinis Mohikanas). Jis yra galvą pramušęs ant visokiausio plauko fotografijos, išbandęs daug visokios technikos ir fotografavimo būdų ir turi gana nemažą fototechnikos ir priedų arsenalą. Pernai, 2016 metų gegužę, nusipirkau taip ilgai lauktą Pentax viso kadro kamerą K-1, ir kažkaip netikėtai kalbėdamas su Linu gavau pasiūlymą pabandyti pafotografuoti su IR filtru. Infrared pultelio testas rodė, kad Pentax K-1 jutiklis registruoja IR spektrą, tad tiesiog pasiskolinau IR720 filtrą. Pirmos nuotraukos buvo padarytos kelias dienas ilsintis prie Baluošo ežero. Prieš tai dar spėjau šiek tiek internete paskaityti, kaip nustatyti baltos spalvos balansą ir tiesiog eksperimentavau. Tai buvo pirmi žingsniai... Ir man tiesiog patiko...

_«M.G»_: Infrared - Švinas ir sidabras   Komentarai [4]
_«M.G»_.  Infrared - Švinas ir sidabras

Bet tada supratau, kad nenoriu daryti IR nuotraukų nuolat nešiodamasis trikojį. Taip gimė sprendimas įsigyti padėvėtą Pentax K-30 kamerą ir ją pačiam modifikuoti. Procesą aprašiau čia: www.efoto.lt/pentax_k_30_modifikavimas_i_infraraudonuju_spin...

2016 metų rudenį užmačiau neblogą pasiūlymą ebay.com ir laimėjau aukcioną (matyt, kai labai kažko nori, tai ir pasiseka). Pradžioje tiesiog nuėmiau hot mirror ir kelias dienas eksperimentavau su full spectrum kamera, naudodamas to paties Lino skolintą Jessop R2 filtrą (maždaug 590 nm), kol nusprendžiau, kad man optimalus variantas galėtų būti 640 nm filtas. Šiek tiek papildomų paieškų padėjo rasti nebrangų ir pakankamai kokybišką 640 nm filtrą, tikusį pakeisti Pentax K-30 jutiklio hot mirror. Sunkiausia buvo ryžtis tokiam darbui, nes nesu kažkoks inžinierius ar mechanikas, nors su lituokliu ir teko dirbti. Vėl gi, padėjo informacija iš interneto, kaip išardyti K-30 kamerą, tačiau viskas, ką teko daryti su jutiklio bloku ir autofokuso kalibracija, buvo beveik nepažįstama, nes Pentax kamerų beveik niekas nemodifikuoja pats, o ir jas modifikuojantys servisai išsamesnės informacijos neteikia. Prisipažinsiu, kai tai dariau, manau, mano kraujospūdis buvo gerokai pakilęs ;)

Taip nuo 2016 metų rudens ir pradėjau fotografuoti IR.

Kokios įrangos reikia, kokią naudoji?

Šiuo metu IR fotografijai naudoju 2-3 kameras. Pirmoji, Pentax K-30, šiuo metu ilsisi (gal parduosiu, o gal vėl modifikuosiu ją kitaip, jau yra idėjų), o nuo 2017 metų vasaros naudoju Pentax K-5, modifikuotą su tokiu pačiu 640 nm filtru. Gavau ją už gerą kainą būtent turėdamas tikslą perdaryti į IR spektrą. Patikimas kūnelis, atspari drėgmei, jautrumas nuo 80, kas duoda labai gerą mažai grūdėtą vaizdą, 14-bitų procesorius ir išties puikus jutiklis (net ir ilgiems išlaikymams) – tai lėmė pasirinkimą. Ir trečioji kamera, kurią retai naudoju IR fotografijai, yra Pentax K-1 – tiesiog su ja naudoju išorinį 720 nm IR filtrą, tai leidžia išgauti ilgo išlaikymo nuotraukas (2,5 - 4 min. prie ISO100).

Iš objektyvų dažniausiai naudoju plataus kampo: Samyang 14 mm f/2.8 (įprastai naudoju f/4.0-5,6) ir Sigma 18-35 f/1.8 Art (naudoju f/2,8-5,6). Šie objektyvai yra labai aštrūs centre ir aštrūs kraštuose, neturi išreikšto polinkio IR vaizde sudaryti vadinamąjį hot spot (karštą, šviesenį plėmą kadro centre), nors nedidelis vos juntamas efektas visgi yra. Nors Samyang turi nemenkus geometrinius iškraipymus, tačiau pritaikius objektyvo profilį Adobe Lightroom, juos gana veiksmingai pavyksta pašalinti ir net be didesnio vargo „klijuoti“ panoramas. Net sakyčiau, kad Samyang 14 mm yra labiau mėgiamas, nes be vargo sufokusuojamas į begalybę ir yra lengvesnis bei truputį platesnis. Su Sigma irgi patinka fotografuoti. Nors neretai girdžiu, kad nemažai fokusas prašauna su šiuo zoomu, bet didesnių problemų su savuoju egzemplioriumi neturiu. Kai noriu būti garantuotas puikiu fokusu, tiesiog fokusuoju naudodamas Live View (kontrastinį fokusavimą)
Dar prie įrangos paminėčiau trikojį.

_«M.G»_: Infrared - Dar norėčiau išplaukti... (12 kadrų vertorama)   Komentarai [41]
_«M.G»_.  Infrared - Dar norėčiau išplaukti...

Peizažistams, ypač specializuojantiems ilgame išlaikyme, tiesiog būtinas stovas.
Prisipažinsiu, jog anksčiau dažnai nešiojausi sunkų stovą. Dabar jėgų ir kantrybės tik vienkojui (monopodui) pakanka :) Koks Tavo „santykis“ su stovu?

 Naudoju ne itin brangų ir nesudėtingą trikojį Velbon Sherpa 200R. Neseniai dar įsigijau rutulinę galvą su galimybe sukti kamerą 360 laipsnių. Na, ir nedažnai, bet esant palankioms aplinkybėms, panaudoju savo paties gamintą, apie 20 eurų man kainavusią, panoraminę galvą, kuri skirta išimtinai Pentax kameroms ir vertikalioms panoramoms, naudojant horizontalius kadrus, kurti. Konstravau ją visai kitam tikslui, ne peizažams, bet su Samyang 14 mm ir kai kuriais ne itin dideliais objektyvais galiu ją išnaudoti, kad panoramos būtų daromos naudojant vadinamąjį nodal point (kad nebūtų paralakso įtakos klijuojant kadrus).

Neretai kartu su savimi vežuosi trikojį, tačiau prisipažinsiu, panaudoju nedažnai. Neseniai grįžau iš kelionės, ir nors trikojis keliavo kartu, nė karto nepanaudojau. Tiesiog jam naudoti reikia tam tikrų sąlygų – galimybės fotografuoti neskubant. Daugeliu atvejų fotografuoju laikydamas rankose. Net tas pačias panoramas, nes šiuolaikinių vaizdų apdorojimo programų ir panoramų kūrimo programų galimybės leidžia sujungti kadrus praktiškai be matomų klaidų. O su Pentax kamerų Shake Reduction (in body image stabilisation) sistema galiu padaryti aštrius kadrus net 1/13 s išlaikymu. Tad nebijau judesio. Be to, visada pasitikrinu padaręs kadrą. Naudodamas modifikuotą IR kamerą turiu galimybę fotografuoti be stovo, nes išlaikymai yra pakankamai trumpi, priešingai nei naudojant nemodifikuotą kamerą ir išorinius IR filtrus.

Kai reikia ilgo išlaikymo, stovą naudoti būtina. Tai tie atvejai, kai fotografuoju su Pentax K-1 ir išoriniu IR filtru ar su Pentax K-5 naktį.

Ar infrared efektas užfiksuojamas ir naktį?

Nors visada maniau, kad IR efektui užfiksuoti būtinos gero apšvietimo sąlygos (ypač gerai giedra diena, kai saulė spigina), o ir kai kurie kolegos fotografai tvirtina, kad apniukusią dieną net neverta fotografuoti, neseniai nutariau pamėginti fotografuoti naktį. Esminė būtina sąlyga – pilnatis. Kodėl gi ne, pagalvojau, juk mėnulis atspindi saulės šviesą. Pats nestebau rezultatu, nes tai IR efekto, ilgo išlaikymo ir žvaigždėto dangaus derinys. Pentax K-5 jutiklis labai tinkamas ilgiems išlaikymams, pagal mano skaičiavimus gerai eksponuotas kadras prie f/5.6 ir 80-100 ISO gali būti išgaunamas maždaug per 24-30 minučių, o jutiklis neturi polinkio „triukšmauti“. Vėlgi, gal ir atsitiktinumas, bet naktinę IR fotografiją pirmą kartą pabandžiau prie Baluošo ;). Kai noriu žvaigždžių takų (star trails), darau vieną kadrą, kai noriu taškinių žvaigždžių, padarau antrą kadrą su 30 s išlaikymu ir ISO 1600. Visa kita – posprocesing'o niuansai.

_«M.G»_: Infrared - Naktis virš Baluošo (Vis knietėįjo pamėginti infrared fotografiją n...)   Komentarai [35]
_«M.G»_.  Infrared - Naktis virš Baluošo

Kas sunkiausia IR fotografijoje?

Sakyčiau, tai vaizdų apdorojimas ir spalvų dermės paieškos. Nufotografuoti nėra sudėtinga, bet išgauti galutiniam rezultatui, kuris tenkintų mane patį, reikia subtilių korekcijų. Pirmosios IR nuotraukos su 640 nm filtru netenkino manęs – dažnai atrodė per mėlynos. Tada paskaitinėjęs internete radau informacijos, kaip sukurti savo spalvinį profilį Adobe LR. Taip nuotraukos koregavimo galimybės gerokai išsiplėtė, visgi ir šiuo metu vienas esminių dalykų yra baltos spalvos balanso parinkimas prie pradedant tolesnį nuotraukos apdorojimą Photoshop'e. Pripažinsiu, ne visada pavyksta taip, kaip norėčiau, už tai gal ir patinka man tas savotiškas paieškų ir mėginimų procesas, nes ne nuobodus. Nors yra šiek tiek šabloniškumo, galbūt derinant spalvas. Šiuo metu mano nuotraukose dominuoja geltona-oranžinė-rausva ir prislopinta mėlyna.
Facebook yra nemažai grupių, kur IR fotografijos entuziastai dalinasi savo darbais. Matau įvairiausių spalvinių variantų. Ar IR fotografija turi kažkokį spalvinį standartą? Yra nuomonė, kad neturi. Anksčiau buvo juodai balta IR juostinė fotografija, dabar – begalė spalvotų variantų. Žmogus nemato IR spindulių, o jei nematai, tai ir nežinai, kaip jie turi atrodyti. Tad čia visiška kūrybinė laisvė ir puiki terpė skoniui (o gal beskonybei) pasireikšti.
Man dar patinka gelsvai-žalsvos, oranžiškai-rausvos ir labai tamsiai mėlynos, kone juodos spalvos derinys, tačiau kol kas man tokio varianto atkartoti nepavyko. Iš esmės tos spalvos, kurias mato žiūrovas mano nuotraukose, dažniausiai yra pseudo spalvos. Jos sukuriamos pasirenkant pradinius baltos spalvos balanso nustatymus, apie kuriuos jau minėjau.

Dar vienas dalykas, kuris yra sunkus – nuo vieno spalvinio stiliaus pereiti prie kito. Matyt, tai lemia įpročiai ir tam tikros techninės nuotraukų apdorojimo žinios.

Fotografuoji ir portretus. Tai lyg visai kita tema. Kaip jos tavyje „sugyvena“?

Taip, tiesa, fotografuoju ir žmones, dažniau merginas. Nežinau, ar save galėčiau prie portretistų skirti (beje, kaip ir prie peizažistų). Galbūt noras fotografuoti portretus atėjo kaip natūralus domėjimosi fotografija etapas. Pirma gėlytės, po to kažkiek vabaliukai, dar vėliau – portretai, retušas, bandymai suprasti šviesą, na ir, žinoma, eFoto portretistų darbai. Dar labai lemia žmonių, kurie nori būti modeliais, atsiradimas. Tai gana chaotiškas procesas mano gyvenime.
Aš neturiu jokių mėgiamų portretistų, kuriais mėginčiau sekti, tačiau patinka Emilijos (EmVa) stilius, Taip pat ir Romualdo (Dykumų Vėjas), sakyčiau, gerai apgalvoti, kompoziciškai išmąstyti, darbai. Geram potretui, manau, man pritrūksta visų pirma idėjos. Jei kuris labiau pavykęs pasitaiko, tai sakyčiau, nemažas sėkmės su modeliu faktorius.

Neatmesčiau ir to fakto, kad portretus fotografuoju periodiškai, kai įsigyju ar pasigaminu kokį portretinį objektyvą. Pradžia buvo su Revuenon 55 f/1.2, vėliau – su taip geidžaimu Pentax FA* 85mm f1.4. Na ir galiausiai dar Andrius Mačiūnas sukėlė susidomėjimą 140 mm židinio nuotolio projekciniais objektyvais, kurių dabar turiu 2 skirtingus.

_«M.G»_: Portretas - Andrius (Fotografuota savadarbiu objektyvu Belomo 35-KP 140...)   FOTOISTORIJA [11]
_«M.G»_.  Portretas - Andrius

Kiekvienas šis etapas buvo susijęs su dažnesniu portretų fotografavimu.
Na, o dabar jaučiu didesnį pomėgį IR fotografijai, tad natūralu, kad fotografuoju peizažus. Dažnai tenka tampytis ir Pentax K-5, ir K-1, nes namiškiams labiau patinka įprastinės nuotraukos.

Pabaigai noriu nuoširdžiai padėkoti efoto redaktoriui ir visiems palaikiusiems efotiečiams už netikėtą įvertinimą. Efoto bendruomenei norėčiau palinkėti daugiau bendravimo ir išsamesnių komentarų, nes šie dalykai stiprina ryšį. Speciali padėka Linui ir Badui – visada sugebantiems pakritikuoti ir pasidalinantiems patirtimi.

Mindaugą kalbino eFoto redaktorius
_«M.G»_

_«M.G»_

Straipsnių komentarai matomi tik eFoto NARIAMS. Tokia pykčio prevencija ...


Įdomiausi mėnesio straipsniai

Artūro Meškausko pinhole vaizdeliai
4 komentarai
Vyriausybės kultūros ir meno premijos
2 komentarai
Dar kart: kam reikalingi sisteminiai fotoaparatai
14 komentarų
Konkurso „Kalnai kalneliai“ geriausi
1 komentaras
Pigiausi komplektai tikriems profams
14 komentarų

Panašūs straipsniai

Geriausių patirtys: Tomo Ruginio atradimai Reiskių tyre

2017.10.28  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai   +66.1  
 
stepiu_vilkas: Pelkinis rytas   Komentarai [13]

Visų pirma norėčiau padėkoti už tokį malonų įvertinimą unikalios lietuviškos svetainės fotografų ir svetainės redaktoriui už galimybę pasisakyt. Mano fotografijos kelias yra neilgas, bet toks įvertinimas mane motyvuoja ir skatina tobulėti.  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Mariaus (Kunas) peizažai

2017.08.05  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai   +28.6  
 
Kunas: Bus lietaus (kai tinkamu metu atsiduri tinkamoj vietoj)   Komentarai [6]
Šiais metais, matau, pakilai į dangų ;) Koks tai dronas?

Na įsigijau aš jį dar praeitais metais, rudenį, tai DJI Phantom 3 4K.
Oro sąlygos neleido daug skraidyti, tad ir foto nebuvo :). Na o sulaukus geresnių orų prasidėjo ir eksperimentai ;)  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Žilvino (Edis) peizažai

2017.06.25  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai   +28.6  
 
Edis: Pašvaistė   Komentarai [9]

Gamta Norvegijoje iš tiesų nereali- kalnai, uolos, fiordai kurie visi kažkuo išskirtiniai. Net ir tuomet kai lyja ir atrodo niūru- pakelėse nuo uolų pradeda šniokšti kriokliai, ten kur iki tol buvo tik samanos, žolės ar krūmai.  Skaityti toliau...

Geriausių patirtys: Daivos (DGS.) gyvūnai

2017.05.26  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai   +52.1  
 
dgs: Vakaro romantika   Komentarai [3]

Gyvos gamtos fotografija reikalauja daug kantrybės. Tai patvirtina ir geriausios mėnesio gamtos fotografės Daivos pasakojimas. Šiltas, jautrus, kaip ir nuotraukos ;)  Skaityti toliau...

Geriausi dalinasi patirtimi: Dainiaus (DainiusX) peizažai

2016.11.05  Naujienos:  mėnesio geriausipeizažai  23  +60.2  
 
DainiusX: Vingis   Komentarai [41]

Manęs paprašė parašyti kelių mano nuotraukų  atsiradimo aplinkybes. Buvau nustebęs, nes rimtai fotografija domėtis pradėjau vos prieš du metus, o ir šedevrų savo archyve tikrai neturiu. :)
„Vingį“ nufotografavau, galima sakyti, atsitiktinai: atsiradęs reikiamoje vietoje, reikiamu laiku...  Skaityti toliau...


 Konkursas „Langai ir stiklas“
Keliame nuotraukas, kurios padarytos per langą ar stiklą.Nufotografuota gali būti tiek iš vidaus tiek iš išorės. konkursas vyks iki kovo 18 dienos.
Tai 2 savaičių konkursas: visos nuotraukos.

Grupė Fotokonkursai rekomenduoja

Ilgesys Rodyti
Nugalėtojus renka grupės Fotokonkursai nariai turintys aukštesnį statusą. O išrinkti konkurso temą galite čia.