Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas
2015.10.23  Naujienos:  Fotobitės.lt informacija  4
 
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  

Vestuvių sezonas jau į pabaigą, ateina metas, kai fotografai pradeda atsiminti ką reiškia turėti laisvą savaitgalį, laiką sau. Artėjanti žiema geriausias laikas peržiūrėti, susitvarkyti savo archyvą, atnaujinti portfolijo.
Kalbiname talentingą fotografę Laimą Kavaliauskaitę, kuri jau savo darbus "suguldė" į puikų albumą.Kaip atrinkai darbus albumui? Gal turėjai kokius nors atrankos kriterijus? Ar buvo sunku?

Ši fotoknyga - apskritai mano pirmoji niekam neatiduota. Kai tokia galimybė išties reta, nusprendžiau kurti tik iš to, ką labiausiai patinka fotografuoti, kas veža mane toliau.
Nuotraukų surinkau gerokai daugiau, nei galėjo tilpti, tad didelė dalis atkrito jau kuriant maketą. Albume svarbiausia, kaip tinka, o ne kokios nuotraukos atrodo pačiausios; kol nuotraukų šalia nesudedi, to nepasimato.
Turiu pripažinti, kad tikrai nesu tvarkingiausia duomenų archyvuotoja, todėl sunkiausia buvo sugaudyti visus pasiklydusius darbus. Niekad neprisiverčiau pasidaryti po kopiją bent jau mėgiamiausių kadrų, dabar džiaugiuosi turėdama juos vienoje vietoje. O ilgaamžiškiausia kopija, be abejo, spauda.

Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt


Tiesa, kad fotoalbumus gali susimaketuoti kiekvienas, tačiau tai kartu ir menas - kaip sudėlioti, kad vartant knygą viskas atrodytų taip, lyg taip ir buvo visada, žiūrėtųsi sklandžiai, įdomiai...
Pagal ką nusprendei darbų eiliškumą fotoalbume, kokiais pagrindiniais principais vadovaujiesi maketuodama?

Nuotraukų išdėstymas išties svarbus. Apibrėžiant maketavimą į taisykles, didžioji dalis, jūsų manymu, ryškiausių darbų turi atsidurti knygos pradžioje ir pabaigoje, o pats pirmasis ir paskutinysis kadras turi būti kažkuo panašūs ir skirtingi - atidarantis ir uždarantis, kaip geruose filmuose. Taip pat laikausi nuostatos, kad viename puslapyje negali būti daugiau trijų fotografijų ir tik ypač retais atvejais. Nereikia bijoti vienų fotografijų išdidinti per visą plotą, o kai kur palikti daug tuščios vietos, balansuojant tarp per didelio triukšmo ir švaros. Tinklelis neturi būti griežtas, tačiau tam tikri skaičiavimai, pavyzdžiui, tarpai tarp nuotraukų arba atstumai iki kraštų turi tendencingai kartotis ir tilpti į kelis variantus. Derinti spalvyną ir nuotaiką svarbu ne tik atvarte, tačiau skleidžiama energija turi sklandžiai pereiti į kitą per kelis atvartus, taip išlaikant vientisumą ir žvilgsnio plaukimą. Svarbiausia, kad žiūrovui nekiltų jokių klausimų ir jis galėtų paskęsti nuotraukų herojuose.

Koks jausmas po visų darbų, kurie buvo daryti kompiuteryje, laikyti rankose jau realų albumą?

Juk tikrą pasitenkinimą objektu pasieki tada, kai gali ne tik pamatyti, bet ir paliesti. Jaučiu svorį tų vos poros metų - kiek skirtingų lokacijų, kiek skirtingų žmonių sutikta - liečiu tą laiką, kuris, rodos, nepraėjo veltui. Ir tiek dar liko nepasverta.
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  


Ką tau svarbiausia perteikti fotografijoje? Ko ieškai portretuose?

Matomai, daugiausia fotografuoju moteris. Nežinau, kokia ten moters pusė atsiskleidžia mano fotografijose, bet tikrai ne ta, kurią ji kasdien mato veidrodyje. Manau, kad nevalingai ieškau nors trupučio savęs. Nors skamba savanaudiškai, noriu tarsi į kiekvieną įsikūnyti ir bent tą akimirką pasisavinti, lyg ji būtų mano.

Kiek pastangų ir laiko užima vieno tobulo portreto sukūrimas?

Pavydžiu žmonėms, kurie tik ką atsigulę užmiega, kita vertus, tuo magišku laiku kyla pačios keisčiausios mintys ir to gana. Atsiranda iš kažkur vizija, nepaaiškinsiu. Niekad nesisekė vizualių dalykų puikiai apibūdinti žodžiais, bet bandai paaiškinti, ką ten bandysi daryti. Tada ateina žmogus, dažnai dar teptukais ilgai glostinėji, kol galiausiai atsistoja prieš tave su fotoaparatu. Pirmas akimirkas, atrodo, nekvėpuoji ir bijai išsiduoti, bet tai trunka tik kokias trisdešimt sekundžių, po to seka tos vizijos pasidauginimas kubu. Esu tyli fotografė. Iš pradžių stengiuosi daug nesikišti, stebiu, ką kalba modelio judesiai, žvilgsnis, tada truputį padedu. Daug magijos visame tame procese, kurios pati nesuprantu, o galbūt viskas tiesiog labai paprasta.
O po visko belieka pabarstukai. Ne paslaptis, kad redagavimas labai daug įtakos ir vaizdui duoda ir visą fotografo stilistiką formuoja, tai svarbi ir viską apjungianti dalis, parodanti fotografo matymą ir estetinį suvokimą. Žinau, kad daug kam atrodo, jog marias laiko praleidžiu prie kai kurių kadrų postprodukcijos. Galiu atskleisti, kad ypač retais atvejais vieną nuotrauką galiu redaguoti apie dvi valandas. Svarbu veikti kryptingai, matyti, kokias smulkmenas reikia pakeisti, kad vaizdas sustiprėtų. Visuomet skatinu pradėti nuo pagrindų - analizuoti žmogaus anatomiją, pozas, mokytis piešti, tapyti.

Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  


Kas labiausiai įkvepia kurti?

Į šį klausimą turbūt niekad nerasiu geriausio atsakymo. Gal tik vieną ryškiausią dalyką galiu įvardinti. Kartais pagaunu save, kad stebint moterį mintys kažkur nuklysta, pradedu matyti, kur truputį teptuku papieščiau, koks įvaizdis jai tiktų, kokią ją kitokią galėčiau parodyti. Jei tai galiausiai atsitinka ir pamatau ją laimingą, pasidaro gera. Kartais randu kur komentaruose: “nepanaši”, “čia tu?”, - vadinasi, pavyko.

Ką galėtum patarti ar palinkėti kuriantiems savo portfolio albumą?

Žinau, kaip kartais sunku atrasti laiko, žinau, kad tai ne saldainį kainuoja, bet palinkėčiau pasidaryti, bent vieną, ne klientui, o sau. Iš pastalės toks daiktas tikrai daug kartų bus ištrauktas.

Laimą Kavaliauskaitę kalbino www.fotobitės.lt.
Tai 29x29 cm albumas, fotopopierius SILK, fotoviršelis matinis.
Šį albumą, kuris jau pastarąjį mėnesį sulaukia daug gerų žodžių, galite pavartyti užsukę į Fotobites.lt būstinę darbo laiku

Laima Kavaliauskaitė

Laima Kavaliauskaitė


Komentarai
Turinys
 • Tirlikas
  Tirlikas 
    2015.10.23, 23:01, vertino: Gerai, , rašė:
  Anksčiau su programėle leisdavo maketuoti puslapiais,o čia kaip suprantu jau maketuota atvartais.Maloniai nustebino.Šaunuolė.
 • eFoto redaktorius    2015.10.24, 11:28, rašė:
  Labai gražus albumas. Beje, jau ne pirmą kartą pamatau kad nuotraukos kitą vertę įgija atspaustos. Internete atrodo 'na geros ar puikios' nuotraukos. Bet tik pamatęs atspaustas gali pasakyto 'OHO!' :)
  Beje, Laimos albume labiausiai patiko išdėstymas, kad netaupyta popieriaus, o rodyta atvartais.
  Mėgstu nekokybę - ši foto triukšmais tarsi iškrenta iš kitų, bet pasidaro ypatinga. Man ji labai patiko.
  Laimos Kavaliauskaitės fotoalbumas. Spausdino Fotobitės.lt  
 • Laimonas Ciūnys
  Laimonas Ciūnys 
    2015.10.24, 11:46, vertino: Gerai, , rašė:
  Fantastiškas albumas, Laima, pagarba!
 • F.A.K
  F.A.K 
    2015.10.24, 15:07, vertino: Gerai, , rašė:
  As tik isivaizduot galiu.kokio tai grozio knyga..

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti