LED radikaliai pakeis miestų išvaizdą
2014.05.11  Naujienos:  Įvairenybės  41
 
Nuotraukos: Los Andželo apšvietimo biuro  
Vilnius pranešė, kad per 2 metus 44 tūkstančius senų nudėvėtų šviestuvų pakeis moderniais šviestukų (LED) šviestuvais. Tai teisingas ekonomiškai naudingas žingsnis. Bet balta šviesa šviečiantys LED šviestuvai stipriai keičia gatvės vaizdą: romantiškai jaukios gelsvos gatvės taps baltos ir sterilios kaip operacinės (daugiau foto).
Tai gerai, blogai ar tiesiog „priprasime“? :) O gal visgi panaudos gelsvo atspalvio šviestukus?

Komentarai
Turinys
  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 10:28, rašė:
    Man neatrodo blogai. Cia dar klausimas, kas didesne blogybe: salta led spalva, ar geltonai/juodas natrio lempu apsvietimas be jokiu spalvu ir atspalviu.
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2014.05.12, 10:34, rašė:
    Yra kas dar prisimena ir senąsias šalto baltumo lempas. Geltonos natrio Vilniaus gatvėse pasirodė ne taip ir seniai, pan. po 1980 metų.
  • Never_Mind
    Never_Mind 
      2014.05.12, 10:44, rašė:
    Che, kaip tik žiemą fiksavau tokį perėjimą tarp seno ir naujo apšvietimo Vilniaus vakariniame aplinkelyje
    Vakarinis aplinkelis  
    :)
  • Rimantas
    Rimantas 
      2014.05.12, 10:54, rašė:
    Netapo Zuokas Prezidentu, tai toliau klampins Vilnių į skolas ir darysis pinigą iš konkursų... Prisimenu senas mėlynas lempas, dar viena kita likus kokiuose kiemuose, nors man jos gražiau atrodė už tas oranžines, apie fotografavimą prie jų iš vis nekalbu. Bet mėlyna šviesa kažkaip blogai veikia žmogų, straipsnis apie gatvių apšvietimą buvo kažkada. O kas dėl ledu, tai nemanau, kad varginsis sudėti warm white, jos ir brangesnės yra. Ir ateity bus daug problemų dėl skirtingų atspalvių, kaip dabar Laisvės alėja visa spalvota atrodo, melsvesnės, žalesnės, šiltesnmės...
  • 15 čigonų
    15 čigonų 
      2014.05.12, 12:01, rašė:
    Pamirsote savo nuomone apie Ukraina ir barzdota merga issakyt.
  • 1Photo
    1Photo 
    nesiseka
      2014.05.12, 18:03, rašė:
    Beje, ten ne mergina. Galbut merginas ? :D
    clip2net.com/s/i6GS3x
  • saulon
    saulon 
      2014.05.12, 12:20, rašė:
    Mėlyna spalva gal raminančiai veikia? Buvo kažkada mada į miegamuosius sukti mėlynas lemputes. Ir dar pusiau juokais: kalakutų skerdyklose, prieš nudobiant kalakutus leidžia konvėjeriu sukabintus žemyna galva pro mėlynos šviesos lempas, kad jie nurimtų ir nestresuotų :)
  • rammas
    rammas 
      2014.05.12, 12:08, rašė:
    Jei, pagal tą dvigubą foto, nuo to "naujamadiško" apšvietimo, sumažės šviesos tarša danguje, tai labai gerai :)
  • Topazas
    Topazas 
      2014.05.12, 12:12, rašė:
    Apie šitą irgi pagalvojau. Jei šviesos tarša mažėtų, tai tikrai sveikintina...
  • Dark Schneider
    Dark Schneider 
      2014.05.12, 14:02, rašė:
    Tiesiog antroj nuotraukoj giedresnis dangus ir tamsesnė ekspozicija periferijoj, nes paties kelio apšvietimas ryškesnis.
  • Agrostemma
    Agrostemma 
      2014.05.13, 06:53, rašė:
    Šviesos tarša danguje kaip tik labai padidės. Trumpabangė šviesa daug labiau sklaidosi atmosferoje. Esant tokiam pačiam apšvietimo kampui (tokiai pačiai šviestuvo gaubto konstrukcijai) baltų LED lempų šviesinė tarša (matyt vis tiek atsispindinti nuo visų paviršių) pasklinda daug didesniame dangaus plote negu oranžinių žemo slėgio natrio garų lempų. Žr. žemesniame mano komentare pateiktą straipsnį iš darksky.org puslapio, ten yra pateikti skirtingų lempų tipų sukuriamos dangaus šviesinės taršos palyginamieji grafikai. Mažiausiai atmosferoje sklaidosi ir mažiausių atstumu šviesinę taršą danguje paskleidžia žemo slėgio natrio garų lempos.
  • Topazas
    Topazas 
      2014.05.14, 11:11, rašė:
    Tokiu atveju liūdna... labai...
  • Leo R.
    Leo R. 
      2014.05.12, 13:11, rašė:
    Jums dienos šviesa irgi sterili kaip operacinėje? Fotografams tai puiki naujiena - nieko nėra blogiau, kaip siauro spektro natrio lempos (t.y. tos ornažinės). Net senosios gyvsidabrinės (žalsvosios) geriau būdavo - ten pasistengus dar įmanoma buvo kažkokias spalvas išgauti. O su LED'ais naktiniai kadrai vėl bus spalvoti.
  • Agrostemma
    Agrostemma 
      2014.05.12, 14:35, rašė:

    Sekiau pranešimus šia tema jau nuo pat kovo mėnesio pradžios, kai tik dar vyko svarstymas ir buvo paskelbta konkurso rezultatai, kol dar nebuvo pasirašyta sutartis su konkursą laimėjusia italų firma. Nudžiugino tik viena menkutė žinia kad buvo konsultuotasi su VU fizikos fakulteto specialistais, tarp jų ir prof. Artūru Žukausku (nežinia kiek į jų siūlymus atsižvelgta).

     

    Deja balta šviesa, o ypač LED šalta balta šviesa, kurioje yra didelė mėlynos spalvos dalis, kai šviečia naktį yra labai kenksminga gyvajai gamtai ir žmogui,– ji sutrikdo biologinio laikrodžio paros (cirkadinius) ritmus. Stuburinių gyvūnų pagrindinis biologinis pigmentas vykdantis cirkadinių ritmų reguliaciją – melanopsinas yra jautrus mėlynai šviesai (ypač 460-500nm intervale), panašūs ir vabzdžių biologinius laikrodžius reguliuojantys pigmentai (elektronikai jums pasakys, kad vabzdžiai linkę spiestis ir užkišti prietaisus, jei prietaiso indikatoriai yra mėlyni ar balti, o mažiau jei geltoni ar raudoni). Todėl šviesa kurioje didelė dalis energijos tenka trumpabangiam ruožui yra labai puiku dieną ir labai žaloja naktį.

     

    Maža to, šaltai balti diodai nėra optimalus variantas ir gatvių apšvietimo atveju – tai akivaizdžiai matosi aplinkkeliuose apie Vilnių. Jie įgalina matomumą tik sausu oru, bet jei ore didesnis ar mažesnis rūkas, dulksna, automobilių srauto sukelti vandens purslai – oranžinė šviesa suteikia geresnį matomumą, balta (ypač šaltai balta) – sudaro akliną baltos miglos erdvę, kuri pati yra šviesi, bet neskaidri, todėl matomumo atstumas mažesnis.

     

    Plačiau apie melsvai baltos spalvos žalą žmogaus sveikatai ir gamtai, jei ji šviečia naktį: http://www.darksky.org/assets/documents/Reports/IDA-Blue-R..,

    taip pat  http://www.photobiology.info/Roberts-CR.html

     

    Tikiuosi, nors maža vilties, kad Vilniuje bus oranžiniai LED šviestuvai, tokie kokie sukurti lietuvių: www.ledigma.lt/lt/produktas/firelight_45g/

  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 15:12, rašė:
    IMHO del cirkadiniu ritmu tai cia ispustas burbulas. Dauguma zmoniu gatvese praleidzia palyginus mazai laiko, o kitu stuburiniu miestuose neturetu buti labai daug. Prietaisu uzkimsimas issprendziamas techniniais budais. Kad del mazesnio matomumo - reiketu daugiau konkrecios informacijos, kiek yra tas "mazesnis", ir ka tai reiskia ar nereiskia praktikoje, kai vairuotojai pasirenka adekvatu saugu greiti pagal faktines oro ir apsvietimo salygas.
  • Fotos
    Fotos 
      2014.05.12, 15:22, rašė:
    Badas rašė:
    vairuotojai pasirenka adekvatu saugu greiti.

    Tu pats automobilį vairuoji?
  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 15:44, rašė:
    Jeigu kazkas vairuoja nedrausmingai - tai cia jau ne sviestuvu spalvos klausimas. Jeigu ratuotas zudikas padaro avarija - jis negali suversti kaltes oro salygoms ar "neteisingos" spalvos sviestuvams. Juk gali pasitaikyti situacija kai per stipria liuti ir oranzine sviesa nepades. Kas tada? Neprivalu pasirinkti saugos greicio?.. Privalu. Todel saugaus greicio klausimas yra nekvestionuojamas nepriklausomai nuo apsvietimo pobudzio.
  • Fotos
    Fotos 
      2014.05.12, 20:25, rašė:
    Į klausimą taip ir neatsakei.
  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 21:32, rašė:
    Na ir kas? Ne apie mane si tema.
  • Fotos
    Fotos 
      2014.05.13, 07:00, rašė:
    Noriu adekvačiai įvertinti tavo teorinius išvedžiojimus.
    Bet jei tau toks klausimas per sudėtingas ar per daug asmeniškas, tai teks vertinti subjektyviai.
  • Leo R.
    Leo R. 
      2014.05.12, 15:41, rašė:
    Ta geresnio matomumo idėja kažkada populiari būdavo - darydavo priešrūkines geltonas, akinius vairavimo. Bet matyt nepasiteisino, kad išnyko visi tie atributai...
  • Limited
    Limited 
      2014.05.12, 18:22, rašė:
    Manyciau, geltonokas apsvietimas tikrai geriau apsviecia kelia prastomis oro salygomis, nei baltai melsvas. Tas ypac padeda esant rukui. Vakaruose kiek esu pastebejes, nuolatos apsviestose sankryzuose dominavo gelsvas apsvietimas. Kas is tikro leme toki pasirinkima- tiksliai nezinau.
  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 18:40, rašė:
    Na gerai, tarkime, kad geltonas apsvietimas yra truputi geriau. Ar tai reiskia, kad gatviu negalima sviesti baltai?
  • Limited
    Limited 
      2014.05.12, 18:52, rašė:
    Kas nedraudziama- tas galima. Tikiu, kad vakaruose padaro kaip geriau visiems. Lietuvoje padaro kaip geriau valdininkams.
  • F.A.K
    F.A.K 
      2014.05.12, 21:43, rašė:
    Teoriskai pasakysiu ta pati ka ir jus ka tik pasaket, skirsis tik praktine puse... -Ar butina sviesti baltai, jei geltonas apsvietimas yra truputi geriau?
  • Badas
    Badas 
      2014.05.12, 21:48, rašė:
    O gal yra dar kitu kriteriju, kodel LEDine sviesa yra geriau? Pvz, ekonominis kriterijus? Itariu kad LED yra pigiau. Nezinau ar konkreciai Lietuvoj su atkatine ekonomika tikrai gausis pigiau, bet ateitis priklauso LED'ams, vienareiksmiskai.
  • Edu
    Edu 
      2014.05.16, 09:33, rašė:
    Vilniuje labai paprasta patikrinti. Esant rūkui reikia prasivažiuoti per naują vakarinį aplinkelį, nuo lazdynų iki pilaitės prospekto. Bus viskas aišku, ar geriau senos (pakankamai naujos, nes pima aplinkelio dalis statyta visai neseniai) geltonos lempos ar naujos led'inės ;] Man asmeniškai led'inis yra gerokai geriau.
  • 2000
    2000 
      2014.05.16, 16:09, rašė:
    Laukiam fotkių :)
  • rammas
    rammas 
      2014.05.12, 21:27, rašė:
    Šiaip, tas LED šviestuvų sumontavimas, akivaizdžios ekonominės naudos neduos, nes tiek natrio lempos, tiek LED lempos, pagal suvartojamą elektros energiją  ir atiduodamą šviesos srautą - W/lm, yra daug maž vienodo naudingumo. Čia matyt, tiesiog pasenusius  šviestuvus keis naujesniais. O tai, kad dabar madoj LED'ai, tai į tokius ir pakeis :)
    LED šviestuvai turi elektroninius balastus (maitblokius) ....
    O elektronikos patikimumu aš labai abejoju, genda jinai ir jos remontas nepigiai kainuoja.
    Pvz. Šviestuvas su judesio davikliu, daugiabučių laiptinėm, STEINEL RS 16 L, kainuoja netoli 200 Lt, o po poros metų sugenda. "Nusėda" maitinimo grandinėje kondensatorius ir šviestuvas neišsijungia. Tenai taip padaryta, kad šviestuvas būtų išsijungęs, rele turi būti "sudirbusi". Čia matyt su ta intencija, jei tas brangus šviestuvas suges, tai bent jau tamsoje neliksit :) 
    Kitas toks nepigus elektronikos gedimas, tai liftų el. variklių dažnio keitikliai. Senesnio modelio dažnio keitiklis, kuriam dar tinka "elektromechaninis" tachogeneratorius, pakeitimas - apie 15 000 Lt. Naujesnio modelio dažnio keitiklis, kurį norint pakeisti, dar reikia keisti ir tachogeneratorių į optinį enkoderį - apie 20 000 Lt.

  • Agrostemma
    Agrostemma 
      2014.05.13, 06:45, rašė:
    Taip, LED šviesos naudingumo koeficientas panašus į žemo slėgio natrio garų lempų, bet  LED šviestuvus galima pritemdyti, tokiu būdu planuojama sutaupyti. Įrengus išmanų apšvietimo valdymą, sensoriai stebės ar yra eismas ar kitas judėjimas gatvėse, ir jo nesant nakties valandomis pritemdys šviestuvus, taip ir bus taupoma elektra.
  • 1Photo
    1Photo 
    nesiseka
      2014.05.15, 16:31, rašė:
    Liftai , kondensatoriai, maitinimo blokai :D .Del kondensatoriu matau pardes kristi visi lektuvai is dangaus :D. Juk ten ir naudojami kondensatoriai :D Nezinau kodel tu kisi teorijas kokiu 30-40 metu senumo, kai maitinimo blokuose buvo naudojami kondesatoriai uzimdami iki 50% visos vietos.
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2014.05.16, 06:03, rašė:
    30-40 m. senumo maitblokiuose 95% masės užimdavo transformatoriai. O jei atidengtum 20m senumo ir dabartinį kompo maitblokį, kondensatorių rastum tiek pat. Tik kad tie 20-ies metų veikia iki šiol, o dabartiniai nusibaigia po 3 metų (sudėti prieš 3-5 metus ir tiek neatlaikydavo). Tai tiek dabartinių praktikų
  • 1Photo
    1Photo 
    nesiseka
      2014.05.16, 23:32, rašė:
    20m tai ne 30-40 .
  • Gertrūda K.
    Gertrūda K. 
      2014.05.12, 23:08, rašė:
    aš  uz  LED
  • C2H5OH
    C2H5OH 
      2014.05.12, 23:39, rašė:
    pakalbejot apie viska tik ne apie fotografija
  • ekoJ
    ekoJ 
      2014.05.13, 13:56, rašė:
    Visitk čia renkasi ne vien fotografijos fanatikai. Šio forumo lankytojams svarbu ir einamos aktualijos ir fotografija. Šviesa įrašymas = fotografija, taigi kalbam apie šviesą, tuo pačiu ir apie...
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2014.05.13, 14:35, rašė:
    Kaip ne apie fotografiją? Spalvinė šviesos temperatūra ir spektro pilnumas - svarbūs fotografijos elementai. O be "kas iš to laimės (finansiškai)" tai nei viena tema ko gero neapsieina :)))
  • jonas80
    jonas80 
      2014.05.13, 15:27, rašė:
    Ramunas Danisevicius nuo scenos pasakė: "Jau žinau atsakymą, kas geriau - Canon ar Nikon. Tai mobilusis telefonas!
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2014.05.14, 06:30, rašė:
    Ans jau iš tų, kurie gali tai sau leist ;)
  • C2H5OH
    C2H5OH 
      2014.05.13, 17:31, rašė:
    kad kazkaip mazai spektraliniu grafiku... vat pavizdiui jei pasakytu kas nors kad romantiniu geltonu zibintu spektre yra tik geltona ir zalia ir del to nuotraukos tokios gelsvai zalios ir kitu spalvu nerasta, o ledose yra dar ir melynos ir radonos spalvos, reikia tik wb pastumdyt ir isgausi +- normalias spalvas- kitas reikalas, o dabar... :)
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2014.05.14, 06:39, rašė:
    Nu, kad fotografai daugumoj ne fizikai spektroanalitikai :) Pakanka ir tų žinių (patirties), kurias gauni, redaguodamas natrio lempų apšviestus vaizdus. O spektro apimtis, tegu ir labai grubiai, matosi neredaguotų RAW RGB histogramose
      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti