Projektas „Gimę Vasario 16-ąją“
2018.03.30  Naujienos:  mėnesio geriausiportretai  11
 
Žalia Bitė: Gimę Vasario 16-ąją. Adelė (Adelė iš Kauno, gimusi 1915 m. vasario 16-ąją....)   FOTOISTORIJA [7]

Tęsiame pažintį su įdomiais eFoto (o gal ir Lietuvos ;) fotografais.

Pristatome Birutę Simanavičienę (Žalia Bitė), kuri jubiliejaus proga Lietuvai padovanojo puikią nuotraukų-pokalbių seriją „Gimę Vasario 16-ąją“.
Kaip gimė tokia idėja: kalbinti ir fotografuoti gimusius vasario 16?

Mintį fotografuoti tokius žmones man padovanojo mano draugė Alina Akcijonaitienė. Paskui šią idėją išplėtojau ir ėmiausi darbo. Norėjau valstybės atkūrimo šimtmečio proga nuveikti ką nors šventiško, pradžiuginti bent keletą tautiečių.

Kaip radai žmones?

Iš pradžių savo nuotraukų herojų ieškojau per gausų būrį draugų ir pažįstamų, bet tas šaltinis nebuvo beribis. Tada pasitelkiau socialinius tinklus ir... maža nepasirodė. Norinčių dalyvauti projekte atsirado keturženklis skaičius. O projektas jau buvo beveik persiritęs į antrą pusę.

Žalia Bitė: Gimę Vasario 16-ąją. Gintaras. Petras (Gintaras iš Dievogalos, gimęs 1960 m. vasario 16...)   FOTOISTORIJA [7]
Žalia Bitė.  Gimę Vasario 16-ąją. Gintaras. Petras

Geografija gana plati: visa Lietuva ir net Izraelis ir Korėja ..

Palaksčiau po Lietuvą tikrai nemažai. Reikėjo apimti dar plačiau, bet pristigo laiko. Į Izraelį šiuokart neteko skristi, Ievutė pati grįžo šventėms aplankyti saviškių. Na, o korėjietis Taesok gyvena Vilniuje, Lietuva jam tapo antraisiais namais, čia ir šeimą sukūrė. Prieš eidama su juo susitikti, peržvelgiau tos šalies istoriją, išmokau tarti korėjietiškai „labas“ ir „ačiū“.

Ar darant projektą idėja ir realizacija keitėsi?

Man retai kas išeina, kaip planuota. Paprastai improvizuoju, kad ir ką daryčiau, – ar kepčiau pyragą, ar fotografuočiau. Pradinė mintis buvo įamžinti solidaus amžiaus, jau daug nuveikusius tautiečius. Paskui pamaniau, kad reikia parodyti kuo įvairesnę Lietuvą. Portretus „pastiprinau“ informacinėmis lentelėmis su nuotraukų herojų mintimis. Jas sudėjau koncentruotas, ne tiek daug teksto, kiek įkelta į eFoto.

Kas Tau yra Vasario 16?

Vasario 16-oji – tai anų laikų didžiavyrių dovana mums visiems, tai mūsų Tėvynė su visais laimėjimais ir nesėkmėmis, tai mano a. a. Tėtė – 5-ojo dešimtmečio karys savanoris, kuris niekada nepaliovė tikėti, kad Lietuva bus laisva.

Žalia Bitė: Gimę Vasario 16-ąją. Vytė ir Dovydas. Ona (Vytė ir Dovydas iš Vilniaus, gimę 2017 m. vasar...)   FOTOISTORIJA [3]
Žalia Bitė.  Gimę Vasario 16-ąją. Vytė ir Dovydas. Ona

Ar buvo žmonių, kuriems ši diena 'tiesiog diena' ar tiesiog gimtadienis? Visgi ne visi yra patriotai.

Absoliuti dauguma mano herojų – patriotai iš prigimties, tarsi pažymėti ypatingu Vasario 16-osios ženklu. Jie su saviškiais išradingai švęsdavo ir anais laikais, kai tas buvo draudžiama. Vis pagalvoju, ar man tiesiog pasisekė būtent tokius sutikti, ar apskritai atėjimo į šį pasaulį diena lemia ir žmogaus pasirinkimą. Nesu naivi, žinau, kad yra visokių tautiečių, bet tikėkimės, kad tarp tokią dieną gimusiųjų abejingų savo kraštui tėra mažuma.

Visi žmonės (modeliai!) mieli ir įdomūs. Bet gal yra keli, kurie Tau buvo kiek kitokie, išskirtiniai?

Neieškojau modelių iš žurnalų viršelių. Važiuodavau fotografuoti dažniausiai net neįsivaizduodama, kaip tie žmonės atrodo. Džiaugiuosi, kad man plačiai atsivėrė daugelio jų namų ar darboviečių durys, o dažnai ir širdys. Pas vieną močiutę tik po dviejų valandų bendravimo įstengiau pertraukti pokalbį ir pasakyti, ko atvykau, – jai taip svarbu buvo išsipasakoti.

Su daugeliu išgyvenau jų linksmas ir liūdnas gyvenimo istorijas. Iš tų žmonių pasisėmiau išminties ir patyriau daug šilumos. Žaviuosi jų drąsa ir energija, jų paprastumu ir nuoširdumu. Be savo tiesioginio darbo, jie rūpinasi ekologija, lietuvybės palaikymu užsienyje, likimo nuskriaustųjų gyvenimais. Vyresnieji daug drąsių ir gražių žygių yra padarę sovietmečiu. Ne vienas jų stovėjo Baltijos kelyje, budėjo prie Sausio 13-osios barikadų. Tikiu, kad ir jaunieji bei mažieji mano modeliukai išaugs gerais žmonėmis.

Žalia Bitė: Gimę Vasario 16-ąją. Birutė. Ovidijus ir Vida (Birutė iš Veliuonos, gimusi 1933 m. vasario 16 d...)   FOTOISTORIJA [2]
Žalia Bitė.  Gimę Vasario 16-ąją. Birutė. Ovidijus ir Vida

Ar projektas jau baigėsi? Tęsi?

Greičiausiai baigėsi. Bet kas žino...

Užtat liko artumo, prieraišumo jausmas. Su keletu savo herojų vis susiskambinam. Gal tai ir reiškia, kad projektas tęsiasi.

O paroda bus?

Jau yra. Vasario 12 d. savo herojus sukviečiau į Vilnių, į parodos atidarymą. Susirinko beveik visi su savo artimaisiais ir draugais. Vyko tokia šilta ir tikra artėjančio Lietuvos ir jos žmonių gimtadienio šventė. Man buvo taip gera visus tarsi gimines apkabinti. Vėliau paroda buvo svetingai sutikta Trakuose, o balandžio 6 d. mudvi su Alina vešime ją į Seinus. Vasarą šie paveikslai pargrįš ir visus Šimtmečio metus dar keliaus po Lietuvą.

Parodoje  
Parodoje  
Parodoje  


Visi projekto darbai: www.efoto.lt/user/56348/www/serijos?serija=gime_vasario_16&a...
Birutę kalbino eFoto redaktorius

Žalia Bitė

Žalia Bitė


Komentarai
Turinys
 • Kriaušė Krioklys
  Kriaušė Krioklys 
    2018.03.31, 08:17, vertino: Gerai, , rašė:
  Valio!
 • Žalia Bitė
  Žalia Bitė 
    2018.03.31, 15:22, rašė:
  Su šventėm, Vaidotai.
 • dgs
  dgs 
    2018.03.31, 09:51, vertino: Gerai, , rašė:
  Žaviuosi!
 • Žalia Bitė
  Žalia Bitė 
    2018.03.31, 15:24, rašė:
  Ačiū, Daiva. Smagu, kad patiko.
 • leopoldas
  leopoldas 
    2018.03.31, 15:00, vertino: Gerai, , rašė:
  Šaunuolė mūsų Birutė. Sumąstė ir šauniai įgyvendino puikią idėją. Pagarba. Kūrybinės sėkmės.
 • Žalia Bitė
  Žalia Bitė 
    2018.03.31, 15:25, rašė:
  Dėkui, Leonardai. Turiu į ką lygiuotis:)
 • eFoto redaktorius    2018.04.02, 11:59, rašė:
 • Tokie reikalai
  Tokie reikalai 
    2018.04.02, 21:33, vertino: Gerai, , rašė:
  Sveikinimai autorei...
 • Žalia Bitė
  Žalia Bitė 
    2018.04.03, 08:26, rašė:
  Dėkoju.
 • FredeRika
  FredeRika 
    2018.04.02, 22:12, vertino: Gerai, , rašė:
  labai prasmingas darbas Lietuvos 100-mečiui
 • Žalia Bitė
  Žalia Bitė 
    2018.04.03, 08:27, rašė:
  Ačiū. Stengiausi ką nors padovanoti šiai sukakčiai.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti