Rima Prusakova: „Kiekvienos šeimos albumas yra tikras ir nuoširdus“
2018.03.17  Naujienos:  Fotobitės.lt  4
 
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  

Mūsų draugai www.fotobites.lt spausdina gražias jūsų fotoknygas. Ypatingus autorius pakalbiname ;)

Šįkart šnekiname fotografę Rimą Prusakovą apie jos šeimos istorijos kūrimą nuotraukose bei fotoknygose.Kaip pavyksta sukurti tokį tikrą ir nuoširdų šeimos albumą?

Manau kiekvienos šeimos albumas yra tikras ir nuoširdus. Ir visai nesvarbu, ar fotografuojantysis turi išmanymo apie fotografiją ar ne. Šeimos albume svarbiausi yra prisiminimai, nesurežisuota tikrovė,  o ne kompoziijos įmantrybės ar aukšta nuotraukos techninė kokybė. Todėl visuomet sakiau ir sakysiu, kad joks fotografas geriau neįamžins šeimos kasdienybės akimirkų, nei nuolat tinkamu metu ir tinkamoje vietoje būnantis šeimos narys. Svarbiausia nepamiršti fotografuoti! Fotografuoti ne tik svarbius įvykius ir šventes, bet ir kasdienybę, kuri esamuoju momentu gali atrodyti bevertė kaip prisiminimas – užsimiegoję vaikai prie pusryčių stalo, suverstas kambarys, pamokų ruoša, kasdieninis kelias į mokyklą ... ir štai, iš tokių mažų detalių susidėlioja visa gyvenimo istorija, kur kadrai pasakoja apie aplinką, kasdienius įpročius ir išgyventas emocijas.

Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt


Kaip vyksta nuotraukų atranka fotoknygai?

Čia turbūt sudėtingiausia proceso dalis. Kiekvieną kartą atrenkant nuotraukas, pasižadu sau, kad fotografuosiu mažiau! Bet neišeina... Kuriant fotoalbumą labiausiai koncentruojuosi į vaikų prisiminimus, tad dabar kai jie jau paaugę, nuotraukas kompiuteryje peržiūrime kartu. Peržiūros metu stebiu jų emocijas. Taip sužinau, kurios akimirkos jiems svarbiausios, ko negalima išmesti. Čia man rodos svarbiausia teikti pirmenybę įamžintai akimirkai, emocijai, istorijai, o ne estetinei kadro vertei. Žinoma, jei visus šiuos dalykus pavyksta suderint, tuomet puiku!
Anksčiau fotografijas sąžiningai spausdindavau kasmet, ir nuotraukas į albumus klijuodavau. Bet kadangi albumus darau tris skirtingus (sūnui, dukrai ir mums), kelių šimtų fotografijų rūšiavimas ir klijavimas rankiniu būdu, jau varė mane į neviltį. Iš tos nevilties susikaupė 3 metų laikotarpio šeimos nuotraukų archyvas. Tad bandžiau įsivaizduoti kas atsitiks, kai gausiu iš laboratorijos kokį 1000 vnt. fotografijų visiems trims albumams... O jei dar metams atidėliosiu – nuotraukų daugės... Todėl šį kartą nusprendžiau atsisakyti klasikinio fotoalbumo ir išbandyti fotoknygą. Neslėpsiu, galvojau, kad fotoknygą pasigaminti gausis brangiau, nei klasikinį albumą. Bet rezultate gavosi taip, kad vienam albumui pasigaminti, beveik 300 vnt. nuotraukų sutalpinau į 74 psl. fotoknygą. Tad mano skaičiavimais, parengti klasikinį albumą būtų kainavę apie 20 proc. brangiau.

Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt
Kaip maketuojate? Kokiais principais vadovaujatės? Ką stengiatės derinti ar pan.?

Maketuojant laikiausi chronologinės tvarkos. O visa kita – intuityviai. Vienos fotografijos žiūrėjosi per visą lapą, kitas „instagramines“ talpinau į ~8x8 cm. Kadangi albumus maketavau vaikams, tad kai kur įrašiau jų pasakytas mintis, atsižvelgiau ir į jų norus panaudoti bent kelis žaismingus vaikiškus fonus. Žodžiu, į procesą įsitraukėme visi :)

Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt


Dažnai tėvai susiduria su pora problemų arba vaikai visiškai nemėgsta fotografuotis ir slepiasi, arba sustingsta, arba kaip tik per daug pozuoja… Kaip mokyti/nemokyti vaikų pozuoti?

Galbūt nuo amžiaus priklauso. Aš kažkaip manau, kad svetimas fotografas susiduria su didžiausiais iššūkiais, kai jis turi per trumpą laiko tarpą įgauti vaiko pasitikėjimą, sugebėti tapti tiek nepastebimu, tiek vaiko draugu. Tačiau visi šie dalykai jau yra tėvų rankose. Vaikai natūralioje aplinkoje su jiems artimais žmonėmis jaučiasi laisvai. Tad belieka be jokio spaudimo gaudyti tas akimirkas. Na žinoma, jei ankstyvą rytą prie pusryčių stalo išsitrauksite kamerą su įjungta blykste ir dar paprašysite nusišypsot, tai turėsite ne puikų kadrą, o sugadintą rytą visai šeimai :) Reikia tiesiog stebėti situacijas, ir kai kuriuos kadrus fotografuoti iš už kampo, neblaškant jų dėmesio. Ir vis tik, jei nutiko taip, kad vaikas slepiasi, prašo nefotografuoti – gerbti jo pasirinkimą. Juk ir mes ne visuomet norime būti fotografuojami. Vaikai kaip ir mes, turi nuotaikas ir emocijas. Jei kaskart įkyrėsite lysdami į akis su fotoaparatu ir negerbsite vaiko sprendimo nesifotografuoti, taip prarasite pasitikėjimą, ir tikėtina, kad jis visuomet priešinsis pamatęs jus su fotoaparatu.
                      Aš pati asmeniškai nemėgstu režisuotų šeimos fotografijų, todėl natūraliai gaunasi taip, kad fotoaparatas yra tik priemonė įamžinti tai kas vyksta aplink, o ne atvirkščiai,  kai atsiradus rankose fotoaparatui reikia elgtis kaip nors neįprastai kitaip. Jie jau žino, kad daugiausia ką aš padarysiu paėmus fotoaparatą, tai tik nuspausiu mygtuką. Neįsakinėsiu, neprašysiu persirengti, susišukuoti ir šypsotis, neprašysiu stovėti ramiai ir nemirksėti. Vaikai žino, kad mano rankose atsiradęs fotoaparatas nesutrukdys jų veiklos ir niekaip jos neįtakos, todėl jie išmoko nebekreipti į mane dėmesio. Galiu būti kaip nepastebėtas stebėtojas, kuris viską gali įamžinti iš šono. Bet jie auga, ir išlikti nepastebėtai jau darosi vis sunkiau. Fotografuojasi noriai, tik stebiu tendenciją, kad jiems augant pozuotų nuotraukų daugėja. Bet gal būt čia toks etapas, kuris praeis :)

Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt

Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt  
Rimos Prusakovos fotoknyga. Spausdino Fotobitės.lt


Kiek jums svarbi technika fotografuojant?

Jei kalbame apie šeimos asmeninį albumą, tai technika nesvarbi. Pati fotografuoju su viskuo kas tuo metu yra po ranka - „pinhole“, juostinis, vidutinio formato juostinis, momentinis, skaitmeninis veidrodinis fotoaparatas ar telefonas. Jokio skirtumo. Svarbiausia įamžinta akimirka, o ne pati technika kaip ir su kuo užfiksuota.
 

Kas sunkiausia fotografuojant šeimą?

Pirma mintis kuri kilo, tai – visiems 4-riems papulti į vieną kadrą :)

Rimą (Instagram) kalbino Fotobites.lt.


Komentarai
Turinys
 • skarbonke
  skarbonke 
    2018.03.17, 17:17, vertino: Gerai, , rašė:
  ta fota kur visi forde tupi - pamačius pirma toptelėjus mintis buvo: - o, Australija (-:
 • Rima Prusakova
  Rima Prusakova 
    2018.03.17, 17:22, rašė:
  Pasirodo ir Bačkonių kaime Australijos motyvų galima atrast :D
 • parija
  parija 
    2018.03.17, 17:22, rašė:
  Kiek šilumos!
 • Artur Politov
  Artur Politov 
    2018.03.17, 20:26, vertino: Gerai, , rašė:
  Liuks, o ypac juodai baltos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti