Rugpjūtis — astrofotografijos mėnuo / repost
2016.08.10  Naujienos:  Žurnalas FOTO    18
 
Perseidas  

2016 metais žemę nupraus ypač stiprus perseidų meteorų lietus. Jo pikas bus naktį į rugpjūčio 12 dieną.
Properšos debesyse ieškokite čia: meteo.lt

Kuo rugpjūčio mėnuo ypatingas astrofotografijoje?

Rugpjūtis pasižymi tuo, kad jau yra tikros tamsos, lyginant su liepa ir ypač birželiu, oras būna šiltas naktimis. Va, kad ir neseniai naktimis buvo daugiau nei 20 laipsnių temperatūra, vienas malonumas. Be abejo, rugpjūtį būna aktyvus bene žinomiausias meteorų srautas - perseidai (jie taip vadinami nes vizualiai atrodo, jog meteorai skrieja iš Persėjo žvaigždyno). Mes juos matome dėl to, kad Žemė kerta Svifto-Tutlio (Swift-Tuttle) kometos orbitą, o joje yra daug šios kometos dulkių, kurios ir sudega atmosferoje. Yra ir kitų įspūdingų srautų, pvz.: leonidai ar geminidai, bet jie aktyvūs šaltuoju metų periodu, tad nėra taip gerai žinomi ir populiarūs.

Ar galima be specialios įrangos fotografuoti krintančius meteorus?

Žinoma, tam užtenka fotoaparato, gebančio daryti ilgesnes ekspozicijas, ant stovo. Tiesa, norint daryti ilgesnes ekspozicijas ir turėti neišplaukusias žvaigždes, reikėtų fotoaparatą dėti ant ekvatorinės montuotės, gebančios sekti paskui dangų, bet patiems meteorams pagauti tai nebūtina. Jei sekimo nėra, tada verta į kadrą įtraukti kokį nors antžeminį objektą (medį ar pan.) arba nukreipti aparatą į šiaurinį dangaus polių, tada kartu matysis žvaigždžių sukimasis aplink tą polių.

Padrikasis žvaigždžių spiečius ir ūkas „Burbulas“. © Donatas Tamonis  
Kokie būtų geriausi nustatymai fotografuojant krintančius meteorus? Diafragma, ISO? Kokio platumo objektyvą naudoti?

Meteorų, kaip ir žaibų, gaudymas yra laimės dalykas - su meteorais dar kebliau, niekad nežinai, kur koks sužibs. Todėl šansai juos pagauti gerokai padidėja, naudojant plataus kampo objektyvą. Tiesa, su labai plačiu kampu silpnesni meteorai matysis labai silpnai, tad čia irgi kompromisas. Mano nuomone, optimalus židinio nuotolis su įprastu veidrodiniu APS-C formato aparatu būtų 15-20 mm. Diafragmą priverčiau per vieną-du žingsnius nuo maksimalios, priklausomai nuo objektyvo, kad būtų sumažintas vinjetavimas kadre. ISO geriau naudoti aukštesnį, nes dauguma meteorų yra silpni. O išlaikymas - pagal galimybes. Tai priklauso nuo to, ar turime sekimą, ar galime naudoti Bulb režimą, pagaliau ar tamsus dangus, nes prie šviesaus labai greitai jo fonas bus peršviestas. Geriausia būtų, kad histogramos pikas pasislinktų dešinėn ne daugiau nei per trečdalį. Neturint sekimo įrangos ir naudojant platesnį kampą, galima daryti 30 s ekspozicijas, žvaigždės dar neišplauks.

Kiek meteorų galima pagauti?

Kiek pavyks pagauti meteorų - dalykas labai neprognozuojamas ir priklauso nuo išlaikymo, objektyvo kampo, dangaus tamsumo bei meteorų aktyvumo. Pastarasis nusakomas dydžiu ZHR (Zenithal Hourly Rate), kuris nusako, kiek meteorų galima tikėtis pamatyti per valandą idealiomis sąlygomis (praktiškai šis skaičius visada mažesnis). Štai per perseidų ZHR maksimumas pasiekė apie 100, tačiau per beveik tris valandas fotografavimo su 15 mm židiniu priemiesčio danguje pavyko pagauti tik 1 meteorą.

Kokiuose tinklapiuose galima ieškoti informacijos apie visokius pasikartojančius ar vienkartinius astronominius reiškinius, aktualius astrofotografijos mėgėjams?

Tinklapių yra daug, paminėsiu tik porą. Paprastesnis būtų www.heavens-above.com - jame informacija apie palydovus, planetas, kometas ir pan.
Išsamesnis ir kiek sudėtingesnis yra www.calsky.com - čia gausu informacijos apie visokius prognozuojamus įvykius, galima užsisakyti pranešimus el. paštu (pavyzdžiui, kada yra tikimybė pamatyti šiaurės pašvaistę). Ir viename, ir kitame reikia nurodyti savo vietovę, nes kai kurie įvykiai nuo jos labai priklauso. Geriausia tiesiog susikurti savo paskyrą.

Donatą Tamonį kalbino Saulius P.

Komentarai
Turinys
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2010.08.27, 00:40, rašė:
    Nu jau. Galetumet ir formule pasakyti islaikymo.

    600/(zidinio nuotolis)=maksimalus islaikymas.

    Vinjetavimas ant APS-C nakty irgi "stipru" yra.
  • Debesuotas
    Debesuotas 
      2016.08.11, 19:52, rašė:
    500* :) 600 kiek naudodavau ribinėse reikšmėse vis vien amtydavosi star trails, 500 lyg ir gerai :)
  • 1Photo
    1Photo 
    nesiseka
      2016.08.11, 20:10, rašė:
    Pries 6 metus nesimatydavo jauciu ir su 800 :D
  • Debesuotas
    Debesuotas 
      2016.08.11, 20:16, rašė:
    kodėl? :D jei neprizoomini tai nesimato, matosi prizoominus.. kad žvaigždės pradėja bėgt, nedaug, bet pradėja, o tai iškart kerta per aštrumą..
  • Konkolas
    Konkolas 
      2010.08.27, 00:42, rašė:
    gerai kad neparasyta "Šiuos straipsnius remiate Jūs. eFoto parama: www.efoto.lt/parama" :D nu tokia pieva parasyta ...
  • Irmantas A
    Irmantas A 
      2010.08.27, 00:50, rašė:
    Labai pavėluotai toks straipsnis : / Ar žvaigždės išsilies priklauso ir nuo to kiek kadras nukreiptas nuo šiaurinės žvaigždės, palei pietų horizontą žvaigždės visada išsilies daugiau nei prie sukimosi ašies, tad ir į tai reikėtu atkreipti dėmesį pasirenkant išlaikymą.
  • d.chmieliauskas
    d.chmieliauskas 
      2010.08.27, 09:24, rašė:
    visiems viskas blogai :) jei matot kad galit papildyti - papildykit. kam tos emocijos cia?
  • Konkolas
    Konkolas 
      2010.08.27, 12:01, rašė:
    na tai papildau be "remote control" eiti fotkinti nakti geriau nereikia.
    o vinjetavimas nakty + su kropinta matrica tai as nezinau kaip ji pamatyti.
    daug maz supratau cia raso ne fotografas o astronomas
  • polaris
    polaris 
      2010.08.27, 22:28, rašė:
    Nu net prisiregistravau, kad atsakyt į komentarus :) Gal reiks kada pabandyt kokią fotkę įdėti :) Artiom, formulę aišku galima buvo parašyti, bet ar būtina? Čia į smulkmenas labai nelindau. Be to, ji yra tik orientacinė. Irmanto pastebėjimas taip pat teisingas, bet jei žvaigždės neišplauks prie ekvatoriaus, tai juo labiau neišplauks ir prie poliaus. Nuotolinis pultelis, žinoma, labai pageidautinas, bet tai nėra absoliuti būtinybė. Dėl vinjetavimo. Jeigu jo savo nuotraukose nematėte, dar nereiškia, kad jo negali būti. Su visiškai atvira diafragma jis dar ir kaip gali pasireikšti (taip pat pasireiškia ir tokios aberacijos, kaip koma ir astigmatizmas), ypač prie ilgesnių išlaikymų ir nušviesto dangaus. O jei dar lygius ar kreives patampysim...
  • boolve
  • cruxman
    cruxman 
      2016.08.12, 22:36, rašė:
    Čia tamsta nurodėt, kaip eksponuoti žvaigždžių pėdsakus ir kad jos gerai išsieksponuotų. Meteoritams tokie nustatymai būtų jau per šviesūs, todėl pastaruosius geriausia fiksuoti atvira diafragma su 15" išlaikymais ir >ISO2000.
  • PIKASO
    PIKASO 
      2010.08.31, 12:57, rašė:
    kaaa daryyyt , 28mm objektyvas nukreipiu i i dangu zvaigzdeta ,auto fokus malasi ir nieko nepadaro nepasileidzia fotikas o manual fokusu vargu ar ka tamsoi sufokusuosi
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2010.08.31, 18:33, rašė:
    Tai aišku autofokusas "grybaus". Tarp šalia esančių žvaigždžių gali būt keliasdešimt šviesmečių atstumas, tai jis ir dvejoja, į kurią fokusuot :))). Taip, kad jung rankinį ir rinkis žvaigždę pats ;)
  • PIKASO
    PIKASO 
      2010.08.31, 19:22, rašė:
    dekui :)
  • Topazas
    Topazas 
      2016.08.11, 14:11, rašė:
    https://www.facebook.com/GemsInSky/photos/a.1587201281505609.1073741828.1583473291878408/2050584408500625/?type=3&theater

    Mano gidas kaip nufotografuot meteorą :)
  • stepiu_vilkas
    stepiu_vilkas 
      2016.08.11, 17:56, rašė:
    Kai tokia orų prognozė, tai nekokia tikimybė pamatyt perseidus bent Vakarų Lietuvoj, Vilniaus pusėj bent matos paryčiais pragiedruliai..
  • Debesuotas
    Debesuotas 
      2016.08.11, 19:56, rašė:
    Tai kad tie perseidai matosi visą mėnesį, tiesiog būna maksimumas kelias dienas, bet tai nereiškia, kad nematysi jų ir šiokią dieną.. Praeitais metais teko porą matyt tokių, kad visą dangų žaliai nušvietė, atrodė lyg fjerverkas.. Tokie ryškūs pasitaiko kas ~4 metus. Normalų vakarą galima per kelias valandas ~10+ pamatyt, taip, kad nebūtina laukt to maksimumo :)
  • stepiu_vilkas
    stepiu_vilkas 
      2016.08.11, 22:22, rašė:
    Nu bet niekad nežinai ką pamatysi. Klaipėdos pusėj dar žaibuoja :) o kai tokį tankį prognozuoja tai griekas miegoti :D

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti