J.Bulhako pėdomis - Katedra ir varpinė 1912-1914 | 2014

Janas Bulhakas. Fotografijų albumas Fotografijos archyvas, t. 4. Pagrindinis Katedros fasadas. 1912
Janas Bulhakas. Fotografijų albumas Fotografijos archyvas, t. 10. Vilniaus katedros varpinė. 1914

Pirmoji katedra pastatyta XIII a. viduryje, kai 1251 m. karalius Mindaugas priėmė krikštą. Nuo tų laikų katedra buvo daug kartų sudegusi ir vėl atstatoma. Paskutinė katedros rekonstrukcija pradėta 1783 m. pagal Lauryno Stuokos-Gucevičiaus projektą. Ant fasado frontono pastatytos šv. Elenos, Šv. Kazimiero ir Šv. Stanislovo skulptūros (skulpt. Karolis Jelskis). Jos 1950 m. buvo nuverstos ir sunaikintos. Sovietmečiu katedra buvo uždaryta, išvogta, suniokota. 1988 m. arkikatedra grąžinta tikintiesiems. 1993 m. ant Katedros fasado buvo atstatytos ir skulptūros (skulptorius Stanislovas Kuzma).

Katedros varpinė stovi ant žemutinės pilies ginybinės sienos bokšto liekanų. Apvalioji bokšto dalis buvo išmūryta XIV a., o tik vėliau šis bokštas tapo varpine. XVII a. varpinėje buvo įrengtas laikrodis. Jo mechanizmas paskutinį kartą perdirbtas 1803 m. Dabartinę išvaizdą varpinė įgijo tik XIX a. pradžioje. 1989 m., kai Arkikatedra buvo grąžinta tikintiesiems - virš varpinės atkurtas ir kryžius. Varpinės aukštis (su kryžiumi) - 57 m.

O, tiesa, ar Jūs niekada nepagalvojote, kad “kažką tas varpinės laikrodis ne tą rodo”? :) Jei pagalvojote, tai paaiškinu – laikrodis paprasčiausiai neturi minučių rodyklės, o tik ištisinę vieną valandų rodyklę – todėl žiūrėti reikia į rodyklės smaigalį. Tokie laikrodžiai su ištisine rodykle buvo vieni pirmųjų. Kitoje rodyklės pusėje esantis pusmėnulis – tiesiog reliktas, likęs nuo tų laikų, kai laikrodžiai rodė mėnulio fazes.


 718 (+0)

Komentarai
Turinys
 • Influenza
  Influenza 
    2014.04.14, 19:27, vertino: Gerai, , rašė:
  Bulhako fototechnika geresne, nuotraukos negriuna i sona :)
 • santlit
  santlit 
    2014.04.17, 16:27, vertino: Gerai, , rašė:
  Čia svarbiau pati idėja ...
 • Esu Lukas
  Esu Lukas 
    2014.09.05, 23:34, vertino: Paskatinimas, , rašė:
  Na įdėja tai gera, bet pvz man Bulhako nuotraukos patinka dėl to kaip jis jaučia Vilniaus šviesą, tą išskirtinę Vilniaus šviesą... :) Kai kuriuose nuotraukose ištiesų jos pasigęstu . Siūlau ir jums ja pabandyti atrasti ;)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti