Varėnos krašto legendų ir padavimų parkas - #2

Kadangi prie šių skulptūrų nebuvo aprašymo tai pateikiu jas atskirai, o padavimus įkėliau iš interneto.

Pirmoji foto: Skulptorius Kęstutis Krasauskas iš Pasvalio, sukūrė skulptūrą, vaizduojančią į dangų besistiebiančią pupą

Liškiava
LIŠKIAVA

Buvo trys broliai, dideli ir galingi karaliai. Vienas jų apsigyveno Liškiavoj antras – Merkinėj, trečias – Punioj. Visi jie buvo stabmeldžiai, ir visi žmonės dar čia buvo stabmeldžiai. Vyriausias jų visų buvo tasai, kuris Liškiavoje buvo apsigyvenęs. Jisai vedė raganą, vardu Vokė. Toji ragana, velniams padedant, per keturiasdešimt keturias naktis pastatė jam didelius akmeniniu rūmus ir apvedė juos aukštomis sienomis. Žmonės tuos rūmus vadino pilimi. Tie rūmai turėjo trejus vartus, ir tie vartai buvo iš gryniausio vario padaryti .Iš tos pilies po žeme buvo prakastas kelias į kitą Nemuno pusę. Kai kas sako, kad kelias ejęs Raigardan ir net Merkinėn. Dar seniau žmonės pasakodavo, kad jie patys yra matę tą urvą, kuriuo po žeme kelias ėjo, ir yra juo nuėję kelias varsnas. Bet ten labai tamsu ir baisu, todėl toliau niekas eiti nedrįsdavo.

Liškiavos karalius, įsitaisęs tokius stiprius rūmus, ėme spausti savo brolius, panoro visu juos išvaryti. Ir žmones irgi labai vargindavo ir plėšdavo. Ypač jo žmona Vokė, kuri mito tik mažų vaikų mėsa. Tada žmonės sukilo ir apgulė pilį. Daugel ten žuvo žmonių ir gal būtų pilies nepaėmę, nenugaleję to pikto karaliaus. Nes kiek jo kareivių dieną uzmuša, nakčia Vokė, išėjusi ant bokšto, sušunka dideliu balsu, ir visi užmuštieji vel atgyja. Bet atsirado vienas narsuolis, kuris priselino ir, kai tik Voke pasirode, šovė į ją sidabriniu guziku ir nukovė ją. Mat raganos paprasta kulipka neima. Tuomet žmones išgriove pilį ir patį piktą karalių užmušė.

Skulptorius Rimantas Zinkevičius, Ukmergė


Mergežeris
Mergežeris

Mergežerio kaime yra nedidelis ežeras, kurio vandenis papildo šaltinis. Senovėje vietoj šaltinio buvo didelė versmė, kuri neužšaldavo per didžiausius šalčius. Žvėrys ateidavo prie jos atsigerti. Ežero pakrantėje gyveno tėvas su dukra.Vienais metais buvo ilga ir šalta žiema. Baigėsi maisto atsargos. Reikės jau abiem mirti badu. Jiedu savo landynėje tarėsi, kaip baigti gyvenimą. Nutarė – vienas turi žūti,o kitas sulauks pavasario. Tėvas sako:

- Aš jau senas. Papjauk mane ir, kol suvalgysi, ateis pavasaris.
- Geriau pati mirsiu, bet prieš tėvą rankos nekelsiu,- atsakė duktė. – Eisiu į versmę, nusiprausiu ir prisigirdysiu. Tu ištrauk mane, valgyk ir sulauk pavasario.

Duktė nubėgo prie versmės ir rado joje briedį. Atėjęs gerti, ragais užsikabino už krūmo, paslydo ir prigėrė.Parbėgo dukra namo ir sako:

-Abu likome gyvi, nes versmėje guli prigėręs briedis.

Kol tėvas su dukra valgė briedieną, atėjo pavasaris ir jie abu išliko gyvi. Duktė ištekėjo, turėjo daug palikuonių. Jie visi įsikūrė prie ežero. Kaimą pavadino Mergežeriu.

Skulptorius Antanas Lastauskas, Kalvarija


Kitos dalys - www.efoto.lt/user/52777/nuotraukos/serijos?serija=varenos_kr...


 527 (+0)

Komentarai
Turinys
 • ratas
  ratas 
    2013.05.22, 14:54, rašė:
  Gražūs padavimai, perskaičiau su malonumu :)
 • upsss
  upsss 
    2013.05.22, 15:14, rašė:
  Smagu, kad patiko, ačiū. Beje jei nematėt vakar įkėliau pirmą dalį su daugiau padavimų.
 • ratas
  ratas 
    2013.05.22, 15:46, rašė:
  Buvau atitrūkęs nuo Efoto, tik šiandien rimčiau prisėdau :). Perskaičiau ir pirmą dalį, patiko :)
 • upsss
  upsss 
    2013.05.22, 16:25, rašė:
  Kai taip pasakėte tai tikrai kiek prisimenu tai prieš kokį gerą mėnesį jūsų naujus darbus mačiau, kai kai snieko buvo :-) Bet kokiu atveju tai suprantamas dalykas, juk negalim ištisai efote naršyti ir pačiam karatais laiko pritrūksta., o atėjus vasarai manau daugumai pritruks laiko :-)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti