Kova su parazitais (karšti ir mirę taškai)
2006.12.26  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  9 13528
 
Hot pixels  
Kas bendro tarp skaitmeninio fotoaparato ir klasikinio, juostelinio? Optika ir... triukšmai nuotraukose. Rodos kokie triukšmai gali būti skaitmeniniame prietaise - juk apie šnypštimus muzikoje užmiršome atsiradus CD diskams. Bet skaitmeninis fotoaparatas turi 1, gana sudėtingą analoginę dalį: vaizdo matricą. Joje aktyvūs analoginiai elementai skaičiuojami milijonais. Tad nenuostabu, kad ne visi iš jų dirba taip kaip reikia. Nuo šių charakteristikų svyravimų atsiranda spalvoti, dėmėti, dantyti (sniegelis) triukšmai vaizde. Apie triukšmus ir kovą su jais bus kalbama kitą kartą. Dabar pasiaiškinsime, ką daryti su mirusiais arba labai pasiligojusiai taškais.

Karšti ir jau atšalę taškai

Karšti taškai - tai retoki taškeliai vaizdo matricoje, duodantys šviesų vaizdą nuotraukose. Šis efektas labiausiai pasireiškia esant didesniam matricos jautrumui (ISO), ilgesniam išlaikymui ir aukštesnei matricos temperatūrai (eksperimentai čia). Tad norint švaresnių nuotraukų, be triukšmo, reikia neužmiršti ir vengti šių 3 faktorių (anksčiau profesionalių fotoaparatų matricos būdavo specialiai šaldomos). Karšti taškai po vaizdą nejuda, tad ir visas nuotraukas gadina tuo pačiu raštu.
Mirę taškai - tai labai 'karšti' arba tiesiog sugedę taškai. Jie matosi net ir esant geram apšvietimui ir mažam ISO.

Diagnostika

Karšti ir mirę taškai fotoaparate nustatomi paprastai: nustatomas 400 ISO (ar didesnis) jautrumas, išjungiama blykstė, uždengiamas objektyvas ir padaroma nuotrauka (išlaikymas turi būt bent kelios sekundės). Gausite puikią savo fotoaparato karštų ir mirusių taškų nuotrauką. Vaizdelį paryškinti galite 500% padidinę kontrastą.

Ar tai defektas?

Radot savo fotoaparate karštus taškus? Aišku radot - visuose fotoaparatuose jų yra. Radot ir mirusių? - užuojauta. Teks su jais gyventi ir draugauti. Tam tikras skaičius mirusių taškų fotoaparato matricoje nelaikomas fotoaparato defektu. Tikrai, tame nieko baisaus: dalis vartotojų jų tiesiog nepastebi, o dalis pastebėjusių visai nesijaudina, o tie kuriuos tie taškai nervina, turi visai geras priemones mirusių taškų naikinimui.

Parazitų naikinimo būdai

1. Geriausias būdas: naikinti fotoaparate

Brangesni, naujesni, veidrodiniai fotoaparatai turi galimybę karštus ir mirusius taškus taisyti tiesiog fotoaparate. Fiziškai jie nesutaisomi. Tiesiog jų perduodama informacija pakeičiame gretimų taškų informacija (interpoliacija). Ši pakeitimo operacija atliekama automatiškai fotoaparatui apdorojant ir įrašant vaizdo failą.
Reti fotoaparatai turi šią funkcija, o ją nustatyti galima tik serviso centruose. Ši operacija kartais vadinama pixel remapping. Garantinio aptarnavimo metu tai atliekama nemokamai, aišku.

2. Naikinti pagal šabloną

Blogi taškai visad būna savo vietose, tad visai logiška retušuoti tas konkrečias vietas pasidarius taškų išdėstymo schemą. Taip ir vyksta automatinis retušavimas fotoaparate (1 variantas). Jei fotoaparatas šios funkcijos neturi, teks ją atlikti patiems. Kai kurios prie fotoaparatų komplektuojamos programos (ypač RAW konvertavimo) jau turi tokią funkciją - tereikia ją surasti. Jei fotografuojat į JPG failus ar nemėgstat komplektuojamų programų galima naudoti kitų gamintojų. Variantai šie:

lackFrame NR (nemokama)

Labai paprasta programa, bet atlieka savo darbą. Rimti trūkumai: nėra konvejerinio režimo (apdorojimas serijomis), JPG faila išsaugo pakartotinai suspausdamas.

PZapGUI  

PZapGUI ($15)

Senoka, bet puiki programa. Daro viską ką reikia: puikiai valo karštus ir mirusius taškus, daro tai failų grupėms, negadina JPG failų (ty pakeitęs kelis taškus neperkompresuoja viso vaizdo). Nemokama versija dirba tik su mažytėm nuotraukom.
Alternatyva: Cam2pc ($30) - programa nuotraukų tvarkymui ir korekcijai. Puikiai atlieka ir blogų taškų tvarkymo darbus.

Pasidaryt PhotoShop komandą (action)

Jei turite PhotoShop programą, galite nesunkiai pasidaryti gudrų automatinį filtrą jūsų nuotraukų sutvarkymui. Idėja smulkiau aprašyta čia. Ir čia.
Tai gali atlikti ir betkokia kita rimtesnė vaizdų tvarkymo programa (GIMP, Photo Paint...)

3. Naikinti kaip triukšmą

Karšti taškai vaizde nedaug skiriasi nuo paprasto triukšmo, tad logiška šiuos taškus naikinti triukšmų filtravimo programom. Tačiau šios karštų taškų valymui nelabai tinkamos, geriau paieškot specializuotų programų.
Paprastas, bet gerai veikiantis yra nemokamas PhotoShop įskiepis HotPixel. Nebūtina turėti PhotoShop. Juk šį įskiepį galima naudoti ir su kitom programom suprantančio PhotoShop įskiepius. Pvz. jau minėta XnView.
HotPixel dirba paprastu principu: randa vaizde įtartinus taškus ir juos valo. Iliustruoja nuotrauka: karšti taškai nuvalyti visiškai, miręs taškas stipriai susilpnintas. Programos valančios pagal šabloną šį darbą atliktų pilnai, aišku.


Jei nesate labai priekabūs vaizdo kokybei, galite apseiti be šių gudravimų: pagadinti taškai nuotraukoje retai į akį krenta, o sumažintose nuotraukose jų išvis nesimato.

raktažodžiai: hot pixel, dead pixels, išdegę pikseliai, mire taskai

Komentarai
Turinys
 • Zaizras
  Zaizras 
    2006.12.31, 11:40, rašė:
  dulkes nuo matricos prapuciu, karstu ir mirusiu tasku neieskau, kol kas:)
 • Svečias    2007.01.03, 06:10, rašė:
  Daugiau tokių straipsnių, respektas autoriui
 • Gytis Mikuličius
  Gytis Mikuličius 
    2007.03.28, 13:17, rašė:
  Taip su seis nenaudeleis susiduriau pirma karta kai pradejau fotografuoti nakti su ilgu islaikymu (~30). Salinu juos labai primityvei - su PS retusuodamas. Labai vertingas straipsnis, butinai pabandysiu programas skirtas taskam salinti. 
 • Gytis Mikuličius
  Gytis Mikuličius 
    2007.03.28, 16:22, rašė:

  Noreciau pridurt, kad minusas PzapGU programos toks: negali apdoroti *.tiff formato nuotrauku.

 • Vartotojo vardas (išsitrynęs)    2008.10.10, 07:58, rašė:
  yra dar vienas parazitas :) :) dulkes..
 • hideo
  hideo 
    2008.12.29, 18:09, rašė:
  Gaila, bet nėra akcentuojamas pats paprasčiausias naikinimo būdas - fotkint į RAW, ir dauguma konverterių panaikins hot/dead pikselius automatiškai

  Ir šiaip raw sveikiau - jei raw atveju sugadinamas tik vienas pikselis (labai didelė tikimybė kad net nesimatys sumažinus), tai jpeg atveju vienas karštas taškas "užteršia" visą 8x8 pikselių segmentą
 • Svečias    2009.03.11, 13:37, rašė:
  LABADIENA MANO TEVAI SAKE KAD KRIZES NERA
 • rober2kas
  rober2kas 
    2010.04.28, 09:49, rašė:
  ne i tema visikai
 • Svečias    2010.06.03, 14:28, rašė:
  Kaip suprantu, Canon'ai patys pašalina tuos taškus, kai valai sensorių ar imituoji valymą (shmuliphoto.wordpress.com/2009/12/03/fix-hot-pixel-canon.../)

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti