Manipuliacijos: Retro miestas
2008.10.28  Straipsniai:  RedagavimasŽurnalas FOTO    14 19249
 
Retro fotografija  
Žurnalo FOTO skaitytojai ne kart minėjo, kad trūksta paprastų pamokėlių, gudrybių kaip fotografuoti ar redaguoti savo nuotraukas.
Kituose numeriuose tokių straipsnių ir patarimų daugės. Kai kuriuos dėsim ir į eFoto.
Dabar pateikiam žurnalo FOTO Nr. 5(7) numeryje spausdintą Sauliaus Pakrijausko pamokėlę kaip padaryti 'retro' fotografiją.Pamenu tą dieną, kai internete pasklido pluoštelis fotografijų, pavadintų „Vilnius senose nuotraukose". O gal kiek kitaip. Tas mažas pluoštelis labai sužavėjo. Apskritai, senose nuotraukose yra kažkas ypatinga, autentiška, kas jaudina. Kokybiški 100 metų senumo atvaizdai suvirpina sielą.

Taigi siūlau štai tokį žaidimą: kaip šiuolaikinę skaitmeninę nuotrauką paversti senoviškai atrodančiu atvaizdu. Juokingas žaidimas, tačiau jis padės sukurti mielai atrodantį vaizdelį ir pasikabinti jį ant sienos ar pasidėti svetainėje ant pianino. O galbūt padovanoti kam nors retro dovanėlę.
Kaip atrodo „senoviška nuotrauka?

Kad būtų galima nuotrauką sendinti, reikia išsiaiškinti, kaip atrodo sena fotografija, kuo ji ypatinga, kokie jos skiriamieji bruožai. Vartant seną albumą, kyla keletas minčių. Tiesa, iš toliau paminėtų kriterijų tikrai ne vieną galima ignoruoti.

Spalvoms - ne!

Dauguma senesnių nei 60 metų nuotraukų yra nespalvotos. Tai pirmoji mintis, kuri ateina į galvą. Nespalvotos ir dauguma sovietų laikais darytų nuotraukų, nes nespalvotos juostelės buvo pigios ir jas buvo paprasta ryškinti namų sąlygomis. Su spalvotomis ne kiekvienas išdrįsdavo terliotis. Taigi pirmasis senos nuotraukos kriterijus - nespalvotas atvaizdas.

Pradinė ir desaturuota nuotraukos.
Talino senamiestis iš apžvalgos aikštelės. Pradinė nuotrauka.  
Nuotrauka po „desaturavimo"  

„Grūdas"

„Grūdas" (tam tikras „triukšmas") yra gerai žinomas tradicinės fotografijos mėgėjams. Šiek tiek panašus „triukšmingos" nuotraukos vaizdas išgaunamas ir skaitmeninėmis priemonėmis fotografuojant dideliu ISO jautrumu. Taigi tai nebūtinai senų nuotraukų atributas. Tai apskritai yra didesnių ISO jautrumų juostelių požymis. Tačiau senos tarpukario laikotarpio (ar dar senesnės) nuotraukos turi gan ryškų grūdėtumą - dėl tuo metu egzistavusių priemonių ir fotografijoje naudotų technologijų. Kad suteiktume nuotraukai senoviškumo, galime pridėti „grūdo".

Išblukimas

Senos nuotraukos paprastai būna išblukusios nuo laiko. Nuotraukų chemikalai yra veikiami laiko ir šviesos, tad jei buvo naudoti netobuli ryškalai ir fiksažai, nuotraukos kontrastas su laiku mažėja. Galima panaudoti ir tokį triuką - „pasendinti" atvaizdą. Šiek tiek pašviesinta nuotrauka gali atrodyti kur kas labiau susidėvėjusi.

Sepija ir kiti atspalviai

Dalis senų nespalvotų nuotraukų nėra visiškai „juodai baltos" arba pilkų atspalvių. Jos gali būti įvairių atspalvių: rusvų, raudonų ar netgi mėlynų. Dažniausiai sutinkamas rusvas atspalvis, dar vadinamas „sepija". Kažkur interneto platybėse vienas fotografas pasiskundė, kad šiais laikais sepija beveik pamiršta. O kitas pareiškė, kad ji pasidarė visiškai nuvalkiota po to, kai į kiekvieną skaitmeninę „muilinę" gamintojai įdiegė sepijos atspalvių režimą. Na, nors ir nuvalkiotas, bet lengvas atspalvis nuotraukai gali suteikti tam tikros šilumos. Taigi lengvą „paspalvinimą" taip pat galime įtraukti į senų nuotraukų atributiką.

Įplyšimai, subraižymai ir kitos negerovės

Deja, dauguma senų nuotraukų per savo gyvenimą neišvengiamai susiduria su „likimo smūgiais". Jos sulankstomos, apiplėšomos ar subraižomos. Tai pats geriausias ir autentiškiausias senų nuotraukų požymis. Žinoma, kurdami senoviškai atrodančią nuotrauką nebūtinai turime ją lankstyti ir braižyti, tačiau jei norime, galime tai padaryti skaitmeninėmis priemonėmis.

Ir svarbiausia...

Svarbiausias senų nuotraukų požymis yra jų turinys. Jeigu nufotografuosite šiuolaikinį prekybos centrą su krūvomis automobilių ir žmonių aplink, galite nuotrauką „sendinti", kiek norite, - ji greičiau atrodys juokingai ir absurdiškai nei senoviškai. Nors... Galbūt ir toks „šedevras" pasirodys visai linksmas. Turinio parinkimo vienareikšmiai apriboti negalima.

Labiausiai „senoviškų" nuotraukų gamybai tinka neutralus turinys, pats savaime dvelkiantis senove. Tai gali būti senamiesčiai, kaimo apylinkės, peizažai ir apleisti objektai. Galime pasidžiaugti, kad daug miestų Lietuvoje turi senamiesčius, daug senų sodybų, bažnyčių ir gamtos. Nemažai tokių nuotraukų galima „pasendinti" ir jos atrodys puikiai.

Realizacija

Ką gi, laikas išsirinkti nuotrauką ir bandyti ją pasendinti. Aš pasirinkau nuotrauką su Talino senamiesčio vaizdu iš apžvalgos aikštelės. Joje beveik nėra šiuolaikinių objektų, kurie akivaizdžiai bylotų apie realų nuotraukos sukūrimo laikotarpį. Dirbama bus „Adobe Photoshop" programa. GIMP naudotojai taip pat gali atlikti analogiškus veiksmus.

Naikiname spalvas

Taigi pirmas fotografijos sendinimo žingsnis yra spalvų naikinimas. Iš spalvotos fotografijos nespalvotą galima padaryt keletu būdų: pasirinkti Grayscale režimą, Desaturate variantą, susirasti šviesumo kanalą iš LAB spalvų erdvės ar pasinaudoti Channel Mixer spalvų maišymo galimybėmis. Aš renkuosi Desaturate variantą - spaudžiu Shift+Command+U "Mac" arba Shift+Ctrl+U „Windows" klaviatūroje.

Padengimas „grūdu"  
Pridedame „grūdo"

Kad nuotrauka atrodytų grūdėta, galima pridėti papildomo triukšmo. Tai daroma filtru. Renkamės meniu Filter > Noise > Add Noise... Čia pažymime Distribution > Gausian ir uždedame varnelę Monochromatic, kad nespalvota nuotrauka tokia ir liktų. Triukšmo galima pridėti pagal skonį, man kiek mažiau nei 5% pasirodė pats tas. Galima sukurti ir visiškai triukšmų užgožtą nuotrauką, tokių egzempliorių pasitaiko.


Lengvas tonavimas ir blukinimas.  
Tonuojame ir blukiname

Tonavimui ir blukinimui puikiai tinka Hue/Saturation korekcija. Spaudžiame Command+U "Mac" arba Ctrl+U „Windows" klaviatūroje. Atsivėrusiame dialoge būtinai pažymime varnelę Colorize, kitaip nespalvota nuotrauka tokia ir liks, nepriklausomai nuo slankiklių padėties.

Hue slankikliu pasirenkame norimą nuotraukos atspalvį. Maždaug ties reikšme 35 atradau rusvą atspalvį. Atspalvio ryškumą reguliuojame Saturation slankikliu. Galima pridėti vos matomą atspalvį, o galima padaryti jį ir labai ryškų.

Čia taip pat galime nuotrauką pablukinti padidinę Lightness reikšmę. Lengvas pašviesinimas sumažina kontrastą.

„Gadiname"

Kai nuotrauka atrodo taip, kaip norime, galime pridėti papildomų senos nuotraukos „trūkumų" - subraižymų, įplyšimų ar dar kokių nors apgadinimų iliuziją.

Šiek tiek pasikapstęs archyvuose radau nuskenuotą seno popieriaus lapą. Jis puikiai tinka nuotraukos „apgadinimui". Galima išbandyti ir paprastenį variantą: imti popieriaus lapą, apšlakstyti keliais lašais vandens, uždėti ant jo puodelį šlapiu dugnu, truputį paglamžyti ir leisti išdžiūti. Nusiskenavę tokį lapą galite naudoti nuotraukos „gadinimui".

Senas popierius 'gadinimui' (pilnas failas prikabintas straipsnio gale) ir pasendinta nuotrauka.

Seno popieriaus atvaizdas, panaudotas nuotraukai „gadinti"  
Pasendinta ir „apgadinta" nuotrauka.  


Nukopijuojame tokį seną popierių į naują sluoksnį virš nuotraukos. Jo santykį su nuotrauka keičiame į Multiply arba Linear Burn - pasirinkite, kuris variantas labiau patinka. Taip pat jeigu iš pradžių nuotrauka atrodo pernelyg paveikta, pakeiskite permatomumo (Opacity) reikšmę.

Galutinis rezultatas su pabraižymais  
Įbrėžimų galima pagaminti Path įrankiu - nubrėžti keletą linijų Freeform Pen įrankiu ir pasirinkus teptuko (Brush) ar pieštuko (Pencil) įrankį ir baltą spalvą kreivių paletėje spustelėti Stroke Path. Taip pat galima šį efektą sukurti ir naudojantis popieriaus lapu. Popieriaus labe želiniu rašikliu galima pripaišyti kreivų linijų, popierių apterlioti ir nuskenavus išrinkti tinkamą santykį su nuotrauka.


Pabaigai - keletas įbrėžimų.

Senovė

Štai taip arba kiek panašiai galime patys susikurti senovės iliuziją. Žinoma, apie senas nuotraukas galima pasakyti ir daugiau, jos nebūtinai turi būti išblukusios, tonuotos arba tam tikrų atspalvių. Studijose dar būdavo naudojamas įdubimų tinkleliu padengtas fotografinis popierius. Tikras vargas tokias nuotraukas gražiai nuskenuoti. Be to, praktiškai visos senos nuotraukos turi baltą rėmelį aplink ar karpytus kraštus. Tai taip pat galima būtų įtraukti į nuotraukos sendinimo būdų sąrašą.

Kaip minėjau pradžioje, tai yra žaidimas, padedantis pasidaryti akiai mielą dekoraciją. Juk paprastai senas nuotraukas stengiamės „prikelti gyvenimui": retušuoti įbrėžimus, paryškinti kontrastą, galbūt netgi nuspavinti. O čia darome viską priešingai - naudojame puikią skaitmeninę fotografiją ir ją visaip „gadiname".

Tačiau sendinimo žanras egzistuoja. Paderinę aprangą, galime sukurti ir atitinkamą portretinę nuotrauką - kai kur įvairios retro studijos yra pakankamai populiarios. Todėl kartais prisiminkite šį žanrą - galbūt pravers.

Foto  

Saulius Pakrijauskas

PrijungimasDydis
05_Senas_popierius.jpg528.53 KB

Komentarai
Turinys
 • šaras
  šaras 
    2008.10.28, 17:25 rašė:
 • hideo
  hideo 
    2008.10.28, 21:15 rašė:
  ajė, pasipils dabar senovinių šedevrų.. ir visi su vienodai "susenusia" popieriaus faktūra..

  o šiaip tai priminė man čia vieną straipsnį apie madą, kur rašė kad staiga išpopuliarėjus
  seniems nunešiotiems kerzams, atsirado kažkokia kompanija, kur perka kerzus, juos "užnešioja" ir "pasendina", užklijuoja lipduką "oridžinal vintadž" ir parduoda po tūkstantį dolerių :)
 • myntonas
  myntonas 
    2008.10.28, 22:09 rašė:
  Beje, gal atkreipėte dėmesį, jog dauguma grafikos/foto-redaktorių siūlo daug daugiau vaizdų "gadinimo" priemonių negu taisymo :)
 • Pofke
  Pofke 
    2008.10.28, 23:05 rašė:
  Tiesa paprasta - jie nedaro prastos kokybes nuotrauku, tai nera ka taisyt! =p
 • Indrė 1
  Indrė 1 
    2008.10.29, 12:30 rašė:
  pataisymui reik daugiau išmanyt, negu pagadinimui:D
 • Svajuncikas
  Svajuncikas 
    2008.10.29, 10:47 rašė:
 • Lustmord (išsitrynęs)    2008.10.29, 15:42 rašė:

  Toli grazu ne viskas tinka buti 'gadinama' i senove. + profesionalumas yra abiejuose tiek gadinime tiek atisyme/kokybeje/pagrazinime.

 • Medžiai
  Medžiai 
    2008.10.30, 10:17 rašė:
  nesupratau kodel man kai as noriu paleisti ta lentele Hue/Saturation man ji neatsidaro?
 • GS
  GS 
    2008.10.30, 21:16 rašė:
  Na čia tik pradžia, o gal kas "užsikabins" perskaitęs šį straipsnį, kils didelė idėja ir po metų  ar  kelių pagamins tikrą šedevrą :)    ir sutinku dėl nuomonės, kad profesionalumas yra  tiek gadinime, tiek  ir taisyme.. gi menas nėra kažkokia apibrėžta šaka, kad būtinai viską turime daryti tiksliai ir taisyti taisyti ir taisyti... kartais grožis atsiranda ir gadinime.. nors nemanau kad tik kartais.. gal ir dažniau.. ir kodėl tai turi būti gadinimas ar taisymas.. gal kažkam gadinimas atrodys taisymu ir atvirkščiai... :)
 • lape
  lape 
    2008.11.03, 12:15 rašė:
  Tik vienas pataisymas, filosofinis  - senose nuotraukose turi būti nauji daiktai - juk tos nuotraukos "darytos" senovėje...
 • Svečias    2008.11.15, 22:47 rašė:
  Deja, paskutinės pastraipos (<...>Įbrėžimų galima pagaminti Path<...>) neįmanoma naujokui suprasti. Suprantu, kad autoriui tai savaime aišku kaip padaryti tuos „įbrėžimus“ nuotraukoje. Man, besinaudojant pirmą kartą, tai nepavyko. Buvo galima plačiau aprašyti kur ieškoti teptukų ir t.t.
 • Svečias    2009.07.04, 18:50 rašė:
 • Svečias    2009.11.27, 11:38 rašė:
  nesuprantu kaip pakeisti tą santykį su nuotrauka. kaip apskritai įkelti, kad viskas būtų kaip čia. gal galima šiek tiek plačiau?
 • anzelmas
  anzelmas 
    2011.01.19, 21:03 rašė:
  Pradedanciajam PS vartotojui visada pravers knyga "Sluoksniai: išsamus galingiausios Photoshop priemonės vadovas". www.efoto.lt/naujienos/sluoksniai

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti