Monitoriaus kalibravimas. 1 dalis
2007.03.27  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  64463
 

Kiekvieną monitorių būtina suderinti (kalibruoti). Kam? - paklaustų kai kurie. Juk ir taip viskas matosi. Taip tekstas matosi, bet šviesios ar tamsios detalės gali nesimatyti. Net jei ir viskas matosi, tai dažniausiai ne taip yra iš tikrųjų.
Tai dažniausiai suprantama nunešus nuotrauką spausdinti, į spaustuvę ar pažiūrėjus ją kitame monitoriuje. Kalibravimo tikslas - kuo taisyklingiau atvaizduoti paveiksliuką visuose vaizdavimo įrenginiuose. Spausdintuvai irgi kalibruojami, bet tai atskiras straipsnis.

Monitorių, o tiksliau vaizdavimo sistemą (programa-vaizdo plokštė-monitorius) galima derinti keliais būdais-žingsniais:
1. Monitoriaus parametrų suderinimas.
Tai pačių elementarių dalykų teisingas nustatymas. Visiems, net ir ne fotografams būtina žinoti.
2. Vizualus derinimas naudojant specialias programas.
Rimtesnis derinimas atliekamas specialiomis programomis. pvz. Adobe Gamma
3. Derinimas naudojant technines priemones.
Tai profesionalus kompiuterinės darbo vietos (-ų) suderinimas specialiais įrankiais.

Monitoriaus derinimo įranga  


Šiame straipsnyje aprašyti 1 punkto žingsniai. Tokio derinimo paprastai pakanka fotografams mėgėjams ir entuziastams.

Apšvietimas

Pirmiausia būtina sutvarkyti patalpos apšvietimą. Monitoriaus vieta neturi būti ryškiai apšviesta. Labai nepatartina apšvietimui naudoti kaitrines lemputes - jos šviečia geltonai. Tinkamiausios dienos šviesos lemputės. Nors ir jos būna įvairių atspalvių. Pigios dažnai būna pernelyg mėlynos.

Vaizdo dydis ir spalvų skaičius

Spragtelėjus darbalaukį dešiniu klavišu atsidaro ekrano nustatymų langas (Display properties). Skyriuje Settings galima nustatyti vaizdo dydį. Tai senuose CRT monitoriams nustatote kokį pageidaujate, o plokščiuose LCD monitoriuose būtina nustatyti bazinį (matricos) vaizdo dydį - tik baziniame režime LCD monitoriai vaizduoja optimaliai ryškiai. Šalia galima pasirinkti spalvų kokybę (Color quality). Būtina nustatyti Highest 32 bitų režimą.
Svarbus dalykas yra ekrano atnaujinimo dažnis. Šalia spausti Advanced>Monitor>Screen refresh rate.
Būtina nustatyti kuo aukštesnį dažnį, kuriame monitorius gali rodyti vaizdą.  Nuo šio dažnio tiesiogiai priklauso jūsų darbo komfortas ir akių sveikata. 75Hz vargina akis, o 90Hz - visai komfortiškas. Būna, kad norimo dažnio neleidžia nustatyti ar nustačius monitorius nenori juo dirbti. Tai reiškia, kad nustatytas pernelyg didelis (deja) vaizdo dydis. Sumažinkite ir pamėginkite pakeisti ekrano atnaujinimo dažnį.

Spalvinė temperatūra

Spalvinė temperatūra  
Kaip minėta, įvairios lemputės turi skirtingą atspalvį (spalvinę temperatūrą). Ši matuojama kelvinais. Geltonos šviesos spalvinės temperatūros reikšmė apie 5500K. Mėlynos - apie 9300K. Monitoriuje (mygtukais) irgi galima nustatyti šią temperatūrą ir tuo pačiu keisti bazinį nuotraukų atspalvį. Dažnai standartiškai būna nustatyta 7500K spalvinė temperatūra. Ši šviesa šviesesnė, ryškesnė, tačiau yra melsvo atspalvio. Būtina perstatyt į 6500K.

Šviesumas ir kontrastas

Tai paprasčiausia ir svarbiausia dalis.
Pasididinus žemiau ęsantį paveiksliuką, monitoriaus reguliatoriais reguliuojant šviesumą ir kontrastą būtina nustatyti taip, kad šviesiausi ir tamsiausi pustoniai aiškiai skirtusi. Paprastai kontrastą reikia padidinti iki maksimumo, o reguliuoti tik šviesumą taip, kad langeliai '1' skirtusi nuo langelių '0'. Ar bent kad '2' skirtusi nuo '0'. Jei nepavyksta - mažinti monitoriaus kontrastą, aplinkos apšvietimą, pirkti kitą monitorių arba laukti antros straipsnio dalies apie rimtesnius derinimo metodus.
Šviesumo ir kontrasto reguliavimas  
Šviesumo ir kontrasto reguliavimas


Gama

Gamos nustatymas  
Gama - tai pilkų (vidutinių) pustonių šviesumas. Monitoriuje tai retai galima reguliuoti. Kartais galima video plokštės pagalbine programa. Bet apie tai vėliau. Kol kas sužinokite, kokia reali jūsų monitoriaus gama.
Pasididinkite paveiksliuką, atsitraukite nuo ekrano, prisimerkite. Kuris kvadratėlis susilieja su aplinka? Jei 2.0-2.2 (Windows sistema), tai viskas tvarkoje. Jei ne - gama būtina reguliuoti.

QuickGamma  
Paprastai nustatyt ir sureguliuot gamą galima QuickGamma programa.
Instaliavus šią programą reikia prisimerkus žiūrint į juosteles nustatyti vienodą pilką šviesumą ties 2.2. Jei pilka turi atspalvį, būtina pareguliuoti kiekvieną spalvą atskirai. Baigus reguliavimą rezultatus reikia išsaugoti nurodžius kompiuteriui nustatyt šią gamą kiekvieną kartą startavus (pažymėti varnelę).
Kitas, kiek sudėtingesnis ir sumanesnis įrankis yra nemokama programėlė MCW:

Bet tai tik paprasti, nelabai tikslūs monitorių kalibravimo metodai. Tai būtini žingsniai, bet nepakankami. Apie rimtesnį kalibravimą naudojant specialius įrankius rašoma antroje straipsnio dalyje.

Papildomi raktažodžiai: reguliavimas, reguliuoti, nureguliuoti, gamma, monitor calibration, calibrator
Straipsnių komentarai matomi tik eFoto NARIAMS. Tokia pykčio prevencija ...


Įdomiausi mėnesio straipsniai

Fotografams patiks: Xiaomi 14 Ultra
34 komentarai
Priperkelti objektyvai
0 komentarų

Panašūs straipsniai

Nemokamos programos nuotraukų peržiūrai ir redagavimui

2011.08.17  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  31  +65.7  
 
pixlr.com  
Kokią programą rinktis nuotraukų peržiūrai ir koregavimui? Photoshop?
Photoshop yra sudėtingas, didelis ir brangus įrankis profesionaliam darbui.
Ne, Photoshop tikrai nebūtinas 99% fotografijos mėgėjų. Daugumai net patogiau dirbti su paprastesnėmis programomis - šios dažniausiai yra lengviau suprantamos ir turi būtiną funkcijų rinkinį greitam ir efektingam nuotraukų koregavimui.
Apžvelkime geriausias nemokamas programas.  Skaityti toliau...

Teisinga spalvonaika

2009.07.11  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  62  +50.4  
 
Spalvų nuėmimas  
Nespalvotos nuotraukos paprastai atrodo geriau, nes nesimato spalvų derinimo problemų, fotografuojant nereikia galvoti apie spalvų kompoziciją.
Kaip padaryti nespalvotą nuotrauką? Fotografuoti naudojant nespalvotą juostą! :) Spalvotas skaitmenines nuotraukas versti į nespalvotas paprasta kompiuteriu. Pats blogiausias būdas - tai paspausti "Nespalvota" ar "Sepia" mygtuką. Šiame straipsnyje supažindinsime su teisingais spalvų šalinimo (spalvonaikos) būdais.  Skaityti toliau...

Nuotraukų peržiūros ir korekcijos programa "IrfanView"

2007.01.12  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  41  +   
 

IrfanView
(www.irfanview.com) - labai greita, maža, kompaktiška, pažangi, nemokama (nekomerciniams tikslams) vaizdų peržiūros ir korekcijos programėlė (MS Windows operacinei sistemai). Naudojama pradedančiųjų ir profesionalų.  Skaityti toliau...