Nuotraukų peržiūros ir korekcijos programa "IrfanView"
2007.01.12  Straipsniai:  RedagavimasTvarkymas  41 54418
 

IrfanView
(www.irfanview.com) - labai greita, maža, kompaktiška, pažangi, nemokama (nekomerciniams tikslams) vaizdų peržiūros ir korekcijos programėlė (MS Windows operacinei sistemai). Naudojama pradedančiųjų ir profesionalų.


Programa  
IrfanView programos funkcionalumas

Programa palaiko galybę vaizdo failų tipų. Grafikos formatai be papildomų programos įskiepių (angl.-plugin): BMP, GIF, JPG, JPEG, PNG, PSD, CLP, ANI, CUR... ir dar daug kitų. Grafikos formatai su papildomais įskiepiais: DJVU, EPS, PDF, IMG, DNG, NEF, SWF, TIF.... ir dar daugelį kitų formatų. Taip pat IrfanView palaiko apie 15 skirtingų Video/Audio formatų (pusė jų tik su įdiegtais įskiepiais). Kitos IrfanView galimybės, tai 'slideshow' funkcija, galimybė naudotis papildomais 'Adobe PhotoShop' filtrais: rodo nuotraukų EXIF/IPTC informaciją, daugiafunkcinė eilės failų performatavimo galimybė, spalvų gylio reguliavimas, kirpimo įrankis, efektai (Sharpen, Blur, Adobe 8BF ir kiti), paveikslėlių pasukimas ir dar daug kitų gerų, patogių funkcijų, kurių daugelis paslėpta po klaviatūros greitaisiais klavišais. Kaip buvo minėta galima parsisiųsti papildomą nemokamą įskiepį, kurį rasite gamintojo svetainėje.


Keli naudingi patarimai kaip naudotis IrfanView

Matymas ir navigacija

Atsidarius nuotrauką ji rodoma tikro dydžio t.y. tarkime, jei Jūsų vaizduoklio (angl. - monitor) raiška 1024x768 taškų, o nuotrauka 2240x1488 taškų, tai Jūs apytiksliai matysite tik kairįjį viršutinį ketvirtį. Kad pamatyti visą nuotrauką, spauskite klav. klavišą "Enter". Toliau su pelės ratuku arba su pelės klavišais, taip pat su klav. klavišais "<-" / "->" galima keisti nuotraukas. Norint grįžti į pradinį matymą, vėl spaudžiame "Enter" arba klavišą "Esc". Langas uždaromas dar vienu "Esc" paspaudimu. Vaizdą galima didinti ir mažinti klav. klavišais "+" / "-".

Nuotraukos informacija  


Nuotraukos informacija

Pažiūrėti nuotraukos informaciją galima paspaudus meniu punktą Image >> Information arba tiesiog klav. klavišu "I".

Klavišas aktyvus ir tada kai nuotrauką žiūrite per visa vaizduoklį. Pamatyti dar detalesnę informaciją galima paspaudus toje pačioje lentelėje mygtuką "EXIF info*".

Paveikslėlio pasukimas

Pasukimas  
Dažnai pasitaiko, kad perkeltos nuotraukos iš fotoaparato būna pasuktos.
Pastatyti į reikiamą būseną galima pasirinkus iš meniu juostos punktą Image >> Rotate Left arba Rotate Right, arba atitinkamais klav. klavišais "L" / "R", taip pat nuotrauką galima perversti horizontaliai ir vertikaliai "H" / "V". Pastačius nuotrauką į reikiamą padėtį, nuotrauką būtina išsaugoti (apie išsaugojimą skaityti kitame punkte).
Jei nuotrauką norite tik pasukti, tada geriau naudoti pasukimo be perkompresavimo funkciją: paspaudus "Shift+J" galima pasukti nuotrauką nekeičiant nuotraukos failo ty nuotrauka visai nepakeičiama išsaugojant ją naujai. Kad ši funkcija veiktų, būtina instaliuoti IrFanView įskiepius (angl. - plugins).

Pakoreguoto paveikslėlio išsaugojimas

Jei nuotrauką sumažinote arba apkirpote, ar kitaip pakoregavote, reikia veiksmą išsaugoti. Tai padaryti galima pasirinkus pagrindinio meniu punktą File >> Save arba tiesiog klav. klavišu "Ctrl+S", arba atitinkamai Save as klavišais "S" - nuotrauką išsaugosite kaip nauja failą, jei norite turėti ir nepakeitą originalą. Nuotraukas geriausia saugoti JPG formatu, pasirenkant išsaugojimo kokybę 80. Jei išsaugojamo failo dydis vis didesnis nei pageidaujamas, tada išsaugojimo kokybę galima mažinti iki 60-70.

Kirpimas  
Paveikslėlio kirpimas

Apibrėžkite nuotraukos dalį, kurią norite apkirpti. Žymėti pradedame nuo kairiojo viršutinio kampo paspaudus pelės kairį klavišą ir neatleidžiant temti žemyn į dešinę. Pasirinkti pagrindinėje meniu juostoje punktą Edit >> Crop Selection arba "Ctrl+Y" ir išsaugoti paveikslėlį.

Netiksliai pažymėjus, galima bandyti dar kartą, tik reiktų pradėti naujai žymėti išorinėje, anksčiau pažymėto rėmelio pusėje. Kitu atveju suveiks vaizdo didinimo funkcija. Arba variantas nr.2: netiksliai pažymėjus norimą apkirpti nuotraukos dalį, reikėtų užeiti su pele ant pažymėto rėmelio linijos, kol atsiras dvipusė rodyklė į šonus arba viršų/apačią ir paspaudus pelės kairįjį klavišą atitemti rėmelį iki reikiamų ribų.

Paveikslėlio dydžio bei tankio sumažinimas

Norint nuotraukas siųsti e-paštu arba talpinti Internete reikia pakeisti nuotraukos dydį. Tai padaryti galima per meniu punktą Image >> Resize/Resemple.. arba klavišais "Ctrl+R". Atsidaro lentelė kurioje galima pasirinkti rankiniu būdu įvedant nauja dydį, plotį (angl. - width), aukštį (angl. - height) arba pasirinkus dešiniau jau numatytas reikšmes. Apačioje varnelė "Preserve aspect ratio" reikalinga, kad mažinant butų išlaikoma aukščio ir pločio proporcija. Talpinant internete rekomenuotinas nuotraukos plotis yra 800, aukštis - 600 taškų.
Spausdinant nuotraukas būtina keisti išmatavimus ne taškais o centimentrais ir nurodyti tinkamą tankį (DPI - rekomenduotina 300 DPI).

Spalvotos nuotraukos pervertimas juodai/balta, negatyvia

Eksperimentuojant galima nuotraukas keisti į juodai/baltas ar negatyvias. Spaudžiame meniu punktą Image >> Convert to Greyscale, arba Image >> Negative. Nepamirškite išsaugoti darbo.

Spalvos  
Spalvų, šviesumo, kontrasto keitimas

Dažnai nuotraukos būna per šviesios, per tamsios ar melsvos. Taisome spausdami Image >> Enhance colors... arba klav. klavišais "Shift+G", atsidariusioje lentelėje. Slankiklis "Brightness" (liet. - šviesumas) paryškina nuotrauką, "Contrast" (liet. - kontrastas) paryškina nuotrauką, tik nereikia persistengti, o rezultatą matome dešiniajame langelyje. Kartais pakanka tik pareguliuoti "Gamma correction" - koreguoja nuotraukos bendrą toną. Sureguliavus reikiamai, spaudžiame "OK" ir išsaugojame nuotrauką.

Raudonų akių retušavimas, efektų naudojimas

Naudojant integruotą blykstę dažnai fotografijoje akys atrodo raudonos. Pasididinus mastelį daug kartų ir pažymėjus kuo tiksliau akių rainelės raudonumą, (žymima taip pat kaip ir prieš kerpant) renkamės meniu punktą Image >> Red eye reduction arba klav. klavišais "Shift+Y" (punktas neaktyvus jei nieko nėra pažymėta). Pastaroji funkcija nėra gerai ištobulinta (matyt gamintojai naudojasi gerais fotoaparatais:) ). Efektus rasime Image >> Effects >> pasirinkus norimą.

Adobe 8BF filtrų naudojimas

Į IrfanView programą galima įsikelti ir papildomus Adobe filtrus. Filtrų failiukus reikia nukopijuoti į C:\Program Files\IrfanView\Plugins\Adobe 8BF\ katalogą. Atsidarius IrfanView programą einame į Image >> Effects >> Adobe 8BF Filters... arba, kaip jau mokame naudotis klavišais "Ctrl+K", spaudžiame "Add 8BF Filters" ir nurodome tą patį katalogą. Ten parenkame visus reikalingus filtrus, spaudžiame patvirtinimą. Sąraše pasižymime norima filtrą ir spaudžiame "Start Selected Filter", keičiame nustatymus, užtvirtiname. Manau nereikia priminti, kaip išsaugoti nuotrauką. Keletą nemokamų 8BF filtrų galima parsisiųsti iš www.mehdiplugins.com

Glaustas nuotraukų vadovas

(angl. - thumbnails)
Labai patogu žiūrėti daug nuotraukų. Atsidaryti galima File >> Thumbnails arba klav. klavišu "T".

Sėkmės mene.

boolve ©REC


Komentarai
Turinys
 • zeneka
  zeneka 
    2007.01.13, 19:17, rašė:

  yapac patiko lengvas prieimas prie exif'o - vienas 'E' paspaudimas i vsio :)

 • Grigas
  Grigas 
    2007.01.13, 20:07, rašė:
  su acdsee aš pasidaręs, kad užtenka į dešinę pelę pastumt :)
 • baltavarna
  baltavarna 
    2007.01.13, 22:15, rašė:
  o aš pabandžiau FastStone Image Viewer ir daugia nieko nebebandau. patiko labi, peržiūrai per akis
 • eFoto redaktorius    2007.01.14, 04:17, rašė:
  Aš bandžiau lyg visus, tai pasakysiu labai asmeninę nuomonę
  IrFan - galingas, kompikuotas, negražus
  FastStone - gražus, patogus, trūksta funkcijų
  ACDSee - mečiau lyg prieš 3 metus, kai jau tada programa ėmė neatitikti savo funkcijos (fotoperžiūra), o dabar tuo labjau. Mokama be to.
  XnView - pats tas. Ir graži ir patogi ir funkcionali. Nors nemažai funkcijų (denoise, desaturate, save JPG, ... ) veikia nekorektiškai. Reikės photoshop filtrus pasijungti ir viskas bus OK :) Apie ją dar bus kalbos.

  yra dar 200 panašių programių. Kurią įpratot naudoti, ta ir gera ;)

 • Svečias    2007.04.11, 16:03, rašė:
  Visos šios programėlės gerai pasiteisina kai nuotraukų yra iki ~5000. Tačiau iš jų mažai naudos kai nuotraukų skaičius perlipa per ~10000. Tuomet jau reikia rimtos "Digital Asset Management" programos. Aš žinau tik keletą tokių, tai: Adobe Lightroom ir Microsofto iView Media.
  Įdomu būtų išgirsti atsiliepimus apie šias programas, ar jų palyginimus.
 • eFoto redaktorius    2007.04.11, 16:09, rašė:
  Na tai skaičiai labai apytiksliai. Svarbu ką kam ir kaip naudosi. Kartais ir 1000 foto specialių indeksavimo programų reikia.
  Pas mane beveik 40.000 foto ir jokių programų nereikia - archyvas savas, vizuali atmintis dar veikia, susirandu ko reikia. Be to kai tiek foto indeksuot raktažodžiais ar dar kažkuo labai jau sunku. Buvo čia rašyta apie programkę kuri rūšiuoja panašiais vaizdais. Tokia gal praverstų.
 • baltavarna
  baltavarna 
    2007.01.13, 22:23, rašė:
  Nu va susiparinau, kad sprendžiu nepabandęs ir parsisiunčiau pabandyti. Susiinstalinau, atsidariau, paspaudžiau pirmą operaciją (open) ir užlūžo.... nu nerimta pradžia,  kaip manot :D

 • Grigas
  Grigas 
    2007.01.14, 13:14, rašė:
  man irfane patinka greitis, patinka paprastumas bet tuo pačiu labai erzina nuo 98 windowsų atėjęs interfejso lygis :(
  na ir tai, kad reikia daryti "open", nėra folderių peržiūros ir pan...

  o ką manot apie picassa?
 • boolve
  boolve 
    2007.01.14, 14:06, rašė:
  Grigas rašė:
  man irfane patinka greitis, patinka paprastumas bet tuo pačiu labai erzina nuo 98 windowsų atėjęs interfejso lygis :(
  na ir tai, kad reikia daryti "open", nėra folderių peržiūros ir pan...

  o ką manot apie picassa?


  greitis, paprastumas, aplinka labai neerzina, nes labai paprasta nėra mirksinčiu mygtukų ar kokios gražios aplinkos. o del nuotrauku atidarymo tai klystate kolega nebutina daryti "Open". tuoj parašysiu kaip išsikviesti folderių peržiūrą.
      Picasa tai man netinka kaip ir orginali prei Nikono foto pridėta programa. nes jis pas saves tvarkosi folderius, nesupranta jei kas buna pakeista iš Winowsu pvz folderio pavadinimas ar failu, ar jie perkelti kitur, tai tokiu atveju riekia naudoti funkcija kuri vel ishnaujo skanuoja saugojimo laikmenas ir žiuri sandarą.
      ir dar kažkas sakė kad pakimba instaliavus, tai čia gali būti dėlto kad pas taves kompe šiukšlynas. Aš kaip kompoiuteriu perinstaliuotojas, tai esu gal sutvarkes/perinstaliavęs kompiuteriu ir turbūt daugiau nei 100 skirtingų kompiuteriu sukėlęs IrfanView ir neiviename kompiuteryje ji nepastrigo.
 • sopuku
  sopuku 
    2011.08.12, 20:56, rašė:
  o mane laaaabai zavi nuo 98 win atejes interfeisas :) nes jis geras ir solidus. del to ir smagu :) o picasa irgi geras dalykas
 • boolve
  boolve 
    2007.01.14, 14:21, rašė:
  Funkciją, bylų peržiūra galima išsikviesti su klav. klavišu "T" (kaip buvo rašyta straipsnyje, paskutineje pastraipoje). 
  Jei menių mygtukų juostoje nėra šios funkcijos iškvietimo mygtuko, 
  reikia eiti į pagrindini menių punktą Toosl >> Properties.. >> 
  Misc. 3 >> ir uždėti varnelę ant "Thumbnails" >> OK, atsiras naujas 
  mygtukas mygtukų juostoje (apytiksliai trečias nuo kairės 
  su pavaizduotasi 6-ais spalvotais kvadratukais). 
  Smagaus naudojimo. 
 • Svečias    2007.02.18, 21:05, rašė:
  njum visaj nieko
 • Svečias    2007.03.04, 15:56, rašė:
  o kaip reikia parsisiusti atrasykit
 • eFoto redaktorius    2007.03.04, 16:40, rašė:
 • Raminta
  Raminta 
    2007.05.24, 16:02, rašė:
  O ką čia Martyna vaipo? :) muoha
 • Svečias    2007.07.01, 15:52, rašė:
  O ką daryti tiems, kas angliškai nė bum bum?
 • eFoto redaktorius    2007.07.01, 15:57, rašė:
  mokytis :)
  arba naudot lituanizuotas programas. Pvz. XnView: www.efoto.lt/tvarkymas/xnview_nuotrauku_perziurai_ir_tvarkym...
 • boolve
  boolve 
    2007.07.30, 02:59, rašė:
  o bum bum tai cia nera tas labai jau baisus dalykas, gi daug ko aprashyta lietuviskai su anliskais atitikmenimis. o kas gali buti jum nesuprantama? rasykite tixliai bandysim aiskintis..
 • boolve
  boolve 
    2007.07.06, 15:22, rašė:

   

  Version 4.00 ( - CURRENT VERSION - ) (Release date: 2007-04-23)

  • Improved Vista compatibility
  • New display option: Center image in window (Menu: View->Display options)
  • Toolbar skin option added (Properties->Toolbar)
      More Toolbar skins are available on the IrfanView homepage.
      => Users can send new Toolbar skins by email, Thanks guys!
  • New Properties->Video option: Use DirectShow for playing (good for MJPG AVIs)
  • New advanced batch option: Auto adjust colors
  • "Enhance colors" can be now used on selections
  • New EXIF dialog button: Show in Google Earth (if GPS data available)
  • The EXIF dialog can stay displayed on screen
  • Thanks to Dmitri Poguliayev for the new Vista icon!
  • New Hotkey: CTRL + SHIFT + M = Show/edit JPG comment
  • Several PlugIns are changed/updated, please install the newest versions
      http://www.irfanview.com/plugins.htm
  • Some bugs fixed (Start folder, RLE BMPs, ANI loading)
  Parsisiusti galite tenpat www.irfanview.com
 • Svečias    2007.07.10, 19:09, rašė:
  patarkite kaip issisaugoti sia programa kompe
 • boolve
  boolve 
    2007.07.30, 02:57, rašė:
  kaip isisaugoti?
  t.y. norite kad ji veiktu Jusu kopiuteryje? :/
  na cia kita tema, apie parsisiuntima ir instaliavima instaliavima.. bet jie jus vis dar nepajegete taip padaryti, galiu bandyti pazhadeti ir apie  tai parasyti :)
 • Svečias    2007.09.25, 17:22, rašė:
  kaip atsisiusti sia programa? :(
 • boolve
  boolve 
    2007.09.25, 23:50, rašė:
  nagi..
  Spaudžiate šį adresą www.techspot.com/downloadget.php?id=299&file=1&evp=a...
  palaukiate keletą sekundžių  kai  pasikraus  pilnai tinklapis,  turėtų iškristi dialogo lentelė, saugoti failą ar atidaryti tai priklauso nuo Jūsų interneto naršyklės (Internet Explorer naudotojai nepamirškite paslėptos juostos prieš iškrentant parsisiuntimo langui, kuri atsiranda virš tinklapio) . Parsisiunčiate programą į savo kompiuterį, paleidžiate ją. Vykdote sekančius veiksmus.
  Pirmame lange InfanView Setup galima nieko nekeisti, spaudžiate NEXT dar karta NEXT. Ketvirtame lange Jūsų klausia kokius failus susieti su IrfanView programa (angl. - Do you want to associate extensions whit IrfanView?) Spaudžiate mygtuką Images only ir paskui mygtuką NEXT, sekančiame lange siūlau nuimti varneles nuo papildomų įskiepių t.y. Google Toolbar for Internet Explorer ir nuo Google Desktop Serch ir vėl spaudžiame NEXT ir dar karta NEXT ir galiausiai mygtuką DONE.
  Sveikinu Jūsų kompiuteris nuo šiol įvairius paveikslėlių tipus atidarinės su nauja IrfanView programa, kaip naudotis parašyta aukščiau.
         Tas pats ir su  IrfanView  įskiepiais  (angl. - plugins) , spaudžiate ant šito adreso www.techspot.com/downloadget.php?id=472&file=1&evp=5...
  kurio paspaudus taip pat po kelių sekundžių iškris dialogo langas raginantis išsaugoti failą. Išsaugojate savo kompiuteryje, paleidžiate ir kelis kartus paspaudžiate NEXT mygtuką, Jūsų įskiepiai jau įdiegti.
     Malonaus naudojimosi.
 • Tina
  Tina 
    2007.11.25, 21:47, rašė:
  Naudoju šią programą, tačiau kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių. Gal kas iš jūsų galėtų parašyti daugiau naudingų patarimų (pvz. kaip ištrinti nereikalingą medžio šaką, o liktų dangaus spalva; kaip iškirpti žmogų, įkelti jį į kitą nuotrauką; pakeisti foną...).
 • Svečias    2008.01.20, 16:40, rašė:
  noreciau toliau perskaityti
 • boolve
  boolve 
    2008.11.16, 17:26, rašė:
  Čia jau reikia galingesnių programų, tokių kaip Adobe Photoshop arba Gimp.
 • JustUs
  JustUs 
    2007.12.21, 16:19, rašė:
  Apie picasa rasiau prie XNview ar pan, man tai ji kola kas geriausia
 • Svečias    2008.02.04, 01:37, rašė:
  ziuresim kas gaunasi:)
 • Svečias    2008.05.04, 21:22, rašė:
  pamegau del greicio ir funkciju gausos. Ka galeciau pasakyti del interfeiso - paprastai grazesnis interfeisas reiskia ir letesni darba...
 • Svečias    2008.06.25, 19:44, rašė:
  plz pasaKyKit ish Kur butu galima gauti "fotoshopa"???? atsilyginsiu ;)
 • Grigas
  Grigas 
    2008.06.25, 20:01, rašė:
 • Svečias    2008.08.18, 15:00, rašė:
  Siūlau pabandyt visiem Photoscape, tikrai gera programa. Geras greitis ( nu savaime suprantama nuo kompo priklauso ) ir nuotraukų kokybė gera.
 • Svečias    2008.10.14, 16:13, rašė:
  na nzn, atsisiusti visu pirma reiketu.
 • Svečias    2008.10.14, 16:15, rašė:
  na reiketu pabandyti, dar neinaudojau sia programa.
 • vaidookas
  vaidookas 
    2009.05.07, 13:20, rašė:
  Naudojau sia programa nuo pat jaunu dienu ir iki dabar. Nuostabiai paprastas valdymas ir reikalingiausios paprastos ir ne tik komandos. Super greita ir gali perziureti nuotrauku info be to gali uzsaugoti nuotrauku info, taip pat parsisiuntus plugin galima matyti video ir muzika ir pan.
 • Jii (išsitrynęs)    2009.08.31, 12:05, rašė:
  Na o man nesigauna įrašyti filtrų. Nesuprantu kaip.. Gal kas galėtumėte išsamiau paaiškinti kuriuos failus reikia ten kelti kur nurodyta?
  Nelabai nusimanau šioje srityje..
 • Svečias    2010.05.16, 21:01, rašė:
  o kaip pasalinti exifus?
 • Svečias    2011.08.09, 15:27, rašė:
  sveki gal galit kas padet visur ieskau kaip reikia is vienos foto iskirpt zmogu ir prideti prie kitos bet niekaip nerandu . gal galit padeti
 • sopuku
  sopuku 
    2011.08.12, 21:03, rašė:
  ir as pasireiksiu. kadangi dabar intensyviai ieskojau kuo galima tvarkyti nuotraukas tai galiu pasakyt ka as atradau. infran view is patirties zinau kad yra greitas patogus ir paprastas yrankis bet funkciju manau pritruks norint net minimaliai pakoreguot nuotrauka. picasa yra ganetinai geras irankis atliekantis ganetinai daug bet asmeniskai truksta poros dalykeliu kaip triuksmu salinimo ir kreiviu tampumo. kadangi aps mane olimpusas meginau olimpuso programas. galingos bet ganetinai letai veikiancios. dar meginau faststone bet taipogi funkciju trukumas. dar meginau gimp. smagi patogi bet kadangi neteko niekada su ja dirbt tai so fotosopu paprasciau man asmeniskai. na mazdaug tiek. ir galiausiai priejau iki photoshop. ir galiu padakyt kad jo niekas nepakeis ir nors tu ka..
 • Svečias    2011.11.22, 11:22, rašė:
  Gal kas zinote kaip sumazinti norimo dydzio kelias ar keliasdesimt nuotrauku iskarto, kazkur girdejau kad tikrai yra tokia lgaimybe sioje progameleje, bet tiksliai nezinau kaip.

  Aciu.
 • Svečias    2011.12.26, 23:53, rašė:
  daugiau nei viena galima apdirbti File -> batch conversion ir tt

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti