Photoshop komandos ir teisingas nuotraukos detalių paryškinimas
2011.10.26  Straipsniai:  RedagavimasJūsų straipsniai  33 16480
 

Jums tikriausiai dažnai prireikia nuobodžiai koreguoti daug nuotraukų? O juk visa tai gali už jus padaryti Photoshop`o komandos – sau pasilikite galimybę bet kuriame žingsnyje įsikišti ir pakoreguoti kiekvieną veiksmą atskirai. Pasigilinkime ir pamatysime, kad koreguoti visiškai paprasta.

Vienas dažniausiai naudojamų redagavimo veiksmų – nuotraukos paryškinimas. Žinoma, tai galima padaryti paprasčiausiu būdu, naudojant Photoshop Unsharp mask filtrą. Tačiau šis būdas dažnai palieka negražių aureolių kontrastingų susikirtimų vietose. Ypač negražiai atrodo paryškintos didelės rezoliucijos nuotraukos - su nereikalingai išryškėjusiu triukšmu.
Tad pabandysime susikurti savo komandą, naudodami gerokai veiksmingesnį būdą – Photoshop High Pass filtrą. Kuo jis skiriasi nuo Unsharp mask? Tuo, kad subtiliai paryškina tik piešinio kraštus ir negadina vaizdo ten kur nereikia. Skirtumai nedideli, bet reikšmingi siekantiems „idealaus“ vaizdo.

Be paryškinimo, naudojant High Pass ir naudojant Unsharpen Mask  
Be paryškinimo, naudojant High Pass ir naudojant Unsharpen Mask

Metodo labai trumpas aprašymas: dubliuojame vaizdo sluoksnį, viršutinio sluoksnio Blending Mode pakeičiam į Overlay, atliekam High Pass filtravimą, o sluoksnio matomumą (Opacity) pareguliuojam „pagal skonį“.
O dabar metodą paaiškinsime detaliau.

Komandos sukūrimas

Pirmiausia atsidarykime nuotrauką, kurią ruošiamės paryškinti.
Actions paletę rasime tarp kitų (paprastai – šalia History). Jei jos nėra, galime atsidaryti per Window meniu arba Alt+F9 klavišų kombinacija. Kad būtų lengviau dirbti, paletėje visos komandos sugrupuotos į rinkinius (set). Paspaudę ant komandų paletės viršutiniame dešiniame kampe esančio ženkliuko , išskleisime Actions meniu.
Komandų meniu

Būkime tvarkingi ir pirmiausia šalia jau esančio Default actions rinkinio susikurkime naują, atitinkantį mūsų temą (pvz., „Paryškinimai“ ar pan.). Tam iš minėto meniu pasirinkime New set... arba paspauskime aplanko ženkliuką (Create new set), esantį Actions lango apačioje  ir įrašykime savo gudrųjį pavadinimą. Pradžia yra :)
Tada vėl eikime į Actions meniu ir pasirinkime New action arba paspauskime „dvigubą kvadratėlį“ (Create new action) Actions lango apačioje.
Komandų sukūrimas ir valdymas

Suteikime jam pavadinimą, pvz., „Paryškiname HiPass filtru“ ir pasirinkime rinkinį „Paryškinimai“.
Komandų seka įrašoma paspaudus raudoną Record mygtuką apačioje. Nuo šio momento viskas, ką darysime Photoshop`u, bus fiksuojama ir ta pačia tvarka įtraukiama į mūsų kuriamą naująją komandą. Svarbu neskubėti ir viską atlikti apgalvotai ir teisingai. Laiko intervalai tarp veiksmų į komandą neįtraukiami :)), todėl mąstyti galime ilgai. Tiesa, net jau sukurtą komandą vėliau įmanoma koreguoti, išmesti, pridėti veiksmų ir pan.

Paryškinimas High Pass filtru

Norėdami paryškinti su High Pass filtru, pasidarykime pagrindinio sluoksnio kopiją (Layer  > New  > Layer via Copy arba tiesiog Ctrl+J). Pakeiskime šio sluoksnio savybes paspaudę sluoksnio stiliaus pasirinkimo trikampiuką ir Blending mode vietoje Normal pasirinkime  Overlay.
 

Štai šiam pasodrintam kontrastingam sluoksniui ir pritaikysime High Pass filtrą (Filters > Other > High Pass...). Filtro intensyvumą galime reguliuoti tampydami slankiklį. Tempdami į dešinę, ryškumo intensyvumą didinsime, tempdami į kairę – mažinsime. Reikėtų rinktis maždaug tarp 1 ir 6 reikšmes (priklausomai nuo apdorojamos nuotraukos skiriamosios gebos dydžio) ir žiūrėti, kad peržiūros langelyje iš pilko fono ryškiai išsiskirtų kontūrai ir detalių kraštai, o bendras piešinys liktų po pilka skraiste. Bet prieš tai su Insert Stop... iš jau minėto meniu dešiniame Actions lango kampe įterpkime pastabą, pasirodysiančią akcijos metu prieš šį veiksmą, apie aprašytas filtro reikšmes. Pvz.: „Kitame žingsnyje HighPass filtrą nustatykite tarp 1 (internetui) ir 6 (didelio formato spauda)“ (nepamirškite pažymėt „Allow continue“).
Komandų meniu  
Patvirtiname High Pass filtro rezultatą ir galutinai nusistatome mums patinkantį ryškumo intensyvumą, keisdami šio sluoksnio permatomumą (Opacity) maždaug  tarp 70–90 % . Taip pat įterpkime Stop‘ą su Insert Stop...  Dabar su Layer 1 Opacity slankikliu galite nusistatyti patinkantį ryškumą.  Štai ir viskas. Stabdome komandą spustelėję Stop recording  Actions lango apačioje.
Kad šį High Pass veiksmą vėliau galėtumėte kontroliuoti, t. y., kada panorėję  sustoti ir koreguoti „pagal esamą poreikį“, tereikia pele pažymėti tuščią kvadratėlį  kairėje Actions lango  pusėje.  Pažymėjus atsiras ženkliukas (paveikslėlyje apvestas raudonai).
 Ar atkreipėte dėmesį į varneles, esančias  kiekvienos komandos kairėje? Pašalinkite varneles, ir  komanda nebus vykdoma.

Taigi tereikia kiek daugiau fantazijos ir komandos mums tiesins horizontą, koreguos spalvas, keis ryškumą, uždės žymę-parašą ar rėmelius ir kitaip padės bei taupys laiką. Tiesa – ne tik mums, bet ir mūsų draugams. Juk komandas galima eksportuoti/importuoti, t. y. dalintis savo kūryba su kitais.  Tiesa, eksportuoti išeis tik visą rinkinį (Actions set). Tai net norėdami išsaugoti atskirą komandą, sukurkite naują rinkinį ir į jį įkelkite savo komandą. Tada jau mums žinomo meniu viršutiniame dešiniame Actions polangyje pasirinkite Save actions... ir nurodykite, kur norite išsaugoti pasirinktą „akcijų paketą“. Per tą patį meniu importuosime ir draugų komandų rinkinukus. Tam pasirinkite Load actions...
Taip pat nepamirškite išsisaugoti savo naujai sukurtų komandų rinkinukų prieš perinstaliuodami  ir  darydami kitus „perversmus“.
Norintiems plačiau susipažinti su komandomis, jų kūrimu, įdedu ir tiesioginę nuorodą į Adobe puslapį šia tema.
O čia pabaksnoti gali tie, kurie nemėgsta gilintis į kūrybos procesą, bet nori greito rezultato.
Straipsnio gale - čia sukurta paryškinimo komanda. Atsisiųskite, naudokite.
Nesu Photoshop`o guru, tad radę klaidų nesistebėkite ir labai nekritikuokite, bet pataisykite bei papildykite :))
Vytenis

PrijungimasDydis
eFoto_HiPassSharpen.atn1.07 KB

Komentarai
Turinys
  • AA
    AA 
      2011.10.26, 11:11, vertino: Gerai, , rašė:
    Nuotraukos paryškinimui , prie filtro High Pass taipogi tinka Soft light. Viskas atliekama analogiškai tik vietoje Owerlay pasirenkama Soft light.
  • igselas
    igselas 
      2011.10.26, 23:33, rašė:
    teisingas pastebejimas overlay  permusa dauguma atveju. soft light beveik visada naudoju.
  • menthal
    menthal 
      2011.10.27, 08:47, rašė:
    Na Soft light ne visada ištempia norimą ryškumą, galima tiesiog naudoti Hard Light ir po to sumažinti Opacity jei per aštriai. O su Vivid ne tik galima aštrinti, bet tuo pačiu išgauti šie tik kontrasto (tačiau ne visada tai padeda).
  • -AJ-
    -AJ- 
      2011.11.04, 17:33, rašė:
    O dar naudoju blend mode Linear light... soft light geriau?
  • Kafkis
    Kafkis 
      2011.10.26, 11:21, vertino: Gerai, , rašė:
    Pagaliau kazkas parase sena gera buda foto "sharpinimui" atlikti :) Nereikes man :)
  • Svečias    2011.10.26, 14:40, rašė:
    tai kad ji visi senai gerai zino :D
  • Svečias    2011.10.27, 17:19, rašė:
    tikrai ne visi. ačiū
  • romac
    romac 
      2011.10.26, 11:36, rašė:
    Unsharp maks puikiai veikia su Labcolor, per ligtness kanala. Ne paryskina triuksmu.
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2011.10.26, 11:40, vertino: Gerai, , rašė:
    O L kanale triuksmu nera? :)
    (retorika)
  • romac
    romac 
      2011.10.26, 12:30, rašė:
    hm, negaliu nesutikt :/ dabar bandau prisimint, kodel butent L kanalas naudojamas...
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2011.10.26, 12:35, vertino: Gerai, , rašė:
    L kanale gyvena kontrastas (konturai). Manau del to :)
    A ir B kanalai be L isvis dazniausiai atrodo, kaip kazkokia spalvota kose.
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2011.10.26, 11:48, vertino: Gerai, , rašė:
    Nuo CS2 (galbut) versijos esantis "smart sharpen" visai malonus. Bent jau nuotraukoms i web'a. Tik jo reik nepadaugint.
  • Badas
    Badas 
      2011.10.26, 12:13, rašė:

    Netiesa, kad High Pass leidzia isvengti aureoliu, jos tiesiog sunkiau pastebimos jei sluoksnio matomumas nera didelis. Bet ir iprasto sharpo aureoles bus mazai matomos  jei nustytas mazas matomumas. High Pass turi privaluma pries USM, kad nedidina smulkiu triuksmu esant didesniam radiusui. Bet aureoles - deja, deja...


    Naudodamasis proga parekomenduosiu Topaz Detail 2 - va ten su aureolem isspresta gan neblogai, skirtingai nuo daugumos kitu pluginu, kurie akiplesiskai (o gal lameriskai) meluoja tvirtindami kad ryskina be aureoliu. As pats turiu alergija aureolems, tad zinau apie ka sneku.

  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2011.10.26, 15:41, rašė:
    Tai jei "persūdyt", su bet kuo sugadinsi :) O ir pradinis kadro ryškumas taip pat svarbu. Iš muiliuko ar sujudinto kadro, kaip betrauk, nekas ir gausis. Topaz Detail nemėginau, tai nuomonės apie jį neturiu. Nors čia šis HiPass paryškinimas daugiau kaip pavyzdys buvo. Ir paskatinimas susikurt kažką savo rankomis pagal savo skonį :)
  • Badas
    Badas 
      2011.10.26, 15:52, rašė:
    Topazas net persudytas nedaro aureoliu ( isskyrus retus atvejus). Sio plugino trukumas - jis mokamas, kam tai aktualu. Ir letokas, netinka konvejeriniam apdorojimui. Bet vienetinius kurinius "papipirint" - darba padaro puikiai.
    Gal but yra ir kitu geru ryskinimo pluginu,- is tiesu ju yra simtai,- tiesiog sitas vienintelis, kuris man patiko is visu isbandytu.
  • Versus
    Versus 
      2011.12.29, 16:56, rašė:
    turiu sita reikes pabandyt
  • Amzinas Naujokas
    Amzinas Naujokas 
      2011.10.26, 12:22, rašė:
    o kaip atrodo tos aureoles?
  • Badas
  • eFoto redaktorius    2011.10.26, 13:22, rašė:
    USM ryškina proporcingai: kuo 'aštresnis' kraštas, tuo labiau jį išryškina. Pvz - tamsūs plaukai šviesiame fone atrodo negerai.
    Bei juk paprastai vaizde norisi paryškinti ne 'aštriausias' vietas, o viską proporcingai. High Pass dirba subtiliau - demokratiškiau :)
  • 73
    73 
      2011.10.26, 19:43, rašė:
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2011.10.27, 07:21, rašė:
    Reikės pamėgint ir čia naudojamą aureolių "gesinimo" metodą
  • Amzinas Naujokas
    Amzinas Naujokas 
      2011.10.27, 02:33, rašė:
    aaa,o jau pamaniau  kad virs jaunosios galvos baznycioje atsiranda tokios geltonos sventos nekaltumo  aureoles...:)
  • nasicomy
    nasicomy 
      2011.10.27, 18:29, rašė:
    esu sitai girdejes .... :)
    bet man labiausiai patiko tai kaip sis straipsnis buvo parasytas. tokia grazia pamokomaja kalba, toks gerietiskas. liuks.
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2011.10.28, 10:52, rašė:
    :))) Įprotis, darbas toks. Bobutes buhalteres mokinu buhalterine programa naudotis ;)
  • Dianna
    Dianna 
      2011.10.28, 22:43, rašė:
    O bobučių fotografių nemokini netyčia?..:)))
    Kažin ,tiesiog spustelti Filter Sharpen arba Sharpen Edges nepakanka? Mano kukliu beveik savamoksliu supratimu, rezultatas nelabai skiriasi:D
  • Vytenis P.
    Vytenis P. 
      2011.10.29, 09:07, rašė:
    Bobutės fotografės, būna, ir mane pamokina ;))
    O dėl šių filtrų, tai kaip kada. Kartais rezultato per maža, kartais per daug. Ypač jaučiasi ant jau sumažintų. O po sumažinimo ryškumas kažkiek krinta visada, tai šitu būdu paryškinus, vis tik gražiau
  • bohema.
    bohema. 
      2011.10.29, 14:09, rašė:
    Gal surenkam nedidelę bobučių kompaniją ir pasiprašome Vytenio pamokų? :)) Aš vis dairausi kokio nors mokytojo, ypač dėl fotošopo. ;)
  • Dianna
    Dianna 
      2011.10.29, 14:26, rašė:
    Aš irgi norėčiau..:))) Man reikia ,,gyvo" mokytojo, o ne knygos ar interneto- tyyyngiu aš ten knisinėtis!:DDD
  • Audrėja
    Audrėja 
      2011.10.29, 21:01, rašė:
    aš taip pat.... priimkite
  • Dianna
    Dianna 
      2011.10.29, 21:06, rašė:
    Mes tai priimsim su džiaugsmu, nors tu lyg ir ne bobutė:))) Bet, va, mokytojas?..:DDD
  • Kaktusas777
    Kaktusas777 
      2011.10.29, 23:15, vertino: Gerai, , rašė:
    Labai gera pamoka, kiek laiko bus sutaupyta ;)
    Ačiū!
  • delma_s
    delma_s 
      2012.04.23, 11:02, rašė:
    ir taip ir taip ziurejau, visa PS CS5 meniu islandziojau, nu ir niekaip nerandu kur ikist ta .atn faila, kad matyciau as ji fotoshope , dar uzgooglinau apie tai gavau atsakyma:  Then, with any newer version of Photoshop, you need only double-click the .atn file to load the actions set into Photoshop, where it will become visible in the ACTIONS panel, which you can see by choosing Window - Actions from the Photoshop menus.

    nznn kur cia kates uzsikase 

    p.s ikeliau as ta atn failiuka i PS> action direktorija, bet ant PS niekur jo nera  , ir net nerandu kur importuot tuos action
  • Svajuncikas
    Svajuncikas 
      2013.09.30, 11:12, rašė:
    ...ta atn failiuka tiesiog užtempi ant atidaryto tuschio Photoshop lango ;) Ir po to atsidarai Actions- ten rasi.
    Asmeninės fotoknygos ir albumai: www.fotobites.lt

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti