Veidrodiniai fotoaparatai. 2009 vasaros apžvalga.
2009.06.04  Straipsniai:  Rekomenduojami fotoaparataiVeidrodiniai fotoaparatai  61 37427
 
Veidrodiniai fotoaparatai  

Praėjo metai nuo pirmosios efoto.lt veidrodinių fotoaparatų apžvalgos. Taigi atėjo laikas apžvelgti metų įvykius, tendencijas ir svarbiausias naujoves.

Užklupusi krizė neabejotinai paveikė kompanijų planus, tačiau šie metai vis tiek atnešė apie 20 naujų veidrodinių fotoaparatų. Nenuostabu, kad daugiausiai naujovių pateikė rinkos lyderiai Canon ir Nikon, o nuo jų neatsilieka ir Sony. Visos šios kompanijos pristatė po 4 naujus veidrodinukus. Olympus sąskaitoje 3, Pentax - 2, dar kelis modelius parodė rečiau minimos kompanijos. Nemažai šių modelių jau spėjo įsitvirtinti rinkoje, jais darytų nuotraukų nesunku atrasti ir efoto narių galerijose.
Peržvelgus naujoves matome, kad megapikselių lenktynės finišo dar nepasiekė, nors jų tempas ir sulėtėjo. „Einamų" fotoaparatų su APS-C formato jutikliais raiška šiuo metu 14-15 megapikseliai, o pilno kadro jutikliai pasiekė ir 24 megapikselius. Be to jau juntama fizinių galimybių riba - vaizdo elementų kiekio didinimas detalumo teprideda tik su auštos klasės objektyvais. Tačiau gamintojai negalėjo nereaguoti į kiek anksčiau Nikon D3 užkeltą naują naudotinų ISO reikšmių ribos kartelę - šiandien gero tono požymis: turėti bent jau ISO 6400 jautrį. Tiesa, toli gražu ne visada verta tikėtis naudotinos nuotraukos nustačius tokias reikšmes. Bent jau su mažesnių matmenų jutikliais švarus vaizdas išgaunamas tik stipraus programinio triukšmų šalinimo sąskaita. Nors algoritmai ir stipriai patobulėjo, tačiau valant triukšmus vis tiek pastebimai nukenčia spalvos ir detalumas. Šiose naujose ISO lenktynėse sunkiau sekasi Olympus dėl fiziškai mažesnio jutiklio ir dėl to didesnio vaizdo elementų tankio. Taip pat tradiciškai su triukšmais sunkiai sekasi kovoti Sony. Netgi to paties jutiklio pagrindu sukurti kitų gamintojų fotoaparatai su triukšmais tvarkosi kur kas geriau.
Per apžvelgiamą laikotarpį veidrodiniuose fotoaparatuose atsirado filmavimo funkcija. Pirmojo filmuojančio veidrodinio fotoaparato laurai atiteko Nikon D90, tačiau kiek vėliau pasirodęs Canon EOS Mark II iškart tapo lyderiu dėl pilno kadro jutiklio ir FullHD filmavimo galimybės. Nors iki patogaus filmavimo su veidrodiniuosiais fotoaparatais dar labai toli, tačiau šią funkciją siūlo vis daugiau modelių. O filmavimui būtinos tiesioginės peržiūros (live view) funkcijos neturi vos keli nauji modeliai. Taip pat vis dažniau siūlomas sukiojamas LCD ekranas.
Apžvelgiamu laikotarpiu pasirodė ir ilgai laukta tarpinė koncepcija tarp veidrodinių ir kompaktinių fotoaparatų - fotoaparatai su sąlyginai dideliu jutikliu ir keičiamais objektyvais, bet be optinio vaizdo ieškiklio, taigi ir veidrodžio mechanizmo. Panasonic išleido net du šio formato modelius - G1 ir GH1. Sistema suderinama su 4/3 veidrodinių fotoaparatų formatu, naudoja tą pačia vaizdo fiksavimo ir apdorojimo sistemą, iš dalies gali naudoti šiai sistemai skirtus objektyvus.

Pažvelkime, kaip nusisekė metai konkretiems gamintojams.


Canon

Viena svarbesnių Canon naujienų pasirodė iškart po mūsų ankstesnės apžvalgos - tai pradinio lygio Canon EOS 1000D. Nors ši kompanija ir pradėjo megėjiškų DSLR erą, ilgainiui atsirado dar pigesnių ir paprastesnių modelių kitų gamintojų asortimente. Todėl 1000D vėl leido konkuruoti pigiausių veidrodinukų segmente. Pats modelis niekuo neypatingas - tai tiesiog geras fotoaparatas, turintis visas būtiniausias funkcijas, tenkinančias netgi ir patyrusį fotomėgėją.
Įdomesnė buvo sekanti Canon naujiena - į patyrusius fotomėgėjus orientuotas Canon EOS 50D. Patobulinimai lyginant su pirmtaku 40D gan tradiciniai - daugiau vaizdo elementų (15 megapikselių) turintis jutiklis, greitesnis vaizdo apdorojimo procesorius, didesnės raiškos LCD ekranas, dar daugiau kofigūravimo galimybių. Nors maksimalus jautris pakeltas iki „madingų" 12800, tačiau prie lyginamų reikšmių naujasis jutiklis triukšmingesnis už ankstesnįjį, naudotą EOS 40D - tai ko gero tapo pagrindiniu faktorium, sulaikiusių nuo atsinaujinimo nemažą dalį 40D savininkų. Visgi tarp žemesnės klasės ar dar senesnių modelių vartotojų 50D tapo geidžiamu pirkiniu.
Kita Canon naujiena jau spėjo tapti legendine - tai Canon EOS 5D Mark II. Jo pirmtakas EOS 5D buvo pirmasis sąlyginai prieinamas pilno kadro skaitmeninis veidrodinis fotoaparatas. Dėl žemo triukšmų lygio jis buvo ypač mėgiamas vestuvių fotografų. Tokios reputacijos nevalia buvo sugadinti - ir kompanijai vėl pavyko sukurti kultinį modelį. Canon įrodė, kad aukšta jutiklio raiška (21 megapikseliai) gali būti suderinta su gerais rezultatais prie dar aukštesnių ISO reikšmių (iki 25600). O labiausiai šis modelis pagarsėjo dėl FullHD filmavimo galimybės naudojant pilno kadro jutiklį. Nors funkcijos realizavimas dar labai nepatogus, tačiau gaunama vaizdo kokybė ir galimybė naudoti fotografinius objektyvus sudomino netgi daugelį videooperatorių.
Paskutinė Canon naujiena - Canon EOS 500D. Iš dalies šis atnaujinimas kompanijai buvo būtinas, nes riekėjo naujo aukštesnio pradinio lygio segmento modelio, labiau besiskiriančio nuo pigiausiojo 1000D. Laiko patikrintas receptas - aukštesnės klasės 50D modelio vaizdo sistema mėgėjiškame korpuse. Na, ir filmavimo galimybė užsiskaninimui :)

Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.1 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 350*
Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 15.1 mpix
Jautrumas: iki 12800 ISO X
Kaina nuo 570*
Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 15.1 mpix
Jautrumas: iki 12800 ISO X
Kaina nuo 3590*
Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 21 mpix
Jautrumas: iki 25600 ISO X
Kaina nuo 1981*


Nikon

Pirmoji apžvelgiamo laikotarpio Nikon naujovė taps istorine - Nikon D90 yra pirmasis veidrodinis fotoaparatas su realizuota filmavimo funkcija. O kitas šio modelio savybes buvo nesunku numatyti - Nikon tradiciškai praėjus šiek tiek laiko po naujo pusiau profesionalaus modelio pasirodymo perkelia jo vaizdo sistemą į pažengusio mėgėjo lygmens fotoaparato korpusą. Taigi tas pats atsitiko ir su D90 - jo vaizdo sistema paveldėta iš D300, o korpusas ir valdymas nedaug skiriasi nuo itin sėkmingo pirmtako D80. Kartu su šiuo modeliu pristatytas ir naujas kokybiškas objektyvas, įeinantis į gamyklinį D90 komplektą - 18-105/3.5-5.6 DX AF-S VR.
Kita Nikon naujiena iš esmės nieko naujo neparodė, tačiau vis tiek buvo itin laukiama ir iškart tapo bestseleriu. Kalbu apie pilno kadro pusiau profesionalų Nikon D700, perkėlusį revoliucines D3 savybes į lengvesnį ir pigesnį D300 stiliaus korpusą.
Nors Nikon D3 padėjo kompanijai atsikovoti pozicijas profesionalų tarpe, trūkstama grandis buvo aukštesnės raiškos modelis, orientuotas į dirbančius studijoje. Pasirodžius Sony A900 modeliui pradėta laukti ir tuo pačiu jutikliu pagrįsto Nikon - šių kompanijų bendras darbas kuriant vaizdo jutiklius yra vieša paslaptis. Viltys pasiteisino su kaupu pasirodžius Nikon D3x - Nikon sugebėjo išgauti net keliais žingsniais mažesnius triukšmus prie aukštų ISO reikšmių, padarydama šį modelį praktiškai universaliu. Blogo apšvietimo sąlygomis jis tik labai nežymiai nusileidžia D3 ir D700, o prie žemų ISO reikšmių užtikrina tiesiog stulbinamą vaizdo kokybę. Fotografavimo sparta irgi šiek tiek mažesnė nei D3, tačiau nenusileidžia kitiems panašios raiškos konkurentams. Vienintelis šio fotoaparato trūkumas - aukšta kaina (~25000 Lt). Panašios raiškos, nors ir žemesio lygio korpusus turintys Canon EOS 5D Mark II bei Sony A900 kainuoja beveik trigubai pigiau.
Paskutinė Nikon naujiena - duoklė vis besiplečiančiam mėgėjiškų DSLR segmentui. Nikon D5000 modelis, paremtas D90 ir D300 vaizdo sistemomis, įkūnytas dar paprasteniame korpuse. Pagrindinis D5000 koziris - filmavimo funkcija ir sukiojamas LCD ekranas, kuris filmuoti leidžia daug paprasčiau. Kaip Nikon jau įprasta šiame segmente - D5000 visavertiškai dirbs tik su naujesniais, fokusavimo varikliuką savyje turinčiais objektyvais. 

Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 519*
Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 3990*
Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 12.1 mpix
Jautrumas: iki 25600 ISO X
Kaina nuo 1870*
Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 24.5 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 6299*


Sony

Sony tapo trečiąja kompanija, pasiūliusia pilno kadro DSLR masiniam vartojimui. Anskčiau pilno kadro DSLR yra gaminusi Kodak, tačiau tai buvo neįtin sėkmingi siauro pritaikymo modeliai, kurių gamyba vėliau buvo nutraukta. Be to Kodak kaip pagrindą naudojo kitų gamintojų korpusus. O Sony Sony A900 neabejotinai ras savo pirkėją bent jau tarp Minolta ir Sony vartotojų. Profesionalaus lygio korpusas, 24 megapikselių raiška, jutiklio poslinkiu pagrįsta vaizdo stabilizacija, veikianti su bet kuriuo objektyvu, nepriekaištinga vaizdo kokybė prie bazinių ISO reikšmių ir sąlyginai neaukšta kaina yra tikrai konkurencinga kombinacija. Šias savybes leis išnaudoti Sony aparatams gaminami aukštos klasės Carl Zeiss objektyvai. Vienintelis akmuo į A900 daržą - tradiciškai prastas darbas prie aukštų ISO.
Naujovėms Sony mestelėjo ką tik pristatytus trinukus Sony A230/330/380. Sony tęsia tradiciją vienu sykiu atnaujinti visą savo mėgėjiškų modelių asortimentą. Visi trys modeliai sukurti vienoje bazėje ir skiriasi tik keliomis funkcijomis, o brangiausias A380 turi aukštesnės raiškos (14 megapikselių) jutiklį. Kiti du modeliai naudoja senąjį 10 megapikselių jutiklį. Pigiausias A230 - įprastas pradinio lygio modelis, nedaug kuo besiskiriantis nuo pirmtako A200. Kiti du modeliai turi tiesioginės peržiūros funkciją bei sukiojamą LCD ekraną. Įdėmiau pažvelgus - šie trys modeliai nuo savo pirmtakų skiriasi tik korpusu ir keliomis nereikšmingomis smulkmenomis.

Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 390*
Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 420*
Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 14.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 910*
Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 24.6 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 2570*


Olympus

Olympus nudžiugino tikrai svarbiu šiai sistemai modeliu - pažengusiems mėgėjams skirtu E-30, pradėjusiu naują Olympus modelių kartą su nauju 12 megapikselių Live MOS jutikliu. Šis modelis užpildė spragą tarp profesionalaus E-3 ir pradinio lygmens modelių. E-30 pasižymi itin išplėtota jutiklio poslinkiu pagrįsta stabilizavimo sistema, tiesioginės peržiūros bei sukiojamo LCD ekrano funkcija, plačiu galimų kraštinių santykių pasirinkimu. Vis tik sistemos sąsaja su mažu 4/3 jutikliu nulemia prastesnį E-30 darbą prie aukštų ISO: nors su triukšmais bandoma kovoti, tačiau tai pasiekiama juntamai prarandant detalumą.
Paskui E-30 pasirodė ir E-620 - aukštesnio pradinio lygmens modelis, turintis tą pačią vaizdo sistemą, kaip ir E-30. Kaip įprasta šio segmento modeliams - jame teks kiek daugiau naudotis meniu, jis šiek tiek nusileidžia E-30 greičiu ir funkcionalumu.
O paskutinę naujieną, E-450, galima laikyti tik kosmetiniu E-420 atnaujinimu - buvo patobulintas vaizdo apdorojimo procesorius, išplėsta tarpinė atmintis, pagerintas LCD ekranas.

Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 10 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 370*
Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 650*
Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 990*


Pentax

Pentax per apžvelgiamą laikotarpį pateikė vos dvi naujienas. Pasikeitus kompanijos savininkams, Pentax ėmėsi savo strategiją ir tikslus peržiūros. Vartotojai jau pastebėjo itin išaugusias Pentax priedų kainas.
Pirmoji Pentax naujiena buvo Pentax K-m (arba K2000 Amerikos rinkoje). Iš tiesų, tai dar viena pradinio lygio veidrodinuko su jau matytu 10 megapikselių jutikliu versija. Modelis gavo naują kompaktiškesnį korpusą, prarado kitų gamintojų pradinio lygio veidrodinukuose jau seniai pamirštą viršutinį LCD ekraną, netgi tapo šiek tiek greitesnis už K200D. Iš esmės, galima sakyti, kad Pentax tiesiog pritaikė jau turimą konstrukciją prie segmento madų.
Antroji Pentax naujiena paskelbta vos prieš porą savaičių - tai naujas pažengusiems mėgėjams ar net profesionalams skirtas Pentax K7 modelis. Kol kas pasaulis pamatė tik išankstinius jo egzempliorius su negalutine programinės įrangos versija. K7 turi magnio lydinio korpusą, kiek patobulintą 15 megapikselių jutiklį, pagerintas fokusavimo ir eksponometrijos sistemas bei gerokai padidintą fotografavimo spartą. Na, ir, be abejo, filmavimo funkcija. K7 itin kompaktiškas - jis neabejotinai taps kompaktiškiausiu savo klasės modeliu. Nors naujasis modelis kai kurių apžvalgininkų jau pozicionuojamas kiek aukščiau, nei dabartinis K20D, aš jį laikyčiau netiesiogine šio modelio pamaina - abiejų modelių savybės pernelyg artimos, o skirtumai tik labiau įtvirtina Pentax privalumus tarp konkurentų.

Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 410*
Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 14.6 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 620*



Pirkėjo gidas

Renkantis veidrodinį fotoaparatą reikia suprasti, kad pirmasis pasirinktas modelis nemaža dalim nulems, kokie bus tolimesni pirkiniai. Veidrodinis fotoaparatas netrunka „apaugti" objektyvais, blykstėmis ir kitais priedais. Jei vėliau norėsis nusipirkti kito gamintojo fotoaparatą, teks pakeisti ir didžiąją dalį turimų priedų. Senųjų panaudoti bus arba visiškai neįmanoma, arba jie veiks su dideliais funkcionalumo apribojimais. Todėl reikia įvertinti ne tik konkretaus modelio, bet ir visos sistemos (vieno gamintojo fotoaparatų ir priedų visumos) privalumus ir trūkumus.
Jau daug metų rinkos lyderis yra Canon. Šios firmos asortimente sau tinkantį fotoaparatą ar objektyvą ras bet kuris fotografas. Canon patys kuria ir gamina vieną svarbiausių fotoaparato dalių - vaizdo jutiklius, todėl ši kompanija nėra priklausoma nuo jutiklių gamintojų produkcijos. Dėl populiarumo nesunku gauti tiek naujų, tiek naudotų priedų šios firmos fotoaparatams, o nebereikalingus - nesunku parduoti. Prie neigiamų kompanijos bruožų reikia paminėti jau kurį laiką besitęsiantį skubėjimą leidžiant į gamybą naujus produktus - jau ne sykį tik pasirodžius naujam modeliui išryškėdavo jo neišbaigtumas, kurį Canon tekdavo skubotai taisyti ne visad sėkmingais programinės įrangos atnaujinimais. Taip pat pasirinkę Canon, ypač žemesnių klasių modelius, turėsite susitaikyti su menkesnėmis konfigūravimo galimybėmis, o kartais ir akivaizdžiai dirbtiniais funkcionalumo apribojimais. Canon objektyvų asortimente ryškus kokybinis atotrūkis tarp pigesnių megėjiškų ir brangių profesionalių modelių.
Pagrindinė Canon konkurentė yra Nikon kompanija. Asortimentu Nikon beveik nenusileidžia Canon'ui. Nikon pasižymi gerai apgalvotais, plačias konfigūravimo galimybes turinčiais fotoaparatais. Nikon anksčiau daugelyje modelių naudojo svetimos gamybos jutiklius, tačiau pastaraisiais metais vis daugiau remiasi savomis konstrukcijomis. Nikon autofokuso ir eksponometrijos sistemos šiuo metu laikomos geriausiomis. Tačiau pasirinkdami Nikon turėsite susitaikyti su aukštesnėmis priedų kainomis, ypač aukštos kokybės. Taip pat pradinio lygio Nikon veidrodinukai turi rimtą apribojimą - negali visavertiškai dirbti su senesnės konstrukcijos objektyvais, neturinčiais įmontuoto AF variklio. Tokie objektyvai gali būti naudojami tik rankinio fokusavimo režimu.
Dideles ambicijas fotoaparatų rinkoje rodanti Sony iš tikrųjų nėra naujokė - po Sony ženklu slepiasi visas anksčiau puikiai žinomos fotoaparatų gamintojos Minolta fotoaparatų gamybos padalinys. Todėl Sony fotoaparatai yra suderinami su senesne Minolta produkcija. Dabartinis Sony asortimentas apima visą gamą nuo mėgėjiškų iki profesionalių modelių. Taip pat geras ir objektyvų pasirinkimas - tiesa, jų gali būti sunkiau rasti parduotuvėse. Specialiai Sony sistemai Carl Zeiss gamina seriją puikių aukštos klasės objektyvų, neprieinamų kitų sistemų naudotojams. Sony Achilo kulnas - prasta vaizdo kokybe prie aukštesnių ISO reikšmių. Nuo šios problemos kenčia visi Sony veidrodiniai fotoaparatai. Netgi tuos pačius Sony pagamintus jutiklius naudojantys kitų gamintojų fotoaparatai su šia bėda tvarkosi geriau.
Olympus taip pat turi nemenką gerbėjų ratą. Tai eksperimenuoti mėgstanti kompanija. Atėjus skaitmeninių veidrodinių fotoaparatų erai Olympus nusprendė nesirišti prie 35 mm juostelės kadro kaip kiti gamintojai, o sukūrė visiškai naują 4/3 formatą. Šis formatas yra kartu ir Olympus privalumas, ir esminis trūkumas. Dėl mažesnio 4/3 jutiklio Olympus fotoaparatai ir objektyvai yra vieni kompaktiškiausių, Olympus asortimente galima rasti vienus šviesiausių kintamo židinio nuotolio objektyvų. Dėl tam pačiam matymo kampui naudojamo trumpesnio židinio Olympus parankūs darbams, reiklaujantiems plačios ryškumo zonos. Tačiau dėl to paties mažesnio kadro ploto ir didesnio pikselių tankio, Olympus sunku prilygti kitiems gamintojams prie aukštesnių ISO reikšmių, o 4/3 formatas nepalieka rezervo pikselių tankio mažinimui. Olympus priedų pasirinkimas menkesnis, nei kitų kompanijų, be to šiai sistemai mažiau gamina ir nepriklausomi objektyvų gamintojai.
Pentax taip pat laikosi turimų pozicijų. Renkantis šią sistemą reikia turėti galvoje, kad Pentax taip ir neišleido tikro profesionalaus modelio - tai gali būti svarbu, turint didesnių ambicijų tobulėti. Tačiau ką tik anonsuotas K7 modelis padarė dar vieną žingsnį šia kryptimi. Pentax fotoaparatai pasižymi puikiai apgalvota ergonomika ir, net nepaisant didesnio, negu Olympus jutiklio, nuolat varžosi su šia kompanija dėl kompaktiškiausio fotoaparato titulo visuose užimamuose segmentuose. Pentax turi savitą objektyvų asortimentą - jame rasime puikių ir itin kompaktiškų fiksuoto židinio objektyvų, bet galima pasigesti šviesių ilgesnio kintamo ir pastovaus židinio objektyvų. Pentax'o paprastai neignoruoja nepriklausomi optikos gamintojai, nors nauji jų modeliai šiai sistemai gali pasirodyti kiek vėliau, nei rinkos lyderiams pritaikytos modifikacijos. Silpniausia Pentax vieta - AF sistema. Anksčiau Pentax priekaištauta dėl prasto AF greičio. Kompanijai ėmus jį gerinti, nukentėjo tikslumas. Skelbiama, kad K7 turi gerokai patobulintą fokusavimą, tačiau fotoaparatas su galutine programinės įrangos versija dar niekur netestuotas.
Atskirai verta paminėti aktualios vaizdo stabilizavimo funkcijos realizavimą pas skirtingus gamintojus. Šios technologijos pionieriai Canon ir Nikon remiasi stabilizavimu objektyve, todėl pasirinkus šias sistemas ir norint vaizdo stabilizacijos, teks rinktis tik atitinkamus objektyvus, kurie paprastai yra gan brangūs. Sony, Olympus ir Pentax remiasi jutiklio poslinkiu pagrįsta stabilizacija, todėl ši funkcija prieinama su bet kuriuo naudojamu objektyvu - netgi visiškai mechaniniu. Tačiau tokiu principu veikianti stabilizacija yra mažiau efektyvi, paprastai neturi galimybės suderinti stabilizavimo ir „panning" technikos, be to jos veikimas vaizdo ieškiklyje matomas tik iš užsidegančio indikatoriaus.

 
 Canon
Nikon
Sony
Olympus
Pentax
 Entry level
(pradedantiesiems)
 1000D  A230 E-450 K-m
  500D  A330  
 D5000 A380 E-620 
 Advanced
(pažengusiems)
  D90   
 50D   E-30 K7
     
 Pro ir semipro
(profesionalams)
 5D mark IID700
A900
  
     
  D3x   
 

Kai kurie privalumai ir trūkumai:

Pradinio lygio segmentas

Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.1 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 350*

"+"
populiari sistema, nedidelė kaina
"-"
stabilizacija tik su atitinkamais objektyvais, komplekte parduodamas objektyvas jos neturi


Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 15.1 mpix
Jautrumas: iki 12800 ISO X
Kaina nuo 570*

"+"
aukšta raiška
filmavimo galimybė
"-"
gan didelė kaina


Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 390*

dar neparduodamas





Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 10.2 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 420*

"+"
vartomas LCD
"-"
triukšmai prie aukštų ISO
*dar neparduodami


Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 10 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 370*

"+"
kaina, kompaktiškas
"-"
prastesnis priedų pasirinkimas, prastesnis darbas prie aukštų ISO


Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 650*

"+"
naujos kartos vaizdo sistema (lyginant su kitais Olympus), kompaktiškas
"-"
prastesnis priedų pasirinkimas


Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 519*

"+"
filmavimas, vartomas LCD
"-"
nevisavertis darbas su objektyvais be AF variklio

 


Vidutinė klasė

Jutiklio dydis: 27 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 15.1 mpix
Jautrumas: iki 12800 ISO X
Kaina nuo 3590*

"+"
raiška, magnio lydinio korpusas
"-"
siauros ekspokorekcijos ribos

 

 

Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 3990*

"+"
filmavimas, kaina
"-"
plastiko korpusas


Jutiklio dydis: 22 mm.
Vaizdo taškai: 12.3 mpix
Jautrumas: iki 3200 ISO X
Kaina nuo 990*

"+"
kaina, plačios išlaikymų ribos
"-"
maža LCD raiška, ne toks kompaktiškas, kaip būtų galima tikėtis iš 4/3

 

Jutiklio dydis: 28 mm. (APS-C)
Vaizdo taškai: 14.6 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 620*

"+"
itin kompaktiškas, filmavimas
"-": ...
*dar neparduodamas




Pro/Semipro

Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 21 mpix
Jautrumas: iki 25600 ISO X
Kaina nuo 1981*

"+"
pilnas kadras, full HD filmavimas, kaina
"-"
maža fotografavimo sparta

 

Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 24.5 mpix
Jautrumas: iki 1600 ISO X
Kaina nuo 6299*

"+"
vaizdo kokybė visame ruože, AF ir eksponometrijos sistemos
"-"
kaina

Jutiklio dydis: 43 mm. (FF)
Vaizdo taškai: 24.6 mpix
Jautrumas: iki 6400 ISO X
Kaina nuo 2570*

"+"
pilnas kadras, kaina, vaizdo kokybė prie mažų ISO, stabilizacija su visais objektyvais
"-"
triukšmai prie aukštų ISO




Leonardas Rimkus


Komentarai
  • eFoto redaktorius    2009.06.04, 22:18, rašė:
    Kitas efoto straipsnis/naujiena pasirodys pirmadienį.
  • Svečias    2009.06.04, 22:41, rašė:
    kuom olympus priedu pasirinkimas prastesnis nei sony? ok, teoriskai yra tamronai, bet pabandyk juos gaut lietuvoj
  • j.andrius
    j.andrius 
      2009.06.05, 08:47, rašė:
    Paaiskink kodel sunku gaut tamron? "Fotolita" (foto.lt) yra oficiali Tamron produkcijos platintoja Lietuvoje, cia rasi visus tamron objektyvus. Aisku su objektyvais, skirtais Sony, situacija sunkesne - jie vezamidazniausiai tik pagal atskira uzsakyma, taciau laukti reikia 2-3 savaites.
  • adata
    adata 
      2009.06.05, 12:34, rašė:
    foto dalykus apskritai yra pirkt prabanga
  • tupac
    tupac 
      2009.06.04, 23:40, rašė:
    pirkėjo gidas labai teisingas:)
  • Dash
    Dash 
      2009.06.05, 00:00, rašė:
    "akivaizdžiai dirbtiniais funkcionalumo apribojimais" - baisiausias dalykas koki tik imanoma sutikti. Negana to jog stokoji finansu brangesnem sistemom, dar kaip spjuvis i veida tyciniai sprendimai nesuteikti tam tikru galimybiu. Nori daugiau - mokek dar kur kas daugiau.
  • LosT
    LosT 
      2009.06.05, 00:10, rašė:
    Gera apžvalga... :)
    Neblogai būtų šią lentelę papildyti senesniais bet dar gaminamais fotoaparatais...
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2009.06.05, 00:20, rašė:
    Pastebejimas ponui Zoomui: Sony antras Achilo kulnas yra blykstes kontaktas. Galbut ne tiek aktualus pradedantiems.
  • secam
    secam 
      2009.06.05, 08:48, rašė:

    Achilo kulnas jei nori nebrangiai susirinkti strobisto komplekteliu - teks isleist papildomai ant perejimo. O seip  sony, metz blyksciu pasirinkimas tikrai pakankamas

  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2009.06.05, 13:07, rašė:
    Perejima galima pamirsti, jis gali sugesti ir t.t. ir panasiai. Priedo, kad jeigu reikia "staigiai", tai gali jo ir nerasti po ranka. Todel as asmeniskai tai skaitau nemazu Sony sistemos minusu.
  • secam
    secam 
      2009.06.05, 14:53, rašė:

    Sutinku, strobistu apsvietimo sistemoms bus trukdis. Bet yra ir savu pliusu - pagrindines blykstes palaiko wireless ir jas galima paleidineti su aparato blykste. Na o rimtiems entuziastams aisku reiks ir dedikuoto sony jungciai radio paleidejo - savo laiku isigyjau is korejieciu Konova, bet ju parduotuve kazkodel uzsileke...

  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2009.06.05, 18:11, rašė:
    Nikonas turi CLS ir puikiai veikia be jokiu ten egzotiniu kontaktu. Taip, kad situo klausimu Nikon > Sony.
  • dcvc
    dcvc 
      2009.06.05, 00:39, rašė:
    puikus straipsnis. Nu is tu nauju neipirksiu nei vieno,gal tik akis uzkliuvo, ant pentakso, bet,dar jo nera:((( nu nieko esu jau nusprende ko noriu. Rinkausi tarp 2 nikonu nes jie man meliausi:) ir tas ju sukis...... tai netik fotoaparatas tai nikon:) tai mano buvo pasirinkimas ar d90 ar d300 noras krypsta i stambesni skaiciu:) nes d90 turi kazka naujo,bet ir neturi to senuko parako 51 fokusavimo tasko silpniau pleskina serijom.. ir kam tas filmavimas? isvis ar nori fotografuoti ar filmuoti? nes tam ir perki veidrodi kad butu tobulesnis 100 kartu uz muiline ir nuotraukos butu kokibiskesnes ir daugiau laisves kurybai... o jai nori kas nors kurti mena filmuodamas tai juk yra pilna full hd kameru su visokiai navarotai:) cia tik seip pasamprotavau.:)
  • LosT
    LosT 
      2009.06.05, 01:05, rašė:
    d300 - valdymas patogesnis ir korpusas iš magnio lydinio, d90 - nuotraukų kokybė geresnė. O tie 51 fokusavimo taškai ir 5 kadrai per sekunde aktualu nebent profesionalams, vistiek 99% atvejų naudojamas tik centrinis taškas + single shot.
  • Silverminster (išsitrynęs)    2009.06.05, 08:31, rašė:
    Puikiai pasakyta.
  • Domast
    Domast 
      2009.06.05, 09:13, rašė:
    na aš ir naudoju vieną centrinį fokusavimo tašką, bet jau ne kartą esu nudegęs prie atviros skylės dėl jo ir vis neprisiverčiu pratintis prie fokusavimo tašku kaitaliojimo ir atprasti nuo to blogo įpročio sufokusuoti į objektą su centriniu tašku ir poto sukadruoti kaip reikia (pačiam stovint vietoje ir tik pasukant fotoaparatą) :)
  • Tubukas
    Tubukas 
      2009.06.05, 15:04, rašė:
    o kuo blogai fokusavimas su centriniu tasku ir paskui kadravimas kadro?
  • Domast
    Domast 
      2009.06.05, 15:07, rašė:
    užuomina: pitagoro teorema :)
  • Axas
    Axas 
      2009.06.05, 16:25, rašė:
    įpročio reikalas, reikia atitinkamai judėti korpusu :)
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2009.06.05, 13:09, rašė:
    Kol neturi 5 ar 8 kadru per sekunde, tol tau ju ir nereikia. O kai turi, tai... Taip pat labai neblogai veikia 3D trakingas su judanciais objektais ir sekanciu fokusu, 51 taskas labai padeda.
  • Banginiss
    Banginiss 
      2009.06.05, 21:04, rašė:
    Jo pirk geriau D300 - nepasigailesi. o, va D90 pamatysi po kokiu metu kaip numes kaina. As irgi skaitau veidrodinis skirtas fotografuoti, nori filmuoti - pirk filmavimo kamera.
  • eKG
    eKG 
      2009.06.06, 01:07, rašė:
    Niekada gyvenime nesuprasiu žmonių, kurie rašo kažką apie kūrybinę laisvę ir grindžia tai galimybėmis nenaudoti, nebandyti arba atsisakyti. Šiuo atveju apie filmavimą.
  • Marco
    Marco 
      2009.06.05, 08:42, rašė:

    Jei rašomi pliusai minusai, tai manau reiktų vertinti vienodai! Nesvarbu kad čia rašote kai kuriuos +-  Tarkim jei prie nikon d90  rašoma, kad pas jį plastmasinis korpusas, tai tas pats turėtų būti ir prie kitų parašyta. O ką reiškia triukšmai prie aukštų iso? Šiaip pas visus DSLR yra triukšmai prie aukštų ISO, tik tas "Aukštumas" pas visus skirtingas... Ir dar įdomu iš kur jūs žinot, kad A330 daug triukšmų jei jis dar negaminamas? Šiaip kaip tik internete mačiau nuotraukų pavyzdžius, kuriuose ryškiai sumažėję triukšmų...

     

  • Razabaitas
    Razabaitas 
      2009.06.05, 08:48, rašė:
    Kiekvienas rašantis, ypač jeigu jis naudoja kažkokią sistemą, kitų atžvilgiu  natūraliai, bet įvels subjektyvios nuomonės. Tarp kitko tas rėkiamas "triukšmai prie aukštų ISO" pas SONY yra iš dalies specialiai padaryta. Sony paaukojo triukšmo dalį vardan dinaminio diapazono. Taip kad rašant manau reikėtų neakcentuoti vieno argumento, o paieškoti priežasčių dėl ko taip gali būti. Visi jau pasidavėm eiliniam marketingo momentui. Gamintojai suprato, kad klientai nebekimba ant Pixel'ių kiekio kabliuko, tai surado kitą arkliuką, kurį dabar eksploatuoja. :)
    Įdomu, kodėl prie Canon 5D ii prie neigiamų momentų neparašyta, kad neuždėjus išorinės blykstės nėra AF pašvietimo? IMHO tai labai didelis minusas. :)
  • Leo R.
    Leo R. 
      2009.06.05, 13:24, rašė:
    Na čia glausta apžvalga - visko nesuminėsi. Didžiojoje 5D mkII apžvalgoje naujausiame FOTO tai yra paminėta žodis į žodį :)

    Dėl DD - slidus klausimas. Pvz D3x DD irgi labai platus, sensorius - tos pačios kilmės, o triukšmai - mažesni keliais žingsniais. Realiai - Sony klausimu galiu remtis tik svetimais testais, pačiam taip ir nekliuvo jų, nors ir kalbėjom su redakcija apie A900 testą.
  • Razabaitas
    Razabaitas 
      2009.06.07, 15:39, rašė:
    Viską suprantu :), čia ne priekaištai iš mano pusės. :) Priimti juos reikia kaip paprastą pasiplepėjimą :)
  • Vaizdinys
    Vaizdinys 
      2009.06.05, 09:06, rašė:
    Nebloga apžvalga. Ačiū. Žinoma, vienam žmogui sunku žinoti subtilesnius įvairių aparatų privalumus ir trūkumus, tačiau esminiai dalykai maždaug aiškūs.
  • LosT
    LosT 
      2009.06.05, 10:42, rašė:
    Na jau Zoom'as tiek tų fotoaparatų ištestavo kiek retas iš mūsų yra rankose laikęs, :) IMHO apibendrinimas tikrai geras ir pakankamai objektyvus...
  • bost01
    bost01 
      2009.06.05, 10:41, rašė:
     Jeigu ant canon 1000d su kitniu objektyvu nėra stabilizatoriaus, tai ką knopkė "Stabilizer on/of" veikia ant jo?
  • LosT
    LosT 
      2009.06.05, 10:44, rašė:
    Canon stabilizacija tik su objektyvais, kitinis jos neturi.
  • Būglis
    Būglis 
      2009.06.05, 12:20, rašė:
    Tai kad naujasis kitinis, kur su 1000D komplektuojamas, turi stabilizaciją, tiksliai.
  • 12divizija
    12divizija 
      2009.06.05, 12:46, rašė:
    Nebutinai. Yra ir su IS ir be komplektaciju. Tikliau manyčiau pradėjo komplektuoti be IS pastaruoju metu. Reikia labai atkreipti dėmesi.
  • bost01
    bost01 
      2009.06.05, 13:16, rašė:
    Manau, dabar jau niekur be stabilizatoriaus nerasi. Jo nebuvo senesniuose kitinio 18-55mm objektyvo medeliuose, dabar tokių nebegamina kiek žinau...
  • 12divizija
    12divizija 
      2009.06.05, 14:39, rašė:
    Rasi ir beveik visur. Su IS nelabai turi, pats vakar ieškojau, tai tik topo centre pasisekė rasti, akd turėtųvietoje. Net Sergita parašė, kad pas juos nurodyta bloka komplektacija, t.y. turi būti be IS. Tiesiog už ta pačia kaina nutarė š... iškišti.
  • bost01
    bost01 
      2009.06.05, 16:30, rašė:
     Na gal del krizės ar dar ko pradėjo prastesnius dėti. Aš kovo pradžioj iš fotofabriko pirkau (Su IS).
  • Leo R.
    Leo R. 
      2009.06.05, 13:26, rašė:
    Standartiniam komplekte buvo be IS, bet pardavėjai galėjo sukomplektuot ir su IS kitinuku.
  • Ignast
    Ignast 
      2009.06.05, 14:19, rašė:
    deja klysti. be IS as to komplekto nemaciau. gal maisai su D5000. Jis gali buti su VR ir be VR
  • Leo R.
    Leo R. 
      2009.06.05, 14:29, rašė:
    Na Vilbroj kit'as tik be IS siūlomas.
  • gytas
    gytas 
      2009.06.27, 23:42, rašė:
    ,,nikonistai" švepluoja(retkarčiais):}:).
  • Gintas
    Gintas 
      2009.06.05, 19:14, rašė:
    O pagal ką lyginamas autofokusas, kad teigiama, jog Nikon šiuo metu vienas geriausių? Aš manau, kad neteisinga taip vienareikšmiškai apibrėžti. Nikono taip, tikslesnis, bet Canono greitesnis ir geriau "grabaliojasi" patamsia.
  • LosT
    LosT 
      2009.06.05, 22:47, rašė:
    Išbandei abi sistemas ar šiaip rašai?
  • Gintas
    Gintas 
      2009.06.05, 23:46, rašė:
    Vienas dalykas - apie tai jau senai  užsienio forumuose išdiskutuota, kaip ir pvz tai, jog studijoj žmones fotografuot geriau tinka nikonas, nes canonas sunkiai tvarkosi su odos spalva. O antras dalykas ir pats čiupinėjau skirtingus gamintojus ir paeksperimentavau. 

  • Tomas Perminas
    Tomas Perminas 
      2009.06.05, 23:53, rašė:

    Mitas, kad "Canon - studijai, o Nikon - reportažui" yra toooooks atgyvenęs ir visiškai neteisus, kad ojojoj... :)))

  • Gintas
    Gintas 
      2009.06.06, 00:30, rašė:
    Kad tu čia greičiau vietom tą mitą sumaišei :) Canonas šiek tiek pranašenis reportaže, nes turi gerų ilgų vamzdžių. Pavyzdžiui per formulės 1 varžybas tai kai pasižiuri, tai visi su baltais vamzdžiais apsiginklavę. Nemanau kad ten žmonės juos tampo vien dėl mito...
  • Tomas Perminas
    Tomas Perminas 
      2009.06.06, 00:42, rašė:

    Canon labai remia sporto fotografus. Daugelyje varžybų, tame tarpe pavyzdžiui ir olimpiadoje, daugeliui fotografų Canon suteikia savo techniką nemokamai.

    Nikon palyginus neseniai išleido savo FF (D3), prilygstantį (lenkiantį) Canon 1D Mark III, kuris dėl savo greičio ir atsparumo oro sąlygoms ir buvo pamėgtas sporto bei reportažų fotografų.

    Dabar Canon labiau orientuojasi studijinėje fotografijoje (aišku nė kiek nepamiršdama ir reportažų). Tai parodo rezoliucijos kėlimas - 50D, 5D Mark II. Studijoje vienas svarbiausių dalykų - rezoliucija. Žinoma, jei studija bus komercinė. Iš Nikon stovyklos yra tik D3x. Tačiau jo kaina daugeliui sako didelį "NO NO".

    Beje, suprastėjęs Canon atsparumas oro sąlygoms taip pat šį tą sako apie pasikeitimus, ne? Laikas nestovi vietoj. Pasaulis keičiasi :)

  • Gintas
    Gintas 
      2009.06.06, 08:36, rašė:
    Na nikonas į vestuvių sritį tai tikrai greitai veržiasi :) Bet čia jau dėl mažesnių triukšmų prie didelio iso...
  • Gintas
    Gintas 
      2009.06.06, 08:36, rašė:
    Na nikonas į vestuvių sritį tai tikrai greitai veržiasi :) Bet čia jau dėl mažesnių triukšmų prie didelio iso...
  • Artiom Istuganov
    Artiom Istuganov 
      2009.06.06, 02:42, rašė:
    Autofokusas lyginamas pagal vidutine temperatura ligonineje. T.y. niekaip. Pasiemi du fotegus ir palygini.

    Buvo foto.ru berods tema tik isejus D3, kur susirinko rimta chebra su rimtais stiklais (300-400-600mm) ir pabande 1D Mark3 palygint su D3, autofokusa, greity, triuksmus. Keli is tu zmoniu rimtai susimaste pakeist sistema...

    O del odos -- nesamone.
  • Leo R.
    Leo R. 
      2009.06.06, 18:33, rašė:

    Pagal didele specializuotu forumu skaitymo patirti. Nemaciau greicio atzvilgiu priekaistu nei vieniems - tiek N, tiek C su tinkamais objektyvais yra labai greiti. Bet darbu patamsiuose canon stovykla daznai nepatenkinat - ko nepasakysi apie N.

    Tiesa domiuosi daugiau aukstesniu segmentu, kuri pats naudoju.

  • Svečias    2009.06.06, 00:59, rašė:
    Mano sekantis fotoaparatas greiciausiai bus Pentax K-7, tik jo kaina labai jau uzkelta. Vilbroj jau raso, kad Pentax K-7 body - 3999LT. Labai jau nebudinga pentaxui taip kelt kainas, kai konkurentai siulo panasius modelius uz mazesnes.
    Aisku dar reikia sulaukti rimtu apzvalgu.

      www.fotobites.lt nuolaida fotoknygoms, albumams, fotožurnalams galioja iki gegužės 1 dienos.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti